Het nieuwe gezicht van IJmuiden Amstelveen: modem stadje met ruim 40.000 inwoners IN DE VISHAL+EN OP ZEE EEN AFGEMAT GEVOEL? I \TT7 Loendersloot een werkvrouw Schiermonnikoog wil geen andere dokter Leerstoel in de leer van de vrede Vlot operaconcert van „Zang en Vriendschap" Sport in IJmond PLEEGZUSTER BL0EDWIJN Sli™ Goede zorg kost tijd! de echte maakt (J weer fit DONDERDAG 5 OKTOBER 1961 Psychopaat gepakt na schot in knie X X X AMSTERDAMS ALLERLEI „Oorlog een uitdaging aan de wetenschap Chrysanten het gehele jaar rond Kort nieuws Korfbal Jongste van „de zeven" Wilt u dat wij uw advertentie zo goed mogelijk verzorgen Zorgt u er dan voor dat uw advertentie zo vroeg mogelijk in ons bezit is Te koop agb. voor GELDBELEGGING VERLENGING NOORDPIER AFBRAAK ■zupnUB r&r^arrm ETS=r=ür11 -gir>EBr3i3 a(« VERLENGING ZUIDPIER .Zöa».- De septembermaand is bijzonder gunstig geweest voor de werkzaamheden aan de pieren van IJmuiden. Tienduizenden land genoten en buitenlanders hebben in de af gelopen weken al, profiterend van het sep temberzonnetje, heerlijk gewandeld over de verbrede en van een prachtig betondek voorziene zuiderpier. In Velsen-Noord en in IJmuiden ziet men elke avond een uit zestig wagons bestaande trein binnenrol len: ze vervoeren enorme brokken steen uit België naar de twee emplacementen aan beide oevers van het Noordzeekanaal, nabij de wortels van de pieren. Daar heb ben zich reeds imponerende stenen berg ruggen gevormd. Indrukwekkend is ook het drijvend materieel dat zo'n belangrijke rol speelt bij de opbouw van de nieuwe piergedeelten. Maar het publiek kan nog lang niet alles zien van wat reeds tot stand is gebracht. Want een belangrijk deel daar van bevindt zich onder water. Zonder dat buitenstaanders het beseffen, ligt al een flinke portie van de zogenaamde onder waterdam op de bodem van de Noordzee voor IJmuiden, in de richting van de on derste (zuider-) pier die de lezer hier ge projecteerd ziet. De (nu nog) onzichtbare dam groeit met de dag. Over een jaar of zo zal hij langzaam boven het wateropper vlak uit komen gluren, om, als hij vol groeid is, van een passend kapsel te wor den voorzien. Spandoeken stonden al klaar De gemeenteraad van Schiermonnikoog heeft uitvoerig gesproken over moei lijkheden over de benoeming van een arts in de plaats van dokter A. J. van der Griendt, die bedankt had als gemeentearts. De achtergrond van deze kwestie zou een verschil van mening zijn tussen de burge meester van Schiermonnikoog, de heer O. G. de Boer, en dokter Van der Griendt. In februari leidde dit tot een ontslagaan vrage van de dokter. Dokter Van der Griendt acht de gemeen telijke toelage voor de gemeentearts in verhouding tot die van de artsen op de an dere Waddeneilanden te laag. Bovendien heeft hij zich beklaagd over de slechte toe stand van het doktershuis, dat eigendom van de gemeente is. De bevolking van Schiermonnikoog kwam in actie tegen het ontslag van de dokter en zond een adres aan de minister Van Sociale Zaken en Volksgezondheid, waarin zij te kennen gaf de dokter niet te willen missen. Dokter Van der Griendt trok daarna zijn ontslagaanvrage in. De gemeenteraad stel de hem daarop echter een aantal eisen waarmee hij niet akkoord wilde gaan. Dok ter Van der Griendt vroeg daarom opnieuw ontslag. Gisteravond zou de gemeenteraad be slissen over de benoeming van een opvol ger. Als enige stond op de voordracht de heer A. E. C. Rookmaker uit Paterswolde. Dokter Van der Griendt heeft echter te elfder ure opnieuw in een brief zijn ont slagaanvrage ingetrokken, omdat hij nieu we hoop had gekregen dat de kwestie nog zou worden geregeld. Burgemeester De Boer legde in de raads vergadering een verklaring af waarin hij een uiteenzetting gaf over de gang van zaken. De raad besloot daarop met vier stemmen voor en drie tegen de benoeming van een nieuwe gemeentearts van de agenda af te voeren. De eilandbevolking had voor het geval, dat er een nieuwe arts zöu worden be noemd spandoeken klaarstaan om te beto gen voor het blijven van dokter Van der Griendt en voor het instellen van een on partijdig onderzoek. Na een achtervolging, waarbij enkele schoten werden gelost, hebben twee in specteurs van de Amsterdamse centrale recherche een 30-jarige psychopaat aan gehouden, die sinds enige tijd werd ver pleegd in Avereest. Van een proefverlof in Breda keerde hij vorige week niet te rug. Midden in de nacht zagen de twee inspecteurs op het Frederiksplein een personenauto staan, die eind vorige week uit een garage in Almelo was gestolen. Behalve de gezochte zaten er nog een man en een vrouw in. Toen de wagen wegreed, volgde de politieauto. Voor een automatiek in de Utrechtsestraat, waar de auto stopte, probeerde een van de inspecteurs de man aan te houden. Na een worsteling slaagde deze erin zich met verlies van zijn trui los te rukken. De andere inspecteur rende hem via het Rembrandtplein, het Thorbeckeplein en de Herengracht achterna. Op de Heren gracht werd de vluchteling door drie politieauto's, die assistentie kwamen ver lenen, klem gereden, doch opnieuw slaag de de man erin een uitweg te vinden. Van onze Amsterdamse redacteur) ER is geen houden meer aan: Amstel veen is een van de snelst groeiende dor pen van ons land geworden. Zo omstreeks 1930 waren er Amsterdammers die buiten wilden wonen en voor wie de afstand naar het Gooi of Kennemerland te groot was kocht een huisje in Amstelveen. In dezelf de tijd kwam Schiphol in ontwikkeling en Amstelveen werd het „vliegersdorp". Tien jaar geleden was de oude dorpskern reeds uitgegroeid tot een stadje van 20.000 in woners. Op het ogenblik is dat aantal reeds verdubbeld en het gemeentebestuur van Nieuwer-Amstel, tot welke gemeente Amstelveen behoort, beraadt zich nu over de suggestie de gemeentenaam maar te wijzigen in die van Amstelveen, omdat er van de 46.000 inwoners van Nieuwer-Am stel ruim 40.000 in de bebouwde kom-Am- stelveen wonen. Dat Amstelveen dan heeft zijn opkomst voor een groot deel te danken aan Schip hol, waar op het ogenblik 150 maatschap pijen en firma's zijn gevestigd met totaal 14.000 man personeel. Daarnaast is Am stelveen het toevluchtsoord van vele Am sterdammers, die in dit tegen de hoofd stad aangegroeide dorp een huis op eigen grond konden boüwen, terwijl Amsterdam slechts het erfpachtsysteem kent. Het stadje Amstelveen heeft een fraaie, mo derne architectuur met een begrenzing van twaalf verdiepingen hoge torenflats. Er is een winkelcentrum in aanbouw, waar grote warenhuizen verrijzen. Het bouwt aan een groot bejaardenhuis en maakt plannen voor bioscopen en een schouwburg. Het nieuwste plan is dat voor een ziekenhuis van 150 bedden als „over gangsziekenhuis", want er wordt reeds re kening gehouden met een uitbreiding tot 200 bedden. Als alle plannen zijn verwezenlijkt zal Amstelveen wellicht voorlopig geen aan dacht meer vragen, want dan zal de be schikbare grond zijn uitverkocht. Tegen die tijd zal ongetwijfeld een andere rand gemeente van Amsterdam zijn kans grij pen. Heksenketel SCHIPHOL tussen half vijf en half zes 's avonds is een heksenketel. Op de lan dingsbanen rollen met slechts enkele mi nuten tussenruimte de vliegtuigen binnen, in de douaneruimten verdringen zich hon derden mensen voor de balie, bussen, taxi's en auto's .van „afhalers" verlaten in een schier eindeloze rij de luchthaven en tijdens dit spitsuur zoeken ook de 14.000 werknemers van het vliegveld een weg naar huis. Het spreekt vanzelf, dat de minste kleinigheid een enorme verkeers opstopping kan veroorzaken. Goed, de brug over de Schinkel blijft gesloten om de afvoer naar Amstelveen en richting Utrecht-Goói niet te belemmeren. Maar die kleinigheden kan men niet voorkomen: bijvoorbeeld die verkeersagent op het kruispunt van de weg Haarlem-Gooi in Amstelveen zodra hij het licht op rood knipt staat het verkeer vast van dit kruis punt tot zover men in de richting Schip hol kan kijken. De groene fase die hierop volgt, is bij lange na niet voldoende om het lange lint van auto's vaak ruim 3 Vt kilometer in zijn geheel in be weging te zetten. Wie van Schiphol naar de rijksweg Amsterdam-Den Haag rijdt, wordt geconfronteerd met dezelfde moei lijkheden, want ook bij de toegangswegen tot de rijksweg staan verkeerslichten. Het is wel duidelijk: de situatie van Schiphol's aan- en afvoerwegen is bescha mend voor een land, dat zich inspant om zijn luchthaven met enorme investeringen Haarlem-Amstelveen-Gooi 4-baans te ma ken. Zeker, er zijn plannen om de weg Haarlem-Amstelveen-Gooi vierbaans te ma ken en de voorbereidende werkzaamheden zijn zelfs begonnen. Men is echter tien jaar te laat en tot dusver wijst niets erop, dat men in verhoogd tempo dit verzuim wil goedmaken. Dezer dagen zagen wij een ge zelschap van 80 Amerikanen, die op door reis slechts enkele uren op Schiphol zou den blijven, in twee bussen stappen voor een korte rondrit. De bussen bleven gerui me tijd steken op de smalle wegen om Schiphol en de excursie moest voortijdig worden afgebroken om voor het vertrek van het New York-toestel weer terug te zijn. De 80 Amerikanen zijn vertrokken Hij sprong over een politieauto heen en rende weg. De achtervolgers losten twee schoten.. Eén ervan trof de man in de knie, waardoor hij neerviel. Hij werd onder bewaking naar het Binnengasthuis gebracht. De schotwond bleek niet ge vaarlijk te zijn. De psychopaat bekende de auto te hebben gestolen. Hij is naar Almelo overgebracht met een bedenkelijke indruk van Neder land, dat zo vooruitstrevend heet te zijn. „Goudkust" ER zijn Amsterdammers, die zondags een uitstapje maken naar de „goudkust", de wijk der welvarende burgers achter de Stadionkade, die inmiddels de standing van de Apollolaan heeft doen devalueren. Aan de goudkust kan men droomhuizen bewonderen, waarvan sommigen een kwart miljoen gulden hebben gekost, en men behoeft er niet ver voor te lopen, want wegens de zeer hoge erfpacht van de grond, die meer bedraagt dan de to tale huur van een middenstandswoning el ders in de stad, staan de villa's en bunga lows vlak naast elkaar. Wie daar wonen? Sommige Amsterdammers noemen de wijk wel eens „Lapland", omdat er zoveel textielmensen zijn neergestreken, maar juiste statistieken ontbreken vooralsnog. Toen vijftien jaar geleden de eerste du re villa's aan de „goudkust" werden ge bouwd, vroegen velen zich af of de wel gestelde hoofdstedelingen dit voorbeeld zouden volgen. Thans is de situatie echter zo, dat de „goudkust" is volgebouwd. Het gemeentebestuur heeft besloten tussen de voormalige zuidelijke wandelweg en de tingspoordijk een miljoen kubieke meter zand aan te brengen om de „goudkust een uitbreidingsmogelijkheid te geven. De ze werkzaamheden brengen met zich mee, dat Amsterdams oudste voetbalclub AFC zal moeten verhuizen. Er zijn in de tuin stad Buitenveldert reeds sportterreinen voor AFC gereserveerd. Het Coördinerend Instituut voor Oor- logsprophylaxis (C.I.O.P.) zal alle univer siteiten in de wereld voorstellen over te gaan tot de oprichting var. een bijzonde re leersteol in de irenologie, de leer van de vrede. Op deze wijze hoopt men de problemen die verband houden met oor log en oorlogsdreiging beter te kunnen analyseren en de wetenschappelijke com municatie te vergemakkelijken. Het C.I.O.P. werd onlangs opgericht na een vorig jaar in Nederland gehouden in ternationaal artsencongres. Ruim 75 art sen uit 12 landen namen er aan deel. Zij waren van mening, dat de arts een grote verantwoordelijkheid heeft tegenover de mens, een verantwoordelijkheid die voort vloeit uit zijn beroep. Dank zij de weten schap zijn de artsen in staat talrijke ziekten te bestrijden of te voorkomen. Desondanks is de revalidatie van de oor logsslachtoffers een groot probleem ge bleven. In wetenschappelijke kringen be schouwt men de oorlog daarom als een uitdaging aan de wetenschap, die wel meewerkt aan de ontwikkeling van een grotere vernietigingskracht, maar aan de voorkoming ervan weinig of niets doet. De Nederlander dr. J. Roorda nam in 1932 reeds een initiatief tot een gedach- tenwisseling over het thema „Voorko ming van oorlog". Verder dan een inter nationaal manifest aan alle staatslieden ter wereld, krachtig ondersteund door ko ningin Wil-helmina, kwam men toen evenwel niet. Na de tweede wereldoorlog vonden de denkbeelden van dr. Roorda meer weerklank in de wereld. Het C.I.O.P., dat in Amsterdam is ge vestigd en waarvan de Amsterdammer J. Fieyra secretaris is, beweegt zich niet op politiek, doch op zuiver wetenschappelijk terrein. Het stelt zich ten doel het bevor deren en coördineren van het wetenschap pelijk onderzoek van het verschijnsel oor log en de verstandhouding tussen de mensen. Het wil thans overgaan tot het leggen van contacten tussen beoefenaren van diverse takken van wetenschap, ten einde te trachten de problemen, die tot oorlog kunnen leiden te helpen oplossen. Men denkt o.m. aan een bestudering van het concretiseren van een begrippen taal. Het C.I.O.P. meent dat, wanneer er in derdaad met de irenologie (afgeleid van het Griekse eirene, hetgeen vrede bete kent) een begin wordt gemaakt, deze we tenschap een toegepaste wetenschap zal moeten worden. Het instituut stelt zich voor in 1963 opnieuw een internationaal congres in Nederland te organiseren, waarvoor geleerden uit de hele wereld zullen worden uitgenodigd. Ook wil men een bibliotheek gaan samenstellen. In het C.I.O.P. werken thans pedagogen, fysici, volkenrechtkundigen, deskundigen op het gebied van de erfelijkheidsleer ed uit acht landen samen. Het definitieve be stuur wordt binnenkort samengesteld. De Beverwijkse Tuinbouw Studie Club is woensdagavond het seizoen begonnen met een geslaagde chrysantenavond in het Centrum. Ruim zestig leden waren aanwezig toen de voorzitter, de heer G. Tabak, eni ge mededelingen deed over het komende seizoen. Zo zal in de maand oktober nog een lezing worden gehouden over de ven- tilatietechniek in kassen en schuren en in de maand november wordt een forum avond gehouden, die wordt verzorgd door de rijkstuinbouwconsulent ir. G. W. van der Helm en zijn naaste medewerkers. Er waren voor deze avond een aantal inzendingen chrysanten, de heer P. Bij houwer uit Winkel bracht een aantal van zijn nieuwe soorten naar voren. De heer G. Verhoef heeft een causerie gehouden over een wel zeer actueel vraagstuk in de kweekwijze yan chrysan ten „het gehele jaar rond chrysanten." Het begint zo langzamerhand een ge woonte te worden dat men het gehele jaar door chrysanten kan telen. In Ame rika, het land van de nieuwigheden, had men dit al 'in 1945, 62 percent van de chrysanten ziet men hier het gehele jaar. Maar hoe zal nu het .Nederlandse publiek hierop reageren? Zal men in het voor jaar naar een bos chrysanten vragen of heeft men liever een bos tulpen of nar cissen? Vragen die men nu nog niet kan beantwoorden. Hoewel men al in landen als Engeland, Denemarken en Duitsland deze teelt toe ziet nemen. De heer Verhoef bracht hierna de teelt- technische vraagstukken naar voren. Belichting, verwarming en cultuurtech niek spelen hier een grote rol, waarbij goed stekmateriaal belangrijk is. Ook lenen zich niet alle soorten voor een dergelijke cultuur en ook zijn de fi nanciële resultaten van belang. Begrijpe lijk dat over deze nieuwe teeltmethode de nodige gedachtenwisseling ontstond. Aan de chrysantenavond was een prijs vraag verbonden. De eerste prijs werd behaald door de heer Jac. Vrugt uit Heemskerk, tweede werden gebroeders Jansen uit Beverwijk, en derde W. Aaf- jes uit Assendelft. De mooiste vaas chrysanten was van de heer J. Vrugt. Het Beverwijks Gemengd Zangkoor „Zang en Vriendschap" heeft gisteravond in het Kennemer Theater te Beverwijk een operaconcert gegeven, dat zeer vlot werd afgewerkt. Als solisten traden op Marijke van der Lugt, sopraan, Vert van Delden, tenor, Gerard Droog, bas en Bert Olsson, bari ton. De eerste drie solisten zongen hun partijen vakkundig, al kende speciaal Bert van Delden nogal eens zwakke momenten. Maar de uitblinker was toch wel Bert Ols son, die de aria „Ne Mico Delia Patria" uit „Andrea Chenier" van Giordano op een wijze zong die regelrecht het hart raakte. „Zang en Vriendschap" zong vele koren, zelfstandig of met solisten. Dirigent Ste phen Jansen had niet gemakkelijk, want hij had niet alleen te kampen met de slechte akoestiek, die de toch al niet be paald stralende klank van het koor extra droog maakte, maar bovendien maakte de grote overmacht aan vrouwelijke stemmen een juiste klankdosering vrijwel onmoge lijk. Dit temeer, aangezien de mannen stemmen over het algemeen tamelijk dun klonken. In de concertzaal van het Kennemer Theater hoorde men elke ongelijke inzet, en daardoor vormde de koorklank zelden een gaaf geheel. Maar desalniettemin is er voortvarend gezongen, waarbij het spel van pianist Lou Tervoort, die goede mo menten met zwakke afwisselde, maar in elk geval steeds het goede tempo aanhield, een belangrijke factor was. Het publiek reageerde enthousiast. Gestolen aandelen. In Amsterdam is een inwoner van Arnhem aangehouden wegens diefstal van aandelen in Apel doorn. Bij een inbraak werden twee geld kistjes meegenomen, in één waarvan een pakje aandelen ter waarde van 11.000 zat. Twee van deze aandelen zijn in Amster dam verzilverd door de aangehouden Arn hemmer. De man bleek de niet verzilverde aandelen nog in zijn bezit te hebben. Het eerste twaalftal van de korfbalver eniging „Watervliet" trekt zondag naar Hespa in Amsterdam voor de vijfde wed strijd in deze competitie. Hespa, dat op eigen terrein altijd een lastige tegenstan der is, maar uit drie wedstrijden vier pun ten heeft, moet voor de Watervlieters toch geen moeilijkheden hoeven op te leveren Watervliet I heeft uit vier wedstrijden de volle winst behaald en kan dus ook nu winnen, temeer aangezien tegen Ooster kwartier ook met 106 werd verloren door Hespa. Watervliet 3 staat voor een lastiger taak tegen Nieuw Flora 2. dat van Haar lem 4 met liefst 142 won. Verder worden gespeeld: aspiranten Animo Ready aWatervliet a en Neptu- nus dWatervliet e. Handbal Voor de handbalcompetitie trekken de dames van IJmond 1 zondag naar Juliana- dorp voor een bezoek aan JHC, dat in de zelfde omstandigheden verkeert. JHC heeft namelijk uit drie gespeelde wedstrijden ook nog geen enkel winstpunt kunnen be halen, zodat het er nu wel naar gaat uit zien, dat de IJmond-dames mogelijk haar eerste winstpunt(en) kunnen behalen. In Utrecht ontmoeten de heren van Sport Vereent en IJmond 1 elkaar. Ook hier staan beide ploegen relatief gelijk, want Sport Vereent heeft vier punten uit vier wedstrijden en IJmond heeft er drie uit drie. Spannen zal het in Utrecht zeker. De overige wedstrijden zijn: Dames DSO 1IJmond 2 te Vijfhuizen; Zandvoort- meeuwen 1IJmond 3; Heren: Zand voort meeuwen 1IJmond 2; Zandvoortmeeu- wen 2IJmond 3. Er is voorts een uitgebreid programma voor de jeugd met onder andere voor meis jes-junioren: IJmond 1De Blinkert 1; IJmond 2IJmond 3; Jongens-junioren: SDW 1—IJmond 1. Aanvoer van woensdag Er waren in IJmuiden woensdag 6910 kisten aan de markt, waarvan 303 tong en tarbot, 215 schol, 4 schar, 4 bot, 2212 ha ring, 3110 makreel, 567 schelvis, 280 wij ting, 115 gul en kabeljauw, 3 haai, 23 poon, 45 koolvis, 29 diversen. Prijzen van woensdag Per kilo: Heilbot 43.50, grote tong 4.50 4.30, grootmiddel tong 3.603.30, klein- middel tong 32.70, kleine tong 1 2.20 I.92, kleine tong 2 1.541.48, tarbot 1 3.30 —2.90. Per 50 kilo: Tarbot 4 10080, grootmid del schol 62, kleinmiddel schol 6058. kleine schol 1 62, kleine schol 2 6217, schar 3329, bot 3825, verse haring 21 II, makreel 219, grote schelvis 5045, grootmiddel schelvis 4743, kleinmiddel schelvis 4942, kleine schelvis 1 5042, kleine schelvis 2 3319, wijting 278, grote gul 6660, middel gul 6156, kleine gul 3331, kleine haai 27, kleine koolvis zwart 4540, kleine koolvis wit 60, kleine rode poon 2 26—18. Per 125 kilo: grote kabeljauw 448168, grote koolvis zwart 128108, grote kool vis wit 140. Besommingen van woensdag KW 117 8620, KW 32 f 24200; KW 166 5710, HD 87 6670; SCH 69 6626, SCH 117 16106, SCH 27 f 11.647. Rudolf Basjes, zeventien jaar, is de jongste van de zeven ontsnapten. Thuis bij zijn ouders, ziet hij wat bleek, maar dat komt omdat hij een koude tijdens de trein rit van Genua naar Arnhem heeft opge lopen. Zijn ouders toonden zich heel blij met zijn terugkeer. „Was het een normaal land geweest, dan zou ik de ontvluchting van Rudy niet hebben goedgekeurd, maar nu vind ik het niet erg. We leven bijna op voet van oorlog met Indonesië", zo was de mening van zijn vader. Rudolf Basjes zelf heeft alles nogal kalm opgenomen. Eerst zou hij niet meegaan, „maar ze hebben me weten over te halen". Rudy is per motorsloep naar Singapore ge varen met nog drie anderen. De tocht duur de drie uur. „We hebben nog gekeken naar de drie die in de rubberboot waren ver trokken. Opeens dachten we hen gevonden te hebben, maar het was een lichtboei". Voor de kapitein en stuurman vindt Ru dy het erg, dat zij de enigen zijn die zijn achtergebleven. De hele affaire met de Noordholland noemde de IJmuidenaar een kinderachtige zaak". Rudolf Basjes zei dat hij graag bij Wijsmuller wil blijven. Aanvoer van donderdag In IJmuiden voerden 22 schepen 5600 kisten vis aan, waarvan 440 schelvis, 260 wijting, 60 gul en kabeljauw, 535 'haring. Van de trawlers 2700 spanharing, 900 ma kreel, 245 schol, 10 tarbot, 120 varia, 125 stuks kabeljauw, 15.000 kilo tong. De IJM Thorina zorgde voor 1250 kisten. Prjjzen van donderdag Per kilo: heilbot 4.304, tarbot 3.20 2.80, grote tong 4.604.40, grootmiddel tong 3.703.50, kleinmiddel tong 3.202.80, tong 1 2.70—2.20, tong 2 1.92—1.70. Per 50 kilo: haring 19.60—11.40. makreel 22.409, grote schol 6250, middel schol 5756, kleinmiddel schol 5850, kleine schol 1 6560, kleine schol 2 6140, jum bo's 71, grote schelvis 5146, grootmiddel schelvis 5546, kleinmiddel schelvis 54 48, schelvis I 50—43, schelvis II 32—10, grote gul 67, middel gul 65—58, kleine gul 40—35, tarbot II 120, tarbot III 102, tarbot IV 9686, kleine tongschar 2220, poon 21. dichte wijting 13.508, gestripte wijting 18—13, zwarte poon 18—13, kleine scholle tjes 4327, schar 4036. Per 125 kilo: grote kabeljauw 232. Per regel grote kabeljauw 228188, mid del 116100, koolvis zwart 128, Besommingen van donderdag KW 183 ƒ10.100, KW 161 ƒ6570 KW 124 8250, KW 24 8200. Op zee Het was van 53 tot 58 graden noorder breedte goed weer. De haringvisserij was weer zeer slecht. De meeste schepen (slechts tien percent ving wat) zijn naar de noord overgestoomd, maar daar is het ook slecht. De haringvangsten waren 10 tot 200 man den haring per etmaal. De Oceaan 5 deed een trek van 40 man den haring, de Marian Ellen een trek van 180 manden haring, de Tonnie een trek van 70 manden haring, de Johanna een dag vangst van 130 manden haring. De makreelvangst was ook slecht op 58 graden noorderbreedte en bovendien erg ongelijk. De vangsten waren 60 tot 250 manden makreel, haring en schelvis per etmaal. De Deining deed een trek van vier pakjes, de Elie Chénévière een trek van twee pakjes. De kotters op de kust vingen 120 tot 250 kilo tong en 10 tot 20 manden schol en wij ting per etmaal. De IJM 26 's Gravenhage en de IJM 35 Postboy zijn naar zee vertrokken. Haringvangsten De vleetloggers hebben wederom niets gevangen. Voor morgen De SCH 171 Cornelis Vrolijk Fzn komt met 700 kisten westkustharing. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen was 1130 haring, 200 platvis, 3000 kilo tong en 500 kantjes jonge haring. KOLEN- CONVECTORS voor de goedkoopste anthraciet no. 4 en 5 FABER 498.— E. M. J. CLOVIS 458.— DAVONETTE 485.— LINCO v.a. 435.— BECKERS 420.— BECKING en BONGEKS f 395.— ETNA 345.— SELECTA 498.— HOENSON 428.— VULCAN A 525.— VROLING 425.— PELGRIM 445. JAN JAARSMA 418.— De grootste sortering en 100 service bij de Verwarmingsspecialist van IJmuiden: Lange Nieuwst raat 433-435 Sinds 1903 Telefoon 4654 4" Speciale bloedvormende en zenuwsterkende bestanddelen, die aan deze geneeskrachtige wijn zijn toegevoegd, her stellen Uw energie, verhogen Uw weerstand. UITSLUITEND VERKRIJ6BAAR BIJ APOTHEKER EH DROGIST 7 WOONHUIZEN TE IJMUIDEN. Huur per 1 april '62 4000.— Koopsom f 43.000 vrij op naam. Voor ZELFBEWONING. 1 WOONHUIS TE IJMUIDEN, met werkplaats 25 m2 opp.) achter de woning. Uitsl. met woningruil. f 12.500.k.k. Brieven onder no. IJ 214. aan het bureau v. d. blad. TE KOOP leeg te aanvaarden WOONHUIS MET GARAGE. B. Klauwersstr., Santpoort. Inl.: Corn. Janus en Zn.. Ma kelaars N.B.M., Stationsweg no. 81, Velsen. SCHEVENINGEN-RADIO, 2e SLUISEILAND IJMUIDEN vraagt voor de ochtenduren. Aanmelden tussen 9.00 en 17.00 uur (niet op zaterdag) 2e Sluis- eiland te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 6