Belangwekkend concert door de C.O.Y. „Door Zang Vriendschap" Prachtige zang van studentenkoor uit Göttingen in Beverwijk Voortreffelijke inzet van het Cremer-jubileumseizoen h m Veiling van moderne kunstwerken Voorstelling van „Meneer Topaze" afgelast Expositie van zverk van Jan van Geetn Zandvoorter berecht wegens handel in pornografie Radiomusici gaan nu ultimata stellen Gezelschap van Jaap Maarleveld met ,Edwina Blackf1 in Heemstede m HüPCB TïïFm WOENSDAG 11 OKTOBER 1961 7 autocoat Grootste Spaanse circus komt naar Amsterdam Portret L. van Gasteren 'II Paul Steenbergen ter observatie in ziekenhuis Bob Buys „DE COCOSPALM" VAN GUITTON Haagse Gomedie wijzigt nieuwjaarspremière De ontroepsalarissen ËE5ZS De radio geeft donderdag elevisie programma De negen Muzen P. W. Franse De Christelijke Oratoriumvereniging „Door Zang Vriendschap", gaf dinsdagavond in het Concertgebouw te Haarlem, onder leiding van haar dirigent Simon C. Jansen, een belangwekkende uitvoering, die kenmerkend was voor de evolutie van dit koor. Men begon met het briljante „Gloria" van Vivaldi en besloot met Kantate no. 147 van Bach, twee werken die de laatste jaren erg in de gunst geraakt zijn, het eerste als dankbare kooropgave van een te lang verwaarloosd componist, wiens instrumentaal werk in onze tijd een „best-seller" voor de grammofoonplatenindustrie geworden is; en het tweede om de reusachtig populair geworden koraalbewerking van „Wohl mir, das ich Jesum habe", die men overal ter wereld en in allerhande bezettingen te horen kan krijgen, sinds Myra Hess het als pianowerkje lanceerde, onder de titel „Jesu, joy of men's desiring". MAAR TUSSEN DEZE. qua stijl zeer vertrouwde stukken van Vivaldi en Bach, ondernam Simon C. Jansen het waagstuk met zijn koor het broos-elegische meester werk van de Franse koorlitteratuur, het „Requiem" van Gabriel Fauré ter inter pretatie voor te leggen. De dirigent kan vooruit geweten hebben, dat deze instude ring een kwestie van stem-cultuur bete kende, die tamelijk zou afwijken van de bekende norm, en dat hierdoor een sfeer moest gekweekt worden die velen vreemd was. Of het „Requiem" van Fauré dan zo moeilijk is? Och neen, voor wie met de sfeer ervan vertrouwd is, is het, buiten het nog al lastige „O Domine Jesu", hele maal niet ingewikkeld, maar het vraagt een zangtechnische instelling die meer op klank en expressie gegrond is, dan op ma chinaal vlotte zangcultuur. HET DIENT GEZEGD dat de dirigent enorm veel bereikt heeft met deze kracht proeve. Het resultaat ervan kan zijn nut afwerpen, ook daar waar het stijlproces niet in het geding is. Toch bleek het, dat men het karakter van het stuk beter be reikte in de moeilijker polyfone passages van het Offertorium, dan in de mild vloei ende homofone lijnen, die soms het elegi sche in klank en beweging misten. Maar de subtiele muziek van het „Sanctus" het „Agnus Dei" en het „In paradisum" eist dan ook een dermate geraffineerde stem- cultuur, dat men deze uitersten bezwaar lijk reeds kon verwachten. Maar veel wat heel goed slaagde, maakt deze vertolking tot een verblijdend en hoopvol evenement. Het aandeel van de bariton-solist Max van Egfnond en vooral dat van de sopraan Nel ly Groeneveld, die het „Pie Jesu" zeer be heerst zong, verhoogde niet weinig de in druk die wij van Fauré's verrukkelijk meesterwerk ontvingen. HET „GLORIA" van Vivaldi, dat niet een deel van een mis-compositie, maar een zelfstandig stuk is, werd door het koor glansrijk en met stevig ritmisch élan aan gepakt. en al kwam er dan in de loop van het stuk al eens even een verslappend tnoment, het kwam toch als geheel tot een briljant besluit. Van het solistisch aan deel was het „Domine Deus" van de so praan Nelly Groeneveld en het ,.Qui se- des" van de alt Aafje Heynis bijzonder opgevallen. De Bach-cantate no. 147, „Herz und Mund und Tot und Leben" drijft in zijn beide delen hoofdzakelijk op een viervoudi ge vocaal-solistische bezetting en de instru mentale obligaten die hiermee gepaard gaan. Het zangkwartet bestaande uit Nel- Advertentie U ziet op de nieuwe afdeling van Vogelzang (1ste etage) hoe spor tlef en modieus samen gaan Of u nu een bijzonder charminte zoekt of een gemakkelijke pantalon of een warme pullover, u ziet hier altijd rijen mogelijkheden! Keus uit vele kleuren, keus uit vele modellen, keus uit vele materialen. Pantalons en jacks, vesten en wollen mutsen, pullovers en sportcoats - voor ski en après-ski, en ook voor een sportieve dracht in de Hollandse winter. Onbetaalbaar! Onbetaalbaar mooi ja, maar prijzen die ook voor kleinere budgetten zeer wel betaal baar zijn. (Een zuiver wollen „Ha- rella" pantalon b.v. uit Engeland, met prachtige Schotse ruit voor 39.75, een nylon ski-jack uit Zwit- zerland 49.75.) Ja, de nieuwe afdeling van Vogelzang is een winkel op zich! Met interna tionale collecties. Mode met een grote Ml Kijk maar, de passpiegel vertelt u: U bent er apart mee! Grote Houtstr. 28 ly Groeneveld, Aafje Heynis. de tenor Paul Hameleers en de bariton Max van Eg- mond, gaf prijzenswaardige vertolkingen van de belangwekkende solostukken te ho ren en de instrumentale solisten van het Noordhollands Philharmonisch Orkest lie ten weinig wensen onbevredigd. Trouwens het orkest reageerde over 't geheel voor treffelijk op de directie van Simon C. Jan sen. Het koor zorgde met het slotkoraal voor een treffend besluit, waarin de scholing van de koorklank zijn doel niet miste. Jos. de Klerk Het Spaanse circus Circo Americano onder directie van Arturo Castilla en Manuel Feijoo zal gedurende het kerst seizoen een reeks voorstellingen geven in de nieuwe R.A.I. te Amsterdam. Een gala première zal op 21 december worden ge geven. Het uitgebreide programma van dit cir cus draagt een Spaans karakter, dat men in ons land niet kent. Omdat de voor stellingen van „My fair Lady" voor Kerst mis in Carré weer beginnen zal het niet mogelijk zijn daar dit jaar de gebruike lijke circusvoorstellingen te geven. Een belangengemeenschap van bij deze circus wereld betrokken figuren is, om de kerst- circustraditie voor Amsterdam te bewaren, tot dit initiatief gekomen. In de stadsschouwburg in Amsterdam is door wethouder mr. A. de Roos een portret van de acteur L. van Gasteren onthuld. Het is vervaardigd door me vrouw Roland Holst-De Meester. Het portret heeft een plaats in een der galerijen gekregen. Tijdens de gisteren bij Mak van Waay te Amsterdam gehouden kunstveiling heeft een schilderij van Benner f 950 opgebracht. Een kleurenlitho van Hen ry Moore noteerde f 275 en een van Picasso 330. Een portretschilderij van Jan Sluyters werd geveild voor f 440 en een landschap van hem voor f 280. De foto toont de veiling van het por tret van Sluyters. DE DUITSE KOREN, die in de laatste tijd ons land bezoeken, hebben met hun optreden een overtuigende indruk gegeven van de grote opbloei der vocale kerk muziek in Duitsland. Talrijke nieuwe composities wijzen op de stimulans, die de liturgie op de jonge componisten uitoefent en talrijke koren, overwegend of geheel bestaande uit „Singende Jugend", spreken van grote geestdrift, die er onder de jonge Duitse zangeressen en zangers voor kerkmuziek bestaat, en die als een be langrijke factor gezien kan worden voor de verrassende technische en artistieke groei van zovele koren. Zij hebben naar het schijnt radicaal afgerekend met de sen timentaliteit der 19e eeuw, met de dierbare, weke koorwerkjes, waar een voorgaande generatie in kon zwelgen. Zij willen we kelijk muziek brengen en een expressie, die steunt op een zuiver menselijk, onverwrongen gevoelsleven. zien van enige structuur en ritmiek bedrei gende onrust kon men voor het spel van de heer Moed waardering hebben. Een woord van welkom tot het koor sprak ds. G. W. IJzerman. Voorts richtte de predikant zich tot de heer Moed en dankte hem voor zijn groot aandeel in het organiseren van de concerten in de Grote kerk te Beverwijk. P. Zwaanswijk GEZIEN IN DIT LICHT kan men zon der voorbehoud de Sankt-Jacobi-kantorei uit Göttingen, die dinsdagavond onder lei ding van haar dirigent Hans Jendis in de hervormde of Grote kerk te Beverwijk een concert gaf, een model-koor noemen. Men kan het nauwelijks geloven, dat in deze kantorei muzikale leken, studenten van de universiteit van Göttingen, ver enigd zijn. Want de uitvoeringen van de ze jonge zangeressen en zangers stonden door technische perfectie van de toonvor- ming, door vertolkingszekerheid en een heid en door een verrukkende muzikaliteit op een niveau, dat men van beroepskrach ten zou verwachten. Uiteraard komt de eer voor dit prachtige musiceren toe aan de dirigent Hans Jendis. Maar hij kon bij zijn kunstzinnige arbeid de uitzonderlijke mu- ziekmentaliteit van zijn koor inschakelen en dank zij dit samengaan hebben de toe hoorders bij dit concert een onvergetelij ke koorzangavond beleefd. WERKEN VAN bijzondere schoonheid waren voor dit optreden gekozen. Met twee motetten van Heinrich Schütz werd de avond begonnen. Daarna kwamen motet ten van Kuhnau, Calvisius en Praetorius componisten uit de tijd vóór Bach. Van de hedendaagse koorwerken, die de kantorei zong, heeft mij het wonderbaar lijk schone, mystieke „Credo" van Igor Strawinsky bijzonder getroffen. Een inte ressante kennismaking betekende het mo tet „Wer Ohren hat zu hören, der höre" van Johann Nepomuk David. Merkwaar dig was de ontdekking hoe de jonge com ponist Siegfried Strohbach (geb. 1929) in zijn motet „Jesus, der Retter im See- sturm" teruggreep op de programmatiek en zijn muziek voor het andere motet „Jesus, die Auferstehung und das Leben" dienstbaar maakte aan de psychologie van de tekst. EEN INDRUKWEKKEND fraai slot van het concert werd de uitvoering van het motet „Komm, Jesu, komm" van Bach, geschreven voor twee vierstemmige koren. Met glans overwon het koor de grote moei lijkheden der polyfone structuur en in vol le vrijheid kon het de rijke muzikale in houd van dit ontroerende werk openbaren. Aan de avond werd medewerking ver leend door de organist Geert Jurgen Moed, die als solist orgelwerken van Kuhnau, Hindemith en Buxtehude vertolkte. Afge- De voorstelling welke de Toneelgroep Theater hedenavond in de Haarlemse Stadsschouwburg van „Meneer Topaze" zou geven, is afgelast. Vermoedelijk in ver band met de serie voorstellingen, die Wim Kan van donderdag af in Haarlem geeft, was er voor „Meneer Topaze" te weinig belangstelling. Galerie „Uittenhout" exposeert tot 30 oktober aquarellen van Jan van Geem. Wat betreft de techniek van het aquarel leren staat Van Geem betrekkelijk dicht bij de Haagse School, maar in tegenstel ling tot zovele andere landschapschilders, wier werk we nog moeilijk als van deze tijd kunnen zien, voegt bij genoeg eigens toe, waarmee zijn bescheiden kunst een levende blijft. Hij behoort tot de vrij zeld zame figuren, die hun liefde voor de me lancholieke grijze luchten weten over te brengen. Hij wordt blijkbaar niet gehandi capt door het gevoel „bij" te moeten zijn in deze tijd van veelal fellere kleurstelling. De eerste indruk van zijn tentoonstel ling is er een van wat weinig variatie. Dat komt vooral door een reeks aquarellen, vermoedelijk kort achter elkaar en onder gelijke weersomstandigheden gemaakt in Zeebrugge aan de haven daar. Bij nadere beschouwing blijken deze aquarellen overi gens van steeds dezelfde intensiteit, die, gezien al het moeilijke werken in een vochtige atmosfeer, niet een te geringe eis. Variatie blijkt dan vooral in details. Een van de mooiste acht ik nummer 8, waar van men de scheepjes ook eens nader moet bekijken om het kantige vormenspel dat ook in nummer 6 zo boeiend werd. Het is het spel van zeilen en aan de masten opgehangen netten boven de rompen der schepen. Van een mooie stille melancho lie is een plas aan het IJselmeer (nr. 16)- Een zeer gevoelig en zeer Nederlands land schapje is „Jachthaven" (nr. 18), zeer Hollands ook Van Geem's „Sluis". Knap gedaan, want toch meer geaquarelleerd dan getekend, is een hek aan het water, een aquarel waarvan slechts de voorgrond een wat stugge vorm heeft. Wie van het echt Hollandse landschap houdt vindt in Van Geem's werk bescheiden, maar fijne herinneringen. DE HEER W. C. SPRUITENBURG Uit Santpoort, die zich dinsdagavond in de Stadsschouwburg aan de leden van de Haarlemse letterlievende vereniging „J. J. Cremer" kwam voorstellen als hun nieuwe voorzitter, heeft het bewind wel op een bijzonder gunstig tijdstip overge nomen. Niet alleen dat de vereniging tij dens het komende seizoen haar tachtig jarig bestaan gaat vieren onder meer door de donateurs zes toneelvoorstellingen aan te bieden maar ook, omdat men hier nog steeds in staat blijkt een ensemble voor het voetlicht te brengen, dat ongetwijfeld tot 't puikje van het Ne derlands amateurtoneel behoort. Nog met de beste herinneringen aan de voortref felijke opvoering van Henk Bakkers „De metalen Eva", werden wij namelijk dins dag opnieuw geconfronteerd met een voor stelling, welke zich op een voor amateurs uitzonderlijk hoog peil bevond. Het was de opvoering van „De „cocospalm", een blijspel in drie bedrijven door Jean Guit ton, waarbij Gerard Rekers voor de pit tige Nederlandse vertaling tekende. WIE DESTIJDS Ko van Dijk en Mary Dresselhuys in André Roussins „De man, de vrouw en de moord" heeft gezien, zal zich de strekking van „De cocos palm" enigszins kunnen voorstellen, wan neer hem hier wordt onthuld, dat Guitton zo ongeveer van dezelfde gedachte is uitgegaan. Alleen laat deze auteur zijn sujetten hun koelbloedig beraamde moord aanslagen, bijna tot in het absurde voort zetten. Met als gevolg, dat er in zijn blijspel zo ongeveer vier of vijf doden vallen; een aantal, voldoende voor de meest bloedige Grand Guignol. De grap is nu, dat de argeloze grootvader, die door zijn „beminnelijke" familieleden zo hardnekkig naar het leven wordt gestaan, door het onberekenbare toeval voor elke moordaanslag volkomen immuun blijkt. Het zijn de arglistige belagers zelf, die er het hachje bij inschieten. HET ZAL EEN IEDER duidelijk zijn. dat men als toneelschrijver heel wat in zijn mars moet hebben, om een derge lijk gegeven te kunnen uitwerken op een manier, waarbij niemand de neiging voelt zich over zulke luchthartige principes ten Aquarel van Jan van 'eem. opzichte moord en doodslag te gaan ergeren. Guitton is zulk een auteur, want hij wist deze bloedig-kolderieke historie in een dergelijk geestige vorm te gie ten, dat men zich als vermaakt toeschou wer gaarne geheel gewonnen gaf. En noe zonderling dit bij een dergelijk gegeven ook moge lijken, toch zorgde hij voor een volkomen logisch intrigeverloop. Bo vendien wist de auteur nog talrijke boei ende speelscènes in het stuk onder te brengen, waarbij iedere rol de mogelijk heid tot een pittige typering werd ver leend. DEZE FRAAIE KANSEN werden door de spelers van „Cremer", onder de reeds dikwijls terecht geprezen leiding van re gisseur Henk Bakker, waarlijk tot de fi nesses in een voorbeeldige opvoering her leid. Wat daarbij Fons Cornet betreft, kan zelfs zonder enig voorbehoud van een creatie worden gesproken. Zijn Achil- le Perrochon werd een allerlevendigste combinatie van kracht en soms grimmige humor, zowel in houding als door zijn knap volgehouden mimiek. Geen wonder, dat deze even kwieke als grimmige groot vader, de zaal reeds direct na zijn en- trée volledig had gewonnen. Stellig niet minder virtuoos werd de dorre boekhou der Bompard door Jacq. Timmerman ge speeld, vooral, omdat hij de karikatuur zo welbewust vermeed. Dit geldt in ge lijke mate voor Eki Oostwald-Bouwer. Zij speelde de enigszins verzuurde Angèle, het beproefde „oude vrijsterstype", om welke figuren het publiek altijd zo graag tot lachen blijkt geneigd. Maar hoe perfect wist zij de zaal tot stilte te be wegen, toen in haar mooie scène met Bompard, de tragiek van zulk een vrou wenleven zo gevoelig werd onthuld. DE OVERIGE spelers komen voor een gelijke dosis waardering in aanmerking Hans van Belle, wegens zijn recalcitrante Christian, Toos Hulsbergen Henning- van Zijl voor haar geestig-onbenullige Simone en Aad Stroman, die een luchthartige zakenman liet zien. Ten slotte was Nel- liëtte Vis-Mooy een even sensitieve als charmante Colette en bewees Agnes Koo- renblik in de rol van Marie eveneens de kunst van typeren te verstaan. Het publiek bracht spontaan de nodige bij val op, zodat „Cremer" zijn zestiende lustrum moeilijk overtuigender had kun nen inzetten. De Haagse Comedie heeft in verband met de gezondheidstoestand van Paul Steenbergen, die voorlopig nog niet op volle kacht mag werken, de nieuwjaars première moeten veranderen. Oorspronke lijk zou de Engelse regisseur Michael Croft „Anthony and Cleopatra" leiden; men heeft nu besloten het eerste deel van Shakespeare's „Hendrik de Vierde" op te voeren met Albert van Dalsum in de rol van Falstaff. Dit werk zou oorspronkelijk door de to neelgroep Theater in dit seizoen worden opgevoerd. Men had Bert Voeten reeds een opdracht tot vertaling van dit historische spel gegeven. De Anhemse groep verklaar de zich bereid de vertaling aan de Haagse Comedie beschikbaar te stellen. John Bury ontwerpt de decors voor „Hendrik de Vier de", eên van de vroegste werken van Sha kespeare. David Walker ontwerpt de kos tuums. Paul Steenbergen, de directeur van de Haagse Comedie is vanmiddag ter obser vatie opgenomen in het Rode Kruiszieken- huis te Den Haag. Hij voelde zich al enige tijd minder fit, zodat enkele voorstellingen van „Arme Bitos" moesten vervallen en Bas ten Ba tenburg zijn rol in „Een mal Meisje" over nam. De laatste dagen heeft hij nog vol daan aan enkele verplichtingen in de pro vincie De rechtbank in Amsterdam heeft heden een 36-jarige in Zandvoort wonende Am sterdamse tijdschriftenhandelaar wegens het in voorraad hebben en verspreiden van een enorme hoeveelheid pornografische boeken, foto's, films en dia's veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De rechtbank bepaalde dat hij zich gedurende de proeftijd dient te ont houden van de handel in boeken, tijdschrif ten en alles wat daarmee verband houdt De officier van Justitie had een gevange nisstraf van anderhalf jaar geëist. Omdat de verdachte bereid was een gerechtelijk verbod tot het uitoefenen van de tijdschrif- tenhandel te accepteren wilde de rechtbank nog eenmaal een gecombineerde straf op leggen. De verdachte is eigenaar van zeven tijd schriftenwinkels in en buiten Amsterdam en enkele horecabedrijven. Hij werd reeds tweemaal voor een soortgelijk feit veroor deeld. In juni nam de Amsterdamse zeden politie in zijn winkels en op schuiladressen karrevrachten pornografische lectuur, fo to's, dia's en films in beslag. Tezamen met 21000 pornografische tijdschriften, die niet in de tenlastelegging waren opgenomen vertegenwoordigde dit materiaal een han delswaarde van meer dan 50.000. De ver dachte exporteerde vrijwel alles o.m. in dozen met etiketten van- bloembollen en textiel. Voor de rechtbank verklaarde hij dat hij zijn tijdschriftenwinkels zou verko pen en zich uitsluitend aan zijn horecahe drijven zou wijden. De officier van Justitie bij de rechtbank in Amsterdam heeft tegen een 35-jarige Amsterdamse tijdschriftenhandelaar we gens het in voorraad hebben en versprei den van pornografische boeken een gevan genisstraf van acht maanden geëist, waar van vier voorwaardelijk. Bovendien vor derde hij de tenuitvoerlegging van een twee jaar geleden voor een soortgelijk feit aan deze handelaar opgelegde voorwaar delijke straf, een boete van 2000. In maart waren 15 Franse en Engelse boe ken in de winkel van de tijdschriftenhan delaar in beslag genomen. Bij hem thuis vond de zeden-politie bovendien nog een aantal pornografische fotostrips en twee pornografische films. De verdachte zei slechts de inhoud van enkele boeken te kennen. Hij wist „dat die niet pluis was", maar omdat hij enkele financiële stroppen had gehad, dacht hij met deze handel uit de zorgen te komen De officier van Justitie vond deze lec tuur bijzonder gevaarlijk voor de school jeugd, „waarmee het op zedelijk gebied toch al niet zo best gesteld is". De raadsman betoogde dat alle ten laste gelegde pornografische boeken via elke boekengroothande] kunnen worden besteld Deze soort uitgevers wordt nooit vervolgd zei hij. Hij vroeg een voorwaardelijke straf. Op 24 oktober zal de rechtbank uitspraak doen. De Nederlandse Toonkunstenaars Bond, aangesloten bij het N.V.V., die 97 percent van de musici die in vaste dienst zijn bij de Nederlandse Radio-Unie als lid heeft, heeft gisteravond een circulaire gezonden naar haar leden, waarin vastgesteld wordt dat het radio-personeel niet heeft geprofi teerd van de stijgende welvaart en dat daardoor de arbeidsvrede in gevaar is ge bracht. De bond zal daarom op korte ter mijn tot een formulering van de ultimata die onvermijdelijk zullen zijn komen, aldus de circulaire. Het hoofdbestuur van de Toonkunste- naarsbond stelt dat het salarisbedrag dat voor artiesten in het algemeen bij de radio wordt uitgetrokken, veel te laag is in verhouding tot het bedrag voor het to tale personnel. Misschien, aldus verzeker de ons een woordvoerder van deze bond, geldt dit niet voor de topmusici, maar ze ker wèl voor het gemiddelde. In radio-kringen wordt volgens de circu laire niet voldoende geprofiteerd van de welvaart. Het bestuur wijst op de salaris sen, die musici en vocalisten in niet-radio- orkesten hebben en die aanzienlijk hoger liggen. In het „vrije bedrijf" worden zelfs de algemene salarisregelingen genegeerd als dit in de omstandigheden past, terwijl daar contract-toelagen en grammofoon plaat-toelagen worden uitgekeerd. Thans is, naar onze woordvoerder bij de Toon- kunstenaarsbond ons meedeelde, het derde rapport-Witteman over de radio-salarissen verschenen, maar dit ligt nu ergens in een la op het departement, zodat we eindelijk eens ultimata moeten gaan stellen. Dat er een staking onder radio-musici aanstaande zou zijn, is volkomen onwaar. HILVERSUM I. 402 rïl. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gyir.n. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11 15 Omr.ork. 12.00 Lichte muziek. 12,30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Uit het be drijfsleven, lezing. 12.43 Hammondorgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Lichte muz. 14.00 Zangrecital en kamermuz. 14.30 Voor de vrouw. 15.05 Dieren in en rondom het huis, lezing. 16.00 Gevar. progr. 17.00 Gram. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muz. 18.30 Spcrtpraatje. 18.35 Gesproken brief. 18.40 Lichte muziek. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gram. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Residentie-orkest, koor en sol. 21.30 De gewone verkoudheid, hoorspel. 22.10 Amus.muziek. 22.30 Nieuws en meded. 22.45 Journaal. 23.00 Sportact. 23.10 Discotaria 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9,40 School radio. NCRV: 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10,45 Gram. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11 45 Ge wijde muziek. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Gram. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land- en tuin bouwmeded. 12 38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 13.40 Gevar. progr. NCRV: 14 00 Me- tropole-ork. 14.30 Gram. 15.25 Gram. 15.35 Instr. kwintet. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.20 Muzikaal gespr. 16.50 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Promenade-ork. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Gram. 18.50 Sociaal perspec tief. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Gevarieerd progr. 22.30 Nieuws 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. 23.00 Vocaal ens. en sol. 23.25 Moderne evolutionisti sche stromingen en hun religieuze achtergrond, lezing. 23.55—24 00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m, 12.02 Gram. 12 30 Weerber. 12.35 Amus.muziek. 12.50 Beursber. 13.00 Nieuws. 13 15 Klassieke muz 14.00 Schoolradio. 16.00 Beursber 16.06 Franse les. 16.21 Kamermuz. 17.00 Nieuws. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Gram. 18.20 Voor de soldaten 18.50 Sportkron. 19.00 Nieuws. 10.40 Gram. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Ork.concert. 20.40 Gram 20 47 Ork.conc. (verv.l. 21.40 Gram. 22.00 Nieuws. 22 15 Gevarieerde muziek. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR WOENSDAG NTS: 17.00 Intern jeugdjourn. VPRO: 17.00- 17,40 Voor de jeugd. NTS: 20.00 Journ. en weer- overz. 20.20 Dansmuz. NTS: 21.00 The oid maid and the thief, TV-spel. KRO: 22.00 Epiloog. 22.10 Avondcollege Nederlands. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journ. AVRO: 20.20 Televizier. 20,30 Document, progr. over het Friese stamboekvee. 21.00— 22.40 De student R„ toneelstuk. Picasso naar Rome. De Spaanse schil der Pablo Picasso heeft een 50 kilometer ten zuiden va: Rome een villa gekocht en is van plan daar geruime tijd door te brengen. Picasso zou volgens het Napoli- taanse blad „Corriere di Napoli" verklaard hebben niet om politieke redenen de Ri- vièra te verlaten, maar omdat „ik bijzon der veel van dit land houd en evenmin als vele andere Franse artiesten weerstand kan bieden aan de neiging te emigreren". HET GEZELSCHAP, dat Jaap Maar leveld rond zich heeft geformeerd, een groepje televisiebekenden, deed dins dagavond de televisie concurrentie aan met een voorstelling in het Heemsteedse Minerva Theater van de Victoriaanse thriller „Edwina Black" van W. Dinner en W. Morum. Het is niet de eerste keer dat dit spel op de planken komt. Ik her inner mij een voorstelling door amateurs van de Haarlemse Toneel Club, een uit stekende voorstelling, die het beslist niet hoefde af te leggen tegen wat ons gister avond werd geboden. WAT NAMELIJK opviel in de drama tische verwezenlijking van „Edwina Black", zoals het gezelschap Maarleveld het voor het voetlicht bracht, was het moordend tempo, dat de nuancering in de ontwikkeling der situaties nauwelijks tot zijn recht deed komen. Daarmee ver loor de voorstelling een bijzondere hoeda nigheid, welke in de persoonlijke spel- prestaties doorwerkte: ze was te weinig geladen. Ze werd feitelijker dan ze was bedoeld. Ze hing niet van spanning in gra duaties aan elkaar. De oorzaak daarvoor behoeft, geloof ik, niet bij regisseur Len- sink gezocht te worden. Men zal haar ook niet geheel op rekening moeten schrijven van de acteurs. Toneel veronderstelt een wisselwerking. De zaal speelt ook mee. Welnu: het handjevol toeschouwers in Mi nerva kon het contact niet in stand hou den. Er werden soms hardop opmerkin gen gemaakt, men hoorde de bekende zak jes ritselen, die nog altijd het avondje-uit begeleiden, het onbarmhartige licht der schijnwerpers bestreek ook het publiek Allemaal factoren, die de illusie verstoren en de acteurs voor een haast onmogelijke opgave plaatsen. Misschien dat zij daar om het tempo zo snel namen om de sfeer te redden. Maar mogelijk heeft hun veel vuldig optreden voor de camera's ook tot gevolg dat zij de sterke expressie veron achtzamen en zo een belangrijk element in een toneelvoorstelling niet meer het volle pond geven. DAAR KWAM NOG bij dat Jaap Maar leveld sukkelde met een verkoudheid, die het gebruik van zijn stemmiddelen ernstig aantastte. Zoiets moest in de scènes met Manon Alving tot een kortsluiting leiden, welke met techniek niet wordt wegge speeld. Feitelijk was Frits Butzelaar de enige, die de vertoning kleur gaf. Hij bouwde met groot gemak een inspecteur op, die ook in louter acteervermogen su perieur bleek over zijn collega's. Met hem kwam de thriller pas aan zijn trekken. Geen gelukkige voorstelling dus. In een intiem theater zonder de gesignaleerde on gemakken zullen de uitvoerenden er wel meer eer aan behalen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7