Wijziging van gemeentegrenzen in de provincie Zuid-Holland 3-aat-taxia Wa Première van „Die lustigen Weiber von Windsor" Zie Boven JUPITER EN SATURNUS 'J Nederlander bepleit samenwerking in culturele Europa Tekeningen en aquarellen van David Schulman Succesvol lustrumconcert van Heemsteedse Kunstkring Handelaars in gestolen bromfietsen berecht Dr. Banning sprak over ongevallenpreventie Jury voor Talens' prijs zag van bekroning af De negen muzen Brandkast met 5000 na inbraak meegenomen ■m - ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1961 4 Bezoek van Oostenrijkse parlementsleden BALKON SUGGESTIEF VERVOER LEIDEN Cf Ruzie in nonnenklooster lijkt te zijn bijgelegd m Het N.Ph.O. onder Hugo de Gioot Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot herziening der grenzen van een aantal gemeenten in het oostelijk deel van Zuid-Holland. In de toelichting op dit wetsontwerp zegt de minister van Bin nenlandse Zaken, onder meer dat het grensbeloop van de gemeenten Gouda, Ou dewater en Woerden een gezonde ontwikke ling van die gemeenten belemmert. Een zodanige ontwikkeling zal slechts mogelijk zijn, indien aan die gemeenten ruimte bui ten het huidige territoir geboden wordt. De ontwikkeling van Gouda is zodanig dat weldra alle voor woningbouw en indus trievestiging geschikte gronden benut zul len zijn. De provincie Zuid-Holland houdt er rekening mee dat de gemeente zich zal uitbreiden tot rond 100.000 inwoners, het geen meer dan een verdubbeling van het inwonertal betekent. Ruimte voor uitbrei ding is slechts te vinden ten noorden van Gouda op het gebied van de gemeente Waddinxveen. Voorts zullen delen van Moordrecht, Reeuwijk en de gehele buurt schap Stolwijkersluis bij Gouda worden ge voegd. De oude grensvesting Oudewater ligt in gesloten door haar wallen en heeft geen ruimte voor een harmonische ontwikkeling. De grens met de gemeente Hoenkoop vormt voor de ontwikkeling een belemme ring. Deze grens is echter tevens provincia le grens. De wenselijkheid van wijziging van deze grens is bij de provinciale bestu ren van Utrecht en Zuid-Holland in onder zoek. Toevoeging van gebied van de ge meente Hekendorp aan Oudewater is nood zakelijk. Voorts wordt voorgesteld 'n klei ne buurtschap, Tappersheul, aan Oudewa ter te voegen. De gemeente Woerden heeft gedurende de laatste decennia een belangrijke structuur verandering ondergaan. De industrieves- breidt zich sterk uit. De voor industrieves tiging nodige terreinen zullen moeten wor den gevonden op het onmiddellijk aan die gemeente aansluitende gedeelte van het ge bied der gemeenten Barwoutswaarder en Rietveld. Het gebied tussen Bodegraven, Woerden en Oudewater is verdeeld over zes kleine gemeenten u Barwoutswaarder, Hekendorp, De officier van Justitie bij de rechtbank in Amsterdam heeft verklaard dat hij een handje wil gaan meehelpen bij de same ring van de rommelmarkt op het Amster damse Waterlooplein. De knoeiende hande laren wil hij er gaan weren. „Van de 300 handelaren heb ik er 160 a 170 nog nooit voor de rechtbank gezien. In het belang van deze bona fide handelaren moeten de men sen die de naam van deze markt verknoei en worden geweerd," zei de officier. Hij eiste tegen vier figuren van het Waterloo plein wegens knoeien in hun rijwielregis ters en handel in gestolen bromfietsen ge vangenisstraffen met als bijzondere voor waarde een verbod om gedurende een proeftijd van drie jaar het beroep van op koper uit te oefenen. Twee handelaren werden ter zitting ge vangen genomen omdat de rechtbank het vermoeden van de officier van Justitie deelde dat gevaar voor herhaling bijzonder groot is. Begin mei kwam de politie op het spoor van een omvangrijke handel van voorna melijk in Rotterdam gestolen bromfietsen. Het waren nagenoeg gloednieuwe exem plaren die 'n 46-jarige Amsterdamse koop man (vijf vonnissen) en een 35-jarige Am sterdamse bouwvakarbeider (14 vonnissen) van 'n Rotterdamse bromfietsendief koch ten. Een deel ging naar het Waterlooplein, de rest naar enkele automarkten. Totaal konden 23 bromfietsen worden achterhaald In de rijwielregisters van vier Waterloo- pleinhandelaren werden de gestolen brom fietsen gefingeerd geboekt. Een 41-jarige Amsterdammer stelde daarvoor zijn mon sterboekje beschikbaar. Dit legimitatiebe- wijs werd door de kooplieden op het Wa terlooplein gebruikt bij de verkoop van de bromfietsen. De man van het monsterboek je kreeg daarvoor 50 per bromfiets. De officier van Justitie eiste tegen de bei de hoofdfiguren" van het duistere complot een jaar en drie maanden. Een van hen was door 'n ontvluchtingspoging uit 't Huis van Bewaring invalide geworden. Hij sprong van 14 meter hoogte uit een raam en verbrijzelde beide enkels. Tegen vjer andere kooplieden werden wegens valsheid Sn geschrifte en heling gecombineerde ge vangenisstraffen geëist variërende van acht tot vier maanden waafkan een deel voorwaardelijk en met bijzondere voor waarde dat zij 3 jaar lang niet het beroep van opkoper mogen uitoefenen. 2 van hen werden onmiddellijk gevangen genomen wegens gevaar voor recidive. Een Brabant se stukadoor die zich wegens diefstal en heling moest verantwoorden, hoorde een jaar tegen zich eisen. Tegen de man die door het beschikbaar stellen van zijn mon sterboekje medeplichtig was aan vals heid in geschrifte en bovendien voordeel trok uit de opbrengst van gestolen brom fietsen luidde de eis acht maanden. Op 13 oktober zal de rechtbank uitspraak doen. Van maandag 2 tot en met vrijdag 6 oktober zal een groep Oostenrijkse parle mentsleden op uitnodiging van de voor zitters van de Eerste en de Tweede Kamer een bezoek aan ons land brengen. Het uit tien leden bestaande gezelschap zal maan dagmiddag per trein in Den Haag aanko men. Dinsdag wordt het noenmaal gebruikt in de koffiekamer van de Tweede Kamer. Na een deel van de vergadering der Tweede Kamer te hebben bijgewoond zullen de Oostenrijkse gasten een rondrit door Den Haag maken. De voorzitters van Eerste en Tweede Kamer bieden hun daarna een receptie aan in het gebouw van de Eer ste Kamer. De Oostenrijkse ambassadeur biedt hun 's avonds een diner aan. Woensdag \yorden bezoeken gebracht aan de bloemenveiling in Aalsmeer en het Rijksmuseum te Amsterdam. Na een ont vangst ten stadhuize wordt een rondvaart door de Amsterdamse grachten gemaakt. Donderdag worden de IJselmeerpolder be zocht. In Emmeloord biedt de minister van Verkeer en Waterstaat de Oostenrij kers een lunch aan. De dag wordt besloten met een diner in het gebouw van de Tweede Kamer, aan geboden door de voorzitters van de Eer ste en de Tweede Kamer. Vjrijdag keren de gasten per trein naar Oostenrijk terug. Lange Ruige Weide, Papekop, Roetveld en Waarder. Voorgesteld wordt een nieuwe gemeente, Driebruggen, van deze zes klei ne gemeenten te vormen. Bij de gemeente Boskoop zullen delen van Alphen aan de Rijn en Reeuwijk en kleine delen van Hazerswoude en Waddinxveen worden gevoegd. Het wetsvoorstel beoogt voorts die ge bieden van Zwammerdam, waarvan de be woners op een andere gemeente zijn ge oriënteerd, aan die gemeenten toe te voe gen. 'T overblijvende gedeelte van Zwam merdam telt dan slechts 890 inwoners en is te klein om als zelfstandige gemeente te blijven voortbestaan. De voorkeur van de bevolking gaat uit naar Alphen aan de Rijn boven Bodegraven. Voorgesteld wordt daarom x dit deel van Zwammerdam naar Alphen te doen overgaan. Aan Reeuwijk zullen delen worden toe gevoegd van Hekendorp, Lange Ruige Wei de, Waddinxveen en Zwammerdam. Van deze gemeente zullen worden afgescheiden de aan Boskoop en Gouda toe te voegen ge bieden. Het door de spoorlijn Den Haag- Utrecht van de rest van Reeuwijk afge scheiden zuidelijk deel kan bij Haastrecht worden gevoegd. Van de gemeente Haas trecht wordt afgescheiden de polder Laag Bilwijk. Deze polder gaat over naar de gemeente .Stolwijk. Provinciale gezondheidsdag Dr. C. Banning, oud-geneeskundig hoofd inspecteur voor de volksgezondheid heeft op de eerste provinciale gezondheidsdag, die, georganiseerd door de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Zuid- Holland, in de. Dierentuin in Den Haag is gehouden, gesproken over zijn wensdromen inzake de ongevallenpreventie. Zijn grote wensdroom zo zei hij, is de instelling van een centraal orgaan, van waaruit alle voorlichting en opvoeding, permanent en gecoördineerd, over de pre ventie van ongevallen wordt gegeven. Dr. Banning hoopt, dat de regering daarvoor ruime middelen ter beschikking zal stel len. Daarnaast moet de financiële mede werking komen, zo meende hij, van verze keringsmaatschappijen en instellingen en van het gehele Nederlandse volk. Pas dan kunnen wij de pestilentie van ongevallen, waaronder wij tegenwoordig lijden, daadwerkelijk bestrijden. Een andere wensdroom van dr. Banning is een goed politiekorps: de beste opvoeders die de weggebruiker zouden kunnen voor lichten. Daarom moet het beroep van poli tieman aantrekkelijk gemaakt worden. De rechterlijke macht moet daarbij meespelen en „een flinke mep" uitdelen aan diegenen, die door roekeloos gedrag gevaarlijk zijn. Vooral de weggebruikers die onder invloed zijn moeten fors aangepakt worden. Iedere gemotoriseerde weggebruiker die de limiet van nul percent aan alcohol in het bloed overschrijdt, ook al heeft hij geen ongeval veroorzaakt, zou strafbaar moeten zijn, aldus dr. Banning. Voorts wees hij nog op het gevaar dat ouders jonge kinderen geestelijk letsel toe brengen. Hij gaf er een voorbeeld van: ouders die 's avonds een jong kind alleen laten zonder oppas, waardoor het kind in angst raakt en ernstig geestelijk geschaad wordt. In Utrechtsch Nieuwsblad werd de koop aangeboden: „herenhuis groot 7 kamers en kelder met balkon". Heb mij tevergeefs deze architecto nische situatie trachten voor te stellen. Jan Veldman, t.v.-criticus, schrijft in het Algemeen Dagblad: „werkend tegen een suggestieve achtergrond en uitstekend belicht, verkozen wij zijn prestaties boven het solo-optreden van David Hughes". De vraag rijst wat het er toe deed dat Jan Veldman uitstekend belicht was en tegen een suggestieve achter grond werkte. Haarlems Dagblad daaren tegen, rapporterende een ongeval ons aller Pia Beek overkomen, deelde mede: „naar een ziekenhuis vervoerd, constateerde de arts dat onze landgenote een been had ge broken". Was Pia in die tijd zeker óók al naar een ziekenhuis vervoerd. Dagblad Scheepvaart heeft een artikel van ene mr. R. F. Zoet mulder, aanvangende met de con statering: „het leidt geen twijfel dat Lijden in last! BROEK Het Vaderland schrijft bij een plaatje: Sportief en gedistingeerd is deze wollen mantel in beige, bruin en zwart ruitdessin van het Ita liaanse huis Avolo. De shawl bestaat uit een driekante lap in dezelfde kleur als de pantalon, die tot hoog aan de hals is opgetrok ken. Een wel héél hoog opgetrokken broek. Sportief is mogelijk; maar ge distingeerd Talarius ■PHP! Erna Spoorenberg, Arnold van Mill en Conchita Gaston in „Die lustige Weiber von Windsor". DE NEDERLANDSE OPERA heeft vrijdagavond in de Stadsschouwburg te Amsterdam het nieuwe operaseizoen luchtig en amusant ingezet met een eerste opvoering van de opera „Die lustigen Weiber von Windsor" van Otto Nicolai. Deze opera heeft zich kunnen handhaven, dank zij de kostelijke geschiedenis, die ontleend werd aan het blijspel „The merry wives of Windsor" van William Shakespeare, en dank zij de aantrekkelijke, vaak voortreffelijke muziek, die Nicolai daarvoor schreef en die als een bijzonder deel van de artistieke nalaten schap van de componist exclusief aanvaard werd. NICOLAI'S MUZIEK is sprankelend- geestig. Zij bevat een overvloed van aan trekkelijke melodieën, die gekleed in een uitnemend gekozen instrumentaal klanken gewaad vaak mede een treffende typering geven van de uitgebeelde rollen en van de toneelsituaties. DE EERSTE twee bedrijven zijn in muzi- kaal-dramatisch opzicht het belangrijkst. Het derde bedrijf verloopt bedenkelijk in het naive bosfeest met de verkleedpartijen, de gezochte bestraffing van de hoofdfi guur Sir John Falstaff en de onbegrijpelijk snelle ontspanningen en algemene tevre denheid brengende oplossingen. Dit laatste bedrijf heeft ook door de regie bij de uit voering niet bijzonder kunnen overtuigen. Het was een anti-climax na het kostelijke hoogtepunt, dat het tweede bedrijf besloot. De samenwerking van koor en orkest was in dit laatste bedrijf evenmin ideaal. En de kolder met de zeer aktieve bomen in het middernachtelijk bos schoot het doel toch wel ver voorbij door gezochtheid MAAR VAN WAT aan deze slappe finale voorafging heb ik bijzonder genoten. De bas Arnold van Mill gaf een voortreffelijke uitbeelding van de levenslustige Sir John Falstaff met een prachtig volgehouden karaktertypering en met sonore zang. Er na Spoorenburg en Conchita Gaston waren in zang en spel ideale „Vrouwtjes van Windsor". De sopraan Wilma Driessen kon als de drievoudig begeerde jeugdige Anna Reich voldoening geven, behoudens een te kort aan bewogen actie en zegging. Uitnemend was het spel en de innige lyrische zang van de tenor Arjan Blan ken, die de rol van Fenton speelde. Koste lijk spel liet de bariton Paolo Gorin zien in een rol, welke voor hem geschreven kon zijn, die van Herr Fluth. De bas Piet van den Berg heeft zich als Herr Reich bijzonder kunnen onderscheiden door fraaie zang en verder waren Chris Reuwen als Jonker Sparlich en Peter van der Bilt als Dr. Cajus op de hoogte van hun taak. DE BEGELEIDING van het operaorkest, dat onder leiding stond van de dirigent Johannes den Hertog, had naast minder overtuigende ogenblikken ook belangrijke hoogtepunten. De werking van de decors bij deze opvoering bracht een nogal wis selvallige sfeer. Wanneer het zakelijke element der technische doelmatigheid op de achtergrond kon worden gehouden paste de toneelaankleding het meest bij deze opera. P. Zwaanswijk Wel prijzen voor amateurs (Van onze reportageredacteur) De jury voor de Talens' prijs 1961/'62 heeft dit jaar geen hoofdprijzen toegekend. Er waren 444 werken door beroepsschilders ingezonden. Omdat geen enkel schilderij zo ver uitstak boven de overige, dat een bekroning gerechtvaardigd was, heeft de jury, zij het dat één lid er tegen was, be sloten de 2.000,aan hoofdprijzen in de vorm van premies over vyf inzenders te verdelen. Zij zijn H. Berserik uit Rijswijk, J. Ploos van Amstel uit Haarlem, St. Kwint, K. Löb en H. P. Pander uit Amsterdam. Boven dien werden zes materiaalprijzentoege kend. De uit Theo Swagemakers, C. Doelman J. M. Prange, prof. G. V. A. Röling en Charles Wentinck bestaande jury was op merkelijk enthousiast over het werk der amateurs, die in totaal 374 doeken hebben ingezonden. Het jury-rapport gewaagt van een verrassend gehalte, dat de vreugde, welke aan schilderen wordt beleefd, als ook de aan de dag gelegde onbevangenheid weerspiegelt. ..Stilleven met Kachel" van de Zwolle naar B. Kleingeld verwierf de eerste prijs en „De wandeling" van A. C. van Wijn gaarden uit Zaandam de tweede prijs. De amateurs, die met materiaalprijzen werden beloond, zijn H. H. Gemser uit Utrecht, M. P. Macco-Pol, F. E. Wubben en G. P. Vis ser, allen uit Den Haag en E. Molenaars uit Ulvenhout en G. P. C. M. Thijssen uit Eindhoven. Mr. J. A. Lotgering, directeur der Ko ninklijke Fabrieken Talens en Zoon te Apeldoorn, heeft de prijzen ter gelegen heid van de opening der eerste lustrum expositie in Arti et Amicitiae te Amster dam uitgereikt. Deze tentoonstelling gaat onder het motto „Nederland schildert" een tournee door het land maken. Veiling van moderne kunst. Op dins dag 10 oktober zal bij Mak van Waay te Amsterdam een veiling worden gehouden van moderne kunst, bestaande uit schilde rijen, aquarellen en grafiek van Appel, Benner, Lucebert, Sluyters, Willink, Hugo Claus, Comeille, Ouborg, Rik Wouters, Braque, Chagall, Picasso, Buffet en vele anderen. Een lezer uit de Regentesselaan te Haar lem heeft zich afge vraagd welke toch die twee planeten zijn, die nu al maandenlang onze aandacht trekken aan de zuidelijke avondhe mel, vooral wanneer de maan (zoals op 19 sep tember jl.) óók nog onze blik in die richting trekt. Wel, het zijn Jupi ter (links) en Saturnus. Er zijn heiige avon den, waarop alleen de helderste van de twee te zien is (Jupiter dus), maar wanneer de at mosfeer goed transpa rant is, onderscheiden we een paar graden ver der westelijk, dus naar rechts, ook de zwakkere broeder Saturnus. In grootte verschillen ze niet zoveel. Jupiters middellijn bedraagt bij na 143.000 kilometers en die van Saturnus 120.000; het zijn de twee reuzen van ons plane tenstelsel. (De middel lijn van onze aarde be draagt 12.750 kilometer). Maar er is groot ver schil tussen hun helder heden en de voornaam ste oorzaak daarvan is het feit, dat Saturnus ruim twee maal zo ver van ons af staat als Ju piter. Kijkend naar Ju piter overbrugt ons oog een afstand van 720 mil joen kilometer, maar op weg naar Saturnus legt onze blik die afstand nóg eens een keer af. En aangezien de hel derheid van een voor werp afneemt in een mate die evenredig is met het kwadraat van de afstand, is dus het licht van Saturnus vier maal zo zwak als dat van Jupiter (hier voor het gemak nu even aan nemend dat zij qua af meting even groot zijn; het verschil is in de praktijk gering). Naarmate het jaar vordert, zullen we dit tweetal steeds meer naar het westen zien schuiven en tegen het eind van het jaar zal het schijnsel ervan verdwij nen in de stralen van de zon. Maar eerst komt, op 16 en 17 oktober en daarna op 13 en 14 no vember, de maan er nog voorbij. Die ontmoetin gen zullen steeds lager boven de horizon en steeds meer naar het westen plaats vinden. Aan planetennieuws is dit het enige wat op het ogenblik vermeldens waardig is. Over Venus, die momenteel weer morgenster is en dus voor de zon opkomt, hebben we een vorige keer al gesproken; veel briljants is er aan Venus op dit ogenblik niet te beleven. En op de verschijning van Mars zullen we nog maanden moeten wach ten, want onze rossige buurman bevindt zich in deze tijd aan de dag- hemel, zodat zijn licht totaal verloren gaat in de stralen van de zon. G. v. W. STRAATSBURG (ANP) In een pe riode, waarin de Europese landen hun aan dacht vooral concentreren op de mili taire zaken, is het van groot belang, dat ook de kwestie van de Europese cultuur weer in het middelpunt van de belangstel ling wordt geplaatst. Dit heeft de Neder landse senator J. W. van Hulst (CHU) in Straatsburg verklaard tijdens een cultu reel debat in de Raadgevende Vergade ring van de Raad van Europa. Hij betoog- TOT 14 OKTOBER EXPOSEERT de kunsthandel M. L. de Boer te Amsterdam tekeningen en enkele aquarellen van David Schulman van wie ik onlangs nog een bij Arti geëxposeerd schilderij met waardering mocht noemen. Schulman's werk wordt in sommige kringen nog wel eens afgedaan met de opmerking dat het nu wel voorbij is met de Larense school; een op oppervlakkige determinatie steunende critiek. Men is niet belangrijk om de sch ilderkunstige richting welke men aanhangt maar door het persoonlijke, dat men toevoegt aan het reeds bestaande. SCHULMAN HEEFT ALS iedere hard- I met weinig zoveel mogelijk tracht te zeg- werkende schilder, die van zijn kunst moet leven, meer of minder geïnspireerde werken gemaakt, waarbij echter altijd zijn vakmanschap duidelijk was. Een kunste naar beoordele men naar zijn beste wer ken. Die zijn bij Schulman gemakkelijker te zoeken dan bij lieden van „modernere" opvattingen, waardoor de laatste het mo gelijk wat gemakkelijker hebben met de kritiek. Omdat Schulman op een vroeger moment aanhaakte aan een traditie kan men thans in ieder geval zijn werk moei lijk nog modieus genomen. De wijze, waar op hij zich steeds liet leiden door de na tuur, sluit trouwens het modieuze uit. Schulman's neiging om de natuur te vol gen kan remmend werken op de „verbeel ding" natuurlijk. Maar dat heeft ook het voordeel dat men in hem een artiest vindt die zich niets te veel verbeeldt. Daarom is hij zo sympathiek. UIT SCHULMAN'S oeuvre is een en an der te kiezen, dat wel degelijk meer is dan afbeelden van de natuur. Juist door Schulman's beperking tot tekeningen en enkele aquarellen, waarin hij met weinig middelen zoveel mogelijk wilde uitdruk ken, geeft deze expositie er een bewijs van dat hij meer kan dan alleen maar onderwerpen imiteren. Daarom kan hij dan ook als belangrijk gelden. Zelfs wan neer naar onze smaak een enkel werk niet helemaal geslaagd genoemd zou kunnen worden, dan nog toont het aan hoe Schul man het verbeelden der dingen betrachtte, Als Schulman van een landschap een goed gelijkend portret tekent of penseelt is het altijd meer dan een foto, of, als men wil, anders dan een foto. En met die goedge- lijkende portretten kunnen we gelukkig zijn omdat Schulman ons wijst op de schoonheid rondom ons heen, die we wel eens vergeten HIER VERTELT HIJ van het Gooi met het bijna romantisch te noemen Blaricum in de sneeuw en het zo stevig gecompo neerde „Landweg, Eemnes". Hij vertelt van onze wijde rivierlandschappen, van Texel met die zo echt Hollandse tekening ook weer van een landweg, van Monniken dam op topografisch juiste en toch onge dwongen wijze, van de intimiteit rond een sluisje te Gorkum, van een vissershaven aan het IJselmeer met buiig weer en van Parijs met een gelijk de meeste hier, ge wassen tekening van een Seinekade en een aquarel van de Jardin du Luxembourg Wanneer ik van Schulman zeg dat hij VENETIë (Reuter) De moeilijkheden in het nonnenklooster te San Dona Di Pia- ve bij Vefietië, schijnen te zijn opgelost. Een van de acht kloosterzusters die we gens ongehoorzaamheid tot de lekenstaat waren teruggebracht had het klooster reeds verlaten en, thans zijn de zeven anderen ook vertrokken. Het achttal had partij ge kozen voor de stichteres van het Francis canessen-convent toen deze door een moe der-overste der Clarissen was vervangen (UPI) Drie paters Franciscanen, twee leden van de rijkswacht (carabinieri) en twee burgers, die het klooster hadden be treden om een handgemeen tussen zus ters te beslechten, zijn getroffen door een excommunicatiedecreet uit Rome. In het decreet van excommunicatie, dat krachtens het kerkelijk recht automatisch van kracht wordt onder de beschreven omstandigheden, werd erop gewezen, dat de getroffenen opheffing kunnen verzoe ken, gezien de omstandigheden en de mo tieven die tot afkondiging ervan aanlei ding hebben gegeven. gen dan geldt dat in de eerste plaats voor een tekening als die landweg op Texel Maar ik doelde met dat weinig toch ook op de beperking tot een kleur. Want het is ook zo dat Schulman niet terugschrikt voor gecompliceerde onderwerpen, die bij de weersomstandigheden, waaronder hij vaak pleegt te werken, vaak een langdu rige concentratie vereisen. Niet alleen dat deze kunst net zo levend is als van ver schillende door mij gewaardeerde jonge ren, soms komt Schulmans werk me ook iets warmer voor, warmer van liefde voor het landschap. Op dat vergelijken met jon geren kwam ik omdat Schulman 80 jaar wordt Bib Buys de, dat de enorme offers, die het Westen zich voor zijn defensie getroost, alleen zin hebben als men beseft, wat er verdedigd moet worden. In onze cultuur is onze gehele geestelij ke vrijheid verankerd, zo zei hij. De de mocratie wortelt in de cultuur en er be staat zo'n duidelijke band tussen cultuur en geloof, dat we kunnen stellen, dat in vele Europese landen de cultuur de invloed van het christendofn ondergaat. De Raadgevende Vergadering heeft het ministercomité verzocht zo spoedig moge lijk een Europese commissie voor culture le samenwerking op te richten, die een commissie van regeringsdeskunjligen heeft voorgesteld ter versterking van de culture le samenwerking in de Raad van Europa. De Raadgevende Vergadering deed tevens een beroep op de zes landen der Europese Gemeenschappen, om deze grote Europe se culturele raad te belasten met culture le samenwerking. De vergadering doelde hiermee onder meer op het besluit dat Italië een Europese universiteit zou stich ten waaraan de andere EEG-landen bij dragen zullen leveren, en dat een Europe se status kan worden verleend aan natio nale instituten voor onderzoek en hoger onderwijs. Een brandkast met de gehele inhoud van 5.000 werd meegenomen bij een inbraak, die in de nacht van donderdag op vrijdag is gepleegd in het kantoor van de Samen werkende Patroonsverenigingen in het bouwbedrijf aan het Kenaupark in Haar lem. De inbrekers kwamen aan de achter zijde het gebouw binnen, waar zij een raam forceerden. DE HEEMSTEEDSE KUNSTKRING heeft haar tweede lustrum vrijdagavond in het Minerva Theater ingezet met een muzi kaal programma dat ten volle aan de fees telijke bedoelingen beantwoordde. Het eer ste deel van de avond was gewijd aan en kele geliefde opera-fragmenten, het twee de bracht lichte Weense klanken. Het was een goede gedachte hiervoor een beroep te doen op Hugo de Groot, de bekende radio dirigent, die in deze grensgebieden van klassiek en populair, speels en serieus thuis is als geen andere. Het Noordhollands Philharmonisch Orkest musiceerde onder zijn leiding slagvaardig en met zwier, en in de loop van de avond geraakten musici en publiek steeds meer op temperatuur zo dat de dagelijkse zorgen even konden op lossen in de vriendelijke bedwelming van „Eine Nacht in Venedig" en „Das Land des Lachelns". AAN HUGO DE GROOT is het wel toe vertrouwd zo'n cocktail van hartstocht, luim en sentimentaliteit te bereiden en te serveren, zonder dat het mengsel te slap of te kleverig wordt. Hij maakte eerst een buiging in de richting van de Parnassus met een Mozart-ouverture (tot „Die Ent- führung aus dem Serail"), ging via de Franse rococo (Grétry, drie deeltjes uit „Céphale en Procris") over op Gounod en Bizet leve de toreador! poetste het speeldoosje van overgrootmoeder nog eens op voor de „Dans der Uren" van Ponchiel- li, en liet ons daarna over het Weense Pra ter flaneren in gezelschap van Strauss, Lé- har en enkele mindere goden van de Oos tenrijkse keizertijd. VOOR HET VOCALE gedeelte had men de medewerking ingeroepen van twee so listen van de Nederlandse Opera, Arjan Blanken en Gerry de Groot; eerstgenoem de was verhinderd en werd vervangen door Wim Koopman. De sopraan Gerry de Groot veroverde de zaal met haar voor dracht van de Juwelenaria uit Gounod's „Faust" en een aria uit „Paganini" van Léhar; samen met Wim Koopman behaal de zij groot succes in een duet van Léhar (uit Das Land des Lachelns) waarvan het tweede gedeelte gebisseerd moest worden. Het orkest speelde als extra nog de Tritsch-Tratsch-polka van Strauss. DE VOORZITTER van de Kunstkring, Dr. H. Kahrel, had bij het begin van de avond de talrijke aanwezigen welkom ge heten en in het bijzonder de gemeentelijke autoriteiten begroet. Bijzondere „noten" op deze avond waren de fraaie versiering van het podium met dahlia's en het gra tis aangeboden taartje in de pauze, waar aan zelfs nog een soort loterij verbonden was. Sas Bunge

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 4