Spaghetti-oproer bij Italiaanse arbeiders op de „Arosa Sun" Nachtploeg niet naar Hoogovens Kerkconcert te IJmuiden Openbai e leeszaal in Velsen viert morgen eerste lustrum CHA'RÖ m - 11 Nieuw politiebureau in Velsen-Noord Watervliet-sportpark wordt ontmanteld mm DERDAG 5 OKTOBER 1961 IÉM Twee gewonden bij Hoogovens Verkeersongevallen in Velsen-Noord Relletje in IJmuider stationsrestauratie Jongetjes gooiden 200 eieren kapot Een staking onder Italiaanse arbeiders op de Hoogovens heeft woensdagavond veel deining veroorzaakt op en om de „Arosa Sun", het logementsschip van de Koninklijke Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden. De ploeg, die om tien uur aan het werk moest gaan weigerde dit. Men wilde eerst eten. De al ver strekte maaltijd was niet naar de zin van de Italianen, die critiek hebben op de wijze waarop de spaghetti aan boord van het schip wordt bereid. De bewakingsdienst van de Arosa Sun moest assistentie van de Velsense gemeentepolitie inroepen. Men slaagde er uiteindelijk in de Italianen rustig naar hun schip te doen gaan. Maar ze gingen niet aan het werk. O O Aan boord werden besprekingen gevoerd met de aanvoerders van de Italianen. Oor spronkelijk door de chef van de bewa kingsdienst en een hoofdinspecteur van de Velsense gemeentepolitie, de heer F. As- beck Brusse. Later kwam ook de perso neelschef, de heer Bakker met de leiders van de Italianen praten. Enig positief re sultaat kon na de besprekingen, die van half elf tot twee uur duurden, niet worden gemeld. Er was dan ook geen enkele ze kerheid of de Italianen vanmorgen om zes uur wel op hun werk zouden verschijnen Tijdens de rumoerige tiren op het plein voor de „Arosa Sun" bleek wel, dat ook onder de Nederlandse werknemers, die op de Arosa Sun gehuisvest zijn, mannen voorkomen, die klachten ten aanzien van het eten hebben. De maaltijden aan boord van dit logementsschip van de Hoogovens worden verzorgd door de Volksbond. Enke le Italianen zouden al drie dagen niet heb ben gegeten, omdat zij het eten niet kun nen verdragen. Herrie Tegen half tien ging het als een lopend vuurtje rond: „er is herrie op de Arosa Sun". Het bleek waar te zijn. Op het plein voor het woonschip van de Hoogovens ver drongen zich vele Italianen, die even luid als onverstaanbaar hun klachten formu leerden. Mannen van de bewakingsdienst en agenten van de gemeentepolitie tracht ten orde in de zaak te brengen. Eén ding was zonder meer duidelijk: deze mannen waren bepaald niet van zins aan hun werk te gaan. Langs de gevel van het gebouw van de bewakingsdienst stonden de Neder landers de zaak aan te kijken. Even voorbij de poort stond een politie auto. De' inzittenden bleven waar ze wa ren, om niet door het nog vermeerderen van het aantal uniformen olie op het vuur te werpen. Geen foto's Toen uw verslaggever de oploop wilde fotograferen werd hem uitdrukkelijk ver zocht dit niet te doen. „U bent op particulier terrein" zei de bewaker, „dat geldt ook voor het gedeelte buiten het hek". Een verzoek dus, maar in het gebouw van de bewakingsdienst bleek wat overtreding van dit verzoek voor gevolgen zou hebben. Een Nederlander, die de euvele moed had gehad foto's te maken van de Italia nen die boos stonden te gebaren was er bezig een film uit zijn toestel te draaien. Hij moest hem afgeven aan de bewakings dienst. „De propaganda-afdeling zal de film voor u ontwikkelen" werd er gezegd. Een verslaggever moest zijn fototoestel in het hokje laten liggen. Waarbij onmid dellijk moet worden gezegd, dat het optre den van de bewakingsdienst uiterst correct was. Van Nederlanders, die voor het gebouw stonden, uitten een kras commentaar: „Het enige wat bij Hoogovens nog ontbreekt is dat ze karabijnen gaan dragen bij de poort". Inmiddels werd nu de actie tegen de Italianen grondig aangepakt. Ze werden op een hoop gedreven en van de Neder landers gescheiden. Zo stonden ze tegen over elkaar, de mopperende Italianen, die wachtten op de afkomende ploeg om sa men de gedragslijn te bepalen en de Ne derlanders, die het tafereel geïnteresseerd en een beetje jaloers gadesloegen. „Die Italianen vormen één front, daarom be reiken ze zoveel" zeiden ze. „Deden wij dat ook maar". Italiaanse spaghetti Een van de Italianen zag kans'zijn groep te verlaten en ons de klachten ie vertellen. „Het eten is slecht" verklaarde hij. „Wc gaan niet werken voor het beter wordt. De spaghetti die we hier krijgen is geen spaghetti. We worden er misselijk van. Het moet echte Italiaanse spaghetti zijn. We hebben al drie dagen niets kun nen eten". Ondertussen mopperden ook de Neder landers verder. „Die Italianen praten nu wel, maar ze hebben het beter dan wij. We krijgen ook alleen maar kaas en jam op het brood bij het ontbijt, sperziebonen zien we niet. Alles wat duur is krijg je hier nooit. Wanneer zien we nu eieren? Waarom verzorgen de Hoogovens het eten niet m plaats van de Volksbond? Dan zou het wel beter gaan. Krentenbollen En gekke dingen, dat hier gebeuren, meneer! Gisteren nog. Er moesten kren tenbollen zijn voor de nachtploeg, maar er waren er tekort. De bakker, die de bol len levert bezorgde een nieuwe voorraad, en toen waren er weer teveel. Wat over bleef ging achter slot en grendel. Maar toen de volgende dag een van de kopstuk ken van de Volksbond de deur openmaakte was er geen enkele krentenbol meer. Raar, niet?" Besprekingen Inmiddels kwam de actie tegen de Ita- liaansa stakers in een nieuw stadium Er waren er vijf, die als de raddraaiers wer den beschouwd. De chef van de bewa kingsdienst van de Hoogovens liet ze apart zetten en nam ze mee aan boord om be sprekingen te voeren, waarbij hij werd vergezeld door de hoofdinspecteur van de Velsense politie, de heer F. Asbeck Brus se. De andere Italianen bleven achter, maar het vuur was er uit. Zo nu en dan ver- Terwijl men boven aan de loopplank de Maar er was er geen, die de kant van de Hoogovens opging. Men wilde staken en men staakte dan ook. De Nederlanders sloegen de afbrokke ling van het front gade. Ze zagen hoe de van de Hoogovens terugkerende Italianen op hun fietsen het hek binnenreden. Eén werd met een hoopvol applaus begroet. Blijkbaar een sterke man. Maar ook hij blies geen nieuw vuur in de actie. Lang zaam maar zeker verdwenen alle Italianen naar boven, naar hun slaapvertrekken. Ook de Nederlanders gingen weg. „Die Italianen hebben het nota bene veel beter dan wij" mopperden ze nog. „Ze wilden twee warme maaltijden per dag en ze kre gen twee warme maaltijden per dag. Ze krijgen nota bene krentenbollen, wij niet". Geen discriminatie „Maar hebben ze dan ook dezelfde dienst als jullie? vroegen we. „Nee, ze hebben ploegendienst". „En hoe is het dan met de Nederlanders in ploegendienst?" „O, die krijgen ook krentenbollen". Gaandeweg trokken ze af. „Maar het vlees ruikt naar het koelhuis, dat is zeker" zeiden ze nog. Toen verdwenen ook zij. Alleen de sterke arm was over. De ver sterking uit de politiewagen kwam nu ook het terrein op. „Het eten is wel goed" zei een bewaker, „ik heb het meer dan eens geproefd en het is voortreffelijk". Praten tot twee uur Boven confereerde men nog steeds. Even over elf arriveerde de chef van perso neelszaken, de heer Bakker. Veel taal moeilijkheden verdwenen toen, zodat er met meer vrucht kon worden gepraat. Maar toen de heer Bakker om twee uur de besprekingen staakte, kon er nog geen enkel positief resultaat worden medege deeld. Posters Toen vanmorgen de ochtendploeg aan het werk moest bleken de aanvoerders van de Italianen te posten bij de loopplank om hun collega's er van af te houden naar het werk te gaan. Een Italiaan, die in Beverwijk in de kost was, kwam op de fiets naar de Hoogovens. Maar toen hij in de gaten kreeg wat er aan de hand was begaf hij zich eerst naar de Arosa Sun om daar te vragen wat de lei ders er nu van dachten. „Niet werken", zeiden dezen en de Italiaan hield zich aan het parool. Terwijl men bov enaan de loopplank de posters op wacht zag staan vertelden pas serende Nederlanders bij stukjes en beetjes de gang van zaken. Tijdens de bespreking van de heren Bakker, personeelschef en Peek, die de leiding op de Arosa Sun heeft, met de Italiaanse woordvoerders was deze groep niet geheel eensgezind. Maar de Italiaan, die toch wel weer wilde werken werd door de anderen geprest om toch mee te blijven doen met de actie. Voor vader en moeder Vanmorgen om half zes konden twee Italianen het schip verlaten. De eerste at niet, maar, pakte vlug zijn brood mee en ging van boord, de tweede riep luidkeels: „ik werk voor mijn vader en moeder en niet voor jullie", waarna geen van de-posters deze trouwe zoon durfde tegen te houden. De anderen bleven boven. „Je zult zien", zei een Nederlander, „dat de middagploeg ook niet werkt". Vannacht beginnen ze weer, want dan hebben ze allemaal een vrije dag gehad". Deze man bleek bepaald niet onder de indruk van de Italiaanse klachten. „Ik weet dat Nederlanders kun nen kankeren, maar jongens, die Italianen kunnen het nog beter, dat heb ik hier al lang gemerkt". Versterking Ook deze morgen was er weer verster king van gemeentepolitie aanwezig, maar deze mannen besloten niet aan boord te gaan, om de zaak niet op te rakelen. Hoe wel de Italianen wel luidruchtig debat teerden en daardoor anderen uit hun slaap hielden was het verder op de Arosa Sun tamelijk rustig. Protestmars Om kwart over tien hedenmorgen zjjn de Italianen van de „Arosa Sun" af in protest mars naar het hoofdgebouw van de Ko ninklijke Hoogovens en Staalfabrieken n.v. opgemarcheerd. Ze droegen de Italiaanse vlag voorop. Zij wilden daar besprekingen met de directie voeren over het eten, dat hun op de „Arosa Sun" wordt verstrekt. Van directiewege vernemen wij inmid dels, dat men hierin zo ver mogelijk tege moet is igekomen aan de Italiaanse verlan gens. Men zorgde er voor, dat de volks bond. die de huishoudelijke dienst op het schip verzorgt, twee warme maaltijden per dag opdiende; men zorgde voor twee Ita liaanse koks en een Nederlandse hulpkok. Daarom was men wel verbaasd over de Italiaanse actie, die werd ingezet nadat de Italianen gisteravond constateerden, dat er te weinig van het hoofdgerecht beschik baar was: er was voorts critiek op de samenstelling van een ander gerecht. Van Nederlandse zijde zijn nimmer klachten over het eten op de „Arosa Sun" ingebracht, aldus werd ons ook van direc tiezijde medegedeeld. De demonstrerende Italianen hebben na het beëindigen van de protestmars naar het hoofdkantoor een standplaats inge nomen aan de Wenckebachstraat tegenover het hoofdkantoor. Een delegatie van vijf man ging naar binnen om daar te trachten in gesprek te komen met de directie. Men wil beter eten of naar huis. De meer dan vijftig Italianen- die de terugkeer van de delegatie afwachten ver telden ons nog eens uitvoerig de grieven. „In Italië heeft men ons Italiaans eten beloofd", zei de woordvoerder. „Nu denkt men hier in Nederland bij Italiaans eten alleen maar aan spaghetti. Weet u, wat het gevolg is? We krijgen hier tweemaal per dag spaghetti. Als je niet genoeg hebt, mag je niet er iets bij vragen, zelfs geen stuk brood. En bovendien is het niet eens goede spaghetti. Er zijn er die drie dagen geen hap eten door de keel hebben gekregen.". „Ze hebben ons ook beloofd", zegt een andere Italiaan, „dat we aan tafel zouden worden bediend. Maar in de praktijk moe ten we in een lange rij gaan staan, en dan komen we eindelijk ook wel eens aan de beurt. We voelen er niets voor dit nog langer te nemen. We zijn geen toeristen, Tijdens het schilderen op het dak van de nieuwe 87 meter hoge gashouder van Hoogovens te IJmuiden, is een 44-jarige schilder uit IJmuiden uitgegleden. Door de regen was een kist met ijzerwaren, die een schuinopstaande ladder voor wegglijden moest behoeden, gaan schuiven. De schil der kwam ten val en liep een gezwollen enkel op. Ten koste van veel inspanning zag de man nog kans van de grote hoogte de begane grond te bereiken. Het bleek nodig hem in het Roode Kruis ziekenhuis te Beverwijk op te nemen. Een 38-jarige werknemer van de n.v.Ne- lis uit IJmuiden is uitgegleden in de mar tinstaalfabriek. De man was bezig strop pen te bevestigen om de oren van een blokvorm. Hij kwam op de koppeling van twee gietwagens terecht. Hierdoor liep hij ernstig in- en uitwendig letsel op. Ook hij is in het Roode Kruis ziekenhuis opgeno men. BURGERLIJKE STAND VAN CASTRICUM GEBORENSaskia Gesina, d. van J. van Wijk en A. M. C. Alderse Baas; Engelber- tus Johannes Pieter, z. van P. de Winter en H. G. Plas; Maria Christina Elisabeth, d. van H. Zijm en H. C. E. Ran. ONDERTROUWD: A. Th. de Roos en L. M. A. Zonneveld; J. G. de Boer en W. E. van der Meulen. OVERLEDEN: A. G. van Beem, 67 j„ wonende te Haarlemmermeer; G. C. Ven- verloo, 87 j„ wonende te Castricum; D. Jansen, 66 j„ wonende te Amsterdam. Een beeld van de keuken van de Arosa Sun. Op deze foto zijn onder meer een Nederlandse en een Italiaanse kok te zien. die met liflafjes genoegen kunnen nemen. We moeten hard werken en dan moet je ook goed en afwisselend te eten hebben". Instemmend zwaaide de plaatsvervangend bevelhebber van de groep met de Italiaan se vlag, die hij aan een boomtak had ge bonden. Terwijl de Italianen onderling beraad slaagden, was het op de toegangswegen naar het hoofdgebouw druk met agenten, geüniformeerd of in burger. Ook nu weer bleek men zeer beducht voor fotografen, die de Italianen wilden fotograferen. De spanning steeg in de loop van de middag ten top. Bij het ter perse gaan van dit blad was de uitkomst van de besprekingen nog niet bekend. Een 51-jarige bromfietser uit Haarlem is gisteren in Velsen-Noord tegen een voet ganger, die op het rijwielpad liep, opge reden en gevallen. De bromfietser werd aan heup en elleboog gewond. Omstreeks vijf uur gisteravond is op de hok van de Hoflaan en Staalhavenweg in Velsen-Noord een 34-jarige inwoonster van Heemskerk met haar bromfiets tegen een fietser gebotst. De fietser had geen voorrang verleend. De vrouw verwondde zich aan de knie; haar zoontje dat bij haar achterop zat liep enkele builen op het hoofd op. Beiden zijn in de verbandkamer van Hoogovens verbonden en daarna naar huis gebracht- Een inwoner van Egmond heeft gisteren in de restauratie van het station in IJmui den nogal wat opschudding verwekt. De man die kennelijk teveel had gedronken, ging op een gegeven ogenblik een andere man te lijf. Hij verzette zich hevig toen de politie hem naar het politiebureau bracht waar hij is ingesloten. Onder de leden van de hervormde ge meente „IJmond" bestaat een grote ambi tie voor kerkzang. Niet minder dan vijf koren heeft men kunnen vormen en al deze ensembles hebben woensdagavond in de hervormde kerk aan de Kanaalstraat een concert gegeven, ieder met een eigen pro gramma. Het waren uitsluitend geestelijke liederen, die de dirigenten van de koren voor dit concert hadden gekozen. Het Bethlehemkoor had onderleiding van de heer P. J. Potgieser de uitvoering van Gezang 178 en van de Ambrosiaanse lofzang voorbereid. Het Engelmundus koor (dir. Joop Huizinga) bracht de Ge zangen 113 en 84 met het liet ,,'t En zijn de Joden niet". Het Goede Herderkerkkoor (dir. Jeanne van Asselt) zong koorwerken van Jan Zwart en van Mendelssohn. Het Noorderkerkkoor (dir. B. J. Bijleveld) on derscheidde zich door de keuze van „Gib dich zufrieden" van J. S. Bach en „plhre sèi dir Christe" van Heinrich Schütz en ten slotte was er het Kerkkoor IJmuiden West, dat het onder leiding van Jan te Loo aandurfde om Schuberts Psalm 23 te zingen. Doordat ik op deze avond ook bij een concert elders aanwezig moest zijn, kon ik slechts een gedeelte van de uitvoeringen van de IJmond-koren bijwonen. Wat ik van de vertolkingen heb gehoord, heeft mij de overtuiging gegeven, dat het de dirigenten en koorleden ernst is de muzikaal-religieu- ze kunst zoals die in het geestelij 1% lied aan de dag kan treden, zo goed mogelijk te dienen en dat zij daarbij gesteund wor den door een ideaal, voortkomend uit een Vaste overtuiging. Men hoorde op deze avond veel goede zang. waarbij uiteraard ook wel enige onvolkomenheden zoals wat wankele into naties, onduidelijke uitspraak en enig te kort aan klankschoonheid vielen waar te nemen. Maar dit deed toch betrekkelijk weinig af aan de goede resultaten, die er toch ook waren en waarvan niet het minst de door alle koren tezamen gezongen Hym ne van Ludwig van Beethoven getuigde Voorts heeft men kunnen genieten van de zangeres Dé van Oenen, die haar hel dere sopraanstem fraai liet klinken bij het Morgen bestaat de openbare leeszaal en bibliotheek in Velsen vijf jaar. In die 'jijf jaar is de ontwikkeling van de bibliotheek, die naar verhouding de meeste i~Vo I™," 1 h,bIiotheken in Nederland telt, stormachtig geweest. Van ,o4 leden kwam men tot 6.700 leden, van zeven personeelsleden tot vijfen- u tn ig„ 1 an 6.3o? banden tot 30.000En bovendien kwam men van een oud gebouw als dat in de Heide straat in een pand aan Plein '45, dat zo modern werd ingericht, dat het regelmatig bezoekers uit het gehele land trekt, die er wat van willen leren. Het grote aantal leden is met name verbazingwekkend, omdat Velsen een uit gestrekte gemeente is. In een plaats als Deventer, waar de bibliotheek ook een enorme ledenkring heeft, is de gecentra liseerde ligging een belangrijke factor. Als tien procent van de bevolking van een plaats lid is. is dat bijzonder hoog. Maar Velsen steekt daar nog boven uit. In de toekomst zal men nog nieuwe lezerskringen ontsluiten, want dan gaat men filialen stichten in Santpoort en Duinwijk. Die in Santpoort zullen dit jaar nog tot stand komen. In de Duin pan komt waarschijnlijk op 1 november het filiaal klaar, in het badhuis „Spaarn- berg" in elk geval voor 1 januari. Het filiaal in de omgeving van Duinwijk is nog toekomstmuziek. Vakstudie Karakteristiek voor Velsen is de wa re honger naar populairwetenschappe- lijke lectuur. „De kasten voor de tech nische werken vormen een bodemloze put" zegt de directeur Tj. Meyer er van. „Als we nieuwe boeken aanschaf fen, zijn ze de volgende dag al weer verdwenen". De jonge Velsense bevolking studeert blijkbaar graag. Dat is ook wel uit het rapport „De IJmond van Streek tot Stad" gebleken, waarin werd vastgesteld, dat bijvoorbeeld in de Rivierenwijk 26 pet van de bewoners een studie in vakbe kwaamheid volgden. Er is nog meer spra ke van werkelijke vakstudie dan van liefhebberij, hetgeen in deze streek met veel industrieën ook wel begrijpelijk is. De uitleen is na de ingebruikneming van de nieuwe zaal enorm gestegen. Sinds de oprichting, die na overleg met het Nut door de Gemeente geschiedde, en waarbij de gemeente de boeken van het Nut overnam, zijn er een miljoen boeken uitgeleend. Van het nieuwe ge bouw blijkt dan ook een enorme publi citeit uit te gaan. De vaktijdschriften in de leeszaal trek ken ook steeds meer bezoekers. Er zijn in totaal 253 tijdschriften, het aantal be zoekers was 16.294. Vooral veel jongeren ziet men er de laatste tijd opdagen. Een belangrijke factor hierbij is de onderwijsvernieuwing die onder meer door middel van scripties de jonge men sen veel meer tot zelfwerkzaamheid drijft. Zorgvuldig publiek Hoe gaat het Velsense publiek nu met de boeken om? Er blijkt hier een wis selwerking te bestaan. In de bibliotheek besteedt men de uiterste zorg aan de boeken en dit heeft ook een gunstige invloed op de manier waarop de lezer met het boek omgaat. Natuurlijk zijn er mensen, die de boeken samen met aard appelen in de fietstas doen, er zijn er, die ze zelfs onder de snelbinder doen, waardoor de banden worden verbogen. Maar over het algemeen is het Velsen se publiek keurig netjes op de boeken, die tenslotte gemeenschapsbezit zijn. De Velsenaren zijn trots op hun biblio theek, of ze nu op de hoofdpost hun boeken halen of in Velsen-Noord of bij de Brulboei. En zij uiten dat door zorg voor het boek. T eenager-expositie Ter gelegenheid van dit jubileum is er in de leeszaal een tentoonstelling voor de teen-agers ingericht, waarin aandacht wordt gevraagd voor talrijke belangwekkende publikaties, die voor de tiener van belang zijn. Mejuffrouw Waldy van de Staay ver zorgde de opzet van het geheel en zij is er uitstekend in geslaagd. „Die jeugd van tegenwoordig" toont tal van aspecten uit het leven van die jeugd. Schoolkran ten. en eigen werk van jongeren, een blad van de Elvis Presley-club naast houtsnijwerk, door jongeren geschreven boeken naast werken over jazz, het zal alles bij de jeugd wel in de smaak vallen. Handig is de lijst van jeugd- en sportverenigingen, leerzaam de beroeps- keuze-afdeling. Jeugdproblemen zijn niet voorbijgegaan de Hoogovens en vooral Van Gelder to nen met stands de onderwijsmogelijkhe den bij deze bedrijven. Het geheel is een expositie geworden, die veel jonge ren meer aan het lezen zal zetten. F 4. i Waldy van de Staay bij haar expositie. zingen van twee geestelijke liederen en van de aria's „Jerusalem" en „Lasst un.s singen von der Gnade des Herrn" van Fe lix Mendelssohn. De organist Stoffel van Viegen begeleidde haar daarbij muzikaal. Als solist speelde deze bekwame organist de Trumpet Tune van Henry Purcell en een improvisatie over het lied „Wat God doet dat is wel gedaan." P. Zwaanswijk Al enige jaren is er sprake van dat het politiebureau aan de Wijkerstraatweg bij de ponten en tegenover de Corverslaan zal moeten verdwijnen wegens de uitbrei dingen van de terreinen van de papier fabrieken Van Gelder Zonen n.v. te Vel sen en de laatste jaren tevens wegens het verplaatsen van het pontveer. Het huidige gebouw, een woonhuis, waarin de Velsennoordse politie al jaren lang haar bureau heeft, voldoet al even zoveel jaren niet meer aan haar doel. Dit woonhuis, de politiepost dus, is sinds enige tijd eigendom van de papierfabriek Van Gelder Zonen n.v., die het kocht in verband met de uitbreidingen óm straks, wanneer ook het gedeelte Wijkerstraat weg van de Corverslaan af ten behoeve van het verkeer naar de dan verplaatste ponten als zodanig zijn nut zal hebben ver loren. de fabrieksterreinen tot één on onderbroken geheel langs de kanaaloever te kunnen gebruiken. In het begin van 1963 hoopt men dat alles voltooid is. Als gevolg van deze ter reinaanwinsten voor de papierfabriek, die anderzijds weer grond van haar park in het noorden zal kwijtraken aan wegen aanleg voor de verbindingen met de nieuwe pontweg, zal dus ook het huidige politiebureau ophouden te bestaan. Dezer dagen nu is beslist, dat de nieuwe politiepost met bewoning(en) binnenkort wordt gebouwd op de hoek Wijkerstraat- weg-Meerweidenlaan, waar nog altijd een stuk grond braak ligt. Toen er destijds nog geen sprake was om irt Velsen een centrale brandweerkazerne met een vaste „bemanning" op te richten, werd gedacht om behalve de politiepost ook een brand weerkazerne voor Noord hier onder te brengen. Nu wordt het dus uitsluitend een bureau van politie. Bewoners van de Wij kerstraatweg, die gebruik maken van de achter hun woningen liggende brede poort ten behoeve van de stalling van hun auto's, hebben aanzegging gekregen er rekening mee te houden, dat de parkeer- en stal linggelegenheid op of achter hun erven binnenkort niet meer bereikbaar zal zijn, aangezien men spoedig tot de bouw van de reeds lang verbeide nieuwe politiepost zal overgaan. De fatale datum, 15 november, waarop het fraaie sportpark „Watervliet" in Vel sen-Noord voor het belangrijkste deel „kaal" moet zijn ten behoeve van het P.E.N. dat op deze terreinen een nieuwe centrale gaat bouwen, nadert met rasse schreden. Nog vijf weken en dan moeten alle spor ten behalve korfbal van Watervliet zijn verdwenen. Vorige zaterdag hebben leden van de voetbalvereniging „Breesaap" de afraste- rings de ringleiding om het kleinste voetbalveld al afgebroken en overgebracht naar het terrein van de Commissie voor Bedrijfsontspanning (C.V.B.) van Hoog ovens aan de Rooswijkerlaan. De komende zaterdag zal deze afraste ring op één van de C.V.B.-velden worden opgezet. Zoals bekend kan VVB van de C.V.B.-velden gebruik maken vóór de wed strijden van het eerste elftal en wellicht ook voor lagere elftallen totdat aan de oost zijde van de Grote Hout- of Koningsweg van gemeentewege een aanvang wordt ge maakt met de aanleg van vervangende velden, waarop volgens de huidige plannen de fraaie grasmat van het Watervliet-sport park kan worden overgebracht. Naar wij nog vernemen zullen de beide grote velden A en B zondag 8 oktober voor het laatst bespeeld kunnen worden. Daarna wordt de grasmat weggehaald en overgebracht naar het door Kennemerstaten nieuw aan te leg gen terrein op de nog braak liggende grond op De Gilden, schuin tegenover de hoofd ingang van Watervliet. Ook IJmond-hand- bal zal voor senioren tijdelijk gebruik gaan maken van de C.V.B.-velden. Enkele IJmuidense jongetjes hebben gis teren bij het Kerbertasiel in de Heeren duinen bij wijze van tijdverdrijf ongeveer tweehonderd eieren kapot gegooid, die eigendom waren van een kippenhouder De jongetjes zijn door de politie flink onder houden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9