Voetgangers per 1 november niet meer „vogelvrij Gematigde stroming onder de Franse colons in Algerije Dertig schoolkinderen in Arnhem blijven thuis Voorzitter van Veilig Verkeer: Ruim alle driebaanswegen op! voetgangers! voorrang Samenspel is voorwaarde voor slagen van nieuwe regeling bejaarden en kinderen Speciale aandacht voor Lagerhuis bespreekt recente vliegrampen Jaarlijks 1900 doden en 40.000 gewonden in het verkeer Indische Canberra's naar Kongo Indonesië krijgt kernwapenspecialisten Russische critiek op Nederland en België DINSDAG 10 OKTOBER 1961 7 1) Nieuwe regeling Samenspel ANWB vraagt betere waarschuwingen bij wegopbrekingen V erzekeringsmaatschappi j opgelicht: negen maanden Politieke contacten in de Belgische hoofdstad mmmm WÊwM. Mi Ouders: oversteken van rijksweg te gevaarlijk Moedercursusvoor veilig verkeer Peking zou Mount Everest als Nepalees erkennen Britse Vereniging voor een Verenigd Europa opgericht Amerikaanse communisten „instrument van USSR" Rus keert terug in Bureau voor Kernenergie 4 Op 1 november treedt de reeds eerder in ons blad aangekondigde nieuwe voet gangersregeling in werking. Van die datum af zullen de knipperbollen binnen de bebouwde kom buiten werking zijn en op den duur verdwijnen en zullen voetgangers onder vrijwel alle omstandigheden op de zebrapaden bescher ming genieten. Het rijdend verkeer is van die datum af verplicht de op zebra's overstekende voetgangers onbelemmerde doorgang te verlenen. Daar tegenover staat dat de voetganger verplicht is van een zebrapad gebruik te maken, als dat zich bevindt op minder dan dertig meter afstand van de plaats, waar hij gedacht had te zullen oversteken. Voorts moet de voetganger afzien van zijn rechten, als er een politie-, brandweer- of ziekenauto nadert die signalen geeft, en als er een begrafenisstoet of militaire kolonne passeert. op de zebra bevindende voetganger gele genheid te geven ongehinderd de overzij de van de straat te bereiken. Populair gezegd: voorrang te verlenen. Er is geen regel zonder uitzonderin gen: bestuurders van politie-, brandweer- en ziekenwagens die signaal geven be hoeven niet voor de zich op een zebra bevindende voetganger af te remmen, en de voetganger is verplicht bij hun nade ring ijlings het zebrapad te verlaten. Ook uitvaartstoeten en militaire colonnes waaronder begrepen de gemotoriseerde colonnes van de Bescherming Bevolking mogen doorrijden. Nog een andere verplichting van de voetganger: hij is krachtens de wet ver plicht om gebruik te maken van een als zodanig aangegeven oversteekplaats, als hij binnen een afstand van dertig meter daarvan zou willen oversteken, (zie de foto) Deze bepaling geldt niet als hij om de zebra te bereiken eerst een rijbaan zonder zebra zou moeten oversteken. Ook geldt deze regeling niet, als hij zich be geeft van of naar het dichtstbijzijnde trottoir van of naar de halte van een openbaar middel van vervoer (tram of bus): als deze zich bevindt op minder dan dertig meter afstand van een zebra, dan behoeft de voetganger daarvoor niet om te lopen. Uitkijken is dan echter dub bel geboden, want bestuurders van voer tuigen zullen binnen deze afstand immers geen overstekende voetgangers verwach ten. Als er geen oversteekplaats binnen der tig meter aanwezig is, is de voetganger verplicht haaks over te steken. Voor de gemotoriseerde weggebruikers is er eveneens een apart puntje waarop moet worden gewezen. Omdat geparkeer de voertuigen het uitzicht van de over stekende voetgangers maar al te gemak kelijk dreigen te belemmeren, is het ver boden te stoppen of te parkeren op of De „motorisering" in ons land neemt hand over hand toe. In 1950 telde Neder land 1 auto op 41 inwoners, in 1960 was dat al 1 op 22. Naar raming zal in 1970 deze verhouding 1 op 12 zijn en verwacht wordt dat in 1980 elke zesde Nederlander een auto bezit. Met deze cijfers is voldoende aange toond dat de voetganger gaandeweg letterlijk èn figuurlijk meer en meer in de verdrukking komt. Ook de ongeval- lencijfers spreken een duidelijke taal: in 1960 vielen 1900 mensen aan het ver keer ten offer, en niet minder dan onge veer 500 daarvan verloren het leven als voetganger. Al enkele jaren geleden heeft de over heid, die inzag dat de veiligheid van de voetganger bij het toenemen van het ge motoriseerde verkeer ernstig in het ge drang zou komen, regelingen ter bevei liging van deze categorie verkeersdeelne mers getroffen. Deze bescherming be stor '••eruit, dat de voetganger, die zich be op een voetgangersoversteek- pl, al gauw „zebra" genoemd die 'den was van oranje knipperbol len. n et gehinderd mocht worden door bestuurders van voertuigen en trams. Naast deze beschermde oversteekplaat sen kwamen zebra's zonder knipperbol len, die echter geen enkele bescherming boden en die uitsluitend ten doel hadden een gericht oversteken van de voetgan gers te bevorderen. Waarschijnlijk door de hoge installatie- kosten bleef ook het aantal beschermde oversteekplaatsen te gering. Het is moge lijk hieraan te wijten, dat het gebruik van de beschermde, door knipperbollen gemarkeerde, oversteekplaatsen nogal eens moeilijkheden met zich bracht: tal van gevaarlijke manoeuvres, zowel van de voetganger als van het overige ver keer, kon en kan men dagelijks waarne men. Een behoorlijk „samenspel" tussen de Onderscheidene categorieën weggebrui kers kwam derhalve niet tot stand, en de regeling voldeed in de praktijk dus niet geheel. Er werd dus naarstig ge zocht naar een oplossing die in de prak tijk beter zou voldoen. Per 1 november is de positie van de voetganger als deelnemer aan het ver keer stringenter geregeld. Met ingang van deze datum zal de knip- perbol in het stads- en dorpsbeeld ver dwijnen, hoewel hij buiten de bebouwde kom nog kan worden gehandhaafd. Van die datum af biedt de zebra bescherming aan elke voetganger die zich daar óp be vindt. Niet het kenbaar maken van de wens om er gebruik van te maken geeft de overige weggebruikers de verplich ting voor de voetganger te stoppen, maar het verkeer is slechts verplicht de zich binnen vijf meter afstand van een over steekplaats. Dit betekent uiteraard niet dat, als men stopt om een overstekende voetganger gelegenheid te geven onge hinderd de overzijde van de rijweg te be reiken, men dit dan ook op tenminstee vijf meter van de zebra af moet doen. Voorwaarde voor het slagen van de nieuwe voetgangersregeling is het goede samenspel tussen voetgangers en overige weggebruikers. De voetganger zal terdege moeten be seffen dat hij niet zonder uit te kijken de weg op moet stappen (zie de foto): een auto stopt maar niet zómaar, en een scooter, motor of brommer nog minder. Hij zal er rekening mee moeten houden dat een voertuig, dat een snelheid van 50 km per uur heeft, een remweg van 25 meter nodig kan hebben om tot stil stand te komen. Wacht op ruimte in de verkeersstroom. En dan: aarzel niet om over te steken, als een voertuig nog vol doende ver weg is om tijdig te kunnen stoppen; er kunnen misverstanden tussen u en de bestuurder van dat voertuig ont staan met alle ernstige gevolgen van dien. Steek voorts snel en zonder onderbre king over, zo mogelijk in groepjes tege lijk, en houd op de zebrapaden zoveel mogelijk rechts, opdat „tegenliggers" in het voetgangersverkeer eveneens zonder haperen naar de overzijde kunnen komen. Tenslotte: maak bij door de politie of met behulp van verkeerslichten geregelde kruispunten gebruik van de eventueel aanwezige voetgangerslichten. Als deze er niet zijn, dan mag u pas oversteken als het verkeer op de weg, die u wilt over steken, een stopteken heeft gekregen. En houd ook dan nog rekening met afbuigend verkeer. Voor de overige weggebruikers geeft het Verbond voor Veilig Verkeer de vol gende raadgevingen. Nader kalm de ze brapaden, die u reeds van ver kunt zien liggen en die anders zijn aangeduid door het bord „nadering voetgangersoversteek plaats". Neem even het gas weg, houd vooral rekening met ouden van dagen, die niet zo snel ter been zijn, moeders met kinderwagens die evenmin zo snel kun nen lopen en vooral met kinderen. Geef duidelijk te kennen dat u wilt stoppen, als u iemand ziet die graag wil overste ken: u bevordert er een beter samenspel mee. U moedigt het snel en ordelijk over steken aan als u rustig wacht. En ten slotte: geef de voetgangers óók voorrang als zij rechtdoor willen en u links of rechts afslaat. Deze wenken kunnen het samenspel tussen voetganger en automobilist ten goede komen. Als u deze wenken in acht neemt, werkt u mee aan een veiliger ver keer. De waarschuwingen bij wegomleggingen en wegopbrekingen zijn in vele gevallen absoluut onvoldoende, aldus de ANWB in een brief aan de minister van Verkeer en Waterstaat. De toeristenbond is van mening dat de wettelijke voorschriften voor verkeersmaatregelen bij werkzaam heden aan wegen grondig herzien moe ten worden. Thans houden vele wegen bouwers en wegbeheersders zich aan de sinds lang verouderde paragrafen in het wegenverkeersreglement. De huidige waar schuwingen zijn vaak van dien aard dat het verkeer pas op het laatste ogenblik geconfronteerd wordt met wijzigingen in de wegsituatie. Hieruit vloeien geregeld ongevallen voort. De verlichting van de versperringen met rode lampen en zelfs het aanbrengen van stroken reflecterend materiaal is wettelijk niet verplicht„In' dien mogelijk" moeten lampen worden ge plaatst. De waarschuwingsborden staan veelal niet op voldoende afstand van de wegopbreking en zijn vaak te klein van omvang. De ANWB stelt, dat het huidige inten sieve verkeer niet meer toestaat dat waarschuwingen op de weg van zulk een summiere aard zijn. De huidige techniek staat zeker toe dat het aanbrengen van goede belichting van de versperringen, waardoor deze tijdig zichtbaar zijn, wet telijk verplicht gesteld wordt. Ook acht de bond het onverantwoorde lijk dat geen waarschuwingsborden, geen ronde blauwe pijlborden en geen rood wit geschilderde vaten behoeven te wor den geplaatst op wegen binnen de be bouwde kommen of op wegen welke voor doorgaand verkeer weinig belanrijk zijn. De ANWB vindt het van het grootste belang voor alle soorten weggebruikers, dat ook op deze zogenaamde onbelang rijke wegen en straten afdoende beba- keningsmaatregelen worden getroffen bij de wegopbrekingen of wegomleggingen. Wegens oplichting van een verzekerings maatschappij is een 36-jarige koopman uit Terneuzen door de rechtbank van Rotter dam veroordeeld tot negen maanden ge vangenisstraf, waarvan drie voorwaarde lijk met een jaar proeftijd. Dit vonnis was conform de eis. De koopman had bij de politie in Rotter dam aangifte gedaan van het verlies van f 20.000. Omdat hem al eerder zoiets was overkomen, koesterde de verzekerings maatschappij wantrouwen en keerde het geld niet uit. Toen de koopman van een zakenreis uit Argentinië terugkeerde, wachtte de politie hem op Schiphol op. Tijdens het verhoor viel hij door de mand. (Van onze correspondent) BRUSSEL Naar verluidt zijn de laatste dagen te Brussel besprekingen ge voerd tussen Fransen, die betrekkingen on derhouden met de O.A.S. (de organisatie van het geheime leger), de Franse ul tra's in Algerije en hun consorten ener zijds, en anderzijds Fransen, die nauwe betrekkingen hebben met de Franse rege ring. Dat heeft het Franstalige Brusselse dagblad „Le Soir" gemeld. Het blad heeft aan dit bericht toegevoegd te hebben ver nomen dat deze contacten een zuiver po litiek karakter zouden dragen en dat zij niets te maken zouden hebben met de hui dige activiteiten van de O.A.S. Men kan zich afvragen welk nut de be sprekingen dan zouden kunnen hebben. Het ligt echter voor de hand te veronder stellen dat er bepaalde contacten zijn ge weest, omdat een deel van de O.A.S. schijnt in te zien dat de beweging op de verkeerde weg is en thans meer onheil zaait dan zij had voorzien. Die dus meer of minder afvallige groep van de O.A.S. zou getracht hebben de Franse regering te benaderen, teneinde nadere toelichting Op de plannen van president De Gaulle te ver krijgen. Mogelijk denkt zij daarmede een deel van haar aanhang in toom te kunnen houden. Het is al met al een riskant avon tuur, waarvoor De Gaulle zelf weinig schijnt te voelen. Een feit is in ieder ge val, dat bepaalde Franse ultra's geregeld in Brussel komen en er besprekingen voe- Manifesten ALGIERS (UPI) In Algerije blijkt een gematigde stroming onde de Franse kolo nisten gaande te zijn. Het bureau van de gevolmachtigde minister voor Algerije te Algiers, heeft meegedeeld dat een mani (est, getekend door 114 Europese en Al (Van onze correspondent) De ouders van 30 leerlingen van de nieu we openbare lagere school, de Albert Ples- manschool in Arnhem-Zuid hebben gevolg gegeven aan hun voornemen hun kinderen thuis te houden tot het tijdstip dat hun aan het gemeentebestuur gerichte eisen met be trekking tot het veilig oversteken van de rijksweg naar Nijmegen zullen zijn inge willigd. De betrokken ouders zullen alle zwaarte van de wet op hun nek krijgen, zo zei de wethouder van Onderwijs, daarbij doelend op dit ongeoorloofd schoolverzuim. Wij moeten uitgaan van het algemeen belang, de ouders handelen naar het individueel belang, aldus de wethouder. De ouders zijn ontstemd over het vol gens hen door de wethouder van onderwijs niet nakomen der op 4 juli dit jaar gege ven garantie voor het veilig oversteken van de kinderen. De oversteekplaats van de kinderen bestaat namelijk uit een pad voor bromfietsers, fietsers en voetgan gers. Dit pad is slechts rond 20 meter van het bord maximum snelheid 50 km verwij derd. Bij mist blijft het oversteken onder alle verdere omstandigheden een levens gevaarlijke kwestie. De ouders vinden het niet aanvaardbaar de kinderen een omweg te laten maken, waarbij twee, zij het min der gevaarlijke wegen moeten worden ge kruist. De ouders hebben kracht bijgezet aan hun eisen door hun kinderen thans thuis te houden. Ze willen het risico van het oversteken door de kinderen van de druk ke en zeer gevaarlijke Nijmeegse weg niet langer nemen. In haar programma voor dit jaar heeft de vereniging voor Veilig Verkeer in Den Haag een „moedercursus" opgenomen. In aansluiting op kleuterouderavonden, waar politiepersoneel verkeersvoorlichting geeft, zullen met moeders van kleuters op een of meer ochtenden specifieke ge- vaaronderwerpen worden gehandeld. De vereniging heeft van de gemeente Den Haag een bijdrage gekregen van ten hoogste 12.000.- voor de door de ver eniging te voeren propaganda voor Veilig Verkeer. (Van onze correspondent) LONDEN In het Lagerhuis, dat vol gende week na de zomervakantie weer bij eenkomt, zal de regering scherp aan de tand worden gevoeld over de vliegtuigram pen, welke de laatste tijd de Britse onaf hankelijke luchtvaart hebben getroffen Speciaal willen de kamerleden weten of het percentage ongelukken groter is bij de particuliere dan bij de genationaliseerde lijnen (B.E.A. en B.O.A.C.). Ook zal wor den gevraagd of de standaard wat betreft pilotenopleiding en onderhoud voor alle luchtvaartmaatschappijen dezelfde is. Het valt niet te verwonderen dat het Britse publiek tamelijk gealarmeerd is door de twee rampen die met vrij korte tussenpo zen bij de onafhankelijke lijnen hebben plaats gehad. In augustus kwamen 34 schooljongens, twee leraren en drie be manningsleden om het leven, toen een Vi king-toestel van de Cunard-Eagle bij Sta- vanger verongelukte. Thans is men op nieuw opgeschrikt door de ramp, welke zaterdag in de Pyreneeën geschiedde en waarbij 31 Brits% vakantiegangers tijdens een chartervlucht voor personeelsvereni gingen om het leven zijn gekomen. Het toestel was bij zeer slecht weer uit de koers geraakt, maar de piloot vond het niet nodig een hem aangeboden tussenlan ding in Toulouse te maken en ging door naar het eindpunt Perpignan. Volgens de laatste rapporten bevond het zich echter op goede hoogte. Het toestel was eigendom van Derby Aviation een charterfirma welke nieuwe vliegtuigen gebruikt in te genstelling met verscheidene andere lijnen, welke vaak met oude machines werken. Ook daarover zullen in het Lagerhuis vra gen worden gesteld. Derby Aviation is ove rigens zeer veilig gebleken want het is het eerste ongeluk in 25 jaar bij deze maat schappij. Ruim alle driebaanswegen op. Leg geen nieuwe driebaanswegen aan en maak van bestaande driebaanswegen, ondanks verlies aan capaciteit, tweebaanswegen. Dit be roep op de overheden deed de voorzitter van het Verbond voor Veilig Verkeer, ,jhr. Th. Röell aan het begin van de jaarvergadering van dit verbond in Leiden. Jhr. Röcll betoogde dat het rapaciteitsverlies ruimschoots zou opwegen tegen de winst aan veiligheid. Op driestrookswegen worden weggebruikers steeds weer verleid tot het maken van levensgevaarlijke inhaalmanoeuvres met alle desastreuze gevolgen van dien. De voorzitter zei, dat één van elke 218 Nederlanders jaarlijks direct getroffen wordt door het leed dat 1900 doden en 48.000 gewonde verkeersdeelnemers met zich brengen. Om van de onpeilbare smart van de duizenden indirect getroffen na bestaanden dan maar te zwijgen. De zorgwekkende cijfers manifesteren zich niet alleen in een absolute stijging van het aantal verkeersslachtoffers, maar ook in relatie tot de toenemende verkeers intensiteit. In het laatste jaar steeg het aantal motorvoertuigen met 100.000 stuks, voorheen met 50.000 per jaar. Progressief toenemende motorisering en relatief en absoluut toenemende verkeers onveiligheid roepen om actie. Verheugd was jhr. Röell over het voor nemen de minister van Verkeer alle be voegdheden tot snelheidsbeperkingen te geven. De buitenlander kent de borden „70 km" niet. Het verdient aanbeveling door middel van vooraankondigingen ach tereenvolgende borden met bijvoorbeeld 100, 90, 80, 70 km enzovoort snelheidslimie ten kenbaar te maken. Br omfiets probleem Ofschoon het bromfietsprobleem niet ernstiger is dan het ganse verkeerspro bleem, wenst het verbond toch aan te drin gen op rijbewijzen voor bromfietsen ge paard aan eenvoudige examens. Nog niet is ingegaan op een aanbod van het verbond deze examens op eenvoudige wjjze mo- geljjk te maken. In tegenstelling tot het rijk en vele be drijven krijgt het Verbond van vele ge meenten en provincies nog te wensen la tende (financiële) steun. Verkeersveilig heid, zo stelde jhr. Röell, is alleen ver krijgbaar met investering van enorme som men gelds, niet slechts in aanleg en be- bakening van wegen, maar ook in wets handhaving en in mentale training en vor ming van de weggebruiker. De heer Röell constateerde met vreugde een groei van 150 afdelingen tot 457 van het Verbond. Hij somde tal van activiteiten op van het centraal bureau zowel als van de afdelingen. De uitbreiding van vrijwil lige periodieke auto-inspecties tot Fries land, Oost-Groningeri, Noordoost-Brabant en de omgeving van Rotterdam vond hij bemoedigend. „Verkeerssleutel" is zeer succesvol. Veel wordt verwacht van de on langs gekregen vijf mobiele verkeersscho len. Het centraal bureau zal door een nieuwe behuizing in Hilversum grotere ac tiviteiten kunnen gaan ontplooien, mits daartoe voldoende financiële middelen ko men. Afwijkende standpunten en eenzijdige stappen van de Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgangers hebben geleid tot afbreken van de samenwerking op het punt van voorlichting over de nieuwe voet gangersregeling. Jhr. Röell riep tenslotte jongeren en vooral ook vrouwen op om de werkende gelederen van het verbond te komen ver sterken. NIEUW DELHI (UPI) Vier straal- bommenwerpers van de Indische lucht macht zijn gisteren uit Agra vertrokken naar Kongo, waar zij toegevoegd zullen worden aan het commando van de UNO, aldus heeft het ministerie van Defensie te Nieuw Delhi zullen deze week naar Kongo vertrekken. KATMANDOE, (Nepal) (Reuter) Vol gens berichten in de dagbladen in Katman- doe, heeft communistisch China ingestemd met de aanspraken van Nepal op de Mount Everest. De Chinese regering zou een Ne- palese kaart, waarop de Mount Everest binnen Nepalees grondgebied ligt, hebben aanvaard. gerijnse „vooraanstaande" personen uit het departement Móstagenem, is ontvan gen waarin gepleit wordt voor beëindiging van de bommenterreur en het herstel van het wederzijds respect tussen de Algerijn se en Europese lagen van de bevolking. Eerder was een gelijksoortig manifest van 29 personen uit Oost-Algerije, onder wie leden van de Nationale Assemblee, op het bureau ontvangen. Onder de onderteke naars van het laatste manifest waren en kele parlementsleden, 24 regionale raadsle den en 83 burgemeesters. DJAKARTA (AFP) Reuter) De Indo nesische minister van Defensie, generaal Nasoetion, heeft maandag verklaard, dat in Indonesië personen zullen worden opge leid tot specialisten op het gebied van kernwapens in het belang van de natio nale verdediging. Nasoetion liet echter uit komen, dat het niet in de bedoeling van Indonesië ligt kernwapens op te slaan. Voorts zal Indonesië zich blijven verzetten tegen het gebruik ervan waar ook ter we reld. De generaal zei onder meer: „Het 's noodzakelijk dat ook wij ons thans gaan bezighouden met de studie van kernwa pens omdat bij gebruik van deze wapens ook wij te maken krijgen met het stra lingsgevaar". Nasoetion deelde niet mee of een of ander land heeft toegezegd de opleiding van Indonesiërs te verzorgen. Indonesië heeft wel een overeenkomst met Rusland getekend betreffende wapenleveranties op grote schaal, maar er is van officiële zijde bekendgemaakt dat bij deze leveranties geen kernwapens zijn betrokken. Wij zullen niet langer bedelen maar aandringen en zullen, indien noodzakelijk, vechten om onze nationale idealen te ver werkelijken". President Soekarno, die ver gezeld was van de Poolse president Za- wadski, zei dat Polen en Indonesië beiden deel uitnjaken van de nieuw opkomende krachten, die vechten voor vrijheid en ge rechtigheid. LONDEN (Reuter-AFP) De Britse Raad van de Europese Beweging heeft de Vereniging voor een Verenigd Europa op gericht. Deze nieuwe vereniging richt zich tot de aanhangers van alle politieke par tijen en wil de band vormen tussen allen die voorstander zijn van toetreding van Groot-Brittannië tot de Europese Econo mische Gemeenschap. Op de receptie van de Britse Raad van de Europese Beweging, waarop de oprich ting van de vereniging werd meegedeeld, waren verscheidene Britse ministers, le den van het Hogerhuis en Lagerhuis, ambassadeurs, economen, industriëlen en vertegenwoordigers van vakbonden aan wezig. Lord Boothby, onafhankelijk lid van het Hogerhuis, en Geoffrey De-Freitas, La- bourlid van het Lagerhuis, hebben de be weging die erop gericht is dat Groot-Brit- tannië lid wordt van de Verenigde Staten van West-Europa in het leven geroepen. Lord Boothby verklaarde dat Groot-Brit- tannië's toetreding tot een verenigd Euro pa een grondige verandering van de hou ding van de Britten tegenover Europa en de wereldaangelegenheden vereist. Die ver andering begint zich volgens hem al baan te breken. NEW YORK (UPI) De Russische af gevaardigde in de beheerschapsraad van de UNO, S. G. Lapin. die gisteren ver klaarde, dat de westelijke mogendheden trachten het Nederlandse bewind over Nieuw-Guinéa te bestendigen, heeft ook een aanval gedaan op het Belgische be stuur in Roeanda Oeroendi. Hij zei, dat de Belgen het land hadden getransfor meerd tot een militaire basis tegen Kon go. Sir Hugh Foot, de Britse gedelegeerde, nam het op voor de Belgen in een rede waarin hij ook de andere Russische be schuldigingen ontkende. Ik zóu willen voorstellen dat de Sovjet- Unie zich een wat fijner gevoel aanmeet voor de opvattingen van betrokken volke ren en weerstand biedt aan de verleiding om versleten beschuldigingen te herhalen. Voorts moet de Sovjet-Unie vermijden haat en wantrouwen te zaaien, maar in plaats daarvan samenwerken met dege nen, die oprecht en gretig zoeken naar we gen om het handvest na te leven, aldus Sir Hugh Foot. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse Hooggerechtshof heeft zijn uit spraak van 5 juni, volgens welke de com munistische partij in de Verenigde Staten zich moet laten registreren als „een in strument van de Sovjet-Unie" (U.S.S.R.) bevestigd. De partij was tegen deze uit spraak in beroep gegaan, omdat zij meent dat zij in strijd is met het eerste amen dement van de grondwet, waarin gods dienst- en persvrijheid, vrijheid van spre ken én het recht van petitionnement wor den gegarandeerd. Volgens de communistische partij zou het Congres door de uitspraak van het hof de mogelijkheid hebben elke anders denkende politieke groepering te verbie den. WENEN (Reuter) De Russische pro fessor Emeljanov, die de vorige week zo demonstratief wegliep uit de conferentie van het Internationale Bureau voor Kern energie te Wenen, omdat hij tegen de ver kiezing van de Zweed Eklund tot direc teur-generaal van het bureau was, heeft maandag de eerste bijeenkomst van de nieuwe raad van gouverneurs van het bu reau bijgewoond. Hij verscheen alsof er niets gebeurd was, zo werd van welinge lichte zijde meegedeeld. Het schijnt dat de Russische regering niet akkoord is kun nen gaan met de houding van Emeljanov.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7