Waterverbruik in Noordholland steeg in 1960 na droge zomer van 1959 SPORT IN DE IJMOND ttuhtoduug PAKJE WEG EN WIEL Autoverhuur zonder chauffeur Bij Onder Ons" staat de gezelligheid voorop Politie maakte jacht op ontvluchte arrestant IJmondverenigingen Sport in IJmond Havenberichten DINSDAG 10 OKTOBER 1961 5 Uitbreiding waterwinning in IJmond noodzakelijk Wasmachines - Centrifuges Ds. De Jonge voor NGVB-leden Kapitein van „Groote Beer" nam afscheid van H.A.L. Voor „Kennemergaarde" Slapen als een roos.. Let op onze folder die u deze week in de bus krijgt. MARKTPLEIN 29 Meubel- en woninginrichting Tavenu opgeheven Examens Groenteveiling Beverwijk Bromfietsers gewond Drumband Wilhelmina prijswinnaar in Alkmaar „Van 1960 kan gezegd worden dat het een nat jaar is geweest. De neerslag in het Noordhollands Duinreservaat lag onge veer twintig percent boven het gemiddelde van de laatste tien jaar en daar tegenover werd een tekort aa'n zonneschijn van onge veer twaalf percent ten opzichte van het zelfde gemiddelde geregistreerd", aldus deelt de directie van het Provinciaal Wa terleidingbedrijf Noordholland in het jaar verslag over 1960 mee. De grote regenval had een gunstige in vloed op de waterwinning en op de kwa liteit van het infiltratiewater. Sinds 1957 wordt namelijk het evenwicht in de water huishouding van het duinwaterwingebied gehandhaafd door de aanvoer van opper vlaktewater van Jutphaas af, dat van de Rijn afkomstig is. Zo werd in 1960 van de n.v. Watertransportmaatschappij Rijn- Kennemerland ongeveer löVa miljoen m3 infiltratiewater betrokken tegen ruim 13 miljoen m3 in 1959. Het hoge waterverbruik dat in de droge zomer van 1959 was ingezet met een stij ging van het jaarverbruik van IIV2 per cent bleef nog geruime tijd nadien gehand haafd, zodat 1960 ten opzichte van 1959 in plaats van een daling zelfs nog een stij ging met gemiddeld 31/» percent te zien gaf. Het stemt de directie tot voldoening dat ondanks deze toeneming en ook op top dagen in het algemeen een ongestoorde waterlevering gewaarborgd kon blijven. De langzamerhand onvoldoende gewor den capaciteit van de watertoren te Aals meer zal weldra zijn opgevangen nu tegen het einde van 1960 met de bouw van een daarbij geprojecteerde reinwaterkelder kon worden begonnen. Voor Haarlemmer meer zal dit een belangrijke verbetering meebrengen. Ten aanzien van de druk waaronder het water wordt geleverd brengen overigens de moderne flatgebouwen voor het bedrijf in toenemende mate een verzwaring mee van de aan de drinkwatervoorziening te stellen eisen. De directie merkt op dat door 't onregelma tige verloop van het waterverbruik in de laatste jaren het moeilijk is een enigszins betrouwbare prognose te maken van de vermoedelijke ontwikkeling van het toe' komstige waterverbruik. Een dergelijke prognose is echter onontbeerlijk omdat op korte termijn een beslissing dient te wor den genomen over een uitbreiding van de waterwinning ten noorden van het Noord zeekanaal. Daarbij zal ook een zeer be langrijk punt zijn de richting waarin deze uitbreiding zal moeten worden gezocht. Een rationele aanpak van het vraagstuk vormt tevens het vraagstuk van de water kwaliteit en met name de bij het Lekwater incidenteel versterkt optredende smaakbe- zwaren een onderwerp van intensieve stu die. Omvangrijke en kostbare installaties zijn nodig en in 1960 is begonnen met de aanleg van een uitgebreide proefinstallatie in het infiltratieterrein te Castricum. De toeneming van het aantal abonne menten met 5.480 (3,23°/o) tot bijna 175.000 lag in de normale lijn van de ontwikkeling. In aansluiting daarop zij vermeld dat de jaarafgifte in hét eigen vóorzieningsgebied ruim 34 miljoen m3 bedroeg, de lengte van het hoofdleidingnet met 3lA °/o werd uitge breid tot ruim 3.800 km en de investerin gen met ongeveer 7,5°/o stegen tot bijna f 70.000.000. Verder stegen de ontvangsten met bijna 5%> tot ruim f 12.000.000. Mede tengevolge van deze sterkere stijging dan op' grond van de toeneming van het aantal aansluitingen in de verwachting had gele gen waren de financiële resultaten over 1960 alleszins gunstig. Weliswaar heeft nooit enige winstuitkering plaats gehad aangezien de waterlevering in beginsel vol ledig op kostprijsbasis plaats vindt, maar deze uitkomst over 1960 stemt, vooral ook tegen de achtergrond van verschillende toekomstige kostprijsstijgingen, tot tevre denheid. Een in de verdere toekomst on vermijdelijke tariefsverhoging zal daar door nog niet direct aan de orde behoe ven te komen. Dezelfde neerslag die in kwantitatieve en kwalitatieve zin een gunstig^ invloed had op de waterwinning, heeft uiteraard ook zijn consequenties gehad voor de re creatiefunctie van het Noordhollands Duin reservaat. Na de voorafgaande langdurige droogteperiode, heeft de zo fraaie duinbe- groeiing veel profijt getrokken van de overvloedige regen van de tweede helft van het jaar. Advertentie VERKOOP - REPARATIE De grootste keuze en de beste service Het aloude en bekende adres Velserduinweg 173 - Telefoon 4402 KOOPT BIJ DE VAKMAN „Christendom en cultuur" was het on derwerp, dat ds. A. de Jonge van Zaandam maandagavond in het gemeentelijk wijk centrum aan de Smidt van Gelderstraat voor de afdeling Velsen-Noord van de Ne derlandse Christen Vrouwenbond behan delde. Hij zei dat de menselijke cultuur een opstand tegen God wordt, met name door de ontwikkeling van de kernsplitsing. Deze zou een zegen voor de mensheid kun nen zijn, doch er wordt een vloek van ge maakt. In de loop van de geschiedenis zijn al vele machtige culturen ten onder gegaan. Toch mag een christen zich niet uit de cul tuur terugtrekken, aangezien de mens het zout der aarde is. De christelijke levensstijl moet van binnen uitgroeien en wordt niet gewonnen door wettische voorschriften over de levenshouding. De NCVB-leden hebben 70 voor Ken nemergaarde bijeengebracht. GEEN SPREEKUUR De wethouder van Onderwijs in de ge meente Velsen de heer H. de Boer houdt woensdag 11 oktober geen spreekuur. Kapitein J. W. Faber heeft met de thuis komst van de „Groote Beer" in Rotterdam zijn 42-jarige zeemansloopbaan afgesloten Als jongen van 18 kwam hij in 1919 bij de Holland-Amerika Lijn in dienst, als 60- jarige verliet hij thans dezelfde maat schappij. Hij was blij, „want ik heb in Hoogezand een fijn huis met een tuintje, centrale verwarming en 'n aardige vrouw' zei hij. „Maar als ik het over mocht doen zou ik weer zeeman willen worden". Na een opleiding aan de Kweekschool voor de Zeevaart maakte de stuurmans leerling zijn eerste reis naar New York, een tocht van bij elkaar negen maanden, de langste die hij ooit maakte, afgezien van de oorlogsjaren. Toen was hij op zee op de Nieuw-Amsterdam, die toen als troepen schip dienst deed. Af en toe was er contact met zijn vrouw via het Rode Kruis of ge heime adressen. Mevrouw Faber woonde met drie dochters alle drie vroeger on derwijzeres en nu getrouwd eerst in Rotterdam. Na het bombardement ging ze naar Groningen, waar zowel zij als haar man geboren werden. Na de oorlog werd kapitein Faber ge zagvoerder van het s.s. „Akkrumdijk" Hij voerde daarna het commando over diverse vrachtschepen en van 1958 af over het ss „Groote Beer". In het kader van de actie voor de aan kleding van het tehuis voor chronische zie ken „Kennemergaarde' in Santpoort is reeds een bedrag van f 1100 bijeenge bracht. Reeds hebben vele particulieren, bedrijven en verschillende verenigingen met hun bijdragen deze actie gesteund, ouderen hebben geschenken in natura over handigd. Zo werden onder meer drie tele visietoestellen, grammofoonplaten, een huisbijbel, gezelschapsspelen en enige plas tieken geschonken. Bijdragen kunnen nog worden gestort op giro-rekening nummer 270475 ten name van de penningmeester van de Velser Gemeenschap te IJmuiden met de vermelding „Kennemergaarde" of op het bureau van de Velser Gemeen schap in het Cultureel Centrum aan het IJmuidense Moerbergplantsoen. telefoon 5743. Schaken De onderlinge schaakcompetities van de Beverwijkse schaakclubs Pat Mat en Wee- nink zijn weer voortgezet. Het meest op vallende was bij Pat Mat dat de vorig jaar volkomen van slag zijnde ir. D. G. Huy- gen nu weer volop in de running is. De toch beslist niet zwakke P. Zwart werd ditmaal het slachtoffer van de overwin- ningsdrang van Hugen. In deze vorm spe lend zal clubkampioen M. P. Suiker ter dege op zijn tellen moeten passen. De jonge opkomende K. Schepel ervaart in de hoogste afdeling dat daar toch wel wat sterker wordt geschaakt dan in de lagere groepen. Tegen K. Comis werd een over moedige opzet hem noodlottig. Bij Weenink kon clubkampioen P. Stet het in zijn derde partij niet tot winst bren gen. Als tegenstander trof hij Ph. Bakker aan die trouwens ook het één en ander van schaken afweet. Deze speler namelijk kan er nog altijd op bogen de eerste winnaar te zijn geweest van de reeks Hoogoven schaaktoernooien. Remise-koning v. 't Hof beschaamde de verwachtingen ook nu niet en speelde remise De uitslagen van de gespeelde partijen zijn: PAT MAT Afd. 1: TijssenSlings remi se; ComisSchepel 10; ZwartHuygen 01; Bannenbergvan Voorst Vader afg.; HartSonneveld 10. Afd. 2: Altingde Heer 10; van Ma nenSteeman 01; v. d. BergVerkooijen 10; JanssenBeentjes 01; Duin Schroder remise. Afd. 3: R. CramerHoutsmuller 01; van Mourikvan Vuuren afg.; Boerrigter Knake 10. Afd. 4: KruijerDingerdis 01; Kuijs Winkelaar 10; van LeeuwenA. Hagen 1—0. Jeugdafd.: De ReusVan Kampen 10; Bosch—Jef Hagen remise; Eggermont Vessies 10. In het Statenhuis aan de Velserweg wordt woensdagavond de competitie voort gezet. WEENINK Hoofdgroep: de KoterWor tel remise; StetBakker remise; Burger hout—lings 10; Vos*—Van 't Hof remise. Afd. 1: Mooijesv. d. Sluis 0—1; Oosten dorpNooordeman 10. Afd. 2a: MallienBeentjes 10; Koster van Kruistum 10; v. d. VeenZweers Meijer afg. Afd. 2b: Van WendelEngelhart 01; de Vogelv. d. Outenaar 01; JoorBret- houwer 01; MonquilZwart 01. Seniorenafd.: De LangeVerduit 10; NijkampDinkgreve afg.; J. Meijervan Versevelt 01; v. d. Does-R. Meijer 01; NijmanDuinmeijer 10. Jeugdafd.: J. van StratenL. Dijkman 01; De LoozeN. Bolte 01; Van Breu- gelvan Manen 01; P. DijkmanS. van Straten 01; de VogelLodewijks 10. In het Badhuis aan de Baanstraat ver volgen de Weenink-schakers dinsdagavond de competitie. Duivensport Het vliegseizoen bij de Beverwijkse postduivenhoudersvereniging „De Reis duif" te Beverwijk is ten einde en daaruit blijkt dat C. Castricum afdelingskampioen is geworden met 11564 pnt.; 2. C. Westrate 10401 pnt; 3. C. Smit 10073 pnt; 4. C. Stie- mer 10.038 pnt; 5 B. v Vuuren 9605 pnt De overige resultaten waren: Vitesse: 1. C. Stiemer 2289: 2. C. Westrate 2138; 3. G. Grapendaal 2219; 4. C. Castricum 2034; 5. B v Vuuren 1906. Oude duiven: C. Smit 6654; 2. G. v. d. Advertentie De oudste toneelvereniging van Heems kerk „Tavenu" is opgeheven. Door gebrek aan goede en vooral jonge krachten heeft het bestuur hiertoe besloten. De vereni ging zou dit najaar het zestigjarig bestaan gevierd hebben. Amsterdam. (V.U.). Geslaagd voor het kandi daatsexamen geneeskunde (tweede deel) P. van Andel, Heemstede; J. H. W. Keur, Hillegom. Delft. Geslaagd voor het propaedeutisch exa men natuurkundig ingenieur: M. van Kuppeveld, Haarlem; B. H. Matzinger, Heemstede; R. A. van der Veen, Overveen; J. R. Vermeulen, Heem stede; B. H. Weijland, Haarlem. Voor het pro paedeutisch examen elektrotechnisch ingenieur: C. Niessen, Heemskerk: J. W. de Nijs, Castri cum; L J. P Veelenturf, Hillegom; G. C. Waale Heemstede. Winden 6556; 3. C. Castricum 6041; 4. C. Stiemer 5866; 5. C. Westrate 5643. Jonge duiven: C. Castricum 3301; 2. B. v. Vuuren 3084; 3. J. Penning 2965; 4. P. v. d. Outenaar 2868; 5. C. Westrate 2710. Fond: 1. C. Smit 2676; 2. G. v. d. Winden 2291; 3. C. Stiemer 2065; 4. A. Six 1847; 5 C. Castricum 1768. Navluchten: 1. C. Castricum 2422; 2. P. v. d. Outenaar 2139; 3. C. Westrate 2040; 4 D. Philippi 1957; 5. C. Stiemer 1926. Midfond: 1. G. v. d. Winden 2151; 2. C. Westrate 2138; 3. G. Grapendaal 2219; 4. P. v. d. Outenaar 2155; 5. G. v. d. Winden 2114. Handbal Nu de competitie enige tijd aan de gang is komt men bij de handbalvereniging IJmond" tot de conclusie dat promotie niet altijd gepaard gaat met resultaten die, welke men in de vorige afdelingen wist te behalen. De beide eerste teams van dames en heren hebben het moeilijk in res pectievelijk de overgangsklasse West A en de districtsklasse West A. In Julianadorp nam JHC tegen de IJmond-dames al na vier minuten de lei ding (10), doch enige minuten later zorg de W. v. d. Kuil voor de gelijkmaker. Kort daarna sloeg JHC opnieuw toe (21). Bij de IJmond-heren (in Utrecht tegen Sport Vereent) zorgden E. Jonker en K Klesser in twee minuten voor een 02 voorsprong. Met rust was het 79. Na de hervatting haalde het IJmond-voorhoede- spel niet bij de eerste speelhelft. Hiervan profiteerde Sport Vereent door met 1713 te winnen. Dames: DSOIJmond 2 33; Zandvoort- meeuwenIJmond 3 41; Heren: Zand- voortmeeuwenIJmond 2 174; Zand voortmeeuwen 2IJmond 3 314. Wielrennen De VEB-garage aan de Brink heeft za terdagavond wederom bewezen dat zij nog me^f mogelijkheden biedt dan alleen maar als onderkomen voor vrachtauto's. Tijdens de traditionele feestavond van de renners club „Kenheftiérland" 'diéas er geen stoel meer onbezet en dat betekende dat er ruim 1.000 bezoekers waren gekomen om het grote programma bij te wonen. Ger Roeland was er als conferencier, en verder het Cocktail Trio onder leiding van Ad van der Gein, Ria Valk, het bekende teenager-zangeresje, de Mounties met hun kolder en Herman Teunissen op het ham mondorgel. Tot slot was er een ,monster"- bal, waaraan het orkest van Jerry Yox medewerking verleende. Elke dag wordt er wel ergens in de IJmond geklaverjast. Door grote vereni gingen of door particulieren, die ook eens een kaartje willen leggen. Er gaat geen avond voorbij, of ergens klinkt wel „twin tig roem" of „stuk". Want klaverjassen is nu eenmaal zeer populair. In café Scheiwijck in Beverwijk komt zo elke dinsdag de club „Onder Ons" bijeen. Een vereniging, die bijna elf jaar bestaat en 27 leden leden heeft. Gezelligheid is de hoofdzaak en na elke prijsuitreiking komen de dames er dan ook bij om dapper te gaan „vlotbruggen" op het biljart. Vlak voor Kerstmis houden ze bij „Onder Ons" een vleesavond, en op St. Nicolaas spelen ze wederzijds voor de goede Sint. Voorzitter Kooy van „Onder Ons" in actie. Natuurlijk tellen de punten ook bij On der Ons, maar buiten de traditionele strijd, die elk jaar tegen Arsenal in Amsterdam wordt uitgevochten, komt men toch niet op grote wedstrijden uit. Wel wordt er on derling ijverig gekaart, waarbij Aad Kooy wel de sterkste is. Hij was al viermaal zomerkampioen en tweemaal clubkampi oen. Maar ook zijn vader, die voorzitter van de club is, kan er heel wat van. Op de avond, dat zijn zoon de beker en de stalen strijkplank won voor zijn zege in de zomercompetitie, won hij de onderlinge wedstrijd. We zouden het nog vergeten. Onder Ons gaat ook elk jaar een gezellig dag je uit, dankzij de twee kwartjes contri butie in de week. De vijf centen die de verliezer in de poedelpot moet doen, staan er borg voor, dat men elk jaar een mooie feestavond heeft. Zo gaat het bij Onder Ons, zo gaat het bij vele clubs in de omgeving, die vaak een nog onbekend leven leiden. Ze komen niet voor in de sportverenigingen- lijsten, en vaak vinden ze dat prettig, omdat ze liever „onder ons" blijven. Maar ten gerieve van al diegenen, die ook graag eens een kaartje willen leg gen, vraagt uw sportkrabbelaar al die klaverjassers in clubverband: geef eens op waar en wanneer u speelt. Dan kan hij eens een lijst publiceren ten gerieve van uxb mede-klaverjassers, die de weg naar een club niet kunnen vinden. BEVERWIJK, 9 oktober. Aardbeien 5698 doosje, andijvie 916, sla 517, spi nazie 2357, postelein 43—59, prei 1022, bospeen 1329, waspeen 1028, tomaten 23—91, Komkommer 945, uien 614 sperziebonen 4597, snijbonen 56145, pronkbonen 3486. Beetje bij beetje, of zou ik beter moeten zeg gen, buikje bij buikje, ziet men in onze dreven het nieuwe politiepak op de straat verschijnen. U hebt bij de eerste mis schien gedacht: verroest wat doet de portier van Rembrandt hier, maar u hebt terstond bemerkt, dat het schietijzer op de heup onthulde dat de Hermandad in een nieuwe verpakking op de markt is gebracht. Nu klinkt dat in het oor van onze sterke dienaren misschien iets te ridi cuul. Maar laat ik er di rect aan toevoegen dat ik het een mooi pak vind. Trouwens, al wa ren onze surveillanten in plastic vel gekleed, alles is beter dan dat gehate Moffenpak, dat veel te lang op de vaderlandse straten heeft gebivak keerd. Ik weet wel, dat elk nieuw rugpandje ons een aardige belasting duit kost en dat tot dus ver betrachte zuinigheid daarom al op prijs moet worden gesteld, maar als ik ergens mee in mijn schik ben, dan is het toch wel met dit nieuwe pak. Het is net of het veel vriendelijker staat. Ik neem aan dat de knullen uit Osnabrück straks wel even moeite zullen hebben te ont dekken dat er in dit uniform ook een gezags drager schuilt, maar dat praten we ze wel aan, hoop ik. Wel moeten wij als critisch burger een paar welgemeende opmerkin gen van het hart. Als ik goed gezien heb, zit er onder het jasje een fraaie donkerblauwe broek. Maar om de buik zit een zwarte riem ge spannen. Nu zeg ik u vooraf dat ik van kleu rencombinaties niets af weet, maar ik weet uit ervaring dat mijn vrouw begint een be paald sjaaltje te kopen om er dan later een bij passende tas en een dito paar schoenen bij te be delen. Een blauwe riem had mij beter geleken. Er is nog meer aan die riem. Bij het oude pak is mij nooit zo opgeval len, dat verschillende van onze politieambte naren aardig beginnen te buiken. Hoe hoger de rang, hoe dikker de buik. Welaan, die riem accentueert zulks aardig. Je zou deze buikband kunnen beschouwen als het lijstje om de foto; de inhoud komt er beter door uit. Sjonge, wat zijn er ineens een boel cor pulente kerels op straat gekomen. Ik merk het met zeker leedvermaak op, want ook ik heb aan leg voor verdikkingen op de verkeerde plaats. Het is altijd leuk te zien, dat je niet de enige bent. Dat is dan ook alles, wat dit pak betreft. Ik ben ermee in mijn sas en het zal een genot zijn erdoor te worden be keurd. Dat méén ik. Vijftien jaar na datum hebben we de politie weer het aanzien ge geven, dat hun door pak en bek in de oorlog was ontnomen. Mijn compli ment heren. Trouwens er is nog meer, dat mij pleziert. Ik zag onlangs een hele mooie grote agent op een snoezig klein wit scootertje. Kijk, ook dat wil er bij mij wel in Dat zijspan-gedoe heeft mij altijd huiverig gemaakt, door zijn herinneringen aan kerels die aldus aangeronkt kwamen huiszoeken. Als je zo'n scooter ziet heb je zin om in een Italiaans lied uit te barsten, bij wijze van spreken natuurlijk, want zo'n scoot-agent zou raar naar dat ge galm staan te kijken en er is vast wel een wetje, dat het je verbiedt. Maar ik wil toch maar zeggen: door deze nieuwe presentatie vind ik ons korps menselijker ge worden. Ze zien er bijna net zo uit als u en ik en dat is heel plezierig. Zo hoort het ook, lijkt me, vooral als je een poosje hebt kennis gemaakt met landen, waar het uniform het kleine man neke doet voelen een soort onze-lieveheers- beestje te zijn, dat maar wat raak mag stom melen. Ik heb in mijn jeugd een grenzeloos ontzag, om niet te zeg gen angst gehad, voor een dorpsveldwachter. Dat kwam, dat weet ik nog heel goed, door een enorme snor, die hij als een soort geheim wapen halfschedels droeg. Toen echter op een gegeven dag de knevel was ge veld, bleek plotseling, dat je met de man ge woon kon praten en dat het een beste vent was. Verbeelding natuurlijk, maar voor mij toch wel kenmerkend. Kijk, zo zou ik die nieuwe politie-uitmon- stering ook willen zien. We hebben ineens een heleboel mooie politie- meneren erbij gekregen. En met wat huisvrou- wengymnastiek daalt de buik ook wel weer. Bart L. Joris Wie is aansprakelijk voor de schade, ontstaan bij verhuur van auto's zonder chauffeur? Is de huurder aansprakelijk of de verhuurder? En in hoeverre is het mogelijk zich door verzekering tegen schade te dekken? Voor de beantwoording van deze vragen moeten wij onderscheid maken tussen verschillende soorten van schade: aanspraken van derden, schade aan de auto als gevolg van botsing enz., lichamelijk letsel van de huurder en zijn passagiers, schade, ontstaan door een gebrek van de auto, en bedrijfsschade van de verhuurder. Als de huurder een andere automobilist aanrijdt, zal deze zijn schade alleen op de huurder en niet op de verhuurder van de auto kunnen verhalen. De verhuurder blijft alleen buiten schot, indien een aanrijding of botsing met een ander motor voertuig in beweging heeft plaats gevonden. De verhuurder is wel aansprakelijk, als de huurder een wielrijder of voetganger heeft aangereden of tegen een ge parkeerde auto, een lantaarnpaal of hek is gebotst. Voor de bewijslast zit de verhuurder in een ongunstige hoek. Over het algemeen is schuld een onmisbaar element voor het bestaan van de verplichting tot vergoeding van schade. Degene, die schadevergoeding eist, zal dus moeten bewijzen, dat de schade door de schuld van de tegenpartij teweeg is gebracht. Op deze algemene rechtsregel maakt de Wegenverkeerswet een uit zondering voor de eigenaar van een motorrijtuig. Bij een aanrijding met een wiel rijder of voetganger of botsing tegen een geparkeerde auto, een huis of een boom, is de eigenaar van het motorrijtuig verplicht de schade te vergoeden, tenzij aannemelijk is, dat de aanrijding of botsing te wijten is aan overmacht of schuld van een ander. Indien een wielrijder door een auto aangereden is, behoeft de wielrijder niet te bewijzen, dat de aanrijding aan de schuld van de autobestuurder te wijten wgs. Om zijn vordering toegewezen te krijgen behoeft de wielrijder slechts te stellen, dat hij door een auto aangereden is en daardoor schade heeft geleden. De auto eigenaar gaat slechts vrijuit, indien hij overmacht aantoont of bewijst, dat de schuld bij de wielrijder lag. De eigenaar blijft aansprakelijk, indien hij de auto niet zelf bestuurt, maar daarmee een ander laat rijden. De eigenaar is dus aansprakelijk voor de ge dragingen van de huurder. Het maakt dus voor de verhuurder een groot verschil, of zijn huurder een ander motorrijtuig in beweging dan wel een wielrijder aan rijdt. Voor schade aan het andere motorrijtuig en aan de daarmee vervoerde personen en goederen is alleen de huurder en niet de verhuurder aansprakelijk. De aangereden wielrijder kan echter zowel de verhuurder als de huurder aan spreken. Als hij de verhuurder aanspreekt, behoeft hij niet te bewijzen, dat de aanrijding aan de schuld van de huurder te wijten was. Spreekt hij echter de huurder aan, dan zal hij diens schuld wél moeten bewijzen. Wellicht ten overvloede wijzen wij er op, dat een bromfiets een motorrijtuig is in de zin van de Wegenverkeerswet. Een aangereden bromfietser zal zijn schade dus nimmer kunnen verhalen op de verhuurder. Hij zal zijn schade slechts van de huurder vergoed kunnen krijgen, indien hij diens schuld kan bewijzen. Verzekering Bij de verhuur van auto's zonder chauffeur is een goede verzekering van het grootste belang. Als eerste eis geldt een behoorlijke verzekering tegen de aan spraken van derden (wettelijke aansprakelijkheid). Niet alleen de verhuurder, maar ook de huurder moet verzekerd zijn. Als de huurder op zijn vakantietocht ook familieleden of vrienden wil laten rijden, moet de polis ook van kracht zijn, als derden achter het stuur zitten. Nog beter is een all risks-verzekering, welke niet alleen dekking geeft tegen wettelijke aansprakelijkheid, maar ook tegen schade aan de auto, voor zover deze schad ontstaan is door brand, explosie, botsing, omslaan, van de weg of te water geraken, diefstal en andere van buiten komende onheilen. Sommige huurcon tracten stellen de huurder in alle gevallen aansprakelijk voor deze schade. Indien het huurcontract hierover geen bepaling bevat, is de huurder volgens het Burger lijk Wetboek aansprakelijk, tenzij hij bewijst, dat de schade buiten zijn schuld ontstaan is. Dit risico is weliswaar niet groter dan de waarde van de auto op het moment van de ramp en dus te overzien, maar meestal toch veel te groot om door de huurder te worden gedragen. Hij moet dus uitdrukkelijk vragen of de auto all risks verzekerd is. Het kan gebeuren, dat de huurder en zijn passagiers ten gevolge van een auto ongeval in een ziekenhuis moeten worden opgenomen Is het ongeval te wijten aan de schuld van de huurder, dan zal hij niet alleen zijn eigen ziekenhuiskosten moeten betalen, maar is hij onder bepaalde omstandigheden ook aansprake lijk voor de ziekenhuiskosten van zijn passagiers. De meeste verzekeringmaat schappijen geven in hun W.A.-verzekering ook dekking tegen de wettelijke aan spraken van passagiers. Als het ongeval veroorzaakt is door de schuld van een ander, zullen de zieken huiskosten op hem of zijn verzekeringmaatschappij verhaald kunnen worden. Maar als die ander een niet-solvabele en niet-verzekerde wielrijder of voetganger is, zal er van het verhaal niet veel terecht komen. De huurder kan deze risico's dekken door een ongevallenverzekering voor inzittenden af te sluiten. In het algemeen is de autoverhuurder in beginsel aansprakelijk voor manke menten aan de auto zelf. Maar achteraf is het dikwijls heel moeilijk na te gaan, of de schade ontstaan is door een gebrek aan de auto of door een onoordeelkundige behandeling van de auto door de huurder. Het huurcontract bevat veelal een clausule, welke deze schade voor rekening van de huurder laat komen, tenzij mocht blijken, dat de schade ontstaan is door een gebrek aan het voertuig. Zo'n bepaling legt de moeilijkf bewijslast op de schouders van de huurder. Het risico van een gebrek aan de auto kan niet door verzekering worden gedekt Meestal geldt de all risks-polis wel voor de schade lijke gevolgen van een gebrek. Als de huurder ten gevolge van een defecte stuur inrichting tegen een boom rijdt, zal de verzekeringmaatschappij geen nieuwe stuur inrichting vergoeden, maar meestal wel de aanrijdingsschade. Wanneer de auto na een ongeval gerepareerd moet worden, lijdt de autover huurder bedrijfsschade, omdat hij de auto in de reparatietijd niet aan een volgende klant kan verhuren. Meestal stelt het huurcontract de huurder aansprakelijk voor deze schade. Daar deze schade uit contractuele aansprakelijkheid ontstaat, kan de huurder zich daartegen niet verzekeren Men heeft wel getracht dit risico op de een of andere wijze door verzekering te dekken, maar dit is tot op heden voor zover ons bekend is niet gelukt. Mr. C. A. baron Bentinck De Velser politie heeft vannacht jacht gemaakt op een man die kans had gezien te ontvluchten toen de politiemannen hem aanhielden in een consumptietent bij de Velserponten. Een lid van 't pontpersoneel had een man in dit gebouwtje gezien. Toen de politie kwam ontstond een handgemeen, maar de inbreker zag kans te ontsnappen in de schaars verlichte straatjes van Vel- sen-dorp. Hier werd hij korte tijd later weer aangehouden. De man bleek afkom stig uit het woonwagenkamp in Velsen. Hij werd in het hoofdbureau van politie in IJmuiden-Oost ingesloten. Het is niet be kend of er iets uit de consumptietent wordt vermist. Maandagmiddag is een bromfietser die zijn 15-jarige dochter achterop had door een automobilist „gesneden". De automo bilist wilde van de Lange Nieuwstraat het Marktplein oprijden, waarbij hij niet op het doorgaande verkeer lette. Het meisje werd gewond aan een van haar benen. Zij is per auto van de Ongevallendienst naar haar woning overgebracht. De bromfiets werd vernield. Maandagochtend vroeg is een botsing ontstaan op de hoek van de Trompstraat en de Casembrootstraat in IJmuiden tus sen een bromfietser en een vrachtauto. De bromfietser had geen voorrang verleend. De man is met een hersenschudding en een bloedende wond aan het achterhoofd in het Antoniusziekenhuis opgenomen. DINSDAG 10 OKTOBER Café Sport, Beverwijk, 20 u.: Ledenver gadering KPV. WOENSDAG 11 OKTOBER KSA-gebouw, 20 u.: Avond Algemene Bond van Ouden van Dagen. Bethlehemkerk, 20 u.: Oecumenische contactavond. Snelliusstraat, 20 u.: Begin cursus ama teurfotografie voor NVV-jongeren. Zaal Flora, Heemskerk, 20 u.: Otto Ster man voor Katholieke Culturele Samenwer king. Verenigingsgebouw, Dommelsingel, Oos terwij k, 20 u.: Lezing voor damesclub A. en O.: „Van brabbelen tot schoonspreken" door de heer Ringel. Maandag kwam in IJmuiden aan: Gefle, uit Oxeloesund, bijlegger IJmuiden; Bittern, Liver pool; Vechtstroom, Liverpool; Hathor, Bremen; Bergo, Oslo; Noordwijk, Monrovia; Kolno, Ham burg; Fallowfield, Swansea; Rien Teekman, Gefle, hout, Zaandam; Brinda, Fowey; Oranje Nassau, Plymouth; Oberon, Rotterdam. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Argo, Rau- ma, cellulose, Velsen; Fennia, Mantyluoto. Wega, Rotterdam, ledig IJmuiden; Neptunus, Swansea. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Ubbergen naar Klaipeda; Fehmarn, Rotterdam; Geestland, West-Indië via Hoek van Holland; Volente, Ko penhagen, ruwijzer bijgeladen; Belgia, Antwer pen; Hacience, Cobh, walsmaterialen IJmuiden: Togokust, Bremen; Rote, Antwerpen; Cormead, Blyth; Bergo, Rotterdam; Alme, Antwerpen; Hy dra, Bremen; Corn Broere, Grangemouth; Frisian Coast, Rotterdam; Diana V, Colchester, kunst mest IJmuiden; Kleine Beer, Workington, blok vormen IJmuiden. Dinsdag vertrok uit IJmuiden: Hereford Bea con, Bremen. Bridge In de derde ronde van de strijd om het bridgekampioenschap van de IJmond heeft het echtpaar Groot een aanslag gedaan op de leiderspositie van Bakker—Spruit. Voorlopig heeft dit laatste paar de kop positie echter nog kunnen vasthouden. De uitslag in de hoofdklasse was: 1. Echtpaar Groot 64.29; 2. Mains-Porck 56.35; 3. Bakker-Spruit 55.56. De stand: 1. Bak ker-Spruit 176.99; 2. Echtpaar Groot 164.29; 3. Cleeren-Baard 161.91. In de eerste klasse was de uitslag: 1. v. d. Berg-Kramer 61.57; 2. Bakkum-Scha- dee 58.80; 3. Echtpaar Hannema 54.63. De stand: 1. Bakkum-Schadee 172.69; 2. Echt paar Muys 168.98; 3. Echtpaar v. d. Steen 167.59. Tweede klasse: 1. Vlot-mevrouw Berk hout 69.05; 2. Drijver-Timmer 62.70; 3. Echtpaar Stam 53.17. Stand: 1. Vlot-me vrouw Berkhout 181.75; 2. Drijver-Timmer 161.01; 3. Mulder-Wooninck 157.14. De drumband van de christelijke muziek vereniging „Wilhelmina" heeft zich klein maar dapper getoond. Als kleinste te mid den van vele drumbands, die sterk favoriet waren, heeft men in Alkmaar een tweede prijs behaald. Het drumbandconcours was georganiseerd door de 7-oktober-vereni- ging.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5