Burgemeester niet ontevreden over verhouding Velsen en Amsterdam Goedkoop houdt met ontwikkeling van Amsterdamse haven rekening Ab de Jong H. Hartschool eindelijk uit de zorgen, maar er wachten haar nieuwe Krabbels Win 1000 treinkilometers Ruimtelijke ontwikkeling in Velsens raad IJmondverenigingen vandaag en morgen Nieuwe sleper is snel wendbaar Schoolgebouw spoedig weer te klein Vriendschap blijft als u schrijft Kappers hij demonstratie I £en van fa zeven DONDERDAG 5 OKTOBER 1961 Interpolitieke commissie in Heemskerk BOEKHANDEL Kerkelijk nieuws Opening gebouw aan Eenhoornstraat Groenteveiling Beverwijk Receptie W. H. P. Hirs Advertentie In de gemeenteraad van Velsen is gisteravond teleurstelling en.blijdschap uit gesproken over de afwijzende beslissing op het adres aan H. M. de Koningin waarin verzocht was om met betrekking tot de toekomstige ontwikkeling van het noord westelijke gedeelte van de randstad Holland In verband met de havenplannen der gemeente Amsterdam en de plannen van de Rijkswaterstaat ten aanzien van het Noordzeekanaal en de havenmond van IJmuiden, een orgaan in het leven te roepen waarin naast vertegenwoordigers der regering zitting zouden kunnen nemen bestuurs- deren van de provincie Noordholland en van de betrokken gemeenten en in welk orgaan het terzake te voeren beleid aan de orde zou moeten komen. Uiting van blijdschap over de afwijzing gaf alleen ir. N. van der Kolk (VVD) die eraan herinnerde dat zijn fractie nooit enig nut van een dergelijk orgaan had ver wacht. Diep verontwaardigd en zwaar teleurge steld was de heer J. Nuijens (KVP): Haar lem, Beverwijk, Heemskerk, Bloemendaal en Zandvoort hadden adhesie betuigd, Zaandam had geen instemming willen be tuigen (zonder motivering) maar Amster dam heeft helemaal niet geantwoord en is hiermee wel uit de goede toon gevallen, meende spreker, die deze houding wel te kenend voor Amsterdam noemde. Het schijnt alleen met Velsen te willen praten als het om de haveningang gaat. Al heeft sprekers fractie een open oog voor het nationale belang, de raad kan geen genoegen nemen met het negatieve resultaat. Maar daarom moet men niet bij de pakken neer gaan zitten. De heer Nuijens drong krachtig aan op innig inter gemeentelijk overleg en samenwerking in deze en adviseerde daarbij ook de groot industrie en mogelijk de Kamer van Koop handel te Haarlem etc. in te schakelen. De heer J. G. Kolkman (CHU) zei het jammer te vinden, dat kennelijk niet te voren was afgetast door het college of het verzoek een kans van slagen had. Intussen wordt met een kennisneming van het af wijzend besluit het probleem niet opgelost. Amsterdam, zo merkte hij op, was niet erg wellevend geweest door geen antwoord te geven. En Amsterdam.gaat door, zoals spreker meende te moeten vaststel len na lezing van de IJmuider Courant over het Amsterdamse plan voor een park landschap tussen Haarlem-Oost en Am sterdam-West. In elk geval, na kennisne ming van het teleurstellend antwoord, is het lied niet uit. Niet berusten De heer J. van (P.v.d.A.) meende, Os van den Abeelen dat Velsen onmogelijk kon berusten in de ontstane situatie. Deze gemeente is gedwongen een streekplan uit te voeren zoals het momenteel is vastge steld. Plannen als de Amsterdamse haven plannen zouden dit streekplan ten zeerste doorkruisen. Er ontstaat een onmogelijke toestand indien men in een zeer laat sta dium de opbouw van een gemeente moet gaan ombuigen. De vinger aan de pols houden en niet schromen om klaarheid te vragen bij de rijksoverheid voordat de ge meente is voltooid volgens een streekplan dat later z'n geldigheid verliest. De heer Van Os van den Abeelen doelde hier kennelijk op de grote aantallen bewo ners die in deze streken zullen moeten worden gehuisvest indien de ruimten tus sen Amsterdam en Velsen worden gevuld met havens en daarbij behorende voorzie ningen. Dan vervalt de primaire werking van het streekplan Kennemerland-Zuid, dat zegt heel weinig voor bebouwing te laten en veel open ruimte voor recreatie. De recreatie, ook voor Haarlem en Zaandam komt dan in het gedrang. Spreker zei. dat zijn fractie akkoord ging met de kennisneming, maar hierachter geen punt zou willen zetten doch een kom ma. Bij alles wat in het belang van Velsen zal worden ondernomen moet echter dui delijk zijn, dat wij niet worden gedreven door antipathie voor Amsterdam. Mevrouw A. S. H. Hoek-Feenstra (PSP) zei verwonderd te zijn, dat het college be rust in de bestaande toestand met als con clusie dat in ieder geval de ontwikkeling van deze streek nu meer in de aandacht is gebracht. Is er, sinds het voorstel (met betrekking tot de instelling van een „Noordzeekanaalorgaan") in de raad dan iets in de bestaande commissies werk groepen verbeterd, dat het college thans zo berustend doet zijn? Velsens burgemeester maakt deel uit van de Commissie toekomstige ontwikkeling van Amsterdam. De directeur openbare werken is lid van de sub-werkgroep ter bestudering van de havenmond, ingesteld door de minister van waterstaat; hoe komt het dat Velsen van allerlei plannen bij geruchte verneemt?, wilde mevrouw Hoek weten. Zij hoopte dat de raad zou mogen vernemen, op welke manier de werkwijze te gebruiken is om zoveel mo gelijk invloed uit te oefenen in de richting van een ontwikkeling zoals die voor Velsen wenselijk wordt geacht. Ir. N. van der Kolk (VVD) meende uiting te moeten geven aan zijn blijdschap over de afwijzing van het verzoek 'door de minister en zei eveneens blij te zijn met de conclusie van Gedeputeerde Staten (die „thans" geen aanleiding aanwezig achtten om instemming met het verzoek te betui gen). Spreker was er echter evenmin voor om bij de pakken te gaan neer zitten. Maar de enige te volgen weg was, volgens hem, het collegiale en informatieve con tact met de andere belanghebbende ge meenten te verdiepen. En niet langer te praten over een „orgaan". Burgemeester mr. J. C. Bührmann meen de, dat de zaak ook weer niet te donker moest worden ingezien. Contact tussen Vel sen en Amsterdam is primair en hoe is thans die verhouding? De voorzitter ant woordde hierop zelf: hij was zeker niet ontevreden. Ook hij had over bovenge noemd nieuw plan van Amsterdam in de DONDERDAG 5 OKTOBER Spaarnberg, Santpoort, 19.15 u.: Contact ouderavond volksmuziekschool. Cultureel Centrum, IJmuiden, 20 u.: Le- zmgavond aquariumvereniging. Hervormd Jeugdgebouw, 20 u.: Breishow mejuffrouw G. van Reewijk met film VRIJDAG 6 OKTOBER Kennemer Theater, 20 u.: Feestavond werktuigkundigen Hoogovens. Zcmerlust, Santpoort, 20.15 u.: Kien- avond K.A.B. kring Santpoort. IJ. C. gelezen, maar hij wilde toch eerst Amsterdams wederwoord vernemen, al vorens een oordeel te hebben. De voorzitter wees er voorts op, dat de burgemeester van Velsen op uitnodiging van Gedeputeerde Staten zitting had in Commissie Toekomstige Ontwikkeling van Amsterdam, maar nu met machtiging en algemene toestemming van het gemeente bestuur, zulks in tegenstelling met voor heen dus. Hij meende, dat verbetering te verwach ten was door de instelling van de zoge naamde „Kleine vier"-commissie, ge vormd door de burgemeester, de wethou der van openbare werken, de directeur o.w. en de bedrijfseconoom (die deel neemt aan de commissie welke tot taak heeft de Commissie toekomstige ontwikkeling van Amsterdam voor te lichten over de indu striële ontwikkeling rondom het Noordzee kanaal). De wethouder voor openbare wer ken, de heer R. Verbeek lichtte een en an der toe: door deze commissie is het eolle ge volledig op de hoogte van hetgeen er gebeurt in de commissies waarin „onze mensen" zitten. De heer Nuijens bleef wantrouwend staan tegenover de Amsterdamse bedoe lingen. De heer Kolkman meende te mogen op maken, dat de voorzitter overtuigd is dat er een vrij intensief contact plaats heeft maar hij had er graag iets meer over ver nomen. Mevrouw Hoek zei verheugd te zijn over de verbeterde verhouding met Amsterdam. Maar zij waarschuwde niet te vroeg te juichen. Amsterdam is groot en heeft vele contacten. Zij hoopte dat spoedig de kaar ten wel zouden kunnen worden opengelegd. Ook de heer Van Os van den Abeelen was verheugd over het verbeterde contact met Amsterdam. Maar ook hij waar schuwde voor een al te sterke juichtoon Wat hij van groot belang achtte is: een behoorlijke afweging van nationale en na tionale belangen, en dit is nog steeds niet opgelost. Ook hij bleef pessimistisch gestemd te genover de Amsterdamse plannen. Met Amsterdam moet op redelijke wijze ge sproken worden. In het spel der verhou dingen speelt Velsen maar een kleine rol. De voorzitter zei, dat het hem duidelijk was dat de raad meer ingelicht wenste te worden. Hij beloofde dat zulks zeker in het college zou worden overwogen, maar nu had hij er geen machtiging voor. Als hij naar de smaak van sommige raadsleden „te vrolijk" was geweest bij de beant woording, wilde hij..t-hanjs wel zeggen,: „We zijn niet stralend, we zijn kien". Wethouder Verbeek onderstreepte dit nog eens: „Bij alle vreugde zijn we zeker op onze hoede." De raad nam ten slotte het voorstel van B. en W. aan om de stukken met betrek king tot dit agendapunt voor kennisgeving aan te nemen. VVV-gebouwtje Over het VVV-gebouwtjé annex kantoor voor de marktmeester op het Marktplein te IJmuiden voerden verscheidene raads leden het woord, maar uiteindelijk bleken allen het eens met de zienswijze van het college. Er werd een aanvullend krediet van oordeel, dat ofschoon de uitvoering van het oorspronkelijke plan (dat aanvankelijk dertig mille zou gaan kosten). De raad was van oordeel, dat ofschoon de uitvoering in een nieuw plan van zes mille goedkoper zou zijn, het oorspronkelijke plan estetisch meer verantwoord was, hetgeen vooral met het oog op het in de toekomst bouwen centraal kantorengebouw tegen over het Marktplein de doorslag gaf. Naar aanleiding van het halfjaarlijks overzicht van de Volkskredietbank Velsen merkte de heer L. van Hameien (P.v.d.A op, dat er in Velsen meer aanvragen voor geldleningen waren geweest dan in Bever wijk en Heemskerk. De wethouder voor sociale zaken, de heer C. P. J. Maas zei, dat de oorzaken niet duidelijk waren. Juist twee weken ge leden is er een circulaire uitgegaan naar winkeliers in de drie gemeenten, waarin gewezen wordt op de voordelige voor waarden. Mevrouw G. E. Heijkoop-Van Reekum (VVD): „Waarom alleen naar winkeliers waarom ook niet aan het publiek?' De wethouder zei, deze sugestie in de commissie te zullen brengen. Het voorstel tot verhuur van grond IJmuiden aan J. G. Nelis en Zonens Transport- en Aannemingsbedrijf n.v. gaf de heer G. Hoorn (CPN) aanleiding zijn misnoegen uit te spreken over door het college gestelde voorwaarden die niets maken zouden hebben met het eigenlijke verzoek van genoemd bedrijf. Het raads lid noemde deze voorwaarden „onwaardig en een „schooljongensmethode". (Over de ze voorwaarden heeft men in de IJ. C. van 22 dezer kunnen lezen). Wethouder Verbeek protesteerde tegen de scherpe uitvallen van de heer Hoorn en wees er op, dat de aanvrager zelf ak koord ging met de voorwaarden. Als de heer Hoorn op de hoogte was van alle fei ten, dan zou hij zo niet gesproken hebben meende de wethouder. Nadat de heer Hoorn verklaard had te blijven bij hetgeen hij ervan dacht en gezegd had, achtte de wethouder het onvruchtbaar om hierover verder van gedachten te wisselen. Het was het enige agendapunt, dat niet met algemene stemmen erdoor kwam, al leen de CPN stemde tegen. Naar aanleiding van een door de heer M. Pleijler gemaakt bezwaar, dat raads leden soms eerder uit de krant over ge meentelijke zaken vernemen dan op de gebruikelijke manier waarop zij behoren te worden ingelicht, waarbij hij onder an dere aanhaalde het bericht in de IJmui der Courant over een te bouwen raadshuis, deelde de wethouder voor openbare wer ken, de heer R. Verbeek mede, dat het bewuste bericht niet afkomstig was van het college. Hij zei, dat het ook voor hem nieuws was, maar kranten hebben nu eenmaal eigen kanalen voor hun nieuws Reeds enige jaren heeft het KVP be stuur te Heemskerk pogingen gedaan om n komen tot een samenwerking met and-ere politieke partijen ter plaatse. Dit is thans- gelukt en een interpolitieke com missie is samengesteld, waarin alle plaatselijke politieke partijen zitting hebben. Dit deelde de heer P. Schouws mede, tijdens de jaarlijkse vergadering van de afdeling Heemskerk van de KVP. Namens de KVP hebben in deze com missie zitting de heren H. G. van Beek en P. Schouws. Laatstgenoemde gaf een overzicht van de activiteiten van de r.k. raadsfractie die werden verricht voor het behoud van de zelfstandigheid van de gemeente. Het jaarverslag van de secretaris de heer H. G. van Beek vermeldde vele activiteiten. De heer P. Schouws werd definitief als voorzitter gekozen. Mevrouw A. Henneman-Castien en de heer A. Webbe legden hun bestuursfunc ties neer, in deze vakatures kon op deze avond nog niet worden voorzien. Binnen scheepslengte ligt de nieuwe sleper van de n.v. rederij Goedkoop te Amster dam, de Hennëtte S. M. Goedkoop, volkomen stil, indien het schip eerst op vol vermogen heeft gedraaid. Dit werd ons woensdagmiddag tijdens de officiële proef vaart gedemonstreerd in het Noordzeekanaal. Het schip is bijzonder snel wendbaar en dat is gezien het steeds drukker wordende scheepvaartverkeer van groot belang Met deze nieuwe aanwinst meegerekend telt de Goedkoop-vloot nu drieëntwintig vaartuigen, waarvan twaalf motor- en elf stoomsleepboten. Ter gelegenheid van de internationale correspondentieweek kunt u in de komende week aantrekkelijke prijzen winnen door gebruik te maken van speciale enveloppen. Wij verstrekken u gaarne nadere inlichtingen. Tevens attenderen wij u op onze unieke sortering NATIONALE KALENDERS Wij verzorgen gaarne de ver zending naar het buitenland, voor u. KENNEMERLAAN 59 IJMUIDEN - TELEFOON 5326 In de bovenzaal van café Timmer te Beverwijk hebben woensdagavond de leden van de technische ontwikkelingsclub van de Beverwijkse herenkappers een demon stratie-avond bijgewoond. Op deze bijeenkomst waren aanwezig de kampioen van Nederland herenkappen, de heer C. Houtman uit Amsterdam en de heer P. C. Borst, kampioen van Nederland bij de bedienden. Beide heren brachten vele nieuwe snuf jes naar voren. Met grote belangstelling volgde men de verrichtingen van beide heren, die op bewonderenswaardige wijze hun kunnen demonstreerden. Het was een leerzame bijeenkomst. BEVOLKINGSONDERZOEK In de periode van 10 tot en met 18 oktober zal in de gemeente Heemskerk een bevolkingsonderzoek op longafwijkingen worden gehouden. De röntgen-foto zal gemaakt worden in een daartoe ingerichte auto die op ver schillende standplaatsen is gestationeerd. Deze zijn: Bachplein 10 en 11 oktober, R.K. Verenigingsgebouw, C. Huygensstr., 12 en 13 oktober; Strengweg, 17 en 18 ok tober; Oosterwijk, 18 oktober. GROENTEVEILING CASTRICUM De noteringen op de groenteveiling te I Castricum waren woensdag: peen B 14. tot 16.70; peen C 15.50—18.30; peen D 10.70; peen O 8.0015.60. De aanvoer bedroeg 18000 kg. De groenteprijzen waren: aardbeien 3875 per doosje; andijvie 8-; I sperziebonen 72—95; prei 1316; toma ten 47. Vrije Evang. Gemeenten Beroepen te Beverwijk-Haarlem J. Moer land, predikant in algemene dienst, wo nend te Gorinchem. Jos Handgraaf, negentien jaar, zonge- bruin, blond, slank en lenig als een kat, kwam gistermiddag juist op tijd thuis voor de koffietafel. Hij had enkele weken op een Italiaans passagiersschip, tussen Sin gapore en Genua doorgebracht en vervol gens een treinreis en een lange autotocht achter de rug, die eindigde voor het ouder lijk huis in IJmuidens Duinwijk. Na al dat Italiaanse eten aan boord van de Roma smaakte het Hollandse brood met beleg best, maar hij moest er zwarte koffie, zon der melk en zonder suiker bij. Jos is een van „de zeven" van de Noord- Holland, de door de Indonesische marine De Heilige Hartschool aan de Eenhoornstraat te IJmuiden is woensdagavond officieel geopend en ingezegend. De totstandkoming van dit gebouw is een lijdensgeschiedenis van 1943 tot en met het vorig jaar. Al die jaren is het schoolbestuur doende geweest de plannen te reali seren voor nieuwbouw, omdat een einde gemaakt moest worden aan de inwoning in de Claraschool te IJmuiden. Met een lach op het gezicht zei het hoofd van deze laatste school, de heer Bart dan ook gisteravond: „We zijn blij dat je opgeduveld bent". Omdat iedereen weet dat inwoning verre van ideaal is! Maar de heer Bart bedoelde dit allerminst kwaad. Integendeel, met passen en meten, met een kwinkslag enzovoort gelukte het de beide hoofden de kinderen toch op bevredigende wijze les te geven. Bovendien hebben beide hoofden elkaar beter leren kennen. Bij de officiële opening en inzegening waren aanwezig de deken van Beverwijk, B. G. Hosman, de rijksinspecteur voor het lager onderwijs de heer M. Holl, de ge meentelijk inspecteur, de heer J. Algera die ook het gemeentebestuur vertegen woordigde alsmede vele genodigden. Pastoor W. Ch. Westerhoven, die de eerste steen heeft gelegd, herinnerde aan de lange lijdensweg, die men heeft moe ten volgen. Reeds in de tweede wereld oorlog werden plannen beraamd voor nieuwbouw. Na de oorlog heeft men lange tijd gedokterd aan de plaats van vestiging van de school. Gedurende vele jaren woonden de kin deren van de H. Hartschool (in oprichting) in de Claraschool te IJmuiden. Het bleek bij de vele besprekingen alras, dat men afhankelijk was van het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid en niet van het ministerie van O. K. en W., dat de urgentie voor nieuwbouw inderdaad onderkende. Te klein! De pastoor Westerhoven toonde zich in zijn toespraak beducht voor de toekomst, aangezien de aanwas van kinderen in deze parochie van IJmuiden bijzonder groot is, namelijk circa 175 kinderen per jaar. Hij vreesde dan ook, dat de school binnenkort alweer te klein zal blijken te zijn. Voorts hoopte de spreker, dat de ge meente spoedig tot beplanting rond de school zal overgaan om „de zandwoestijn te veranderen". De bouw van een gymnas tieklokaal is dringend gewenst. Wat dit laatste betreft wist de heer J. Algera mee te delen, dat de gemeente een plan klaar heeft. De rijksinspecteur voor het lager onder wijs, de heer Holl, was er van overtuigd dat het gemeentebestuur van Velsen alles Ter uitbreiding van deze vloot en deels ter vervanging van de oudere stoomsleep boten zijn nog twee motorsleepboten in be stelling van hetzelfde type als de Henriët- te S. M. Goedkoop en nog twee sleepboten van een kleiner type. Bovendien worden plannen uitgewerkt voor een geheel nieuw type sleepboot met motoraandrijving. Uiteraard houdt deze omvangrijke uitbreiding van de vloot van de n.v. Goedkoop verband met de uitbrei dingen in de naaste en verre toekomst van de Amsterdamse haven en het hoofdste delijke havenbekken. Door het gereedkomen van de nieuw< havens en de daardoor sterk vergrote af standen binnen het Amsterdamse haven territoir, stijgt de vraag naar sleepboten, die men eigenlijk moet zien als stuurbo- ten. Vanzelfsprekend dient de trekkracht ook groter te wordèn, in verband met de steeds groter wordende afmetingen van tankers en graancarriers. Het streven van de n.v. is daarop ge heel gericht. Zowel des nachts als over dag wil men de gevraagde assistentie ver lenen. Reeds geruime tijd bestaat bij de rederij de. vierentwintig uurdienst. Berging Ook in de sector van het bergingsbe drijf van deze rederij heeft men nieuwe uitbreidingsplannen op tafel gelegd. Zo be staat onder meer het voornemen een nieu we bok te laten maken, dat dan de vierde drijvende bok zal zijn met een hefvermo gen van 130 ton. Door het wegvallen van de Hembrug als hindernis voor de scheepvaart in het Noordzeekanaal, rekent men er bij de re- doet wat in zijn vermogen ligt voor het onderwijs. Ten aanzien van de scholen bouw moet men vele, vele moeilijkheden overwinnen, aldus de heer Holl Over het onderwijs zelf sprekende, was hij van mening dat er nog veel gebeuren moet. „Het onderwijs moet zich nog ge heel ontplooien: wij zijn achter bij de in dustriële ontwikkeling. Een leerplan voor (le toekomstjs afwezjg". Hij was ervan overtuigd dat het onder wijs volkomen zou mislukken indien er geen liefde aanwezig- is voor het kind Voor de kleuters De voorzitter van het oudercomité, de heer Weijers, hoopte dat spoedig begon nen zal kunnen worden met het restau reren van de Claraschool, waar nog steeds kinderen van de H. Hartschool onderwijs genieten. De overbezetting van die school (er waren voor het betrekken van de nieuwe school aan de Eenhoornstraat cir ca 500 kinderen in ondergebracht) heeft volgens hem nadelige invloed op het on derricht zelf. Ook voor de kleuters dient een eigen gebouw te komen. Namens de oudercommissie werd overgegaan tot de onthulling van een draadplastiek aan een van de muren in de grote hal. De gemeentelijke inspecteur van het la ger onderwijs, de heer J. Algera memo reerde de prettige samenwerking tussen gemeente en schoolbestuur. Hij stelde dat een schoolgebouw goed geoutilleerd dient te zijn, wil het een kind vreugde geven Hij deelde mede dat de gemeente een plan voor de bouw van een gymnastiek lokaal in de onmiddellijke nabijheid van de school gereed heeft. Dit laatste zou óók voor de H. Hart school een uitkomst zijn. Reeds is bekend dat de onlangs geopende nieuwe gymzaal aan de Radarstraat overbelast is, zodat inderdaad een nieuwe zaal geen overbodi ge luxe is, zo werd betoogd. ingepikte zeesleepboot van Wijsmuller ;n IJmuiden die de laatste weken niet uit het nieuws is geweest. Hij behoorde tot de eerste groep van drie, die er met een rubber vlotje van door gingen, toen de Noordholland in Poe- loe Samboe aan de ketting lag. Over de vlucht in de stikdonkere nacht zegt hij niet veel te kunnen vertellen. Er was eigenlijk niets aan: er was geen man bewaking aan boord en de myriaden licht jes van Singapore wezen duidelijk de weg naar de vrijheid. Ongemakkelijk was, dat het vlotje lekte als een mandje. Hij is blij weer thuis te zijn. Enkele jaren geleden gaf hij zijn studie voor on derwijzer op en ging naar zee. Hij was matroos op de Noordholland en gaat over enkele weken naar de zeevaartschool om opgeleid te worden voor stuurman op de grote vaart. Zijn studie wil hij zelf beta- len van opgespaard geld. Ja, hij had haast om op tijd terug te- zijn in Nederland, want spoedig zou de school beginnen. Dat „ontslag wegens desertie, diefstal en het in gevaar brengen van z'n collega's die aan boord bleven" zit hem dwars. Hij voelt zich geen deserteur, geen dief en de achterblijvers hadden dezelfde kansen als hij, meent Jos. „Toen een Indonesiër kwam vertellen, dat de sleepboot plus bemanning naar Dja karta zou-gaan-, leek het-duidelijk dat ons daar de vrijheid bepaald niet zou wach-, ten..' .- v mati: Het vlotje, een moeilijk te verkopen lor; was enkele reizen tevoren ergens op de' Atlantic onbeheerd aangetroffen. Het ding moet zich nu bevinden op de Batavia van de K.P.M., die het drietal even voor Sin-, gapore had opgepikt. Het is een godsvruchtig gezin waartoe hij behoort, een oom in IJmuiden is pries ter. Jos staat bekend als een behulpzame jongen, voor z'n ouders, z'n broer en zus jes, maar ook voor vrienden en kennis sen. „Voorlopig genoeg van de zee?" „Hoe komt u er bij?!" Hij zou zó weer naar zee willen. Maar de zeevaartschool is belangrijker, eigen lijk het enige belangrijke voor hem. derij Goedkoop op, dat het scheepvaartver keer intensiever zal worden, ook voor de sleepboten van de rederij. De Henriëtte S. M. Goedkoop heeft een vermogen van 1125 IPK en heeft een leng te over alles van 28,50 meter. De gemid delde diepgang bedraagt circa 2,35 meter. De motoren bestaan uit twee Bolnes die selmotoren type 6L met twee Vulcan vloeistofkoppelingen en een omkeer- en vertragingskast Brevo. Beverwijk, 4 oktober: aardbeien 37—88 doosje, andijvie 7—14, spinazie 8—49, poste lein 2644; bloemkool 12—39; tomaten 20— 77; bospeen 1229; waspeen 1022; snij- bonén 33110; sperziebonen 44109- pronkbonen 33—78; prei 10—18; boerenkool 5—17; aardappelen 8—13; uien 7—14. Velen hebben woensdagmiddag in het ge reformeerd jeugdhuis „De Haven" te Sant poort de heer W. H. P. Hirs gefeliciteerd, die daar recipieerde ter gelegenheid van zijn veertigjarig jubileum bij openbare werken. De heer Hirs is technisch hoofd ambtenaar A van bouw- en woningtoezicht van de gemeente Velsen. Onder de aanwezigen waren de wethou ders R. Verbeek en C. P. J. Maas en ir. D. N. Dammers, directeur van openbare werken. Talrijke figuren uit de bouwwe reld gaven van hun belangstelling blijk. BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK GEBOREN: Theodoras L., z. van T. de Nijs en J. P. Kelder; Hendricus J., z. van M. Weterings en A. M. Harsveld; Wille- mina E., d. van W. Semeins en W. Woordes: Geertje, d. van N. van der Putten en J. Vermast; Jacoba A., d. van B. Wietsma en A. Baarda; Anna M. T„ d. van J. de Ruijter en M. P. van Dinther te Castricum; Eiing J., z. van C. W. J. Visser en E. van der Meij te Heemskerk; Catharina E. M., d. van C. de Reus en C. E. Eijking; Peter P., z. van N. M. Oort en E. R. Naafs; Jacqueline, d. van J. Glimmerveen en J. B. van Geile- kom; Petra, d. van H. Huisstede en M. Steimar; Marie C„ d. van G. J. Vos en P. M. T. C. M. Wijers. ONDERTROUWD: C. J. Zonjee en M. Visser; A. T. Veltmeijer en M. van der Sluis; H. A. Smit en J. G. T. Lammertink; J. C. Hensen en G. van Ballegoijen; J. C. M. Stokman en A. M. Lodewijks; A. M. Joost en L. Kosman; R. Hendriks en J. A. Taffijn. GETROUWD: G. J. Duijn en M. M. Wol- terman; W. Wijbenga en A. I. Pijnen; M. van der Veen en G. van Veelen; E. F. Maas en D. S. van den Outenaar; C. J. Lui.it en J. E. Wismeijer; T. J. Rumping en G. de Vries; M. Mulder en P. C. van Vuuren. OVERLEDEN: H. ter Hoeve, 50 j„ ge huwd met L. van der Does; D. Koom 68 i gehuwd met S. Zoet. Groeneweg 54 te IJmuiden is het adres van de twee dwergpapegaaien van de familie Pais, die nog steeds niet zijn bekomen van hun grote avontuur. Het begon toen een jongetje de mooie groenrode kromgesnavelde vogels eens wat beter wilde bekijken. Hij ging naar de op het grasveld achter het huis staan de kooi toe en tilde het gevaarte op om het op ooghoogte te brengen. Maar hij had alleen het dak maar vast en dit ging prompt van de kooi af. De dwerg papegaaien zaten wel heerlijk te zonnen maar dit buitenkansje lieten zij zich toch niet ontgaan. Ze sloegen hun sinds lang niet meer gebruikte vleugels uit, en tot hun eigen stomme verbazing lukte het. Ze fladder den de kooi uit, zweefden over hekken en huizen en brachten zelf een prettige middag door, maar de straat in rep en roer. De familie Pais zocht alle straten af, en de gehele buurt zocht mee. Maar men hoorde de vogels wel maar zag ze niet. Tot een dag later het had 's nachts stevig geregend het vrouwtje vlak bij het Rex-theater een huis binnenvloog. On- middelijk sloten de bewoners de ramen,' maar de echtvriend van de gevangene schrok er van op en koos snel de vrij heid. Het werd avond en men hoorde nog steeds het geroep van het mannetje. Toen de volgende morgen de hemel in het oosten rose kleurde ratelde in- huize Pais de wekker. De gehele familie stond op en nam strategische posities in. De kooi met het papegaaienvrouwtje, dat in middels al gevankelijk naar de eigen wo ning was overgebracht werd voor het raam gezet. Men moest wel zo snel aan de slag, want men wilde niet het risico lopen, dat de echtgenoot bijlicht voorgoed de vleugels zou nemen. Onmiddelijk begon mevrouw dwergpape gaai haar lokroep übeer uit te kwetteren. Piet „Piet", klonk het over de Groeneweg en omgeving, en vele meele- venden luisterden aandachtig mee. Plot seling antwoordde de uit zijn toch al niet te rustige slaap opgeschrikte, naar de naam Piet luisterende man. Hij vloog wat kringetjes en nam toen resoluut een besluit. Hij vloog naar binnen en zette zich op de kooi, waarin zijn bruid zijn komst met spanning verbeidde. De ra men gingen onmiddelijk dicht en even later zaten de twee dwergen weer sa men in de kooi. Het grote avontuur was ten einde.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7