CoQP Communistische manoeuvres in Oost-Duitsland Vulkanische uitbarsting op Triston da Cunha Wereldnieuws Van dag tot dag v Geniet DOUWE EGBERTS Amerika erkent Syrië Derde Amerikaanse kernexplosie „El Campesino" naar een gevangenis in Pau Verheerlijking van Walter Ulbricht Nederlands schip onderweg om de 226 bewoners van het eiland op te pikken Nansen-herdenking raatótoel Op de WOENSDAG 11 OKTOBER 1961 3 Wlpf in handige m plastic m tabakszak ff li 1 JVIk Gecombineerde militaire oefeningen van 300.000 Oostduitsers, Russen, Polen en Tsjechen WASHINGTON (UPI) Het Ameri kaanse ministerie van Defensie heeft be kend gemaakt dat besloten is per 1 novem ber nog drie jagereskadrons van de Ameri kaanse nationale garde plus de bijbehoren de eenheden in actieve dienst te stellen. Het gaat om 65 straalvliegtuigen en 2.250 personen. Sedert in augustus begonnen werd met de versterking van het Ameri kaanse militaire apparaat is de nu be kend gemaakte versterking inbegrepen aan de eigenlijke Amerikaanse luchtmacht een gevechtssterkte van 21 eskadrons en 500 straalvliegtuigen toegevoegd. Diepere zin Marjan van Beek A Advertentie Ofschoon de argumentatie van de afwij zende Indonesische houdingten aanzien van het plan-Luns op de meeste UNO-leden geen al te overtuigende indruk zal hebben gemaakt, is toch weer gebleken dat Neder land bij zijn pogingen om de UNO „mee te krijgen" wrange vruchten zal moeten slikken van zijn houding in andere „kolo niale" UNO-discussies. Indonesië heeft zich namelijk begrijpelijk geworpen op een ontzenuwen van de voornaamste Nederlandse argumenten, waarbij de kwes tie der zelfbeschikking voor de Papoea's op de eerste plaats komt. Dit zelfbeschik kingsrecht is in het plan-Luns uitgangs punt. Het Indonesische verweer heeft zich thans meester gemaakt van herinneringen aan Nederlandse standpunten in proble men, waar eveneens het zelfbeschikkings recht van inheemsen aan de orde was en verwezen naar kwesties als Marokko, Tune sië, Algerije en Angola, waarin Nederland zich allerminst als voorvechter, doch ook niet als steunpilaar van het recht op zelf beschikking heeft doen kennen. Dit argument zal waarschijnlijk enige in druk maken op jonge UNO-leden en op de naties van het „neutrale midden", die in de UNO steeds meer gewicht krijgen. In derdaad heeft Nederland zich in het verle den al te voorzichtig, om niet te zeggen vreesachtig, gedragen als het erom ging de rechten van op vrijheid zinnende volken voor het internationale forum te brengen of ze daar te verdedigen. Die vrees was meestal gegrond op overwegingen van vriendschap of commerciële verbindingen met de in discussie zijnde „moederlan den": men wilde Frankrijk niet kwetsen, men wilde Portugal niet kwetsen, men wil de Zuid-Afrika niet kwetsen men wilde de kool en de geit sparen en een onthou ding van stemming in de UNO was mees tal de gemakkelijkste en meest opportunis tische weg. Deze tactische diplomatie wreekt zich nu, doordat Indonesië er de gelegenheid door krijgt de oprechtheid van Nederland inzake de wens tot het verlenen van zelf beschikking aan de Papoea's in diskrediet te brengen. Overigens zal Indonesië door dit argument alleen het pleidooi niet winnen. Het wor stelt met een brandmerk, dat in de ogen van de meeste UNO-leden een ernstige handicap voor de inwilliging van zijn eis is: het brandmerk van bewust aan te stu ren op geweldsgevaar indien het zijn zin niet krijgt. Soebrandio heeft in zijn UNO- rede ditbrandmerk niet kunnen wegpraten, integendeel, hij heeft het nog verduide lijkt. En in de wereldsituatie van vandaag is een dreiging met geweld voor de mees te UNO-leden een onaanvaardbare licht zinnigheid, omdat het een risico voor hun eigen belangen oproept. Doch Nederland zal terdege op zijn tellen moeten passen om niet van hypocrisie te worden beticht, nu zijn bereidheid tot „vrijlating" van Nieuw-Guinea in UNO-kringen dodelijk ernstig wordt genomen. Bij de minste po ging onzerzijds om deze kwestie opnieuw op de lange baan te schuiven in het koes terend zonlicht van de wereldsympathie zal de balans dezer sympathie gemakkelijk omslaan. Het plan-Luns, waarvan een begin van uitvoering waarschijnlijk is na de Neder landse motie tot instelling van een UNO- commissie, zal punt voor punt stipt moeten worden uitgevoerd, waarbij op zekere mo menten van ontwikkeling hoge drempels van nationale onbaatzuchtigheid zullen moeten worden genomen. Wat dat betreft zijn de ogen van de meerderheid der UNO- naties met Argusblik op ons gericht. Advertentie HET 200.000.000e PAKfE KINDERMEEL „kijk nou eens, een brief!" Met deze uitroep ontdekte Mevrouw Van Dinther in Uden, dat zij de gelukkige was, die het 200-millioenste pakje Molenaar's Kindermeel had gekocht. Directie P. Molenaar Co's Meelfabrieken N.V.Westzaan Uw pijp coopvaen ^sm tv*? Pu WASHINGTON (UPI) De Amerikaan se regering heeft dinsdag de nieuwe rege ring van Syrië officieel erkend. De rege ring van president Nasser is van het Ame rikaanse besluit op de hoogte gebracht. In Londen verklaarde een woordvoerder van het Foreign Office dat de Britse rege ring nog overweegt of zij de Syrische re gering zal erkennen. In diplomatieke krin gen verwacht men dat dit in de loop van deze week zal gebeuren. Behalve door Amerika is het nieuwe bewind thans er kend door Jordanië, Turkije, Perzië, na tionalistisch China, Guatemala, Rusland, Bulgarije, Tsjechoslowakije, Roemenië, Po len, Tunesië, Irak en Spanje. (Van onze correspondent) BONN. De grootscheepse manoeu vres van de landen van het Warschau pact in Oost-Duitsland zijn niets anders dan een verkapte mobilisatie, aldus heeft een woordvoerder van het West- duitse ministerie van Defensie in Bonn meegedeeld. Met als voorwendsel het houden van manoeuvres stroomt Rus sisch, Tsjechisch en Pools militair mate riaal en personeel Oost-Duitsland bin nen. Het gaat hier kennelijk om een demonstratie van sterkte, om een op zettelijke verscherping van de zenuw oorlog tussen oost en west, aldus de woordvoerder. BERLIJN (Reuter en DPA) Volgens westelijke geallieerde kringen in Berlijn nemen ongeveer 300.000 militairen uit de Sovjet-Unie, Tsjechoslowakije, Polen en Oost-Duitsland deel aan de manoeuvres. De oefeningen worden beschouwd als de grootste die ooit door de landen van hot verdrag van Warschau zijn gehouden. Het is de eerste maal dat eenheden uit de Sov jet-Unie, Tsjechoslowakije en Polen in Oost-Duitsland aan manoeuvres deel nemen. Bij de oefeningen wordt uitgegaan van een toestand, die een kernoorlog te weegbrengt. Westberlijnse bladen weten te melden, dat ongeveer de helft van Oost- Duitsland bij de manoeuvres betrokken is. De Westduitse woordvoerder zei ver der dat Russische troepen, die aan de ma noeuvres-deelnemen. zijn uitgerust met kernraketten. 22 divisies staan in totaal in het veld. Afgezien van de kernwapens blijken de oostelijke troepen versterkt te zijn tot twintig percent boven de normale sterkte. Volgens een bericht van het pers bureau UPI beschikken de Russen en de Oostduitsers samen over tienduizend tanks, afgezien nog van een groot aantal reserve-tanks. Indertijd heeft de Russische regering geprotesteerd tegen manoeuvres van de NAVO in Turkije. De bondsregering is op dit moment echter nog niet van plan op de manoeuvres in Oost-Duitsland even eens met een protest te reageren. Men moet daarbij niet uit het oog verliezen, dat het Westduitse leger sinds korte tijd op volle sterkte gebracht is, hetgeen eveneens een versterking inhoudt van ruim twintig percent. De twintig percent grotere sterkte van de troepenformaties aan de oostelijke kant van het IJzeren Gordijn kunnen daar om moeilijk als een eenzijdige, dreigende verhoging van de militaire paraatheid worden opgevat. Langer in dienst Het Russische persbureau Tass meldt, dat de Oostduitse regering heeft besloten bepaalde categorieën dienstplichtige offi cieren, onderofficieren en manschappen, die in de herfst met groot verlof zouden gaan, nog voor een periode tot zes maanden onder de wapens te houden. Ook in Polen en Hongarije is een soortgelijke maatregel getroffen. Het Westberlijnse inlichtingenbureau „West" schat de sterkte van het Oost duitse leger op 160.000 tot 170.000 man. Communistische functionarissen doen reeds maandenlang moeite de Oostduitse dienst plichtigen te bewegen na hun diensttijd van twee jaar vrijwillig door te dienen. Dat men dit nu verplicht heeft gesteld wordt in West-Berlijn als het bewijs op gevat, dat de miliciens geweigerd hebben gevolg te geven aan het beroep. Dit wordt ook bevestigd door een mededeling van de Oostduitse minister van Defensie, generaal Hoffman, dat „slechts enkele honderden" dienstplichtigen ermede hebben ingestemd na afloop van hun verplichte diensttijd nog vrijwillig onder de wapenen te blijven. BERLIJN (Reuter) Een Tsjechoslo- waakse partij-secretaris heeft gezegd, dat zijn land de nodige maatregelen heeft genomen voor de verdediging van Oost- Duitslands soevereiniteit en voor de hand having van de vrede. Waarnemers be schouwen deze verklaring als een gedeelte lijke bevestiging van berichten, dat een heden van het Tsjechoslowaakse leger kort geleden Oost-Duitsland zijn binnengetrok ken om de Russische en Oostduitse troepen aldaar te versterken. - V WASHINGTON (UPI) Amerika heeft gisteren voor de derde maal ondergronds een kernbom tot ontploffing gebracht sinds vorige maand besloten werd de kernproeven te hervatten. In een aankondiging van de commissie voor kernenergie (A.E.C.) werd gezegd, dat de explosie van geringe kracht was. De proef had plaats in de woestijn van Nevada, waar ook de twee vorige onder grondse kernwapens tot ontploffing wer den gebracht. SJIZOEOKA (Japan-UPI) Atmosferi sche stofdeeltjes, die maandag boven Sji- zoeoka in Japan uit de lucht zijn'gehaald bleken 800 maal de normale hoeveelheid radioactiviteit te bevatten, zo bericht het medisch proefstation van deze stad. Er werd het hoogste gehalte radioactivi teit gemeten sinds de Russen op 1 septem ber hun proeven met kernwapens hervat ten. Het Noorse parlement heeft dinsdag het gevaar van de grote toename van de ra dioactiviteit voor de bevolking ter sprake gebracht. Volgens welingelichte kringen zou men overeen gekomen zijn met de parlementen der andere Skandinavische landen contact op te nemen om gezamen lijk te protesteren bij de Russische re gering, die door het houden van kernproe ven in de poolcirkel verantwoordelijk wordt gesteld voor de toename der radio activiteit. PARIJS (UPI) De Spaanse rebellen generaal, Valentin Gonzales, beter bekend als El Campesino is begeleid door vier gendarmes op transport naar Pau ge steld, waar hij in verzekerde bewaring zal worden gesteld. De Spaanse rebel, die destijds in Rusland asiel zocht, maar la ter met Stalin brak, is door de Fransen beschuldigd van illegaal wapentransport. El Campesino werd van het Kanaalei land Bréhat via Saint-Brieuc in Bretagne en Parijs naar een gevangenis te Pau (in Zuidwest-Frankrijk) vervoerd. Jarenlang heeft El Campesino zich vrij in Frankrijk kunnen bewegen als leider van de anti- Franco vluchtelingen. In augustus werd hij verbannen naar Bréhat. Bomaanslag ALGIERS (UPI) Gisteren is in het centrum van Algiers een plasticbom ont ploft voor het gebouw van het Spaanse consulaat. De gevel van het gebouw werd beschadigd, maar niemand werd gewond. Het eilandje Tristan da Cunha in het zuidelijke deel van de Atlantische Oceaan, halverwege tussen Zuid- Afrika en Zuid-Amerika. Deze opname werd in april 1957 gemaakt vanuit een helikopter. (Telefoto). BERLIJN (DPA) De leider van de Oostduitse communistische partij Walter XJlbricht is de laatste tijd het onderwerp van een persoonsverheerlijking zoals slechts uit de tijd van Stalin bekend is, Volgens een besluit van de leiding van de communistische jeugdorganisatie „Jon ge Pionieren" moeten in alle afdelingen ereplaatsen voor Ulbricht worden opge richt. Van de kinderen wordt geëist dat onder hun persoonlijke bezittingen in de afdelingen een foto van Ulbricht is. Zij moeten er van doordrongen worden dat Ulbricht reeds als kind aan de klassen strijd heeft meegedaan en dat hij zich „rusteloos aan de schepping van de eer ste Duitse vredesstaat heeft gewijd". Lonen omlaag (UPI) Volgens de Westduitse sociaal democratische partij zullen de arbeidslo nen in Oost-Duitsland verlaagd worden, nu de arbeiders met meer kunnen vluchten. Dit werd in het verleden vermeden door eenvoudig de produktienormen van elke arbeider te vergroten. Honderdduizenden arbeiders in Oost- Duitsland zullen hun lonen omlaag zien gaan doordat zij nu per uur betaald zullen worden aldus de voorlichtingsdienst van de partij. De Russische minister van Buitenland se Zaken Andrei Gromyko werd giste ren bij zijn aankomst uit de Verenigde Staten in Londen verwelkomd door de Russische ambassadeur Aleksander Soldatov (links) en Peter Thomas van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken. Gromyko, die gisteren overleg heeft gepleegd met premier Macmülan en zijn Britse ambtgenoot Lord Home, reist vandaag door naar Moskou. KAAPSTAD (Reuter-UPI) Het Neder landse schip Tjisadane is op weg naar het Nachtegaal-eiland om deel te nemen aan de redding van de bewoners van het eiland Tristan da Cunha dat door een vulkanische uitbarsting wordt getroffen. Men leefde in de veronderstelling, dat de vulkaan (1830 meter) sinds 1849 uitgedoofd was. Maan dag had het Britse fregat Leopard, dat in de Zuidafrikaanse haven Simonstown lag, reeds opdracht gekregen naar Tristan op te stomen, nadat zich daar een aantal aard bevingen had voorgedaan. De Tjisadane zou aanvankelijk woensdag Tristan aandoen om enkele passagiers aan boord te nemen. Verwacht wordt dat het Nederlandse schip thans het grootste deel van de 286 bewoners van Tristan Da Cunha die naar het Nachtegaal-eiland, dertig ki lometer daar vandaan werden overge bracht, naar Kaapstad zal brengen. De twee schepen die de bevolking naar het Nachtegaal-eiland hebben vervoerd, hebben dinsdagavond laat geseind dat de vulkaan nog steeds hevig werkt. Een van de schepen, de Tristania, seinde dat alle eilandbewoners tijdens de ontruiming van hun eiland bewonderenswaardig kalm wa ren. Het Nachtegaal-eiland is twee of drie vierkante kilometer groot en niet bewoond. Volgens radioberichten van de visserbo ten spuwt de vulkaan een roodgloeiende la vakolom op tot een hoogte van vijftig me ter. „Het is een prachtig gezicht," zo werd gezegd. Er komt echter geen lava de kra ter uit. Volgens Sir Nicholas Copeman, Brits bevelhebber van de Zuidatlantische vloot, staat de gehele oostkant van het eiland „op barsten". Hij zei, dat grote rots blokken en aardmassa's opgeworpen wor den tot tien meter hoogte. Het eiland is Brits gebied en ligt onge veer 2800 km. ten zuidwesten van Kaap stad in het zuidelijk deel van de Atlanti sche Oceaan. Het is het grootste eiland van een eilandengroep. De andere eilanden zijn onbewoond. Op Tristan Da Cunha zijn een Brits meteorologisch instituut en een radio station gevestigd. OSLO (NTB) Gisteren is in Noorwe gen de honderdste jaardag van de geboor te van Fridtjof Nansen gevierd. De in 1930 overleden geleerde, die in de gehele we reld werd bewonderd om zijn verdiensten als onderzoeker en als voorstander van in ternationaal begrip en menslievendheid was een veelzijdig man, die ook als atleet bekendheid genoot. Vooral in zijn functie als vertegenwoordiger van Noorwegen in de Volkenbond verwierf hij zich naam als een man met een groot gevoel voor recht Hij werd in 1880 student in de zoölogie. Deze studie leidde tot zijn werkzaamheden als poolvorser. Van zijn hand verscheen een aantal wetenschappelijke geschriften over zoölogie en oceanografie. Hij maakte een onderzoekingstocht in Groenland, waar hij belangrijke waarnemingen verrichtte. Enkele jaren later trachtte hij met een speciaal hiervoor ontworpen vaartuig, de Fram, de noordpool te bereiken. Dit ge lukte hem niet, doch hij ging met een van zijn vrienden op ski's verder en kwam tot aan de 86ste breedtegraad. Deze tocht bezorgde hem grote bekendheid over de gehele wereld. Aan de Noorse geleerde professor Olaf Holtedahl is gisteren de „Nansen-prijs' toegekend voor zijn buitengewone ver rich, tingen op het gebied van het onderzoek fa 'n Zomertje, mensen! De hele vakantie is het een grote sof geweest, maar nu hebben we dan toch vrijwel elke dag zon. En nu zal ik u dadelijk eens de diepere zin van dit alles verklaren. De hele vakantie lang hebben we ons afgebeuld. We hebben de kinderen bezig gehouden, spelletjes ver zonnen, ze in de kamer met verf en klei laten knoeien. We hebben, zelfs tijdens plens- en donderbuien, ons goede humeur getoond. We hebben eindeloos zaagsel opgeveegd en spijkers geraapt van onze timmerende echtgenoten, die met houtlijm de brokstuk ken van hun verregende vrije dagen tot een enigszins aanvaardbaar geheel tracht ten te maken. Kortom, we waren op, aan het eind van onze krachten. En nu de man nen weer aan 't werk, de kinderen weer naar school zijn, nu krijgen wij dan on ze vakantie. Vermoeid, doch in het prettige besef van ons goede recht, vleien wij ons neer in het zonnetje. Niemand, die ons nodig heeft. Niemand, die ons komt storen! En wij maar zonnen, dames! Geen en kele kruidenier, die ons deze week nog een pakje waspoeder verkopen kan. Want wij wassen niet; wij zonnen! Nee heus dames, dit late zomertje is zo gek nog niet. Laten we ervan profiteren, want voor je het weet is het weer vakantie! Advertentie fk'VWV- VRAAGT UW HORLOGER Achterstallig. In een officiële verklaring over de financiële bijdragen voor het lidmaatschap van de UNO is dinsdag bekend gemaakt, dat nationalistisch Chi na ruim 13,5 miljoen dollar achterstal lig is met zijn contributie. Het wordt hierin slechts overtroffen door de Sovjet Unie, die een schuld van ruim 41 mil joen dollar aan de UNO heeft. Slechts acht landen, waaronder de Verenigde Staten, India en Nederland, hebben hun aandeel in de kosten van de UNO in Kongo betaald. Argo-D-4. Gisteren is van Wallops Island in de Verenigde Staten een Argo-D-4 ra ket afgevuurd. Het projectiel vervoerde een vracht instrumenten naar de boven ste lagen van de ionosfeer om de dicht heid op te meten van elektrisch gela den helium en waterstofatomen. Het to tale gewicht van de instrumenten be droeg 109 pond. De neuskegel kwam la ter terecht in de Atlantische Oceaan. Er werd geen poging gedaan de instru menten te bergen. Protestnota. Pakistan heeft een protestno ta aan India gezonden, waarin bezorgd heid wordt geuit over botsingen tussen Hindoes en Mohammedanen in de Indi sche staat Oettar Pradesj. Dit is dins dag in Nieuw Delhi bekendgemaakt. De botsingen hebben zich vorige week in de plaatsen Aligarh, Chandausi en Mee- roet voorgedaan en 32 mensen het le ven gekost. Onveilig. Het Sovjet-ministerie van Buiten landse Zaken heeft dinsdag met klem ge protesteerd tegen de herhaalde „bandie tenovervallen" op zijn ambassade in Bue nos Aires, zo heeft het persbureau Tass bekendgemaakt. Volgens het protest is het ambassadegebouw op 26 juli en 29 september met stenen en zelfgemaakte brandbommen bestookt, waardoor ruiten werden ingegooid en een deur in brand geraakte. De Sovjet-regering eist van Argentinië dat onverwijld doeltreffende maatregelen worden getroffen om de vei ligheid van de ambassade te verzeke ren. Bezitloos. Iedere Cubaan die naar de Ver enigde Staten vertrekt en die niet bin nen 29 dagen in Cuba terugkomt, ver liest automatisch al zijn bezittingen in Cuba, zo heeft de Cubaanse regering be kendgemaakt. Deze wet is een nieuwe stap die bedoeld is om de grote uittocht der Cubanen een halt toe te roepen. De enige uitzondering vormen de leden van het diplomatieke corps en zij die een speciale volmacht hebben gekregen van de Cubaanse regering om hun land te verlaten.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3