DE DODENLIJST VAN ADRIAN MESSENGER Een vergeten hoekje Holland onder de rook van Kopenhagen Koning Christiaan II had liever Hollandse dan Deense boeren... te moeilijk industrie Het geheim van de vuurtoren PANDA EN DE MEESTER-OPHEFFER Polle m Maatsysteem ,,4D" voor handel en mm Hollands museum Schoon Duveke DONDERDAG 5 OKTOBER 1961 15 PHILIP MACDONALD Oorspronkelijke titel: The list of Adrian Messenger CURVEN" Prins Philip publiceert een reisbeschrijving 47. Als ze aan de deuringang beginnen, moet Bingo dienst doen als steuntje. „Haal jij maar even alleen wat klei", zegt Polle tegen Belli. „Goed stil staan, Bingo!", zegt Bolle, „en niet met je staart kwispelen, anders krijgen we zo'n rare deur!" Maar Bingo püst netjes op, en als de klei droog is, is er een prachtig poortje ontstaan! ONBEGRIJPELIJKE Een kunststoffenindustrie heeft on langs in de Deense stad Herning in Jutland deze plastic „bouwkoepel" gedemonstreerd, waarmee in aan bouw zijnde woningen en andere bouwwerken van ten hoogste twee etages kunnen worden beschermd tegen vorst en overmatige regenval. Volgens de fabrikant kunnen de bouwvakarbeiders onder deze enorme paraplu van doorzichtig plastic bij alle weersomstandigheden door werken. Het geval wordt overeind gehouden door de blaaslucht van een of meer grote ventilatoren, die zo nodig voorverwarmd kan worden. Vooral voor de hungalowbouw schijnt de nieuwe vinding grote perspectie ven te openen. 'y EEN VLAK HOLLANDS LANDSCHAP. Kerken met zadeldaktorens, boerde rijen met Nederlandse namen, kinderen die Dirk, Wybrand, Cornelis, Crilles, Aaght of Trijn heten. Ja, zelfs de familienamen als Dirksen, Jansen, Pietersen, Backer en Smith klinken overbekend op Amager, een Deens eilandje ten zuid oosten van Kopenhagen. Goed, men spreekt er Deens maar pas sinds be trekkelijk korte tijd. De betovergrootouders van de bewoners van Amager spraken nog htm „moerstaal": de dialecten van Broek in Waterland, Monniken dam en Volcndam, vanwaar zij eeuwen geleden naar Denemarken emigreerden De mannelijke nazaten van die pioniers dragen zelfs nog wel eens de bekende Volendammer pofbroek: een stukje Hollandse folklore in den vreemde! 53) „Natuurlijk, vooral omdat hij, waar hij tijd en geld genoeg had, altijd een j nieuwe poging kon wagen als de eer ste mislukte." „Precies!" Anthony raakte steeds meer verrukt. „Laten we het dus heb ben over de moorden die anders van aard waren. Francis Pomfret bij voorbeeld verdronk toen de zeilboot waarin hij naar men aannam alleen was, door een windvlaag omsloeg. Ik hoef wel niet te zeggen dat Smith- Brown-Jones zoiets op honderd ver schillende manieren voor elkaar kan hebben gekregen. Ik noem maar één mogelijkheid: dat hijzelf in een klein vaartuig misschien een motorboot) het water opgaat en daar voorgeeft j pech te hebben. De niets vermoeden de Pomfret komt hem dan natuurlijk te hulp, neemt hem aan boord en vindt zijn einde.Anthony kwam tot de ontdekking dat hij weer aan het ijsberen was, corrigeerde zichzelf, en ging terug naar het haardvuur. „Dan is daar die direnarts, Robert More- ton," zei hij. „Hij is van de voetbrug over een spoorlijn in een klein dorpje gevallen. Óm drie uur 's ochtens. Dat is een simpel geval van in hinderlaag liggen, wachten, toeslaan en schui ven. Hetzelfde systeem, plus een opengewrongen liftkoker, is van toe passing voor dr. Devitt. Wachten, toe slaan en schuiven, en de arme duivel ligt op de bodem van de schacht. Zich afvragend of hij teveel ineens zei pauzeerde Anthony. Maar toen hij een sigaret opstak en naar zijn toe hoorster keek, zag hij dat haar ogen even open waren als altijd, en dat ze compleet begrip toonden. Hij zei: „Ik kom nu dus bij twee afschuwelijke massamoorden: dat spoorwegongeluk in de Hooglanden en het vliegtuigon geluk boven de Atlantische Oceaan.. Wat die Schotse trein betreft: ik heb me laten vertelen dlat een uur werk met een houweel onder de rails op die heuvel voldoende geweest moet zijn. Zoiets viel overigens nooit meer na te gaan, want toen de trein ontspoorde werd meteen een heel stuk van de spoorbaan vernield." Hij zag dat de schouders van zijn toehoorster een huivering vertoonden en ging snel verder om te voorkomen dat ze zou vragen hoe de moordenaar zeker kon zijn van zijn slachtoffer. Hij zei: „Nu komen we dus bij het vliegtuig. „Een eenvoudige opgave voor onze knappe lijder aan grootheidswaanzin. Hij hoefde alleen maar te zorgen dat er een tijdbom in de bagage kwam. En daarvoor kan ik heus wel tien ma nieren bedenken. Hij kan bijvoorbeeld een week of zo van tevoren een kamer nemen in een hotel zeg het Alsace dat veel zorg besteedt aan komende en gaande Amerikanen. Daar maakt hij kennis met iemand die met het zelfde vliegtuig meegaat als Adrian Messenger en zorgt er vervolgens voor dat hij a) een duplicaat in de plaats stelt van een van de stukken bagage van die man of b) lang genoeg met zijn bagage alleen is om er het dodelijke pakket in te stoppen.We derom zag hij haar huiveren'. Hij wierp zijn sigaret in het vuur en ging weer zitten. „Meer hoef ik niet te zeg gen", zei hij, „daar zult u het wel mee eens zijn". „Over het verleden niet", zei ze, maar nu hebben we de toekomst nog. En die heeft betrekking op Derek, nietwaar?" Voor het eerst zag Antho ny angst in haar ogen. Hij kwam tot de ontdekking dat hij was gaan staan en op haar neerzag en dat hij wenste haar gerust te stellen", zei hij. „Sey mour.." Hij vertelde haar over Sey mour, wie en wat Seymour was, en zei: „Denkt u dus alleen aan Seymour. Concentreer u op hem en bid dat hij uit Canada terugkomt met wat wij nodig hebben. Dat wil zeggen met vol doende materiaal om het mogelijk te maken voor George-Swaab-Smith- Brown-Jones een val te zetten, waar hij nooit meer aan kan ontsnappen. Toen Seymour echter zes dagen la ter terugkwam was een blik voor An thony genoeg om duidelijk te maken dat noch de concentratie noch het bid den had geholpen. Ze ontmoetten elkaar op Scotland Yard in de kamer van Lucas, en Lu cas en Firth waren er ook. Seymour was vermoeid en neerslachtig. Maar, 2627. Kijk 'es, Ben! zei Dolf. Meneer Blok heeft het stormsein in de mast ge hesen! Ben knikte. Wat die kegel betekende, wisten ze. De vuurtorenwachter had hen de betekenis van de verschillende seinen geleerd. Dan zou 't weieens kunnen gaan spo ken! meende Ben. Dat kwam uit ook. Tegen de middag dank zij de opleiding, bracht hij dui delijk en bondig verslag uit. Hij was in Ottawa geweest op het hoofdkwartier van de lichte infante rie van de hertog van Athlone..Hij was ook in Regina geweest, waar Ge orge Swaab onmiddellijk na zijn de mobilisatie landerijen te gelde had gemaakt, die zijn in de oorlog overle den vader William Swaab hem had nagelatenHij was ook in Montreal geweest waar George Swaab (kenne lijk op aandringen van zijn Frans-Ca- nadese moeder) op school was ge weest. .En tenslotte was hij in Winni peg geweest, waar hij het bewijs had gevonden dat George Swaab inder daad de kleinzoon was van Arthur Swaab, die oorspronkelijk Arthur Swabborn had geheten. .Al deze acti viteiten hadden echter niet meer op geleverd dan: 1. Een verklaring van de staf van de lichte infanterie van de hertog van Athlone, waaruit bleek dat sergeant George Swaab tijdelijk ingedeeld was geweest bij de Britse legereenheden in India, en dat hij bij het speciale onderdeel van generaal Dalton in Bir ma had gediend. Oorspronkelijk was hij als „vermist, waarschijnlijk ge sneuveld" geregistreerd, maar nader hand was gebleken dat hij alleen maar ernstig gewond was geraakt en dat vriendelijke Birmezen hem verpleegd hadden; na de beëindiging van de vij andelijkheden was hij naar Rangoon teruggekeerd. Het consulaat had daar zijn passage terug naar Canada gere geld, waar hij zich bij zijn regiment had gemeld en was gedemobiliseerd. 2. Een afschrift van het demoboli- satiebesluit van sergeant George Swaab. 3. Een afschrift van de geboorteak te van George Swaab. 4. Fotocopieën van de aktes van over dracht bij de verkoop van de eigen dommen van George Swaab. 5. Een beëdigde verklaring van de Regina Bank, waarover George Swaab de verkopen had laten lopen. Daar uit bleek dat hij na aftrek van belas ting dlrs 97.000.- had ontvangen, ge deeltelijk in reischèquues aan toon der. 6. Drie vergeelde en nauwelijks her kenbare pasfoto's van George Swaab op de leeftijd van naar schatting vijf, zeven en twaalf jaar. Anthony keek met sympathie naar Thomas Gainsford Seymour. „En ver der niets?" vrcfèg hij. „Nee mijnheer", zei Seymour. „Ten zij u nog een nutteloze mededeling mee wilt rekenen, die ik kreeg van een meisje, dat Swaab in zijn jongens jaren had gekend. Ze zei dat hij als hij ergens opgewonden over raakte een kleine tic had bij zijn rechteroog". „Zooooo", zei Anthony. „Hetzelfde dus als onze Onbekende Samaritaan in de Hooglanden". Hij schudde zijn hoofd. „Maar je hebt gelijk dat het nutteloos is. We kunnen moeilijk alle twintig miljoen mannelijke bewoners van het Verenigd Koninkrijk oproe pen voor inspectie en ze vervolgens in een staat van opwinding brengen om te zien wie een tic heeft". Lucas keek naar Seymour: „Hoe staat het met zijn paspoort?" „Ook niets, mijnheer. Er is nooit een paspoort uitgegeven aan George Swaab". Nu was het Firth' beurt. „En een signalement?" vroeg hij. „Er moét toch wel iets van dien aard zijn. Wat heb je kunnen vinden?" „Het bleef zinloos, mijnheer". Sey mour haalde vermoeid zijn schouders op. „Ze liepen zoveel uiteen, dat het gemiddelde zinloos was". Anthony glimlachte grimmig. „Een sprekende gelijkenis, neem ik aan, met Smith Brown-Jones". Er volgde een stilte, die tenslotte loor Sir Egbert Lucas verbroken werd. Deze zuchtte en zei: „Waar blijven we nu? Wil iemand me dat misschien vertellen? Of vraag ik teveel?" Firth keek naar het plafond, Sey mour naar de vloer. En Anthony zei: „Ik heb het antwoord niet. Het enige wat ik zeggen kan is: daar waar we begonnen zijn, Lucas, ergens in nie mandsland, waar we niet weten wel ke deur van welke lege stal we moe ten sluiten. „Niet weer dat college over de func tie van de politie!" (Wordt vervolgd) woei er een stevige wind en de zee, die eerst nog rustv en glad in de zon ge legen had, werd roerig. De golven werden ruwer en hoger en ze kregen witte schuim koppen. Toen Ben en Dolf op de strandmuur stonden en naar de zee keken, zagen ze de lucht en het water steeds grauwer wor den NEDERLANDSE TOERISTEN die Dene marken bezoeken komen niet op Amager. Zij trekken naar de hoofdstad Kopenha gen, „het Parijs van het Noorden". Daar menen ze een treffende overeenkomst met Amsterdam te zien, want ook Kopenhagen is een stad van fietsers! „Het heeft wel iets van Nederland," zeggen deze toeristen bij hun thuiskomst, maar zij beseffen niet dat ze in werkelijkheid heel dicht bij een hoekje „oud-Holland" geweest zijn. Daarvoor hadden ze moeten oversteken naar Sundby, de voorstad van Kopenhagen, op het eiland Amager, dat het „westland" van Denemarken is. Óp 11 november lo pen daar de kinderen met lampions, zoals bij ons in de Zaanstreek. Tegen 5 decem ber kan men er Sinterklaas op zijn witte schimmel zien, vergezeld van Zwarte Pie ten. Op hoogtijdagen ziet men er de wijde Volendammerbroek en ontbreekt zelfs de oud-Nederlandse korenblauwe hoed van kameelhaar niet.... Op de boerderijen leest men Hollander - gaerden", „Hollands Minde" of „Holland" en op het kerkhof van Store Magleby staan grafstenen met opschriften als: „Anno 7 febr.1695 sterff in den Heere den Eer- waerde Crilles Willemsen" of „Anno 26 mrt. 1728 sterff syn wyff Gneth Teunis- sen". Boven de deur van dat witte kerkje kan men lezen: „Anno 1731 is deze kerck ge- bouwet up onse eigen bekosting. Dit selve .jahr op den 6. juny is koning Christian de VI gekroont" en „F. C. Schmitto, was de laste dominus die Godes Wordt in de Hollandske tael hefft bediend 1786-1833". IN STORE MAGLEBY vindt u zelfs een Hollands museum. Dit schathuis van Ama ger is al 250 jaar oud. Het werd ingericht ter ere van de Hollandse pioniers die zich in 1521 op Amager vestigden. In dit mu seum is een schat aan antiek te zien: in terieurs van boerderijen, schilderijen en portretten van voorouders, borduurwerken, tegels, kostuums en allerlei gebruiksvoor werpen, wat alles een onmiskenbaar Ne derlands karakter heeft. Men herkent er direct Noordholland en speciaal het Wa terland in. Zelfs het symbool van Water land, de zwaan, ontbreekt in Store Magle by niet! De museumbewaarder heet Petersen, maar zijn overgrootvader schreef nog Pie tersen. Die overgrootvader luisterde zon dags in de kerk nog naar de Hollandse preken van ds. Schmitto! Soms komen er Nederlanders naar het museum. Hun aantal is nog geen procent van het aantal dat Kopenhagen bezoekt! Vol trots weet Petersen hen te vertellen dat, in tegenstelling met de doorsnee-Ne derlander, ons vorstenhuis Amager niet is vergeten. Op 7 september 1922 kwamen ko ningin Wilhelmina en prins Hendrik naar Store Magleby en op 7 april 1946 waren, het Prinses Juliana en Prins Bernhard die het museum bezochten. DE MENSEN VAN Amager weten vrij nauwkeurig hoe hun voorvaderen naar De nemarken kwamen. Zij weten zelfs van welke pionier zij afstammen. Men kan u vertellen dat de familie Cornelissen met 10 en de familie Claes met 13 kinderen de tocht van Waterland naar Amager on dernam. Onder de 184 emigranten waren er 27 die de echt Hollandse naam Jan droegen. De herinnering aan de emigratie is bewaard gebleven, de stambomen van 1521 tot heden zijn tamelijk compleet en door het levendig houden van deze herin neringen en het behouden van vele oude tradities, voelt men zich nog steeds nauw verbonden met Holland. Slechts omtrent de reden van het weg trekken der voorouders uit Waterland zijn de overleveringen verward. Er is een ver haal, volgens hetwelk een grote overstro ming de mensen dwong hun woonsteden in Holland te verlaten. Dit kan echter niet juist zijn daar vóór 1521 geen andere wa tersnood Waterland teisterde dan de grote vloed van 1541. MEER GELOOF IS er dan ook te hech ten aan de hierna volgende overlevering, al ontgbreken ook hieromtrent bewijsstuk ken. Koning Christiaan II van Denemarken was gehuwd met Isabella van Oostenrijk. Hij was een ruwe en wrede vorst, die zijn eega vele malen ontrouw was. Op een goe de dag maakte deze koning een tocht door Noorwegen, dat toen nog Deens was. Hij stapte af bij, een herberg en dronk een glas bier. Nog nimmer had de koning zulk lekker bier gedronken. Ook kreeg hij wa fels en die smaakten zo verrukkelijk, dat de koning meer wilde weten omtrent de kokkin die tevens de waardin was. Hij ver nam dat zij de weduwe was van een Hol landse reder en met haar dochter de her berg beheerde. De koning wilde nu ook de dochter zien en na het bier en de wafels viel ook zij bijzonder goed in de smaak bij de vorst. Daarna eiste koning Christiaan dat de waardin, Sigbrit Willemsdr., en haar knappe dochter Duveke meegingen naar Kopenhagen om hem te verwennen met haar exquise lekkernijen en hare bevallige aanwezigheid". De legende zegt verder dat Duveke 's konings minnares werd „alhoe wel niet voor langen tijd". Van beide vrouwen léerde koning Chris tiaan zoveel over de Hollandse keuken, dat hij zijn Deense leveranciers uitschold HET NIEUWE maatsysteem voor heren kleding „4D", dat in het begin van dit jaar gelanceerd werd en toen „een uitda ging aan, de Nederlandse herenkledingsin- dustrie" iverd genoemd, is te moeilijk ge bleken. „Een groot deel van de industrie en de handel bleek", aldus is ons door het „Nederlands Economisch verbond voor de confectieindustrie meegedeeld, „te conservatief om het 4D-systeem te kun nen begrijpen." DIT 4D is op wetenschappelijke wijze wijze uitgewerkt en langs matematische weg op grond van antropologische metin gen tot stand gekomen. Men is tot de con- en een gezant naar Holland stuurde om boeren te werven die hem van betere bo ter en landbouwprodukten zouden kunnen voorzien. De koning kreeg zijn zin. Honderdvieren tachtig Waterlanders bezweken voor het vorstelijk aanbod en gingen naar Amager. In hoeverre dit alles juist is kan niet meer worden achterhaald. Wel staat vast, dat de liefde van Christiaan voor Duveke zich afspeelde in dezelfde tijd als de emi gratie van de Waterlandse boeren naar Amager. HET HEEFT LANG geduurd voordat de Hollandse „indringers" in de Deense ge meenschap waren opgenomen. Deels was dit eigen schuld, daar zij hun taal en tra dities lange tijd behielden, maar deels kwam dit ook door de afgunst der Denen- De boeren op Amager waren woedend over de komst van de Hollanders en het feit dat zij in ongenade waren gevallen bij de koning. Zij raakten zelfs slaags met de immigranten, daardoor moest het land verdeeld worden. De Denen op Amager kregen het noordelijke deel toegewezen, de Hollanders het zuidelijke deel van het land. Later zijn de getrokken grenzen ver vaagd en heeft de Hollandse kolonie zich over heel Amager uitgebreid. Door de goe de naam die hun produkten hadden, wer den zij de leveranciers van Kopenhagens élite. Alles gingen ze verbouwen waar vraag naar was en zo ontwikkelde het Hollandse Amager zich tot de groentetuin van de Deense hoofdstad. De afgunst van de Denen verdween naarmate de indringers het Deens als taal gingen gebruiken en zich met de oorspron kelijke bevolking vermengde, een assimi latieproces dat al in de eerste jaren der vorige eeuw voltrokken was. Sindsdien is het langzamerhand ook in Denemarken in het vergeetboek geraakt dat er op Ama ger een stukje Holland te vinden was. Vergeten in Holland, vergeten in Dene marken, zijn alleen de Amagers zelf zich nog levendig bewust van hun afkomst uit de streken aan de oude Waterlandse Zee dijk, de omgeving van Broek in Water land, Edam, Monnikendam en Volen- dam clusie gekomen, dat de curven waarmee industrie en détaillisten te maken kregen, voor hen soms onbegrijpelijke begrippen waren. De overgang van het traditionele naar het nieuwe systeem is te radicaal ge bleken en daarom zal men nu enkele stap pen terug moeten doen om toch de ver kregen resultaten, waar immers 90 procent van de Nederlandse mannen mee gebaat is, in de praktijk te kunnen toepassen. Een nieuw systeem dus, gebaseerd op zeven jaar research en uitgaande van de ervaringen, die men met het 4D-systeem heeft opgedaan. Want tenslotte is er an derhalf miljoen gulden besteed om iets meer te weten te komen over de maten van de Nederlandse mannen. MEN ZAL NU op een meer geleidelijke manier naar het nieuwe systeem moeten toegroeien, hetgeen betekent dat het be grip maatnormalisatiesysteem niet over boord wordt gezet. Tot het moment waarop het nieuwe systeem in gebruik zal wor den genomen, zal het 4D-systeem nog wel worden toegepast, althans voor zover de handel er belangstelling voor heeft- De hui dige conjunctuur is er min of meer schuld aan dat het 4D-systeem geen suc ces is geworden. In 1953, toen het idee werd geboren, was de fabrikanten er alles aan gelegen om de markt te verbreden. Thans nu men tot over de oren in de orders zit, raken de fabrikanten en de dé- taillistèn hun goederen toch wel kwijt, of deze nu volgens een conventioneel of een nieuw systeem worden gemaakt. (Van onze correspondent) LONDEN Prins Philip zal éen boek publiceren, verlucht met door hem op twee reizen door het zuidelijk deel van de At lantische Oceaan genomen foto's. De her tog van Edinburgh beschrijft in bijzonder heden de exotische vogels en de gelegen heden waarbij zij werden gefotografeerd. 65. De deurwaarder en de dienders leverden een ver drietige aanblik op na hun botsing en de goedige Panda maakte zich dan ook ernstig bezorgd over hen. „Hebt u zich zeer gedaan, mijnheer de deurwaarder?" vroeg hij medelijdend. „Kan ik u helpen? Zal ik misschien een glaasje water voor u halen?" Deurwaarder Wron- gelsma, die even aan een lichte daasheid had geleden, kwam langzaam bij misschien ook wel door de opwek kende invloed van Panda's medeleven. Men zou nu toch veronderstellen, dat zo iemand dankbaar zou zijn of tenminste iets vriendelijks terug zou zeggen maar neen, hoor! Hij barstte uit in kwade, hese kreten: „Dat kereldtje is er één van de oplichtersbende! Pak hem! Een medeplichtige!" Dat was niet aan dovemansdeur geklopt. De agenten wilden graag hun gezag herstellen en hun dienstijver tonen en gingen dus kordaat tot arrestatie over. „Ik heb er niets mee te maken!" riep Panda nog „Ik ben onschuldig! Ik heb juist ruzie gemaakt met die Joris!" „Smoesjes", zei de deurwaarder, die zijn krachten aardig begon te herwinnen. „Als je mij voor de gek wilt houden moet je vroeger opstaan. Na dertig jaar deuren waren laat ik me niet meer voor het lapje houden. Je bent medeplichtig, en daarmee uit!" Het is zielig voor Panda. Zou er dan niemand zijn die hem kan helpen?

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 15