Gaitskell betoont zich een leider van formaat SLANK Vreemde verschillen in Europese posttarieven "SBISiS Proces te Kiev Commandant Vezinet van Parijs garnizoen verzoekt ontslag Labourcongres verwerpt dit jaar de eenzijdige kernontwapening Hongaar wegens spionage in Duitsland gevonnist Veroorzaker dodelijk verkeersongeval krijgt 300 gulden boete Melkloze dag omdat kantoormeisje trouwde Nog lang geen eenheid m PTT'er knoeide met spaarbankboekjes Geen geld meer voor de Arabische vluchtelingen el m*m m 1 DONDERDAG 5 OKTOBER 1961 11 T weeslachtig Uitspraken rechtbank FUCA EXCELLENT Fransen gaan oefenen met Amerikaanse kernwapens NAAIMACHINES Kerkelijk nieuws Elegant, toch Sportief Van onze correspondent) LONDEN, Volgens de verwachting heeft het Labourcongres in Blackpool dit jaar de rollen omgekeerd en het besluit van het vorige congres, dat zich met een geringe meerderheid uitsprak vóór eenzij dige kernbewapening en neutralisme voor Groot-Brittannië ongedaan gemaakt na de klare en indrukwekkende redevoeringen van partijleider Hugh Gaitskell en zijn plaatsvervanger en defensiespecialist George Brown. Het congres keurde de offi ciële defensie-politiek met een overweldi gend overwicht van 2.770.000 stemmen, goed. Vorig jaar werd deze politiek door het congres met 297.000 stemmen verwor pen. Dat de partij zich eensgezind op de ver overing van de regeringsmacht zou voor bereiden bleek echter een illusie te zijn. Gaitskell's grote tegenspeler Frank Cousins, de secretaris-generaal van de Transportarbeidersbónd, de grootste Brit se vakorganisatie, en zijn linkse aanhan gers, zullen tot het bittere einde doorvech ten om het congres weer aan zijn zijde te krijgen. Over defensie zal men het in de partij nooit eens worden. Vandaar dat de partij leiding het congres opriep de strijdbijl ter- wille van de eenheid te begraven. Men KARLSRUHE, (DPA) De strafkamer van het gerechtshof van Karlsruhe heeft de 31-jarige Hongaarse smid Miklós Vasas veroordeeld tot twee jaren tucht huisstraf, met aftrek van veertien maan den .voorarrest, wegens het verraden van militaire geheimen en het onderhouden van verraderlijke betrekkingen met de Hongaarse staatsveiligheidsdienst. Vasas was in mei 1958, in opdracht van de Amerikaanse geheime dienst, naar Hongarije gereisd. Kort na het passeren 'van de Hongaarse grens werd hij ech ter aangehouden. De Hongaarse staats veiligheidsdienst dwong "hem toen als agent op te treden, met gevolg dat Vasas van mei tot augustus 1960 voor zowel de Hongaarse als de Amerikaanse geheime diensten als agent fungeerde. Vasas bekende tijdens zijn verblijf in Boedapest alles te hebben verteld wat hij omtrent de Amerikaanse geheime dienst wist. In ruil daarvoor hadden de Hongaren hem geholpen zijn opdrachten van de Amerikanen „tot tevredenheid" uit te voeren. (Vervolg van pag. 1) Reydon en hij hadden in mei in een café iri Amsterdam opdracht gekregen om naar de Sovjet-Unie te gaan. Volgens Reydon had een Amerikaan hun toen een kaart van de Oekraine gegeven en de route uit gestippeld die zij op weg naar de Krim en op de terugweg moesten volgen. Reydon verklaarde, dat men hem had verzocht een spionagetocht door de Sovjet-Unie te ma ken, waarbij hij speciaal moest letten op raketbases en andere militaire installaties. Hij en De Jager hadden in Nederland drie „oefentochten" gemaakt. Hun opleiding eindigde op 10 juli. Drie dagen later had hij een map gekregen, die, naar men hem zei, bijzonderheden over een vliegtuig van het type U2 bevatte en per speciale koe rier uit Washington was overgebracht. Later, aldus Reydon, zag ik dat op de kaart 1944 stond. Iedereen weet, dat de U2's toen nog niet bestonden. Reydon verklaarde voorts, dat hij met zijn vrouw erover gesproken had hoe hij van de Ge heime Dienst het best kon loskomen. Men had hem belet ontslag te nemen. Op een vraag van zijn verdediger zei Reydon dat een man, die Otto heette, hem gezegd had dat hij nu de Sovjet-Unie kon zien op een manier die afweek van die welke gewoonlijk in de pers wordt be schreven. In de zaal klonk gelach op toen hij hier aan toevoegde: „Die mogelijkheid heeft zich nu voorgedaan." Desgevraagd verklaarde Reydon dat hij zich niet als een beroepsspion beschouw de. Hij geloofde dat de Amerikaan, die hij in het café in Amsterdam had ontmoet, de belangrijkste rol had gespeeld. Over de episode in Liverpool merkte Reydon nog op, dat de bewuste Brit hem gezegd had: „Versailles zal blij zijn met deze foto's". In de vijf jaar, dat hij gespioneerd had, had hij in totaal ongeveer 1200 gulden ge kregen voor zijn werk. Hij had 5100 gulden extra gekregen om de kosten van zijn reis door Rusland te dekken. De openbare aanklager vroeg hierna De Jager naar het doel van zijn bezoek aan de Sovjet-Unie. De Jager antwoordde dat hij persoonlijk graag wat meer wilde we ten van de Sovjet-Unie, maar dat zijn „baas" wilde dat hij spioneerde. Hij was er vast niet aan begonnen als hij geweten had dat Reydon dit onder druk moest doen. Hij verklaarde zich schuldig en nooit meer te zullen spioneren als hij weer thuis zou zijn. Ook in Tsjechoslowakije, Volgens Tass hadden Reydon en De Ja ger op hun weg naar de Sovjet-Unie ook in Tsjechoslowakije geheime gegevens ver zameld. Zij waren daarbijvaak van de voorgeschreven toeristenroute afgeweken en hadden foto's gemaakt van defensie werken. De Jager zei dat Reydon en hij 30 filmrollen hadden met foto's. Op de meeste stonden afbeeldingen van militaire installaties en industriële complexen. Reydon verklaarde nog dat hij voor het eerst belangstelling voor spionage kreeg uit nieuwsgierigheid en liefde voor het avontuur. Later kwam hij in financiële moeilijkheden en kon hij geen baan krij gen als machinist op een schip, tenzij hij er mee instemde samen te werken met de Nederlandse Inlichtingendienst en met de overeenkomstige diensten van de N.A.V.O. en de Verenigde Staten. Toen het verhoor vijf uren had geduurd vroeg de rechtbank aan het publiek de zaal te verlaten opdat men achter geslo ten deuren militaire zaken kon behande len die niet openbaar zouden worden ge maakt. De openbare zitting werd hedenmorgen hervat. was daarvoor echter helemaal niet in de stemming. Tijdens de toespraken van voor- en tegenstanders vermengden zich de toe juichingen met afkeurend geloei. Vooral de eenzijdige kernontwapenaars weerden zich woedend en fanatiek. Frank Cousing die een matig spreker is, werd door zijn medestanders, inclusief jeugdige aanhan gers van de campagne voor kernontwape ning, die op de publieke tribune zaten, aan het slot van zijn rede toegezongen. Gaitskell maakte nogmaals het gevaar duidelijk van uittreding uit de NAVO. Het partijbestuur kan alleen gelijktijdige inter nationale ontwapening, berustend op we derzijdse inspectie aanvaarden. Gaitskell stelde 't congres de vraag of de Verenigde Staten in 1945 de kernbom op Hirosjima zouden hebben laten vallen, indien Japan in de Verenigde Staten met kernbommen represailles zou hebben kunnen uitvoeren. Dat stelt de betekenis van de kernbom als afschrikmiddel in het licht, aldus Gaitskell en ook van de Polaris-projectielen, welke bovendien pas als antwoord op een kern bom-aanval zullen worden gebruikt. Het congresbesluit, dat mogelijk werd omdat de grote bonden, welke vorig jaar het partijbestuur bestreden thans met Gaitskell meegingen, heeft echter aan be tekenis verloren, omdat de leiders, met na me die van de parlementaire fractie, de onwelgevallige beslissing van het congres van Scarborough naast zich hebben neer gelegd, hetgeen betekent dat de besluiten van het eens oppermachtige congres niet meer bindend zijn. Dit opent de weg voor de eenzijdige ontwapenaars om hun cam pagne in de partij voort te zetten alsof er niets is gebeurd. Daar tegenover staat, dat wanneer het partijcongres zich jaar na jaar voor een bepaalde politiek zou uit spreken, de fractie deze uitspraken niet zou kunnen negeren. Dat het congres vorig jaar inzake de de fensie tegen Gaitskell inging was vooral het gevolg van een vertrouwenscrisis en een wraakneming wegens de verkiezings nederlaag. Gaitskell had namelijk daarna een groot deel van de partij tegen zich in het harnas gejaagd, omdat hij deze voor de kiezers wilde fatsoeneren en ontdoen van overtollige socialistische ballast, na melijk van het geloofsartikel uit de par tij-statuten inzake de algehele nationalise ring van het bedrijfsleven. Gaitskell slaag de er in dit artikel in een onschuldige for mule te veranderen. Door het been strak te houden tegen zijn belagers heeft Gaits kell zich een ware leider getoond. Dit, en het besef dat eenzijdige ontwapening de partij naar de afgrond zal leiden, is de oorzaak dat Gaitskell nu weer vast in het zadel zit. Desondanks werd het partijbestuur ter zake van de Polaris-basis in Schotland en de training van Westduitse pantsertroepen in Wales door het congres verslggen. Een tegenvaller is ook, "dat'-de. partij-afdelin gen, welke slechts een federatief onderdeel Van het congres vormen, zich in meerder heid achter Gaitskell's vijand Cousins heb ben geschaard. Maar de afdelingen stem men doorgaans links. Vandaar dat de vak bonden, om de zaak in evenwicht te hou den, doorgaans een nuttige taak vervullen. Op de werf West van de NDSM in Amsterdam wordt vrijdag de nieuwe insteekhaven in gebruik genomen. Op de foto ziet men hoe de laatste hand aan deze haven wordt gelegd. Op de voorgrond een der enorme dukdalven. Een 46-jarige koopman uit Apeldoorn is hedenmorgen door de rechtbank te Haar lem conform de eis veroordeeld tot be taling van een boete van 300 gulden subs. 30 dagen, een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van dire jaar en een half jaar ontzegging van rijbevoegdheid. De koopman veroorzaak te op 9 april een verkeersongeluk in Hoofddorp dat het leven kostte aan een motorrijder. Diens duopassagiere werd ernstig gewond. Een 63-jarige Zaandamse houthande laar, die op 29 juni onder invloed met zijn auto over de Schipholweg heeft ge reden, werd veroordeeld tot 2000 gulden boete subs. 2 maanden en vijf jaar ont zegging van rijbevoegdheid. De officier van Justitie had een maand gevangenis straf en twee jaar ontzegging geëist. Op 18 september bracht een 20-jarige Amsterdamse metselaar het verkeer door twee overtredingen bij het viaduct over de Julianalaan in Overveen volkomen in de war. Voor elk der overtredingen moet hij nu 100 gulden betalen of 30 dagen in hechtenis zitten. Voorts ontzegde de rechtbank hem de bevoegdheid tot het be sturen van een motorrijtuig voor de tijd van drie maanden. De officier had dezelf de boete maar twee jaar ontzegging ge ëist. Een 36-jarige scheepswerktuigkundige uit de Haarlemmermeer kreeg een hiaan'd; gevangenisstraf en vijf jaar' ont zegging van rijbevoegdheid, omdat hij op juli met zijn auto tegen een hek aan de Lisserdijk was gereden terwijl er 2,95 promille alcohol in zijn bloed was. Zes weken gevangenisstraf en drie jaar ont zegging van rijbevoegdheid had de offi cier van Justitie geëist. PARIJS Na ettelijke andere gene raals en hoofdofficieren heeft nu ook de commandant van het eerste militaire dis trict, waarin Parijs is gelegen, generaal Vezinet, de Franse regering verzocht van zijn functies te worden ontheven. Ofschoon de generaal, die tot de oudste strijdmak kers van het staatshoofd, generaal De Gaulle, behoort, zijn aanvrage motiveert met een beroep op zijn slechte gezondheid, is het publiek geheim dat ook in zijn ge val de hoofdreden althans indirect in de Algerijnse politiek van de regering moet worden gezocht. Directe aanleiding tot het verzoek moe ten de maatregelen zijn geweest, die de regering onlangs tegen een der onderge schikte hoofdofficieren van generaal Vezi net heeft genomen, die aansprakelijk werd gesteld voor de vlucht van twee ver oordeelde officieren uit een militair hos pitaal bij Parijs. Voor generaal Vezinet in juni tot commandant van de stad Pa rijs werd benoemd, voerde hij het bevel over het legercorps van Algiers. De regering, die over de ontslagaanvra ge van Vezinet nog geen beslissing heeft genomen, bevorderde daarentegen in haar wekelijkse zitting wel de enige generaal van Algerijnse bloede, die het Franse leger sinds enige weken rijk is, de 55-jarige Ahmed Rafa, tot bevelvoerder van de in fanterie in Algerije. Voor generaal Ahmed is deze belangrijke benoeming bovendien een stap naar nog verdere promoties, want hij wordt algemeen beschouwd als de toe komstige bevelvoerder van de Algerijnse veiligheidsmacht, die uit 50.000 tot 60.000 man zal bestaan, waarvan de oprichting in de jongste rede van de president offi cieel werd aangekondigd. Het is de bedoe ling dat dit exclusief Algerijnse legercorps als speciale taak op te dragen de orde en de veiligheid te verzekeren tijdens de campagne en de stemming van het refe rendum inzake het zelfbeschikkingsrecht van Algerije. (UPI) Naar verluidt, overweegt de Franse regering een uit drie delen bestaand plan om Algerije op de onafhankelijkheid voor te bereiden: de formatie, wellicht voor het einde van deze maand, van een voorlopige Al gerijnse Assemblee waarin zowel Moslims als Europeanen zitting zullen nemen. De verkiezing, door deze Assemblee, van een voorlopige commissie van over leg. Twee derden van het ledental van deze commissie zou uit Moslims moeten be staan. Wellicht zou een aantal leden van het F.L.N. in de commissie worden opgeno men. De oprichting van een voorlopig be stuur door deze commissie. Het bestuur zou Algerije na de verkiezingen op het d van de zelfbeschikking moeten lei den. Het gaullistische ochtendblad „Combat" zegt vandaag in een hoofdartikel: „De kan sen op een hervatting van de onderhande lingen tussen Frankrijk en de G.P.R.A. (de Algerijnse regering in ballingschap) zijn nog nooit zo groot geweest". Advertentie Een nieuw plantaardig produkt om snel slank te worden, dat in vele landen reeds met succes wordt toegepast tt is Fuca excellent. Heerlijkwerkende, slankmakende Fuca-dragéesNeem ook Fuca-dragées, u zult het zien en voelen: Ook maken zij Fuca-dragées werken op 4 verschillende manieren: Fuca-dragées geven u uw slankheid terug én zorgen ervoor, dat u die ook houdt. Met Fuca-dragées verdwijnen hinderlijke vetkussentjes om de maag; te zware heupen en dijen krijgen weer harmonische proportie: een onderkin wordt glad. Fuca-dragées stimuleren de werking^:?! van de darmen en bezorgen u een goede* stofwisseling, nieuwe frisheid en jeugd. Regelmatig gebruik van Fuca-dragées bevordert ook de glanzende gezondheid van uw huid. 45 Fuca-dragées in elegante verpakkingf 2.90 WASHINGTON (UPI) President Ken nedy heeft een wetsontwerp van zijn hand tekening voorzien, krachtens hetwelk aan Frankrijk geheime gegevens zullen wor den verstrekt over het oefenen van solda ten in het gebruik van kernwapens. Het ontwerp, dat door het Congres is goed gekeurd, voorziet tevens in de levering van de niet kernsplitsende delen van de bommen, waardoor de geoefendheidsgraad en de gevechtsvaardigheid van de Franse militaire eenheden bij de NAVO kunnen worden opgevoerd. Amerikaanse produk- tiegeheimen van de kernwapens worden niet vrijgegeven. De huisvrouwen van Middelburg wa ren gisteren de dupe van het huwelijk van Dinie Acda. Er werd geen melk be zorgd omdat Dinie ging trouwen. De bruid werkt op het kantoor van het uit giftestation van melk in Middelburg. Haar vader is hoofd van dit kantoor en haar zuster werkt daar ook. Omdat de ze drie Acda's bij de bruiloft aanwezig wilden zijn, werd het kantoor van het uitgiftestation, waar vijf mensen werken, gesloten. De uitgifte van melk kon dus niet worden geadministreerd. Dat had tot resultaat dat 45 melkslijters in Middel burg een vrije dag hadden. Zowel de groep slijters als de familie Acda vond dit de gewoonste zaak van de wereld. Maar de voorzitter van de Christelijke Middenstandsbond in Middelburg noemde deze gang van zaken absurd. De maat regel was genomen zonder dat de slij tersorganisatie enig overleg heeft ge pleegd. Over de mening van de huis vrouwen heeft men zich niet druk ge maakt. De advertentie, waarin de melk loze dag werd aangekondigd, was slechts in één van de vier in Middelburg ver schijnende dagbladen verschenen. Dinie Acda heeft nog vóór zij van kantoorjuffrouw huisvrouw is geworden, zich de ergernis van de Middelburgse huis vrouwen op de hals gehaald. Advertentie electr. in koffer 225.- GROTE HOUTSTRAAT 181 - HAARLEM- Aan de Noordzijde van het Noordzee kanaal tegenover de Coenhaven in Amsterdam is men druk bezig met het f gravenvan een bouwdok voor de Coentunnel Hierin zullen de caissons voor de tunnel worden gebouwd. Ook de caissons voor de IJtunnel zullen in dit dok tot stand komen. (Van onze correspondent) ROME. Het is stellig een aardig initiatief om een „Europese postzegel" uit te geven en dat dit jaar een grafisch kunstenaar uit onze gewesten, de heer Kurpers- hoek, het ontwerp heeft geleverd, dat door de internationale jury bekroond werd, doet ons al evenzeer genoegen. Natuurlijk zou de eenheid van Europa, of althans van dat stuk van ons werelddeel, dat we tegenwoordig, bescheiden als we zijn geworden. Europa noemen, beter tot haar recht komen wanneer alle negentien betrokken landen zich aan het bekroonde ontwerp hielden. Maar kennelijk is het onvermijdelijk, dat bepaalde regeringen zelfs bij zulke ge legenheden moeten toegeven aan de nationalistische ziektekiemen die hun bloed be smetten en dus zien we naast de officiële Europazegel nog allerlei andere, meer of minder goed geslaagde. Zoals men weet zijn er internationale conventies, die de posttarieven, althans voor het verkeer der staten onderling, regelen. Wordt daaraan de hand gehou den? Blijkbaar slechts tot op zekere hoogte. Als we de tarieven vergelijken zullen we zien, dat er verschillen zijn, kleine verschillen weliswaar, maar die toch voor wie veel post te verzenden heeft, hun betekenis hebben. In Italië bijvoorbeeld kost een brief naar het bui tenland, mits het gewicht niet meer be draagt dan twintig gram, zeventig lire. In Nederland dertig cent. Dit betekent, dat wanneer een Neder landse firma 25 brieven naar het buiten land stuurt, de briefporto 7,50 bedraagt. Verzendt een Italiaanse firma 25 brieven dan kost dit 1750 lire, ongeveer 10,50 en voor de revaluatie van de gulden zelfs 11,50. Dat verschil is niet zo gering en voor grote ondernemingen speelt het stel lig een rol. Nog groter. Maar sedert één september wordt het verschil oneindig veel groter. Tot nu toe was het gebruikelijk en dat sedert ten minste twaalf jaar dat-een brief binnen Europa voor zeventig lire steeds per lucht post werd verzonden en als we goed zijn ingelicht is dat ook in andere landen zo. Voor brieven naar Amerika, Azië, enz. dient een speciaal luchtrecht betaald te worden, binnen Europa niet. Die goede tijden zijn, wat Italië betreft, voorbij. De „Alitalia", dus de Italiaanse luchtvaart maatschappij, die sedert zij vliegdiensten heeft geopend op vrijwel alle Europese hoofdsteden en op heel wat steden in Ame rika, min of meer het monopolie heeft van het vervoer der voor het buitenland be stemde poststukken, heeft op uiterst be minnelijke toon, zij het dan in een kran tenberichtje, dat heel weinig de aandacht kon trekken, weggemoffeld als het was tussen berichten van geringe betekenis het publiek „verzocht" voortaan op voor landen binnen Europa bestemde brieven behalve het gebruikelijke tarief van zeven tig lire voor iedere vijf gram gewicht nog vijftien lire extra te willen plakken bene vens een strookje „luphtpost". Daargelaten het tijdrovende, maar on vermijdelijke wegen eh jiet opplakken van die strookjes, komt dit neer op een zeer sterke verhoging van het tarief. Een za kenbrief van negentien gram bereikte tot 'v«8S(iWv'V-iïi,v Voor de Amsterdamse rechtbank heeft een 43-jarige gewezen PTT-employé uit Hilversum terecht gestaan wegens ver duistering van een spaarbankboekje van de Rijkspostspaarbank en valsheid in ge schrifte. De verdachte, die in 1956 in PTT-dienst kwam en snel promotie maakte, werkte als loketambtenaar op het hoofdpostkan toor in Hilversum. In april had hij geld no dig voor de financiering van zijn tweede auto. Van zijn salaris 410,-) kon hij dat niet doen. Op 29 april verduisterde hij twee blanco spaarbankboekjes. Eén ervan vulde hij in op eigen naam met een te goed van 1050 gulden. Op 6 mei ging hij er mee naar een postagentschap in Hil versum en liet zich 1000 gulden uitbetalen. Hij koos juist deze dag omdat hij wist dat hij dan de kwitanties en dagstaten van al le agentschappen zou moeten controleren. Toen hij daarmee bezig was haalde hij zijn eigen kwitantie er uit, verbrandde de ze en wijzigde de dagstaten. Na een intern onderzoek liep de ambte naar tegen de lamp. Daarna kwam aan het licht, dat hij ook in zijn eigen spaar bankboekje had geknoeid. Dat gebeurde op 30 maart toen hij zijn tegoed van 50 centen wijzigde in 1000,50 en alle nood zakelijke stempels daarvoor plaatste. De volgende dag liet hij zich door een colle ga 1000 gulden uitbetalen. De hiervoor on dertekende kwitantie onderschepte hij de volgende ochtend, toen hij reeds om vijf uur op het postkantoor was en vrij spel had. Hij verbrandde de kwitantie, verval ste de dagstaat en schreef een nieuwe kwi tantie uit op naam van iemand, wiens re keningnummer veel op het zijne leek. Hij behoefde slechts van twee nullen zesjes te maken en de handtekening te vervalsen. Deze malversatie kwam aan het licht om dat op dit boekje slechts een tegoed van f 1,41 stond. Met de 1000 heeft hij ver schillende schulden betaald. In het voor lichtingsrapport stond: „Een gezellige man, maar voor rekening van de leveran ciers!" De verdachte, die veel spijt toonde over zijn gedrag, verklaarde dat hij zijn schul den aan PTT volledig heeft afbetaald. De officier van Justitie meende dat de ver dachte op laaghartige wijze een smet heeft geworpen op het ambtenarenkorps. De of ficier eiste een jaar gevangenisstraf, waar van drie maanden voorwaardelijk. Op 17 oktober doet de rechtbank uitspraak. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Sint Philipsland C. G. Baart te Heteren te Nes en Wierum (toez.) J. Kronenburg, vicaris te Zeist. Aangenomen naar Oosterland (toez.) H. J. Groenewegen, kand. te 's-Gravenhage. Geref. Kerken Beroepen te Scharendijke M. J. Vos, kand. te Overveen. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Leeuwarden P. N. Ribbers te Noordscheschut en R. Slofstra te Harder wijk. Beroepen te Amsterdam-Zuid H. W. Eer- land te Amersfoort. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Aangenomen naar Schouwerzijl P. P. Goossens, kand. te Amersfoort. Evang. Luth. Kerk Beroepen te Haarlem L. G. Chr. Gra- bandt te Dordrecht. voor kort binnen weinige uren iedere Euro pese hoofdstad voor slechts zeventig lire. Nu wordt dat 70 plus vier maal vijftien, dat is dus 130 lire. De Amsterdammer kan dus nu 25 brievén naar Milaan sturen voor 7,50, de Milanees zal, als hij wil dat zijn brieven niet verscheidene dagen onderweg zijn, ongeveer twintig gulden moeten neer tellen. Verkapte subsidie. Eerlijk gezegd geloven wij, dat menig Italiaans zakenman in zijn hart zal den ken: bestond er maar geen Italiaanse bur gerluchtvaart, dan zou ik heel wat ge makkelijker op de Europese markt kunnen meedingen. Want dat dit hoge posttarief een nadelige invloed heeft op het zakenle ven spreekt vanzelf. Voor de „Alitalia" is het natuurlijk een sterke verkapte subsi die en het zal ons niet bevreemden, wan neer die tot nu toe maar heel kleine maat schappij over enkele jaren een geduchte concurrent zou worden voor veel oudere en voorlopig nog veel machtiger lucht vaartmaatschappijen. Of dit een zo groot voordeel is, dat het opweegt tegen de na delen verbonden aan het hoge tarief, zal moeten blijken. Overigens geldt dit tariefverschil niet al leen voor de posterijen. Koopt men in Ita lië bij een reisbureau of station een trein kaartje Rome-Amsterdam, Rome-Brussel of in het algemeen een kaartje naar enige buitenlandse bestemming, dat geeft men meer uit dan, omgerekend tegen de dag- koers, een kaartje Amsterdam-Brussel, enz. naar Rome kost, mits gekocht aan ge ne zijde der Italiaanse grenzen. Bij het omrekenen van de vreemde geldsoort pas sen de Italiaanse spoorwegen een koers toe, waarbij de lire heel wat lager wordt geschat dan zij genoteerd staat. Hetzelfde geldt voor telegram- en telefoontarieven. Onnodig' te zeggen, dat ook dit weer een nadelige invloed heeft op de concurrentie mogelijkheden van de Italiaanse zaken- Boeken en platen. Niet het zakenleven maar in hoge mate het culturele leven wordt beïnvloed door de gewoonte om een buitengewoon hoge koers te berekenen voor de betaling van boekwerken. Franse, Duitse of Engelse boeken kosten in een Italiaanse boekhan del bijna het dubbele van tvat men 'er voor betaalt in het land waar ze zijn uitgege ven. Als men bedenkt, dat voor vrijwel iedere tak van wetenschap de Italiaan het niet zonder buitenlandse boeken kan stel len, begrijpt men hoe nadelig deze „tol op de cultuur" kan zijn. In ietwat minder sterke mate geldt het zelfde voor grammofoonplaten, die in Ita lië ongeveer twintig percent duurder wa ren dan in andere landen. We schrijven „waren", want sedert een maand is er op alle grammofoonplaten en ook op „tape" voor bandrecorders nog een extra-belas ting gekomen van tien percent, omdat de schatkist een of andere bron moest aanbo ren om geld te vinden voor salarisverho ging aan de politie. Er is maar één soort grammofoonplaten vrijgesteld van die be lasting en dat zijn de platen die dienen om vreemde talen te leren. Natuurlijk is het toe te juichen, dat men de studie van vreemde talen een cultureel belang acht, maar geldt hetzelfde niet voor klassieke muziek en zou het niet beter geweest zijn om die belasting alleen te heffen op amu sementsmuziek, waaronder toch zeker 90 percent van de ingevoerde platen valt? Advertentie IN NATUREL snow, en met leder opge bouwd hakje MODESCHOENEN KRUISWEG 50 - HAARLEM Vrij parkeren, ook op zaterdag. NEW YORK (Reuter/UPI) De organi satie voor hulpverlening aan Palestijnse vluchtelingen (UNRWA) staat, door het steeds groter wordende vluchtelingenpro bleem, voor een financiële crisis. De direc teur van de organisatie, John Davis, heeft bij de UNO-Assemblee een rapport inge diend, waarin hij zegt dat de Arabische vluchtelingenbevolking aan de grens van Palestina jaarlijks met meer dan dertig duizend personen toeneemt. Hierdoor zijn de financiën van de organisatie in het af gelopen jaar sterk geslonken. In het rap port wordt om een aanvullende toewijzing van 9.800.000 dollar (ongeveer 35 miljoen gulden) verzocht. Per 30 juni van dit jaar, was het totaal aantal geregistreerde vluchtelingen geste gen tot 1.151.025, van wie er 870.266 afhan kelijk waren van de UNRWA voor rantsoe- nen. De UNRWA moet werken met rege- I ringsbijdragen tot een totaal van 34 miljoen dollar per jaar.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 11