Velsen en Beverwijk nog niet eens over voorgestelde grenscorrecties Favorieten -"iSSSSif Bestuurlijke indeling IJmondgebied Nadere beoordeling bestuursindeling? Hoogovens levert honderd ton graan per jaar Havenberichten IJmondverenigingen vandaag en morgen St. Jacobi-Kantorei zingt in Beverwijk Bloembollenteelt in streek Kennemerland telt nog mee 9 VRIJDAG 6 OKTOBER 1961 Hoogoven-nieuwtjes Ondernemingsraad Hoog ovens over laakbare handelingen van personeelsleden GAAT U VERHUIZEN? Velsens college van B. en W. is van oordeel, dat de ontwerp-regeling betreffende de grens tussen Velsen en Beverwijk dient te worden aanvaard. Velsen en Beverwijk zijn het nog lang niet eens over de vraag, hoe de grens tussen beide gemeenten dient te lopen. Het ziet er evenmin naar uit, dat een van de partijen ook maar van plan is toe te geven. Intussen dringt de tijd. Over de ontwikkeling van deze kwestie volgt hier een overzicht. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben daartoe uitgenodigd door de minis ter van Binnenlandse Zaken de gemeente raad van Velsen verzocht zijn gevoelen kenbaar te maken omtrent: een samen voeging van de gemeenten Beverwijk en Heemskerk alsmede een correctie van de grens tussen Velsen en Beverwijk, ten oos ten en ten westen van de spoorlijn. Op 12 februari 1960 heeft het toenmalige college van burgemeester en wethouders de raad van advies gediend nopens het ten aanzien van beide problemen in te ne men standpunt. Met betrekking tot de samenvoeging van de twee bovengenoemde gemeenten stelde het college voor „de Gedeputeerde Sta ten te berichten, dat de raad onder af wijzing van de bestaande toestand met het voorstel van de minister van Binnen landse Zaken niet kan instemmen en dat de raad het standpunt inneemt, dat een ge vertraging in de afwikkeling zou daar door kunnen worden voorkomen. Op 20 juli 1961 is dan ten slotte de raad van Velsen een volledige ontwerp-regeling aangeboden. Dit ontwerp, vergezeld van een memorie van toelichting en een kaart is de raadsleden toegezonden. Het thans voorliggende ontwerp wijkt In zoverre van het eerstgezondene af, dat het inderdaad uitgaat van samenvoeging van Beverwijk en Heemskerk in plaats van zoals het vorige ontwerp deed het voe gen van Heemskerk bij Beverwijk. Boven dien is daarin de suggestie van Gedepu teerde Staten nopens de grenscorrectie met Beverwijk gevolgd. De ontvangst viel samen met de aan vang der vakanties en omdat was te voor zien, dat Velsens college door afwezigheid van een of meer leden tot en met septem ber 1961 niet voltallig zou zijn en het overigens duidelijk is, dat behandeling van Uit hetgeen hier wordt gezegd nvPr de beslissing van de minister van Verkeer en Waterstaat ten aanzien van het aan- sluitingspunt van de Coentunnelweg op Rijksweg no. 9 (van de Velsertunnel naar het noorden) blijkt, dat deze aan sluiting belangrijk noorderlijker tot stand zal worden gebracht. Hier moet dus een afwijking van het streekplan worden geconstateerd. B. en W. van Velsen komen tenslotte tot de conclusie dat indien het streekplan wordt gewij zigd overeenkomstig het voor Heems kerk opgemaakte plan-Zuiderhoek, een nadere beoordeling van de bestuursin deling overweging verdiend, waarvoor de aandacht van de minister van Bin nenlandse Zaken zou moeten worden verzocht. Advertentie Burgemeester Bührmann van Velsen. juiste behartiging van de belangen der in- het ontwerp voltalligheid eist, werden Ge- woners van het IJmondgebied en van zijn evenwichtige ontwikkeling medebrengt, dat de gemeenten Velsen, Beverwijk en Heemskerk worden samengevoegd tot één gemeente". deputeerde Staten daaromtrent ingelicht. Volledigheidshalve zij hier nog vermeld de Industrie nog kort geleden andere be staande gelegenheden voor de beoefening van sport en spel overigens naar haar streekplan-bestemming heeft moeten opeisen, moet tot het inzicht voeren, dat elke aantasting van het streekplan op het stuk van de recreatie funest is. De door het gemeentebestuur van Bever wijk geconstateerde afwijking tussen de desbetreffende artikelen is niet aanwezig. Naar het Velsens college meent, is aan het desbetreffende artikel ten grondslag gelegd, het principe, dat de gemeente Vel sen wordt uitgebreid met een gebied, waar in de zuidelijke traverse kan worden aan gelegd. Resumerende komen B. en W. van Vel sen derhalve tot de conclusie, dat de ont werpregeling in dit opzicht dient te wor den aanvaard. B. en W. van Velsen geven de bestuursindeling overweging verdienen, waarvoor de aandacht van de minister van Binnenlandse Zaken zou moeten wor den verzocht. voueuigneiasnaxve zij nier nog vewnemj Het systeem der wet brengt medet dat aHIlvaalu. D. cu va„ dat ingevolge de bepalingen der gemeente- de raad z.ch thans uitspreekt omt t de gemeenteraad in overweging zijn gevoe- wet het gevoelen van de raad omtrent de voorgelegde ontwerp-regeling as ien overeenkomstig het vorenstaande aan ontwerp-regeling ter kennis van Gedepu- De^e regeling wijkt me a K Gecjeputeerde Staten kenbaar te maken, teerde Staten wordt gebracht, die te zijner m dergelijke gevallen gebgelijkis. Vel- I d. raad ae„ openbaar to, daarin opmer^,n het het college de raad verzoekt het te mach tigen. Burgemeester Bruinsma van Beverwijk. Dit preadvies was vergezeld van een minderheidsnota (uitgebracht door één lid van het toenmalige college), waarin als standpunt van dit lid is weergegeven „dat het voorstel vaij. de minister in het huidige stadium de gewenste oplossing is en. zou den zich in de toekomst nadere thans niet te voorziene ontwikkelingen voor doen, men zich opnieuw zal moeten bera den of verdere stappen noodzakelijk zijn". gehoor hebben te ontvangen. Daarna brengen Gedeputeerde Staten de I meningen en hun eigen advies ter kennis van de minister, onder overlegging van alle stukken, welke voor de beoordeling van de ontwerp-regeling van belang kun I nen zijn. De behandeling van de ontwerp-regeling I zullen zijn te splitsen in: a. de samenvoe ging van Beverwijk en Heemskerk; b. de correctie van de grens tussen Velsen en Beverwijk. Samenvoeging Beverwijk en Heemstede Volgens de in de gemeentewet uitge- I stippelde gang van zaken kan het voor nemen tot een gi-enswijziging worden ge boren uit een initiatief van een gemeente- I raad of van de Kroon. Het laatste geval heeft zich met betrek - I king tot het IJmondgebied voorgedaan. De voorgeschreven procedure eist ook in een dergelijk geval het inwinnen van het ad vies van Gedeputeerde Staten en via dit college van de mening der betrokken ge- I meenteraden. De beoordeling van het voornemen geeft gelegenheid het gevoelen daaromtrent in principe te bepalen. Grenscorrectie tussen Velsen en Beverwijk De in de ontwerp-regeling opgenomen correctie beperkt zich dus tot het weste lijke gebied. Het oostelijke gebied, om vattende de gedeelten nabij de spoorweg overgang, de tunneltraverse en het indus triegebied, welke ingevolge het aanvanke lijke voornemen zouden overgaan naar Be verwijk en een gedeelte van de Zuidwij- kermeerpolder, dat bij Velsen zou worden gevoegd, is dus voorlopig van de correctie uitgezonderd. Veel bezwaar levert dit niet omdat voor zoveel nodig ten aanzien var^deze gebieden met Beverwijk geleden een proef genomen met vijftien van deze automaten. De wenselijkheid is geopperd dit aantal tot honderd uit te Zondag 8 oktober zal in het restaurant van Walserij-oost een tentoonstelling van werken van de schilder Heijenbrock wor den geopend. De expositie is voor het pu bliek die middag van 2—5 uur toeganke lijk. Donderdag 12 oktober a.s. worden weer enkele jubilarissen gehuldigd in het Kennemer Theater in Beverwijk. Allen zijn vijfentwintig jaar in dienst van de KNHS. Het zijn de heren J. H. de Vos, J. Vosse, J. H. Numan, J. N. Steijn (allen van het transportwezen) en A. J. de Ruiter (sinter- fabriek), Waarschijnlijk al eind november van dit jaar zullen bij Hoogovens aanwezig zijn honderd melkautomaten. Men heeft kort- correct gekleed perfecte boord en manchetten. het overhemd stralend wit zoals het hoort. Welk merk De grootste keuze (ook in sportoverhemden en weekenders) vindt u bij Voor de herfst avonden van 1961 grofgebreide pullovers, truien, vesten van zuiver wol Behagelijk warm, heerlijk om te dragen als het buiten koel wordt en het jasje uit mag. Nu in vele kleuren, dessins en prijzen de nodige afspraken zijn gemaakt. De thans voorgelegde grenswijziging be oogt dus de toevoeging aan de gemeente I Velsen van het gebied ten westen van het landgoed Scheybeeck en ten zuiden van de Zeestraat, voor zover dit gedeelte in het streekplan IJmond-noord is bestemd voor „basisindustrie c.a." en voor „beperkte industrie c.a." en van de gronden, waar op langs de toekomstige rand van de ter- i reinen van Hoogovens de verbindingsweg I Tem aanzien van het voornemen '"f tussen de oude rijksstraatweg Velsen-Be- het IJmondgebied 'heeft Velsens raad na gehouden vergadering op 9, 10 en 11 maart 1960 uitspraak gedaan. Uiteraard is verschil van inzicht moge lijk of zich sedertdien een wijziging in de omstandigheden heeft voorgedaan, die aanleiding zou kunnen geven tot herzie ning of versteviging van het eens ingeno men standpunt. Het staat evenwel vast verwijk bij het landgoed Scheybeeck en de hoofdtoegangen van Hoogovens zal worden aangelegd. De gemeente B.everwijk kan met deze wijziging niet ten volle instemmen.. Zij wenst de grens meer zuidwaarts te leggen langs de noordkant van de toekom stige verbindingsweg naar Hoogovens, waardoor zou worden bereikt, dat de in breiden. Zij krijgen een plaatsje in de ver schillende fabrieken en afdelingen van het bedrijvencomplex. In de tiende vergadering van dit jaar van de ondernemingsraad van Hoogovens in IJmuiden is gesproken over laakbare handelingen die door personeelsleden zou den zijn gepleegd. Gewezen werd op de geruchten die hierover de ronde doen. Deze geruchten doen een gevoel van onbehagen ontstaan, aldus werd medegedeeld tijdens Ten aanzien van de grenscorrectie tus- dat, het voornaamste element in de bepa- streekplan ten noorden van die weg I de vergadering. De voorzitter wees er op, sen Velsen en Beverwijk werd door het ling van dat standpunt (gedoeld wordt op geprojecteerde groenstroken tot het gebied dat dit onderwerp niet bestemd is in ruime college voorgesteld, aan Gedeputeerde het streekplan IJmond-Noord) formeel geen Beverwijk blijven behoren. Het ge- kring behandeld te worden. De directie 1 1 1 jI V,v-, ^1 ny.1 v. rt V. onf4- nn/lftrrra o r» I 1 1 I -. i 1j. l. Staten te berichten, dat mocht de door het college voorgestane samenvoeging van de drie gemeenten geen instemming ver werven daarmede in principe wordt in gestemd, waarbij wordt aangenomen, dat de definitieve vaststelling van de nieuwe grens geschiedt in overleg met de ge meentebesturen en voorts dat het beding van industrievestiging door enkele Velse- naren aan de Pijp wordt aanvaard. Na gehouden vergadering op 9, 10 en 11 maart 1960 heeft Velsens raad met 18 te gen 13 stemmen het voorstel van het toen malige college van burgemeester en wet houders verworpen en zich met 17 tegen 14 stemmen uitgesproken ten gunste van de samenvoeging van Beverwijk en Heemskerk. Het voorstel nopens de grenscorrectie met Beverwijk werd zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Het gevoelen van de raden van Bever wijk en Heemskerk is bekend: Heemskerk is tegen en Beverwijk is voor de samen voeging van de beide gemeenten. Met de voorgenomen grenscorrectie met Velsen heeft Beverwijk destijds in principe inge stemd. Het stadsbestuur van Velsen heeft Ge deputeerde Staten ingelicht en hun ver zocht het gevoelen van de raad omtrent de samenvoeging en de grenscorrectie aan de minister van Binnenlandse Zaken ken baar te maken. Daarna zijn mede ter doorzending aan .de minister de ter za ke betrekkelijke raadsverslagen toegezon den. Op 13 juli 1960 hebben Gedeputeerde Staten bericht, dat zij hun advies aan le minister hebben uitgebracht op 29 juni 1960. Welk gevoelen dit college in dit op zicht koestert is niet gebleken. verandering heeft ondergaan. Met name levert geen nieuw gezichts punt op een voorgenomen wijziging van 1 dat streekplan, waaromtrent het college voor zoveel de gemeente Velsen betreft, Burgemeester Nielen van Heemskerk. een gunstig advies heeft uitgebracht aan de technische commissie van de provin ciale planologische dienst van Noordhol land. Uit de stukken blijkt, dat de voor genomen wijzigingen enerzijds de bedoe ling hebben om te voldoen aan de voor waarden, waaronder de Koninklijke goed keuring aan het streekplan is verleend, en Bij de^brief van 2^september 1960 heeft I dat zij anderzijds de principes van het de minister aan de gemeenteraad van streekplan onverlet handhaven. Hierbij Velsen medegedeeld, dat hij zijn voorlopig wordt gewezen op een onlangs door de standpunt met betrekking tot beide zaken minister van Verkeer en Waterstaat ge j nomen beslissing ten aanzien van het aan' heeft bepaald. Zijne Excellentie bericht voorts, dat de Gedeputeerde Staten zijn uitgenodigd Velsens Raad ter zake een ontwerp-regeling met kaart te zenden Op 18 april 1961 hebben Gedeputeerde Staten de raad een ontwerp-regeling doen nomen beslissing-ten aanzien sluitingspunt van de Coentunnelweg op rijksweg no. 9 van de Velsertunnel naar het noorden). Deze aansluiting, in het streekplan geprojecteerd ongeveer tegen over de geplande city, zal krachtens deze roekomen met de opmerking, dat het door beslissing belangrijk noordelijker tot stand het ontbreken van de juiste kadastrale ge- worden gebracht. gevens niet mogelijk is gebleken een kaart Hier moet dus afwijking van het streek te vervaardigen, als gevolg waarvan enke- plan worden geconstateerd wrektaM "tot le artikelen in de ontwerp-regeling met te jurisprudentie (1958 met betrekking konden worde" geredigeerd. De Gedepu- het streekplan Zaanstreek en 1959 nopens teerde Staten meenden desalniettemin, dat het streekplan noordwestelijk Ovenjsel) behandeling in de raden kon plaats heb- prevaleert in zodanig geval het oordeel ue s 1 van de minister en heeft het streekplan zich daarbij aan te passen. ben. Na overleg met het gemeentebestuur van Beverwijk en dat van Heemskerk heb ben B. en W. van Velsen Gedeputeerde Staten (toen het ontbrekende nog niet was aangevuld) doen weten, dat Velsen zowel op juridische als practische gronden het standpunt moest innemen, dat de raad slechts zijn gevoelen kan uitspreken na kennisneming van de volledige stukken De Gedeputeerde Staten hebben 12 juni 1961 geantwoord, dat zij door het ontbre ken van de nauwkeurige kadastrale ge- De vraag doet zich thans voor of de verbindingsweg va'nuit dit aansluitingspunt naar het Hoogovenbedrijf overeenkomstig het streekplan tóch onder en door de city zal worden tot stand gebracht, dan wel of deze weg in overeenstemming met het voor Heemskerk opgemaakte plan-Zuider hoek ook belangrijk noordelijker (dus bui ten de city) zal worden aangelegd. Mocht dit laatste tracé de voorkeur ver i von uc werven en het streekplan d ieno vereenk om- gevenT'ten^anzlen v"an° de"grenscorrectie I stig worden aangepast dan zal, naar de in het oostelijk gedeelte, de minister in mening van Velsens college, sprake kun- overweging hebben gegeven de grenscor- nen zijn van een principiële wijziging van rectie met Beverwijk voorshands te be- ^pUn.^^ beoordeling van I me in dit gebied, waar de zich uitbreiden meentebestuur van Beverwijk koestert het voornemen in die gebieden bebouwing toe te passen. Omdat ook het gemeentebestuur van Be verwijk bekend is, dat het tracé van de genoemde verbindingsweg nog niet vast staat, waarom deze weg thans bezwaarlijk als grens kan worden aangewezen, wenst het als alternatief deze beperking aan te brengen, dat de wijziging voorlopig slechts geldt voor de overgang naar Velsen van het gebied, bestemd voor basisindustrie c.a. ten zuiden van de groenstrook langs de Zeestraat. Na een bespreking heeft Velsens college het gemeentebestuur van Beverwijk reeds vóór de behandeling in de raad dier ge meente schriftelijk doen weten, dat het afwijzend staat tegenover zijn denkbeel den in dit opzicht. Ter motivering van het standpunt van B. en W. van Velsen wordt het volgende te berde gebracht: In het streekplan IJmond-noord is een verbindingsweg geprojecteerd tussen de noordelijke uitgang van de tunnel en het Hoogoven-Breedbandcomplex, de zoge naamde zuidelijke traverse. Ten aanzien van deze traverse moet evenwel worden opgemerkt, dat het tracé nog niet vaststaat. Dit houdt verband met het denkbeeld om het verlengde van de Grote Hout- of Koningsweg door te voe ren onder het raccordement (emplace ment) van Hoogovens. De breedte van dit raccordement staat echter evenmin vast, als gevolg waarvan plaats en lengte van de oprit naar de traverse thans nog niet kunnen worden bepaald. Het is duidelijk, dat een grens niet kan worden vastgesteld langs een weg, waar van het beloop en de breedte met de ber men niet vaststaan. De bepaling daarvan zal integendeel op dusdanige wijze moeten geschieden, dat verschuiving van het tra cé van de verbindingsweg met bermen in noordelijke richting tot de mogelijkheden behoort. Het als voorlopige oplossing dienende vervangende denkbeeld van Beverwijk heeft evenmin de instemming van Velsens college. De stroken ter weerszijden van de zui delijke traverse hebben krachtens het streekplan IJmond-noord de bestemming van dagelijkse ontspanning c.a. Het gemeentebestuur van Beverwijk zegt een uitbreidingsplan in voorbreiding te hebben, volgens hetwelk een deel van de strook langs de traverse, gelegen ten noordwesten van Scheybeeck, zou worden bestemd voor bebouwing. Niet alleen moet hier strijd met het streekplan worden geconstateerd, maar bo vendien is een dergelijk voornemen, dat zou leiden naar een naar de industriecom plexen opdringende bebouwing, ten sterk ste te ontraden. Velsens college meent, dat de ter beoordeling voorgelegde ont werp-regeling ter voorziening in een even wichtige ontwikkeling van het IJmondge bied juist is opgezet om de uitvoering van het streekplan te verzekeren en dat dit èlders mogelijkheden tot bouw opent. Het in het oog springende tekort aan ter reinen voor recreatieve doeleinden met na zei, dat evenals overigens in het verle den in gevallen waarin een incorrecte situatie kan worden verondersteld, zij zon der aanziens des persoons een onderzoek zal instellen en zo nodig de eventueel ver eiste maatregelen zal nemen. MARKTPLEIN 29 Dat de koninklijke Nederlandse Hoog ovens en Staalfabrieken in IJmuiden niet alleen de leveranciers zijn van ijzer en staalproducten, bewijst het feit dat vorig jaar nog ongeveer honderd ton tarwe is „geproduceerd.". De verwachting is dat de oogst dit jaar ongeveer even groot zal zijn. Het terrein waar de tarwe verbouwd wordt ligt ten westen van de sinterfa- briek. Het is ongeveer dertig hectare groot. De grond is een paar jaar geleden aangekocht door Hoogovens. Tijdens de oorlogsjaren toen het niet was toegestaan de bagger uit 't Noordzeekanaal en de ha venmond van IJmuiden in zee te brengen, werd daar een dikke kleilaag aange bracht. Om te voorkomen dat hier een wildernis zou ontstaan, besloot Hoogovens na de aankoop er tarwe te gaan verbou wen. Advertentie I Laat ons dan Uw interieur verzorgen. PWWW??. .•.■.■.•!v!vr!\v!v!v.v.v Een staf van vakkundig personeel staat voor U klaar. V.t'A'Vévr.-.y. MARKTPLEIN TELEFOON 7541 perken tot het westelijk gedeelte. Onnodi- Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Kaap Falga van Rundvik; Warma, Abö; Castle Villé, Rotterdam; Hontestroom, Hull; Birmingham, Swansea: Jaarstroom, Londen; Havelstein, Ant werpen; Wubina, Londen; Swift, Londen; Linge- stroorn. Londen. Pergo, Karlstad; Rugen, Ham burg; Pial, Swansea: Osterbotton, Nystad, cellu lose voor Velsen; Ritornel, Rotterdam, laden IJ muiden: Steady, Londen; Tilo van Wilmowsky, Kirkeness; Schokland, Rotterdam, ledig naar Zaandam; Henot, Grangemouth; Egret, R'dam. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Jonet van Rotterdam, ledig IJmuiden; Frans van Seumeren, Dublin: Marie, Hamina: Lies, Hamburg; Delta, Par; Trompenburgh. Antwerpen. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Scholar naar Capetown; Welf, Helsinki; Corovina, Rot terdam: Koyan, Antwerpen; Ebabi, Londen; Bora- ma, Delfzijl; Reggeborg, Pagani; Odda, Hamburg, ledig naar Zaandam; Virihaure, Narvik; Corale, Londen; Haapsalue Lipaja, walsmateriaal van IJmuiden; Ask, Rotterdam; St. Jacques, Rotter dam; Liberiakust, Freetown: Ank T., Delfzijl, le dig van Zaandam; Simonskerk, Rotterdam; Mode, Rotterdam; Ank Winsemius, Rotterdam; Notos, Rotterdam; Daje Böhmer, Rotterdam: Constan- tine. Gdynia, ledig van Velsen; Oostkerk, Las Palmas. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Castella Mare naar Rotterdam, ledig van IJmuiden; Midas, Rot terdam; Dortmundt, Hamburg; Egori, Hamburg: Swift, Harlingen; Olhorn. Karlstad; Lijnbaans gracht, Rotterdam; Zaanstroom, Manchester; Ri- gel, Bremen; Rosita, Antwerpen; Brouwersgracht, Rotterdam, (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). VRIJDAG 6 OKTOBER Kennemer Theater, 20 u.: Feestavond werktuigkundigen Hoogovens. Zomerlust, 20.15 u.: Kienavond K.A.B kring Santpoort. Cultureel Centrum, 20 u.: Voorlichtings bijeenkomst Mormonen. ULO, Castricum. 19.30: Opening tentoon stelling „Kunstpaarden". ZATERDAG 7 OKTOBER Hoogovens, puzzelrit fietsers in kader veiligheidscompetitie. VEB-garage, 20 u.: Feestavond renners club Kennemerland. Kraak, Marktplein, 20 Contactavond P.T.T.-Ontspanningsvereniging. Abelenstraat, IJmuiden, 20 u.: Contact' avond toneelvereniging De Martinitoren, Verenigingsgebouw, Schans, Beverwijk, 20 u.: Filmavond CEFA met „De schaduw van de boemerang". Marktplein, 13.45 u.: Opstelling deel nemers hondenparade, daarna optocht naar garage Van Oosten, waar hondenparade wordt gehouden. Dinsdag 10 oktober a.s. zal dé St. Ja cobi-Kantorei uit Göttingen onder leiding van haar dirigent Hans Jendis een con cert geven met medewerking van de or ganist Geert Jurjen Moed. Dit koor, dat hoofdzakelijk is gevormd uit studenten van de Universiteit-van Göttingen, heeft vermaardheid gekregen door haar inter pretaties van de grotere werken uit de oude en moderne kerkmuziek-literatuur. Het te Beverwijk ten gehore te brengen programma omvat werken van Heinrich Schütz, Johann Kuhnau, Sethus Calvisius, Michael Praetorius en Johann Sebastiaan Bach, terwijl als hedendaagse werken vertegenwoordigd zijn Igor Strawinsky met zijn „Credo", Johann Nepomuk Da vid met het motet „Wer Ohren hat zu hören, der höre", en Siegfried Strohbach met een tweetal van zijn Evangeliemotet ten. De organist van de Grote Kerk Geert Jurjen Moed zorgt voor een aan het koor-programma aangepaste verbinding der afzonderlijke koorwerken en speelt werken van Kuhnau (n.l. de door hem ver leden jaar voor de N.C.R.V. gebrachte Ciacona), -Paul Hindemith (een tweetal delen uit Sonate II) en Diedrich Buxtehu- de (Preludium en Fuga g moll). Aan vang acht uur precies, kerk open half acht. Op de meeste bloembollenvelden in de streek Kennemerland is men nu met man en macht bezig om het land klaar te ma ken en de bloembollen zo spoedig mogelijk in de grond te krijgen. Maar er zal nog heel wat werk moeten gebeuren voordat de laatste strohoop van het veld is en de bloembollen onder het winterdek zitten. Vroeger was het zo, dat de bloembollen met 1 november geplant en onder dek waren. Maar al sinds jaren wordt niet meer gerekend op een echte winter en gaat men rustig door met planten tot Kerstmis en, als het dan nog moet, zelfs tot in januari. Maar het kan ook wel eens anders gaanTrouwens, men heeft niet veel keus: ondanks het bij uitstek mooie zachte najaarsweer ziet men maar weinig mensen op de bloembollenakkers, om de doodeenvoudige reden dat er geen perso neel meer te krijgen is. Men is er wel ver plicht alles zoveel mogelijk zelf te doen. Dit is dan ook een reden dat ook bij de bloembollenkwekers de machine haar in trede heeft gedaan; overal hoort men nu het motorgeronk. Kwekers die tot voor kort felle tegenstanders van het machi naal bewerken en planten waren, hebben zich nu gewonnen gegeven. Zij zagen in dat als ze niet tot mechanisatie overgingen zij niet tijdig met, hun werk klaar zouden komen. Nu kan niet een ieder alles machi naal afdoen, want men moet er een tuin naar hebben. Een gevolg is dat men op de meeste kleine bloembollenbedrijven de elstenhagen (die dienst deden als wind- kering) zit verdwijnen; men krijgt hier door een groter onafgebroken geheel waar de machines makkelijk bij kunnen komen. Allereerst komen de grote diepkabelploe- gen, die de grond tot bijna een meter diep omleggen. Daarna wordt de grond machi naal gelijk gemaakt. Ook de greppels, waardoor het water weg kan komen, wor den machinaal in goede staat gebracht. Is het land plantklaar, dan komt de zes- regelige planter, die de bloembollen plant. Zou men dit met mankracht moeten doen, dan zou het weken duren voor het land klaar was. Op de kleinste bedrijven ziet men nog veel op de oude wijze doen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9