Instemming van Tweede Kamer met het Nieuw-Guinea-beleid ARP: Praten met Indonesië HET WEER r Kapitein en stuurman van „Noord-Holland" worden in Djakarta berecht iiifn lï ZEEP „Maak einde aan de races op circuit!" Dreigende taal van mr. Burger Bussums raadslid meldt zich WITTE KRUIS i: y echte Overige bemanningsleden komen vrij Zeven ontsnapten me ivumma beforetjou êmj! Hoofdprijs toto in twee delen Nieuwe ruimtestunt van de Russen te verwachten DAGBLAD VOOR VELSEN IJMÜIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING WOENSDAG 4 OKTOBER 1961 Voor Preston Cobb TENTOONSTELLING KOLEN- EN OLIEHAARDEN in de VLEESHAL Raadslid in Zandvoort: Het woord is aan K.V.P. V.V.D. De herfst begon zomers Mist A.R.P. C.H.U. S.G.P. P.S.P. C.P.N. Met nog 4 op zak tegen hoofdpijn, kiespijn griep, reumatische pijnen etc. 2 STUKS 1.95 - 3 ST. 2.50 In de krant van heden: Sport 15 SUÊDE DAMES- EN HERENJASJES is Uw T.V. defect BEL. ffilhfK .„i 114 7 0 46e JAARGANG NUMMER 282 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Van onze parlementaire redacteur) De moeilijke internationale toestand en de voorstellen der regering over Nieuw-Guinea hebben dinsdag de hoofdschotel gevormd van de algemene politieke beschouwingen in de Tweede Kamer. Deze schotel werd gekruid door een felle aanval van de socialistische oppositieleider, mr. Burger tegen het kabinet-De Quay in het algemeen door een aantal verklaringen over de om streden kinderbijslagkwestie en wat geharrewar over andere zaken. Hield de meerderheid in grote lijnen minister Luns de hand boven het hoofd, bepaald opmerkelijk was de aandrang van de regeringsgezinde A.R.-fractieleider, dr. Bruins Slot, om te pogen weer met Indonesië tot een gesprek te komen. Zelfs de heer Burger voelde hier thans weinig voor, laat staan de leiders der andere grote fracties, en dr. Bruins Slot stontf dus vrijwel alleen. Verder werd het debat deze dag opgesierd met twee socialistische moties, een over de marine en een over ver hoging van de A.O.W. Vrjj algemeen was het oordeel, dat deze zaken beter btf de desbetreffende begrotingshoofdstukken konden worden behandeld. Tijdens de algemene politieke beschou- wingesn in de Tweede Kamer lanceer de de oppositieleider mr. Burger (Pv.d.A.) een felle aanval op de rege ring. Verscheidene keren deden zijn woorden echter ook grote hilariteit ontstaan, waarbij ook achter de rege ringstafel luidkeels werd gelachen. Van links naar rechts: De ministers De Pous, Toxopeus, Korthals, minister president De Quay, de ministers Visser en Van Aartsen en geheel rechts staatssecretaris Stijkel. Rekeninghouders bij de Postcheque- en Girodienst, die een bijdrage willen storten voor de actie „Redt Preston Cobb" kunnen dit doen op postgironumer 13500 van het girokantoor der gemeente Amsterdam met vermelding dat het bedrag bestemd is voor gemeentegiro A 4177 ten name van de A.H. Gerhardschool, Valentijnkade 62, Amsterdam. Advertentie t.m. 7 okt. 's avonds van 7.0010.30 uur In de gemeenteraadsvergadering van Zandvoort, die gisteravond werd gehouden, heeft het VVD-raadslid L. ,T. Breure in een interpellatie aangedrongen op het verbie den van de snelheidsraces op het circuit van Zandvoort. Hij zeide zich voor een groot gewetensconflict gesteld te zien door de ongelukken, die op dit circuit en op an dere circuits zijn gebeurd en diende een motie in, waarin hij de raad uitnodigde B. en W. te verzoeken op de kortst mogelijke termijn een commissie uit de raad te be noemen, die zal bestuderen of aan het cir- Albert Schweitzer: Ieder tijdperk en iedere generatie moet het hoofd bieden aan de bedrei ging van fanatisme, dat door enkelen wordt ontstoken uit eigen vooroordelen of waandenkbeelden. Mr. Burger liet van het kabinet-De Quay nagenoeg geen draad heel. Zijn grootste grief was het volgens hem ondermijnen de karakter van het regeringsbeleid, zo wel in eigen land als over de grens. Hij zag het hele kabinet als „een stunt te gen de P. v. d. A.". De nieuwe fractie leider van de K.V.P. kreeg de waarschu wing, dat hij de oppositie serieus moet ne men. Wat de kinderbijslag betreft zal de P. v. d. A. geen minder goede regeling aanvaarden om het behoud van dit kabi net. Een dergelijke mindere regeling komt voor rekening van de K.V.P. Dr. De Kort, de opvolger van prof. Romme als politiek leidsman van de K.V.P., noemde de kritiek van mr. Burger te weinig gevarieerd om serieus te worden genomen. De oppositie heeft zich in volle mate bediend van persoonlijke kritiek, on der meer destijds tegen minister Van Rooy, die volgens dr. De Kort op een ander de partement dan Sociale Zaken, beter ge slaagd zou zijn. De fractieleider van de K.V.P. had vertrouwen in de nieuwe kin derbij slagvoorstellen. Wat de houding van de K.V.P. tegenover het kabinet betreft, hoopte dr. De Kort, dat zijn geestverwanten nooit dezelfde hou ding behoeven aan te nemen als indertijd A.R. en C.H.U. bij de woningbouwcrisis en de V.V..D bij de kinderbijslag. Het extra parlementaire karakter van het kabinet be tekent evenwel, dat de fracties geen auto matische volgzaamheid hoeven te betrach ten. De liberale fractievoorzitter, prof. Oud, meende dat de wijzigingen in het kinder- bijslagontwerp wellicht in menig opzicht aan de bezwaren van de V.V.D. tegemoet zouden komen. Teruggrijpend naar de wo ningbouwcrisis in december gaf prof. Oud de A.R.-ministers te verstaan, dat zij toen in hoge mate onverstandig waren opgetre den. Hij hoopte, dat het land voor crises als deze in de toekomst gespaard mocht blijven. Prof. Oud noemde psychologisch optre den niet de sterkste zijde van het kabi net (hoewel prof. De Quay van huis uit juist psycholoog is). Aan de positie van de minister-president in het Nederlandse (Van onze weerkundige medewerker) De herfst van 1961 is zomers begonnen. September is dit jaar de zomermaand ge worden, want de temperatuur was in De Bilt hoger dan in de drie zomermaanden. De nachten zijn uitzonderlijk zacht ge bleven, een record over een periode van meer dan 100 jtar. Dit record stond op naam van 1949 met 12.8 C in De Bilt als gemiddelde minimum. Dit jaar werd het 13 C. Ook het aantal zomerse dagen (war mer dan 25 C.) was hoger dan in elk van de drie zomermaanden, in Zuid-Limburg zelfs 10 tegen normaal 4. September 1961 is bij de vijf warmste herfstmaanden van de laatste 100 jaar gekomen hetgeen een hele prestatie is geweest wanneer wij be denken dat het aantal uren zonneschijn kleiner dan normaal is gebleven. In De Bilt werden 117 zonneuren geregistreerd, normaal 146 uren. Hoewel het aantal regendagen klein bleef hebben enkele fikse buien er voor ge zorgd dat september in de meeste provin cies toch nog iets natter dan normaal is geworden. Vooral het onweer van 28 op 29 september bracht in het westen en noor den van ons land plaatselijk meer dan 40 mm. Er kwam echter ook een periode van ruim 14 dagen voor met nauwelijks enige regen, hetgeen wij in de afgelopen zomer misten. Normaal geeft september in onze omgeving 78 mm. neerslag, dit jaar viel er in Haarlem 119, Vijfhuizen 140, IJmui den 114, Schiphol 52, Amsterdam 80 en Zandvoort 56 mm. Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met slechts hier en daar enige regen. In de nacht en ochtend plaatse lijk mist. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee staatsrecht wijdde hij enige beschouwin gen. Het is volgens prof. Oud een misver stand, te menen, dat wij eigenlijk geen te- geringschef kennen, zoals in andere landen. De taak van de premier moet zijn: het behartigen van de algemene lijn van het beleid, coördinerend optreden en het weg nemen van verschillen. Over de moties-Burger zei de liberale fractieleider schertsend, dat het hem ge noegen deed, dat hun strekking van beperk te aard was. De kritiek van de heer Bur ger viel dus in de praktijk nogal mee. Dr. Bruins Slot (A.R.) had niet de indruk dat de regering niet zou kunnen regeren. Hij noemde het nodig dat de re gering en parlement eikaars positie respec teren, anders komt het democratisch be stel in gevaar. Node had deze spreker het punt bezitsvorming in de Troonrede ge mist en waarom horen we niets meer van het decentralisatiebeleid? De heer Bruins Slot was niet gelukkig met het systeem van regeringsnota's aan de Kamer. Hij vertrouwde erop dat minister Van Aart sen (zijn geestverwant) bij het bouwbeleid zou denken aan de minst draagkrachtigen. Gezien de wolken aan de economische hemel moeten wij de vinger aan de pols houden. Eventuele maatregelen moeten evenwichtiger over de bevolking gespreid worden. De loonontwikkeling moet binnen bepaalde grenzen blijven, aldus dr. Bruins Slot. De C.H.U.-fractieleier, dr. T i 1 a n u s, noemde het loonbeleid succesvol, al heeft het kabinet moeilijkheden ondervonden. De fractie der C.H.U. vraagt inzake de kinderbijslag nog eens aandacht voor hen die wel premie zullen betalen maar geen uitkering krijgen. In de fractie van de heer Tilanus is gee« gejuich over de voor stellen tot een heffing op minerale oliën, integendeel: er bestaan ernstige bezwaren tegen. Verder is er traagheid te consta teren inzake een nieuwe pensioenwetge ving. Om het woord „stunt" van de heer Burger te gebruiken: diens A.O.W.-motie is juist volgens dr. Tilanus een stunt. Ir. Van Dis. de opvolger van wijlen ds. Zandt als leider der S.G.P., keerde zich tegen humanistische theorieën en te gen de Verenigde Naties. Wie God verlaat heeft smart op smart te ondervinden. Vroegere idealen werden luchtkastelen. De NAVO is evenwel onmisbaar wegens onze defensie, zei hij. Moeilijk te aanvaarden vond ir. Van Dis de uitgifte van postzegels die rooms-ka- tholieke feesten tot onderwerp hebben (Driekoningen, palmpasen e.d.). Volgens hem komen er wellicht nog postzegels met Maria of andere r.k. heiligen. De uitgifte van deze zegels moet worden verhinderd. Van de zijde der P.S.P. sprak ds. N. van der Veen over de zijns inziens on verantwoordelijk optimistische voorlichting over zelfbescherming bij atoomaanvallen. Kan men met een militaire evenwichtspo- litiek onze cultuur verdedigen? De rege ring is met haar buitenlands beleid op de verkeerde weg. Zij kiest ten onrechte voor de NAVO, aldus ds. Van der Veen. De heer De Groot (C.P.N.) meende, dat de regering ons land aan atoombom bardementen wil blootstellen. Hij had kri tiek op de diensttijdverlenging. Doordat hij een tegenwoordige Duitse generaal als „oorlogsmisdadiger" betitelde, kreeg de heer De Groot het aan de stok met de voorzitter. (Voor vervolgd zie pag. 9 onder: Nieuw-Guineabeleid) cuit een andere bestemming kan worden gegeven. Er ontspon zich naar aanleiding van de interpellatie een uitvoerig debat. Maar aan het slot daarvan trok de heer Breure zijn motie in, nadat burgemeester mr. H. M. van Fenema een rapport had toegezegd over de wijze, waarop een „superbeveili ging" van het circuit kan worden verkre gen. I (Van onze correspondent) Sinds vanmorgen zit in het Bussumse politiebureau het veertien dagen ge leden verdwenen Bussumse gemeente raadslid J. F. J. De man heeft zich gisteravond bij de marechaussee te Zundert (N.B.) gemeld. Hij heeft bekend valsheid in geschrifte te hebben ge pleegd. Het bedrag van ongeveer 300.000, waarvan reeds vermoed werd dat het verdwenen zou zijn, is inderdaad geheel op. Op woensdag 20 september verdween de man, nadat hij een nacht in een Amster dams politiebureau had doorgebracht. Hij is toen per taxi naar Brussel gegaan en vandaar per trein naar Parijs. Bij het verlaten van het Amsterdamse politiebureau had hij 3.500 bij zich. Toen dit bedrag vrijwel op was, is hij per trein naar Antwerpen teruggekeerd en vandaar te voet naar Zundert. Toen hij bij de mare chaussee aankwam, had hij nog 4 op zak. De heer J. is vannacht naar Bussum overgebracht. Vanmorgen heeft de Bus sumse commissaris van politie hem een eerste verhoor afgenomen. Hij had bij het bijkantoor van de Am sterdamse Bank in zijn woonplaats, waar hij werkte, telkens nieuwe bedragen op genomen om gaten te stoppen. Ook had hij veel in de loterij gespeeld, in de hoop een prijs te winnen die het hem mogelijk zou maken de gepleegde verduisteringen on gedaan te maken. Advertentie PIJNSTILLER Advertentie ilSÖN Het hoofd van de Indonesische Raad voor Marine-Operaties en Tactische Oefe ningen heeft gistermiddag in Djakarta medegedeeld dat de 35-jarige kapitein Oene Edelenbosch uit IJmuiden en de 40-jarige eerste stuurman W. H. Meyer uit Veendam, zich voor de rechtbank in Djakarta zullen moeten verantwoorden voor het schenden van de Indonesische territoriale wateren in oorlogstijd met de sleepboot „Noord- Holland". De overige achttien opvarenden zullen worden teruggezonden naar Singa pore. zo deelde de Indonesische woordvoerder, luitenant Soedomo, mee. Hjj repte niet over de zeven ontsnapte bemanningsleden en zei evenmin wat er met de sleep boot zal gebeuren, die nu zonder bemanning in Tandjong Priok, de haven van Djakarta, ligt. De zeven bemanningsleden van de „Noord-Holland", die via Singapore zijn ontkomen, zijn vandaag in Nederland aan gekomen. Zij maakten de reis per schip naar Genua en kwamen vandaar per trein naar ons land. Tijdens de treinreis werden de schepelingen vergezeld van een ver tegenwoordiger van de directie van het Bureau Wijsmuller te IJmuiden, die er voor zorgde, dat de zeven zeelieden geen enkel contact kregen met journalisten. In Arn hem, waar de trein vanochtend om half negen arriveerde, stond de heer Arthur Wijsmuller zijn employé's op te wachten Daar verlieten de mannen, die allen slechts gekleed waren in een dunne broek en een overhemd, de trein. In een hotel in Arnhem deden zij de heer Wijsmuller verslag van hun ervaringen. Het waren de 19-jarige runner J. C. M. Handgraaf uit IJmuiden; de 17-jarige matroos A. Florae uit Haar lem; de 17-jarige dekjongen A. Hartenhof uit IJmuiden; de 16-jarige koksmaat R. Basjes uit IJmuiden; de 47-jarige chef- runner M. Pronk uit Rotterdam; de 28- jarige runner W. C. Middelkoop uit IJmui den en de 23-jarige matroos R. Versteeg uit Haarlem. De overigen, die dus nu volgens de mede deling van luitenant Soedomo zullen wor den vrijgelaten zijn: de 1ste werktuigkun dige H. Andriessen, de elektricien A. Ruy- ter uit IJmuiden, de 2de werktuigkundige P. Roos, de bootsman N. Edicus, de 28- jarige J. de Boer uit Vlaardingen, de 23- jarige runner H. van Loon uit IJmuiden, de 19-jarige matroos P. de Kier uit IJmui den, de 31-jarige olieman J. v. d. Mey uit Katwijk, de 22-jarige telegrafist J. Renke- ma uit Groningen, de 22-jarige 2de stuur man H. van der Tuuk uit Wageningen, de 26-jarige 3de werktuigkundige J. Weber uit IJmuiden, de 18-jarige matroos G. van Wolferen uit IJmuiden. de 17-jarige ma troos J. Bremer uit Den Helder, de 24- jarige matroos P- Comeus uit Amsterdam, de 17-jarige stuurmansleerling C. van Hoorn uit Amsterdam en de 32-jarige olie man W. van Wijk uit IJmuiden. Nadat de heer Wijsmuller een korte be spreking met de schepelingen had gehou den, heeft hij het spreekverbod opgehe ven. Daarop kwamen de verhalen van de ze ven ontsnapten los. Volgens het reisplan zou de „Noord-Holland" naar Colombo gaan, maar toen men in de buurt van In donesië voer, trachtte men, zoals bekend is, hulp te verlenen aan een in nood ver kerend Grieks schip. Toen kwam plotse ling een Indonesische patrouillevaartuig langszij en werd de kapitein van boord ge haald, zo vertelde matroos Versteegh. Na de aanhouding en de overbrenging van de „Noord-Holland" naar het eiland Samboe in de Riouw-archipel hebben de bemanningsleden geen contact meer ge had met de officieren. Al gauw rijpte bij hen het plan om een ontsnappingspoging te wagen. Op de middag van de zesde september kreeg dit plan definitieve vor men en 's avonds was alles in gereedheid gebracht voor de ontvluchting. Allen wilden weg Nagenoeg alle leden van de bemanning (uitgezonderd de afgezonderde officieren) stonden klaar om per rubbervlot of motor sloep te verdwijnen. Op het laatste mo ment echter durfde een aantal van hen het avontuur niet meer aan, zodat tenslot te slechts zeven van hen het plan door zetten. Eerst vertrokken de matrozen Hand- graaf, Middelkoop en Versteegh met een lekke sloep, die ze onderweg herhaaldelijk moesten dichten. „Toen de stroming zo zwaar werd, dat we er haast niet meer tegenop konden, dachten we eraan om te rug te keren, maar we bleven elkaar moed inspreken en kwamen na een uit puttende tocht van twaalf uur in Singapore aan", vertelde Middelkoop. De vier ande ren, die 's nachts om twee uur met de motorsloep waren vertrokken, chef-runner Pronk, koksmaat Basjes, dekjongen Har tenhof en matroos Florie waren daar in middels al aangekomen. Ze hadden de motorvlet te water gelaten en waren, net als de anderen, eerst zachtjes met hun handen peddelend, tussen twee Indonesi sche marineschepen doorgevaren, terwijl het geschut dreigend op hen gericht was. In Singapore overtrof hun vreugde over het welslagen van de tocht de uitputting van de doorgestane moeilijkheden. De ont snapten zijn vol lof zowel over de behan deling door de Indonesische marine op Samboe. als over de hulp die zij in Singa pore hebben ontvangen van de K.P.M. en de Nederlandse consul. Ze waren teleur- gësteld toén zij in Singapore vernamen, dat Bureau Wijsmuller hen „wegens de sertie en diefstal van èen vlet" ontslagen had. Maar na het gesprek, dat ze van ochtend hebben gevoerd met de heer Wijs muller, zeiden ze, dat ze „alle vertrouwen hadden in de maatschappij". De heer Wijsmuller heeft toegezegd, de hele kwes tie te bespreken, zodra de inmiddels vrij gelaten bemanningsleden uit Indonesië ook in Nederland zijn teruggekeerd. (Voor vervolg zie pag. 4 onder: „Noord-Holland") Advertentie BARTËLJORISSTR HAARLEM TEL: 13439 LEIDSESTRAAT (Bil KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Vanmiddag om twaalf uur hadden zich twee deelnemers aan de sporttoto van zon- daig gemeld met dertien goede uitslagen. De tweede prijs wordt gedeeld door 60 deel nemers, die twaalf uitslagen goed hadden ingevuld. Onder hen is er één met twee goede kolommen. Voor de extra prijs van de vijf gelijke spelen kwamen 427 meldingen binnen; ook hierbij was iemand, die twee kolommen juist had ingevuld. Weerrapporten 11 2 Agenda van IJtYiond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving ....4, 5, 7 Horen en Zien 9 Kunst 9 Feuilleton 11 Panda en andere beeldverhalen.11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's MOSKOU (Reuter) De Russische hoogleraar, Dobronrovov, heeft ter gele genheid van het feit dat vier jaar gele den de eerste Spoetnik werd gelanceerd, gezegd dat de wereld spoedig zal horen van nieuwe Russische successen in de ruimte. Hij herinnerde daarbij aan de jongste proeven met meertrapsraketten in de Stille Oceaan, die met een grote nauwkeurigheid een doel op ruim 12.000 km afstand kunnen treffen. Advertentie luij iitfji o tel 6 2 0 5 3 Toi^ó<LP(HC£. snellebillijke reparatie Westberlijners kijken met verbazing naar de kraanwagen waarmee giste ren een 24-jarige Oostberlijnse arbei der de betonmuur tussen Oost- Berlijn en de Amerikaanse sector van West-Berlijn ramde. Hoewel hij tijdens zijn vlucht voortdurend met automatische wapens werd beschoten, kwam hij ongedeerd over. De chauf feur was een van het tiental vluchte lingen dat gisteren over de grens kwam.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1