Vogel werkgroep Haarlem bestudeert voor negende maal de herfsttrek KOSTUUMS i Groen Co beukenhof wordt misschien van uit de lucht bespoten ■■■■BI W. éSSÈHk '#1 Zie eens andere mensen! MAÏZENA D U RYEA Dagelijkse waarnemingen op post langs de kust tot begin november Uit? Goechwru! Protesttelegram tegen vivisectie Clichéfabrikanten gaan gouden jubileum vieren Ie KUST en te KEUR Fa. B. J. VAN HEMT VRIJDAG 6 OKTOBER 1961 15 DEZE HERFST is de Vogelwerkgroep Haarlem voor de negende achtereen volgende maal gestart met het waar nemen van de herfsttrek. Zaterdag 23 september is de post op de Boidevard bij de Zeeweg wer bezt om er dagelijks de langstrekkende vogels te observeren, te tellen en hier van nauwkeurig aantekening te houden, evenals van de weersom- standigheid, die op de trek zo'n ■yrote invloed tebben. Dit waarnemen zal tot begin november worden voort gezet. Tezamen met de ^gegevens van waarnemingsposten in verscheidene an dere delen van het land zal men zo weei een beeld kunnen vormen van het ver loop van de trek, dat van jaar tot jaar zo enorm kan verschillen. Ook wisselt men weer gegevens uit met vogeltrekwaar nemers te Hamburg, die daar aan de Elbe op post staan. Eigenlijk zou er zo een heel observatienet van Scandinavië tot Spanje moeten zijn, maar zover is het nog niet. Wel is men bezig om langs internationale weg te komen tot bescher ming van de vogels en tot behoud van overwinterings- en pleisterplaatsen. Prijsklasse 165.- tot 265.- herenmode Vinken Advertentie Centrale Verwarming Oliestook-installaties PTT'er stal geld uit brieven uit ontevredenheid Onkruidbestrijding per vliegtuig Zijlstraat 71 Amsterdams congres gebouw pas in 1965 klaar 1: •M o - i? i jnTII 4" 4% 'H' 'T-T:S; A - ,..4 Op „afroep' Aa-Be PLAIDS Zaalberg Weg over Veersche Gat 27 oktober open <2 Om weer eens wat te horen. Om een gezellig babbeltje te maken. Om eens onbezorgd tussen gezellig geroezëmoes een glaasje te drinken of een lekker kopje koffie geserveerd te krijgen. Heus. U hebt het nodig. Heus. Het is wel eens goed voor ul AA Aï; V De International Council for Bird Pre servation (I.C.B.P.) hield dit jaar een ver gadering in Stavanger in Noorwegen, die geheel gericht was op de vogelbescher ming in Europa, zo lazen wij in het rap port van Dr. M. F. Mörzer Bruyns in het laatste nummer van het tijdschrift ,.Het Vogeljaar". Er waren vertegenwoordigers uit nagenoeg alle West-Europese landen De agenda omvatte 22 punten- Er zijn besprekingen gevoerd over stookolie-ver ontreiniging van de zee en voorts over de gevaren voor de vogels van het ge bruik van alle mogelijke bestrijdingsmid delen, waarmee tegenwoordig kwistig wordt gespoten. Een ander punt van bespreking was de gestage uitbreiding van de vogelvangst in België, waar nog heel veel vogels in kooien worden gehouden. Een heel be langrijk onderwerp was verder de geva ren van een aantal voorgenomen ontgin ningen van moerasgebieden in Frankrijk Spanje en Italië voor de Europese vogel- wereid. Deze moerassen zijn als pleister plaatsen en overwinteringsgebieden van ontelbare watervogels van het grootste belang. Mede daardoor interesseren de Franse jagers zich in hoge mate voor de ze gebieden. (Er zijn in Frankrijk onge veer 500.000 kusitjagers.) Ondanks de in tensieve bejaging zijn deze moerassen van zoveel betekenis voor de vogelwereld dat drooglegging vermoedelijk het verlies van de voornaamste voedselgebieden op dit deel van de trekroute of van het overwinteringsgebied zou betekenen. Dit zou het voortbestaan van verscheidene po pulaties watervogels en steltlopers ernstig kunnen schaden. Er worden daarom po gingen in het werk gesteld om de betref fende instanties van de betekenis van de ze gebieden te overtuigen en althans een deel van deze moerassen als reservaat te behouden. Zo wordt ook in Spanje een prachtig gebied, de Marismas, aan de monding van de Guadalquivir met ont ginning bedreigd. Als de internationale actie, om een zeker bedrag daarvoor bij een te brengen, slaagt, zal de Spaanse regering waarschijnlijk bereid zijn een stuk van 5800 ha van dit unieke gebied te sparen. De regering van Senegal aan de west kust van Afrika is, mede dank zij de be moeiingen van de C.I.C. (Conseil Interna tional de la Chasse), bereid maatregelen te nemen ten gunste van de bescherming van de aldaar overwinterende trekvogels Dit is van het grootste belang ondermeer voor enorme aantallen grutto's van West Europa, waaronder die van Nederland. Ook in ons land zijn verscheidene ge bieden, die voor de vogels van internatio naal belang zijn. Om er enkfcle te noe men: Onze Wadden voor de steltlopers, de Biesbos voor eenden en ganzen en de pleisterplaatsen van de kraanvogels op de Limburgse en Brabantse heidevelden. De eerste kraanvogels uit het hoge noorden zijn hier al' weer gesignaleerd. Vroege trek IN DEZE HERFST IS DE TREK vroeg ingezet. Midden september kwamen de graspiepers al in grote aantallen door en de eerste troepen trekkende spreeuwen werden toen al gezien. In de laatste week van september was er al een aardige vin- kentrek. Het vermoeden, dat de vogels vroeg waren, werd bevestigd door het rapport van de vogelwaarnemers te Ham burg. Hun eerste waarnemingsdag was 17 september, en het bleek toen, {lat de sep tembertrekkers al haast geheel gepasserd waren; bijvoorbeeld zwaluwen zagen zij al niet veel meer. In plaats daarvan wa ren er toen al vinken onderweg. Verder meldden zij een invasieachtig optreden van Vlaamse gaaien en pimpelmezen en inderdaad hebben wij dit hier intussen ook kunnen waarnemen. Behalve pimpel mezen trekken er ook veel koolmezen. De vele gaaien zijn druk bezig met het verzameln van de eikels, die dit jaar schaars zijn. Het is te vefwachten, dat ze daarop spoedig uitgefourageerd zijn en dan de fruitkwekers komen verrassen met een bezoek aan de boomgaarden. Advertentie Betere herenkonfektie en op in bes, zeer ten gerieve van de grote aantallen zanglijsters en grote lijsters, die in de laatste weken zijn aangekomen en doorgetrokken. Ook de spreeuwen en de eerste kramsvogels treffen we daarop De bramen rijpten te elfder ure dank zij het mooie zomerweer in septem ber na de regenachtige periode. Dergelijke invasies van bepaalde vogel soorten hangen ten dele samen met de oogst van zaden of bessen, die deze vo gels tot voedsel dienen. Vorig jaar waren deze oogsten overal rijk en invasies kwa men dan ook niet voor. Wij concludeer den toen uit onze trekwaarnemingen, dat de gewone trekvogels ook niet zo'n haast maakten en dat ze min of meer boeme lend langs de goed van voedsel voorziene bossen trokken. Dit jaar is dat heel anders. Er zijn wei nig eikels, mede door nachtvorst tijdens de bloei en er zijn geen beukenootjes voor de vinken en kepen. Volgens het Duitse bericht zijn er weinig hazelnoten en in verband met het waarnemen van enkele notenkrakers aldaar, wordt de mo gelijkheid van een invasie van deze vo gels geopperd. Goed voorzien van zaden zijn de elzen en de vele sijsjes, die er al zijn, kunnen daarvan profiteren. De meidoorns hebben weinig bessen evenals de vlier, die vermoedelijk veel te lijden heeft gehad van de zware zomer stormen. De duindoorns staan echter vol ER BLEEK HIER LANGS DE KUST omstreeks het midden van de laatste sep- temberweek al vinkentrek te zijn. Het daaropvolgende weekeind werden de waar nemers verrast door een enorme trek van deze vogels, zoals men het nog niet eer der heeft meegemaakt in de afgelopen acht waarnemingsjaren. Zaterdag begon het al hoewel het eerst nog regende. De trek zette om negen uur pas goed in. Er woei een matige zuidoosten wind bij geheel be wolkte lucht. Onze waarnemer te IJmui- den telde toen tot half één 3500 vinken, 1350 spreeuwen, 475 graspiepers, 65 veld leeuweriken, 2 gaaien, 715 kieviten, 3 wa tersnippen, 3 boerenzwaluwen, 40 koolme zen en verder een aantal witte kwekstaar- ten, kneuen en ringmussen. De volgende morgen gingen de vinken al in de schemer op weg. Gedurende eni ge uren achtereen ijlden troep na troep in een brede stroom voort over de zeeduinen. Sommige troepen telden wel honderd tot tweehonderd vinken. De trekdrang was sterk en het weer was die dag wel bijzon der gunstig om een goed gestuwde trek in de hand te werken. Het trof goed, dat het zondag was en er veel waarnemers op de post aan de Boulevard aanwezig waren. Voor een normale bezetting van twee man was het een onmogelijke taak geweest om deze sensationele doortrek te verwerken. In drie uur werden niet minder dan 13.000 vinken geteld. De trek ging daarna nog door, zij het in mindere mate. Zo'n top dag valt anders pas omstreeks 8 oktober, wel een bewijs van de vroege trek van dit jaar. Op de twee ochtenden van dit week eind waren al meer vinken geteld dan ge durende het gehele trekseizoen 1960 totaal. Ook andere vogelsoorten trokken op de eerste oktober sterk. Waargenomen wer den: 1300 graspiepers, wat veel te noemen is, 2500 spreeuwen, een normaal beginne tje, 100 groenlingen, 300 ringmussen, en kele troepjes veldleeuweriken, een aantal kool- en pimpelmezen, sijsjes, witte kwik staarten, enige boerenzwaluwen en boom leeuweriken. Over zee trokken grote sterns, enkele visdiefjes en troepen kap- meeuwen naar het zuiden en vijfmaal werd er een kleine jager gezien, jagende achter een meeuw om het voedsel afhan dig te maken. Verder was er een zeer in teressante trek van kieviten. In troepen van 40 tot 120 stuks kwamen ze voorbij in hun typische vliegformatie van een langgerekt front, vaak ook over de binnen- duinen. Totaal werden er ruim duizend ge teld, een aantal, dat wij niet eerder langs de kust zagen passeren. De waarnemer in Bilthoven had gedurende de gehele tweede septemberhelft al kieviten langs zien ko men. Tzummarum meldde dit weekeind eveneens een ongekend sterke kieviten- trek. Op beide dagen tezamen werden er niet minder dan 7400 geteld en in Renesse op Schouwen was de trek van deze soort ook bijzonder sterk- Een andere ongewone verschijning bij het waarnemen dit jaar is de watersnip die op alle posten door trekt. Dezer dagen werd de secretaris van de vogelwerkgroep Haarlem, de heer F Bloem opgebeld uit Zeeuws Vlaanderen. Een opmerkzaam waarnemer waarschuw de hem. dat daar een enorme nachttrek van zanglijsters te horen was. Nadat hij zijn oor te luisteren had gelegd bleek, dat deze lijstertrek ook bij Haarlem te horen was. In drie kwartier werd er 310 keer het hoge korte trekroepje van de zanglijs ter vernomen, terwijl een enkele maal een merel ertussen werd herkend. Visdiefje BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 De officier van Justitie bij de recht bank te Amsterdam heeft tegen een 57- jarige geschorste expediteur bij PTT wegens diefstal van geld uit brieven acht maan den gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar geëist. De verdachte, die sinds 1928 in dienst was bij PTT, meende dat het wel zo'n 200 brieven waren geweest. Hij dacht er totaal 200 gulden uitge haald te hebben. Het bleek dat de man het geld niet nodig had, maar teleurge steld was dat hij geen promotie kon ma ken omdat hij het vereiste tempo bij het sorteren niet kon halen. De officier van Justitie zei dat de ver dachte bij PTT veel teleurstellingen te verduren heeft gehad. Hij was niet in staat om aan de eisen, die gesteld wer den voor een promotie, te voldoen. De raadsman zei dat de man met het stelen van geld uit brieven was begonnen „om eens aan iedereen duidelijk te maken hoe slecht men hem behandeld had". Op 19 oktober zal de rechtbank uitspraak doen. (Van onze medewerker vo or bloembollencultuur) Vogeltrek in beeld Haarlem Door diverse omstandigheden zal het congresgebouw, dat door de gemeente Amsterdam bij het nieuwe RAI-gebouw wordt opgericht, later klaar komen dan aanvankelijk was verwacht. Eerst werd gesproken over begin 1963, later werd hel voorjaar 1964 en nu heeft de gemeente als streefdatum voor de opening 1 januari 1965 gesteld. Er is wijziging aangebracht in de oorspronkelijke opzet om de ves tiaires gelijkvloers te bouwen. Zij zullen nu in een souterrain worden onder gebracht. Volgende week zal een commissie, be staande uit mr. P. J- Mijksenaar, de ar chitect A. Bodon en de binnenhuisarchi tect H. Salomonson, een bezoek brengen aan moderne theaters en congresgebou wen in Gelsenkirchen, Bonn, Luik en Sit- tard om de inrichtingen ervan te bestu deren. ''jMHI j -:V-r s> V <fcC N vf is» v ■- jr-y Tv f* j Zal het bloemvollenvak de bewonderaars van dé bollenvelden en de Keukenhof een nieuwe attractie bieden? De kans bestaat namelijk, dat in het aanstaande voorjaar een vliegtuig zal worden ingeschakeld bij het verspuiten van verschillende bestrij dingsmiddelen. Er zijn onderhandelingen gaande tussen een fabriek van bestrij dingsmiddelen en de daarmede geassoci eerde onderneming, die zich met dit werk bezighoudt, het vliegbedrijf Nederland, dat Breda gevestigd is. Of deze methode levensvatbaarheid heeft weet niemand, maar het vliegbedrijf gelooft er in en ook een van de zeer grote bloembollenkwekers in Noordwijk, die de tulpen op zijn bedrijf in Denemarken al twee jaar met succes laat bespuiten. Het idee van de bespuiting van bloem- bolgewassen is uit Denemarken overge waaid naar Nederland. De cultuurtechni sche medewerker van het bloembollenvak blad „De Hobaho" bracht een bezoek aan dat reuzebedrijf in de buurt van Kopen hagen. Daar vernam hij van de Nederland se bedrijfsleider vele revolutionaire din gen. Onder meer, dat men ook bloembol len laat bespuiten uit de lucht. Daar ge beurde het per helicopter dit voorjaar en men is er enthousiast over. De verdeling van de middelen over het gewas is uitne mend, beter dan met een laag bij de grond- se spuit, de gewassen worden niet bescha digd, het gaat enorm snel, kortom, men was best tevreden. Dit verhaal kwam in het bloembollen vakblad te staan. Het bracht een lichtje aan het branden bij een fabrikant van be strijdingsmiddelen, die al een aantal jaren in het Noorden van ons land met dit bijltje h^kt. Wat op landbouwgewassen in Neder land kan en op tuinbouwgewassen in Dene marken, moet dus ook hier kunnen. Na interne besprekingen werd de cultuurtech nische man gevraagd naar de mogelijkhe den en moeilijkheden, wat ten slotte resul teerde in een bijeenkomst van de betrok kenen met een aantal grote bloembollen kwekers. Nu zijn bloembollenkwekers, net als alle agrariërs, wat hun gewassen betreft toch wel conservatieve lieden. Heel voorzichtig ging men de mogelijkheden en onmogelijk heden aftasten. De vliegende bestrijders moesten toegeven, dat het onkruidbestrij dingsmiddel Chloor I.P.C. niet precies zo kan worden verspoten, als men dat °P de grond gewend is. Een vliegtuig kan nu eenmaal niet zoveel water meenemen als de man die met een rugspuit voortdurend heen en weer kan lopen naar de sloot. De concentratie zou dan wat hoger liggen, Men keek bedenkelijk, want het verspuiten van dit onkruidbestrijdingsmiddel moet precies in de tijd gebeuren, dat men alle mensen op het bedrijf nodig heeft. Een vliegtuig, dat dat werk eventjes doet dus wel aantrekkelijk. Heel voorzichtig werd eens gepolst hoe duur dat vliegen wel is. „Goedkoper dan men denkt" want het kost nu ongeveer even veel als wanneer men een man met een loodzware spuitmachine het veld in stuurt. Men moet de kosten schatten tus sen de twintig en de dertig gulden per ha. Dat komt overeen met de drie tot vier cent per rijnlandse roede van de „ouder wetse" manier. Er is ook nog gezegd waarom het zo goedkoop is. De associatie bestaat niet voor niets. Deze vliegers ver spuiten natuurlijk de middelen van de me dewerkende fabrikant. De winst komt uit de bestrijdingsmiddelen. Een typisch voor beeld van de verlegging van de prijscon currentie naar de service-concurrentie Woorden waar iedere verkooptechnicus te genwoordig zeer gaarne mee schermt en waarmede het bloembollenvak een paar jaar geleden kennis heeft gemaakt. Weder zijdse genegenheid is er echter nog niet. Een ander detail is, dat het vliegbedrijf natuurlijk wel een minimum oppervlakte moet kunnen bespuiten. Voor honderd hec tare gaat men de moeite doen om een vliegveld, driehonderd bij zestig meter, te Het vliegtuig zou namelijk steeds ter be schikking van de bollenmensen moeten staan en „op afroep" kunnen vliegen. Het moet vliegweer zijn en dat moet weer pre cies uitkomen met het ogenblik, dat de bloembollenkweker het noodzakelijk acht om de gewassen te voorzien van een be schermend laagje, waarop diverse zwam men een roemloze dood moeten sterven De vliegmensen konden veel beloven en met graagte, want in de landbouw begint men pas zo omstreeks juni te spuiten Dan is men in de bloembollenstreek zo on geveer aan het oogsten toe en heeft het vliegtuig niet meer nodig. Voor het vlieg bedrijf zit er dus een mooie werkspreiding in. Advertentie 195 x 145 100 WOL ƒ41.75 Grote Houtstraat 62 en 67 - Tel. 10657 - 12839 De directeur-generaal van Rijkswater staat, ir. A. G. Maris, zal op vrijdag 27 oktober de nieuwe weg over de dam in het Veersche Gat officieel in gebruik stel len. Deze dam verbindt Noord-Beveland met Walcheren. Waarschijnlijk zal dit voor dr. Maris zijn laatste officiële daad zijn, want op 31 oktober hoopt hij met pensioen te gaan. vinden ergens in de Bloembollenstreek. Men denkt aan het Langeveld bij Noord- wijkerhout. Men moet dan door een berg van besprekingen worstelen, met de Plan- tenziektenkundige Dienst, de Dienst voor Volksgezondheid en 't Instituut voor Plan- tenziektekundig Onderzoek. Als die alle maal hebben verklaard, dat mens, dier en plant gezond zullen blijven dan gaat men naar het gemeentebestuur om toestemming te vragen om een vliegveldje aan te leg gen. Dat mag meestal wel. En dan gaat men vliegend spuiten. Het toestelletje vliegt op een hoogte van een tot anderhalve meter met een snelheid van 100 km. per uur, een brede snel da lende wolk achterlatend, waarna de bloem bollenkwekers als windhonden op de haas op de gewassen zullen toesnellen om te zien of het bestrijdingsmiddel werkelijk zo fijn verdeeld over het blad ligt als de pi loot beweerde. Er kan honderdzestig ha. per dag worden bespoten! Als dat allemaal werkelijk en inderdaad enz. zo is, dan groeit de kans, dat men in het voorjaar 's morgens vroeg of 's avonds laat de at tractie van de streek, een laag vliegend spuitend vliegtuig, een Piper Super, kan aanschouwen. Men zal er wel een beetje geluk bij moeten hebben. Die bollenkwe- ker, die het op zijn bedrijf in Denemar ken liet doen had het zelf nog nooit ge zien! „Als ik kwam om te kijken dan was het meestal net gebeurd". Het wordt dus ook hier, zonder geluk vaart niemand wel. Advertentie 5? 3 SC ,7 Luister naar de fa milie Doorsnee via Radio Luxemburg (208 en 49.26 m) op zaterdag 7 oktober om 12 uur of zon dag 8 oktober om 13.30 uur of via Radio Veronica (192 m) op maandag 9 oktober 's avonds om 6.30 uur. Deze uitzendingen wor den u aangeboden doordeNederlandse Horeca-bedrijven. J Tijdens een door ruim 400 personen bij gewoonde protestvergadering tegen de vi visectie, die de Nederlandse Bond tot Be strijding der Vivisectie en de Nederlandse anti-vivisectiestichting in Amsterdam had den belegd- is met algemene instemming be sloten een telegram te sturen aan de mi nister-president, waarin verontrusting en verontwaardiging wordt uitgesproken over het steeds toenemen van de vivisectie, ook Op 7 november is het preceis vijftig jaar geleden dat in een Haarlems restau rant, op een steenworpafstand van het beeld van Laurens Janszoon Coster de Vereniging van Nederlandse Chemigrafi- sche Inrichtingen (V.N.C.I.) werd opge richt. In deze vereniging zijn thans alle 70 Nederlandse clichéfabrikanten ver enigd. Het gouden feest zal op 7 november wor den gevierd met een herdenkingsbijeen komst in het Amstelhotel te Amsterdam en een receptie. Op 18 november wordt het feest in intieme kring gevierd in Arn hem. Ter gelegenheid van het jubileum zal aan leden en relaties het boek „Werk zon der opdracht" worden toegezonden. Het is geen traditioneel jubileumboek. Het zal een beeld geven van creatief werk van zowel clichéfabrikanten als van een aan tal van de 1400 Nederlandse chemigrafen- werknemers. De V.N.C.I. richtte in 1947 de nog steeds in de hele wereld unieke N.E.P.E.A. op, een coöperatieve exportorganisatie, die de produkten van de Nederlandse chemigra- fie in nog steeds toenemende mate naar het buitenland exporteert. in Nederland. In het telegram wordt de minister-president verzocht met de grootst mogelijke drang te bevorderen dat ons land spoedig een wettelijke regeling krijgt ter administratie, regeling, controlering en be teugeling van de vivisectie en mogelijkhe den tot onderzoek en onderwijs op het ge bied van vivisectie-vrije methoden worden gestimuleerd en zo nodig door de regering worden gesubsidieerd. Tijdens de vergadering werd door vier sprekers geprotesteerd tegen het feit, dat in de nieuwe Dierenwet met geen woord wordt gerept over de vivisectie en dat niet regelend en controlerend tegen de vivisec tie wordt opgetreden. De heer W. Groen, perschef van de Wereldcoalitie tegen de Vivisectie, wees op het hand over hand toenemen van de vivisectie. „Een deel van deze vivisectie wordt verricht op huisdie ren, die door gewetenloze opkopers wor den verkwanseld aan laboratoria, waar men niet vraagt naar de herkomst van de ze dieren. Ze worden betaald met rijksgel- den en belastinggelden. Het Nederlandse publiek heeft er recht op te weten waar deze dieren vandaan komen. Dit alles moet in een Dierenwet worden geregeld. Onze regering weet niet hoeveel dieren er naar de laboratoria gaan voor vivisectie", al dus de heer Groen. Er werd een filmpje vertoond dat clan destien was opgenomen in een „monkey- farm" in Engeland, waar apen zijn onder gebracht voor het ondergaan van proefne mingen en vivisectie. De heer Groen zei dat dit ook in Nederland gebeurt. Advertentie maakt Uw groenten zo lekker.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 15