DE DODENLIJST VAN ADRIAN MESSENGER SLOBBERTRUI" BLIJFT FAVORIET VOOR SPORTIEVE ZELFBREISTERS Hit hr bprlphpn lijft NOG DIT JAAR DRAAD-TV IN BELGIE? Het Meheim van de vuurtoren PANDA EN DE MEESTER43PHEFFER X Polle Pmöo EENVOUD KENMERK DER BREIMODE 1961 -'62 Ernstige critiek in de pers op plannen van de regering Ons vervolgverhaal VRIJDAG 6 OKTOBER 1961 19 PHILIP MACDONALD Oorspronkelijke titel: The list of Adrian Messenger 99 Snelle dokters-ingreep met gewoon zakmes 200 jaar geleden OJL 54) Firth ging verzitten. „Ik weet dat het belangrijk is dat we niet opvallen" zei hij. „Maar zijn er wel genoeg men sen ingezet voor de bewaking van dat huis in Hampstead?" Lucas zei: „Voor het ogenblik wel. Ze zijn er eigenlijk alleen voor de goe de orde. Ik moet toegeven dat de ma nier waarop Gethryn die jongen daar heen over heeft laten brengen het voor Swaab onmogelijk maakt te we ten waar hij is..En hij zal nu trou wens toch nog geen aanslag op hem plegen. Het is te kort na de dood van zijn grootvader". Anthony stond op. „Dat is prachtig", zei hij tegen Lucas. „Maar vergeet niet dat je voor het ogenblik hebt ge zegd". Hij liep naar de stoel waarop zijn hoed en jas lagen en vervolgens naar de deur. Op de drempel keerde hij zich om. „Wat we niet moeten vergeten", zei hij, „is dat Smith-Brown-Jones even vrij is als voorheen. Dat betekent: zo vrij als een vogeltje in de lucht". Hij opende de deur. „Dat is geen prettige gedachte", zei hijen was verdwenen. HOOFDSTUK 9 Wellington Lane is een door iepen overschaduwde weg aan de meest landelijke kant van Hampstead Heath die leidt naar een eikenbosje en waar langs een aantal fraaie landhuizen ligt, met elk een twintig are eigen grond Wellington Lane nummer zeven was het tijdelijke huis van de Camerons, waar deze avond om elf uur in een van de vijf slaapkamers Christopher Derek Swabborn, de negentiende mar kies van Gleneyre de diepe slaap sliep van een vermoeide jongen, die een vermoeiende dag heeft doorgebracht bij nieuwe vrienden. Zijn oude vriend Firbank, die aan het voeteneind sliep, bewoog zich onrustig. In de aangrenzende kamer stond Jocelyn Messenger op het punt naar bed te gaan. Ze was erg moe, maar ze had een voorgevoel dat ze toch niet gemakkelijk in slaap zou kunnen ko men. En zo zat ze dus in haar nacht japon in het haardvuur te staren. Haar hoofd was vol door elkaar tuimelende gedachten, ze rookte de ene smake loze sigaret na de andere en ze luis terde naar de rinkelende geluiden die de ouderwetse met stoom werkende centrale verwarming die de Came rons gelukkig gemoderniseerd hadden voortbracht. Op de schoorsteenmantel stond een luid tikkende klok, en iedere tik scheen haar gedachten nog meer in de war te brengen. Niet omdat er nu zoveel wilde of beangstigende dingen waren om over te denken, niet omdat ze scheen te leven in een melodrama waarin alles er veel te dik opgelegd was, niet omdat een jongen van twaalf jaar waar ze heel erg op gesteld was, in gevaar verkeerde.. Nee, niet om een van deze nuchtere en geldige redenen, maar alleen maar omdat een man was weggegaan. Een man nog wel, van wie ze zichzelf her haaldelijk verteld had dat ze niets meer met hem te maken wilde heb ben. Er was nog een blok over in de bak naast het haardvuur en dat gooide ze nu ook op de vlammen. Vervolgens stak ze nog een sigaret op. Even la ter kwam ze tot de ontdekking dat ze doelloos de kamer rondliep, naden kend over het gesprek dat zij met Margaret gehad had twee dagen na dat Derek en zij hier een week gele den gekomen waren. Dat was dezelf de dag dat ze ontdekt hadden dat Ra- oul terugging naar Parijs omdat hij was teruggeroepen voor een bespre king met zijn hoofdredacteur. Zonder dat er iets over gezegd was had ze steeds aangenomen dat hij in de na bijheid van het huis zou blijven, of dat hij althans steeds bij de hand zou zijn. Niet alleen als een geschikte be waker voor Derek, maar ook mis schien als een man die haar zou kunnen overtuigen dat ze meer was dan alleen maar een scalp voor zijn collectie. Dat woord had ze tegen Margaret gebruikt: een „scalp". Ze herinner de zich dat gesprek nog heel goed, wat dat betreft was er geen verwar ring. Het had plaatsgevonden vlak na het gesprek dat zij voor hen had ge arrangeerd met Anthony Gethryn, een gesprek waarover ze allebei maar elk op hun eigen wijze nogal opgewonden waren geweest. Toen John hen na ver loop van tijd alleen had gelaten, had Margaret echter plotseling gevraagd: „Waar is Beaucaire?" Ze had toen moeten uitleggen dat Raoul opgebeld had dat hij naar Parijs ging, waarop Margaret had gezegd: „dat verbaast me niets," en daarop was het begon nen. In vijf minuten had Margaret de hele geschiedenis voor haar ontra feld, en dat was een verhaal waaruit duidelijk bleek dat zij niet zomaar nog een scalp zou zijn geweest. „Als je aan die pneumatische sirene uit Sicilië denkt, ben je gek!" Marga rets ogen stonden vol hoon. „Ik zou liever een ei zonder zout hebben dan een man zonder verleden!" „Maar hoe moet ik weten of zij verleden is?" Ze wist niet of ze moest lachen of boos zijn. „En dan heb je ook nog die bal lerina. „Een krantefoto!" Margaret lachte nu nog honender. „Hij had haar waar schijnlijk nooit eerder gezien en zal haar nooit meer zien. Wat verwacht je dat die man doet als hij niet bij jou is? Rondlopen in een sluier en een lepra-bel luiden?" Jocelyn lachte, nu ze zich de toon en de woorden herin nerde. Op dat moment had ze niet ge lachen, maar nu kon ze dat wel, zij het een beetje berouwvol. Ze hield plotseling op toen ze achter de tussendeur naar Dereks kamer ge krabbel en gejank hoorde. Ze liep naar de deur en maakte hem open, waarop Firbank te voorschijn kwam, kwispelend met zijn staart en naar haar kijkend met een verontschuldi gende maar veelbetekenende blik. Jocelyn zuchtte. Ze keek in de an dere kamer, zag dat Derek vast in slaap was en deed de deur weer dicht. Ze keek naar Firbank, zuchtte weer, pakte haar kamerjas van het voeten eind van het bed en was even later de kamer uit en op weg naai de trap. Toen ze de werkkamer voorbijkwam hoorde ze John en Margaret achter de deur praten, en ze dacht er even aan haar hoofd om de hoek van de deur te steken, maar een nieuw ge jank van Firbank overtuigde haar. Ze nam hem snel mee naar beneden naar de eetkamer en deed de open slaande deuren open, waarop hij langs haar heen schoot op weg naar zijn lievelingsboom. Ze trok de deuren dicht en bleef er bij staan, wachtend en naar buiten kijkend. Een scherpe noordoostenwind had de wolken uiteengejaagd en koud maanlicht overspeelde de tuin, zodat overal pikzwarte schaduwen van steeds heen en weer bewegende zwaaiende bomen en struiken ontston den. Nadat hij gedaan had wat hij moest doen kwam Firbank braaf naar haar terugdraven. Op dat ogenblik maakte zich echter een kat los uit de duister nis, een kat die tegelijkertijd zag en gezien werd en die het volgende ogen blik een grijs balletje was dat er van door ging naar de dichtstbijzijnde muur. Met Firbank als vurige maar zwijgende achtervolger.. „Niet doen!" Jocelyn rukte de deur open en rende het grasveld op, waar de wind over haar losbarstte, scherp als een scheermes en haar wanhopige geroep „Firbank Firbank!" volko men wegvagend. De kat vloog over de meer dan een meter hoge muur heen en vluchtte en Firbank ging er achteraan met een onhandig maar grimmig geklauter. Ze was halverwege de muur toen ze bedacht hoe zinloos haar achtervol ging was en bleef staan. Ze zei „barst" en kwam tot de ontdekking dat ze het zo koud had dat haar tanden klapper den. Ze maakte zich niet te veel zor gen over Firbanks exodus hij was er die week al twee keer vandoor ge gaan en beide malen op korte termijn en in goede orde teruggekeerd en draaide zich dus om om terug te ke ren naar het huis en de warmte. Ze had pas drie stappen gedaan toen ze in een ooghoek een beweging zag bij de grote iep bij de hpek van het huis. Ze bleef staan, bevangen door een plotselinge angst die haar bewegingloos maakte. Wordt vervolgd) DAT DE VROUWEN (bijna) dezelf de rechten hebben als de man, weten we nu zo langzamerhand wel. Dat ze door „rattekopjes" en lange broeken ook uiterlijk steeds meer op hem gaan lijken, is ook al geen nieuws meer. Nieuws is misschien wel, dat de breimode van dit jaar het uiterlijk verschil tussen man en vrouw nog wat verder wil vervagen. Anders gezegd: de truien en vestjes die het zwakke geslacht dit seizoen gaat dragen, zijn bijna net zo royaal, ruim en makkelijk zittend als de herentruien. ZIJN WIJ VROUWEN dan zulke manne lijke wezens geworden? Weineen, we heb ben alleen wat meer zin in comfort gekre gen. Hulpen in de huishouding zijn al in geen 15 jaar meer te krijgen en we spoe len onze vaat nu eenmaal niet 21 keer per week in een middagjaponnetje of een cock- taildress. In ons huishoudelijke werk wil len we makkelijke kleren aan hebben. En wat is er gemakkelijker dan een ruim ge breid huistruitje of -vestje, dat nog kittig en vlot staat bovendien? Bobelinkleuren troef Breit u zelf? En houdt u van die vlotte stijl? Koop dan een Shetlandwol, dat zacht ruige spulletje, dat voor een sportieve, wat nonchalante stijl zo bijzonder geschikt is. Loopt u met een sportief model niet zo hard weg, koop dan een fijne, langvezeli- ge wolsoort, bijvoorbeeld een zacht mari- nowol. Dat is geen wolmerk, maar een wolsoort. Ze geeft een truitje of vestje een zacht-zijig en heerlijk soepel uiterlijk. Wilt u meerkleurige breiwol kopen, vraagt u dan naar Mouliné of Ombré. Hoe die er uitziet? Wel, we zouden zeggen: stapt u maar de eerste de beste breiwol- winkel binnen en vraag de winkelier om het u even te laten zien. U weet dan met een of u het mooi vindt of niet. Hout u van een glansgarentje in uw breiwol? (U moet het natuurlijk zelf leuk vinden). In ieder geval is breiwol met een glansgarentje meestal een metaaldraad je op het ogenblik een mode-artikel en dus zeker een half jaar lang verkrijgbaar. Wat de kleuren betreft, ook daar zien we tijdelijke mode-invloeden meespelen. Dit jaar zijn de kleuren van oude wandtapijten favoriet: muskaat bijvoorbeeld (donker blauw met een groenig waasje), brons met een gele schemer, warm Bokhara- rood (Bokhara is een Oosterse tapijtsoort) gobelinblauw (een blauw dat wat aan de grijzige kant is, maar toch heel warm van toon). WAT LEVENDIGE dessins betreft, daar zal de Nederlandse vrouw ook dit jaar niet zo happig op zijn. Ze geeft de voorkeur aan uni eenvoudig dus. Misschien in een Boven links: Een pullover van klas sieke snit uit een zuivere merinowol. Daarnaast een grofgebreide sjaal met bijpassend mutsje. Rechts: Sporttrui uit Shetlandwol, met een „Noors" des sin. Midden: Een licht vestje, afge biesd in een contrasterende kleur. Ge breid uit een tweekleurige wol. Onder links: Trui en rok uit zgn. Ombré-wol. Hoge rolkraag van een anderkleurige en andersoortige wol gebreid. Daar naast (voor de tieners) een Michel- (of slippenmuts) met gebreide wollen kousen in hetzelfde dessin. Onder rechts: Een heerlijk geval uit een zacht-ruige Shetlandwol, kraag in een veel wijdere steek gebreid, Parijs' accentje door verlaagde rugceintuur. aparte steek, maar toch niet verbreid tot ingewikkelde meetkundige vormen of Noorse dessins in allerlei kleurstellingen. Wat niet wegneemt, dat er ook in dit op zicht te kust en te keur te krijgen is. De tegenwoordige modellen zijn ruwweg in twee groepen te verdelen: de heel wij de, eigenlijke vormloze modellen, waar de jonge vrouw steeds meer de voorkeur aan geeft en de modellen van de „gulden mid denweg": niet te wijd en niet te lang. Een ander kenmerk van de breimode van nu is de voorkeur voor contrasten: bij voorbeeld kraag en manchetten van een andere wolsoort (èn kleur) dan de rest. Soortgelijke contrasten gaan we maken want we willen allemaal wat aan de mo de doen met gebreide mutsjes, sjaals, sokken en zelfs („tieners" opgelet!) kou sen. Aan de slag dus maar! Op de trappen van een Londens zieken huis hebben dokters voorlopig het leven gered van een vrouw op leeftijd, die daar een familielid kwam bezoeken en plotse ling een hartaanval kreeg. Zij zeeg op de stoep ineen. Een ijlings gealarmeerde dokter constateerde dat het hart niet meer klopte. Hij riep om een mes. Een verpleegster snelde naar bin nen om een operatiemes te halen, doch de dokter die niet zo lang kon wachten ge bruikte het gewone zakmes, dat de por tier hem gaf. om de borstwand om het hart van de vrouw te verwijderen. Dit geschied de zonder verdoving aangezien de dood eigenlijk al was ingetreden en de patiënt niets meer kon voelen. De arts begon on middellijk het hart te masseren, terwijl de portier hielp met kunstmatige adem haling. Spoedig kwam het hart weer in beweging en keerde het leven terug. De toestand van de vrouw is nog ernstig. Oprechte Donderdagse Haerlemse Courant den 8 October 1761 Advertentie: Een of twee ordentelyke Juf frouwen of Voogden voor Minder jaarige Kinderen (mits van de Gereformeer de Religie) genegen zynde een Voor- of Achter Kamer, waarvan de laatste een vermaakelyk Uytzigt heeft over de Tuynen, gelegen in 't best van de Stad Amsterdam, te huuren, en in de Kost te zyn by fatzoenlyke Lie den, adresseere zig by Jacobus Sanhoffius, Boek- en Papierverkooper in de Nes by de Naardersteeg t' Amsterdam. 9 fV 2829. Nou, de stormkegel was niet voor niets gehesen! Aan het eind van de mid dag was de wind aangewakkerd tot 'n flinke stormkracht. De golven rolden schuimend tegen het strand op; de lucht was donker en dreigend. Dolf en Ben waren in de duinen, toen de storm in z'n volle kracht losbarstte. Ze hadden zelfs wat moeite om tegen de har de vlagen in vooruit te komen. Nounouf zei Dolf. Dat wordt nood weer, hoor! Ze moesten hun ogen dichtknijpen voor het scherpe duinzand, dat opwoei en hun gezichten striemde. Toen zagen ze een oude schuur, aan de voet van een duin De plannen van de Belgische regering om nog voor het einde van dit jaar een concessie te verlenen aan een particuliere maatschappij voor de exploitatie van t.v.- distributie heeft in industriële kringen in Brussel en in de Belgische pers ernstige critiek ontmoet. Een speciaal daarvoor opgerichte maatschappij, waarin behalve be staande instellingen voor radiodistributie ook enkele buitenlandse ondernemingen geen Nederlandse zijn vertegenwoordigd, zal door de Belgische regering volgens de bestaande plannen worden gemachtigd, de t.v.-distributie te verzorgen. Voor waarde van de Belgische regering, die zelf bij deze distributie geen rol zal spelen en daarbij ook niet financieel zal zjjn betrokken, is onder meer, dat de maatschappij geen eigen programma mag samenstellen en ook geen reclame mag uitzenden. Deze laatste voorwaarde geldt ook voor de eventuele overname van buitenlandse pro gramma's. Overigens is het betreffende Koninklijk Besluit bijna gereed en de publi- katie ervan kan binnen enkele weken worden verwacht. De critiek in de Belgische pers en met name in de „Gazet van Antwer pen" richt zich in de eerste plaats op de wijze, waarop de regering de plan nen heeft voorbereid. De regering werd geadviseerd door een commissie, bestaan de uit technische ambtenaren, afgevaar digden van de Belgische radio en tele visie, van het ministerie van Culturele Zaken, van een commerciële onderneming en van de nieuwe maatschappij, die de concessie zal krijgen. In deze commissie zoekt men tevergeefs naar vertegenwoordi gers van de Belgische industrie en van de kleinhandel. „Wetende, dat het juist de belangen van de industrie en de klein handel zijn die door deze plannen in het gedrang komen, is het hoogst bevreem dend te noemen dat beide groeperingen van deelneming aan de werkzaamheden van de commissie werden uitgesloten", aldus de „Gazet van Antwerpen". Het blad wijst er voorts op, dat bij de distributie slechts een „half toestel" nodig zal zijn, dat vrijwel alleen de beeldbuis en de kanaalkiezer zal bevat ten. De nieuwe maatschappij zal zelf direct of indirect deze apparaten gaan leveren. 66. Ook de inspecteur was nu weer bij zinnen en hij nam vastberaden opnieuw de leiding op zich. „Draag zorg voor de gevangene!" sprak hij tot zijn beide on dergeschikten. „Laat de boevenwagen komen, dan kan hij naar de gevangenis worden gebracht voor inbewa ringstelling in een mooie, ouderwetse, stenen cel. We zullen dat ventje leren!" Het zag er voor Panda akelig uit, want hij begreep best dat dit geen gevangenis van bordpapier zou zijn; en er was niemand die luisterde naar zijn betuigingen van onschuld. Ze hadden het trou wens allemaal heel druk, want de inspecteur en de heren Nagelbeen en Wrongelsma bespraken nu, hoe ze de verdere achtervolging van Joris Goedbloed zouden inkleden. Zij werden het er over eens, dat hij nog niet ver weg kon zijn en dat de beste tactiek zou zijn om hem door het gat in het decor te volgen. De agenten wis ten intussen ook wat zij te doen hadden; terwijl de ene Panda in bedwang hield, verliet de andere het gebouw om de boevenwagen te halen. Het was nu heel rustig op straat; er liep geen levende ziel, behalve een enkele boom, waar de ordebewaker geen aandacht aan schonk omdat hij door de uitvoering van zijn taak ge heel in beslag genomen werd. De te-distributie wordt afgeschilderd als het ideaal. Men zou de beelden kun nen ontvangen op een plat scherm, dat aan de muur kan hangen. Het hoeft ech ter geen betoog, dat voor de teledistri- butie geen speciale beeldbuizen zullen worden gemaakt en dat zij dus niet platter zullen zijn dan in een gewoon toestel. De abonnementen zouden een enor me besparing betekenen voor de kijkers, waarbij echter wordt vergeten dat de abonnee zijn hele leven moet blijven be talen. Men spreekt van een gegaran deerde ontvangst van Vlaamse, Waalse, Franse, Nederlandse, Duitse en Engelse zenders, zonder rekening te houden met de waarheid. Nog afgezien van de auteurerechten, die bij het reelren van buitenlandse pro gramma's meespelen, kan elk distributie net alleen die zender doorgeven, die nor maal ter plaatse kunnen worden ont vangen, niet meer en niet minder", al dus de Antwerpse krant. „Verdachte snelheid De „Gazet" noemt het voorts „ver dacht", dat het koninklijk besluit „met in regeringszaken zelden geziene snelheid" is voorbereid. Er is een t.v.-distributie- maatschappij opgericht, die zal werken met een kapitaal van 1,3 miljard frank (bijna 100 miljoen gulden). „Het is be kend, dat er buitenlandse belangen mee gemoeid zijn, maar gezien de haast die achter het project wordt gezet, mag men de vraag stellen: welke andere belangen? Het is opvallend, dat de nationale belan gen over het hoofd zijn gezien. Noch de industrie, noch de kleinhandel werden geraadpleegd en deze vertegenwoordigen tienduizenden arbeiders en ruim 6.000 middenstanders." Het blad noemt tenslotte de risico's aan de onderneming verbonden groot. De Belgen zijn een volk van individualisten Dat is bewezen door de radiodistributie met zijn 112.000 abonne's tegenover 2,7 miljoen gezinnen met een eigen toestel.". „De Belgische tv-industrie heeft het nooit gemakkelijk gehad. Het duurde (onder meer door de afwijkende systemen van de Vlaamse en Waalse uitzendingen) voor sommige ondernemingen jaren, voordat een behoorlijk toestel op de markt kon worden gebracht. Nu zou de vrucht van jaren met één pennesteek ongedaan worden gemaakt en één maatschappij een werkelijk monopolistische positie verkrij gen. Wat denkt de minister van Midden standszaken en zijn collega van Econo mische Zaken over deze troebele zaak", aldus vraagt het blad zich tenslotte af. 48. Ondertussen ontstaat er op de oever van het meer een hele kuil! Steeds dieper moeten de vriendjes naar heneden voor de klei! Pingo zoekt zo ijverig naar klei in Pelli's snavel, dat hij ook de zaag weer tegenkomt. „Ik zal hem netjes terugleggen, hoor", belooft hij. Langzamerhand wordt de muur van het huisje zo hoog, dat Polle best een ladder zou kunnen ge bruiken! Het wordt zo een hele klauterpartij! t

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 19