Minister Cals en mr. Burger met elkaar in ernstig conflict Gromyko's Duitsland-voorstel wordt „bemoedigend" genoemd Morgen wellicht beslissend onderhoud met Kennedy HlillBB HET WEER Massale deportaties aan de Oostduitse grens Vijftien jaar geëist tegen Reydon en De Jager Oppositieleider noemde minister steunpunt van groep-Rijkens" Worms ziet van verdere actie af SUtiT» Spaghetti-oproer op de „Arosa Sun" Beiden bekenden reeds enige jaren gespioneerd te hebben TROPENKLEDINQ 46è JAARGANG NUMMER 283 DONDERDAG S OKTOBER 1961 Het Frederiksplein in Amsterdam thans Comité schrootfraude gaat wel door Het woord is aan ZIJLSTRAAT 71 - HAARLEM ZAANLANDSCHE HOUTHANDEL I Zaterdags gesloten REGEN- EN TWEEDJASSEN Veranderlijke bewolking In de krant van heden: 1, 2 1, 2 1. 9 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 11 Op de Praatstoel 3 Dc Kleine Wereld 3 3, 13 Horen en Zien 4 Langs sluizen en havens 5 Uit stad en omgeving .5, 6, 7, 9 In de Vishal en op zee 6 Panda en andere beeldverhalen.. 15 Economisch nieuws 17 Scheepsberichten Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Proces tegen Nederlanders in Kiev Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I h «m u "Ed** Tl Y lV% "f" Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. I I T 1 II I Ij Ê^uÊt gf li I 1 I I F J 1 Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. JL \&0 JL JL JL jL JL %ir %»^L JL \|^tL JL JL Lfc franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Telef redactie 5389, na kantooruren 5080. DAGBLAD VOOR VE LSEN - IJ M UIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWQK EN OMCEVINC Gno-rekening IJmuider Courant no. 129288. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Hnwlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Van onze parlementaire redacteur) In een bewogen sfeer is de tweede ronde van de algemene politieke be schouwingen in de Tweede Kamer vroeg in de avond geëindigd. Een ernstig con flict tussen de minister van O., K. en W., mr. Cals, en de socialistische fractie leider, mr. Burger, was aanleiding tot grote beroering. De minister achtte zich gegriefd door bepaalde uitlatingen van mr. Burger over een mogelijke rela tie van het kabinet tot sommige buiten parlementaire belangengroepen. Op scherpe toon protesteerde de bewinds man tegen zoals hij het noemde de insinuaties van de heer Burger. Het was 's middags allemaal vrij rustig be gonnen. De minister-president, prof. De Quay, had het algemeen regeringsbeleid verdedigd en daarna kwamen de fractie leiders aan het woord voor de replieken. De eerste woorden van mr. Burger klon ken welwillend: hij prees de minister-pre sident, omdat deze zich veel moeite had gegeven de gestelde vragen te beantwoor den. Gaandeweg echter werd de toon van de heer Burger kritischer. Zo was het vol gens hem bij volkshuisvesting een „jan boel", daar de cijfers van de begroting steeds weer door de feiten werden achter haald. De socialistische fractieleider had, zo zei hij, een genuanceerd oordeel over het Nieuw-Guinea-beleid.Vroeger zou dit beleid wel eens dubbelhartig zijn geweest (ook de vorige dag was dit woord al gevallen). Deze dubbelhartigheid „in- en uitprate- rij" zou zich niet mogen herhalen. Intussen had men aan de regeringstafel een woordenboek laten aanrukken en daar in werd druk gebladerd. Mr. Burger was nog niet uitgesproken over het Nieuw-Guineabeleid. Volgens hem zou dr. Bruins Slot (A.R.) het eens zijn met de groep-Rijkens en het kabinet aldus een stoot onder de gordel hebben gegeven. Maar nu kwam het: Zou de groep-Rij kens ook geen steunpunten in het kabinet hebben? En bij deze vraag noemde mr. Burger de naam van de minister van O. K. en W. Het kabinet zou ontvankelijk zijn voor de druk van grootondernemers, die wellicht in contact met Soekarno een „har de" politiek tegen Nederland voorstaan. Wat is nu van meer belang: het beleid van het kabinet of dat van de grootindus trie? zo wilde mr. Burger weten. Inmiddels gingen de replieken verder. Dr. Bruins Slot kwam verduidelijken, dat hij waardering voor het regeringsbeleid had, maar op enige lacunes had willen wij zen. Wat hij beoogde was „een gesprek zonder basis" met Indonesië, geen directe onderhandelingen, al zou het daarvan wei eens moeten komen. Prof. Oud (V.V.D.) vroeg wat een gesprek zonder basis eigen lijk betekende en keerde zich verder te gen de heer Burger, wiens woorden hem soms aan de stijl van de vroegere S.D.A.P. deden denken. (Voor vervolg zie pag. 2 onder: „Ernstig conflict") Advertentie WASHINGTON (Reuter en AFP) President Kennedy zal morgen op het Witte Huis een ontmoeting hebben met de Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromyko. Waarnemers menen dat dit gesprek van beslissend belang is voor het eventuele verdere verloop van de Amerkaans-Russische onderhandelingen over Duitsland. Gromyko en zijn Ameri kaanse ambtgenoot Dean Rusk hebben de afgelopen twee weken gesproken over een basis voor onderhandelingen over Duitsland en Berlijn. Rusk en de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Thompson, die, evenals de Amerikaanse ambassadeur in Bonn, Walter C. Dow- ling, naar Washington onderweg is, zul len bij het gesprek Kennedy-Gromyko aanwezig zijn. Het laatste onderhoud Rusk-Gromyko is volgens Amerikaanse kringen „bemoedigend" verlopen. De Russische regering zou er thans van doordrongen zijn dat de westelijke mo gendheden zo nodig oorlog zullen voeren. Van gezaghebbende zijde is vernomen dat Gromyko de volgende voorstellen heeft gedaan: De communistische staten sluiten met Oost-Duitsland een vredesverdrag, de westelijke landen met West-Duitsland. Vanaf dat tijdstip ressorteert het pro bleem van een eventuele hereniging niet langer onder de vroegere vier bezettings machten, maar is het een zaak die alleen de twee Duitse staten aangaat. Het Westen erkent de territoriale soe vereiniteit van de Duitse Democratische Republiek binnen haar huidige grenzen, die van Berlijn inbegrepen. Hierdoor zou den de oostgrens de Oder-Neisse-grens met Polen en de westgrens met West-Duitsland definitief worden. Deze regeling houdt geen erkenning de facto of de jure van Oost-Duitsland in. De status van Berlijn zou door de vier bezettings machten moeten worden gewaarborgd. De westelijke toegangsrechten tot Ber lijn zouden moeten worden vastgelegd in, primo, een aanvullend verdrag tussen Oost-Duitsland en de Sovjet-Unie (even tueel in het vredesverdrag) en, secundo, in een akkoord tussen de Sovjet-Unie en de westelijke mogendheden. Het Westen zou de Oostduitse autoriteiten dan kunnen beschouwen als „agenten van de Sovjet unie" (de theorie van wijlen Dulles), een rol die hun overigens op bepaalde punten thans reeds is toebedeeld. Oost- noch Westduitsers krijgen de be schikking over kernwapens. De westelijke mogendheden zijn overeengekomen slechts dan met een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken over Duitsland en Berlijn in te stemmen, wanneer ook de Sovjet-Unie bereid is concessies te doen. Dit zou dan moeten blijken uit het ver loop van de voorbereidende besprekingen tussen Rusk en Gromyko. De westelijke mogendheden willen naar verluidt dat op een ministersconferentie tevens wordt ge sproken over de instelling van een gede militariseerde zone in Midden-Europa. Geen concessies? BONN Vandaag zal bondskanselier Adenauer de Amerikaanse senator Hum phrey ontvangen. Humphrey heeft van zich doen spreken door te zeggen, dat hij verschillende concessies aan de commu nisten in de Duitse kwestie onvermijdelijk acht. Volgens Adenauers perschef, Von Eckardt, waren de uitlatingen van Hum phrey echter volkomen persoonlijk. Er is geen sprake van, dat de Amerikaanse re gering aan concessies denkt, aldus Von Eckardt. De bondsregering is uitvoerig op de hoogte gebracht van de besprekingen tussen Rusk en Gromyko en daaruit is gebleken, dat de Russen geen concessies zijn aangeboden, die wezenlijke elementen van de Duitse politiek betreffen. Volgens de Westduitse woordvoerder zijn „de ver schillende speculaties die de laatste tijd zijn geopperd" ongegrond. Met „speculaties" worden de opmerkin gen van Amerikaanse senators bedoeld, die onder meer een bepaalde mate van erkenning van Oost-Duitsland en West- Duitse erkenning van de Oder-Neisse grens hebben voorgesteld, en zich tegen de leve ring van kernwapens aan de Westduitse strijdkrachten hebben gekant. Op een vraag of in de NAVO wellicht twijfel is uitgesproken over het nut van de „Westduitse kernbewapening", ver- Het aanzien van het Frederiksplein te Amsterdam is thans totaal veranderd- De resten van het voormalige Paleis van Volksvlijt zijn weggebroken. Men is druk bezig met het maken van een grote bouwput. Binnen enkele jaren zal hier het nieuwe gebouw van de Nederlandse bank verschijnen. (Luchtfoto Nationaal Fotopers bureau Stevens en Mugielsen) klaarde Von Eckardt dat men niet over „kernbewapening" kan spreken. De NAVO heeft West-Duitsland verzocht per soneel op te leiden voor het gebruik van kernwapens. De kernladingen die in de Bondsrepubliek zijn, zijn niet in Westduit se handen en de bondsregering heeft ook niet gevraagd deze wapens over te dra gen, aldus Von Eckardt. Volgens de socialist professor Carlo Schmid schijnt het Westen de idee te over wegen, dat West-Duitsland „zelfs" van tactische kernwapens afstand moet doen in ruil voor een Russische aanvaarding van de huidige status van Berlijn. Pro fessor Schmid sprak voor de radio. (Van onze correspondent) BONN In Oost-Berlijn hebben de com munisten een niemandsland van honderd meter breedte langs de sectorgrens ge schapen. Maar dat blijkt nog niet genoeg te zijn. Dwars door het Duitse land komt er nog een strook van vijfhonderd meter bij langs de zonegrens. Volgens mededelin gen van de Beierse grenspolitie gaan de communisten omzichtig te werk bij hun de portaties, kennelijk om geen paniek bij de Oostduitse bevolking te veroorzaken. Vaak bij nacht en ontij worden hele dorpjes ont ruimd en afgegrendeld. De bewoners verdwijnen met hun meu bilair naar oostelijker streken. Overal langs de zonegrens hetzelfde beeld: ont ruimde huizen, verlaten dorpies, volgela den verhuisauto's. Dat ziet men in Meck lenburg, Hessen-Thürïngen en in Beieren. De vlucht uit Ulbricht's prikkeldraadpara dijs wordt steeds moeilijker. In de afge lopen vier maanden zagen nog elfduizend vluchtelingen kans de grens tussen Oost- Duitsland en Beieren te passeren. Met de dag wordt dat nu moeilijker. In de eerste plaats is er een veiligheidszone ingesteld langs de grens van vijf kilometer, die men alleen met speciale passen mag betreden. In de tweede plaats werken de communis ten dag en nacht aan de prikkeldraadver sperringen, waarin nu dan ook vrijwel geen lacunes meer voorkomen. Incident BERLIJN (DPA-AFP-UPI) Woensdag avond hebben Oost- en Westberlijnse poli tieagenten voor het eerst schoten gewis- De Haagse schroothandelaar L. Worms, die indertijd de schrootfraude in de EGKS aan het licht bracht, heeft zijn actie op dit gebied opgegeven. In een brief aan het „Comité schrootfraude", dat zich ook met de schrootaffaire bezig houdt, heeft hij verklaard „tezeer geschokt" te zijn door zijn ervaringen van de afgelopen jaren. Motieven van velerlei aard hebben tot zijn besluit geleid. Hij is ervan overtuigd dat de tijd die hij aan zijn actie heeft besteed, goed gebruikt is geweest, zo verklaarde hij. Het „comité schrootfraude" zet de actie voort. Het heeft van de heer Worms de beschikking gekregen over alle dossiers die hij in de afgelopen jaren verzameld heeft. Tegenover het ANP verklaarde de heer Het proces wordt o.m. bijgewoond door journalisten uit Nederland, de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk, Italië, Bel gië, Polen, Tsjechoslowakije, Hongarije en Oost-Duitsland. De Jager antwoordde met afgebeten zin nen op de vragen van aanklager generaal- majoor G. S. Klimow. Hij zei dat zijn ge drag door zuiver ideologische redenen was ingegeven en dat hij had gehoopt het communisme schade te berokkenen. „Vol gens mij bieden de Nederlandse en de Amerikaanse levenswijze de mensen meer vrijheid", verklaarde hij. Hij sprak er zijn verontwaardiging over uit dat de Neder landse Inlichtingendienst Reydon had ge dwongen in dienst te treden door hem een betrekking aan te bieden. „Het was laag hartig druk op Reydon uit te oefenen", zei hij tot zijn verdediger Georgi Sjevtsjenko. „Als ik dat had geweten, zou ik er nooit mee hebben ingestemd voor hen te wer ken". De Jager betoogde dat hij handelde als een Christen en een patriot, door er mee in te stemmen tegen het communisme te spioneren. Met klem wees hij het denk beeld af dat ook voor hem economische redenen hadden gegolden. Volgens Reydon was zijn chef hem be hulpzaam geweest bij het monsteren op schepen die naar Russische havens voe ren. Hij fotografeerde daar militaire in richtingen, schepen en alles wat van be lang kon zijn voor de Nederlandse Gehei me Dienst en de N.A.V.O. Hij zei tekenin gen en schetsen te hebben gemaakt van verschillende objecten en ze in bijzonder heden te hebben beschreven. In maart 1957 was hij met het Nederlandse schip „Paloma" in de havenstad Klaipeda, waar hij foto's maakte. Hij voer als tweede ma- seld. Voor zover bekend werd niemand ge wond. Volgens ooggetuigen waren twee Oostberlijners op het dak van een woning van vier verdiepingen in de Bernauer- strasse geklommen om een vluchtpoging te ondernemen. Zij wachtten kennelijk tot de Westberlijnse brandweer met vangzei len zou komen. (In de Bernauerstrasse staan de huizen op Oostberlijns gebied, maar zijn de straat en het trottoir West- berlijns). Zij werden ontdekt door drie Oostduitse agenten. Een ging naar de vluchtelingen toe, de twee anderen vuur den in de richting van een groepje West- berlijners dat voor het huis stond. West berlijnse agenten schoten daarop in de richting van de Oostduitse politiemannen. Mogelijk is een hunner gewond. Een vluchteling werd gearresteerd, de ander sprong, nadat de brandweer een vangzeil had gespannen, naar beneden. Hij kwam echter op straat terecht en was op slag dood. Onmiddellijk na de val ontstond er aan beide zijden van de grens een ge spannen stilte. Noch de Oostberlijnse noch de Westber lijnse autoriteiten hebben tot dusver com mentaar geleverd op de gebeurtenissen. De draagwijdte van het incident zal liggen aan de eventuele reacties van Oostberlijn se zijde, aldus welingelichte kringen. Vijf Polen (AFP) Vijf Polen, twee vrouwen en drie kinderen, zijn woensdagmiddag in West-Berlijn aangekomen. De Westberlijn se politie zegt dat dit de eerste Polen zijn die sinds de sluiting van de sectorgrens op 13 augustus naar West-Berlijn gevlucht zijn. Goethe: Hartstochten zijn op hol geslagen ge breken of deugden. Worms dat hij verontrust is over de ont wikkeling in Nederland op velerlei gebied en over de rechtsonzekerheid die de Euro pese integratie volgens hem voor Neder land met zich mee brengt. Veroordeling in schrootfraude. Wegens zwendel jegens de schrootver- eveningskas van de E.G.K.S. is in Dussel- dorp de schroothandelaar Korac uit Mün- chen tot 100.000 mark boete en negen maanden gevangenisstraf veroordeeld. Van de negen maanden worden de vier maan den voorarrest afgetrokken. De overige vijf maanden zijn voorwaardelijk opgelegd Het vonnis is twee weken geleden al ge veld, maar pas nu bekend geworden. chinist op dit schip. Ook maakte hij opna men in de Poolse haven Gdansk. Tijdens het openbaar verhoor, dat giste ren vijf uren duurde verklaarde Reydon nog, dat hij niet alleen aan zijn opdracht gevers in Nederland geheime gegevens verstrekt had. De .N.A.V.O. had een uitge breid spionagenet in de landen, die lid wa ren van het „agressieve blok". Reydon had in het bijzonder inlichtingen verstrekt aan Britse instanties in Liverpool. Reydon verklaarde voorts dat hij zonder aarzelen akkoord was gegaan met een plan, een spionagetocht door de Sovjet- Unie te maken als autotoerist. Omdat hij „veel had horen vertellen over de gastvrij heid van de Russen was hij ervan over tuigd dat alles goed zou gaan." Reydon zei dat hij reeds vijf jaar als spion had gewerkt. De Jager noemde een termijn van twee jaar. Reydon had het tijdens het verdere ver hoor over opdrachten die hem in Amster dam door een Nederlander en ook door een Amerikaan waren gegeven. Hij had naar zijn zeggen door de patrijspoorten van zijn schip foto's gemaakt van oorlogsschepen in de Russische havens Archangel en Win- dau en de Poolse haven Danzig. Eens had een Engelsman in Liverpool een film van hem in ontvangst genomen. De Jager verklaarde dat hij, toen hij met zijn schip in Sjanghai lag, foto's had genomen van oorlogsschepen. (Vervolg op pag. 11 onder: Proces te Kiev) Advertentie Kalverstraat 1-3, IJmuiden, Tel. 7543 Andere dagen geopend van 7.30—12 en 1—6 uur De op de „Arosa Sun te IJmuiden ge huisveste Italiaanse Hoogovenarbeiders zijn de afgelopen nacht niet naar hun werk gegaan. Ze waren ontevreden met de spaghetti, die op de „Arosa Sun" voor hen wordt bereid en wenstén eerst een maaltijd naar hun smaak te nuttigen al vorens naar de Hoogovens te vertrekken. De Italianen maakten een dusdanig ru moer, dat de bewakingsdienst assistentie van de Velsense gemeentepolitie inriep. De bewakingsdienst nam de film van een burger, die foto's maakte van de sa menscholing van Italianen op het plein voor de Arosa Sun in beslag. Aan onze verslaggever werd het fotograferen verbo den. Van half elf tot twee uur hebben Hoog oven-functionarissen en hoofdinspecteur F. Asbeck Brusse van de Velsense poli tie met de aanvoerders van de Italianen gesproken. Enig positief resultaat kon men na afloop van de besprekingen ech ter niet melden. (Men zie ook pag. 9) Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met mogelijk op enkele plaatsen enige regen. In de nacht en och tend plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee 7.5 Advertentie KIEV (Reuter, UPI en Tass). De openbare aanklager bij de militaire recht bank in Kiev heeft hedenmorgen tegen de Nederlanders Reydon en De Jager, die terechtstaan wegens spionage in de Sovjet-Unie, vijftien jaar gevangenisstraf geëist. Woensdag, aan het begin van de zitting van de militaire rechtbank in Kiev, hadden zij bekend dat zij zich schuldig hebben gemaakt aan spionage in de Sovjet-Unie. De Jager zei dat hij dit had gedaan omdat hij het commu nisme als een gevaar beschouwde. Reydon verklaarde dat economische om standigheden hem hadden gedwongen te gaan spioneren voor de Nederlandse Inlichtingendienst.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1