Compromis verwacht over het UN O-secretariaat-generaal Kennedy en Gromyko zouden knoop moeten doorhakken ROKJES u.. Politieke beschouwingen in Tweede Kamer ten einde permanente meubelshow Spaarne 11 HET WEER r voor beter wonen ,,'t binnenhuis" KOSTUUMS Ph.de Korting KEUR-MEBBELEN zijn KLASSEMEUBELEN Pommêiw! Spoorwegongeluk bij Hamburg Achttiende en zwaarste Russische kernproef Mr. Burger bood zijn excuus aan Vijftien Italianen zijn ontslagen m BORST - Kinderkleding Roomboter-banketstaven per stuk 1.75 DAGBLAD VOOR VELSEN.IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING VRIJDAG 6 OKTOBER 19 6 l Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. HrtnfflrpAiffteiiri Simon Koster Adj. Hoofdredacteur, Joa L Lodewijfa RedactierLwf te IJmptden. Kosak Grafisch. Bedrijf Wat. N.V, Grot. Houtstraat M, Haarleu, Directie, P. W. rceteboom en Mr. H. C. v,o dc, Mij. Voorzichtig optimisme SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES maandreclame bankstellen permanente meubelexpositie "N in effen en geruit dubbele stolpplooi Terlenka van maat 40 t.m. 105 vanaf 7.50 Anegang 19 - Haarlem ln de krant van heden: Sport 23 Aantal doden bedraagt zeker drieëndertig Op het podium in Peking Anderhalf tot tweemaal heviger dan 4 oktober Kinderbijslag pas in december in de Tweede Kamer Nu ook. prima Schotse stoffen prachtige kleuren uitstekende coupe KENNEMERLAAN 24 Het woord is aan Door elektrische stroom om het leven gekomen v. Duivenboden Enkele buien BOTERSTAVEN van 1.80 voor 1.65 per stuk Eigen fabrikaat BONBONS 1.10 per 100 gram HAZELNOOTGEBAKJES 30 en 35 ct. Patisserie Dekkers TENTOONSTELLING KOLEN- EN OLIEHAARDEN in de VLEESHAL ZE ZIJN ER WEER HAZENBERG 46e JAARGANG NUMMER 284 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant NEW YORK (Reuter) De voorzitter van de Veiligheidsraad de Turk Mene- menciouglu, heeft meegedeeld dat de Veiligheidsraad misschien begin vol gende week bijeen komt om een waar nemende secretaris-generaal van de UNO voor te dragen aan de UNO- Assemblee. Volgens welingelichte krin gen is er reden om aan te nemen, dat de Birmaan Oe Thant zowel voor Oost als voor West aanvaardbaar is. In UNO- kringen werd vernomen dat de Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie „bijna overeenstemming hebben bereikt over een formule, die het mogelijk zou ma ken een waarnemende secretaris-gene raal te benoemen, die tot april 1963, de datum waarop Hammarskjoelds tweede ambtstermijn zou eindigen, in functie zou blijven. Een hoge communistische functionaris verklaarde tegenover „Reuter" dat het enige punt, dat nog door beide landen moet worden geregeld, het aantal te be noemen plaatsvervangers of medewer kers van de nieuwe secretaris-generaal betreft en de wijze, waarop hij hen zou raadplegen bij het vervullen van zijn taak. (UPI) De groep kleine mogendheden in de Assemblee, die een oplossing zoekt voor het vraagstuk van de bezetting van het secretariaat-generaal, heeft overeen stemming bereikt over de algemene be ginselen van een plan, dat zij hopen aan president Kennedy en de Russische mi nister van Buitenlandse Zaken Gromyko die elkaar vandaag in Washington ont moeten voor te leggen. Het plan voorziet in de aanstelling van vijf assistenten voor de toekomstige secretaris-generaal. De Indische minister van Buitenlandse Zaken, Krisjna Menon, heeft in de As semblee voorgesteld vijf of zes assisten ten te benoemen. Menon opperde bezwa ren tegen het Russische „troika" voor stel, maar voegde eraan toe dat er be paalde verdiensten schuilen in een collec tieve leiding. Menon zei niet te geloven in een be stuur van drie man, ieder met dezelfde bevoegdheden en ieder met het recht van veto. In Washington heerst enig voorzichtig optimisme naar aanleiding van het ko mende gesprek tussen Kennedy en Gro myko. Het optimisme heerst echter alleen in Amerikaans kringen en ontbreekt in kringen van andere westelijke diploma ten. Na maanden van luidruchtig gedoe met wapens en het zorgvuldig in stand houden van een dreigende houding, hebben de Russen eindelijk laten blijken bereid te zijn tot praten, zo menen Amerikaanse politici. Zij zijn van mening dat Gromy ko niet met Russische eisen zal komen, maar wel degelijk bereid zal blijken tot compromissen en onderhandelingen. Wat er besproken zal worden, wordt zorgvuldig geheim gehouden. Hoewel de westelijke diplomaten in Washington geen reden zien voor optimis me, zijn zij wel van mening, dat er een beter politiek klimaat heerst dan enkele weken geleden. LONDEN (UPI) Het Britse ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft medege deeld dat de westelijke Grote Vier bin nenkort beraadslagingen zullen voeren over een gezamenlijke koers bij toekom stige onderhandelingen met de Russen over Berlijn. Het doel van het overleg is een gezamenlijke gedragslijn uit te stip pelen bij eventuele onderhandelingen. Men zal eerst overeenstemming met de Westduitse regering trachten te bereiken over hoe ver het Westen kan gaan en over de soort van garanties voor de vrije toe gang tot West-Berlijn, aldus goed ingelich te zegslieden in Londen. Men hoopt tevens dat Frankrijk, dat zich tot dusver verzet heeft tegen onderhandelingen met Rus land, overgehaald kan worden eraan deel te nemen. I'Advertentie •BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEiDSÉSTRAAT (BI) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 'Advertentie naar julianapark 58 - 60 - 62 - haarlem telefoon 54530 in ons jubileumjaar als geheel schuimrubber gestoffeerd, speciale prijs f 590.— alléénverkoop voor haarlem Advertentie Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 13, 15 Op de Praatstoel3 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3, 5 Medische verzorging 7 Uit stad en omgeving7, 9, 11 ln de Vishal en op zee11 De Vogeltrek15 Uitgaan in Haarlem 16 Kunst 17 Horen en Zien 17 Feuilleton 19 Panda en andere beeldverhalen19 Economisch nieuws21 Beurs 21 Effecten en Geldmarkt 21 Scheepsberichten 21 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's (Van onze correspondent) BONN Bij het Hamburgse station Berliner Tor is gisteravond even na half twaalf een ondergrondse personentrein tij dens dichte mist op een goederentrein ge botst. De goederentrein had juist veertien meter lange zware ijzeren leggers gela den en deze schoven bij de botsing in de personentrein, waardoor vele reizigers in de eerste wagon van de stampvolle trein beklemd raakten. De hele nacht waren politie, brandweer en ziekenverplegers bezig mensen uit de verwrongen staalmassa's te halen. Daar toe moesten verschillende wagons met snijbranders worden open gemaakt. Het aantal doden en gewonden was van ochtend nog maar ten dele bekend. Zeker zijn 33 mensen om het leven gekomen. Het aantal gewonden wordt geschat op 40. De bevrijding van de reizigers ging maar langzaam in zijn werk- De botsing gebeurde namelijk op een acht meter ho ge dam, hetgeen de werkzaamheden zeer bemoeilijkte. Toch zag men 's nachts kans bij het licht van enorme schijnwer pers door te werken. Het trof bijzonder ongelukkig dat het ongeluk juist gebeurde op een tijd, dat vele theaterbezoekers op weg naar huis waren. Dat was de reden dat de trein op een betrekkelijk laat uur zo vol was. Volgens de eerste mededelingen van de spoorwegen is de oorzaak van het onge luk gelegen in een verkeerde stand van een van de wissels. DPA) De spoorwegdirectie deelde mee, dat het ongeluk waarschijnlijk te wijten is aan onvoldoende controle op de route, die het verongelukte treinstel volg de. Men vermoedt dat de verantwoorde lijke beambte in het seinhuis bij het vrij geven van de baan voor de verongeluk te trein de op deze route rangerende werk- trein over het hoofd heeft gezien. De treinbestuurder van de personentrein is om het leven gekomen. Zij bijrijder werd zwaar gewond. De meeste slachtoffers zijn afkomstig uit Hamburg en omgeving. De materiële schade wordt door de spoor wegen op 400.000 mark geraamd. Ie en 2e etage vrij te bezichtigen Tijdens de viering van de Nationale Dag in Peking werd deze foto ge maakt van het Tienanmen-rostrum. Men ziet van links naar rechts: pre mier Tsjoe En Lat, Koning Mahendra van Nepal, party-voorzitter Mao Tse Toeng, president Dorticos van Cuba, president Lioe Sjao Tsji en de Koningin pan Nepal. Een foto van de reddingswerkzaam heden. Achter de ramen moeten de mensen uit hun benarde positie ver lost worden. (Telefoto) PARIJS, (UPI) Volgens Franse zegs lieden die ten nauwste zijn verbonden aan het werk van de Franse commissie voor kernonderzoek, heeft de Sovjet- Unie van morgen zijn achttiende en zwaarste kernexplosie teweeg gebracht, die sedert de proeven op 1 september zijn hervat is geregistreerd. De zegslieden verklaarden dat de ont ploffing anderhalf tot twee keer zo zwaar was als die van 4 oktober, toen een kracht van verscheidene megatons werd gemeten. Naar verluidt is de proef in de om geving van Nova Zembla genomen. (Van onze parlementaire redacteur) De algemene beschouwingen over de regeringspolitiek zijn in de Tweede Ka mer geëindigd nadat een motie van de P.v.d.A. die was gericht tegen de „ver wapening" van de kruiser „De Zeven Provinciën" met 41 tegen 65 stemmen was verworpen. De motie kreeg slechts de stemmen van de socialisten. De motie-Burger over verhoging van de A.O.W. komt pas in behandeling als de begroting van Sociale Zaken aan de orde is. Aan het begin van de vergadering heeft de fractieleider van de P.v.d.A., mr. B ur- g e r, een verklaring afgelegd over het russen hem en minister Cals onstane in cident. Mr. Burger achtte zijn woorden Commissie van voorbereiding wil nog mondeling overleg De Kamerbehandeling van het wetsont werp Algemene Kinderbijslagverzekering zal niet, zoals de bedoeling was, op 18 ok tober worden voortgezet. De commissie van voorbereiding heeft namelijk de voorzitter van de Tweede Ka mer meegedeeld dat zij eenstemmig tot de conclusie is gekomen, dat een nader mondeling overleg met de regering over de wijzigingen die de regering in het ont werp heeft aangebracht, met het oog op de talrijke technische vragen welke de ■Wijzigingen doen rijzen, wenselijk is. De commissie wil dit overleg zo spoedig mo gelijk doen plaats hebben zodat de wets ontwerpen uiterlijk in het begin van de cember van dit jaar weer in openbare behandeling kunnen komen. Advertentie over steunpunten van belangengroepen in het kabinet om meer dan één reden on juist. Men zou er de suggestie aan kun nen ontlenen, als zou minister Cals ten aanzien van het kabinetbeleid. niet loyaal zijn. Die indruk wilde de heer Burger wegnemen. Hij bood verontschuldigingen aan. Het tempo waarin de replieken moes ten worden gehouden, was de oorzaak, al dus mr. Burger, van het gebruiken van de betwiste woorden. De voorzitter, dr. Kortenhorst, verklaarde hiermee de „cal- se"-burgeroorlog voor gesloten. De m i- nlster-president zei mede namens minister Cals (die niet aanwezig kon zijn) de heer Burger dank voor zijn verklaring. Een grondwetsherziening achtte prof. de Quay alleen verantwoord, indien de nood zaak daartoe blijkt. Hij was het eens met prof. Oud over een verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd. Eventuele verla ging van de leeftijd' waarop men Kamer lid kan worden zal de regering in studie nemen. (Vervolg op pag. 13 onder: Tweede Kamer) Anonymus: Alle grote mannen zijn bescheiden; ikzelf ben geen groot man. De directie van de n.v. Koninklijke Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden heeft vijftien Italiaanse werknemers ont slagen. Zij zullen naar hun vaderland terugkeren. De vijftien ontslagenen hebben gewei gerd aan het werk te gaan, ook nadat hun beloofd was dat de Italiaanse klachten over het eten op de „Arosa Sun" zouden wor den onderzocht. Een onderzoekingscommissie zal de moeilijkheden op het gebied van de voe ding van de Italianen nader bestuderen. Het valt te verwachten dat de kwestie van het eten op de „Arosa Sun" ook op de eerstvolgende vergadering van de ondernemingsraad aan de orde zal komen. „Zomin de Algemene Nederlandse Me- taalbedrijfsbond als „St. Eloy", de katho lieke bond van metaalarbeiders, heeft enige directe bemoeienis gehad met de gang van zaken in het „spaghetti-oproer", dat woensdagavond uitbrak, toen de Ita lianen voor hun werk om tien uur begon nog een nieuwe maaltijd wensten, omdat de officiële ondeugdelijk zou zijn geweest. De Italianen zijn vrijwel ongeorganiseerd en onder de stakers bevond zich er geen, die lid was van een Nederlandse Bond van Werknemers. Het blijkt dat de Ita lianen zich niet gemakkelijk aansluiten, niet alleen omdat hun verblijf toch maar voor enkele jaren is maar ook omdat ze niet begrijpen dat ze contributie aan de bond moeten betalen. In vakbewegingskringen kan men de mening beluisteren, dat de Italianen niet de juiste weg hebben bewandeld. Ze had- hadden zich tot de ondernemingsraad moe ten wenden. Het is echter niet geheel duidelijk hoe deze oplossing van toepas sing kan zijn op een geval, waarin iemand, die om tien uur op post moet, ontevreden is over de avondmaaltijd en van mening is dat hij op deze manier niet in staat is werk te verrichten. Wij vernemen ook nog, dat er een labo ratoriumonderzoek is verricht naar aan leiding van klachten, die de Italianen dezer dagen hadden over verstrekte gehakt ballen. De beweerde ondeugdelijkheid kon daarbij niet worden vastgesteld, maar wel bleek, dat „de geur minder prettig" was. De Italianen zijn nu weer rustig aan het werk. 'Zij wachten af wat het onderzoek zal opleveren, terwijl de collega's, die hun tekort aan inzicht in wat een werknemer volgens het Nederlands arbeidsrecht mag doen, duur hebben betaald, de trein naar huis kunnen pakken of reeds hebben gepakt. In de tuin van een huis aan de Keizers gracht in Amsterdam is een 21-jarige mon teur door elektrische stroom gedood. De monteur was met een collega bezig in de tuin een put te graven voor het aan brengen van een olietank voor de verwar mingsinstallatie. Daarbij stuitten zij op een elektriciteitskabel, waarvan de isolatie beschadigd was door het graven. Ondanks waarschuwingen van zijn collega pakte de monteur de kabel beet. Hij werd onmid dellijk door de stroom gedood. Advertentie van de beste fabrikanten uit binnen- en buitenland, geëxposeerd op de tegenover fie Damstraat Compl. Interieurverzorging GED. OUDE GRACHT 108-110 Telefoon 13608 - 16657 - 17165 Ruime parkeergelegenheid Vrij te bezichtigen Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien, moge lijk met onweer. Over het alge meen iets lagere middagtempe- raturen. Matige tot krachtige zuidelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee Wksv.,-- v Advertentie Deze zaterdag ter kennismaking CENTRUM GALERIJ - TELEF. 4302 Advertentie t.m. 7 okt. 's avonds van 7.0010.30 uur Advertentie

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1