Nederlandse luchtafweer met geleide wapens in Duitsland Ford Taunus 17 M Televisieprijs 1961 uitgereikt aan Car el Enkelaar m Premier De Quay: AGE 3 Kort en bondig) I HET STAAT IN Haagse politiesabels zonder scherpe punt Jhr. Th. Roëll trad af als voorzitter Ook Enkhuizen weert bromfietsen Veel bewolking s WOENSDAG 11 OKTOBER 1961 2 Resten van middeleeuwse gevangenis gevonden N.V. HAARLEMSCHE AUTO-CENTRALE Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk Bijna 180.000 leerlingen bij het v.h.m.o. Veilig Verkeer Joegoslaven voor de rechter Boerin doet ontdekking sl ëa In Handorf (Duitsland) is als onderdeel van een gordel stellingen van geleide lucht afweer-wapens, welke gordel loopt van Noorwegen langs het IJzeren Gordijn tot in Turkije toe, de eerste Nederlandse stel ling officieel overgedragen. Deze Neder landse stelling is een onderdeel van de eerste Nederlandse groep geleide wapens. Zij behoort operationeel onder het bevel van het Commando Luchtverdediging Ne derland van de Koninklijke Luchtmacht. Enkele speciaal daartoe gevormde Ne derlandse squadrons zijn in de Verenigde Staten voor de bediening van het geleide wapen-systeem, dat wordt aangeduid met „Nike". Met dit systeem kunnen twee soor- Advertentie Prin» van den bloede noemt echtgenote van Koning „die garnaal"; weigert (hoewel hij zes jaar land bestuurde) geld uit staatskas; speelt whist met taxichauffeur, voetballer en ambtenaar Metselaar, timmerman, architect, zilversmid, acrobaat, goochelaar, arts, uitvinder van explosieven, in fanterist, artillerist, genie-officier, wasserijdeskundige, kapper, visserij expert, kok, bouwer, mijnopruimer, fotograaf, professor, verzamelaar van oude parapluien, wandelende encyclopaedie: alles in één man verenigdI Het enige Nederlandse dorp dat geen „naambordje" heeft (omdat het nog maar zo jong is) heeft waterge brek. Als in de binnenlanden van Afrika dragen kinderen water aan Wie zijn de Nederlandse zangeressen van de toekomst? Een serie kleurenfoto's van de opkomende generatie met proa- noses... Twee Nederlandse zwemmende we reldkampioenen verdienden samen (in Amerika) ruim zestigduizend gulden. Hopen op huisje in Utrecht en gaan dan trouwen Haagse blondine die goed bief stukken kan bakken trouwde in moskee in Den Haag met Per zische diplomaat. In Teheran wacht in witte villa piano en vermoedelijk braadpan Wout Wagtmans In New York Nieuwe Simca op twee wielen Filmartistmetaangeboren moor denaarsgezicht speelt zichzelf in zijn films. Dit zijn een paar grepen uit de enorme verscheidenheid van on derwerpen die deze week in beeld en woord in Panorama staan. Panorama, In abonnement slechts 35 cent per week. Losse nummers 45 cent. Stuur nog vandaag een briefkaart aan Panorama-Haarlem en abon neer U. U krijgt dan de eerstvolgen de twee nummers cadeaul ten supersone luchtafweer wapens tegen ver-verwijderde en hoogvliegende vijande lijke doelen worden ingezet met behulp van een combinatie van radar en reken machines. Er is de „Nike-Ajax", die een reikwijdte heeft van 16 tot 40 km en de „Nike-Hercules", die een bereik heeft tot 120 km. Nederland zal over enige tijd beschikken over twee groepen Nike-wapensystemen, met totaal 72 lanceerinrichtingen. Deze twee groepen zullen over een gebied van omstreeks 100 km. in debondsrepubliek Duitsland zijn gestationeerd. Het is de be doeling, dat over enige jaren daaraan nog drie groepen Hawk-raketten worden toege voegd. Totaal zullen deze vijf groepen ge leide wapens 3500 man bedieningsperso neel vergen. Een bouwprogramma, dat voorziet in de bouw van huizen voor de Nederlanders en var, kampementen en dergelijke, zal 50 miljoen gulden vergen. De Nederlandse stellingen zullen perma nent bezet zijn. In vredestijd wordt er ech ter niet mee geschoten. Eens per jaar krij gen bedieningspersoneel en technici in de V.S. gelegenheid met deze soort geleide wapens te schieten. De „Nike-Ajax" kost per stuk ongeveer 50.000 gulden, de „Nike- Hercules" per stuk 400.000 gulden. De dinsdag overgedragen stelling is uit gerust met „Nike-Hercules"-raketten. De Duitse staatssecretaris dr. Volkmar Hopf, heeft de stelling overgedragen aan de Ne derlandse staatssecretaris van Defensie, de heer M. R. H. Calmeyer, die op zijn beurt de stelling overdroeg aan luitenant- generaal H. Schaper, chef van de Lucht machtstaf. Het „Nike"-materieel werd overgedragen door het hoofd van de M.A. A.G., de militaire hulporganisatie, vice- admiraal Patrick. De vuurleidingsappara- tuur werd in werking gesteld door de com mandant van de eerste groep geleide wa pens, luitenant-kolonel H. F. Zeijlemaker. De raketten, waarmede de Nederland se lanceerplaats is uitgerust, kunnen zon der enige springstoflading doel treffen. Men kan door springstof de vernietigen de werking tegen een groep doelen ver groten en ook, indien het opperbevel van de luchtstrijdkrachten der Verenigde Sta ten in Europa dat nodig acht, de ra ketten van een atoombom voorzien en af schieten. De fatale steek met een politie-sabel, die een Haagse scholier in de avond van 2 januari bij een achtervolging op de Segbroeklaan te Den Haag opliep, heeft er toe geleid, dat de punt van de politiesabels nu is afgerond, waardoor het gevaar voor dergelijke ongelukken is verminderd. Het risico, dat verbonden is aan een optreden met de sabel met scherpe punt werd te groot geacht. De sabels, die bij de uitrusting van de agenten behoren en die tot nu toe op de politiebureaus werden bewaard, worden nu aan de agenten mee naar huis gegeven. Bij graafwerkzaamheden, die nodig wa ren om de toestand van de fundamen ten van de Groothoofdspoort in Dordrecht een van de vroegere waterpoorten van de stad te onderzoeken zijn arbeiders op de resten van een middeleeuwse ge vangenis gestoten. Fundamenten van deze gevangenis, die op het stadsarchief van Dordrecht als de Puttocxtoren werd aan gegeven, bleken vlak tegen de fundamen ten van de Groothoofdspoort aan te lig gen. Vermoed wordt dat zij onder het vlak bij de Groothoofdspoort gelegen Pa lingstraatje doorlopen. De middeleeuwse gevangenis, die ge noemd was naar Boudwijn Puttocx, sche pen van Dordrecht in 1307, stond tot het jaar 1607 onmiddellijk naast de Groot hoofdspoort. Het was een zogenaamde „schuldgevangenis", een huis, waar schuld makers werden gegijzeld. Er zijn ook politieke gevangenen in de toren gevan gen gehouden. Advertentie vanaf 7735.incl. kachel Showroom Werkplaats en kantoor: Jansweg 915 Houtplein 24 Haarlem Telefoon 1.4.1.2.5 DE EERSTE VAN de vele gelukwensen, die hoofdredacteur Carel Enkelaar van het N.T.S.-journaal gisteravond in ontvangst nam, nadat hem in de Burgerzaal van het Hilversumse raadhuis de aan de journaal- dienst toegekende Televisieprijs 1961 van het Prins Bernhardfonds was uitgereikt, was van de beschermheer van dat fonds afkomstig. De voorzitter, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman las na de uitreiking een telegram voor, dat de Prins aan de heer Enkelaar had gericht. TEVOREN HAD de voorzitter van de jury, de heer W. Vogt, een in zwierig pro za gesteld rapport voorgelezen, waarin al lereerst een aantal algemene opmerkingen werd gemaakt. Zo werd de televisiemede werkers geadviseerd niet meteen kapot te zijn van misprijzende critiek, die immers altijd een vorm van belangstelling is. „De radio-omroep heeft vele jaren van zijn jeugd zonder openbare critiek gewerkt en het gemis aan ernstige belangstelling, dat daarvan de oorzaak was, heeft hem niet gelukkiger gemaakt", aldus de heer Vogt. Hij releveerde een groot aantal verdienste lijke televisie-uitzendengen en deelde me de, dat de jury van de creatieve nieuws rubrieken „Flits" de opmerkelijkste en ook de moedigste vindt. Tot besluit las hij de conclusie voor, op grond waarvan de jury besloot de televisieprijs ditmaal toe te ken nen aan de journaaldienst, die zich tot een verantwoord gehanteerd instrument op het gebied der massacommunicatie heeft ont wikkeld. Ook prof. De Gaay Fortman was niet zuinig met zijn lof voor het werk van de heer Enkelaar en zijn staf en hij voegde er, ongetwijfeld uit eigen ervaring spre kend. aan toe, dat het ook een genoegen is als „slachtoffer" aan de journaaldienst mee te werken. IN ZIJN DANKWOORD legde de heer Enkelaar er de nadruk op, dat de samen stelling van het N.T.S.-journaal slechts mogelijk is door veler individuele presta- teis, die, gebundeld in een team, dagelijks hun climax bereiken in de uitzending. Hij zei er trots op te zijn aan dit team leiding te mogen geven. „Televisie maken is nooit solowerk", aldus de prijswinnaar, die in dit verband ook de internationale nieuws- uitwisseling aantipte. „Het belang van de 3 miljoen toeschouwers staat in ons werk voorop. Sinds onze eerste uitzending op 5 januari 1956 hebben wij steeds voor ogen gehad „nieuws" te brengen, los van enige eigen interpretatie. Het journaal vindt nergens iets van en wil nergens iets mee; het wil slechts registreren en informeren." De heer Enkelaar roerde ook nog het vraagstuk aan van de regionale televisie en sprak als zijn overtuiging uit dat het N.T.S.-bestuur ook de verspreiding van het gewestelijk nieuws met behulp van dit me dium in zijn studie van het probleem heeft betrokken. VRIJWEL IEDEREEN die iets te bete kenen heeft in ons televisiewereldje koes terde zich gisteravond in het felle licht van de vele schijnwerpers, die de camera mensen van N.T.S. en filmjournaal het werken in de Burgerzaal mogelijk moesten maken. Tot de vele gasten van burgemees ter Boot behoorde ook de K.R.O.-voorzitter mr. H. W. van Doorn, die een belangrijke bespreking had onderbroken om een deel van de plechtigheid mee te kunnen maken. Geheel ongestoord verliep die plechtigheid overigens niet tijdens het voorlezen van het jury-rapport kletterde een camera-on derdeel van een op de galerij opererende cineast enkele meters van de heer Vogt op de vloer en tijdens de (op televisie ontvangers in de zaal te volgen) uitzen ding van een film over het televisie-jour naal deed zich een storing voor, juist na dat de commentator de vraag had gesteld, wat het nieuws in de Nederlandse huiska mers doet. Een coïncidentie, die men wel wist te waarderen. Prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, voor zitter van het Prins Bernhard Fonds, overhandigt de Televisieprijs 1961 aan de hoofdredacteur van het N. TS.- journaal, de heer Carel Enkelaar. NAASTENLIEFDE EN GEDULD IN HET VERKEER Minister-president prof. dr. J. E. de Quay heeft vandaag op de Dag van nationale bezinning op de verkeers onveiligheid de volgende radiobood schap uitgesproken; Op deze dag van bezinning, die wordt gehouden om de nog steeds toenemende verkeersonveiligheid te bestrijden, richt ik mij gaarne met een persoonlijk woord tot u allen. Ieder van ons neemt dagelijks deel aan het verkeer, hetzij als voetgan ger of fietser, hetzij als bestuurder of me- c Concertgebouw: Vandaag 20 u.: Concert door Marinierskapel t.b.v. Marine-sana toriumfonds. Stadsschouwburg: Van donderdag af 20 u.: ABC-cabaret van Wim Kan met „Her examen". BIOSCOPEN Cinema Palace: 13.30 en 19.30 u.: „Spar- tacus", 14 j. Frans Halstheater: 14, 19 en 21.15 u.: „Trottoirmeisjes van Parijs", 18 j. Lido Theater: 14, 19 en 21.15 u.: „De Jantjes", a.l. Luxor Theater: 14, 19 en 21.15 u.: „Het geheim tussen man en vrouw", 18 j. Don derdag 14, 19 en 21.15 u.: „De slavin van Pointe du Loup", 14 j. Minerva Theater: Donderdag 20.15 u.: „Les 400 coups", 14 j. (Bijz. kerkewerk Herv. Gem. Heemstede). Rembrandt Theater: 14, 19 en 21.15 u.: „De wereld van Susie Wong", 18 j. Roxy Theater: 14.30, 19 en 21.15 u.: „Op stand in Mexico", 14 j. Studio Theater: 14, 19 en 21.15 u.: Lok kende horizon", a.l. Donderdag 14.15, 19 en 21.15 u.: „Indiscreet", 14 j. Theater Monopole (Zandvoort): 20 u.: „La grande guerra", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Kunstcentrum „De Ark" (N. Heiligland): Tot 1 nov. wissel-expositie Haarlemse beeldende kunstenaars: 917 u., m., wo. en vr. ook 1020 u. Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Tot 1 nov. expositie van etsen, tekeningen en aquarellen van Chris Ton- breker: 1022 u. (ook zondag). Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 1 nov. expositie „Logboek van Slauerhoff": 1017 u., zondag 1317 u. Galerie Uittenhout (KI. Houtstraat 41): Tot 30 okt. expositie van aquarellen uit Hoorn en Zeebrugge van Jan van Geem: 10.30—17 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 6 oktober). WOENSDAG 11 OKTOBER City-theater, 20 u.: „Pygmalion". Rex-theater, 20 u.: „Pigalle in Tokio". DONDERDAG 12 OKTOBER City-theater, 20 u.: „De jonge leeuwen". Rex-theater, 20 u.: „Pigalle in Tokio". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30 u. WOENSDAG 11 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Fran- kie Kane". Luxor-theater, 19 en 21.15 u.: „Pygma lion". Kennemer Theater, 20 u.: Concert Noord- hollands Philharmonisch Orkest. DONDERDAG 12 OKTOBER Kennemer Theater, geen voorstelling. Luxor-theater, 18.45 en 21.15 „On the Beach". WOENSDAG 11 OKTOBER Bachplein, bevolkingsonderzoek. DONDERDAG 12 OKTOBER R.-K. Verenigingsgebouw Huygenstraat, bevolkingsonderzoek. Volgens zo juist door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde cijfers telde het voortgezet en hoger middelbaar onderwijs op 10 september 178.000 leer lingen tegen 170.300 een jaar tevoren. Dat betekent een toeneming van 5 percent. In 1960 en 1961 ging van de gemiddelde generaties 12- en 13-jarigen circa 15 per cent naar het v.h.m.o. de-passagier van een gemotoriseerd voer tuig. Mèt het toenemen van de bevolking van ons land en het zich in zeer snel tem po uitbreidende motor- en autopark wordt steeds meer van onze oplettendheid en concentratie op de weg geverfd. Enkele jaren geleden konden wij nog wel rustig in onze grote steden pleinen en lanen oversteken zonder gevaar van over reden te worden. Thans is dat welhaast onmogelijk. Vooral juist de brede lanen en ruime pleinen worden nu voor parkeerter reinen gebruikt en daartussendoor en er langs gaat de stroom van het verkeer voort. Ik herinner mij hoe ik lang geleden bo ven op het Empire State Building in New York een hoogte van circa 400 meter stond te kijken naar de bonte auto's, die daarbeneden in de stad door elkaar krioel den. Maar wat mij het meeste trof was het ononderbroken zware gedreun en ge ronk, dat nog op die grote hoogte tot ons opsteeg. Geraas Ook in Nederland is dat geraas geduren de de laatste jaren sterk toegenomen. We proberen onze gehoorzenuwen daarvoor zo veel mogelijk af te sluiten om er zo weinig mogelijk hinder van te hebben. Plotseling kan het ons echter overkomen, dat wij bijvoorbeeld in de tuin achter het huis zit ten te lezen en ik denk dan ook aan de twee minuten stilte op de avond van de 4de mei, een ervaring die wij allen ken nen ,dat we opeens de stilte horen: er viel een pauze in het rumoer van het voor bijgaande verkeer. Geheel afgestompt door Tijdens de jaarvergadering van het Ver bond Voor Veilig Verkeer is jhr. Th. Röell afgetreden als voorzitter. Tot zijn opvolger is benoemd dr. G. v. d. Wal, de voorzitter van de raad van beheer van de Konink lijke Nederlandse Jaarbeurs. De over dracht van het voorzitterschap had van morgen plaats. Op voorstel van de afde ling Den Haag werd jhr. Röell tot ere voorzitter van het verbond benoemd. Jhr. Röell heeft negen jaar lang het voor zitterschap van dit verbond bekleed. Als onder-voorzitter van 't verbond voor Vei lig Verkeer werd, bij acclamatie, de heer H. Pols herkozen, als secretaris jhr. mr. J. van Doorn, als tweede secretaris jhr. mr. H. G. van Holthe tot Echten. De vergadering besloot voorts de jaar vergadering in 1962 in Dordrecht te hou den. Na de vergadering was er een ont vangst in het Leidse stadhuis. al het lawaai zijn onze gehoorzenuwen dus nog niet. De oplettendheid, die wij steeds moeten hebben ten opzichte van onze eigen gedra gingen op de weg en die van onze mede mensen, maar ook de weersomstandighe den, de toestand van het wegdek, de ge luiden, die van buitenaf tot ons doordrin gen, of misschien een vogel, die plotse ling voor ons opvliegt, een wesp, die onze wagen is binnengedrongen. Dat alles vergt iets van ons. Steeds moeten wij onze reac ties blijven beheersen en ons niet wezen lijk laten afleiden of er dreigt gevaar voor onszelf en onze medemens. Speciaal vóór ouderen blijkt het moei lijk, als zij wandelen of fietsen, voortdu rend geheel geconcentreerd op de bewegin gen van het verkeer te moeten letten. Zij zijn met de verkeersregels niet opgegroeid en kennen deze vaak nog onvoldoende- Ver heugend is het daarentegen, dat de re sultaten van het verkeersonderricht op de scholen zo bijzonder goed zijn, zoals bij het afnemen van verkeersproeven is ge bleken. Laten wij hopen dat, als deze voor lichting in de toekomst steeds bredere scharen van de bevolking zal gaan omvat ten, dit tevens een belangrijke factor zal betekenen bij de bestrijding van de ver keersonveiligheid. Snelle reactie Een snel reactievermogen blijft, dunkt mij, een eerste vereiste voor ieder, die zich op de weg begeeft. Voor bestuurders van motorvoertuigen betekent dit evens een onfeilbaar reageren, niet om eigen recht te laten gelden maar voortkomend uit een diep verantwoordelijkheidsbesef jegens de menselijke samenleving. Steeds toch moeten wij er rekening mede houden, dat ook hij, die ons inhaalt, ook degeen die ons pad kruist, onverwachts afgeleid kan zijn of een fout kan maken, door welke oorzaak dan ook. We kunnen dan slechts door een zuivere reactie de mogelijke noodlottige gevolgen tot een minimum trachten te beperken. Alle mededelingen via televisie, radio en pers over slachtoffers van het verkeer ho ren we aan, wij zijn verontrust doch laten er ons in het dagelijks leven zo min mo gelijk door uit het veld slaan. Dat kan ook niet anders, wil het leven leefbaar zijn. Zien wij echter de resultaten van een verkeersongeluk als wij onderweg zijn, ook al zijn we daarbij in het geheel niet betrokken, dan raakt ons dat diep. Met een schok beseffen wij weer opnieuw hoe in een ondeelbaar ogenblik een mensenle ven voor goe< gebroken kan zijn. Was het onoplettendheid, bravoure, een technische fout, die hier leed bracht? We weten het niet, maar het had ook onszelf, ons gezin kunnen treffen. We zetten ons schrap en vervolgen onze weg: een gewaarschuwd man. Verdraagzaam Door de eeuwen heen hebben wij Ne derlanders ons Op onze vrijheidszin laten voorstaan: en wij verlangen dat gevoel van vrijheid niet alleen voor onszelf maar gunnen het ook gaarne een ander. En mèt die zin voor vrijheid heten wij dan tevens verdraagzaam. Het zou zo mooi zijn, als deze zo vaak geprezen deugden ons ook zouden sieren in de wijze waarop wij aan het verkeer deelnemen. Met goed materiaal, kennis van de ver keersregels, een juiste mentaliteit maar bovenal met veel geduld en bezield met een wezenlijk gevoel van naasten liefde kan ieder van ons, naar ik hoop, ertoe medewerken de verkeersveiligheid te bevorderen. Laat dat dan de oogst mogen zijn van deze dag van bezinning. In de laatste vergadering van de ge meenteraad in Enkhuizen behelsde één van de behandelde voorstellen het in één richting gesloten verklaren voor bromfietsen van de Hoofdstraat en wel gedurende de zaterdagen en de zondagen van 15 tot 23 uur en op de werkdagen van 19 tot 23 uur. De raad besloot hiertoe en ging zelfs een stapje verder: de Hoofd straat zal gedurende deze uren in beide richtingen voor bromfietsen gesloten zijn. De stemverhouding was: acht stemmen voor en zeven stemmen tegen. Twee 21-jarige Joegoslaven, die reeds op zeer jeugdige leeftijd hun land ontvlucht zijn, hebben voor de rechtbank in Rotter dam terecht gestaan. Zij hebben geen ver gunning om in Nederland te blijven en zul len worden uitgewezen naar Duitsland, om dat ze vandaar over de grens gekomen zijn. Duitsland zal de twee waarschijnlijk naar Frankrijk uitwijzen, omdat zij daar inder tijd asiel hebben gekregen. Op 4 september kwamen ze aan in Rot terdam, namen hun intrek in het Rijnhotel en leefden vrij luxueus. Op een nacht wer den ze betrapt bij een inbraak. Zij beken den daarna ook nog andere inbraken ge pleegd te hebben. De officier van Justitie eiste tegen beiden een jaar en vier maan de gevangenisstraf. „Er komen al te veel buitenlanders hier onregelmatigheden ple gen, terwijl we al genoeg inbrekers heb ben", zei de officier. „Het is inderdaad ellendig voor deze mensen dat ze nergens thuis zijn en van het kastje naar de muur gestuurd worden. Ook in Frankrijk heb ben ze iets op hun kerfstok." De rechtbank doet op 24 oktober uitspraak. Avontuur met 80,De Rotterdam se politie heeft een 7- en een 12-jarige jongen uit Dordrecht aangehouden, die sinds verleden week woensdag vermist werden. Zij bekenden dat zij in een woning te Dordrecht waren binnengedrongen en daar een doosje met tachtig gulden hadden gestolen. Ze waren op de trein gestapt naar Rotterdam en hadden voor het geld snoep gekocht en talloze ritten met de tram gemaakt. De nachten hadden zij door gebracht in portieken en in aanbouw zijn de gebouwen. Ambassadeur overleden. De heer H. A. Mc Clure-Smith, sinds 1959 ambassa deur van Australië in Italië, is in Florence overleden. Dc heer Mc Clure-Smith was van 1955 tot 1959 ambassadeur van zijn land in Nederland. Ambassaderaad. De heer Moshe Yinon, consul-generaal van Israel te Am sterdam, is benoemd tot ambassaderaad in Den Haag. Als zijn opvolger is benoemd de heer Yehuda Yaari, thans directeur der afdeling voor culturele relaties aan het ministerie van Buitenlandse Zaken te Jeruzalem en een bekende Hebreeuwse auteur. Voor Anne Frankhuis. Het gemeen tebestuur van Frankfurt heeft besloten 20.000 mark te schenken voor het inrich ten van het internationale jeugdcentrum dat in het Anne Frankhuis te Amsterdam is gevestigd. De stad Frankfurt had reeds een bijdrage geschonken voor de restau ratie van het huis. Man overboord. Het overboord ge slagen bemanningslid van de kotter „Zwer ver" uit Delfzijl blijkt te zijn de 16-jarige matroos J. H. Imminga uit Nieuwolda. Het lichaam is nog niet gevonden. De „Zwer ver" was uitgevaren om op 6 mijl ten noor den van Norderney te gaan vissen. Binnenschepenwet. Ter verzekering van de veiligheid in de binnenvaart is een ontwerp van wet opgesteld, de Binnen schepenwet, waarin voorschriften worden gesteld inzake het materieel en personeel van binnenschepen en het toezicht daarop. Over dit wetsontwerp wordt thans over leg gepleegd met het bedrijfsleven. Advertentie „Eindelijk het Ei van Co lumbus! Melkmachines, melkbussen enz. desinfecte ren is heel eenvoudig, heb ik ontdekt. Naspoelen met schoon water, waarin een scheut Glorine. Doodt bak- teriën. Melk blijft langer goed!" Ja, Glorine doodt bakteriën. En dank zij Glo rine: betere melkkwaliteitl Maar 23 cent per fles. Het KNMI deelt mede: Ten zuiden van IJsland is een diepe depressie aangekomen, die in de omgeving van de Britse eilanden de luchtdruk flink heeft doen dalen. Ook het boven Midden- en Oost-Europa gelegen gebied van hoge luchtdruk werd aangetast. Samenhangend met deze ontwikkelingen verplaatsen een tweetal boven Engeland gelegen fronten zich langzaam in oostelijke richting. Zij zullen ook Nederland passeren, waardoor af en toe veel bewolking aanwezig zal zijn. Waarschijnlijk blijft het echter nog droog. De wind blijft overwegend zuidwestelijk en daardoor houdt ook het voor de tijd van het jaar zachte weer aan. WEERRAPPORTEN Maximum-terriperaturen binnen- en buitenland. Neerslag, laatste 34 uur. Den Helder licht bew. zzw 19 0 Ypenburg licht bew. zzw 21 0 Vlissingen onbewolkt z 19 0 Eelde zwaar bew. z 20 0 De Bilt licht bew. z 21 0 Twente half bew. zzw 21 0 Eindhoven zwaar bew. z 22 0 Zd-Limburg half bew. z 22 0 Helsinki geheel bew. wzw 14 0 Stockholm zwaar bew. zzw 18 0 Oslo regen ozo 16 13 Kopenhagen zwaar bew. z 16 0 Aberdeen licht bew. zzw 16 0 Londen licht bew. zzw 21 0 Amsterdam zwaar bew z 21 0 Brussel zwaar bew. zw 21 0 Luxemburg mist z 20 0 Parijs half bew. windst. 23 0 Bordeaux mist O 26 0 Grenoble mist windst. 24 0 Nice onbewolkt n 23 0 Berlijn licht bew. zo 21 0 Frankfort mist windst. 23 0 München mist O 19 0 Zürich mist O 19 0,1 Genève mist windst. 19 0 Locarno mist windst. 20 0 Wenen onbewolkt O 20 0 Innsbruck mist windst. 21 0 Belgrado onbewolkt windst. 21 0 Athene zwaar bew. n 3 Rome half bew. windst. 25 0 Ajaccio licht bew. no 23 0 Madrid onbewolkt n 26 0 Mallorca licht bew. windst. 27 0 Lissabon licht bew. windst. 26 0 Donderdag 12 oktober Zon op 6.58 uur, onder 17.54 uur. Maan op 9.36 uur, onder 19.34 uur. Maanstanden 9 okt. 19.53 uur nieuwe maan. 17 okt. 5.35 uur eerste kwartier. 23 okt. 22.31 uur volle maan. 31 okt. 9.59 uur laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 11 oktober Hoog water 4.34 en 16.48 uur. Laag water 0.24 en 12.36 uur. Donderdag 12 oktober Hoog water 5.04 en 17.20 uur. Laag water 0.56 en 13.05 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort ls 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2