Minister Korthals noemt 1960 een zwart verkeersjaar In mentaliteit op de weg moet kentering komen! Gesprek over de opvolging van Hammarskjoeld afgebroken HET WEER CITROEN Londen achter Washington in de Berlijnse kwestie 1962 bloemeh ZEEP VAUXHALL VICTOR Nieuwe gebouwen van de Wereldomroep geopend Kindertoeslag voor ambtenaren verhoogd CDU-FDP-coalitie bijna in kannen en kruiken Geen Amerikaanse troepen naar Zuid- Vietnam Russen willen met ir. Golub praten Kustvaarder in de Elbe vastgelopen Gromyko had interessante gesprekken mm 46e JAARGANG NUMMER 288 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuidea. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUI^ BEVERWIJK EN OMGEVING WOENSDAG 11 OKlüBER 1961 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. B<roMrH.— Adj. Hoofdredacteurs To. 1* Lodewijk» Rotoog tolfrridgjjSoa* TOg.™ Cnfech. toJrijre. N.V, Cn*. BtaWort93, IMo- Directie, P. W. Peereboom eo Mr. H- C. van der kf i]e In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Langs sluizen en havens5 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving5 Kunst 7 Horen en Zien 7 Panda en andere beeldverhalen.9 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's European Reviewnieuw relaisprogramma is Uw T.V. defect BEL. tel. Jöpaerdice. MORRIS "ieforeyou êuif! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Wisselende bewolking Het woord is aan ID 19 9575.- Panhard 6375.- 2 CV 3995.- AMI 6 5450.- GEERT HOOGEVEEN EEN NIEUW CONCEPT vanaf heden in onze SHOWROOM EEN NIEUWE STIJL Automobielbedrijf 'Barnhoorn Heeremans en Van Leuven N.V. GESCHENSC VERPAKKING 2 STUKS 1.95 - 3 ST. 2.50 IJmuider Courant De minister van Verkeer en Water staat drs. H. A. Korthals heeft tijdens het jaardiner van het Verbond voor Veilig Verkeer 1960 een zwart jaar op het ge bied van verkeersveiligheid genoemd. De minister verklaarde: Wij mogen ons niet neerleggen bij een min of meer constant verhoudingsgetal tussen ver keersintensiteit en ongevallencijfer en bij bet feit dat met de toeneming van het verkeer ook het aantal slachtoffers toe neemt: 1900 doden in een jaar in 1961 wellicht 2000 is een cijfer, dat een ernstige aanklacht inhoudt tegen de zorgeloosheid, om niet te zeggen roeke loosheid, die het gedrag van te velen op de weg in toenemende mate ken merkt. Ik blijf van oordeel, dat alle overheidsmaatregelen tot vruchteloos heid gedoemd zijn, indien in de mentali teit van vele weggebruikers geen ken tering komt, wanneer niet het besef wordt gewekt of verlevendigd, dat het op deze wijze niet mag voortgaan. Minister Koi'hals vervolgde: Iedere weg gebruiker moet terwille van anderen zich dwingen tot inperking van zijn geldings drift of' onverantwoordelijke haast. Dan zal het ongevallencijfer een veel minder ongunstig beeld gaan vertonen, dan thans het geval is. Over de nieuwe voetgangersbepalingen zei drs. Korthals: Reeds nu hoort men hier en daar stemmen, die van twijfel getuigen of deze nieuwe regeling, die overigens al- lerwege instemming heeft gevonden, wel het gewenste resultaat zal hebben. Eniger mate verklaarbaar is deze twijfel, althans indien men er vanuit gaat, dat vele weg gebruikers in Nederland niet voor ver betering vatbaar zijn. Een zodanig pessi misme deel ik nog niet. Ik hoop, dat de door het Verbond voor Veilig Verkeer in gang gezette grote voor lichtingsactie ertoe zal bijdragen, dat zo wel het voetgangers- als het rijverkeer zich van zijn verantwoordelijkheid voor het welslagen van deze regelingbewust wordt en dat daarvoor een ernstige wil tot onbaatzuchtige samenwerking tussen deze categorieën van verkeer-deelnemers van onmisbare waarde is. Minister Korthals bracht hartelijk dank aan jhr Th. Röell, die na een negenjarig voorzitterschap van het verbond zich heeft Drs. H. A. Korthals teruggetrokken. Door het werk door u met bewogen hart voor het welzijn voor ons volk gedaan, komt u, ook van de zijde van de overheid, een woord van warme dank toe, aldus minister Korthals, die daarna de nieuwe voorzitter van het Verbond, dr. G, de Wal, verwelkomde. De Koningin heeft vanochtend in Hil versum de officiële opening bijgewoond van het nieuwe studio- en kantoorgebouw van de Wereldomroep. De directeur van de Wereldomroep, de heer Tijmstra. kon digde een nieuwe taak van zijn organisa tie aan, namelijk een internationaal Euro pees actualiteitenprogramma. Tot nu toe werden door buitenlandse stations inciden teel uitzendingen van de Wereldomroep ge- relayeerd. Om een permanente relaisser- vice te krijgen heeft men nu de oplossing gevonden in een internationaal Europees actualiteitenprogramma waaraan corres pondenten van de Wereldomroep uit vrij wel alle Europese landen medewerken. Bij de opzet van dit programma hoopt men door internationalisering van de in houd voldoende belangstelling in de vreem- de te kunnen wekken. De relaisdienst zal gericht zijn Op de Verenigde Staten en Latijns-Amerika Ruim 50 stations over geheel de Verenig de Staten zullen twee maal per week de „European Review" uitzenden. Twee maal per week zullen in totaal 110 stations in acht Latijns-Amerikaanse landen in het Spaans dit programma relayeren. „Ruim 3V2 miljoen nieuwe luisteraars in Latijns- Amerika, ruim acht miljoen nieuwe luis teraars in de Verenigde Staten hebben zich vandaag gevoegd bij de luisterkring van Radio Nederland Wereldomroep," zei de heer Tijmstra. Voor in totaal 161 radio-stations en llVs miljoen nieuwe luisteraars op het westelijk halfrond is de Wereldomroep vandaag bij de opening van het nieuwe gebouw gewor den tot nieuwskoerier van Europa. Uit handen van jhr Röell ontving de mi nister van Verkeer en Waterstaat het eer ste exemplaar van het boek „De fatale seconde", dat naar jhr Röell zei, het leed van de verkeersramp en zijn voor de bui tenwereld veelal verborgen schrijnende nasleep, zonder omhaal van woorden en naar de werkelijkheid in woord en beeld schildert. Daarnaast worden positieve wen ken voor het weggedrag voor allen gege ven. Het boekje is verschenen, ter gelegen heid van de 11de oktober, de dag van be zinning op de verkeersonveiligheid. De ministerraad heeft besloten in ver band met de verhoging van de kinderbij slag volgens de bestaande Kinderbijslag wet de kinderbijslag voor 't rijkspersoneel eveneens te verhogen en met terugwerken de kracht per 1 oktober 1960 te wijzigen. De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de burgemeesters en wethouders ver zocht te willen bevorderen, dat de uitkerin gen ook worden verleend aan het gemeen- tepersoneel, dat daarvoor in aanmerking komt. Het ligt in het voornemen deze ver hoging over het laatste kwartaal van 1960 en over het jaar 1961 te realiseren in de vorm van vijf kwartaalsuitkerirugen (zo mogelijk in eenmaal te betalen) en de ver hoging per 1 januari 1962 formeel in de kindertoeslagregeling te doen opnemen. Gerekend van 1 oktober 1960 zal de kin dertoeslag worden verhoogd met drie cent per kind en per dag voor de eerste drie kinderen; met vijf cent per kind en per dag voor het vierde en vijfde kind en met acht cent per dag voor het zesde en de vol gende kinderen. WMh NEW YORK (UPI/Reuter) Amerika en Rusland hebben gisteravond het over leg over de opvolging van Hammarskjoeld afgebroken. Na een bespreking van twee uur en twintig minuten tussen de Russische am bassadeur Valerin Zorin en ambassadeur Adlai E. Stevenson van de Verenigde Sta ten verklaarde Charles Yost, de Ameri kaanse woordvoerder, dat er geen voor uitgang was gemaakt en dat men juist weer enkele stappen terug scheen te heb ben gedaan. Wij zijn teleurgesteld, aldus Yost. Hij zei, dat geen afspraak was ge maakt voor de volgende bespreking. Zorin merkte op dat de gedachtenwïsselingen nuttig zijn geweest. Er zjjn zijns inziens echter nog wel punten die moeten worden opgelost. Naar verluidt verschillen de Russen en de Amerikanen in het bijzonder van me ning over het aantal assistenten van een waarnemende secretaris-generaal, de aan wijzing van deze functionarissen en hun taken. Stevenson had maandag na een onder houd met de Russische minister van Bui tenlandse Zaken Gromyko verklaard goede Advertentie 5 4 2 8 2 114 7 0 6 2 0 5 3 snellebillijke reparatie Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM. TEL. 13439 1EIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPIEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot morgenavond: Op de meeste plaatsen droog weer met wisselende bewolking. Overwegend matige wind tus sen zuidwest en west. Iets lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. hoop te hebben dat men tot een besluit kan komen over de opvolging van Ham marskjoeld. De Russische afgevaardigde in de ad ministratieve en begrotingscommissie van de UNO-assemblee Tosjitsjin heeft dezer dagen op zijn beurt de reorganisatie van het UNO-secretariaat volgens het troika-begin- sel een dringende zaak genoemd. Ook vindt hij het hoog tijd worden de Volken organisatie elders onder te brengen dan in New York Tosjtsjin zei dat de weste lijke landen het secretariaat-generaal over heersen en de communistische staten slechts in naam een stem hebben. De Volkenor ganisatie moet naar zijn mening naar Europa verhuizen. De in de Verenig de Staten toegepaste rassendiscriminatie schept volgens hem een onhoudbare toe stand. Voorts brengen de hoge kosten van levensonderhoud in de Verenigde Staten veel extra uitgaven mee, aldus de Rus, Ook het feit dat New York ver verwijderd is van de hoofdsteden van de meeste lid staten is van invloed op het werk van de organisatie. De Russische afgevaardigde liet voorts critiek horen op het financiële beleid van het secretariaat. De Sovjet- Unie blijft weigeren bij te dragen aan een aantal UNO-operaties. De minister van Buitenlandse Zaken van Nigerië, Jaja Watsjoekoe, heeft tenslotte in de LTNO-Assemblee uitvoerig gesproken over de fouten die de UNO in Afrika heeft gemaakt. Hij meende dat de Afrikaanse vraagstukken door de Afrikanen zelf op gelost moeten worden en riep de Afrikanen in dit verband op tot eenheid. De minister van Financiën van Nepal, Sjaha, verklaar de daarna dat zijn land gekant is tegen het Russische troika-idee, omdat een drie- mandschap aan het hoofd van het UNO- secretariaat-generaal het optreden van de Volkenorganisatie zou verlammen en om dat een dergelijke oplossing in strijd is met het UNO-Handvest. BONN, (Reuter) (UPI) Bondskanselier Adenauer is het in grote trekken eens ge worden met de liberalen voor een West- duitse coalitieregering. De enige kwestie die nog hangt is de samenstelling van het kabinet. De F.D.P.'ers zullen morgen on derling bespreken of zij in zee zullen gaan met de C.D.U. in een coalitie onder lei ding van Adenauer. Het algemene akkoord is bereikt in een derde gesprek tussen Adenauer en de leider van de F.D.P., Erich Mende. In kringen van de liberale partij zegt men dat de vrije democraten volledig ach ter de economische politiek van professor Erhard staan en gewoonlijk betrouwbare bronnen verklaren dat de 67 afgevaardig den van de vrije democratische partij in de Bondsdag thans bereid zijn Adenauer te steunen. Aan de James Wattstraat te Amster dam, vlak bij de Nieuwe Gooiseweg, verrijst thans het grote flatgebouw, waar in de naaste toekomst gedurende tien maanden van het jaar studenten zullen wonen. De andere twee maan den zullen de kamers worden gebruikt voor toeristen. Met de bouw van deze studentenflat is negen miljoen gulden gemoeid. Het gebouw heeft elf woon lagen en vierhonderd kamers. Deze kamers hebben alle 'n basismeubüair. (Luchtfoto Nationaal Fotopersbureau Stevens en Magielsen Amsterdam). WASHINGTON (Reuter) De Verenig, de Staten hebben niet besloten troepen naar Zuid-Vietnam te zenden, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Washington dinsdag ge. zegd. Hij voegde er aan toe dat de rege ring van Zuid-Vietnam ook niet om troepen gevraagd heeft. Eerder was gemeld, dat Amerika militairen zou sturen om het Zuid' Vietnamese leger in zijn strijd tegen de communisten te steunen. Catulle Mendès: Vergiffenis vaagt het kwaad weg zoals de dageraad de nacht verdrijft. Za- dat Het ministerie van Buitenlandse ken in Den Haag heeft meegedeeld de Sovjet-ambassade het ministerie dins dag heeft verzocht leden van de ambas sade in de gelegenheid te stellen een onder houd te hebben met de Russische schei kundige ir. Golub, die in Nederland politiek asiel heeft gevraagd. Het ministerie heeft geantwoord dat deze kwestie besproken dient te worden met het ministerie van Justitie, dat hier over kan beslissen. „Ik had al heel lang het plan om in het buitenland politiek asiel te vragen, omdat ik in Rusland mijn wetenschappelijke arbeid niet in vrijheid kan verrichten". Dit heeft de 35-jarige Russische chemi cus Alexsej Golub als motief voor zijn verzoek om politiek asiel aan de Amster damse vreemdelingenpolitie laten weten. „Ik kreeg in Rusland de kans niet om mij uit te leven in mijn wetenschappelijke hobby", voegde hij eraan toe. Al geruime tijd hield Golub zich tezamen met zijn vrouw bezig met een wetenschap pelijke studie van de mogelijkheid om strontium aan het menselijk lichaam te onttrekken De Russische autoriteiten gaven hem evenwel geen verlof deze studie in het laboratorium te verrichten. Zo rijpte bij Golub het plan naar het buitenland te verdwijnen. Hij kreeg daartoe al eerder de kans omdat hij reeds enkele malen als Rus sisch vertegenwoordiger wetenschappelijke congressen in het buitenland heeft bijge woond. In zijn gebrekkige Duits heeft Go lub de vreemdelingenpolitie verteld dat hij over zijn plan om politiek asiel te vragen nimmer met zijn vrouw heeft gesproken. Dit is waarschijnlijk dan ook 'de achter grond van de tragedie die zich in Amster dam heeft afgespeeld. De vrouw is door het besluit van haar man volkomen ver rast geweest. Advertentie HOOFDAGENT SHOWROOM: Zijlweg 26 - Tel. 17296 KANTOOR - WERKPLAATS en MAGAZIJN: Mr. Cornelisstraat 54 - Telefoon 61447 De Nederlandse kustvaarder „Surte" van de Groningse rederij n.v. Carebeka is van morgen in de Elbe ter hoogte van Cuxha- ven op een krib gelopen. Het schip, groot 244 bruto registerton, slaagde er niet in op eigen kracht los te komen. Twee sleepboten en een reddingboot uit Cuxhaven verlenen assistentie. Deze waterhoos beweegt zich langs de kust van Californië ter hoogte van Solana Beach, 45 kilometer ten zuiden van Oceanside, waar de hoos zich en kele uren later vertoonde, landin waarts trok en enige schade aanricht te. De foto van dit verschijnsel werd afgelopen zondag gemaakt door me vrouw Virginia Vogt, een amateur- fotografe. (Telef oto) (Van onze correspondent) LONDEN De Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromyko, is na zijn korte oponthoud in Londen, tijdens hetwelk hij gesprekken heeft gevoerd met premier Macmillan en Lord Home, naar Moskou teruggekeerd. Gromyko had in de kabinet- zaal van Admiralty House dat het in verbouwing zijnde Downingstreet 10 tijde lijk vervangt dinsdagmiddag gedurende anderhalf uur een bespreking met Mac millan en Lord Home, de Britse minister va«n Buitenlandse Zaken. Na afloop di neerde Gromyko bij Lord Home in diens ambtswoning in Carlton House Gardens. Gromyko's bezoek daar duurde twee uur. De gesprekken gingen uitsluitend over Duitsland en Berlijn, maar er werden daar bij geen nieuwe punten aangeroerd. Mac millan sprak de hoop uit dat deze „nuttige gedachtenwisselingen zullen worden voort gezet. Ook Gromyko noemde het gesprek nuttig en „zeer interessant". De stemming aan beide kanten was: „Laat ons verder praten". De discussies waren soms zo le vendig, dat Gromyko zijn Russisch ver gat en Engels sprak. „Na mijn onderhoud met Macmillan en mijn gesprekken met Amerikaanse staats lieden, heb ik de indruk gekregen, dat men steeds beter gaat begrijpen, dat alles Advertentie R. Visscherplein 21 - Heemstede Nieuwe Gracht 78 Haarlem door alle verantwoordelijke regeringen,en in de eerste plaats door de regeringen van de grote mogendheden, gedaan moet wor den om een botsing te vermijden en een vreedzame oplossing te vinden voor alle belangrijke vraagstukken. Ik ben dan ook van mening dat elk nuttig gesprek een stap voorwaarts is, hoewel het soms moeilijk is om op een schaaltje af te we gen hoeveel meter wij vooruit zijn geko men", zo besloot Gromyko. Gromyko bracht Macmillan de persoon lijke „hartelijke groeten" over van pre mier Kroesjtsjev- De Britse premier gal Gromyko bij diens vertrek een dergelijke vriendelijke boodschap mee voor de Rus sische leider. Indien Gromyko gehoopt mocht hebbei een wig te drijven tussen de Verenigd« Staten en Groot-Brittannië. kwam hij be drogen uit. Macmillan maakte hen duidelijk dat de Britse regering inzakt Berlijn volkomen achter de Verenigde Sta ten staat. Hij waarschuwde Gromyko vooi het gevaar dat zou ontstaan, indien de Sov jet-Unie de westelijke toegang tot Berlijn zou aantasten. De sfeer van het gesprek was „ernstig en hoffelijk". Gromyko nam, toen de fotografen gereed stonden, Lord Home bij de arm en zei „Een stap voorwaarts". „Dat is een goed teken", zei Home. Zij drukten elkaar drie maal de handen. „Troika, troika, troika" riep Gromyko vrolijk uit. „Wij zeggen hel altijd drie maal" en hij stak drie vinger.' omhoog. De „Troikagroet" zei hij lachend „Drie maal betekent geluk", antwoordde Home, die zijn gast daarop mee naar bin nen nam. Advertentie MOUSON

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1