Besprekingen tussen de „zes Engeland goed begonnen en Koffie K R E M E R Thee - DE BEURS - Nederlands - Duitse K.v.K. gaat in W.-Berlijn vergaderen Frans formalisme dreigt echter een hindernis te worden Taldispert Bod op aandelen van Gebouw voor K. W. Nieuwe BNG-lening van 50 min, 4 98% Indonesië sticht geen inkoopcentrale in West-Duitsland Banken zitten weer wat ruimer SCHEEPVAARTBERICHTEN OESO gaat visserij bestuderen WOENSDAG 11 OKTOBER 1961 11 DE WEEKSTAAT Saldo schatkist op zeer hoog niveau Versterking van de bonden Freeman ongerust over EEG-landbouwpolitiek AVONDVERKEER VAN GISTEREN. Europees schrootdebat is uitgesteld NEW YORK: ONREGELMATIG HOGER Hoger spaaroverschot bij Boerenleenbank (Van onze correspondenten) PARIJS. Uitstekend, oprecht, duidelijk, een hechte basis voor onderhandelingen. Dat waren de kwalificaties, welke men gistermiddag kon vernemen uit de monden van de leden van de delegaties van de „zes", die te Parijs in de klokzaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken aan de Quay d'Orsay waren bijeengekomen om Engelands woordvoerder, de „right honourable" Edward Heath, de positie van zijn land te horen uiteenzetten, nadat hij de Engelse beginselverklaring had voorgelezen. Het is overigens jammer geweest dat de „zes" op diezelfde bijeenkomst niet, wat betreft de kwestie van de procedure, eindelijk eens tot een besluit zijn gekomen, zodat ze tegenover de Engelsen als eenheid konden optreden. Weer is de beslissing van het al of niet benoemen van een voorzitter, die de onderhandelingen met Engeland zal leiden, uitgesteld, ditmaal tot 7 november aanstaande. Te Brussel zal dan worden vergaderd door de „zes" alleen en 8 en 9 november, daaropvolgend door de „zes" samen met de Engelsen. Deze laatsten hebben overigens laten weten dat zjj a priori akkoord gaan met hetgeen de „zes" besluiten. Wat dat voorzitterschap betreft zjjn er drie mogelijkheden: a. Helemaal geen voorzitter, omdat immers gelijkwaardige partners zich rondom een tafel zetten. b. Een voorzitter, die zo gezegd, als motor dient en de onderhandelingen tot het einde toe leidt. c. Een soort roulerend voorzitterschap, dat om de twee of drie maanden door een ander wordt waargenomen. Het is, zoals de laatste tijd steeds weer, het Franse formalisme en de zucht tot het rekken van de onderhandelingen geweest, die er oorzaak van waren dat men gis teren geen beslissing heeft kunnen nemen. De Benelux-landen en Duitsland zijn het eigenlijk wel eens over het uitroepen van een „motorische" voorzitter en zij denken daarbij aan de Belgische vice-premier Paul-Henri Spaak. De Fransen willen het roulerend voorzitterschap, omdat ze dan zelf ook telkens aan de beurt komen. Ita- Advertentie De N.V. Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag heeft in de afgelopen jaren met exploitatietekorten ge werkt. Weliswaar zal het lopende jaar vermoedelijk een gunstiger beeld verto nen als gevolg «van een toevallige om standigheid (de voorstellingen van „My Fair Lady'), doch daar staat tegenover dat het gebouw dringend aan een res tauratie toe is. De gemeente is niet bereid gevonden het daartoe benodigde bedrag ter be schikking van de vennootschap te stel len. De N.V. De Landbank in Den Haag heeft thans, blijkens een bericht aan aandeelhouders, een bod gedaan op het aandelenpakket van de vennootschap. In dien houders voldoende aandelen aanbie den hiertoe staat t.m. 23 oktober uiterlijk de gelegenheid open wil de ze financieringsmij alle uitstaande aande len aankopen tegen de koers van 325 procent. De bieding is zowel voor de aandelen met hls voor die zonder vaste zitplaats gelijk. De huidige aandeelhouders zullen na overneming hun vaste plaatsen kunnen behouden. De Landbank heeft zich be reid verklaard het gebouw te laten res taureren en de exploitatie voort te zet ten tot het moment waarop een nieuwe concertzaal wordt geopend. Van het maatschappelijk kapitaal ad f 500.000 van de N.V. Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen is 425.000 ge plaatst. De aandelen met vast zitplaat sen worden vrij regelmatig op de incou rante markt verhandeld. De laatste ver- handelprijs, daterend van augustus, was 250 procent met daarna een biedprijs van 260 procent. Sporadisch kwamen de aandelen zonder vaste zitplaats tot ver handeling. Zeer geruime tijd geleden werd voor deze aandelen een verhandel- prijs genoteerd van 30 procent. lië weifelt zoals altijd. De kwestie moet dus nog te Brussel worden geregeld. Wel is vastgesteld, dat de onderhandelingen met Engeland in ieder geval te Brussel zullen plaatshebben. Er zal daar een per manent gemeenschappelijk secretariaat in gesteld worden en het zijn weer de prak tische Engelsen geweest, die met nadruk hebben verklaard, dat zij begrijpen dat. de normale werkzaamheden van de E.E.G. in niet vertraagd tempo moeten doorgaan en dat zij bereid zijn zich daarnaar in alle opzichten te schikken. Duidelijk en helder De verklaring van Heath is nogal lang geweest, doch ze was duidelijk en helder en ze liet nauwelijks ruimte voor vragen. Vandaar ook dat de Parijse besprekingen niet, zoals aanvankelijk voorzien, twee da gen in beslag hebben genomen, maar al leen dinsdag hebben geduurd. Natuurlijk heeft Heath de drie Engelse problemen ter sprake gebracht: de han del met de landen van het Gemenebest, de Engelse Landbouw en de Europese Vrij handelsassociatie. Engeland meent, dat de ze problemen een onderwerp kunnen uit maken van protocollen, zonder dat wijzi gingen moeten worden aangebracht in de artikelen van het Verdrag van Rome, zo als dit tot op de huidige dag van kracht is. Dat sluit niet uit, dat een revisie van bepaalde artikelen zich zal opdringen na het toetreden van nieuwe leden. Ook de landbouw Inzake de landbouw vindt Engeland, dat niet alleen maar de essentiële Gemenebest belangen gevrijwaard moeten worden. Te gelijkertijd stelt zich ook het probleem van de Britse landbouw. Engeland is be reid met de zes deel te nemen aan een gezamenlijke landbouwpolitiek. Maar dit werpt moeilijkheden van praktische aard op. Het systeem van staatssteun voor de landbouw, gehuldigd in Engeland verschilt schromelijk van dit van de zes, zodat En geland in gezamenlijk overleg met de zes moet onderzoeken op welke manier de es sentiële belangen van de Britse land- en tuinbouw het beste kunnen worden bevei ligd. Over het vraagstuk van de gezamenlijke invoerrechten ten opzichte van de buiten wereld heeft de Engelse woordvoerder ver klaard dat het toetreden van een nieuw lid tot de Gemeenschap misschien wel eni ge aanpassing wenselijk kan maken, maar dat het naar zijn oordeel niet nodig zou zijn elk punt opnieuw te onderzoeken. En geland is bereid de algemene structuur van het gezamenlijk tarief te onderschrij ven als basis voor een gezamenlijk tarief r een verruimde gemeenschap. Om de nieuwe gezamenlijke invoerrechten aan vaardbaar te maken voor G.A.T.T.- en an dere landen, moet het mogelijk zijn de schaal van berekening te verlagen door gezamenlijk tot een gelijkvormige verla ging over te gaan. Engeland heeft gisteren te Parijs een ge baar gemaakt, waaraan vele E.E.G.-lan den een voorbeeld kunnen nemen. De re de van Heath was voor de journalisten niet alleen in de originele Engelse tekst beschikbaar, maar ook in het Duits, het Frans, het Italiaans en het Nederlands; de officiële talen van de E.E.G. En het laats te woord van gisteren kwam toe aan Paul Henri Spaak, die zich liet ontvallen: „Ik ben er van overtuigd dat de E.E.G. van de zeven, efficiënter en sneller zal wer< ken dan die van de zes." Degelijk en hoopgevend In Nederlandse delegatiekringen toonde men zich overigens bijzonder ingenomen met de „open en goede" verklaring, waar mee minister Heath het gesprek met de zes" in feite heeft geopend. De vice-voor- zitter van de E.E.G.-Executieve Commis sie, dr. Mansholt, prees in het bijzonder de passage over de landbouw, op basis waar van hij overeenstemming met Engeland over de landbouwsektor zeker mogelijk achtte. Overigens is de verklaring van ml De n.v. Bank voor Nederlandse Gemeen ten deelt mede dat zij voornemens is over te gaan tot de uitgifte van een vier percent 30-jarige obligatielening groot vijftig mil joen gulden tot de koers van 983/4 percent, De lening zal worden afgelost in 25 gelijke jaarlijkse termijnen aanvangende in 1967, Vervroegde extra-aflossing is gedurende de eerste tien jaren van de looptijd niét toegestaan. Daarna is zij in de jaren 1971 tot en met 1975 alleen mogelijk tot de koers van 101V2 percent en gedurende de verdere looptijd der lening tot d'e koers van 101 percent. De lening is verdeeld in coupures van 1000 gulden en 500 gulden. Datum van in schrijving vrijdag 20 oktober 1961 en da turn van storting donderdag 30 november 1961. Ook aan deze lening zal weer een sc+ildenfegister worden verbonden. Onneming van deze lening in de beurs notering te Amsterdam en Rotterdam zal worden aangevraagd. De opbrengst der lening is bestemd voor de financiering van kapitaalsuitgaven van gemeenten en even tueel van andere publiekrechtelijke of semi-publiekrechtelijke lichamen. Het prospectus zal morgen verschijnen. nister Heath niet op het afzonderlijke ge sprek van de zes E.E.G.-landen ter sprake gekomen. Een uiteindelijk oordeel daarover is dan ook nog niet door de „zes" als zo danig geveld. Dit neemt niet weg, dat ook in andere delegatiekringen de Britse verklaring „de gelijk en hoopgevend" werd genoemd, waarbij echter sommigen zich de vraag stelden, of de Franse bezwaren wat be treft procedure-kwesties niet een aandui ding zijn voor de Franse houding bij de komende onderhandelingen. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft aan de pers verteld dat de verklaring die de Britse lord grootzegelbewaarder Heath gis teren in Parijs heeft afgelegd, ten volle overeen stemde met dat waarnaar de zes Euromarktlanden uitkeken. De woordvoer der wees er evenwel op dat een nauwkeu rig oordeel moest worden voorbehouden tot de Britse denkbeelden zorgvuldig wa ren bestudeerd. Indonesië heeft in Dusseldorp geen staatsinkoopcentrale opgericht en is ook niet voornemens een dergelijke centrale te stichten, zo heeft de Indonesische rege ring als commentaar op berichten, waarin over de oprichting van een dergelijke cen- trale in Dusseldorp sprake was, medege deeld. Volgens de Indonesische ambassadeur in Bonn is Indonesië slechts van plan ter be vordering van zijn buitenlandse handel, in het buitenland permanente toonkamers voor Indonesische produkten te vestigen. Dit zal echter voorlopig nog niet in West- Duitsland geschieden maar wel te New York, Londen en Tokio. Van de zijde der Indonesische regering wordt voorts vernomen, dat zij ook niet voornemens is de Indonesische in- en uit voer te centraliseren. De Indonesische bui tenlandse handel zal ook in de toekomst, zoals tot dusver, zowel door staatsmaat- schappijen als door particuliere maat schappijen worden gedreven. De berichten over de vestiging van een Indonesische staatsinkoopcentrale in West- Duitsland hadden vooral in kringen van de Westduitse in- en uitvoerhandel tot gro te ongerustheid geleid. Uit de weekstaat van de Nederland- sche Bank van 9 oktober blijkt dat de banken van de faciliteit van de Neder- landsche Bank om schatkistpapier te „stallen" een goed gebruik hebben ge maakt. Zij deden dit tot een bedrag van 226 min. Verder ontvingen de banken 123 min als gevolg van het inkrimpen van de chartale circulatie tot 4.960 min. De bamken betaalden echter 258 min aan het rjjk uit hoofde van belastingen etc. Uiteindelijk steeg het sal do van de banken met 111 min tot 542 min. Dit bedrag ligt vrijwel gelijk aan het verplicht aan te houden kasreservege- middelde dat op 560 min wordt ge schat- In g-eldkringen is men van me ning dat in de komende dagen geld naar de banken zal terugvloeien, omdat op 10 en 11 oktober circa 150 min aan schatkistpapier vervalt. De schatkist werd met 258 min, door belastingontvangsten, gevuld tot niet min der dan 1.280 min waarmee het sal do dus tot ver boven 1 miljard ;s gestegen, na vorige week juist daarbo ven te zijn gekomen. Hiermee heeft de schatkist een ongekend hoog saldo be reikt. De goud- en deviezenvoorraad steeg met 4 min tot 6.116 min, onveran derd 5.698 aan goud. Als gevolg van de reeds verrichte en nog steeds voort durende belastingbetalingen, is de geld markt zeer krap. De daggeldrente bleef onveranderd U/2 percent. WAARDE AANDEEL „OBAM" De directie van de onderlinge beleg- gings- en administratiemaatschappij „Obam" te Amsterdam deelt mede, dat het vermogen der vennootschap per ultimo september na aftrek van het slotdividend ad 7 per aandeel B, circa 20,5 min be droeg, overeenkomende met een netto in trinsieke waarde van circa 313 voor elk van de thans uitstaande 3.276.000 nomi naai aandelen B van 50. AD VIES KOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier vandaag geldend in Amsterdam luiden: Engels pond 10,09—10.19, Amerikaanse dollar 3,57'/!— 3,61'/!, Canadese dollar, 3,47—3,52, Franse frank (100) 72,4072,90, Belgische frank (100) 7,21'/!— 7,26'/!, Duitse mark (100) 90,0090,50, Zweedse kroon (100) 69,15—70,15, Zwitserse frank (100) 83,3083,80, Italiaanse lire (10.000) 57,5059,50, Deense kroon (100) 51.80—52,80, Noorse kroon (100) 49,7550,75, Oostenrijkse schilling (100) 13,90 14,00, Portugese escudo (100) 12,6012,75, Spaan se peseta (100, grote coupures) 5,92'/i—6,07'/i. Advertentie Kunstmest voor Kamerplanten 65°/o - 100 grs. 65 ets Advertentie UNILEVER EN PHILIPS „WILLIG" De internationals hebben gisteren een zeer vaste tot willige stemming te zien ge geven. Vooral Unilever en Philips trokken flinke belangstelling, waardoor forse koerswinsten werden behaald. Ook Kon. Olie deed wederom van zich spreken. AKU kon nu zeer goed meekomen na een lagere opening. Hoogovens openden prak tisch onveranderd. In vrijwel alle hoeken was de handel levendig. Unilever zette de koersstijging verder voort van 832 bij ope ning tot 838 later op de middag. (813%). Philips liep op van 1020 tot 1031 (+30). Kon. Olie verbeterde bijna 3,- tot 118,40. AKU vast op 406, na 402. Hoogovens stel den wederom teleur en zakten na een Abbekerk 10 360 m. z.w. Cocos eil. n. Aden. Abida 10 900 m. z.w. Azor enn. Pta. Cardon. Acila 11 te Rotterdam. Acteon 10 183 m. z.z.o. Santos n. Curagao. Adara 10 v. Jacksonville n. Charleston. Aegis 10 v. Curagao n. Nassau. Akkrumdijk 11 te Londen. Alchiba 10 140 m. w. Algiers n. Beyrouth. Aldabi 10 v. Rio de Janeiro n. Salvador. Algenib 10 v. Genua n. Cleveland. Algol 10 150 m. z. Guardafui n. Aden. Algorab 10 300 m. z.w. St. Vincent n. Antwerpen. Alkmaar 10 110 m. w. Algiers n. Lissabón. Alphacca 11 te Chittagong. Alphard 10 te Montreal. Alwaki 11 te Port Said. Ameland 11 te Rotterdam. Ammon 9 te Curagao n. Trinidad. Amstelhoek 10 m. Bremen n. Norfolk. Amstelkroon 10 440 m. z.w. Kp. Flattery naar Yokohama. Amstelmolen 10 520 m. o.n.o. K. Amber n. Kaapst. Amstelveld 10 780 m. z.w. Cocos eil. n. Kaapstad. Area 10 te Ardrossan. Asmidsike pass 10 San Miguel (Az.) n. Savona. Asterope 10 120 m. z. Flores n. Italië. Attis 10 140 m. w.n.w. Trinidad n. Port of Spain. Axeldijk i0 400 m. z.o. Acapulco n. Les Angeles. Bali 10 30 m. w.n.w. Kp. Guardafui n. Penang. Balong 10 750 m. o. Hokkaido n. Brownsville. Banggai 9 v. Basrah n. Calcutta. Bat.ian 10 315 m. n.w. Manilla n. Bangkok. Batu 11 v. Bluff n. Auckland. Ba wean 12 te Rotterdam verwacht. Bengkalis 10 v. Hongkong n. Singapore. Bennekom 10 v. Emden n. Bremen. Blitar 11 te Rotterdam. Bosco 11 1e Colombo verwacht v. Bombay. Breda 10 130 m. n.o. Flores n. La Guaira. Caltex Amsterdam 10 v. Suez n. Bahrein. Caltex Arnhem 10 180 m. n.n.w. Lissab. n. Sidon. Caltex Delfzijl 10 te Pernis. Caltex Eindhoven 10 te Rotterdam. Caltex Gorinchem 10 v. Brrunsbüttelkoog naar Fredericia. Calt. Leiden 10 270 m. z. K. Guardafui n. Bahrein. Caltex Madrid 10 57 m. o. Kp. De Gata n. Pernis. Calt. Rotterd. 10 650 m. n.w. Cocos eil. n. Bahrein. Caltex Utrecht 11 v. Bombay n. Bahrein. Camitia 10 800 m. z.w. Horta n. U.K.-continent. Castor 10 te Tunis. Ceres 11 te Buena Ventura. Charis 10 100 m. z.z.w. Cienfuegos n. Maracaibo. Cities Service alley Forge 10 v. Mena n. Suez. Cradle of Liberty 11 te Punta Cardon. Crania 10 te Heyshamn. Dalerdijk 10 te Stockton n. Port Albemi. Delft 11 te Punta Cardon. Diogenes 10 v. Le Havre n. Antwerpen. Diemerdijk 10 te Londen. Dinteldijk 10 v. Rotterdam n. Londen. Drente io v. Port Moresby n. Rabaul. Echo 10 140 m. z.z.w. Ouessant n. Durban. Esso Amsterdam 10 te Rotterdam. Esso Nederland 10 te Rotterdam. Esso Rotterda mpass. 10 Algiers n. Mena A1 Ahm. Forest Hill pass. 10 Ras Al Kalb n. Mena Gaasterkerk 10 te Hamburg. Gabonkust 11 te Amsterdam. Het bestuur van de Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel zal op 26 oktober in West-Berlijn een vergadering houden. Prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen, voor zitter van de Kamer, heeft onlangs op de Nederlandse handel en industrie een be roep gedaan om door het plaatsen van or ders bij het Westberlijnse bedrijfsleven de economische banden met West-Berlijn te verstevigen. Om dit beroep te bekrach tigen heeft hij nu deze bestuursvergade ring in West-Berlijn uitgeschreven en de Nederlandse Kamers van Koophandel uitgenodigd hieraan deel te nemen. Beste klant De Industrie- und Handelskurier heeft verder meegedeeld, dat Nederland reeds jaren er aanspraak op kan maken de beste buitenlandse afnemer van West-Berlijn te zijn. In 1960 leverde West-Berlijn voor 161 mijoen DM 16,5 percent van haar to tale uitvoer van 975 miljoen DM aan Nederland. In de eerste helft van het lo pende jaar is de uitvoer van West-Berlijn aanzienlijk gestegen; de waarde van de uitvoer bedroeg in dit tijdvak 726 miljoen DM. Tot dit resultaat heeft Nederland in niet onbelangrijke mate bijgedragen. Het verhoogde zijn invoer uif West-Berlijn in vergelijking met de eerste helft van het vorige jaar met 85 percent, namelijk van 67 miljoen DM tot 124 miljoen DM. De industriële produktie van West-Ber lijn steeg tegenover 1960 met ongeveer 15 pet., die van de Bondsrepubliek slechts met acht pet. Aan de' Westberlijnse pro- duktiestijging hadden in het bijzonder de elektrotechnische industrie en de machine industrie deel. De produktie van de ma chinebouw steeg met twintig pet. en hier bij heeft ongetwijfeld het feit een rol ge speeld, dat in West-Berlijn vooral werk tuigmachines en kantoormachines worden gemaakt, waarvoor in de huidige fase van versterkte rationalisatie bijzonder gunsti ge afzetmogelijkheden bestaan. Geertje Buisman 11 te Fowey verwacht. Giessenkerk 11 v. Rotterdam n. Amsterdam. Gooiland pass, 10 Ouessant n. Amsterdam. Hecuba 10 540 m. n.n.o. Flores n. Antwerpen. Heemskerk 11 v. Akaba n. Port Sudan. Helicon 10 v. Amsterdam te Rotterdam Hera 11 v. Cristobal n. La Ceiba. Hersilia 11 v. Amsterdam n. West-Indië. Holendrecht 10 65 m. z.w. eil. Wight n. Emden. Hoogkerk 10 100 m. w.z.w. Oporto n. Antwerpen. Houtman 10 te Sorong, Hydra 10 v. Puerto Limon n Curagao. Iberia 10 100 m. z.o. Ancona n. Pto. Marghera. Irazu 10 rede Galveston Java 10 750 m. n.o. Bermuda n. Malta. Kabylia 11 v. Stanlow n. Holehaven. Kamperdijk 10 600 m. n.n.o. Flores n. Antwerpen. Kara 10 850 m. o. Bermuda n. Curagao. Karimata 10 v. Amsterdam n. Antwerpen. Katendrecht 10 te Khorramshar. Kelletia 10 te Liverpool verwacht v. Stanlow. Kermia 10 v. Malmö n. Curagao. Khasiella 10 180 m. n.o. Sabang n. Miri. Kloosterdijk 10 te Hamburg n. Rotterdam. Kopionella 10 185 m. n.n.o. Finisterre n, Curagao. Koratia 10 280 m. w. Flores n. Stanlow. Korendijk 11 te Boston. Kosicia 10 10 m. z. Marsala n. Bandar Mashur. Krebsia 10 300 m. z. Socotra n. Lour. Marques. Kreon 10 375 m. n.w. Kp. Villano n. Pt. a Pitre. Kryptos 10 120 m. z.w. Kp. Blanco n. L. Angeles. Laarderkerk 10 30 m. z.o. Wight n. Genua Leiderkerk 10 130 m. n.n.w. Perim n. Bahrein. Liberiakust 10 190 m. w.z.w. Ku. Sint Vincent n. Freetown. Liberty Bell 10 120 m. o.n.o. Port Sudna n. Mena Limburg 10 v. Calcutta n. Penang. Loppersum 10 30 m. w. Key West n. Houston Lutterkerk 10 te Hoek v. Holland n. Rotterdam. Lycaon 10 90 m n.w. Manilla n Rejang Maasdam 10 v. Southampton n. Rotterdam Maashaven 10 150 m. o.n.o. Boavista n. L. Paimas Madisonlloyd 10 te Antwerpen. Mariekerk 10 75 m. o.z.o. Vincent n. Antwerpen Maureen 10 v. Gulfport n. Jacksonville. Mentor 10 v. Santander n. Piraeus Merwede pass. 10 Kp. Gris Nez n. TakOradi. Merwelloyd 11 te Rotterdam. Mississippilloyd 11 te Bombay. Modjokerto 10 v. Rotterdam n. Hamburg. Moh. Reza Shah 11 te Aden verwacht. Muiderkerk 10 v. Aden n. Takoradi. Mylady 10 150 m. o.z.o. Madeira n. Rotterdam Naess Lion 10 v. Ostermoor n. Londen. Naess Tiger 10 te El Palito. Nanusa 10 et Hamburg. Nashira lO v. Delawarebay n. New York. Neder-Eems 11 te Colombo. Neder-Elbe 10 v. New Orleans n. Savannah. Neder-Waal 11 te Osaka. Nestor 10 120 m w. Tunis n. Patras. Nias 10 221 m. n.w. Freetown n. Amsterdam. Nieuwe Tonge 10 te Port Kaiser. Noordwijk 11 v. Amsterdam n. Monrovia. Ondina 10 160 m. z.o. Mallorca n. Mena. Oostkerk 10 v. Las Paimas n. Kaapstad. Oranje Nassau 11 v. Amsterdam n. Hamburg Ouwerkerk pass. 10 Gibraltar n. Antwerpen. Overijsel 11 te Marseille. Pacaya 10 145 m. n.w. Brindisi n. Syracuse. Palamedes 11 te Rotterdam. Papendrecht pass. 10 Istanbul n. Novorossisk. Parkhaven verm. 12 v. Rotterdam n. Hamburg. Parthenon 10 te Bridgetown. Pericles lO te Callao n. Pisco. P. G. Thulin 10 v. Quintero n. Coquimbo. Philidora 10 130 m. o.z.o. Malta n. Port Said. Philine 10 te Suez. Philippia pass. 10 Malta n. Port Said. Pieter S. 11 v. Rotterdam n. Swansea. Poseidon 10 600 m. w.n.w. Azoren n. Kingston. Prins Frederik Hendrik 9 v. Montreal n. Londen. Prins frederik Willem 11 v. Londen n. Glasgow. Prins Johan Willem Friso 10 6 80 m. z.o. Kp. Race naar Montreal. Prins der Nederlanden 10 te Oranjestad verwacht. Prins Willem II verm. 12 v. R'dam n. Hamburg. Prins Willem IV pass. 10 Belle Isle n. Montreal. Prins Willem V 10 te Rotterdam verwacht. Prov.singel 9 180 m. z.z.o. S. Pedra n San Pedro Pygmalion 11 v. Rotterdam, 11 te Antwerpen. Reza Shah The Great 10 130 m. o. Gibr. n. Mena Roenat 10 te Hollandia. Rondo 13 te Ryeka verwacht v. Port Said. Rossum 10 te Port Harcourt. Rotterda mlO v. Rotterdam n. New York. Sabang 10 te Sinahoukville. Salatiga pass. 10 Aden n. Damman. Saloum 10 40 m. w.n.w. Finisterre n. Dakar. Scheldelloyd 10 te Aden. Schelpwijk 10 v. Port Elisabeth n. Walvisba> Schouten 10 v. Lobito n. Kaapstad. Seinelloyd 11 te Aden, Senegalkust 1 Ote Pointe Noire. Serooskerk 10 te Hongkong v. Manilla. Sinon 10 te Puerto Cabello. Sirrah 10 40 m. z.w. Bermuda's n. Italië. Skadi 10 '60 m z.w. Westfjord n. Archangel Slamat 10 te Chimbote v. Callao. Soestdijk 10 te Norfolk n. Baltimore. Sommelsdijk 10 215 m. w.n.w. L'end n. N. York Stad Alkmaar 10 v. Civita Vecchia n. Rènisaf. Stad Breda 10 v Las Paimas n. Rotterdam. Stad Gouda 10 70 m. z.w. Ouessant n. Vlaard. Stad Haarlem 11 te Sagunto. De minister van Landbouw van de lan den der O.E.S.O. zijn te Parijs bijeenge komen om de rol van de nieuwe organisa tie op agrarisch gebied te definiëren, de landbouwpolitiek in de lidstaten te analy seren en de hulpverlening aan onder-ont wikkelde landen te bespreken. Er werden twee commissies benoemd, waarvan de ene tot taak heeft het algemene agrarische programma van de O.E.S.O. te overwegen en de andere visserijvraagstukken zal be studeren. De Euromarkt gaat de Amerikaanse boer misschien 250 miljoen dollar per jaar kos ten, doordat zij hem van exportmarkten verdrijft. Dit is heden in Parijs door de Amerikaanse minister van Landbouw Or- ville L. Freeman aan de pers verteld. Free man zei dat Amerika momenteel voor on geveer een miljard dollar per jaar aan agrarische produkten naar de zes landen van de Euromarkt exporteert. Produkten die er met uitsluiting worden bedreigd zijn tarwe, koren, tabak, voedergraan, pluim vee, soja-olie en plantenolie. Van deze pro dukten exporteert Amerika voor een waar de van ongeveer een kwart miljard dollar naar de Euromarkt-landen. Freeman heeft er op aangedrongen dat de Europese landen, die thans voor het eerst met agrarische overschotten komen te zitten, gelijk de Verenigde Staten die reeds lang hebben, daarmee op gepaste wijze werken en ze niet op de markt gooien zodat een meedogenloze concurrentie ont staat. De Amerikaanse minister heeft ge waarschuwd, dat als de Euromarkt prefe rentie zou geven aan agrarische produkten uit de landen van het Britse Gemenebest, die handelwijze zou indruisen tegen de eigen principes van de Euromarkt en te gen de Amerikaanse belangen. Stad Maassluis pass. 10 Ouessant n. Rotterdam. Stad.'Maastricht'10 te Vfaardingen. >o u Stad-Schiedam, 10 100 m. w.n.w. Stavanger naar Narvik. Statue of Liberty 10 v. Philadelph. n. Marseille. Steenkerk 10 ten anker Beira. Steenwijk 10 18 m. z.w. Fatherpoint n. Antwerp, Stentor 10 te Volos v. Piraeus. Straat Bali 11 v Hongkong n. Singapore. Straat Clarence 10 v. Singapore n. Brisbane. Straat van Diemen 12 te Kobe verwacht. Straat Lombok 11 te Adelaide. Sumatra 11 te Penang verwacht. Sunetta 11 v. Rotterdam n. Gothenburg. Tara 10 600 m. z.z.w. Kp. Verd. eil. n. Rotterdam Themis 10 v. Halifax n. Bermuda's. Theron 11 te Oranjestad. Thuredrecht 10 330 m. z.o. Sable eil. n. Venetië Tjikampek 10 900 m. w.z.w. Colombo n .Singap Tjisadane 11 te Tristan da Cunha. Tjitarum 10 te Kaapstad v. Singapore. Tjitjalengka pass. 10 Rondo n. Singapore. Tweelingen 10 1200 m. z.w. Fayal n. Rotterdam. Van Heemskerck 11 te Singapore. Van Neck 10 te Auckland. Van Noort 9 v. Hongkong n. Penang. Vasum 10 300 m. o.z.o. Albany n .Mena. Vlieland 10 te Stadersand. Voco 10 te Cristobal verwacht v. Houston. Waibalong 11 te Port Sudan. Waingapoe 12 te Mombasa verwacht. W. Alton Jones 10 v Banias n. Philadelphia. Waterman 10 250 m. n.n.w. Perim n. Aden. Weltevreden 11 te Bangkok. Wieldrecht 10 400 m z.w. Azor enn Einswarden Willemstad 10 v Paramaribo n. Port of Spain. Woensdrecht 10 60 m. n.o. Malta n. Banias. Zaria 10 ten anker Port Said. Zeeland 11 te Puerto Cabello. KLEINE VAART Alcetas 9 v. Bari n. enetië. Bab T 8 v Zaandam te Delfzijl. Bloemgracht 10 op Schelde n. Hélsinki. Eljo 9 65 m. n.w. Scillys n. Liverpool. Elsa 10 20 m. o Great Yarmouth n. Delfzijl. Erasmussingel verm. 10 v. Dublin n. Antwerpen Flevo 9 v. Cartagena n. Tanger. Frans Böhmer pass. 10 Straat Gibraltar n. R'dam Gouwestroom 10 45 m. w.z.w, IJmuid. n. Londen Hunzeborg 10 dw. ET-11 v. Yxpila n. Portsmouth Hunzestroom 10 dwars Sandettie n. Amsterdam Insp Mellema 12 v Bordeaux te Fleedwood verw. Jupiter 10 25 m z.o. Wight n. Ispwich. Kaap Falga 8 v. Amsterdam te Delfzijl. Leuvehaven 10 v. Delfzijl te Rotterdam verwacht Nassauhaven 10 v. Rotterdam te Kopenhagen Nusakan verm. 10 v. Antwerpen n. Hamina. Pasteursingel 10 130 m. z.z.w. Ouess. n. Le Havre Phidias 9 te Genua n. Savona. Plato 10 te Rotterdam n. Amsterdam. Rochab 10 20 m z.w. Noordhinder n. Le Havre. Spolanda 11 v. Port Talbot te Par verwacht. Spoorsingel 10 rede Cardiff v. Salerno. Sporonia 11 v. Hamina te Kiel verwacht. Strabo 10 v. Le Havre n. Bilbao. Twee Gebroeders 9 v. Genua n. Barcelona. Westzaan 10 110 m. n.n.o. Villano n. Lissabon Wiebold Böhmer 10 25 m. n.o. Ushant n. R'dam SLEEPVAART Barentsz Zee 9 240 m. z. Azoren n. Hamburg. Clyde 9 1200 m. z.w. Azoren n. Hamburg. Hudson 8 v. Suez n. Calcutta. Loire 9 18 m. w Guernsey, geeft midbody „Eng lishman" over aan Zwarte Zee-3. Maas 10 te Trinidad. Mississippi 9 400 m. z.o. Mombasa n. Durban. Oceaan 9 225 m. n.w. Alexandrië n. Orange. Rode Zee 9 100 m. z.w. Las Paimas n. Bordeaux Tasmanzee 9 100 m. n.w. Ferrol n. Rotterdam. Witte Zee 10 Ouessant gepass. n. Sliedrecht. Zwarte Zee-3 1049.32 n. 03.45 w. sleep vastgemaakt openning op 818 in tot 811 (818%). Cultures vrijwel onveranderd. In de scheepvaart- hoek was het gedurende de gehele beurs- duur rustig met een prijshoudende stem ming zonder meer. De staatsfondsenmarkt werd verrast door de nieuwe BNG-lening. Deze lening zal, volgens de beurs, zeer zeker slagen. De stemming op de staats fondsenmarkt was praktisch prijshoudend. De lokale afdelingen gaven merendeels koersverbeteringen te zien met weinig handel. Boom-Ruygrok van 165 op 167; Figee van 220% op 217; Spaamestad van 770 op 775; Van Waveren Graanhandel van 111 op 115 b. VERHANDELDE FONDSEN 9 oktober 10 oktober Totaal 458 478 Hoger 260(56,7%) 253(52,9%) Lager 110 (24,0%) 108 (22,5%) Gelijk 88(19,3%) 117(24,6%) Slot Het debat over het onderzoek naar de schrootfraude in de E.G.K.S., dat volgende week dinsdag in het Europese Parlement aan de orde zou komen, is tot een vol gende zitting uitgesteld. De Franse chris ten-democratische afgevaardigde Alain Po her is bezig, namens een speciale commis sie van het Europese Parlement, een ver slag over de controle-aktiviteit van de Ho ge Autoriteit op te stellen, dat zal dienen als uitgangspunt voor het debat. Het defi nitieve verslag van Poher zal op zijn vroegst pas zeer kort voor het eigenlijke debat de volgende week beschikbaar zijn Van Nederlandse zijde meent men, dat dit afbreuk doet aan een goede behande ling van de zaak, aangezien de afgevaar digden niét voldoende tijd zullen hebben om zich te prepareren. Men heeft daarom besloten het schrootdebat uit te stellen. A.K.U 405 gb—407 407 f 117,40—118,20 118,20 1030—1040 1040 839—844 gb 843 Hoogovens 822—823 gb 822 VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. Slot 2de tijdv. A.K.U 408—410 gl 407 118.40-118,80 gl f 118,30 1043—1047 1041 843—847 842 Hoogovens 815—823 814 Vorige slotkoers A'dam Rubber 110 H.V.A 127% A.K.U 408% f 147,50 Hoogovens 821 Philips Gem. Bez. 1034 Unilever 839 Dordtsche Petr. 556 K. Ned. Petr. Mij 118,30 Holl. Am. Lijn 161% K.L.M 65— K.N.S.M 207 Ned. Stoomv. Mij. 175 Ommeren, Phs v. 336 Scheepv. Un. Ned. 167 f 220,50 248,50 Unitas 499,— Ver. Bezit v. 1894 139,50 Amsterd. Bank 370 Ned. Handel Mij. 315% Rotterd. Bank 355 Twentsche Bank. 304 Albert Heijn 660 Amstel Brouwerij 526% Berkei's Patent 314 Bols 713 Bührmann Papier 673 346 Ford 701 Gelder Kon. Pap. 364% Gist Spir.f. Kon. 407 Van der Heem 329% Heineken's Bier 529% Hoogenbosch Sch. 286 ïndola 575 Kon, Zout-Ketjen 1170 Mülier Nat. Bezit 540 Ned. Kabelfabr. 607 Philips Pref 292% Sikkens Groep 855 Stokvis 263 Thomassen Dr. 665 Ver. Machinefabr. 302 y. Wessanen 341 Wilton Fij-n ord 300% Zwanenberg-Org. 965 Billiton Mij. II 498% Aluminium Ltd.. 27 American Motors 18%, Anaconda 51% Ex Bethlehem Steel. 423% Cities Service 52% General Motors.. 50% Kennecott Copper 81 Republic Steel 59% Shell OU 36%, U.S. Steel 81%, Gedane noteringen. De Newyorkse effectenbeurs sloot giste ren onregelmatig hoger, nadat de fluctua ties meestentijds gering waren geweest. Late vraag deed de omzet honderdduizen den stukken boven de omzet van de vori ge dag stijgen en de tape raakte tijdens de laatste minuten achter. De elektronische en tabaksfondsen sloten vast. Reynolds steeg een daar dollar, Texas Instruments, Zenith en Beekman verbeterden nagenoeg een half dozijn. Dupont noteerde een avans van ruim 3,hetgeen nog een zetje gaf aan het Dow-Jones gemiddelde. U.S. Steel en Ame rican Tobacco sloten ook hoger. De auto fondsen bleven binnen nauwe grenzen. Andere sterke fondsen waren Scott Pa per, MCA en Polaroid. Dat laatste fonds klom ongeveer 8 dollar. Honolulu Oil was een zwakke plek en zakte een paar dollar. De omzet was 3.430.000 aandelen. In totaal werden 1.277 fondsen verhandeld, waar van 568 hoger en 470 lager. Het industrie gemiddelde kwam van 705,42 op 703,67; dat van spoorwegen van 150,65 op 150,91 en dat van openbare nutsbedrijven van 127,46 op 127,60 (UPI). Bij de stichtingen spaarbank van de banken aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank in Eindhoven en de Coöperatieve Centrale Raiffeisenbank in Utrecht is in september ingelegd f 186,2 miljoen en terugbetaald 142,9 miljoen, zodat het spaaroverschot 43,3 miljoen bedroeg. Ten opzichte van september 1960, toen een spaaroverschot werd geboekt van 29,1 miljoen, betekent dit resultaat een stijging met bijna vijftig percent. In de eerste drie kwartalen van 1961 namen de spaargelden toe met f 366,8 miljoen, waar door het totaal van de besparingen bij de boerenleenbanken in 1960 ten bedrage van 363,7 miljoen reeds is overtroffen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 11