Voorstel voor een kanaal van Antwerpen naar Oosterschelde „Jongeren van thans missen gemeenschappelijk ideaal" Londen vreest dat Ghana het Gemenebest wil verlaten HERFST V.S.V. - WAGENINGEN Vrijdag namen twintig Oostduitsers de benen Fondation Européenne de la Culture Communistisch komplot in Liberia verijdeld Maandag beraad in Bonn tussen FDP en CDU Donner remisie met Trifunovic Omlijsting van het koersprogramma Nederland favoriet in landenmatch Minder bezoekers in Ol. Stadion Moeizame zege van Snoek ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1961 9 Regionale Benelux-contactdag PRINSES BEATRIX IN TOULOUSE: Vertrouwen voor regering van Amintore Fanfani Duncan Sandys gaat met NKroemah spreken ZONDAG A.S. 14.30 UUR r Bart L. Joris Het Rjjnverkeer Is voor de haven van Antwerpen een vraagstuk van levensbe lang, daar het hier een verkeer betreft dat, niettegenstaande de moeilijkheden van de huidige vaarweg, niet minder dan zeven miljoen ton goederen per jaar bereikt. Wil Antwerpen zijn rang als wereldhaven be houden, dan moet het dat verkeer kunnen vrijwaren en dan moet het een normaal aandeel hebben in het steeds groter wor dende Rynverkeer. Aldus het inzicht van de schepen van Antwerpen, de heer L. Delwaide, die, omdat hij zelf verhinderd was op de derde regionale Benelux-contactdag aan wezig te zijn, gisteren aan het slot van die in de stadsschouwburg te Maastricht gehouden dag een gedeelte van een door hem aan de directeur van het Vlaams Economisch Verbond gerichte brief heeft laten voorlezen. Deze regionale contactdag is bijgewoond door onder andere de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, de heer E. G. Stij - kei, de ambassadeur van België te 's-Gra- venhage, F. X. J. M. G, baron van der Straten Waillet. De heer Delwaide deelt mede dat de Westerschelde overbelast is door het steeds groter wordende aantal zeeschepen (in 1960 ongeveer 35.000). Deze zeeschepen moeten de eveneens in aantal toegenomen binnenschepen (in 1960 ongeveer 80.000) kruisen, die het Kanaal van Zuid-Beve land steeds moeilijker bevaarbaar maken en deze vaarweg acht hij niet geschikt voor de duwvaart. De nieuwe verbinding met het Hollands Diep zou er toe moeten leiden dat zowel het binnenscheepvaartverkeer tussen de Beneluxlanden, als het Rijnverkeer niet meer gebruikt zouden behoeven te maken van de Westerschelde en van het Kanaal door Zuid-Beveland. De nieuwe vaarweg zou zo kort mogelijk moeten zijn en hij zou zo weinig mogelijk hindernissen moeten bevatten. Bij het zoeken naar een oplossing moet, naar de mening van de heer Delwaide, rekening worden gehouden met het feit dat de Kamers van Koophandel van Rotter dam en van Antwerpen een akkoord heb ben gesloten waarbij, aldus de heer Del waide, het Rotterdamse bedrijfsleven voor de eerste maal erkent dat de aanspraken van Antwerpen op een nieuwe verbinding met de Rijn gegrond zijn. Vervolgens moet men, bij het zoeken naar een oplossing, de inhoud van het wel vaartsplan betrekken dat de provincie Noord-Brabant heeft gepubliceerd onder de titel „de functie van Noord-Brabant in het BERLIJN (UPI) De Oostduitsers blij ven volharden in hun pogingen naar het Westen te vluchten en geen schietende vopo's kunnen hen ervan doen afzien hun pogingen op te geven. Hoewel de Oostduit- se volkspolitie opdracht heeft gekregen te schieten, zelfs als de kogels op Westber- lijns grondgebied terecht zouden kunnen komen, zijn er gisteren naar schatting on geveer twintig personen in geslaagd de versperringen te doorbreken. Onder hen bevonden zich een tachtig jarige vrouw, die uit haar flat in Oost Berlijn in het valzeil van de Westberlijnse brandweer sprong. Ook een gezin, bestaan de uit vader, moeder en driejarig zoon tje sprongen in een net van de West-Ber- lijnse brandweer. Een Oostduitser die deel uitmaakte van een groep arbeiders die langs de Franse sectorengrens werkten, ramde zich met zijn bulldozer een weg naar West-Berlijn. Volgens ooggetuigen zijn bepaalde ge- deelten van de sectorengrens tussen Oost en West-Berlijn ontruimd om beter op eventuele vluchtelingen te kunnen schie ten. nieuwe westen" en dat voorziet in het gra ven van een „Benelux-kanaal" van de Ant werpse dokken uit naar de Oosterschelde. De heer Delwaide merkt op dat de ver wezenlijking .van het Moerdijkkanaal niet de enige oplossing van het Schelde-Rijn- vraagstuk is. „Wij geven ons immers terdege reken schap van het feit dat de politieke, tech nische en financiële bezwaren van Neder landse zijde zulk een oplossing in de weg kunnen staan." De heer Delwaide vraagt zich af, of de wederzijdse standpunten niet in redelijke mate zouden zijn afgewogen, indien werd besloten tot het graven van een kanaal van de Antwerpse dokken uit naar de Oos terschelde. Hij vraagt zich voorts af, of de aan de gang zijnde onderhandelingeh tus sen België en Nederland niet zouden kun nen worden geactiveerd op basis van dit zijns inziens zeer concrete project. De heer Delwaide deelt tenslotte mede dat hij ervan overtuigd is dat een verzoek als door hem bedoeld de onderlinge verstand houding en de goede samenwerking tus sen de Beneluxlanden in grote mate zou dienen. In de resolutie welke aan het slot van de bijeenkomst bij acclamatie is aange nomen, is evenwel niet met zoveel woor den het verzoek vervat. Wel wordt er in het bijzonder bij de regeringen van beide landen op aangedrongen dat de leemten van infra-structuur in het grensgebied wor den weggenomen en dat „ondèrmeer ten spoedigste een definitieve oplossing voor het probleem van de Schelde-Rijn-verbin- ding zou worden bereikt". TOULOUSE (AFP) Op de derde dag van de Europese ontmoeting 1961 van de Fondation Européenne de la Culture in Toulouse heeft de directeur van de stich ting G. Sluizer, een rapport over "De jon geren en de politieke democratie" van de had van prof. Henri Brugmans, rector van het Europa-college in Brussel, voor gelezen. Hierin wijst professor Brugmans op het gebrek aan belangstelling voor de politiek onder de jeugd, vooral ten aan zien van de vermindering van het aanzien van de nationale staat en voor het poli tieke kader. In de ogen van de jeugd zijn de politieke partijen ouderwets en alleen een „Snelle oprichting van een politiek fe deraal Europa" kan een hergroepering van de politieke tendenties veroorzaken. Allereerst moet daarom gewezen wor den op „de kloof tussen het totalitarisme en de democratie", waarbij genezing slechts mogelijk is wanneer „aan de rech terzijde" het fascisme grondig uitgeroeid wordt en „aan de linkerzijde" het com munisme. Tenslotte acht hij het noodza kelijk „het grote belang van daadwerke lijke uitvoering" te erkennen, want de jeugd wil daden zien. Vervolgens diende professor Georges Ve del van de universiteit te Parijs zijn rap port over de „mythen van de Europese politiek" in. De politieke vraagstukken van Europa zijn moeilijk, „maar door wel overwogen keuze en voortdurende inspan ning kunnen de volken en de jeugd van Europa ervoor zorgen dat de stroming van een verenigd Europa tenslotte zal over winnen". Prins Bernhard en Prinses Beatrix heb ben vrijdagmiddag een* „garden-party" bijgewoond die te hunner ere gegeven wordt. In Toulouse is gedurende vijf dagen een conferentie gehouden van de „Fondation europeéne de la Culture", waarvan Prins Bernhard voorzitter is. Prinses Beatric heeft hedenmorgen de conferentie gesloten met een rede, waarin zij o.m. zei, dat in Europa, vooral onder de jongeren, een leegte gevoeld wordt: het gemis van een gemeenschappelijk ideaal. „Wij voelen ons niet geleid naar een wel omlijnde toekomst, in ons leven bestaat geen wezenlijk vèr-vooruitziend plan, geen bestemming die wij gezamenlijk nastreven- Wij trachten deze leegte te vullen door een tamelijk negatief materialisme. Ieder van ons heeft zijn eigen persoonlijk ideaal- tje, zijn eigen kleine ambitie of doel: een huis, een auto, later een goed pensioen. Maar het is niet met dit soort ambities dat wij Europa zullen herbouwen, laat staan de wereld. Onder de studenten, de toekomstige culturele elite zoals men zegt, is er een ontstellend aantal dat geen be langstelling toont voor de grote problemen in een wereld waar alles kookt. Waar zijn de gemeenschappelijke idea len, de onverzettelijke gezamenlijke wil, het alles en allen omvattende enthousias me, die ons moeten inspireren, de jeugd van Europa? Waar zijn de onweerstaanba re geestesstromingen die ons naar een bur gerzin van grote allure moeten stuwen, ons aansporen tot de gezamenlijke daden die Europa nodig heeft?, vroeg de Prinses. „Als wij ons in absolute eerlijkheid af- ROME (UPI) De Italiaanse Kamer van Afgevaardigden heeft haar vertrouwen in premier Amintore Fanfani uitgesproken. Met 307 tegen 230 werd de begroting van Buitenlandse Zaken aangenomen. Die houding kwam neer op een votum van ver trouwen voor de premier Voordat tot stem ming werd overgegaan, vertelde Fanfani dat Italië stevig in 't westelijk kamp blijft en dat zowel president Kennedy als pré mier Kroesjtsjev zich dat terdege bewust is. Van onze correspondent) LONDEN Duncan Sandys, de Britse minister van het Gemenebest, zal zondag naar Accra vliegen wegens de crisis in de verhoudingen tussen Groot-Brittannië en Ghana. Hij zal drie dagen in Ghana biljven. De vrees bestaat dat Ghana met het Gemenebest wil breken. De Britse regering wil opheldering over de anti-Britse campagne die president NKroemah is begonnen, welke leidde tot het ontslag van de Britse staf-chef Alex ander, alle andere Britse officieren en zes ministers. De moeilijkheden bereikten een hoogte punt door de bewering van Ghana, dat Groot-Brittannië in zekere mate verant woordelijk is voor de dood van Hammar- skjoeld. Het is bekend, dat NKroemah er van droomt eens de leider te worden van het gehele Afrikaanse nationalisme. De verwijdering van de Britse officieren heeft voor hem de weg geopend om een leger te vormen dat uit militairen bestaat wel ke uit alle delen van Afrika komen. Hij is echter bereid de Britse officieren in uit sluitend adviserende functie te handha ven. Het ontslag kwam echter zonder overleg met Londen. Over zes weken zouden koningin Eliza beth en Prins Philip een bezoek aan Gha na brengen. Duncan Sandys wil trachten de zaak op te lossen, zodat het koninklijk bezoek toch zal kunnen doorgaan. Het is bekend dat, afgescheiden van zijn andere ambities, NKroemah een normaler hou ding tot Londen wil dan tot nu toe bestaat, in overeenstemming met de andere Geme- nebestlanden. (AFP) Duncan Sandys' bezoek houdt ook verband met het gerucht, dat Ghana met de Sovjet-Unie een akkoord voor tech nische militaire ^bijstand zou willen slui ten. Deze overeenkomst zou de levering van geschut, tanks en vliegtuigen uit de Sovjet-Unie en Tsjechoslowakije betreffen. Samenzwering ACCRA (Reuter-AFP) K. A. Gbede- mah, die op verzoek van president NKroe mah is afgetreden als minister van Volks gezondheid, heeft op een persconferentie in Accra verklaard dat NKroemah hem heeft beschuldigd van deelneming aan een samenzwering. Doel van de samenzwering was volgens welingelichte kringen NKroemah als pre sident te vervangen door de vroegere lei der van de oppositie, thans hoogleraar aan het Institute for Social Studies in Den Haag, professor Kofi Busia. De samen zweerders wilden tevens „het afglijden naar links" van Ghana, zowel in nationaal als internationaal opzicht, een halt toeroe pen. Het komplot werd begin deze maand ontdekt, toen president NKroemah zich in Belgrado bevond voor de conferentie van niet-gebonden landen. Gbedemah leidde de Conventie-Volkspar tij in de tijd dat NKroemah en andere lei ders in de gevangenis zaten. Aan hem wordt het succes van de partij bij de al gemene verkiezingen van 1951 toegeschre ven. Hij kweekte in het Westen vertrou wen in de economie van Ghana. President NKroemah heeft meegedeeld dat hij zes leden van de regering, onder wie twee van zijn voornaamste medewer kers, heeft verzocht af te treden vanwege hun „zakelijke connecties". De president deelde verder mee dat zes leden van de regering onder wie vier ministers, er in hadden toegestemd particuliere bezittin gen aan de staat over te geven voorzover die meer dan twee huizen met een geza menlijke waarde van tweehonderdduizend gulden, meer dan twee auto's of stukken land met in totaal een waarde van meer dan vijfduizend gulden betreffen. vragen of dat ideaal van een Verenigd Europa, of zelfs ieder ander ideaal met uitzondering van de godsdienst werke lijk leeft onder de grote massa der jonge Europeanen, dan moeten wij ontkennend antwoorden. Wij hebben, in plaats van ge meenschappelijke idealen, slechts gemeen schappelijke problemen. Die problemen vormen heden de enige Europese eenheid „Wij moeten", aldus de Prinses, „eerst en vooral onze geestelijke instelling ver anderen en ons niet verschansen achter een muur van afzijdigheid en passiviteit Passiviteit is een vergrijp. Zij is hand langster van het verval. De daad die deze stilstaande plas van onthouding en berus ting in beweging kan brengen, moet van de jonge intellectuelen komen. Uit de oudere generatie kunnen leer meesters en leidsmannen komen, op voor waarde dat zij begrijpen dat de jeugd van nu zich niet meer laat paaien met fraaie woorden. Mooie woorden hebben wij ge noeg gehoord. Wij willen stevig aange pakt worden. Als zij proberen ons, die op veel heftiger wijze in dezelfde wereld ge worpen zijn als waarin zij leven, te begrij pen, dan zijn wij bereid. Wij aanvaarden dat hun opvattingen verschillen van de onze. Laat hen ook aanvaarden dat onze opvattingen kunnen verschillen van de hunne. Hun wijsheid en ervaring zullen elementen zijn die de leiding der debatten aan hun zijde zullen doen berusten. Wij zullen ons daar zeker niet tegen verzet ten", aldus Prinses Beatrix. MONROVIA (Reuter-UPI) In Monro via is officieel bekendgemaakt, dat naar aanleiding van een dezer dagen ontdekt communistisch komplot om de regering in Liberia omver te werpen, dertien mensen tien Liberianen en drie buitenlandera zijn aangehouden. Onder hen bevindt zich de leider van de communistische jeugdor ganisatie, Appleton, wie onlangs een beurs aan de „Vriendschapsuniversiteit" te Mos kou werd aangeboden. Volgens de onderminister van Justitie wordt aangenomen, dat het aandeel van buitenlanders in het komplot groter is dan aanvankelijk werd gedacht. Mogelijk wa ren functionarissen van drie ambassades, waaronder die van Ghana, bij het kom plot betrokken. Voorts zou de Russische ambassadeur in Guinea contact hebben ge had met een zekere Bracewell, die in verband met de samenzwering door de po litie wordt gezocht. Volgens de politie was een van de vreem delingen een Arabier die een jeugdbewe ging in Duitsland georganiseerd zou heb ben. Hij zou beloofd hebben de groep van bommen te voorzien, granaten, wapens en munitie en voor beurzen te kunnen zor gen om in Moskou te studeren. Advertentie BONN (DPA-AFP) Maandag zullen liberalen en christen-democraten in de Duitse bondsrepubliek voor het eerst een bespreking hebben over een eventuele coalitieregering. Het bestuur en de Bonds dagfractie van de FDP hebben een com muniqué gepubliceerd waaruit blijkt dat zij geen coalitie met de christen-democra ten zullen aangaan die door Adenauer wordt geleid. In het communiqué wordt de terugtrek king van Adenauer als voorwaarde voor deelneming aan een regeringscoalitie niet met zoveel woorden genoemd. De leider van de fractie, dr. Ewald Bucher, ver klaarde echter na afloop van de vergade ring tegenover journalisten dat „niets is veranderd aan het besluit van het bestuur en de fractie, niet deel te nemen aan een regeringscoalitie die wordt geleid door Adenauer". Paardesport De uitkijktoren aan het eind van de Scheveningse pier nadert zijn vol tooiing Het werk zal zeer waarschijn lijk half oktober gereed zijn- Herfst maakt mij weemoedig en eenzaam, maar ik schaam mij er niet voor. Men is ner gens eenzamer dam in een stad. Omringd door al die mensen en dingen, voelt het individu zich als een eiland, aan alle zijden omspoeld door een zee van leven en tegelijk daardoor geïso leerd. De stadsmens heeft, als het er op aan komt, minder dan de landbewoner. Zijn leven lijkt drukker en rijker misschien, maar hij heeft het directe contact met zijn omgeving toch ver loren. Hij trekt zich te rug op zijn kantoor, in zijn kamer. En voelt zich alleen, héél alleen. Zo'n najaarsmiddag in een stad is ook triester dan op het land. Triest, zoals alleen Hollandse najaarsmiddagen kun nen zijn. Ritselend vallen geelgroene bladeren met elk windvlaagje van hun takken neer. Als u Cy rano de Bergerac kent. weet u dat Roxano, zijn geliefde in de klooster tuin tot de stervende Cyrano zegt: „regardez les tomber", zie ze val len. En dat is tegelijk dat moede, berustende gebaar, dat zich elke herfst herhaalt: het ver welken. het heengaan. Als ik dan door mijn stad loop. zie ik de an deren, die ik even een zaam weet. Het zijn schimmen die evenals ik een weg naar de einder zoeken, maar die elkaar toch weer tegenkomen, omdat ze ronddraaien in dezelfde cirkel: zomer herfst, winter, zomer. kantoor, huis. kantoor Ook met dezelfde gevoe lens: blijheid, droefenis, blijheid. Met misschien zelfs dezelfde zorgen, dezelf de angst. Ik zie door de bewasemde ruit een moedertje over haar wieg gebogen, stil, bijna bewegingloos. Zonder haar te kennen, kan ik raden wat ze denkt. Ze denkt: zal de wereld jou niets aandoen, jij die daar zo sluimert in on wetendheid; de wereld van potentaten, van competenties, van span ningen en van ongeloof. Ik ga verder en zie door andere ramen. Soms zitten de mensen te lezen, soms zitten ze te werken in cahiers of op vellen. Maar zonder ze te kennen, weet ik dat ook hun gedachten zul len afdwalen naar het dwarrelend blad buiten Misschien zullen ze ver zuchten: heeft dit alles zin. waarvoor doe ik het nog. Ik heb eens een man gekend ik was nog jong van wie ik wist, dat hij, als de herfst be gon. naar de kaden liep, om er de meeuwen te zien. En als hij ze zag ging hij huilen, zo groot en zwaar en sterk hij was. Huilen, waarom wist hij zelf niet. Maar hij had het nodig, het luchtte hem op. En thuisgekomen schiep hij groter en grootser werk. deze dichter. Ik ga verder en zie op een bank een oude man zitten, een stokoud man. Terwijl de klamme mist hem omhult en een mot regen mistroostig op hem neerdaalt, schijnt hij knus tevreden. Hij heeft zijn ogen op de verte gericht en zelfs als ik die baan doorkruis knippert hij niet met de oogleden. Ik weet het hij kijkt niet vooruit maar terug. Terug op een vaag en bezig leven, vele herfsten zwaar. En ik heb de neiging mij naast hem te zetten en ook te staren in het niet. Maar ik durf niet omdat ik zijn eenzaamhi id als iets heilig beschouw, waar ik niet mag bin nenkomen. Ik nader het eind van mijn kleine ommegang Voor mij lopen drie kin deren. Ze hebben laars jes aan en stappen over het vergeelde blad. Zo luidruchtig ze anders kunnen zijn, zo stil zijn ze nu. Zelfs het kind ervaart de smart van de helfst, op zijn manier natuurlijk, lichtvoetig en snel vergetend. Ik volg ze een paar minuten, maar ze merken het niet. Ook zij zijn met hun ge dachten bezig. Totdat ze komen aan een ver keersweg, waar ze zo hun is geleerd eerst links dan rechts moeten kijken. Dan zien ze ook mij en hoewel in geen velden of wegen het mechanisch geweld te bekennen is. vragen ze mij naar de overkant te brengen Ik zie dat niet als een noodzaak, maar als een troost. In hun stilte, in hun eenzaam heid hadden ze iemand nodig, om zich even aan vast te klampen. En ik ervaar dat met warmte. Die vijfentwintig meter die ons scheidt van de andere stoep, zijn we even heel dicht bij el kaar: mensen en mens jes op drift, naar de overkant, steun zoekend bij elkaar. Herfst maakt wee moedig en eenzaam en men hoeft er zich niet voor te schamen. Donner behoorde tot de schakers, die het snelst hun partijen beëindigden in de ze ventiende ronde van het internationale schaaktoernooi in Bied. De Nederlander maakte met zwart remise tegen de Joe goslavische grootmeester Trifunovic. Behal ve de ontmoeting TrifunovicDonner ein digden nog twee partijen in remise, t. w. NajdorfFischer en KeresPetrosjan. In de overige partijen was nog geen beslis sing gevallen. De uitslagen van de overige partijen waren: Ivkov—Portisch 10, TalPach- man afgebroken, OlafssonGermek remise, GelierBisquier 01, MatanovicDarga remise' BertokParma remise, Udovcic Gligoric 01. In de omlijsting van de draversinterland, is een boeiend programma opgebouwd, waaruit het moeilijk is een hoogtepunt te vinden. Gelet op het aantal deelnemers is dat echter de Prijs van Amsterdam, waar in maar liefst een twintigtal paarden aan de start verschijnt. Zelfs zonder de Bel gische deelnemers is dit nummer al vol komen open. De Belgische merrie Quéli- notte zal veel ondersteuning vinden, even als Y Norton en Young Lady Mae. De goede YYV is een mogelijk outsider in dit fraaie nummer De grote klasse loopt in de Prijs van Ostende, waarin Iniopile zijn tweede zege achtereen zal kunnen boeken, vóór Harley en Sjakie Scott. De Franse hengst Jacky D is een mogelijk outsider. In het 2600 meter lange slotnummer stuit de Nederlandse favoriet Wanda van Gonny op een sterke Belgische groep, aangevoerd door Kalentine L en de buiten Frankrijk debuterende Java II. De ver wachting is dat Wanda van Gonny het juist tegen de Belgen zal kunnen halen. De buitenlandse gasten kunnen zich in het eerste nummer al een morele steun verscharffen door met Merano te winnen. Het zal zelfs niet verwonderlijk zijn als zij met Ma Janine D ook nog de tweede plaats zullen bezetten. De Nederlandse favorieten zijn Young Eaune en Zephyr Magowan. In de vier matches starten res pectievelijk Zéfa, Ravioli, Vanadis en Vrij dag als de grote favorieten Indien deze prognose juist is dan zullen de Nederlandse equipes opnieuw de eerste plaats in het landenklassement bezetten. Slechts twee rennen completeren het programma. In de eerste ren profiteert Susie Darlin opnieuw van een belangrijk gewichtsverschil, waardoor zij Happy Time deze keer zal kunnen weerstaan. De 2500 m lange ren voor driejarigen brengt Sir Ronald als de grote favoriet aan de start, doch indien voor Antonio een goede bui tenlandse lichtgewicht wordt gecontrac teerd, die 46 kg kan rijden, dan gaat de voorkeur naar deze stayer. Expectation en Djebal zijn in deze fraaie ren de andere mogelijkheden. Een wedstrijd, die bij zijn start in 1946 geen lang leven beschoren leek, beleeft zondagmiddag óp de renbaan Duindigt zijn 25ste uitgave. Het is traditionele dravers interland tussen Nederland en België, de wedstrijd die langzamerhand is uitge groeid tot één der hoogtepunten in de draf- sport van beide buurlanden. Deze inter land, die uniek is in Europa, weerspiegelt over de afgelopen 15 jaar Overduidelijk de toenemende kracht en ontwikkeling van de Nederlandse draver. Wie eens terugbladert in de nog prille geschiedenis van deze wedstrijden ziet in de beginne nederlaag op nederlaag voor de Nederlandse équipes. Pas in 1950 kwam, na het jaar tevoren een gelijke stand bereikt te hebben, de eerste puntenzege voor ons land. Het was de zwarte merrie Mientjê K, die later naar Engeland werd geëxpor teerd. die een verloren wedstrijd na een magistrale verrichting in een overwinning omzette- Sindsdien droeg het treffen een meer open karakter, doch allengs bleek uit de Nederlandse draverfokkerij zulk een materiaal te komen dat de Belgen ver scheidene malen met een nederlaag naar huis terugkeerden. Dertien overwinningen schreven Geersen en zijn mannen op hun naam. tegen de Belgen tien en één onbe sliste ontmoeting. Deze ommekeer in de krachtsverhoudin gen is niet alleen te danken aan de vorde ringen van de snelle vaderlandse vier voeters. doch werd bovendien in de hand gewerkt door een impasse waarin de Bel gische drafsport tot voor enkele jaren ver keerde. Belangrijke en vele Franse im ports, uitbreiding van het aantal draverijen door het aanleggen van een verlichting op de grote Brusselse baan Sterrebeek, vorm den de impulsen voor een nieuwe opkomst, die zich enkele jaren geleden reeds aan kondigde door overwinningen van hun zeer sterke équipes drie- en vierjarigen. Slechts in de oudere generaties bleken de Belgen nog niet opgewassen tegen de veteranen- cracks uit de vaderlandse entrainementen- Het ziet er weer naar uit dat zondag op Duindigt de wedstrijd zich opnieuw langs dit patroon zal ontwikkelen, al bestaat de zekerheid niet dat de Belgische 3-jarigen Sim Frisco, San Williams en Sylver D zul len zijn opgewassen tegen de zeer sterke en constante ploeg uit ons land, gevormd door de recordhoudster Zéfa, Zégerus Th. Hollandia, Zus van Spencer Gay en de verrassend goede Zampa van Papenhoef. Sim Frisco is de Belgische favoriet, maar nog geen huizenhoge favoriet als hun ver tegenwoordiger Ravioli bij dé 4-jarigen is. Indien dit formidabele paard één der snelsten in Europa goed van start gaat, ligt een gemakkelijke zege binnen zijn be reik. De Belgische puntenvoorsprong dan ongedaan te maken is de dankbare taak voor de Noordhollander Bram Nottelman, die met Vanadis en Vrijdag, resp. in de sprinters- en stayerskoers, al zijn tegen standers de baas kan blijven, de klasse van Olivia, Pikar. Milano en Quinto Deefacker ten spijt- In de sprintérskoers zullen onder goede baan- en weersomstandigheden weer tijden van 1 min. 20 sec. en beter kunnen worden gemaakt, waardoor weer enige Nederland se en Belgische paarden aan de Europese elite-lijst kunnen worden toegevoegd. Dank zij de beide klassepaarden van Nottelman start Nederland in deze jubi leumwedstrijd als het favoriete land, doch vooraleer de zege een feit is, zal het aan strijd en spanning op het aloude Duindigt niet hebben ontbroken. Het aantal betalende bezoekers is in i960 ten opzichte van het voorgaande jaar, be langrijk gedaald Aldus de directeur van het Olympisch stadion, de heer D. J. Bes- sem in zijn jaarverslag aan de aandeel houdersvergadering. Er waren in I960 563.700 bezoekers tegen 624.100 in 1959. Mede doordat Blauw Wit niet meer in de ertedivisie speelde daalde het gemiddelde aantal bezoekers bij de wedstrijden van deze vereniging van 14.700 tot 9 200. Ook bij de wedstrijden van DWS-A liep het aantal bezoekers terug: van gemiddeld 16.300 in 1959 tot 12.500 in 1960. Het aantal bezoekers bij wielerwedstrij den liep ook terug. Dit is toe te schrij ven aan de wereldkampioenschappen in 1959, waardoor in dat jaar 84.800 bezoekers geteld werden. Met het cijfer van 54.000 in 1960 is de heer Bessem toch niet ontevre den. gezien de meestal zeer slechte weers omstandigheden. Latere winst De n.v. Nederlandsche Sportpark Olym pisch Stadion heeft over 1960 een belang rijk lagere winst geboekt dan over het voorgaande jaar. De winst in 1960 bedroeg f 389,03. die krachtens een besluit van de aandeelhoudersvergadering, aan de statu taire reserve zal worden toegevoegd- In 1959 was de winst 19.626. Aan de ge meentebelastingen werd in 1960 298.308.01 afgedragen tegen 375.043.68 in het voor gaande boekjaar. Boksen De Nederlandse weltergewicht Theo Baars heeft vrijdagavond in Hamburg voor 4500 toeschouwers een nederlaag geleden tegen de Duitser Hans Werner Wohlers. In de tiende en laatste ronde wierp de hel per van de Amsterdammer de handdoek in de ring. De Nederlander Jan de Vos kwam voorts uit tegen de Duitse halfzwaargewicht Erich Walter. Hoewel De Vos het gevecht veelal beheerste eindigde de strijd onbeslist. Wim Snoek boekte in de laatste partij een moeizame puntenoverwinning op de Amerikaan Frankie Daniels. De Neder landse zwaargewichtkampioen was vooral qua stijl de beste bokser. Waarschijnlijk zal de Nederlander binnenkort opnieuw in Hamburg in de ring komen. Er wor den namelijk onderhandelingen gevoerd over een gevecht tussen Snoek en de oud kampioen van Duitsland, Albert West- phal, die vierde op de Europese ranglijst.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9