Jan Fabricius negentig jaar Klassieke „Edison" uitgereikt Het Nationale Ballet danste in Haarlem SP ART AC US" de slavenopstand SNELFIX l[ml[I3|ziEn|| ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1961 Hoorspel fantasie over de ruimtevaart Biennale voor moderne kunst in Parijs Goya-expositie in Madrid Vermakelijkheidsbelasting in Delft verlaagd N.C.R.V. splitst afdeling muziek Door Zang Vriendschap geeft concert De radio geeft zondag De radio geeft maandag van Ceta-Bever Een nieuwe „Jules Verne". Zo werd ons de ambtenaar van het ministerie van De fensie en hoorspelschrijver-in-zijn-vrije- tijd, Carl Lans, beschreven. Evenals zijn grote Franse voorganger waagt hij zich aan adembenemende toekomstfantasieën, die echter zo doordacht zijn en op zulk een ontzaglijke kennis steunen, dat men zich met recht kan afvragen: zou het straks werkelijk zo zijn en zo gebeuren? De K.R.O. start zondag op een vroeg- avondlijk uur zodat ook nog de jeugdi ge luisteraars er van kunnen meegenie ten met een door hem geschreven serie over de reis van een bemande raket naar de ring om de planeet Saturnus. „Testbemanning" heet deze serie, die 29 afleveringen omvat en tot 15 april zal du ren. Carl Lans heeft zijn spel geplaatst in een verre toekomst. Het jaar noemt hij niet. Wel spreekt hij ergens over het jaar 1970 als liggend in een ver verleden. En dus moet het jaar 2000 al wel gepasseerd zijn. De boekenkast van de heer Lans staat vol met naslagwerken over de ruimte vaart met alle bijkomende facetten. De realisatie van deze serie is toevertrouwd aan regisseur Leon Povel, die voor talrij ke moeilijkheden is komen te staan, voor al bij het toepassen van de bij het spel noodzakelijke „onaardse geluiden". Niet minder dan twee maanden heeft de voor bereiding geduurd. SCHRIJVEN VOOR HET TONEEL moet een gezond beroep zijn: Joost van den Vondel is meer dan negentig jaar geworden, Rernard Shaw eveneens, en vandaag voleindigt onze tijd- en landgenoot Jan Fabricius zijn negentigste levensjaar. Fabricius is stellig de meest-gespeelde Nederlandse toneelschrijver van de twintigste eeuw; het aantal opvoeringen van zijn stukken overtreft zelfs dat van de toneelwerken van zijn grootste rivaal op dat gebied: Herman Heyer- mans. Evenals deze laatste was Fabricius vóór hij toneelschrijver werd, op journalistiek gebied werkzaam, namelijk als hoofdredacteur van de in Bandoeng verschijnende Preangerbode, een belangrijke positie die hij reeds heel jong bekleedde. Maar hij had danook al op zeer jeugdige leeftijd verschillende aspecten van het krantenbedrijf leren kennen. Afgezien van een rorte en weinig be vredigende periode ris krullenjongen in ïen Asser timmer- nanswerkplaats sreeg hij namelijk, toen hij nog maar kort van de lagere school af was, een baantje als leerling op de drukkerij van de Asser Courant (waar zijn vader meesterknecht was) tegen betaling van het vorstelijke loon van vijfentwintig cent per week. Maar de jonge Fabricius was er gelukkig mee, want hij vond dat hij daarmee zijn voet ïad gezet op de eerste trede van de ladder die hem naar de top van de journalistiek moest brengen. En inderdaad, nog vóór zijn dertigste jaar was hij, ondanks de handicap van zijn veel te geringe school opleiding, een be langrijk man in de perswereld van het toenmalige Neder lands Indië. IN 1906, TIJDELIJK terug in het vader land maar kennelijk nog boordevol van de „Indische problemen", schreef hij zijn eerste toneelstuk, „Met de handschoen ge trouwd", èen jaar later gevolgd door het zeer succesvolle „Eenzaam", de tragedie van een Nederlander die op een afgelegen plantage in de Oost aan eenzaamheid ten gronde gaat; Cor van der Lugt Melsert heeft in deze rol jarenlang triomfen ge vierd. Na een nieuwe periode (nu van vier jaar) in Indië, deze keer als hoofdredac teur van het Bataviaasch Nieuwsblad, keerde hij voorgoed naar Europa terug. En hier behaalde hij onmiddellijk daar op wellicht het grootste en zeker het meest blijvende succes van zijn loopbaan als to neelschrijver met het Drentse boerendra ma „Onder één dak", dat hijzelf zijn bes te stuk noemt „omdat het mijn eenvou digste stuk is". Dit werk, in 1914 geschre ven, is in de daarop volgende tientallen jaren ontelbare malen en op ontelbare plaatsen ook in het buitenland ge speeld, en ook nu nog wordt het steeds weer opgvoerd, is het niet door beroeps- dan door amateurgezelsehappen. TOT FABRICIUS' bekendste toneelwer ken behoren verder nog: „De rechte lijn", „Totok en Indo", „Dolle Hans" (waarin. Henri Brondgeest destijds excelleerde), „Nonni", „Sonna" en „Hein Roekoe". In 1924 liet Fabricius er zich op een ongeluk kig ogenblik toe verleiden, het directeur schap van een eigen toneelgezelschap (dat het voormalige Theater Verkade aan de Herengracht in Den Haag bespeelde) te aanvaarden. Na één seizoen had hij daar al meer dan genoeg van DE TONEELSCHRIJFKUNST van Jan Fabricius putte haar inspiratie steeds weer uit zijn ervaringen, opgedaan in hem door-en-dodr vertrouwde milieus; zodra hij zijn fantasie te hulp moest roepen al was het maar voor de omgeving waarin hij een dramatisch conflict wilde plaatsen werd het realisme, dat zijn grote kracht was, onecht en daardoor niet overtuigend. In al zulke gevallen keerde het succes hem danook de rug toe. Toen het realisme, na het eerste kwart van de ze eeuw, op het toneel het veld moest rui men, kwamen er uit de pen van Fabricius derhalve geen nieuwe successtukken meer MAAR ACTIEF, energiek en vol-op le vend is Fabricius niettemin gebleven. In de jaren dertig begon hij rechtstreeks in het Engels te schrijven en sedert kort voor de laatste wereldoorlog woont hij ook in Engeland, waar overigens verscheidene van zijn toneelstukken zijn opgevoerd.Ook als negentigjarige heeft hij de pen er nog niet bij neergelegd; hij is nog steeds (of liever gezegd: nu weer) vaste medewer ker aan de Asser Courant tegenwoordig de Provinciale Drentse en Asser courant en een tweede bundel van zijn herinne ringen getiteld „In mijn tijd", is juist de zer dagen verschenen. JAN FABRICIUS is dus nog helemaal niet van plan, een levende legende te wor- Laurence Olivier als de consul Crassus, Deze foto van Jan Fabricius werd vorig jaar juni gemaakt in „Duin en Kruid- berg" in Santpoort, waar hem de Gou den Kothurne van de Nederlandse Amateur Toneel Unie werd over handigd. den, en dat zal hij ook niet worden zo lang zijn stukken zij het danook alleen zijn jeugdwerken nog telkens weer wor den vertoond. Moge hij in de komende jaren nog vele van die opvoeringen bele ven. Simon Koster In Parijs heeft de Franse minister voor Culturele Zaken, André Malraux, de twee de biennale voor moderne kunst geopend, waaraan ongeveer 500 jonge kunstenaars uit 49 landen deelnemen. In Madrid is een tentoonstelling geopend met ruim 100 schilderijen van Goya die zelden onder ogen van het pu.lpj.ieji; Jsqpneu. Een der doeken, „De Gravin van Chin- qhon", is voor ruim driekw.art milj. dollar verzekerd? Verscheidene andere doeken zijn verzekerd voor ruim een half miljoen dollar. De collectie staat dag en nacht on der bewaking van 15 agenten in burger en andere, geüniformeerde bewakers. De politie is gewapend. Vrijwel zonder discussie heeft de ge meenteraad van Delft zich woensdagavond akkoord verklaard met het voorstel van het college van Burgemeester en Wethou ders om de vermakelijkheidsbelasting op bioscoopvoorstellingen met ingang van 1 januari 1962 te verlagen. Het tarief van de vermakelijkheidsbelasting zal dan 25 en 15 percent bedragen. Op het ogenblik wordt in Delft een percentage van 35 aan vermakelijkheidsbelasting geheven. Het uitzonderingstarief van vijftien per cent zal gelden voor films betreffende on- derwerpen van wetenschap, nijverheid, landbouw en handel, die als zodanig door de Centrale Commissie voor de keuring van films zijn goedgekeurd. De gemeente Delft is één van de laatsten in ons land, waar het percentage van 35 aan vermakelijkheidsbelasting op bio scoopvoorstellingen is verlaagd tot een normaler tarief. Een tarief van 35 percent treft men nu nog alleen aan in Alkmaar, Bergen (N.H.), Den Helder, Maassluis, Texel en Veenendaal. „Dolle Hans" weer ten tonele. Ter ge legenheid van de negentigste verjaardag van de toneelschrijver Jan Fabricius zal gedurende de maand oktober, diens succes stuk „Dolle Hans" ten tonele worden ge bracht vanaf 2 oktober in het Centraal Theater te Amsterdam en op zondag 15 en 22 oktober in Rotterdam. Dit stuk werd voor het laatst door het beroepstoneel in Nederland opgevoerd in 1948 door het toen malige „Willem Goossens Volkstoneel". Will Goossens zal, zoals toen, de titelrol vervullen. Robert Casadesus, Elisabeth Schwarz kopf en Bernard Haitink met hun Edisons. HET HAARLEMSE PUBLIEK vrijwel alleen vertegenwoordigd door vrouwelijke minderjarigen heeft vrijdagavond een première kunnen meemaken, die eigenlijk geen première was: het eerste optreden (officieus) van Het Natio nale Ballet onder leiding van Sonia Gaskell met een programma van drie werken uit het fameuze repertoire van Het Nederlands Ballet en uitgevoerd door dezelfde dansers en danseressen als voorheen. DE NAAM van dit op aandringen van het minsterie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen met steun van de gemeen te Amsterdam nu eindelijk gevormde ge zelschap is bepaald niet gelukkig geko zen. Er zijn twee bezwaren tegen in te brengen: niet alleen doet het woord „na tionale" aan volksdansen denken, tevens wordt de indruk gewekt van een ongewen ste monopoliepositie. Maar men kan er vrede mee hebben als men er een voorte ken in leest van een eigen stijl. Deze is alleen te verwerven in aansluiting bij en met de middelen van kernachtige tradi ties. Daartoe is nodig een groot, centraal ensemble als het thans bijeengebrachte, dat aan internationale normen weet te vol doen en een standaard van kwaliteit kan stellen. „De KENNISMAKING" verliep overi gens niet erg gelukkig. Op het veel te klei ne toneel en met slechts één piano in plaats van een orkest werd de „Suite en blanc" van Serge Lifar op muziek uit „Namou- na" van Lalo uitgevoerd met een vaart, waaraan men afwerking en finesse met waarlijk razende slordigheid opofferde. Van de uit het voormalige Amsterdamse Ballet overgestapten debuteerde Chris To renbosch kennelijk onvoorzien in de pas- de-trois. Met „Francesca da Rimini" van Aleksei Tsjitsjinadze, voor het eerst en met dezelfde bezetting vertoond in het laatstgehouden Holland Festival, na de pauze gevolgd door „De vier temperamen ten" van George Balanchine, respectievelijk op composities van Tsjaikofsky en Hin- demith, werd deze voorstelling tot een be trekkelijk representatief geheel gemaakt: toonbeelden van het ballet van gisteren uit Frankrijk, Rusland en Amerika. Pas na aanzienlijke verbetering zal de Haarlemse Schouwburg ruimte kunnen bieden aan volwaardige manifestaties van de ontwikkeling van de danskunst in Ne derland voor werkelijk belangstellenden. David Koning Congres over volkszang. De Neder landse Vereniging voor de Volkszang zal op zaterdag 28 oktober te Utrecht een con gres houden over „Volkszang in dez^ Tijd" en „De Lichte Muziek en Volkszang". Er zijn plannen om een volkszansweek te hou den, waarvoor de medewerking is gevraagd van onder andere televisie, radio en on derwijs. Het is^de bedoeling van het hoofd bestuur dat deze volkszangweek zich gaan deweg zal ontwikkelen tot een traditie. Tij dens het congres zal bet woord worden, gft- vöèrd door Wöuter Paap, Utrecht; A. W. Herckenrath, Hilversum; Wim ter Burg, Tilburg; Paul Niessing, Wassenaar; Pi Scheffer, Naarden; W. Tillmans, Eindho ven, Jules de Corte, Delft, Joop Schouten, Rijswijk. Nadat Amsterdam met de Todd A. O. producties was voorgegaan, is thans het Cinema Palace theater te Haarlem voor zien van een apparatuur, die het mogelijk maakt 70 m.m. films te vertonen. Eerder dan wij dachten is dus nu de film „Spar- tacus" te Haarlem ingezet. Reeds bij de vertoningen van „Porgy and Bess" en la ter „The Alamo" wezen wij erop welke prachtige panoramische effecten men met dit projectiesysteem kan bereiken. Geen wonder dan ook dat de producen ten zich beijveren die stof voor hun film verhalen te kiezen, die zich het meest voor dit gigantisch weergavesysteem leent. De opstand der slaven tegen Rome is zo'n onderwerp. Men moet er ver voor in de geschiedenis teruggaan. Omstreeks 70 voor Christus slaagde de Thracische slaaf Spartacus erin een georganiseerd oproer te verwekken tegen Rome. Hij trok plunderend door het land en kreeg al spoedig een groot leger op de been van slaven, die de kans schoon zagen zich bij hem te voegen. Zij troepenmacht be stond uit negentig duizend man, maar hij bezat een weinig doeltreffende bewape ning en zijn soldaten onder wie vrou wen en kinderen waren merendeels on geoefend. Hij werd dan ook door de eer zuchtige consul Crassus met hulp van Pompejus verslagen. De wraak der Ro meinen was even radicaal als verschrik kelijk. Zij kruisigden alle overgebleven re bellen. De slavenopstand was ten einde. MEN BEGRIJPT dat de scenarioschrij vers van Hollywood de held Spartacus niet zo gauw aan zijn einde laten komen. Zij hebben er welgeteld drie uur en twintig minuten voor\ nodig. Het ware echter de film tekort gedaan wanneer men zou be weren dat men die minuten zit te tellen. Wat de scenarioschrijvers met het gemak van hun fantasie eri de lenigheid van hun pen aan de historische autenticiteit van Spartacus en zijn opstand hebben toege voegd, wordt knap ingelijfd in het boeiend en fraai spel met het beeld door regis seur Stanley Kubrick. De slaaf Spartacus krijgt dan wel het aanzien van de Ameri kaanse vrijheidsheld, hij draagt de lauwe ren van de huidige politieke interpretatie der manmoedigheid, hoe de romantiek ook hoogtij tracht te vieren, welke wegen het verhaal ook inslaat, telkens bezweert de hand van de regisseur het gevaar. De Spartacus van de film is niet die van de geschiedenis, maar de opstand der slaven en zijn leiderschap worden onbetwistbare werkelijkheid, die vooral in de schildering van de Romeinse verdeeldheid relief krijgt. Men kan tegen „Spartacus" een hele boel van zijn bezwaren laten varen, wan neer men minder het filmverhaal als cri terium voor zijn waardering in het geding brengt als wel de filmvertelling zoals ze ons door regisseur Stanley Kubrick wordt ge daan. Dan valt het op hoeveel dramatische kracht hij weet op te roepen uit wat hij ons te aanschouwen geeft. Hij overdondert al meteen met zijn bergmassieven, waar in de slaven voor Rome hun dwangarbeid verrichten. Hij voert ons het kamp der zwaardvechters binnen en typeert de sfeer waarin zij leven: zij moeten elkaar do den om voort te kunnen bestaan. Het daar uit volgend oproer is een meesterstuk van camerabeschrijving. Voortreffelijk van ironie wordt dan Rome zelf aan ons ge presenteerd in de senaatsvergaderingen, waarin Laurence Olivier en Charles Laugh- ton gelegenheid krijgen hun talent te la ten schitteren tegenover de weerbarstige oprechtheid van de figuur van Kirk Dou glas. Geleidelijk aan gaat zich dan het noodlot aan de slaven en hun leider vol trekken. Het verdeelde en corrupte Rome wordt één, wanneer het het gevaar ziet, waardoor het wordt bedreigd. Er is geen ontkomen aan. Het oproer zal worden be dwongen. De laatste gang van de slaven langs een weg vol gekruisigden is tevens het laatste brok filmpathetiek dat regis seur Kubrick ons te bieden heeft. Men be seft plotseling, dat er op het stuk van ge nadeloosheid in de wereld niets nieuws kan worden geleverd De historie, zoals ze in dit fragment wordt getoond, is van een bloedige actualiteit. MISSCHIEN slaat door deze opsomming de schaal sterk naar een kant door alsof men met „Spartacus" nu ook maar met een het Mekka der filmkunst is binnenge gaan. De goede verstaander zal beseffen dat men van een film, die zo tweeslachtig Kirk Douglas (Sparta in volle charge). in elkaar zit, geen wonderen mag ver wachten. Dat ze in staat is te intrigeren en ons mee te slepen door haar verhaal trant, is voor een zo groots opgezette pro ductie met zoveel gevaar van overdrijving een verdienste, welke men zeker moet on derkennen, P. W. Franse Met de film „Spartacus" heeft het Haarlemse Cinema Palace theater het Todd A.O.systeem binnen zijn muren ge haald. Op een enorm projectiedoek van elf bij zes meter spelen zich nu de gi gantische tonelen af zonder dat het beeld inboet aan kwaliteit. Wordt een 35 m.m. brede normaalfilm op zo'n doek 142.000 maal vergroot, een 70 m.m. brede film wordt het 52.000 maal. Het beeld wordt dus drie keer zo scherp. Daardoor kómen ook de details volkomen tot hun recht en wordt het beeld nergens vertekend. Waar men zich ook bevindt, voor in de zaal, opzij, op de balkons, overal is het beeld voortreffelijk. De lichtsterkte op het niet reflecterend doek, dat in het Cinema Theater wordt gebruikt, is nooit zo scherp, dat men er hinder van ondervindt. De kleuren zijn prachtig van toon. Het ge luid, dat in zes afzonderlijke magnetische sporen op de filmstrook is aangebracht, wordt maar liefst via 32 ingenieus opge stelde luidsprekers, harmonisch weergege- De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, mr. Y. Scholten, heeft vrijdagavond tijdens een galaconcert in het Concertgebouw in Amsterdam de zeven „Edisons" voor de klassieke mu ziek uitgereikt. De „Edisons" worden toe gekend voor de beste artistieke prestaties op de grammofoonplaat in het afgelopen jaar door de Commissie voor Collectieve Grammofoonplatencampagne. De klassieke „Edisons" zijn toegewezen aan Bernard Haitink met het Concertge bouworkest, de pianist Robert Casadesus, de zangeressen Joan Sutherland en Eli sabeth Schwarzkopf, het Amadeuskwartet, een complete uitvoering van „Tristan en Isolde" onder leiding van Szolti en de ver tolking door de Filomusica of Londen on der leiding van Thurston Dart van Han dels „Watermusic". Het Concergebouworkest speelde onder leiding van Bernard Haitink de „Partita" van Hans Henkemans, waarvan een avond tevoren de eerste uitvoering door het or kest was gegeven. Elisabeth Schwarzkopf zong drie grote aria's van Mozart. Robert Casadesus ver tolkte met het Concertgebouworkest het vijfde pianoconcert van Beethoven, met welk concert hij ook zijn „Edison" had veroverd. De beeldjes zijn ontworpen door de Utrechtse beeldhouwer Pieter d'Hont.Van- avond zullen in het Kurhaus te Scheve- ningen de zeven „Edisons" in het popu laire genre worden uitgereikt. De N.C.R.V. heeft besloten de afdeling muziek te splitsen in een afdeling voor klassieke en lichte programma's. Per 1 oktober gaat deze nieuwe regeling in en op die dag vangen tevens de twee benoemde chefs hun nieuwe functies aan. De-^heer A. W. "M. "Herkenrath, die plaatsvervangend hoofd was van de afde ling muziek, is thans benoemd tot direc teur van de programmadienst van de N.R.U. Hij volgt in deze functie de heer E. Bomli op, die de pensioengerechtigde leef tijd heeft bereikt. De heer L. Karsemeyer te Bussum is door de N.C.R.V. aangesteld tot hoofd van de afdeling lichte muziek en de heer N .Dekker tot hoofd van de afde ling klassieke muziek. De heer Dekker was evenals de heer Karsemeyer reeds werkzaam op de muziekafdeling van de N.C.R.V. ven, waarbij een werkelijkheidsweergave wordt bereikt, die technisch perfect is, ook al omdat men er tegen wordt de speciale effecten te laten prevaleren. Speciale filters zorgen voor de spreiding van de hoge en de lage tonen. Met deze apparatuur bezit het Cinema theater met ongeveer tien andere biosco pen in ons land het modernste technische instrumentarium op projectiegebied. Men zal in de nabije toekomst producties kun nen vertonen als hPorgy and Bess", „The Alamo", „El Cid", „Can Can", „South Pacific" enzovoort. Ook het interieur van het theater zal aan de nieuwe mogelijk heden worden aangepast. De Christelijke Oratorium Vereniging „Door Zang Vriendschap" te Haarlem geeft op 10 oktober onder leiding van di rigent Simon C. Jansen in het Haarlemse Concertgebouw een uitvoering van het „Gloria" van Antonio Vivaldi, van het „Re quiem" van Gabriel Fauré en van de Kan- tate no. 147 Herz und Mund und Tat und Leben van Bach. Medewerking verlenen de sopraan Nelly Groeneveld, de alt Aafje Heynis, de tenor Paul Hameleers, de bas Max van Egmond, de organist Rudolf Jan sen en het Noordhollands Philharmonisch Orkest. HILVERSUM I. 402 m. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 17.00 VARA. 18.30 VPRO. 19.00 IKOR. 20.00-24.00 AVRO. VARA: 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.25 Voor het platteland. 8.35 Gevar. progr. 9.45 Geestelijk le ven, toespr. 10.00 Strijkork. 10.30 Gevar. progr. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.25 Meded. en sport- ber. 12.27 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.07 De toe stand in de wereld, lezing. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Progr. voor alle weggebruikers. 14.00 Omr.- ork. 14.30 Boekbespr. 14.40 Volksliederen. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Gevar. progr. 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Nieuws, sportuitslagen en sport- journ. VPRO: 18.30 Korte Ned. Herv. kerkdienst. IKOR. 19.00 Voor de jeugd. 19.30 De open deur, causerieën. AVRO: 20.00 Nieuws. 20.05 Muzikale biografie. 20.55 De vrouw in het wit, hoorsp. 21.35 Gram. 21.45 In het voetspoor der wetenschap, do cumentair progr. 22.00 Gram. 22.30 Nieuws. 22.40 Act. 22.55 Meded. en sportuitslagen. 23.00 Intern, volksliederen. 23 15 Gram. 23.55-24,00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 8.00 KRO. 9.30 NCRV. 10.00 Convent v. Kerken. 11.30 NCRV. 12.15 KRO. 17.00 IKOR. 19.00 NCRV. 19.45—24.00 KRO. KRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.25 Plechtige Hoogmis. NCRV: 9.30 Nieuws en waterstanden. 9.45 Gram. Convent van Kerken: 10.00 Chr. Geref. kerkd. NCRV: 11.30 Orgel en viola da gamba. 12.00 Gram. KRO: 12.15 Buitenl. comment. 12.25 Gram. 12.35 Lichte muz. 12.55 De kerk zijt gij, lezing. 13.00 Nieuws. 13.05 Gevarieerd progr. 13.30 Voor de kinderen. 14.00 Gram. 14.30 Radio-philh.- orkest en solist. 15.00 Gram. 15.15 Letterkundige persoonlijkheden, die ik gekend heb, lezing. 15.25 Muzikale aspecten, muzikale lezing. 16.00 Sport. 16.30 Vespers. IKOR 17.00 Ned. Herv. kerkd. 18.00 Het geladen schip, critieken. NCRV: 19.00 Nieuws uit de kerken. 19.05 Samenzang. 19.30 Gemeen- chap der heiligen, lezing. KRO: 19.45 Nieuws. 20.00 Testbemanning, hoorsp. 20.40 Nederlandse liedjes en melodietjes. 21.10 Kampvuren langs de Evenaar, lezing 21.30 Gram. 22.00 Gevar. progr. 22.20 Actie voor God, lezing. 22.30 Nieuws 22.40 Rep. Landdag 1961 van de St. Adelberts Vereni ging. 22.45 Gram. 23.00 Avondgebed. 23.15 Bra bants kamerorkest. 23.5524.00 Nieuws. Bl.OEMENDAAL. 245,3 m. - 1223 kC/s. 9.30 ds. G. Toornvliet van Bloemendaal. 11.00 ds. G. Toornvliet - dienst voor belangstellenden. 14.45 Kinderdienst. 15.30 ds. P. N. Kruyswijk van Bloemendaal. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12 02 Lichte muz. 12.30 Weerber. 12.35 Amus.muz. 13.00 Nieuws. 13,15 Voor de sol daten. 14.00 Gram. 15.30 Sportprogr. 17.00 Sport en nieuws. 17.lCr Gram. 17.45 Sportuitslagen. 17.50 Gram. 18.00 Gram. 18.30 Godsd. uitz. 19.00 Nws. 19 30 Lichte muz. 19.40 Gram. 20.00 Die Entfüh- rung aus dem Serail, opera. (Om 22.00 Nieuws.). 23.05 Gram. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.40 Gram. 9,00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Gram. (9.359 40 Waterst.VPRO: 10.00 Te waar om mooi te zijn, overdenking. VARA: 10.20 Zestig minuten voor boven de zestig 11.20 Voordr. 11.35 Pianorecital. 12.00 Hammondorgel en zang. 12 30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws, 13.15 Voor de midden stand. 13.20 Pianotrio. 13.45 Wikken en wegen, lezing. 14.00 Mezzo-sopr. en piano. 14.30 Een per soonlijke mening, hoorsp. 15.30 Walsorkest. 16.00 Oude liedjes. 10.15 Muziekrevue. 16 55 Streekuitz. 17.15 Dansmuz. 17.50 Mil. comm. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Act. 18.30 Gram. 18.40 Instr. kwintet. 19.00 Parlementair overzicht. 19.15 Regeringsuitz.: Wat zit er vast aan haring en scheerlijn. Het werk van de Nederlandse kampeerraad. Samen stelling: B. M. van Griethuysen. 19.30 Lichte muz. 20.00 Nieuws. 20.05 Cabaret. 20 35 Quiz. 21 25 Lich te muz. 20.00 Nieuws. .20.05 Cabaret. 20.35 Quiz. 21.25 Lichte muz. 21.55 Act. progr 22.30 Nieuws. 22.40 Omroeporkest. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m 7.00-24.00 NCRV. NCRV 7.00 Nieuws en S.O.S -ber. 7 10 Gram. 7.20 Sportuitsl. 7.30 Gram.^7 50 Meditatie 8 00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9 35 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Gram, 10.20 Theol. etherleergang. 11.05 Gram. 12.00 Idem. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12 33 Lichte muz. 12.53 Gram. of act, 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13 45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.30 Promenade- ork. en sol. 15.15 Gram. 15.30 Bariton en piano. 16 00 Bijbeloverd. 16.30 Oude muz. 17 00 Voor de kleuters. 17.15 Voor de jeugd. 17.30 Gram 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitzending Nederlands Nieuw-Guineaoude mythen in een nieuw kleed, door ds. I. S. Kijne 18 00 Orgelspel. 18 30 Gram. 18 50 Openbaar kunstbezit. 19 00 Nieuws en weer bericht. 19 10 Op de man af, praatje 19 15 Gram 19 30 Radiokrant 19 50 Lichte muz. 20 20 Pionier van het lev en.hoorsp. (3). 21.30 Mezzo-sopr en piano. 22 00 Parlementair comment. 22 15 Lichte muz 22 30 Nieuws 22 40 Avondoverdenking. 22 55 Roekbespr 23 05 Muziekrevue. 23 40-Het Evange lie in Esperanto 23 55—24.00 Nieuws BRUSSEL 324 m. 12 00 Nieuws. 12 02 Lichte muz. 12 30 Weerber 12 35 Voor de landbouw 12.42 Gram. 12 50 Beurs ber. 13 00 Nieuws. 13.15 Kamermuz 14 00 School radio. 15 45 Vlaamse kamermuz. 16.00 Beursber. 16 06 Voor de zieken 17 00 Nieuws. 17 15 Gram 17 45 Franse les 18 00 Protest, uitz 18 15 Gram 18 20 Voor de soldaten. 19 00 Nieuws 19 30 Piano spel 19.50 In en om de opera 20 00 Opera en belcantoconc 21 30 De zeven kunsten 21 45 Wals- muz 22-00 Nieuws. 22.15 Amus.muz 22 35 Volks muziek. 22.55 Nieuws. 23 00 Voor de zeelieden. I elc7 71? IVJfl VOOR ZATERDAG AVRO: 17 00—17 30 Voor de kinderen NTS' 20 00 Journ en weeroverzicht AVRO 20 20 Film 20 45 Grand Gala du Disque 1961 21 25 Detective- spel 22 00—23 00 Grand Gala du Disque. VOOR ZONDAG NTS 19 30 Weekiournaal 20 00 Sport in beeld NCRV 20 30 Liin zonder lengte, gedramatiseerde doeumentaire 21 20 Amsterdams kamerork 21 55 Voordr. 22 20 Wat zegt de jeugd ervan?, discussie. VOOR MAANDAG NTS 20 00 Journ en weerover 20 20 Filmver stag reeentie 10-jarig bestaan NTS VPRO 20 50 Terug uit Griekenland, oraatie 21 00 Chanson competitie 21 45 Medische rubr 21 15 Kunstprogr Advertentie Lijm zonder klemmen met

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5