Steeds meer concurrentie voor Franse auto-industrie winterjapon of rok Stop de lente in de grond Westduitse dienstplichtigen krijgen 18 maanden in 1962 Pacifisten stichtten onvrede in universiteit van Moskou Russen dreigen conferentie in Wenen te verlaten mm Zuidafrikaanse studenten klagen professor aan 25! vViwiwieviaecfe Komplete uitrustingen mrnm VRIJDAG 6 OKTOBER 1961 PAR1JSE AUTOSALON GEOPEND Voor Begin er Zaterdag mee! Souvenirjagers plunderen Hammarskjoelds graf W „Help, de apen zijn los Volkstelling in Italië Eerste coalitie-akkoord tussen de FDP en de CDU Professoren poogden de bijeenkomst te beëindigen maar de studenten dreven hun zin door A nti-apartheidskwestie voor synodale commissie Uit protest tegen benoeming van professor Eklund c-TV3 KOSTUUMS Vredesapostel in Berlijn (Van een speciale verslaggever) PARIJS Tienduizenden Fransen ver dringen zich voor de toegangen van het Grand Palais, waar de 48ste Salon de l'Automobile dit jaar voor het laatst in dat gebouw wordt gehouden. De Pa- rij zenaars moeten die massale hoeveelheid tentoongestelde auto's wel met gemengde gevoelens bekijken: vervuld van een zekere trots op de nationale industrie, die dit jaar met belangwekkende modellen op de markt komt, maar met daarnaast de ze kerheid dat zij in hun eigen stad maar matig plezier van hun wagen zullen heb ben. Het verkeer in Parijs is bezig aan al le kanten grondig vast te lopen: zelfs op de Cramps Elysées ontstaan steeds enor me verkeersopstoppingen en het parkeer probleem maakt het gebruik van een auto voor korte stadsritten vrijwel onmogelijk. Er komen jaarlijks rond 700.000 nieuwe auto's op de weg in Frankrijk en de eni ge zorg van de fabrikanten is hoe zij een zo groot mogelijk deel van die stroom kun nen leveren. De Franse industrie onder vindt daarbij in toenemende mate de con currentie van het buitenland. De import van buitenlandse wagens, die tot voor kort te verwaarlozen was, bedraagt nu on geveer 10 percent van de automarkt, dus rond 60.000 auto's per jaar en dat is een ge voelig verlies voor de Franse industrie. Misschien nog ernstiger is het feit, dat het nu niet meer gaat om de grote luxueu ze wagens, die uiteraard een beperkt ko- perspubliek vinden, maar om zuinige klei ne auto's, die aantrekkelijk zijn voor de massa der kopers, waarop de Franse in dustrie steunt. Deze moeilijkheden gelden in verscherp te mate voor de Franse auto-export. Voor al de export naar Amerika loopt voor veel Franse merken terug en Renault en Simca hebben de grootste klappen gekre gen. De moeilijkheden zijn van tweeërlei aard: de Amerikaanse industrie heeft ge reageerd met de introductie van „Mili- compacts", die aantrekkelijk zijn geble ken voor het Amerikaanse publiek, en het probleem van de opbouw en het in stand houden van een efficiënte service-organi satie, die vooral bij een massale afzet een hoge graad van perfectie moet heb ben. In tegenstelling tot de Duitse industrie, die 'op de tentoonstelling in Frankfurt de indruk gaf van kracht en zelfverzekerd heid, leeft de Franse auto-industrie om al deze redenen in een sfeer van een onder linge strijd op leven en dood. In het ge vecht om het bestaan gebruiken de fa brieken alle middelen: nieuwe modellen waarin de constructeurs hebben verwerkt wat zij menen dat het publiek vraagt, en het gebruik van de publiciteit op een schaal, zoals dat tevoren in Frankrijk nog niet is gezien. Renault gaf een monster ontvangst in het Paleis Chaillot, waarvoor tienduizend uitnodigingen waren verzon den. Diezelfde fabriek laat tijdens de ten toonstelling een vloot auto's door Parijs rijden, waarmee ieder, die daar behoefte aan heeft, een proefrit kan maken naar ieder punt van de stad. Daar blijven de wagens met een beheerder dan staan tot zich een nieuwe gegadigde aanmeldt. Hun namen worden zorgvuldig genoteerd.' Op het technische vlak trekt de nieuwe Simca-1000 algemeen de aandacht. Ook de ze nieuwe Simca heeft de motor achter in, een viercilinder van 954 cc. inhoud, die is opgehangen onder een hoek van 15 gra den. Ook deze Simca-motor heeft een vijf maal gelagerde krukas en een centrifu gaal-oliefilter. Het inlaatspruitstuk bevindt zich rechts van de motor, het uitlaat spruitstuk links en de radiateur staat rechts. De versnellingsbak is van het ty pe-Porsche, waarvan alle vier versnellin gen zijn gesynchroniseerd. Smering van het chassis behoeft slechts om de 20.000 kilometer te geschieden. De wagen is niet groot: hij is korter dan de Dauphine en de Ami-6, maar de snelheid is voor een wagen van deze aard nieuw. Volgens de fabriek bereikt hij een topsnelheid van 120 kilometer per uur. Reeds geïntroduceerd bij het publiek, maar nu tijdens deze salon voor het eerst geëxposeerd: de R-3 en de R-4 van Re nault en de Ami-6 van Citroën, reeds on derling in een verkoopgevecht gewikkeld nu ook met een nieuwe tegenstander, de Simca-1000. De Engelsen zijn vertegenwoordigd door de Ford Consul-215, de wagens van de Roo- tes-groep: de 1000 en de nieuwe Hillman, de Super Minx, de super-viercilinder voor ongeveer anderhalve liter met een voor treffelijke wegligging en een opvallend goed geconstrueerde versnellingsbak, waar mee sportief en snel rijden mogelijk is, verder de nieuwe Vauxhall-V en een nieu we Aston Martin. De produkten van de Duitse industrie werden in Frankfurt reeds aan het publiek voorgesteld. De Ita lianen tonen hun Fiat-1300, 1500 en 2300. Tenslotte zijn ook hier de DAF-750 en de Daffodil, die temidden van Citroëns, Re naults en Simca's een goede indruk ma ken en met de Variomatic in het Parijse stadsverkeer een uitkomst zijn. De kansen van de DAF in Frankrijk stijgen naarma- de invoerrechten dalen, zodat de toe komst er voor het Nederlandse merk niet ongunstig uitziet zodra een perfecte ser vice-organisatie de verlangens van de ko pers kan opvangen. Advertentie Anegang.38 40 HA'ARLEMl Plant bollen nu k UPPSALA (Zweden) (UPI) —Vanda len hebben het graf van secretaris-gene raal Dag Hammarskjoeld in Uppsala ge plunderd op zoek naar souvenirs. Bloe men en zijden linten werden uit de kran sen gerukt. Het koninklijke monogram van een door Koning Gustaaf gezonden krans werd eraf gescheurd. De politie overweegt het graf geduren de de nacht te laten bewaken. Overdag zou dit niet nodig zijn wegens de aanwe zigheid van het personeel van de begraaf plaats. De broer van Hammarskjoeld, Bo Hammarskjoeld, de gouverneur van deze streek had speciaal order gegeven, de kransen op het graf te laten om vrienden van Hammarskjoeld in de gelegenheid te stellen het graf te bezoeken met alle bloe men er nog op. MUENCHEN (DPA) Met de dringende radioboodschap „Help, de apen zijn los", kondigde een vier-motorig Amerikaans vrachtvliegtuig woensdag zijn komst aan op het vliegveld van München. Het toestel kwam uit Calcutta en had honderd Resus-apen aan boord, bestemd or de Verenigde Staten. Een half uur voor de landing in München had één van deze dieren zich uit zijn kooi bevrijd en bracht de vliegtuigbemanning die in de mening verkeerde dat tenminste de helft der passagiers de laadruimte onveilig maakte, tot vertwijfeling. Later bleek dat de ene aap zich had vermaakt met het omvergooien van dozen. In München stonden twee oppassers van de dierentuin te wachten, die met behulp van vangnetten al spoedig een einde aan het spelletje maakten. ROME (Reuter, AFP) In Italië is don derdag een begin gemaakt met een volks telling en een registratie van handel en industrie. De distributie der formulieren duurt tien dagen, waarvoor zeventigdui zend helpers zijn aangesteld. Het is de tiende volkstelling in honderd jaar er de vierde telling van handel en industrie. De ze formulieren moeten voor het einde van de maand ingevuld aan het ministerie van Binnenlandse Zaken worden teruggezon den. De laatste volkstelling had plaats in no vember 1951 toen de totale bevoking 47.000.000 was, een verhoging van 11,9 percent in twintig jaar. Men schat dat er thans ongeveer 51.000.000 Italianen in Ita lië wonen. (Van onzè correspondent) BONN Er mogen nog heel wat me- ningsverschullen tussen de Westduitse christen-democraten en liberalen bestaan over één punt de verlenging van de dienstplicht is overeenstemming be reikt. Nog vóór de minister van Defensie, Strauss, officiee' had laten weten, dat hij de diensttijd va'n twaalf tot achttien maan den wil verlengen, hebben Mende's libe ralen al laten weten dat zij het daarmee eens zijn. De dienstplichtige, die in april 1962 in dienst komt, kan er nu op rekenen voor anderhalf jaar toevertrouwd te wor den aan de zorgen van vadertje staat. De dienstplichtigen die nu al onder dienst zijn, ontspringen de dans maar gedeeltelijk. Zij zullen na afloop van hun twaalf maanden diensttijd nog drie maanden onder de wa penen moeten blijven, om mogelijk te maken dat het Westduitse leger op volle sterkte blijft. De coalitie-besprekingen tussen Adenau- Op de autotentoonstelling in Parijs is deze Chrysler „Turboflite" te zien, die sterk de aandacht trekt. Dit komt in de eerste plaats door de nogal af wijkende lijnen van de carrosserie. Toch is het uiterlijk van deze wagen niet het belangrijkste. Het inwendige van dit nu nog „futuristische" model, de turbinemotor, is van veel meer be lang. Hij is krachtiger, zuiniger en ge makkelijker te onderhouden dan de conventionele motoren. Deze wagen, waarvan de carrosserie werd ontwor pen door Ghia, heeft nog iets bijzon ders: een aërodynamische rem. Deze bestaat uit een horizontale vaiklep, die zich tussen de twee staartvinnen be vindt. PRETORIA, (UPI) De synodale commissie van de Nederduits hervormde Kerk in Zuid-Afrika is gemengd in de zaak tegen professor A. S. Geyser van de theologische faculteit van de univer siteit van Pretoria. Professor Geyser is er door drie van zijn studenten van be schuldigd dat hij zich niet houdt aan de kerkelijke leer en dat hij zich niet stoort aan het verbod van de kerk critiek te te oefenen op kerkelijke wetten of be slissingen. De kerk is meegegaan met de apartheidspolitiek van de Zuidafrikaan se regering. (Van onze correspondent) WENEN. De Russische gedelegeerde in het internationale bureau voor kern energie te Wenen, professor Vasili Jemel- janov, heeft verklaard dat hij de conferen tie vandaag zou verlaten, wanneer de nieuwbenoemde directeur-generaal, pro fessor Sigvard Eklund uit Zweden op de conferentie zou verschijnen. Deze opzien barende verklaring hau de Russische ge delegeerde 's middags afgelegd, daarna tegengesproken en tenslotte 's avonds op nieuw bevestigd. Jemeljanov zeide letterlijk: „Ik verlaat de conferentie onmiddellijk wanneer Ek lund binnenkomt. Ik spreek niet met hem en ik beantwoord geen enkele brief. De Zweed begrijpt niets van kernweten schap. Hij kent zelfs het verschil niet tus sen een neutron en een Nero". De Russi sche geleerde liet er op volgen dat hij aan zijn regering het voorstel zou doen om haar politiek ten opzichte van het internatio nale bureau te veranderen. In diplomatieke kringen in Wenen geeft men een dubbele verklaring aan deze woorden, het saboteren van het interna tionale bureau, ofwel een voorspel dat Moskou ook jegens de UNO zal voortzet ten en neemt daarbij aan dat een groot aantal oostelijke, en misschien ook neutra le staten het internationaal bureau zal verlaten, wanneer de Sovjet-Unie haar dreigement inderdaad uitvoert. Neutrale diplomaten zien echter in dit optreden ook de mogelijkheid van bluf, waarmee Jemel janov alleen wil bereiken dat Eklund zijn benoeming niet zal aannemen, ofschoon hij tweederden van de stemmen heeft gekre gen. De algemene stemming in het bureau is echter, dat Eklund zijn benoeming in elk geval moet aannemen. Applaus voor Molotov (Reuter) Nadat de conferentie met al gemene stemmen had besloten het aantal zetels in de raad van bestuurders van 23 op 25 te brengen, teneinde ruimere verte genwoordiging van Afrika en het Nabije Oosten mogelijk te maken, werd het woord gevoerd door de Russische vertegenwoor diger, de 71-jarige oud-minister van Bui tenlandse Zaken Molotov. Molotov ver klaarde: „De Sovjet-Unie beschouwt dit als de eerste stap in de richting van een juiste vertegenwoordiging der aangesloten landen in de raad van bestuurders". Molo tov, die voor de eerste maal in een bijeen komst van het bureau het woord nam, mocht hiervoor applaus in ontvangst ne men. 76 van de 77 bij het bureau aangesloten landen hebben woensdag vrijwillig bijdra gen toegezegd voor het algemene fonds van het bureau tot een totaalbedrag van 1.066.906 dollar. De Indische vertegenwoordiger verklaar de dat zijn regering „in verband met be paalde ontwikkelingen van de laatste tijd1 haar standpunt in dezen nog overweegt. Tot veler verrassing heeft India met de Russen tegen de benoeming van Eklund ge stemd. MOSKOU (Reuter) In het gebouw van de Moskouse universiteit deed zich een in cident voor tussen Russische studenten en hun professoren. Er was een samenkomst belegd, waarbij gedurende drie kwartier van Russische zijde uiteenzettingen waren gegeven. Daar op was het de beurt van de 31 pacifisten, die de mars van San Francisco naar Mos kou hebben gemaakt. Doch toen dezen een kwartier aan het woord waren geweest- wilden de aanwezige Russische professoren de bijeenkomst beëindigen. Daarop verklaarde de twintigjarige Westduitse pacifist Johannes Meyer: „Ik heb geconstateerd dat u het standpunt van uw regering inzake het nemen van kern wapenproeven steunt, zodat uw houding niet afwijkt van het officiële westerse standpunt". Deze opmerking veroorzaakte opschud ding onder de professoren en leden van het Russische vredescomité, die de regelingen hebben getroffen voor het verblijf der wes terse pacifisten in Moskou. Toen zij poog den de bijeenkomst te beëindigen, stuitte dit op heftig verzet van de tweehonderd aanwezige Russische studenten, die be gonnen te schreeuwen en met de vuisten op hun lessenaars sloegen. Eén student ging staan en riep: „Laat ze spreken. Wij behoeven het niet met hen eens te zijn, maar laat ze zeggen, wat ze te zeggen hebben". Universiteitsfunctionarissen voer den aan dat de zaal moest worden ont ruimd met het oog op een college. Ver scheidene studenten gingen daarop staan en riepen: „Dat is onzin". Daarop werd de bijeenkomst nog ander half uur voortgezet. Toen de westerse pacifisten tenslotte vertrokken gingen de studenten staan en juichten hen toe. MOSKOU (UPI) De 31 pacifisten hebben tijdens een persconferentie in de Russische hoofdstad zwakjes geklaagd dat de communistische autoriteiten hen in fei te belemmeren in het volvoeren van hun missie door hun vriendelijkheden. De vredesmarcheerders verklaarden dat de grote hoeveelheid excursies en culture le rondleidingen, veelal gevolgd door uit gebreide en langdurige maaltijden veel tijd in beslag namen welke eigenlijk zou moeten worden gebruikt voor het houden van bijeenkomsten en het uitdelen van pamfletten. Een woordvoerder van de groep ver klaarde dat tot dusver geen antwoord was ontvangen op het verzoek te mogen de monstreren voor het gebouw van het Rus sische ministerie van Defensie, zoals zij dat in andere landen gedurende hun 9.000 kilometer lange reis hebben gedaan. De spandoeken van de groep moesten door het Russische vredescomité worden goedgekeurd voor zij in de Sovjet-Unie konden worden meegedragen. Alvorens toegang tot de Sovjet-Unie werd verleend moesten zij plechtig belo ven zich te onthouden van ongehoorzaam heid aan het wettig gezag. Zij kregen geen inlichtingen over de ligging van Russische militaire installaties waar zij hadden gehoopt te kunnen de monstreren. Kort na aankomst in Rusland moesten de vraag-en-antwoord-bijeenkomsten die door de groep als uiterst belangrijk wer den beschouwd uit het programma wor den geschrapt. Zij vinden dat de Russische bevolking zich meer zorgen maakt over de hervat ting van de kernproeven dan de regerings propaganda toegeeft. Over het algemeen is hun bewegings vrijheid voor demonstraties bij legerplaat sen in Rusland kleiner dan die in Amerika Het Russische vredescomité en de com munistische pers hebben erop gehamerd dat de vredesmarcheerders in andere lan den zouden zijn mishandeld, doch in de Sovjet-Unie een waardige ontvangst heb ben gekregen. De groep bestaat voor het grootste gedeelte uit Amerikanen, maar ook Groot-Brittannië, Zweden, West-Duits land, België en Canada zijn vertegenwoor digd. Advertentie 1936 IQ Öl voor exclusieve herenmode De kleuren chic-grijs en blauw, uitgevoerd in rustige dessins, zoals o.a. hairlines en pinheads, is de mode die wij lanceren voor najaar 1961. Modieuze kostuums, welke u ook kunt vinden op onze spe ciale afdeling voor grote en forse maten. Prijzen v.a. 148.- tot 258.- grote houtstr. 59 gen. cronjéstr. 86 tel. 21392 naarlem tel. 55477 Gebogen onder een kruis, dat vijf meter lang is en tachtig pond weegt, verscheen de Libanese „vredesapostel" Edmond Khajat donderdag op het plein voor de Brandenburgerpoort in Berlijn. Hij wilde in Oost-Berlijn voor de wereldvrede en tegen de verdeling van de stad demonstreren. Khajat liep voorzichtig langs de Spaanse ruiters voor de Brandenburgerpoort, maar kwam niet ver. Tegenover hem stonden vier Oostduitse politiemannen met het geweer in de aanslag. Na drie minuten heftig heen-en-weer gepraat dreven de politiemannen d„vredes apostel" naar West-Berlijns gebied terug. Humanity (menselijkheid) staat op het kruis en op het bord, dat Khajat om zijn hals draagt: Na 2000 jaren zucht de mensheid nog steeds onder onder drukking en oorlog. Zij draagt nog altijd haar kruis. Wanneer zal er ein delijk vrede op aarde komen? Wan neer zal er vrede komen? Wanneer? er en Mende werden gisteren voortgezet. Opnieuw werd niet gesproken over perso nen, maar over politieke zaken. De bui tenlandse politiek kwam diepgaand aan de orde en volgens de eerste berichten lijkt het erop, dat enige toenadering is bereikt. Zelfs het liberale denkbeeld over de mili tair uitgedunde zone in midden-Europa schijnt bij Adenauer niet helemaal op af wijzing te zijn gestoten. Overeenstemming acht hij mogelijk, vooral ook omdat in het huidige tijdsgewricht geen star program ma voor de buitenlandse politiek kan wor den opgesteld. Sinds de liberale partij-voorzitter, Men de, zijn draai maakte en zei toch te zullen instemmen met een tijdelijke regering- Adenauer, is de onderhandelingspolitiek van de F.D.P. gebaseerd op de stelling, dat de onderhandelingsgezelligheid geen tijd kent. Geen haast bij belangrijke za ken, is Mende's parool. Hij verwacht dat de onderhandelingen de hele maand zullen duren. Dr. Bucerius' dolkstoot Wie gedacht had dat iedereen zich er nu wel bij heeft neergelegd, dat Adenauer door zijn handig gemanoeuvreer weer kan selier wordt, vergist zich. In het toonaan gevende weekblad „Die Zeit" schrijft de eigenaar van het blad, dr. Bucerius, die ook christen-democratische afgevaardigde in de Bondsdag is, dat de C.D.U. betere figuren heeft dan Adenauer. Sinds de 13de augustus, de dag van de afgrendeling van Oost-Berlijn, is Adenauer steeds tekort ge schoten. Wij moeten hem daarom niet uit dankbaarheid weer op de troon verheffen, aldus Bucerius, vooral niet nu er betere mensen zijn zoals profressor Erhard. Er- hard zal in staat zijn een kabinet met de beste mensen samen te stellen, terwijl Adenauer moeizaam moet onderhandelen om het kanselierschap weer te verwerven. Bucerius schrijft ook, dat het goed zou zijn als Erhard enige socialisten in zijn kabinet zal opnemen, bijvoorbeeld Mommer of Erler. In christen-democratische kring is de opwinding over dit artikel van partijge noot Bucerius groot. Meh beschouwt het als een dolkstoot in de rug van Adenauer, die dóór de fractie immers als onderhan delaar en nieuwe kanselier is aangewezen. Toch klinken de stemmen, die Bucerius ter verantwoording willen roepen, ge dempt. Het weekblad „Die Zedt" en zijn eigenaar komen uit Hamburg, waar ge meenteraadsverkiezingen voor de deur staan. In C.D.U.-kringen is men bang, door een openlijke ruzie met Bucerius de, toch al niet riante, positie van de partij in Hamburg nog meer in gevaar te bren gen. Advertentie voor alle maatschappijen van de KOOPVAARDIJ Vnif or m specialisten Zijlstraat 71 Beperkende bepalingen Woensdag hebben de vredes-marcheer- ders drie uur lang geconfereerd met hun gastheren uit het Russische vredescomit- waarna zij een evenveel tijd in beslag ne mende persconferentie belegden. Toen zij daar enkele punten opnoemden, werd het de communistische verslaggevers kenne lijk wat onrustig te moede Burgemeester. Benoemd is tot burge meester der gemeente Margraten drs. A. A. J. Kuijpers uit Stein, sedert 1951, hoofd kommies ter gemeentesecretarie aldaar. De heer Kuijpers is 41 jaar en lid van de K.V.P. Haarlem 'vXlftKv. A0- V

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5