DE DODENLIJST VAN ADRIAN MESSENGER HET GRUWZAAM BEDRIJF DER SANSONS, DE SCHERPRECHTERS VAN FRANKRIJK Zes generaties van beulen vormden „dynastie des doods PANDA EN DE MEESTEÏDOPHEFFER Laat U strikken! Polle Ons vervolgverhaal DINSDAG 3 OKTOBER 1961 PHILIP MACDONALD x Oorspronkelijke titel: The list of Adrian Messenger Mode-parool uit Londen: 45. „Zodra het huisje klaar is", zegt Polle, „zou ik toch ook wel weer een schip willen bouwen! We kunnen toch niet de rest van ons leven op een eiland doorbrengenP" „Gaan jullie maar samen nieuwe klei halen, want de slokop blijft hier maar rondhangen, en ik vertrouw hem nu niet meer!" Gelukkig komen nu ook de kleintjes eens kijken, wat de groten uitvoeren; nu heeft Polle bewaking genoeg, en dat mag ook wel, want de slokop zit alweer aan de muurl N s '- vv 51) Onderweg moest hij op de een of andere ongelukkige manier het stuk je in The World of Books over het onvoltooide werk van Adrian Messen ger onder ogen hebben gekregen: het betekende voor hem een onverwacht gevaar, waarmee hij moest afreke nen.. En als Madeleine Bixby die zondagmorgen wat frisser was ge weest zou het best hebben kunnen ge beuren dat A. R. Gethryn meneer Smith-Brown-Jones persoonlijk in de flat van Messenger ontmoet had.. En dan zouden nu zowel Gwendolyn- ne LaDoll als Roderick Fortescue Swabborn, markies van Gleneyre, nog in leven zijn. Glidden sprak weer en Anthony dwong zich terug te keren naar zijn omgeving. kregen een goed signalement." Glidden keek in een notitieboekje. „Dat hebben we ook nog bij dat hotel in Birmingham gecontroleerd. Bron- son was in de veertig. Middelmatige lengte en bouw. Een beetje een hui selijk type, hij liep wat schuifelend. Volledig kaal. Een normaal regelma tig gevormd gezicht zonder iets op vallends. Zijn ogen waren bruin, maar de meningen verschillen of het nu licht- of donkerbruin was. Een rustig type, aangenaam in de omgang. Noemde zichzelf een „fabrikant". Donkere een beetje ouderwetse kle ren. Liefhebberij: fotografie.." Hij was nog niet klaar, maar An thony onderbrak hem. „Neem me niet kwalijk," zei hij, „maar als u denkt dat hij op de beschrijving ge vonden kan worden, ben ik bang dat ik u moet teleurstellen.." Glidden zei: „Waarom niet? Hij heeft een adres in Londen opgegeven om zijn post na te sturen. En hij nam inderdaad de trein naar Londen toen hij wegging. Tientallen mensen hier zijn in staat hem te herkennen. Ook de dominee, die erg bevriend met hem raakte. „U moet niet vergeten," zei Antho ny, „dat dit geen gewone huis- tuin en keukenmoord is. Dit is een geval dat maar heel zelden voorkomt: een volkomen gewetenloze bijzonder voorzichtige en uiterst intelligente moordenaar. Ik ben bereid vijfhonder tegen een met u te wedden dat mijn heer Bronson heeft opgehouden te be staan op het ogenblik dat de trein uit Deyming vertrok. De man die in het Waterloo Station uitstapte had waar schijnlijk nog wel dezelfde kleren aan afgezien van zijn hoofddeksel mis schien maar hij zag er overigens anders uit. Vijf jaar jonger in alle opzichten, in zijn hele gedrag en wat u maar wilt, en misschien wel met een pruik op het kale hoofd.." Anthony stopte plotseling. „Het ka le hoofd," ging hij verder, „dat mis schien binnen niet al te lange tijd zijn natuurlijke haargroei terug zal heb ben." „Werkelijk iets bijzonders dus." Glidden wreef langs zijn kin. „En hij zal wel een druk hotel genomen hebben waar hij nooit eerder is ge weest. „Precies. En hij is een type gaan uitbeelden dat hij nooit eerder heeft uitgebeeld. Een type dat is begonnen met heel voorzichtig een tweedehands jachtgeweer zonder registratiepapie ren te kopen, en vervolgens een As- tall-Mostyn two-seater heeft gehuurd. Anthony keek op zijn horloge. „Wel ke auto waarschijnlijk, een paar uur vóór Gleneyre werd gevonden, terug was in Londen in zijn eigen garage." Raoul sprak voor het eerst. „En nu is onze vriend natuurlijk een heel an dere Blanc-Dubois in een heel ande re plaats..-' „Precies," zei Anthony en keek weer naar Glidden. „Wij gaan er weer vandoor. U weet nu dat dê dood van markies Gleneyre geen ongeluk is geweest en ik heb u het bewijsmateriaal daarvoor gegeven". Hij kwam bij het vuur vandaan. „Be wijsmateriaal," zei hij, „dat niet herhaal niet vrijgegeven mag wor den. In geen geval, denkt u daarom!" Glidden knikte. „Ik weet het, mijn heer." Hij kwam achter zijn bureau vandaan. „Sir Egbert Lucas heeft dat de.commissaris ook op het hart ge bonden." „Goed." Anthony nam de man even op en toonde zich tevreden over wat hij zag. Hij zei: „Je zult je misschien verbazen, en ik zal dus trachten het je enigszins duidelijk te maken. Ten zij we bepaalde inlichtingen uit Cana da krijgen is onze enige kans om die man te pakken te krijgen, Glidden ik herhaal: onze enige dat we er voor zorgen dat hij geen idee heeft dat we enige argwaan hebben. Het was half elf, en lord Saltmar- che, gehuld in een reisplaid die hem volledig onzichtbaar maakte, lag op zijn rug op de achterbank van de gro te Franse auto toen ze het park uit reden. Op de vloer naast hem lag zijn Stafford terrier, Firbank, wel wat verbaasd maar zich keurig gedra gend. Lord Saltmarche werd beheerst door tegenstrijdige gevoelens; hij had een leeg gevoel in zijn maag sinds hij zich gerealiseerd had dat hij zijn grootvader nooit meer zou zien, maar hij had ook een alles doordringend gevoel van opwinding. Hier werd hij immers midden in de nacht naar Lon den gesmokkeld, ja gesmokkeld. In een enorme buitenlandse auto, die werd gereden door zijn grote nieuwe vri§nd Raoul Saint-Denis! Raoul Saint Denis, de held van het vliegtuigonge luk boven de Atlantische Oceaan! Raoul Saint-Denis die iets enorm hoogs was geweest in de Franse ver zetsbeweging! Raoul Saint-Denis die er nog groter en sterker uitzag dan zijn nieuwe gymnastiekonderwijzer op school! En er was nog meer, bedacht lord Saltmarche: hij ging logeren bij men sen (ze heetten Cameron) die hij nog nooit gezien had. Dat zou best leuk kunnen worden, want dat had Jocelyn verzekerd. En bovendien ging Joce lyn daar ook logeren en dat maakte alles nog veel leuker!. Alles tezamen genomen kon wel ge zegd worden dat de aangename op winding van lord Saltmarche zijn ver driet overtrof. Er waren echter twee merkwaardige dingen in dit opwinden de geheel. Om te beginnen was daar de vreemde manier waarop zijn vriendin Jocelyn zich gedroeg ten opzichte van zijn nieuwe vriend Raoul vriendelijk, maar ook weer niet en dat tegelijkertijd, en met te veel on echt lijkende lachjes. En in de twee de plaats was daar het verhaal dat men hem verteld had over de reden waarom hij werd weggesmokkeld. Het heette dat het was vanwege de journalisten, maar dat vertrouwde hij niet helemaal. Plotseling haalde een hand de plaid van zijn gezicht vandaan en hij zag Jocelyn, over de voorbank leunend op hem neer kijken. „Al klaar," zei ze. „Je mag weer zitten." Hij grinnikte tegen haar, draaide zich zo dat zijn voeten weer op de grond kwamen en Firbank sprong naast hem op de bank. Anthony was om elf uur nog steeds in Deyming Abbey. Hij was, zoals hij zijn vrouw een paar dagen later schreef, verliefd geraakt. „En niet zomaar op zo'n gewoon meisje," schreef hij, „maar op een echte mar kiezin!" De markiezin had hem ongeveer anderhalf uur nadat Raoul en hij van het gesprek met Glidden waren te ruggekeerd, laten roepen; en op dat moment had hij gebaad en gegeten, alsmede geleende schone kleren aan getrokken, zodat hij zich weer zeer behaaglijk voelde. Raoul en Derek, die bezig waren bij een partij biljart vriendschap te sluiten, had hij bene den achtergelaten, terwijl hijzelf naar boven was gegaan naar een gezellige zitkamer, waar Jocelyn hem voorstel de aan een dametje in een grote rol stoel, in het grijs gekleed, met witte haren, een volmaakt persoontje, dat hem met een persoonlijke ongeveisde hartelijkheid begroette, die hem bij zonder weldadig aandeed. Ze zei: „Jocelyn heeft me gewaar schuwd dat ik u geen „generaal" mag noemen, mijnheer Gethryn. Dat zal ik dan ook niet doen. Speciaal niet, omdat ik een verzoek aan u heb. En toen had ze tegen hem gelachen. Een glimlach, die zijn onderwerping volooide. „Ik wil dat u me alles vertelt," zei ze. „Jocelyn zegt dat ze die verant woording niet durft te nemen, maar u zult daar hopelijk geen bezwaar te gen hebben. (Wordt vervolgd 2223 Ze keken de man met de baard na, tof hij in het dorp verdwenen was. Me neer Blok haalde z'n schouders op. Een rare snijboon! vond hij. Nou ja eigenlijk gaat het ons niet aan wie hij is, zolang hij geen kwaads in de zin heeftKom zullen we maar weer eens af dalen? 't Wordt zo langzamerhand etens tijd. Zo, knapen kom maar gauw weer eens buurten! lachte de vuurtoren wachter. En droom vannacht maar niet van rare mannen met zwarte baarden, hoor! Dolf en Ben zwaaiden naar meneer Blok en daalden het pad door de duinen af. Ik heb honger gekregen! zei Dolf. Zou dat van de hoge lucht komen, daar boven op de toren? TWEE EEUWEN ACHTEREEN regeerden de Bourbons over Frankrijk. Toen viel het hoofd van de zestiende Lodewijk onder de guillotine. De beul, die de keten van het koningschap onderbrak, behoorde op zijn beurt tot een erfelijke dynastie: het geslacht der Sansons, beulen van vader op zoon. Maar geen bewind vermocht een einde te maken aan hun gruwelijke heerschappij. Zelfs konden zij niet vrijwillig afstand doen van hun ambt. Hun hand velde Danton en Robes pierre, die hun werkgevers waren geweest. Zij overleefden het rijk van Napo leon 1, van Lodewijk XVIII en van Karei X. Welke lots-wisselingen de tijd ook bewerkstelligde, geen aardse macht ondermijnde het bloedige rijk van de San sons. Het duurde voort zolang er erfgenamen waren, zes generaties achtereen. HET BEROEP VAN BEUL geldt bij geen enkel vol!', ter wereld als een ere ambt. Het wordt bijna overal veracht. Toch stamden de Sansons uit een oud Frans geslacht, welks middeleeuwse ver tegenwoordigers een roemrijk aandeel hadden in de kruistochten. Charles, een der zoons van Nicolas San son de Longval, werd in 1635 geboren Een ongelukkige liefde voor zijn nicht Co- lombe Brossier dreef hem naar zee. Jaren later liep een Frans oorlogsschip de haven van Dieppe binnen. De officieren gingen aan wal, om zich in de herberg „L'ancre dérapée" te vermaken. Onder hen bevon den zich de Chevalier de Blignac en de toen 27-jarige Charles Sanson de Longval. Noodlottige voorspelling De feestvreugde had een hoogtepunt be reikt, toen een grote, benige man binnen trad. Diens ongewone uiterlijk prikkelde de aangeschoten zeelieden tot allerlei op merkingen, die ermee eindigden, dat de magere gast de twee officieren uit de lij nen van hun hand de toekomst voorspel de: Charles Sanson zou beul worden en De Blignac zou door de hand van zijn vriend aan de galg sterven! Deze lugu bere voorspelling wekte evenveel conster natie als ongeloof. Ze zou echter onont koombare werkelijkheid blijken. HET VERDERE VERLOOP der ge schiedenis klinkt onwaarschijnlijker dan een stuiversroman. De feiten staan echter historisch vast. Een halfjaar na het drink gelag in de herberg keerde Charles San son de Longval te paard naar Dieppe te rug van een bezoek aan zijn familie in Abbeville. Hij werd overvallen door een hevig onweer. Naast hem sloeg de bliksem in en zijn paard schrok daarvan zo, dat het zijn berijder afwierp. Bewusteloos droeg men hem een huis in Dieppe binnen. Het was het huis van de man, die hem in „L'ancre dérapée" de toekomst had voorspeld. De man zelf was de beul. Niemand deelde dit vooreerst aan de jonge Sanson mede. Aan zijn ziekbed zag deze de bekoorlijke doch ter van zijn gastheer, Marguerite. Hij vat te een hartstochtelijke liefde voor haar op. Zó onstuimig was deze liefde, dat Char les Sanson de Longval er alles voor prijs gaf, toen hij na vele weken de waarheid vernam. Zijn keuze besliste over het lot van vele generaties. Want de beulen en hun gezin waren uitgesloten uit de samen leving der burgers. Zij huwden gewoon lijk slechts met de dochter van een beul uit een der andere Franse steden. Charles Sanson de Longval had slechts één alter natief: afzien van Marguerite of voor al tijd de „cirkel des doods" binnengaam Hij koos het laatste, trouwde met Marguerite en werd de opvolger van zijn schoonvader in diens gruwelijk ambt. Ook de tweede helft van de voorspelling werd bewaar heid. De Chevalier de Blignac, wegens drankmisbruik als zee-officier ontslagen, viel van de ene misdaad in de andere. Sanson legde hem de strop om de nek. LA VERITABLE GUILLOTINE ORDINAERE ha lebon soutien pour la uberte De guillotine waarmee Charles Henri Sanson, beul van Parijs, tijdens het Schrikbewind duizenden onthoofdde. (Naar een tekening uit de tijd van de Franse revolutie). De dynastie begint Charles Sanson de Longval liet het twee de deel van zijn naam, dat hem tot een edelman stempelde, vallen. Veel vreugde beleefde hij overigens niet van zijn stap. Zijn vrouw, Marguerite Jouanne, stierf reeds na weinige jaren aan tuberculose. Maar zij liet hem een zoon na, die reeds op zeventienjarige leeftijd het beroep van zijn vader overnam. De jongen, die ook Charles genoemd was, had trouwens geen keuze. Niemand zou immers de zoon van een beul als leerling in dienst willen ne men! Deze Charles junior werd slechts 45 jaar oud, maar zijn weduwe bereikte een hoge leeftijd. Hoezeer de beulen van Frankrijk in die dagen één grote familie vormden waarbinnen men zich bijna steeds zijn le vensgezellin koos, bewijst het feit, dat Marthe Dubut éénmaal per jaar voorzat aan een familiedis, waaromheen zich niet minder dan acht beulen groepeerden uit verschillende Franse steden. DE FRANSE REVOLUTIE zou later de „guillotine" voortbrengen, die de uitvoe ring van de doodstraf voor alle slacht^ offers gelijk maakte. Maar voordien eiste het beroep van beul een veelzijdige en bij zondere „vakkennis". Misdadigers van adel moest hij met het zwaard onthoofden, minder aanzienlijke boosdoeners kwamen aan de galg. Nog vaker veroordeelde men tot „radbraken". Het geselen en het brandmerken waren „kleinigheden", die eveneens tot de taak van de beul behoor den. Dit alles moest in de gruwelijke prak tijk zelf geleerd worden en als vanzelf werd daardoor het beulsambt erfelijk, want niemand beter dan de zoon van de beul kon bijtijds de nodige ervaring op doen die hem tot een bruikbare opvolger maakte. Beul van zeven jaar IN 1719 WERD Charles Jean-Baptiste Sanson geboren, de eerste zoon van San son II. Toen zijn vader stierf, was de jon gen nog pas zeven jaar oud, maar Marthe Dubut wist, dat een ander beroep voor haar kinderen niet openstond. Zij spande al haar krachten in, het gruwelijke ambt voor haar gezin te behouden. En met suc ces: de autoriteiten benoemden de zeven jarige Jean-Baptiste op 2 oktober 1726 of ficieel tot beul van Parijs. Natuurlijk kon het kind zelf nog geen terechtstellingen uitvoeren, maar de benoeming geschiedde onder nadrukkelijk beding, dat de knaap bij elke executie persoonlijk tegenwoordig zou zijn. De oudste zoon van Jean-Baptiste, Char les-Henri, werd geboren toen zijn vader nog maar 18 jaar was. Toen Jean-Bap tiste in 1752 door een verlamming zijn be roep niet meer kon uitoefenen, werd de actieve dienst door de 15-jarige Charles- Henri Sanson overgenomen. Andermaal was een kind tijdens de regering van Lo dewijk XV beul van Parijs. Duizenden executies DEZE CHARLES-HENRI, de vierde beul in de dynastie der Sansons, heeft waarschijnlijk het grootste aantal terecht stellingen op zijn naam van alle beulen der wereldgeschiedenis. Alleen reeds in de revolutie-jaren deed hij onder de guillo tine 2918 hoofden vallen. Van deze slacht offers der terreur waren 370 vrouwen, 319 priesters en monniken, 22 kinderen bene den de achttien jaar, 9 grijsaards boven de tachtig. Lodewijk XVI, Marie-Antoi nette, Madame Du Barry, Danton en Robespierre behoorden tot de tientallen ■NV JX 63. De gebeurtenissen, die zich afspeelden in het ge bouw van het Genootschap tot Opheffing van Overont- wikkelde zaken, begonnen een bijna gewelddadig ka rakter aan te nemen, en uiteraard gingen zij ook met enig gerucht gepaard. Opvallend was vooral het krakend lawaai, waarmee de voordeur onder de drang der dien ders bezweek en dit drong dan ook oorverdovend door tot in de ellendige kerker waar Panda in de boeien ge klonken lag. Hij sprong, zijn ketenenvergetend, van schrik overeind om van de ene verbazing in de an dere te vallen toen hij merkte, dat al bij deze geringe krachtsinspanning het staal in papiersnippers uiteen viel. Maar ja natuurlijk! Panda kon zichzelf wel om de oren slaan om zijn domheid! Die boeien, die hem niet te slaken hadden geleken, waren niet anders dan toneel-boeien en dus uit karton samengesteld. Het moest maar een kleine moeite zijn om zich geheel te bevrijden en dan zou hij Joris Goedbloed en al die an deren eens laten zien. dat ze rekening met hem te hou den hadden! Of hij dit nog aan Joris zou kunnen verto nen werd echter sterk de vraag, want deze genootschaps voorzitter besloot, toen hij zich aan alle kanten opge jaagd zag, tot het inslaan van een nieuwe koers. Hij repte zich rechtstreeks naar de blinde muur, die het verre einde van de hal afsloot, zonder zich er blijkbaar om te bekommeren, dal daar geen enkele deur hem een veilige aftocht beloofde. „La dernière charrette", een litho grafie van Raffet, de wagen voor stellende waarmee de tot de guillotine veroordeelden naar het schavot wer den gevoerd, omstuwd door een op dringende, joelende menigte. persoonlijkheden die door zijn hand de dood vonden. Vergelegen bij zoveel bloedige activiteit verbleekt de loopbaan van zijn zoon en opvolger Henry Sanson, die overigens zélf bijna door beulshanden aan zijn eind ge komen is, toen men hem tijdens de Franse revolutie arresteerde onder verdenking van „daden tegen de veiligheid van de staat". Hij wist zich nog bijtijds te recht vaardigen. Ware hij daarin niet geslaagd, de meedogenloze machthebbers der ter reur zouden zich wellicht niet ontzien heb ben, de terechtstelling aan Henry's eigen vader op te dragen. De tweede Henry, zoon van de voor gaande, sloot de rij van de Sansons, die beulen van Parijs waren. Gedurende 27 jaar, van 1820 tot 1847, verrichtte hij „slechts" 111 terechtstellingen. De laatste beul HENRY II VROEG en kreeg op 48-jarige leeftijd ontslag en trok zich onder een aangenomen naam uit de openbaarheid terug. Waarschijnlijk zou men in zijn ont slag niet zo spoedig bewilligd hebben, wanneer hij een zoon had gehad voor de opvolging. Maar Henry Sanson bezat al leen dochters en dus stond het bij voor baat vast, dat de beulen-dynastie in hem een einde zou vinden. Wonderlijk genoeg legde deze laatste van zes generaties beu len zijn ambt neer als een overtuigd te genstander van de doodstraf. Van de ja ren die hij als ambteloos burger in alle stilte sleet, maakte hij gebruik tot het op schrift stellen van de gedenkschriften der Sansons. Men kan zich moeilijk een gru welijker document voorstellen dan deze mémoires. Want van vader op zoon heb ben de Sansons steeds van al hun terecht stellingen uitvoerige aantekeningen gehou den en Henry II beschikte dus over de documenten van 162 jaren beuls-bedrijvig- heid. In de najaarsmode van vele Britse en Franse couturiers worden dit jaar legio strikken en linten verwerkt, zo is deze week in Londen bekendgemaakt. De herfstmode van verleden jaar bracht de eerste strikken. Zij werden aangebracht ter hoogte van de verlaagde heuplijn die toen het nieuwste en belangrijkste op mo degebied was. Dit jaar zullen de strikken en linten die nen ter accentuering van de nieuwe vloeiende" lijnen. Mantels en japonnen zullen wijd uitstaan en langs diagonale of gedraaide lijnen worden gedrapeerd. De linten en strikken die dit jaar wor den gebruikt hebben vrijwel steeds dezelf de kleur als de kleding, dus zwarte linten bij zwart, bruine linten bij bruin, enz. De Londense ontwerper Michael heeft een dubbele rij lussen aangebracht aan de benedenkant van twee losse panden die vanuit het midden diagonaal naar de zij kanten van een rok zijn gedraaid. Worth heeft twee plooien van de klokrok van een korte avondjurk met een fluwelen lint opgesmukt. De plooien bevinden zich aan de voorkant van de rok. Het lint is losjes vastgemaakt aan de zijkant van de japon. In Parijs heeft de ontwerper Guy La- roche onlangs in zijn „spiraallijn" de strik reeds in ere hersteld. Op iedere plaats waar de stof is gedraaid is een fluwelen strik aangebracht. Ook Laroche en Balmain hebben tulle jurken over de gehele lengte met fluwelen linten versierd. De linten lopen diagonaal. Op de linten zijn platte strikjes aange bracht. Oqqq fi5'(9

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9