Opnieuw een Amsterdams plan voor andermans gebied Bontmantels ft ft ONZ£ WQWSMG-TtP Kreymborg Ml 1 Reydon en De Jager staan morgen in Kiev terecht AGENDA Kort en bondig^ V Parklandschap tussen Haarlem-Oost en Amsterdam-West Prof. A. Anema en mr, J. Donner Zij worden ervan beschuldigd voor de NAVO gespioneerd te hebben Ruim veertig Duitsers stonden terecht in Groningen Van Baren over de taak van de vakbeweging Vrouwelijke bestuurders op Amsterdamse tram Sigarenmakers wensen solidariteitsbijdrage Weinig verandering DINSDAG 3 OKTOBER 1961 Ereleden der A .R.-partij Hammarskjoeld-postzegels van Suriname Jongens Parka-coat 7 jaar nü 34.75 Grote Markt 1-7 Haarlem Nederlandse school in Brussel bestaat ze%tig jaar Haarlem V elsen-IJmuiden Beverwijk Ook tweede dief van juwelen gepakt Te snel gereden Groepsbelangen mogen niet overheersen K.L.M.-piloten niet ontevreden over de DC-8 Kom 't ervaren Opticien Web er sl e x (Van onze reportageredacteur) B. en W. van Amsterdam spelen met de gedachte tussen Amsterdam en Haar lem een parklandschap voor de ontspan' ning van de bevolking van beide steden te stichten. Deze groene zone is niet al leen in de twee betrokken gemeenten geprojecteerd, maar ook op het gebied van Haarlemmerliede en Spaarnwoude en wellicht eveneens op dat van Haar lemmermeer. Wat het gemeentebestuur van Amsterdam voor ogen staat, is eigenlijk de aanleg van een tweede Am sterdams Bos, waarin de reeds voor handen recreatiegebieden in de om geving van Haarlem, zoals Liede en Mooie Nel en de Haddingsbraak bij Halfweg, worden opgenomen. Een en ander kan worden gezien als een Amsterdamse variant op de gedachte van de A.N.W.B. tot een groene recreatiegor Het Centraal Comité van de Anti-revo lutionaire Partij heeft prof. mr. A. Ane ma uit Haarlem en mr. dr. J. Donner benoemd tot ere-leden van de A.R.-partij. Prof. A. Anema Prof. mr. Anema was tot 1960 lid van de Eerste Kamer voor de A.R.-partij en voorzitter van de A.R.-senaatsfractie. Mr. dr. Donner, de afgetreden president van de Hoge Raad heeft de A.R.-partij in verschillende commissies van de par tij gediend. Op zaterdag 28 oktober zullen beide nieuwe ere-leden tijdens een te Am sterdam te houden bijeenkomst van het partijconvent worden geïnstalleerd. Advertentie Wilhelminapark 17 - Haarlem-Z. - Tel. 19056 del tussen Amsterdam en Rotterdam te ko men, een idee, waarvoor men in de Am sterdamse gemeenteraad zich nogal en thousiast getoond heeft. In hoofdstedelijke bestuurskringen be treurt men het, dat door een indiscretie de brief aan Gedeputeerde Staten van Noordholland, waarin deze denkbeelden worden ontvouwd, in de openbaarheid is gekomen. Gedeputeerden hebben deze brief trouwens nog niet eens ontvangen. Men had de reactie van het provinciaal bestuur willen afwachten, alvorens de plannen met Haarlem en de overige betrokken gemeen ten te bespreken. Deze gang van zaken herinnert sterk aan de plannen van de di recteur van de Amsterdamse Haven- en Handelsinrichtingen, die enige jaren gele den eveneens op het gebied van aangren zende gemeenten de uitbreiding van het hoofdstedelijk haven- en industriegebied tekende. In dit verband moet nog worden opgemerkt, dat de bestemming van de Eendrachtspolder tussen Geuzenveld en Halfweg ongewijzigd blijft. Daar komen sportvelden, volkstuinen en dergelijke ter reinen voor de actieve ontspanning, dus geen bos. PARAMARIBO (ANP) De Surinaamse regering heeft besloten om binnen vier we ken postzegels uit te geven ter nagedach tenis van Hammarskjoeld. De serie zal be staan uit twee zegels met de beeltenis van Hammarskjoeld en met op de achtergrond het embleem van de UNO en daaromheen een zwarte rand. De zegels, die in twee kleuren in de Verenigde Staten zullen wor den gedrukt, zullen voorzien zijn van de tekst „In memoriam Dag Hammars kjoeld". De Surinaamse regering ontving reeds voor de uitgifte toestemming van de UNO, de Zweedse regering en de nabestaanden van de secretaris-generaal van de UNO. Advertentie alleen geldig woensdag 4 okt. a.s. Een dubbele jas. Egyptisch katoen met urtknoopbare moutonvoering. Diverse kleuren. kl. st. p. m. In Brussel is het zestigjarig bestaan ge vierd van de Prinses Juliana-school, de Nederlandse school in Brussel. De school is opgericht in 1901 door een aantal in Bel gië verblijvende Nederlanders, die Neder lands onderwijs op protestantse grondslag voor hun kinderen zochten. Sindsdien heeft zij vele duizenden Nederlandse, maar ook Vlaamse leerlingen gehad. Het aantal leer lingen varieert al jaren lang van 110 tot 150. Sedert 1923 staat de school rechtstreeks onder het Nederlandse ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, waar bij dezelfde bepalingen worden toegepast als voor een instituut voor bijzonder on derwijs in Nederland. De school, ondergebracht in een oud patriciërshuis in Brussel, hoopt binnenkort de middelen te krijgen voor een ingrijpen de verbouwing. Morgen begint in Kiev, de hoofdstad van de Oekrainse Sovjetrepubliek, het proces tegen de Nederlanders Reydon en De Jager, die verdacht worden van spio nage. Een vertegenwoordiger van de Ne derlandse ambassade in Moskou zal het proces bijwonen. Reydon en De Jager werden op 20 augustus in de nabijheid van Oejgorod in de Subkarpathen gear resteerd. Zij worden ervan beschuldigd militaire objecten te hebben gefotogra feerd. Zij zullen voor een militair tribu naal van drie man terechtstaan. Een door de Sovjetregering aangewezen advo caat zal hen verdedigen. Het proces zal worden gevoerd in de officiële Oekraini sche voertaal met vertaling in het Neder lands en Engels. Verdachten hebben, naar verluidt, het ten laste gelegde bekend. De officier van Justitie zal bewijsstukken overleggen waaruit zou moeten blijken dat zij voor de NAVO spioneerden en vermoedelijk ook voor Amerikaanse inlichtingendien sten. De verwachting is dat een veroordeling tot zeven jaar gevangenisstraf zal volgen hoewel het tribunaal de bevoegdheid heeft een voorwaardelijke straf op te leggen of deportatie te gelasten. Twee Amerikaanse toeristen, die verle- c Concertgebouw: Vandaag 20.15 u.: con cert N.Ph.O. onder leiding van Henri Arends. Solist Eduardo del Pueyo. Wer ken van Vermeulen, Mendelssohn, Liszt en Richard Strauss. Stadsschouwburg: vandaag 20 u.: Ne derlandse Comedie met „De getatoueerde roos" van Tennessee Williams. Regie Ko van Dijk. BIOSCOPEN Cinema Palace: 13.30 en 19.30 u.: Spar- tacus", 14 j. Frans Halstheater: 14, 19 en 21.15 u., vandaag 20 u.: „Ontvoering uit Boedapest" Lido Theater: 14, 19 en 21.15 u.: „Za terdagavond. zondagmorgen", 18 j. Luxor Theater: 14, 19 en 21.15 u.: „De luit zoekt een bruid", a.l. Donderdag 14, 19 en 21.15 u.: „Gaslicht", 18 j. Minerva Theater: 20.15 u.: Brief En- counter", 18 i. Woensdag 14.30 u.: „Singin' in the rain", a.l. Rembrandt Theater: 14, 19 en 21.15 u.: „Zij kennen geen genade", 14 j. Roxy Theater: 14.30, 19 en 21.15 u.: „O- mar, de woestijnhavik", 14 j. Studio Theater: 14.15, 19 en 21.15 u.: „Shadows", 18 j. Theater Monopole (Zandvoort) 20 u.: „Wapensmokkel naar Cuba", 14 j. Woens dag en donderdag 20 u: „Terreur over Dublin", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Vishal: Tot 11 okt. expositie van teke ningen en aquarellen van Herman Kruy- der: 1017 u„ zondag 1317 u. Kunstcentrum „De Ark" (N. Heiligland) Tot 1 nov. wissel-expositie Haarlemse beeldende kunstenaars: 917 u., ma., wo. en vr. ook 1020 u. Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Tot 1 nov. expositie van et sen, tekeningen en aquarellen van Chris Tonbreker: 10—22 u. (ook zondag). (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 29 sept.). City-theater, 20 u.: „De bruiden der Mor- lock-monsters". Rex-theater: Geen voorstelling. WOENSDAG 4 OKTOBER City-theater, 20 u.: „De bruiden der Mor- lock-monsters". Rex-theater, 20 u.: „Aanranding". Pieter Vermeuienmuseum, Cultureel Centrum, 9.30—12 en 14—16.30 u. Nieuwe Kerk, Kanaalstraat, 20 u.: Con cert Kerkkoren. DINSDAG 3 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Bloed en rozen". Luxor-theater, 19 en 21.15 u.: „Slavin van Rome". Kennemer Theater, 20 u.: Abonnements voorstelling „Cehtrum" met „Universeel Erfgenaam". WOENSDAG 4 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Bloed en rozen". Luxor-theater, 19 en 21.15 u.: „Slavin van Rome". Kennemer Theater, 20 u.: Operaconcert Zang en Vriendschap. Ook de tweede man, die betrokken is geweest bij een diefstal van juwelen ter waarde van vijfduizend gulden uit de etalage van een juwelierszaak in Naald wijk is door de Haagse politie gegre pen. De man werd in zijn woning in Den Haag aangehouden. Het is een 19- jarige los werkman. De jongeman, die reeds was aangehou den, bleek een 17-jarige Hagenaar te zijn. den jaar bij een gelijksoortig proces in de Oekraine terechtstonden, werden na enkele weken detentie uit de Sovjet-Unie uitgewezen. Gezien echter de huidige ge sp mnen toestand als gevolg van de Ber lijnse crisis zou het verwonderlijk zijn in dien de Nederlanders geen strenge straf krijgen. De Nederlandse ambassadeur in Mos kou heeft vorige week de waarnemend minister van Buitenlandse Zaken, Vasili Koeznetsov, vergeefs om toestemming verzocht de Nederlanders te bezoeken en vergeefs gevraagd om een specificatie van de beschuldigingen en het recht om een verdediger aan te wijzen. Vertegenwoordigers van de Nederland se ambassade zowel als buitenlandse ver slaggevers zullen het tweedaagse proces in Kiev mogen bijwonen, dit in tegenstel ling tot het proces dat verleden maand werd gevoerd tegen de Amerikaanse stu dent Marvin Makinen, die tot acht jaar gevangenisstraf werd veroordeeld op soortgelijke beschuldigingen. De Nederlanders worden berecht op grond van artikel 57 van het Oekrainse wetboek van strafrecht. Dit artikel luidt „Het vergaren van staats- of militaire in lichtingen voor gebruik tegen de belan gen van de Sovjet-Unie, indien door een buitenlander gepleegd, is strafbaar met 7 tot 15 jaar gevangenisstraf of de dood straf. De Nederlanders bevonden zich reeds een maand in hechtenis, voordat het Rus sische ministerie van Buitenlandse Zaken de Nederlandse ambassade hiervan op de hoogte stelde. Het Russische ministerie deelde daarbij mee, dat de Nederlan ders hadden toegegeven spionage te heb ben bedreven op last van de Nederland se militaire inlichtingendienst ten behoe ve van de NAVO, en dat op de beide Nederlanders belastend bewijsmateriaal was gevonden, alsmede een speciaal ont worpen uitrusting voor het nemen van fo to's, en notitieboekjes met aantekeningen. Voor het kantongerecht in Groningen waren gisteren 44 Duitsers gedagvaard die allen op de een of andere wijze tegen de Nederlandse verkeersregels had den gezondigd. Onder hen namen de overtreders van de maximum snelheid de grootste plaats in: 12 hadden met auto of motorfiets, 13 met scooters niet voldoende op de kilometerteller gelet. De boete voor de eerste categorie was vijf tig gulden, de bromfietsers kwamen er met dertig gulden af. Uiteraard werd af en toe een verweer gevoerd dat begon met: „Bei uns in Deutschland" en waar in dan werd betoogd, dat de verkeersre gels daar anders en beter waren. Een 21-jarige jongeman uit Bremen had met een snelheid van 40 kilometer over de Vismarkt gebromd. „Bei uns in Deutschland" is dat een toelaatbare snel heid, zei hij. Hij was echter speciaal naar Groningen gekomen om te laten vastleg gen, dat hij beslist geen „Halbstarke" was. „Zodra je hier in Holland op een brom fiets meer dan 30 kilometer rijdt word je voor een nozem aangezien," zei hij en die benaming wees hij nadrukkelijk af. Mis schien omdat de justitie rekening wilde houden met de gemaakte reiskosten werd het vonnis vijfentwintig gulden boete. Om misverstanden tussen de rechter en de verdachten te voorkomen, was een tolk aanwezig. Van zijn diensten behoefde slechts af en toe gebruik te worden ge maakt. „De vakbeweging is een der pijlers ge worden van het maatschappelijk bestel. Er zijn steeds meer aanrakingsvlakken tussen het politieke en het economische le ven. Brengt dit enerzijds verweving van onderwerpen en mensen mee, anderzijds moet gewaakt worden tegen vervloeiing van grenzen". Deze opmerkingen maakte de heer C. van Baren jr., voorzitter van de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale, tijdens een samenkomst van de vereni gingsraad in Den Haag. „Belangenverhoudingen van groepen mogen niet gaan overheersen. Dit zou lei den tot een machtsontwikkeling, die volko men in strijd is met elke gedachte van een democratisch staatsbestel", aldus de heer Van Baren. „De vakbeweging zou zich daardoor buiten de sfeer van het al gemeen welzijn stellen. Indien de vakbe weging het democratisch staatsbestel on dermijnt, graaft zij haar eigen graf. Zij is geen vertegenwoordigster van verka veld groepsbelang". „Onze praktische vakactie dient daarbij teeds meer gericht te zijn op de verwer kelijking van de gedachte, dat de werkne mer uitgroeit tot medewerker in de onder neming. Zo kan ook het begrip „verant woordelijkheid" in de onderneming voor de leden diepe zin en betekenis krijgen- De vraag kan gesteld worden of de historisch gegroeide verschijningsvorm van de vak beweging nog in overeenstemming is met de huidige ontwikkeling van de maatschap pelijke structuur. De vakbeweging mag niet los van de leden komen anders volgt een heerschappij van apparaatmensen en mitsdien een oligarchische bestuursvorm. In het verdere verloop van zijn rede be sprak de heer Van Baren ook de econo mische medewetenschap in de onderne ming. Hij verklaarde dat deze een „onmis bare voorwaarde is om de sociale wen sen te plaatsen in het kader van het eco nomisch mogelijke. Dit heeft niets met nieuwsgierigheid te maken, doch met een verantwoord beleid." Naar aanleiding van het bericht uit Los Angeles over „ernstige defecten", in het hydraulische systeem van de DC 8 heeft een officiële woordvoerder van de K. L. M. verklaard, dat de Nederlandse piloten „niet ontevreden" zijn over het hydraulische systeem van dit vliegtuig. Enige maanden geleden is bij een lan ding op het vliegveld Idlewild bij New York een DC 8 niet tijdig tot staan ge bracht kunnen worden, maar dat is ook het enige ongelukje dat men heeft ge had. Niettemin zijn enkele wijzigingen, die naar de mening van de Nederlandse technici evenzodele verbeteringen zouden betekenen, mogelijk Daarover wordt thans met de Douglas fabrieken overleg ge pleegd. In december zullen de eerste vrouwe lijke trambestuurders van Nederland op de Amsterdamse trams verschijnen. Binnen één week hebben zich ruim dertig van de ruim honderd conductrices die bij het Amsterdamse vervoersbedrijf werkzaam zijn, opgegeven om voor een opleiding tot trambestuursters in aanmer king te komen. Na een medische en psychologische keuring begint een oplei ding van zes weken. Het plan zal alleen worden uitgevoerd wanneer na de keu ring een redelijk percentage van de kan didaten is overgebleven. De directie gaat tot deze maatregel over om het tekort aan arbeidskrachten, dat zal ontstaan door de invoering van de vijfdaagse werkweek op 29 oktober, te compenseren. Om de grote drukte op de spitsuren te kunnen verwerken zijn reeds mensen in dienst genomen die slechts enkele uren per dag als tijdelijke hulp zullen werken. Door de nieuwe maatregel hoopt men ook het aantal trambestuurders op peil te brengen. De vrouwelijke trambe stuurders komen in een hogere loonklas se dan de conductrices. In de sigarcnindustrie zijn de werkne mersorganisaties voor hun naar schat ting 10.000 sigarenmaker begonnen met de onderhandelingen voor de nieuwe C.A.O. die per 1 januari aanstaande in moet gaan. De samenwerkende organisaties wil len in de nieuwe C.A.O. zoveel mogelijk het stukloon, dat in de sigarenindustrie een groot deel van het inkomen uitmaakt, ver vangen door een vast bedrag. Hiermee werd in de C.A.O. vap 1960 al een begin gemaakt. Daarnaast wil men trachten voor de georganiseerden een an dere positie te bereiken dan voor het per soneel dat niet lid is van een werknemers organisatie. Bij geval van ziekte krijgen de werkne mers in deze industrie namelijk niet tach tig percent, maar negentig percent van het weekloon uitbetaald, omdat de partijen in deze branche het indertijd eens zijn geworden over een bovenwettelijke uitke ring (goedgekeurd door het College van Rijksbemiddelaars). De vakorganisaties willen nu trachten de ongeorganiseerden op tachtig percent te houden en ze op de ze wijze aan het werk der vakverenigin gen te laten meebetalen. De werkzaamheden voor de bouw van de Amsterdamse IJtunnel zijn maan dag officieel hervat. Op het werkter rein aan de Oosterdokskade gaf bur gemeester Van Hall het startsein. Foto: De wethouder voor Publieke Werken, Mr. G. van 't Huil, de commissaris der Koningin in de provincie Noordhol land, dr. M. J. Prinsen, en burgemees ter Van Hall kijken toe bij een graafmachine. S. Wesselink overleden. De heer S. J. H. Wesselink, oud-directeur van de Postcheque- en Girodienst te Den Haag, is op 81-jarige leeftijd in Baarn overleden. De heer Wesselink heeft zich van klerk op het telegraafkantoor in Den Haag tot directeur van deze dienst opgewerkt, wel ke functie hij van 1935 tot 1943 heeft be kleed. Een belangrijk deel van de reorga nisatie van de Postcheque- en Girodienst kan op zijn naam geschreven worden. Prinses geslaagd. Prinses Margriet is voor haar autorijexamen geslaagd. Zij gaat in een donkerblauwe Franse auto rijden met het kenteken AA-28. Kolendampvergiftiging. In Enschede is de 69-jarige heer K. Dijksma ten ge volge van kolendampvergiftiging over leden. Zijn 66-jarige echtgenote is in zorg wekkende toestand in een ziekenhuis op genomen. Het echtpaar had 's avonds vóór het naar bed gaan de kachel te veel af gesloten. Burgemeester. Aan de heer J. Voete link is op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als burgemeester van de gemeente Steenwijk. Zwembad voor zeehonden. De moe derloze zeehondenbaby's op Texel krijgen morgen (Dierendag) een zwembad cadeau. Het bassin, het voormalig zwembad van de „Oranje" is aan de directeur van het Texels Museum overgedragen en aan boord van een lichter naar Texel overge bracht. Het bassin is een geschenk van de Stoomvaartmaatschappij Nederland. Dr. Mansholt bij de Paus. Paus Jo hannes XXIII heeft de vice-president van de commissie der Europese Economische Gemeenschap, dr. S. L. Mansholt, in audiëntie ontvangen. De encycliek Mater et Magistra, waarin belangrijke passages gewijd zijn aan landbouwvraagstukken, was voor dr. Mansholt aanleiding de Paus te verzoeken hem in audiëntie te ont vangen. Advertentie de prettige bediening, de goede raad, de fijne service van OPTICIEN WEBER. Uw ogen, uw hele gezicht klaart op. Kom met uw recept, voor een passende bril, die bij u past. Gr. Houtstr. 166 b/d Houtbrug llllllllllllllllllllllllllllittlllillllllllllllllljllllllllllllllllllllllllllllltlllllll Het K.N.M.I. deelt mede: Een kleine storing in de hogere luchtla gen veranderde maar weinig van plaats en veroorzaakte daardoor vooral in het zuidwesten van het land langdurige regen. Op sommige plaatsen viel ongeveer 15 mm. regen. Boven Scandinavië handhaaft zich een omvangrijk hogedrukgebied. Aan de zuidelijke flank ervan stroomt droge lucht met weinig bewolking over Duitsland naar het westen. Deze opklaringen kunnen ech ter moeilijk tot Nederland doordringen, aangezien de oostelijke stroming boven ons land ophoudt. In verband met de langza me verplaatsing' van de luchtdruksyste men is er in het huidige weer over het al gemeen maar weinig verandering te ver wachten. WEERRAPPORTEN Be Maximum-temperaturen c d w rt g binnen- en buitenland. Neerslag, laatste 24 uur. Su V u cR Den Helder geheel bew.no 17 0.4 Ypenburg mist ozo 17 13 Vlissingen regen wnw 18 4 Eelde zwaar bew. o 14 0 De Bilt mist windst. 17 1 Twente geheel bew.o 14 0 Eindhoven geheel bew. windst. 16 7 Zd-Limburg mist windst. 15 1 Helsinki mist wzw 16 0 Stockholm geheel bew. windst. 15 0 Oslo zwaar bew. nw 0 Kopenhagen onbewolkt o 17 0 Aberdeen zwaar bew. z 15 0 Londen regen o 19 0.1 Amsterdam regen windst. 17 0.4 Brussel regen nw 16 2 Luxemburg geheel bew. nnw 15 0.2 Parijs mist windst. 17 0 Bordeaux mist windst. 19 0 Grenoble geheel bew. windst. 16 0 Nice onweer n 24 27 Berlijn onbewolkt o 18 0 Frankfort geheel bew. no 18 0 München onbewolkt windst. 17 0 Zürich zwaar bew. no 18 0 Genève zwaar bew. wzw 17 0.2 Locarno zwaar bew. windst. 19 1 Wenen geheel bew. ozo 19 0 Innsbruck licht bew. w 25 0 Belgrado mist Athene licht bew. n 27 0 Rome zwaar bew. no 26 2 Ajaccio zwaar bew. no 25 0.4 Madrid licht bew. windst. 26 0 Mallorca geheel bew. windst. 0 Lissabon onbewolkt nno 24 0 Woensdag 4 oktober Zon op 6.45 uur, onder 18.12 uur. Maan op 00.56 uur, onder 16.17 uur. Maanstanden 9 okt. 19.53 uur nieuwe maan. 17 okt. 5.35 uur eerste kwartier. 23 okt. 22.31 uur volle maan. 31 okt. 9.59 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 3 oktober Hoog water 10.41 uur en 23.19 uur. Laag water 5.47 uur en 18.17 uur. Woensdag 4 oktober Hoog water 12.06 uur en uur. Laag water 7.13 uur en 19.44 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2