Gesprek met Indonesië betekent erkenning van zijn aanspraken KOSTUUMS AGENDA Ernstig conflict en VOLVO to. f. twrtiiyw. Is melk, door personeel genuttigd „afgeleverd"? UENStN Premier De Quay in Tweede Kamer: Verbazing over woorden van dr. Bruins Slot Staking te Oldenzaal is geëindigd Vier jaar wegens poging jongen te wurgen Hoofdman van bende inbrekers gepakt Zuivelbedrijf in Velsen aanvaardde wel toeslagenmaar wilde graag van de heffing af Nog zacht weer h DONDERDAG 5 OKTOBER 1961 v.a. 139.50 Verbazing Andere onderwerpen Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Oplichter nam de vlucht naar Egypte Dief stal 14.750 uit brandkast van pastoor 'n tip, rijd» topkwaliteit OVERVEEN TEL. K 2500-55602-11123 Chauffeur tot de hals in koud asfalt Jonge vrouw omgekomen door kolendamp Jongens ernstig gewond bij spel met vuurwerk Typiste verdacht van diefstal van 1000,- Kort nieuws m o n t y coats ƒ55.- natuurlijk PAARLAARSTEEG 1 '<4 Indien de Nederlandse regering zou verklaren bereid te zijn tot wat de heer Bruins Slot noemt een open gesprek met Djakarta over Nederlands Nieuw- Guinea zou dit tot niets anders kunnen leiden dan tot een erkennen van Indone sische aanspraken ten koste van het zelfbeschikkingsrecht van de bevolking. Dit zou een schending betekenen van de internationale verplichtingen die Nederland als beherende mogendheid blijkens het Handvest van de Verenigde Naties op zich heeft genomen. Dit heeft minister-president De Quay in de Tweede Kamer gezegd, toen hij het regeringsbeleid verdedigde bij de algemene politieke be schouwingen over de rijksbegroting. De regering is erkentelijk voor de in stemming die van vele zijden is geuit met het thans in de UNO ingediende plan. De heer Burger, die overigens niet mild was in zjjn oordeel over het kabinet, heeft deze delicate zaak op een wijze benaderd, waar van de regering met voldoening heeft ken nis genomen. Het is wel gebleken dat de regering in deze zaak op brede steun mag rekenen en na de indruk, die zonder twij fel heeft bestaan dat hier te lande over dit probleem een zekere verdeeldheid be staat, kan het kabinet zich er over ver heugen, dat het oordeel van de volksver tegenwoordiging opnieuw zo duidelijk is uitgesproken. Dit zal ook in het buitenland bepaald niet onopgemerkt blijven. Prof. De Quay zag hierbij niet over het hoofd dat de heer Bruins Slot afwijkende inzichten heeft vertolkt. In de afgelopen maanden zijn in vele landen besprekingen gevoerd over de mo gelijkheid de Verenigde Naties te betrek ken bij de ontwikkeling en de toekomst van Nieuw-Guinea. De regering heeft meermalen gezegd, dat bij de toekomst van het gebied geen Nederlands belang in het geding is. De Nederlandse soevereiniteit is slechts een tijdelijk middel om de bevol king tot eigen keuzebepaling in staat te stellen. Iedere koloniale drijfveer is ons land vreemd. De inhoud van het voorstel is een vorm van een internationaal beheer van een ge bied dat nog bijstand voor zijn ontwikke ling nodig heeft. In dit stadium is volstaan met de uiteenzetting van een aantal begin- selpunten en met de verklaring dat Neder land bereid is tot het nemen van een aan tal principiële beslissingen. Onvoorwaarde lijk zijn deze bereidverklaringen niet. Het enige is een duidelijke waarborg voor het recht tot zelfbeschikking. Advertentie Modern en toch stijlvol is onze uitge breide kollektie Naast de modetinten blauw en bruin vindt u voor het komend najaar een ruime sortering in „modern" grijs. Voor de „man van heden" tonen wij graag deze kollektie Engelse kamgaren kostuums, die u zich kunt aanschaffen Uélu GROTE HOUTSTRAAT 96 HAARLEM De uiteengezette denkbeelden hebben be trekking op een beheersvorm van eigen aard, een parallelvoorbeeld is er niet. Dat wordt aangeboden de soevereiniteit aan de bevolking van het gebied af te staan, is geïnspireerd op het geval van Somaliland, in de trustschapsovereenkomst waarvoor werd bedongen dat de soevereiniteit bij de bevolking berustte. Dit behoeft echter niet te betekenen, dat die bevolking ter stond alle attributen van de soevereiniteit zelfstandig uitoefent. Van de reacties op de rede van minister Luns zal afhangen op welk tijdstip en op welke wijze een beslissing van de Alge mene Vergadering zal worden uitgelokt. De keuze van tijdstip en methode heeft de fegering in eerste instantie uiteraard over gelaten aan de minister van Buitenlandse Zaken, die hierover in New York het beste kan oordelen. Wel streeft de regering naar een spoedige uitspraak, met name over het zenden van een commissie van onder zoek naar Nieuw-Guinea. De regering is niet tot dit initiatief over gegaan om een situatie te creëren, waar door een samengaan van Nederlands Nieuw-Guinea met Indonesië in enigerlei vorm zal zijn uitgesloten. Er is in de door Nederland voorgestelde regeling zelfs niets, dat een uitoefening van het zelfbeschik kingsrecht voor de bevolking van Neder lands Nieuw-Guinea ten gunste van In donesië in de weg zou staan. Nederland vraagt slechts waarborgen, dat de bevolking zich naar alle zijden on belemmerd zou kunnen oriënteren. liet moest prof. De Quay van het hart, dat hij met enige verbazing had geluisterd naar de heer Bruins Slot. I)e regering kan deze afgevaardigde niet volgen, wanneer hij het beginsel van zelfbeschikking blijkt te relativeren. Wanneer de heer Bruins Slot als zijn mening geeft dat Indonesië positief bij een UNO-oplossing zou moeten worden betrok ken, dan is dat een kwestie die niet binnen het beleidsbereik van Nederland ligt, maar die een onderdeel van Indonesië's beleid zou behoren te zijn. Onze voorstellen hebben niet tot strek king de Verenigde Naties als tegenstander van Indonesië in de plaats te stellen van Nederland. Zij hebben tot strekking een eigen toekomst van het Papoea-volk te waarborgen. Naar bekend heeft Indonesië zich consequent aan hét sta'ncTpunt ge houden dat het de soevereiniteit over dit gebiedsdeel bezit. Dit is op 17 augustus nog herhaald door president Soekamó. Dat oë toon van zijn toespraak minder fel was, kan de betekenis van zijn woorden niet veranderen. Aangezien de heer Bruins Slot zich met het fundamentele uitgangspunt van het ka binet kan verenigen, meende prof. De Quay dat hij op diens nadere beschou wingen en vragen na deze uiteenzetting niet behoefde in te gaan. Behalve over de zaak-Nieuw-Guinea zei de minister-president onder meer nog het volgende: Een bespreking van de spijtoptanten- kwestie hoort thuis bij de begroting van Justitie. Overigens is er thans sprake van een ruimere toelating. De nieuwe staatssecretaris, Gijzeis, is bereid de nota over reclametelevisie mede te verdedigen. Minister Toxopeus hoopt dit jaar de in diening van een nieuwe pensioenwet te bevorderen. Over de zaak-Van der Putten kan de regering zich nog niet uitlaten, daar deze nog bij de rechter aanhangig is. De des betreffende stukken zullen te zijner tijd aan de vaste commissie voor Defensie wor den overgelegd. Over de kinderzegels, door ir. Van Dis ter sprake gebracht, zei prof. De Quay, dat het hier folkloristische voorstellingen van het kind betreft. Religieuze elementen spelen hier geen overwegende r Het woningbouwprogramma heeft slechts het karakter van een prognose. Soms zal later moeten worden ingegrepen als de ontwikkeling anders loopt. De beschuldiging van mr. Burger, dat de regering het overleg met de vakorganisa ties ondermijnt, wijst de regering af. Overigens kunnen er wel eens menings verschillen zijn, daar het bedrijfsleven een eigen verantwoordelijkheid heeft. De regering is verheugd over de ont vangst van de wijzigingsvoorstellen inzake de kinderbijslag. Over de eis tot verhoging van de A.O.W. zei prof. De Quay, dat deze zaak meer bij de begroting van Sociale Zaken thuis hoort. Bespreking thans leek hem niet juist. Het kabinet wil duurzaam bezit bij brede lagen der bevolking bevorderen. De staking van ruim 250 man bij de naamloze vennootschap H. P. Gelderman en Zonen te Oldenzaal is gisteravond ge ëindigd. Gisteren werd in het St. Jozefge bouw een vergadering gehouden onder lei ding van de drie vakbondsbestuurders. Op deze vergadering is besloten om het werk te hervatten. Vandaag zal een bespreking worden gevoerd tussen een delegatie van de stakers en de vakbondsbestuurders, waar de grieven van de stakers zullen wor den besproken. De 34-jarige ongehuwde arbeider M. C. is door de Maastrichtse rechtbank veroor deeld tot vier jaar gevangenisstraf wegens poging tot wurging van een 13-jarige jon gen in de Jodenstraat in Maastricht. De verdachte, die in de ouderlijke wo ning van de jongen een geregelde bezoe ker was, was op pinksterzondag-avond in dit huis gebleven toen de moeder met een vriendin uitging. De man vergreep zich aan de jongen en wilde hem wurgen, toen deze zich hevig ver zette tegen de aanranding. Nadat hij dacht de jongen te hebben gedood liep hij de straat op en meldde zich na een korte om zwerving door de stad bij de politie. Een buurman van het jongetje bracht het slachtoffer in ernstige toestand naar het politiebureau. Medisch ingrijpen en een ziekenhuisverpleging hebben tot het lichamelijk herstel van de jongen geleid. De officier van Justitie had veertien da gen geleden tegen de man wegens poging tot doodslag met voorafgaand,zedenmis drijf, eveneens vier jaar gevangenisstraf geëist. c Concertgebouw: Vrijdag 19.30 u.: Jeugd- concert door N.Ph.O. onder leiding van Marinus Adam. Solist Leendert Huges (piano). Werken van Liszt, Kodaly en Van Anrooy. BIOSCOPEN Cinema Palace: 13.30 en 19.30 u.: „Spar- tacus", 14 j. Frans Halstheater: 19 en 21.15 u.: „Ont voering uit Boedapest", 14 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.15, dins dag 14 en 20 u-: „Trottoirmeisjes van Pa rijs", 18 j. Lido Theater: 19 en 21.15 u.: „Zaterdag avondzondagmorgen", 18 j., Vrijdag en zaterdag 14, 19, en 21.15 u„ zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „De wraak van een verdachte", 14 j. Luxor Theater: 19 en 21.15 u.: „De luit zoekt zijn bruid", a.l. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.15 u.: „Het geheim tussen man en vrouw", 18 j. Minerva Theater: 20.15 u.: „De dame met het hondje", 14 j. Vrijdag 20.15 u., zaterdag en zondag 19 en 21.15 u.: „Morgen zijn zij volwassen", 18 j. Rembrandt Theater: 19 en 21.15 u.: „Zij kenden geen genade", 14 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.15 u.: „De wereld van Susie Wong", 18 j. Roxy Theater: 19 en 21.15 u.: „Omar, de woestijnhavik", 14 j. Vrijdag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 u., zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Gorgo, het duivelsmonster", 14 j. Studio Theater: 19 en 21.15 u.: Shadows", 18 j. Van vrijdag af 14.15, 19 en 21.15 u., zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Lokkende horizon", a.l. Theater Monopole (Zandvoort): 20 u.: „Terreur over Dublin", 18 j. Vrijdag tot en met zondag 20 u.: .Stormloop der Sara- cenen" 14 j. TENTOONSTELLINGEN Vishal: Tot 11 okt. expositie van teke ningen en aquarellen van Herman Kruy- der: 1017 u., zondag 1317 u. Kunstcentrum „De Ark" (N. Heiligland): Tot 1 nov. wissel-expositie Haarlemse beeldende kunstenaars: 917 u., ma., wo. en vr. ook 1020 u. Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Tot 1 nov. expositie van et sen, tekeningen en aquarellen van Chris Tonbreker: 10—22 u. (ook zondag). (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 29 sept.). DONDERDAG 5 OKTOBER City Theater, 20 u.: „La Traviata". Rex Theater, 20 u.: „Aanranding". VRIJDAG 6 OKTOBER City Theater, 20 u.: „Pygmalion". Rex Theater, 20 u.: „De gewelven der verschrikking". DONDERDAG 5 OKTOBER Kennemer Theater: Geen voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De man met het slangengezicht". VRIJDAG 6 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Een hoogst belangrijk persoon". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Pygma lion". W.B. Theater, 20 u.: „Pantser Comman do's". Zeeslepers gaan vooral op de Noord zee vaak een competitie met elkaar aan. Zo bracht woensdagmiddag de IJmuidense sleepboot „Titan" van Wijsmuller onder bevel van kapitein Dirk van Dorp een reus van een „voet bal" in het veld die in het Feyenoord- stadion een enorme indruk zou ma ken. Het is een kogelvormige boldruk- tank die van Amsterdam naar Pemis werd gesleept. De tank die een door snede heeft van liefst 11,5 meter en e engewicht van 60.000 kilogram, is bestemd voor de tweede rubberfabriek van de Shell in Pernis. Het transport moest over zee gebeuren, daar de hoogte van de bruggen boven de bin nenwateren tussen Amsterdam en Rot terdam het passeren van de tank niet toelaat. v y' -X -»-• 'Mm (Vervolg van pag. 1) Het woordenboek had inmiddels uitkomst verschaft over de betekenis van „dubbel hartig", namelijk geveinsd, verraderlijk, vals. Mr. Burger had bedoeld: „Met de ene hand nemen, wat men met de andere heeft gegeven." Maar ondanks deze uitleg ging verdween de spanning in de Kamer niet. Toen de laatste fractieleider, dr. Tilanus, zijn repliek had geëindigd, stond minister Cals achter de regeringstafel op. nadat hij „wegens een persoonlijk feit" het woord had gevraagd en verkregen van de waar nemend voorzitter, de heer Bommer. Over het woord „dubbelhartig" wilde mr. Cals niet veel meer zeggen al achtte hij het ten onrechte gebezigd maar hij had zich persoonlijk zeer gestoten aan de uitlating van mr. Burger over de „steunpunten" in het kabinet, waarbij de naam van minis ter Cals was genoemd. Daarin las de mi nister een insinuatie aan zijn adres, name lijk dat hij contact zou hebben gehad met de groep-Rijkens. Ernstig protesteerde de bewindsman. De heer Burger vond het moeilijk een antwoord te formuleren. Hij had het woord „dubbelhartig" niet zo bedoeld en niet ge sproken volgens het woordenboek. Maar nu klonk er een scherpe vrouwenstem van achter de regeringstafel: minister Klompé riep, dat mr. Burger weieens meer later op zijn woorden terugkwam. Het rumoer in de Kamer werd groter en van de socia listische banken klonken allerlei interrup ties. Mr. Burger bracht het beleid betref fende de commerciële televisie (een zaak van O. K. en W.) ter sprake als uiting van een mogelijk contact tussen kabinet en belangengroepen. Prof. De Quay zou bo vendien de actie-Rijkens vroeger hebben toegejuicht. Mr. Burger zei niet de hêer Cals per soonlijk te hebben bedoeld. Bovendien zou hij niet hebben gesproken van „steunpun ten", maar van „invloeden" in het kabinet wat natuurlijk iets anders was. Nogmaals stond minister Cals op, dit maal om uiting te geven aan zijn ontstel tenis dat een afgevaardigde als de heer Burger van een dergelijk gebrek aan zorg vuldigheid blijk gaf. Mr. Burger had aan vankelijk wel degelijk van steunpunten ge sproken. Eindelijk werd de vergadering gesloten, maar mr. Cals en enkele socialistische fractieleden bleven nog even napraten met ernstige gezichten.. Het incident Burger-Cals overschaduwde de overige bij de replieken gehouden be togen. In grote lijnen vermelden wij nog dat dr. De Kort (K.V.P.) het betreurde dat de minister-president geen nota over de verkeersveiligheid had toegezegd en merkte op, dat de P.v.d.A. thans blijkbaar de K.V.P. wil overtreffen in het streven naar een goede kinderbijslag. In 1963 komt er een nieuw kabinet. Hoe dat eruit zal zien wist dr. De Kort nog niet, maar zou den degenen die nu pleiten voor een schat- kistbijdrage (de P.v.d.A.) er in 1963 nog zo over denken als zij eventueel regerings verantwoordelijkheid dragen? Prof. Oud noemde zich de vriend die dit kabinet zijn feilen (met name psychologi sche) toont en hield een pleidooi voor ver laging van de kiesgerechtigde leeftijd. Ir. Van Dis (S.G.P.) nam het op voor de boeren die zich verzetten tegen het landbouwschap. Een 34-jarige grossier uit Amsterdam, die drie financieringsmaatschappijen in Amsterdam en Arnhem voor J 23.300 heeft opgelicht, is naar Egypte uitgewe ken. Eén auto lief hij door drie maat schappijen financieren, waarna hij de wa gen aan een particulier verkocht. Met een tweede auto manipuleerde hij op de zelfde wijze. Hij is vorige week in een auto met een vrouw naar Afrika ver trokken. Volgens de laatste berichten ver blijft hij in Egypte. Bij een inbraak in de pastorie van de rooms-katholieke kerk te Prinsenbeek (N.B.) is uit de brandkast 14.750,- gesto len. De pastoor had de sleutel van de brandkast „opgeborgen" in een houten kistje, dat vlak bij de kast stond. Voor de inbreker was het dus vrij eenvoudig de brandkast open te krijgen. Advertentie hoofd-agent rayon Haarlem In Hilversum is een 22-jarige jonge man gearresteerd, die de hoofdman was van een bende, die vooral in het Gooi, maar ook elders in het land, vele in braken pleegde. Zij richtten telkens enor me schade aan de interieurs van de door hen bezochte huizen aan. De hoofd man was lange tijd voortvluchtig, nadat zijn kameraden onlangs in de kraag wa ren gepakt, toen een van hen ontdekte, dat zijn hoofdman met de buit van een inbraak in Baarn 10.000) met de noorderzon was vertrokken. Uit rancune liep hij toen naar de politie en biechtte alles op. Een nieuwe inbraak in Hilversum bracht de Hilversumse recherche op het spoor van de hoofdman. Een niet alledaags ongeluk gebeurde bij Meppel, waar een vrachtauto, geladen met koud asfalt, werd gesneden door een tot nu toe onbekend gebleven automobi list. De chauffeur van de vrachtauto had de keus tussen een botsing en uitwijken naar de berm. Hij deed het laatste. De auto kwam in de hellende berm tot stil stand, maar de lading schoot naar voren en stortte zich in de cabine, waardoor de chauffeur tot zijn hals toe werd bedolven Doordat de voorruit niet bestand bleek tegen de druk, liep een deel van de asfalt weg, zodat de chauffeur uit de cabine wist te komen. Na in een ziekenhuis van de teermassa te zijn ontdaan kon hij huis waarts gaan. Bij de „Melkinrichting Velsen n.v." te Velsen-Noord bestaat het gebruik dat het personeel bij het nuttigen van de boter ham zonder betaling een flesje melk mag nemen. Nu is het zo, dat het Produkt- schap voor Zuivel sedert begin 1957 een heffing verlangt voor alle „afgeleverde" melk. Tot de afgeleverde melk rekende het produktschap ook die, welke door het personeel genuttigd wordt. De aanslag voor de heffing op deze personeelsmelk berustte echter niet op concrete gegevens. Het produktschap schatte eenvoudig het verbruik en maakte naar aanleiding daar van de aanslag op. Toen de directie het bedrag van deze heffing op personeelsmelk wat veel vond worden, verzocht zij haar juridische advi seur na te gaan of er een mildere schat ting van de door het personeel genuttigde hoeveelheid kon worden gemaakt. Mr. F. J. D. Theyse uit Haarlem, eenmaal in de bepalingen en reglementen gedoken die op de heffing van het produktschap betrek king hebben, kwam tot de conlcusie, dat melk, die in de fabriek door het perso neel wordt genuttigd, niet als „afgelever de" melk kan worden beschouwd. Hij trachtte dus niet alleen een mindere taxa tie van de personeelsmelk te verkrijgen, maar toen deze eenmaal verkregen was ook van de heffing af te komen. Daartoe wendde hij zich tot het College van Beroep voor het Bedrijfsleven. Het college bleek zijn mening te delen, maar vóórdat dit bekend was waren enige maanden verstreken. Gedurende die tijd heeft de melkinrichting de nieuwe lage re heffing voor de personeelsmelk be taald, zonder daarbij enig voorbehoud te maken. Mr. Theyse trachtte nu deze heffings bedragen (een bedrag van ongeveer 500) terug te krijgen en wendde zich ook hier voor tot het College van Beroep. Mr. C. Meyer, optredend namens het Produktschap voor Zuivel, verklaarde ech ter dat het produktschap wèl heffingen kan opleggen, maar niet bevoegd is terug betalingen te doen, althans niet wanneer de beroepstermijn, zoals in het onderhavi ge geval, is overschreden. Als uitvoerend orgaan, dat gebonden is aan een minis teriële instructie, zou het daartoe de be voegdheid missen. De president van het college, mr. J. in 't Veld, trok sterk in twijfel of het pro duktschap de bevoegdheid mist om een fout, zoals die kennelijk gemaakt is, te corrigeren. Onder enige hilariteit kwamen toen merkwaardige feiten aan de dag. Sedert 1950 bestaat er het systeem van toeslagen en heffingen op de afleveringen van melk. Van 1950 tot 1957, toen er uitsluitend toe slagen werden betaald, is er nooit be zwaar gemaakt als die ook betrekking hadden op personeelsmelk. Dit had zijn oorzaak mede in het feit, dat de minister van Landbouw in 1951 toen er nog geen College van Beroep bestond en de minis ter zelf in hoogste instantie besliste uitdrukkelijk had vastgelegd, dat ook toe slagen moesten worden uitgekeerd op per soneelsmelk. Men zou dus feitelijk zo stelde mr. Meyer om consequent te zijn bij terugbetaling van de heffingen aan de melkfabriek in Velsen alle rekeningen van toeslagen en heffingen sedert 1950 voor alle soortgelijke bedrijven moeten herzien. Het college gaf te kennen dat het zover zeker niet wenste te gaan en ten hoogste denkt aan de opdracht tot terugbetaling van de heffingen, die. na de beslissing dat personeelsmelk geen „afgeleverde" melk is, zijn geïnd. Het college zal nu binnen zes weken zijn beslissing bekend maken. De 24-jarige mevrouw L. Ronda in Heer (L.) is in haar woning aan de Nieuwstraat bedwelmd geraakt door koolmonoxyde. Ze werd bewusteloos aangetroffen door haar man, die terug kwam van een militaire herhalingsoefening. De vrouw die vijf maanden getrouwd was, is overgebracht naar het ziekenhuis in Maastricht, waar ze zonder tot bewust zijn te zijn gekomen overleed. Het ongeval geschiedde na het aan maken van een nieuwe haard, waarbij kolendamp in de kamer is gedrongen. In Emmen zijn twee jongens van acht jaar door een ontploffing ernstig aan hun handen gewond. De jongens staken een staaf, afkomstig van een vuurwerk, in brand, die daarna tot ontploffing kwam Zij zijn in een ziekenhuis opgenomen. De Amsterdamse politie heeft een 25- jarige typiste uit de hoofdstad aangehou den, ide ervan wordt verdacht ten nadele van een Beverwijker in een woning te IJ- muiden een bankbiljet van duizend gulden te hebben ontvreemd. De typiste is opge sloten. Advocaat-generaal. Mr. W. P. Bak hoven, voorheen officier van Justitie te Amsterdam, is geïnstalleerd als advocaat- generaal bij de Hoge Raad. Weer zes jaar. De procureur-gene raal bij het gerechtshof te Den Haag heeft bevestiging geëist van het vonnis zes jaar gevangenisstraf en terbeschikkingstel ling van de regering wegens poging tot moord tegen een 38-jarige kelner uit Rotterdam, die in de nacht van 23 oktober 1960 in een bar in Rotterdam op zijn daar werkzame vrouw, die bij hem weggelopen was, geschoten heeft. Bij de schietpartij werd de vrouw niet geraakt, maar werden twee bezoekers van de bar ernstig gewond. Meisje verdwenen. De kinderpolitie in Den Haag heeft de opsporing verzocht van de 14-jarige Jacoba Wilhelmina Ver beek. Zij is sinds 26 september spoorloos. Haar signalement luidt: 1.50 m. lang. don kerblond haar, bruine ogen, litteken boven het linker oog. Zij draagt waarschijnlijk een groen vest geel truitje, crème-kleurige rok, bruine schoenen en een kort imitatie- suède-jasje. Gift van Adenauer. Dr. Adenauer heeft een bedrag van duizend mark voor de kankerbestrijding in Nederland be schikbaar gesteld. De Duitse consul-gene raal in Amsterdam heeft dit bedrag aan een vertegenwoordiger van het Koningin Wilhelmina-Fonds ter hand gesteld. Straatrovers gepakt. De Haagse poli tie is er eindelijk in geslaagd twee daders te arresteren van de lange reeks van straatroverijen sedert de zomer van 1959 in Den Haag en de randgemeenten ge pleegd. Een schilder van 22 jaar heeft be kend de hoofddader te zijn. Als zijn mede plichtige is een 24-.jarige machinebankwer ker aangehouden. Er zijn de laatste twee jaar 160 van dit soort diefstallen gemeld, waarbij meestal tassen van damesfietsen werden gerukt. Advertentie ZEEDUFFEL water afstotend winddicht kleurecht vanaf leeftijd 7 jaar voor sportkleding IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIÜIHIIIIIillllltllllllllllllllllllllillllllllllilllllllllll Het K.N.M.I. deelt mede: Terwijl zich boven Rusland voortdurend een hogedruk- gebied handhaaft, blijft de luchtdruk laag in de omgeving van de Golf van Biscaje. Tussen de twee luchtdruksystemen in be wegen van tijd tot tijd kleine storingen van zuid naar noord. Eén ervan trok de afgelopen nacht Nederland voorbij, zonder echter het weer belangrijk te beïnvloeden. Achter deze storing ontwikkelde zich een rug van hoge luchtdruk, die vandaag het weer beheerst. Vanochtend waren er geen aanwijzingen dat de rug spoedig door een nieuwe storing zou worden gevolgd. Tij dens opklaringen kan de komende nacht plaatselijk mist ontstaan. Het blijft zacht voor de tijd van het jaar. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. •O 5 a u S Neerslag: laatste 24 uur. Ij c V S u Den Helder regen z 18 0,1 Ypenburg half bew. zzw 17 0,2 Vlissingen zwaar bew. z 17 6 Eelde half bew. zo 16 0 De Bilt mist windst. 16 0 Twente licht bew. z 17 0 Eindhoven licht bew. z 17 0 Zd-Limburg licht bew. zzw 18 0 Helsinki geheel bew. 0 11 0 Stockholm zwaar bew. ozo 15 0 Oslo zwaar bew. n 12 0 Kopenhagen licht bew. ozo 18 0 Aberdeen regen zo 14 1 Londen onbewolkt z 19 1 Amsterdam mist zzo 18 0 Brussel geheel bew z 17 0,2 Luxemburg mist zzw 18 0 Parijs zwaar bew zo 19 13 Bordeaux zwaar bew. o 21 5 Grenoble mist windst. 23 9 Nice zwaar bew. n 25 0 Berlijn onbewolkt ozo 19 0 Frankfort geheel bew. windst. 21 0 München zwaar bew. zw 20 0 Zürich mist o 20 0 Genève half bew. windst. 21 1 Locarno geheel bew. no 19 3 Wenen onbewolkt zo 18 0 Innsbruck zwaar bew. windst. 26 0 Athene licht bew n Rome licht bew windst. 22 0 Ajaccio licht bew. ono 25 0 Madrid licht bew. windst. 23 0 Mallorca licht bew. windst. 27 0 Lissabon zwaar bew z 20 1 Vrjjdag 6 oktober Zon op 6.48 uur, onder 18.08 uur. Maan op 2.59 uur, onder 17.10 uur. Maanstanden 9 okt. 19.53 uur nieuwe maan. 17 okt. 5.35 uur eerste kwartier 23 okt. 22.31 uur volle maan. 31 okt. 9.59 uur laatste kwartier Hoog en laag water in I.Tmuiden Donderdag 5 oktober Hoog water 0.41 en 13.18 uur! Laag water 8.37 en 20.57 uur. Vrijdag 6 oktober Hoog water 1.43 en 14.11 uur. Laag water 9.37 en 21.53 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort if 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2