plannen radikaal af Voorstel-Luns in ontwerp resolutie vastgelegd HET WEER Mevrouw Goluba Rusland terug verkoos naar te keren 7/8 COAT BORST Soebandrio wijst Nederlandse x LANGE TWEKA PANTALONS Engeland accepteert het EEG-verdrag Bewogen dag op Schiphol: Gevecht van marechaussee met diplomaten van de Russische ambassade Na acht uren Nieuw-Guinea in V.N.-assemblée vejore you vuy! WITTE KRUIS ITALIAANS ALPINQ VEST Droog en zacht REGEN- EN TWEEDJASSEN In de krant van heden: Ook de landbouwpolitiek NA CONFRONTATIE MET ECHTGENOOT Gevecht Russisch protest Bij prof. De Quay Gesprek met haar man DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DINSDAG 10 OKTOBER 1961 Het woord is aan dïv. tinten: parelgrijs marine blauw beige manon Van onze correspondent) NEW YORK. Soebandrio, de minister van Buitenlandse Zaken van Indo nesië, heeft gistermiddag in de V.N.-Assemblee een felle rede gehouden, waarin hij de recente Nederlandse voorstellen inzake Nieuw-Guinea radicaal van de hand wees. Soebandrio verklaarde dat de Verenigde Naties eventueel bijstand konden verlenen om de souvereiniteit over Nieuw-Guinea aan Indonesië over te dragen. Alle andere interventie van de Verenigde Naties zou de problemen alleen maar acuter en explosiever maken. Dit betekent dus dat Indonesië abso luut afwijzend staat tegenover bet plan, dat minister Luns kortgeleden heeft geschetst. Soebandrio achtte dit plan ingegeven door politiek opportunisme. Hij noemde het een schijnheilige poging om Nederlands aanwezigheid in een koloniaal gebied te verlengen en hij waarschuwde er voor dat Nederland Op die manier een nieuw Katanga in Azië zou scheppen. Mr. C. W. A. Schürmann, de Neder landse permanente vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, maakte aan het eind van de middagzitting gebruik van het recht van antwoord. Hij zei niet te willen ingaan op diverse ongerechtvaardigde en onaangename opmerkingen van Soeban drio. Hij merkte evenwel op, dat het eni ge punt in het Nederlandse plan, waarte gen de Indonesiërs werkelijk bezwaar had den, het voorstel was om aan de bevol king van Niuew-Guinea het recht van zelf beschikking te geven. Nederland heeft thans een resolutie in gediend waarbij wordt voorgesteld een V.N.-commissie naar Niuew-Guinea te zen den, die na een jaar aan de assemblée zou moeten rapporteren over de algemene toestand en over de mogelijkheid een volks stemming te houden en tevens over de wenselijkheid een internationaal ontwikke lingsorgaan in te stellen. Deze resolutie zal in behandeling komen wanneer in de algemene vergadering zal worden gespro ken over de kolonisatie. Indonesië is er kennelijk voor beducht, dat met medewerking van de Verenigde Naties voor Nieuw-Guinea een ontwikke ling op gang zou worden gebracht, die Ne derland thans als wenselijk voorstelt. Van daar waarschijnlijk dat Soebandrio Neder land de volle laag gaf in zijn rede en ons land afschilderde als een doortrapte kolo niale mogenheid. Herhaaldelijk liet hij doorschemeren, dat Indonesië geweld zou kunnen gebruiken indien niet spoedig een bevredigende oplossing werd bereikt. Na dat Indonesië vergeefs had getracht in de Verenigde Naties tot. een oplossing te ko men, was men in Djakarta gaan steunen op zijn eigen nationale kracht en zou men alle middelen gebruiken waarover men be schikte, zei hij. Letterlijk zei Soebandrio: „Wij bereiden Verwachting tot morgenavond: Droog weer en perioden met zonneschijn. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen zuidwest en zuid. Aanhoudend zacht. Volledige weerrapporten op pagina twee Advertentie ons op het ergste voor tegenover de Ne derlanders in Nieuw-Guinea. Mijn regering is begonnen met een koers van totale con frontatie tegenover de Nederlanders, niet alleen politiek, maar ook economisch en militair. Wij nemen de steun van de Ver enigde Naties aan voor de overdracht van het gezag over Nieuw-Guinea aan Indo nesië. De Indonesische regering is bereid zijn aandeel te leveren in een dergelijke bemoeienis door de Verenigde Naties, ook door het beschikbaar stellen van perso neel en technische en financiële hulp. (Vervolg op pag. 2 onder: „Soebandrio") BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 0 Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 7 Kunst 4 Horen en Zien4 Weg en Wiel5 Uit stad en omgeving 5, 6 In de Vishal en op zee6 Panda en andere beeldverhalen.9 Feuilleton .9 Beurs 11 Economisch nieuws11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's PARIJS (UPI) Engeland heeft van daag een aanvrage ingediend tot het idmaatschap van de Europese Econo mische Gemeenschap en zich bereid verklaard tot „deze stoutmoedige en van verbeeldingskracht getuigende onder neming" toe te treden. Edward Heath, de lord-grootzegelbewaarder en deskun dige in Europese aangelegenheden van c e Britse regering, deelde op een bijeen- comst van ministers van Euromarkt- anden in Parijs mede, dat Engeland het Euromarktverdrag volledig aanvaard lad. (Van onze Amsterdamse redacteur) Mevrouw Irena Aleksejevna Goluba is naar Rusland vertrokken. Gisteravond om vijf minuten voor tien verliet zij met haar paspoort in de hand het kleine kantoortje van de Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot in de vertrekhal van Schiphol. Een kwartier tevoren had zij tijdens een dramatische confrontatie met haar echtgenoot, de 35-jarige doctor in de biochemie Alexei Golub, voor de zoveelste, maar nu voor de laatste maal haar besluit kenbaar gemaakt: haar keuze tussen het in vrijheid leven met haar man en het vertrek naar Rusland. ,.De vrouw gaat naar haar vaderland terug. Zij heeft mij dit in een zeer bewogen gesprek meegedeeld. Het is een afschuwelijk stuk menselijke tragiek", zo zei ons mr. J. G. de Zaayer, procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam, die door de minister-president in zijn kwaliteit van fungerend Directeur van de Rijkspolitie was aangewezen om mevrouw Goluba in volle vrijheid over haar lot te laten beslissen. Foto boven Voor het kantoortje van de mare chaussee op Schiphol ontstond een vechtpartij met personeel van de Rus sische ambassade, dat een gesprek onder vier ogen tussen mevrouw Goluba en adjudant Veldman wilde verhinderen. Foto onder De marechaussee hield de wacht bij het kantoortje van de Russische lucht vaartmaatschappij Aeroflot op Schip hol, waarheen de leden van de Russi sche ambassade met mevrouw Goluba na de vechtpartij met de marechaussee waren „gevlucht". Terwijl witgehelmde troepen van de Ko ninklijke Marechaussee op Schiphol de uit gangen, stationsgebouwen en het platform bewaakten en bijna honderd persvertegen woordigers uit binnen-en buitenland en tal loze nieuwsgierigen zich in de vertrekhal verdrongen, sprak mr. De Zaayer in het toen reeds bijna acht uur achtereen bele gerde kantoortje van de Aeroflot met me vrouw Goluba. Bij dit gesprek waren aan wezig de ambassadeur van de Sovjet-Unie, de heer Ponomarenko, commissaris IJ. Ta conis van de rijksrecherche te Amsterdam, commissaris mr. L. van Haaren, chef van de Amsterdamse Vreemdelingenpolitie, een tolk van de Russische ambassade en een Nederlandse tolk. Achter die gele deur met het nummer 162 eindigde de tragedie, die zaterdagnacht in de Marnixstraat te Amsterdam was be gonnen, toen Alexei Goluba daar een hotel binnenliep en verzocht de politie te waar schuwen. Hij had gekozen voor de vrijheid, waarmee hij als toerist van het in hotel Schiller logerende Russische reisgezelschap had kennisgemaakt. Op het Amsterdamse hoofdbureau van politie heeft hij om po litiek asiel verzocht. Wat is er sindsdien in mevrouw Goluba omgegaan? Sinds zij in de Marnixstraat vlak voor de komst van de politie snel wegliep om zich weer bij het reisgezelschap te voegen, moet zij een hevige tweestrijd hebben doorgemaakt. Diezelfde zaterdagnacht ontfermden leden van de Russische ambassade zich over haar. Gistermiddag heeft zij verklaard naar Rusland terug te willen. De precies 24 minuten durende confrontatie met haar nerveuze, schuwe en bleke echtgenoot, van wie zij verklaarde zeer veel te houden, heeft haar niet van haar standpunt doen wijken. Mr. De Zaayer zei ons van dit gesprek diep onder de indruk te zijn geweest. „Zij heeft kunnen zeggen wat ze wilde. Ik heb haar verteld, dat ze in een vrij Nederland' en bij haar man kan blijven, maar ze heeft anders beslist." Om vijf minuten voor tien ging Irena Aleksejevna' Goluba met de Russische am bassadeur, omgeven door een cordon ma rechaussees, naar het autootje, dat haar naar het Tupolev-vliegtuig bracht. Een vermoeide vrouw, wier geestelijke span ningen van de afgelopen twee dagen haar tien jaar ouder hadden gemaakt en die we zenloos voor zich uitstaarde. Enkele minuten later trokken de straal motoren het toestel de lucht in naar het oosten. Schiphol sloot een van de meest bewogen dagen van zijn geschiedenis af. Een dag, die was begonnen met een vecht partij tussen marechaussees en Russische diplomaten, bij wie zich ook de Sovjet ambassadeur had bevonden. Dat gevecht ontstond om half twee in het kantoortje van de marechaussee. Op dat tijdstip nadat 't vertrek van 't Rus sische lijnvliegtuig naar Moskou reeds tweemaal drie kwartier was uitgesteld arriveerde mevrouw Goluba in gezelschap van de ambassadeur en 15 leden van de Russische ambassade en de handelsmissie in de vertrekhal „Europa". Zij bezat geen paspoort. Dit document had haar echtge noot aan de Vreemdelingenpolitie afgege ven toen hij daar asiel had gevraagd. Op Schiphol echter stond de districtscom mandant van de marechaussee te Amster dam haar met het paspoort op te wachten. Zijn instructies luidden, dat hij het docu ment zou overhandigen tijdens een gesprek onder vier ogen, waarbij hij bevrouw Go luba in volle vrijheid moest laten beslis sen of zij naar Rusland wilde terugkeren. Bij de balie voor de passencontrole trad adjudant Veldman de Russische vrouw te gemoet en nodigde haar uit even in het kantoortje van de marechaussee te komen. Op het moment dat zij het vertrek binnen stapte, drukten vijf leden van de Russische ambassade, onder wie de ambassadeur, zich door de deuropening. De marechaus see probeerden de Russen naar buiten te duwen, maar de weerstand die de diplo maten boden was zo hevig dat het duwen en trekken vrijwel onmiddellijk overging in een verwoed gevecht. De pantalon van een der politiemannen scheurde open, uni- formknopen sprongen in het rond en er werden van weerszijden klappen uitge deeld. Onder degenen, die met de vuisten van de politiemannen kennismaakten, was ook de ambassadeur. Toen de diplomaten echter uit het ver trek werden gewerkt trokken zij mevrouw Goluba mee, die, ondersteund door de persattaché, de heer Popov, naar 't kantoor van Aeroflot werd gebracht, gevolgd door de uit de strijd enigszins gehavend te voor schijn gekomen ambassadeleden. Het ge zelschap trok zich in het kantoor terug en Na vrijwel de gehele middag en avond in hel kantoortje van Aeroflot te heb ben doorgebracht, werd zij na nog een gesprek met haar echtgenoot te hebben gehad door de Russische ambassadeur (rechts) en omringd door een cordon marechaussees naar het het vliegtuig gebracht. draaide de deur op slot. Adjudant Veld man, die bloedend aan de hand gewond was, posteerde zijn mannen voor de deur. Dit „beleg" gaf zowel de Nederlandse au- toriteiten als de Russen gelegenheid zich over de volgende stap te beraden. Na ruim een kwartier binnen te zijn ge weest in het kantoortje van Aeroflot, kwa men om vijf over half drie de wat on verschillig kijkende gezagvoerder van het Russische toestel en een stewardess naar buiten. In da vertrekhal heerste een ge laden sfeer. Er waren weinig reizigers en tientallen leden van het Schipholpersoneel stonden in de hoeken nauwlettend toe te zien, terwijl de loket- en balie-employé's hun werk een ogenblik lieten liggen. Ter wijl vijf leden van de marechaussee zich voor de deur van het Aeroflot-kantoortje posteerden, klopte adjudant Veldman op de gele deur. Een kleine Rus stond de bij na twee meter lange, breedgeschouderde adjudant te woord. De adjudant mocht het kantoortje bin nen en de deur ging weer op slot. Precies vijf minuten is adjudant Veldman binnen geweest. Toen hij naar buiten kwam zei hij, de ambassadeur te hebben medege deeld dat mevrouw Goluba haar paspoort kon terugkrijgen, echter uitsluitend na een onderhoud onder vier ogen met een Ne derlandse ambtenaar. De Russen gingen niet onmiddellijk op dit aanbod in. Me vrouw Goluba zat als het ware gevangen in het kantoortje van Aeroflot. Zij kon niet naar het platform van Schiphol, omdat dan de passencontrole moest passeren. Ze kon ook niet terug naar het stationsplein van Schiphol, omdat zij niet in het bezit was van legitimatiebewijzen, in casu het paspoort, dat iedere vreemdeling in zijn bezit moet hebben. Om half vijf werden vijf journalisten die daarom hadden verzocht, tot het kan toortje toegelaten. Aan een bureau zat de Russische ambassadeur met tegenover zich mevrouw Goluba, die vermoeid voor zich uit zat te staren. Ambassadeur Ponomarenko sprak van een „ongehoorde scène". „De politie wil de de vrouw, in plaats van haar paspoort terug te geven, vasthouden en schroomde zelfs niet om geweld te gebruiken. Ik heb hierover een telegram met een scherp pro test aan uw minister van Buitenlandse Za ken gezonden, waarin geëist wordt dat het paspoort wordt teruggegeven en de blok kade van het Aeroflot-kantoor wordt op geheven." „Als dat niet gebeurt," aldus de ambassadeur, „zullen verdere stappen on dernomen worden." De journalisten vroegen mevrouw Golu ba of zij naar Rusland wilde terugkeren zonder haar man. Zij antwoordde beves tigend. „Mijn man heeft een fout gemaakt. Ik ben er zeker van dat hij dit zal inzien en naar Rusland zal terugkeren." De Russische ambassadeur vertrok daar op per auto naar Den Haag. Om kwart over zes arriveerde hij op het Plein. Een. naar het uiterlijk te oordelen, woedende man, zonder hoed en met een das om trad, gevolgd door een Russische tolk, het ministerie van Buitenlandse Zaken binnen waar hij vrijwel onmiddellijk door prof, De Quay ontvangen werd. Het onderhoud, dat door een woordvoerder van het minis terie „koel" werd genoemd, werd van Ne derlandse zijde bijgewoond door de secre taris-generaal van Buitenlandse Zaken, mr S. J. baron van Tuyll van Serooskerken en mr. F. Simons van de Directie Europa Prof. De Quay deelde aan de Russische ambassadeur mede, dat men van Neder landse zijde de zekerheid wenste, dat me vrouw Goluba een eventuele beslissing om Advertentie MODEHUIS Anegang - Haarlem - te!, 10401 PIJNSTILLER tcg< ii hoofdpijn, kiespij 'griep', reumatische pijnen etc. geruit wollen flauch met capuchon capiton voering 9 jaar 39.50 diverse tinten vanaf 9.95 'T IS BETAALBAAR BIJ ANEGANG 19 HAARLEM naar Rusland terug te gaan in vrijheid genomen had. Daar dit 's middags was belet door het met geweld binnendringen van ambassadepersoneel, zou daartoe als nog 'n gelegenheid gevonden moeten wor den. Indien mevrouw Goluba verklaart, al dus zei prof. De Quay, dat zij uit vrije wil terug wenst te gaan, kan zij onmid dellijk vertrekken. Prof. De Quay ver klaarde voorts, dat de procureur-generaal mr. De Zaayer als fungerend directeur van Justitie deze vraag wenste te stellen De ambassadeur of een van de leden van de Russische ambassade mocht daarbij te genwoordig zijn. De klacht van ambassadeur Ponomaren ko, die reeds telegrafisch was binnengeko men, zou, zei prof. De Quay, worden on derzocht. Na het onderhoud, dat een half uur duur de, is de ambassadeur onmiddellijk naai Schiphol teruggegaan. Om half negen had het onderhoud plaat: tussen mr. De Zaayer en mevrouw Golu ba. Om even over negen uur werd haai man tussen een dubbele rij marechaussees naar het Aeroflot-kantoor gebracht. Bijna een half uur later werd hij weer wegge leid, strak voor zich uit kijkend. Misschien zag hij zijn vrouw voor het laatst. Om kwart voor tien bracht de chef var de Amsterdamse Vreemdelingenpolitie me vrouw Goluba haar paspoort. Tien minu ten later kwam zij naar buiten met de Russische ambassadeur, die de politie ver zocht van het vertrek „geen theater" te maken met het oog op de vele fotografen Omstuwd door marechaussees werd me vrouw Goluba naar het platform gebracht waar een auto gereed stond om haar naar het vliegtuig te rijden, dat daarna om 22.20 uur, naar Moskou vertrok. Mr. De Zaayer verklaarde aan de journalis ten: „Ik vond de ambassadeur en de an dere Russen zeer correct." Commentaar van een der aanwezigen: „Dat was van middag toch wel anders." „Daar ehben ik niet bij geweest.." zei mr. De Zaayer. 46e JAARGANG NUMMER 287 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uui. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmtriden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damlate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Anonymus: Succes is krijgen wat men wenst; geluk is wensen wat men krijgt.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1