K In slotfase bewerkstelligde Zweden zege op de Belgen Typhoons-ploeg zal het heel zwaar krijgen in eredivisie Alle hoop gevestigd op A-team Yankees wonnen eerste match Mi r België eervol ten onder in Brussel PSV-ers speelden gelijk in de mist Duik Driebandentoernooi in Antwerpen Tour de France start in Nancy Voor Flamingo's moet het mogelijk zijn naar topklasse terug te komen Koersen Hilversum Strafpuntenregen in motorzesdaagse Ook een Davis Cup voor damesteams? Michael Tal won toernooi in Bied World Series J DONDERDAG 5 OKTOBER 1961 19 p\':. Voetbal Amateurs eindigden gelijk in Leiden Swansea T-MotorJena weer op andere data Europa-beker voor amateurploegen Lajos Baroti stelt een veteraan op ZUINIGHEID BEDRIEGT DE WIJSHEID! u weet -T >t Silver Stoepke heeft t Opstopping Vraagtekens Autorally van Genève is afgelast Carlisle geen coach bij de Empire Spelen? Zweden heeft woensdagavond in het Heyselstadion in Brussel een overwinning met 20 (rust 00) behaald op België in een wedstrijd voor groep 1 van de Europese zone in het toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal 1962. Na deze wedstrijd is de stand in deze groep, waarvoor alleen nog moet worden gespeeld op 29 oktober de wedstrijd Zwit serlandZweden (de Zweden wonnen de eerste ontmoeting met 40), als volgt: Zweden Zwitserland België 3 3 0 0 8— 0 6 3 2 0 1 6— 7 4 4 0 0 4 3—10 0 Pas in de laatste 25 minuten van de door slechts 16.000 toeschouwers bijgewoonde wedstrijd in de voorronden van het toer nooi om het wereldkampioenschap heeft Zweden de overwinning op de Belgen kunnen behalen. In de eerste helft was het België, dat een grote superioriteit aan de dag legde, het Zweedse doel onder druk zette, maar er niet in, kon slagen doelman Bengt Nyholm te, passeren. Felle schoten van midvoor Roger Claessen kwamen in de handen van Nyholm, of gingen rake lings naast of over. In Eindhoven heeft de eredivisieclub PSV woensdagavond gelijk gespeeld (1-1) tegen het Westduitse Preussen Münster. Bij de rust hadden de Eindhovenaren een 1-0 voorsprong. Het doelpunt voor de thuisclub werd in de 27ste minuut van de eerste helft gescoord door mid denvoor Van Tilburg., 28 minuten na de rust trof de Duitse linksbuiten Geerken doel. Bij de in vrij zware mist en voor 10.000 toeschouwers gespeelde wedstrijd was PSV vooral in de eerste helft sterker dan de gasten. De Eindhovense voorhoede kon zijn overwicht echter in slechts één treffer tot uitdrukking brengen. Na rust werd het spel forser en moest scheids rechter Bogaerts verschillende malen de strijd onderbreken wegens incidenten. De wedstrijd werd voorafgegaan door een heren-handbalontmoeting tussen de Nederlandse kampioensploeg PSV en het Westduitse Turnerbund Wuelfrath. PSV won met 13-12, bij de rust was de stand gelijk: 7-7. Woensdagavond is bij weinig belangstel ling en mistig weer op het LFC-terrein in Leiden een oefenwedstrijd gespeeld tus sen twee westelijke amateurelftallen. De ontmoeting eindigde in een gelijk spel: 1-1. Beide doelpunten werden in de eer ste helft gescoord. Rechtsbuiten De Haan (De Spartaan) van het A-team trof het eerst doel (1-0), waarna Petterson (Spar taan '20), de rechtsbuiten van de B-ploeg, de partijen weer op gelijke voet bracnt (1-1). Voor de derde keer binnen vijf dagen zijn de data van de wedstrijden tussen Swansea Town en Motor Jena voor de Europese beker voor nationale bekerwinnaars gewij zigd. Een woordvoerder van de Oostduitse Voetbalbond heeft bekend gemaakt, dat er van de Europese Voetbal Unie bericht is binnengekomen, dat de eerste wedstrijd op 16 oktober moet worden gespeeld in Zürich of Basel en de tweede wedstrijd twee dagen later, op 18 oktober, in Jena. Sir Stanley Rous, de nieuwe FIFA-voor- zitter, wil een wereld- of Europa-beker voor amateurs instellen. Zijn idee zal wor den besproken op het volgend FIFA-con- gres. in Santiago, tijdens de wereldkam pioenschappen volgend jaar. Naar de me ning van Sir Stanley is de periode van vier jaar tussen de Olympische Spelen te lang. Hij zou jaarlijkse of twee-jaarlijkse toernooien willen hebben met een uit- en een thuiswedstrijd. De formule van de Europa-beker voor nationale kampioenen leek hem erg geschikt. De Zweden moesten zich in deze periode beperken tot uitvallen, die in de meeste gevallen door de Belgische verdedigers werden opgevangen. Slechts twee maal kwamen de Zweedse schutters tot een schot, maar beide keren was doelman Del- hasse op zijn post. In de tweede helft wijzigde zich het spel- beeld nagenoeg niet, tot in de 22ste minuut de Zweedse linksbuiten Yngve Brodd met een prachtig schot in de rechterbovenhoek Delhasse kansloos passerde: 01. De Bel gen konden deze tegenslag moeilijk ver werken en toen acht minuten later rechts binnen Lennart Beakman voor de tweede maal Delhasse passeerde (02), was de strijd gestreden. Met dezelfde cijfers als in Zweden waren de Belgen verslagen. De Zweden dankten hun overwinning aan hun betere spel in de eindfase van de wedstrijd, maar met twee doelpunten was dit wel iets te goed beloond. Eervol waren de Belgen, die in het wereldtoernooi geen enkel winst punt behaalden, ditmaal ten onder gegaan. De 36-jarige Joseph Bozsik, een van de sterren van de Hongaarse wonderploeg van het begin der vijftiger jaren, keert zon dag na twee jaar terug in de nationale ploeg. Toen hij in 1959 tegen West-Duits- land zijn 96-ste interland had gespeeld, leek. het dat er voor goed een streep on der stond. Hij speelde toen zwak en ma nager Lajos Baroti verklaarde dat hij Boz sik nooit meer zou opstellen. Maar zondag staat Bozsik opgesteld door dezelfde Baroti als linksbinnen tegen de Oosten rijkers. Dat Baroti weer een beroep op de „oud gediende" moest doen, is kennelijk een be wijs dat de jongeren niet aan de verwach tingen hebben voldaan. De 22-jarige rechts binnen Janos Göröcs en de 21-jarige mid denvoor Zaltan Albert, die vorig jaar als „de nieuwe Puskas en Kocsis" werden be schouwd, zijn niet opgesteld. Göröcs is als reserve gekozen en misschien zal hij na de rust voor Bozsik invallen indien deze lucht tekort zou komen. Maar een feit is dat er geen jongeren zijn die in de schoe nen van de beroemde goalgetters van wel eer kunnen stappen. Zeven spelers van het huidige nationale elftal zijn boven de 30 jaar. Met volgend jaar de wereldkampi oenschappen in Chili op het program, is dit voor Hongarije zeker geen gunstige si tuatie. Een spectaculaire foto, gemaakt tijdens een wedstrijd Amerikaans voetbal een vorm van rugby tussen Bos ton College en North Western. De speler in het witte shirt heeft de bal gevangen, maar slaat na een botsing achterover en verliest daarbij de bal. Eén tegenstander (rechts) zal zich van het ovale voorwerp meester maken. Biljarten Woensdag is in Antwerpen een drieban- denbiljarttoernooi begonnen waaraan door Belgische en Nederlandse spelers wordt deelgenomen. De uitslagen luidden: De Ruyter (N) 60 70 6 0.857 Desmedt (B) 44 70 4 0.628 Claassen (B) Steylaart (B) Teegelaar (N) Popeyus (N) Ceulemans (B) Verheyden (B) 60 28 60 41 60 39 52 52 62 62 66 6 1.153 4 0.538 0.967 0.661 7 0.909 3 0.590 Nancy, in noord-oost Frankrijk, zal naar alle waarschijnlijkheid startplaats zijn van de Ronde van Frankrijk 1962. Vanuit Nan cy gaat de Tour „om de Noord" naar Bretagne, waarna volgen de Pyreneeën en daarna de Alpen. Overwogen wordt de Tour te houden van zondag 24 juni tot en met zondag 15 juli. De Ronde van de Toekomst zal een week na de Tour starten, dezelfde route van de startplaats af volgen als die van de Ronde van Frankrijk en ook op 15 juli eindigen. Advertentie U kunt overal horloges kopen. U kunt zelfs heel goedkope horloges kopen, die er goed en duur uitzien en dat komt ogenschijnlijk uw portemonnee ten goede. Maar op de lange duur - en dat kunt u gerust van ons aan nemen is u veel voordeliger uit met zo'n klassehorloge, o.a. CERTINA - INDUS - PRISMA - REMOVA of JUNGHANS. Daar is vakkundige zorg aan besteed Dus GOEDKOOP is DUURKOOP. HET HUIS MET HET CARILLON - GROTE HOUTSTRAAT 49 - TEL. 20049 Paardesport De uitslagen van de woensdag in Hilversum gehouden draverijen luiden: Amazone Dearprijs (2000 m.): 1 Zahir B 1.31.9; 2. Zigeunerin; 3. Zina Petrosia. Winn. 3.50; pl. 1.70, 1.60, 1.80: cov. 5.00; kopp. 4.10. Ambitionprijs (2000 m.): 1. X Ray Hanover 1.28.1: 2. Winnie H.. 3. X Worthy. Winn. I 4.70; pl. 2.30, 1.90, 3.90; cov. 5.50; kopp. 7.10. Amberprijs (1400 m.) eerste afdeling: 1. Alba tros S 1.33.6; 2. Animo; 3. Alice van Hagheweyde Winn; 2.30; pl. 1.70, 2.40, 2.60; cov. 34.40; kdpp. 4.60. Tweede afdeling: 1. Amigo 1.32.4; 2. Auerhen S; 3. Aerolite B Winn, 2.00; pl. 1.20, 1.40, 1.80; cov. 4.20; kopp. 3.90. Ambassadeurprijs (2000 m.): 1. Zola S 1.25.6; 2. Zilo; 3. Zus Scotch. Winn, 2.10; pl. 1.50, 2.60, 2.20; cov. 8.00: kopp. 5.30. Ammettiena van IJmuidenprijs (2000 m l: 1. IJsloper 1.23.8: 2. Yasmine (buiten weddenschap); 3. Woudsnip S. Winn. 4.20; pl. 1.80, 1.90; cov. 3.20; kopp. 6.90. Amice Hollandiaprijs (2400 m.) 1. Whirlwind 1.26.5: 2. X Tello; 3. Unita Zora. Winn, 6.10; pl. 3.50. 1.80, 2.60; cov. 4.10; kopp. 4.00. Amphonprijs (2400 m.): 1. Very Nice 1.24.2; 2. Urma Norton; 3 Wendy Hollandia. Winn. I 12.40; pl. 3.00, 2.20, 1.60; cov. 6 30; kopp. 15.00. Totale omzet; 108.217.50. Deze week begint in het Krelagehuis in Haarlem de basketbalcompetitie voor de lagere klassen. Over enkele weken zullen ook de landelijke competities weer begin nen. Dit seizoen is er nog maar één tea*m in de eredivisie vertegenwoordigd, het ge promoveerde Typhoons, dat in een beslis singswedstrijd met AMVJ de verloren plaats heroverde in de hoogste afdeling. Flamingo's en ZBVS verdwenen daaruit en de Flamingo's zullen dit seizoen in staat zijn het kampioenschap te behalen. ZBVS fuseerde met HOC en zal onder de naam HOC eveneens in de eerste klasse uit komen. Andere Haarlemse teams in deze afdeling zijn: Antilopen en White Stars. Bij de dames zullen HOC, Antilopen en White Stars de Haarlemse kleuren ver dedigen. Typhoons zal het zeer zwaar krijgen in de eredivisie. Daar zijn de Haarlemmers zich echter zeer wel van bewust. Als men er in slaagt het moreel goed te houden tot het einde van het seizoen, dat meer neder lagen dan overwinningen zal opleveren, bestaat er echter toch de kans, dat Ty phoons zich zal kunnen handhaven. Het Rotterdamse Arrows en het Amsterdamse US zijn zeker niet sterker. HOC en Antilopen spelen in de eerste klasse A met gerenommerde tegenstanders als AMVJ, ASVU en Fortuna. De Anti lopen hebben het vorig seizoen lange tijd De basketbalcompetitie kampioenskansen gehad en maken weder om een kleine kans op het kampioenschap. HOC zal wel even moeten wennen aan de nieuwe omgeving. Tot ieders verbazing slaagde Flamingo's er het vorig jaar niet in zich te handhaven in de eredivisie, hoewel de Haarlemmers over een zeer goede ploeg beschikbaar. Er werden vele punten verspeeld tegen zwak kere tegenstanders en de voornaamste oor zaak van dit falen van Flamingo is de zwakke wedstrijd-mentaliteit van de ploeg. Men laat zich te gauw verleiden tof he.vige protesjen, tegen de lening. En dat gaat aliémaal ten koste van de concen-' tratie. Als de Haarlemmers zich dit seizoen eens geheel gingen toeleggen op het spe len van goed basketbal, dan is men in een seizoen weer terug in de eredivisie en dat is ook de afdeling, waar Flamingo's wat speelkracht betreft thuishoort. De damesploegen HOC, White Stars en Antilopen hebben het vorig seizoen in de eerste klasse goede prestaties geleverd. HOC slaagde er zelfs in een plaats te ver overen bij de beste vier ploegen, die om het kampioenschap van Nederland speel den. White Stars en Antilopen herstelden zich goed na een niet al te overtuigend begin. Ook voor het komend seizoen staan de kansen voor de Haarlemse vertegen woordiging niet slecht, al moet er reke ning worden gehouden met een verzwaar de degradatie. De landelijke competitie begint over enkele weken, de plaatselijke competitie start vanavond in het Krelagehuis. De in- Het Nederlandse B-team in de strijd om de Zilveren Vaas in Wales is op de derde dag gehalveerd. Nog voor de start verloor het Gerrit Wassink, wiens gebles seerde linkherhand hem dinsdag reeds zo danig had gehinderd, dat hij in de straf- punten (18) viel, en die hem nu noopte de strijd te staken. Later op de dag ver dween Jan van der Hoek van het strijd toneel. Op een grasdijk ging hij aan het glijden en kwam zo ongelukkig terecht, dat hij een sleutelbeen brak. Alle hoop is nu nog gevestigd op het A-team, maar welke kansen wij het kwartet Muller-Van Dobben-Rob Selling-Boom mogen toeken nen, is op dit moment nog zeer onzeker. Dick Muller is namelijk naar alle waar schijnlijkheid in de strafpunten gekomen. Een van de slachtoffers van de heuvel- klim, één van de twee proeven, die in het 335 km. lange traject van woensdag waren opgenomen. Zeker is in ieder geval, dat de indivi duele rijders Henk Cortie, Frans Vos en Jaap Sikkema hun tot woensdag nog blanke straflijst op deze derde dag heb ben bezoedeld. De slag is voor het Neder landse contingent hard aangekomen, maar als, overigens schrale troost, kan dienen, dat ook vele «ndere ploegen niet ongedeerd door deze zwaarste dag van de nu tot en met de helft afgewerkte inter nationale zesdaagse zijn gekomen. De omstandigheden waren er ook wel naar: in de ochtenduren tot' omstreeks half elf zware regenval, nadat in de voor gaande nacht door de hemelsluizen al het nodige vocht was gespuid, gladde wegen en een heuvelklim over 1200 meter, die zelfs voor klimgeiten een zware examen opgave zou geweest zijn. Het was ook op deze laatstgenoemde proef-106 km. na de start, dat de internationale motorzesdaag- se 1961 in een chaos dreigde te ontaar den. Al kwam het niet zo ver, de gemoe deren raakten er toch wel zodanig door in beroering, zowel van de rijders als van de teammanagers, dat het laatste woord hierover nog niet gesproken is. Een stortvloed van protesten kwam los en de internationale jury, waarin Neder land is vertegenwoordigd door de heer Huub Pellikaan, heeft zich dadelijk na de finish teruggetrokken om hierover te be raadslagen. Er zijn twee mogelijkheden om naar billijkheid de vraagstukken, die de heu velklim heeft opgeworpen, op te lossen. De eerste en meest aannemelijke is, dat er aan hun, die in de heuvelklim door omstandigheden buiten hen om strafpunten opliepen, een tijdsvergoeding wordt gegeven van tien a dertig minuten. De tweede is, dat het stuk in het traject na de heuvelklim, dat eep lengte heeft van ongeveer 25 km, in zijn geheel wordt ge neutraliseerd. In het laatste geval zal Dick Muller zijn gered... Immers, juist op dat traject kwam hij in de strafpun ten naar zijn zeggen vier doordat hij in zijn haast om de in de klim verlo ren gegane tijd in te halen te snel ging en een paar maal viel. Niet minder dan 150 van de 239 rijders, die woensdagmorgen uit Llandrindod Wells waren vertrokken, kwamen te laat bij de controlepost na de heuvelklim bin nen. Het was dan ook niet zonder reden, dat er in allerlei toonaarden en soms zelfs zeer krachtig werd geprotesteerd tegen de zware proef, die de organisato ren de rijders hadden voorgeschoteld. Al les zou misschien nog wel zijn meegeval len als de rijders met een grotere marge dan vijftien seconden voor de klim waren vertrokken. Want nu kon het niet uitblij ven, dat een rijder, die aan de glij ging en viel, de weg voor een volgeling blok keerde. Al spoedig ging de eerste onderuit en dit was het begin van een opstopping, die steeds groter werd naarmate er meer rij ders naar boven wilden. Ja, moesten- De valpartijen waren legio en er was ten slotte geen doorkomen meer aan. Lang duurde het eer de „kruitdamp" was op getrokken en de doorploegde heuvel schoon van rijders en machines. De her innering was echter niet vervaagd en de strafpunten vooral hielden de aandacht vast op hetgeen alle rijders als een hun gedaan onrecht beschouwden. Van de Nederlanders had Jan van Dob- ben vóór de start reeds een race tegen de klok, al kwam hij er geen meter voor van zijn plaats. Zijn CZ stond met een lekke band in het pare Fermé en zodra hij hier toegang kreeg, ging hij aan het sleutelen om het euvel te herstellen. Tien minuten had hij hiervoor. Hij slaagde, want de paar seconden, die hij te laat was, toen hij zich bij de start meldde, zijn hem vergeven. Hij had nog een spe ling van 45 seconden... Rob Selling deed een andere ervaring op. Met motor en al ging hij onder in een beek. Het was nat en koud, maar de warmte keerde terug in zijn lichaam en ledematen, toen hij zijn Greeves weer „aan de praat" kreeg. Het was een vreug devol moment voor hem en voort ging hij om de verloren tijd in te halen. Het viel allemaal tenslotte mee en op tijd meldde hij zich bij de eerstvolgende controlepost. De gevolgen van het onvrijwillige bad waren beperkt gel even tot een nat pak. Veel zal afhangen van „de beslissing, welke de internationale jury zal nemen, hoe de papieren van de teams voor de International Trophy en de Zilveren Vaas zullen komen te liggen. Het Zweedse Vaasteam werd woensdag uitgeschakeld door het uitvallen van A. G. Franzen en hetzelfde lot trof het tot woensdag nog hoog genoteerde Russische Trophyteam, dat door een botsing Viktor Pylajev ver loor. Maar hoeveel strafpunten de overi ge teams zullen krijgen, is op dit mo ment nog een groot vraagteken. Door het grote aantal valpartijen, dat zich woensdag voordeed, is er grote ma teriële schade ontstaan, die soms niet di rect, maar op de lange duur toch wel ge volgen kan hebben. En daarom kon deze derde dag wel eens van heel grote in vloed zijn geweest op het verdere ver loop van deze internationale zesdaagse. Ook voor Nederland, waarbij wij vooral doelen op ons A-team in de strijd om de Zilveren Vaas. deling van de plaatselijke competitie luidt: Dames: Eerste klasse: Antilopen 2, Exer- citia, HCK, HOC 2 en HOC 3, Rapiditas, Tornado en White Stars 2. Tweede klasse: Antilopen 3, Exercitia 2, HCK 2, HCK 3, Exercitia 3, HOC 4, HOC 5, Rapiditas 2, SC Haarlem en Typhoons. Heren: Eerste klasse: Antilopen 2, Exer citia, HCK, Flamingo's 2, HOC 2, Rapidi tas, Tornado, Typhoons 2 en White Stars 2. Tweede klasse: Antilopen 3, Cibaba, Exercitia 2, HCK 2, HCK 3, HOC 3, HOC 4, SC Haarlem en Typhoons 3. Het programma voor vanavond luidt: Dames: Antilopen 3HCK 2; HOC 4 HOC 5; HOC 3Exercitia. Heren: HOC 2Rapiditas; Antilopen 3 HCK 2; HOC 4—Typhoons 3. Vrijdag 6 oktober: Dames: Exercitia 2 HCK 3; Antilopen 2Tornado. Heren: HOC 3HCK 3; Flamingo's 2 Exercitia; Antilopen 2Tornado; Typhoons 2—White Stars 2. T ennis In de nabije toekomst zal waarschijnlijk naar voorbeeld van de strijd om de Davis- Cup eenzelfde tennistoernooi voor dames landenteams worden gehouden. Dit heeft Nell Hopman, een van de vooraanstaande tennisdeskundigen uit Australië, bij haar terugkeer van een wereldreis in Sydney verklaard. De Australische zei, dat ze dit onder werp met afgevaardigden van vele natio nale bonden had besproken en dat haar voorstel met enthousiasme was ontvangen. In het bijzonder Duitsland, Italië, Frank rijk, Zuid-Afrika en Mexico waren geïnte resseerd- Ook Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten, die reeds met de strijd om dg-Wightmani-kïkif) «en-zelfde soort wed strijd'"hébben, zouden volgens Nell Hop- tnhn niet ongenegen tégenover het plan hebben gestaan. Schaken Door zijn afgebroken partij tegen de Ar gentijn Najdorf te winnen is oud-wereld kampioen Michael Tal (Rusl.) winnaar ge worden van het internationale schaaktoer nooi van Bied. De jeugdige Amerikaan F'scher kwam in zijn hangpartij tegen de Joegoslaaf Ivkov remise overeen en bezet met 13'/2 punf de tweede plaats. De einduitslag van het toernooi luidt: 1. Tal (Rusl.) 141/i pnt.2. Fischer (V.S.) 13'/: pnt.; 3 4/5. Gligoric (J.sl.), Keres en Petros jan (beiden Rusl.) allen 12Vj pnt.; 6/7. Tri- funovic (J.sl.'1 en Ghller (Rusl.) beiden IOV2 pnt.; 8. Parma (J.sl.) 10 pnt.; 9/10. Mata- novic (J.sl.) en Bisguier (V.S.) beiden 9V2 pnt.; 11/12/13. Donner (Ned.). Najdorf (Arg) en Darga (W.-Dld.) allen 9 pnt.; 14. Olafs- son (IJsl.) 8V2 pnt.; 15/16. Ivkov (J.sl.) en Portisch (Hong.) beiden 8 pnt.; 17. Pach- man (Tsjsl.) 7 pnt.; 18. Bertok (J.sl.) 6V2 pnt-; 19. Germek (J.sl.) 5V2 pnt.; 20. Udov- civ (J.sl.) 4 punten. A utomobilisme De internationale automobielrally van Genève, die meetelt in het klassement der Europese rally-kampioenschappen, is af gelast. De rally zou worden gehouden van 11 tot 15 oktober, maar het Franse mini sterie van Binnenlandse Zaken liet weten dat het niet voldoende politiemaatregelen kon nemen op het traject door Frankrijk. Voorgesteld werd de rally naar eind ok tober te verschuiven, doch dan zou de Britse rally in de knel komen, zodat de organisatoren zich gedwongen zagen de rally van Genève af te gelasten. Dit strook te met de wens van de Fransen, daar de Franse politie ontevreden was over de rally-organisatie van vorig jaar. Zwemmen Wellicht zal de Australische zwemtrai- ner Forbes Carlisle worden gepasseerd als coach van de Australische ploeg voor de Empire-spelen, doordat hij een baan als trainer in Nederland heeft aanvaard. Carlisle begint zijn werk in Nederland in april van het volgend jaar en hij blijft er tot september. „Het is een goede baan en ik zal er een kans door krijgen te zien wat de andere kant (Carlisle zal de Nederland se ploeg naar wedstrijden in Moskou ver gezellen) doet", aldus Carlisle. Ook zeide hij dat het een goed idee zou zijn als de Australische Zwembond zijn coaches naar het buitenland zou sturen om te leren van collega's overzee. In twee uur en een kwartier heeft wer per Whitey Ford van de New York Yan kees de slagploeg van de Cincinnati Reds aan de kant gezet. De Reds gaven slechts twee honkslagen, terwijl Ford maar een maal een vrije loop weggaf. In totaal ver schenen slechts vier Cincinnatihitters meer dan het minimum in het slagperk. Voor Whitey ord betekent deze zege zijn acht ste overwinning in World Series en dat is een nieuw record. De Yankees wonnen de wedstrijd van Cincinnati met 2-0 door ho meruns van Elston Howard (vierde in nings) en Bill Skowron (zesde innings). Ook de werper van de Reds, Jim O'Toole, wierp sterk, maar moest tweemaal capi tuleren voor het krachtigste wapen van de Yankees: de homerun. Beide ploegen speelden foutloos, terwijl Cletis Boyer, de derdehonkman van de Yankees, met twee prachtige staaltjes veldspel en Vada Pin- sen van de Reds met een schitterende running-catch de favorieten werden van 62.000 toeschouwers. Vandaag wordt de tweede wedstrijd gespeeld in het Yankees stadium in New York. In New York werden de laatste dagen twee onderwerpen uit en te na besproken. Ten eerste en dat komt wel meer voor was het weer het voornaamste punt van bespreking. Het regende namelijk veel en die aanhoudende regenval bedreig de de wedstrijden om het wereldkampioen schap honkbal. Gelukkig klaarde het dins dagavond op, zodat woensdagmiddag bij goed weer kon worden begonnen. En dan was er de vraag, of Mickey Mantle, een van de sterren van de New Yorkers, wel mee kon doen. Mantle, die Werper Whitey Ford de vorige week van een hinderlijke been blessure werd afgeholpen, was niet in dus danige vorm, dat manager Ralph Houk hem durfde op te stellen. Hoewel Mantle voor de wedstrijd aan de batting-practice deelnam, bleek hij inderdaad niet fit ge noeg om mee te doen en dat was voor de Yankees een geduchte handicap. Toch had men wel vertrouwen in het eerste optreden van de kampioenen van de American League. Stond immers niet Whitey Ford, bijgenaamd „Mr. Business", op de plaat? Deze bijnaam heeft Ford te danken aan de wijze, waarop hij dit sei zoen heeft geworpen. Hij won 25 wedstrij den, dat is bijna 25 percent van de Yan kee-zeges in dit seizoen, terwijl hij er slechts vier verloor! Inderdaad bleek Ford ook woensdagmid dag weer ongenaakbaar. Goed gesteund door zijn velders, die geen enkele fout maakten, hield hij de Cincinnati Reds van de thuisplaat. Alleen kortestop Ed Kasko en rechtsvelder Wally Post gaven een honkslag. Linksvelder Frank Robinson profiteerde van de enige maal 4w, die Ford wierp. Wally Post was de enige Cincin- nati-speler, die het tweede honk bereikte. Op zijn weg naar het derde, vond hij ech ter derdehonkman Cletis Boyer met de bal in zijn handschoen, zodat ook Post on- verrichterzake naar de dug-out moest te rugkeren. Cletis Boyer was met twee schitteren de staaltjes veldwerk de meest op de voorgrond tredende Yankee-fielder. In de tweede innings dook hij met succes naar een harde tik van Gene Freeze en in de achtste innings voorkwam hij met een nog snellere reactie een zekere honkslag. Cle tis Boyer kan tevreden zijn als hij na de Series naar huis gaat. Daar wachten zijn vader en moeder en zes broers, waarvan er vier beroepshonkballer zijn. Ken Boy er, de All Star-derdebonkman van de Car dinals, is daarvan de bekendste. De Yankee-slagploeg kreeg aanvankelijk ook maar weinig kansen tegen de worpen van Jim O'Toole, een jeugdige Reds-pit- cher. Alleen Bobby Richardson, van wie men dacht, dat hij met een inzinking aan slag te kampen had hij gaf uit zijn laatste 33 slagbeurten maar drie honksla gen boekte meestal succes. Hij gaf nu drie(!) honkslagen uit vier beurten. Toch was het slaggeweld van Richardson niet de oorzaak van de Yankee-runs. Home runs van Elston Howard in de vierde en van Bill Skowron in de zesde innings zorg den voor 2-0. Relief-pitcher Jim Broznan zorgde er voor, dat de Yankees niet meer tot scoren kwamen. Winning-pitcher was Whitey Ford met 6-1-2. Jim O'Toole verloor met 2-4-6, ter wijl reliever Broznan 1-1-0 noteerde. Bob by Richardson had een slaggemiddelde van 750, Boyer en Skowron noteerden .333 en Howard had .250. Bij Cincinnati waren Post (.333) en Kasko (.250) de hitters. Feiten en cijfers van de eerste wedstrijd in de „World Series": aantal toeschouwers 62 397; netto-recette 419.430,18 dollar; spe lersaandeel 213.909,73 dollar; commissie 62.914,62 dollar; aandeel van clubs en liga's 142.606,48 dollar.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 19