„Ik ben hier uit vrije wil en nam beslissing al jaren geleden" HET W Nederlandse steun voor anti-Z-Afrikaanse motie UW LIPPEN: Enorme verkeersravage op rijksweg 4 bij Hoofddorp schilder zelf met KEUR-MEUBELEN zijn KLASSEMEUBELEN permanente meubelshow Spaarne 11 Tweedjassen Kostuums PH. DE KONING 24 Zelfverzekerde Golub verklaart „Waarom zijn Russische diplomaten nog niet uitgewezen?" Pleidooi voor apartheid gewraakt Mist belemmerde uitzicht Vijftig gewonden Sovjet-ambassadeur naar Moskou J 185.- 158.- tot 238.- DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DONDERDAG 12 OKTOBER 1961 Kamerlid vraagt: Plaatselijk mist f. Het woord is aan WéÉééWÊËzmM p In de krant van heden: MORRIS "ieforeyou êuy! REGEN- EN TWEEDJASSEN DRAAISTIFT 2.95-1.45 NAGELLAK 1.85-1.45 U it gezaagd EEN PRODUKT VAN DE SIKKENS-GROEP v. Duivenboden ZAANLANDSCHE HOUTHANDEL Zaterdags gesloten 46e JAARGANG NUMMER 289 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd, Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur, Jog L. Lodewijk» Redactiechef te r)muiden: J. Kosak Uitgave: Crafische Bedrijven Damiate N.V. Croto Hootatraat 9S, Haarlem Directie; P. W. Peereboom ep Mr. H. C. v»n der Mije (Van onze Amsterdamse redacteur) „Ik heb reeds enige jaren geleden de beslissing genomen om bij een gunstige gelegenheid in een westelijk land te blijven. Ik ben hier uit vrije wil. Er is van welke kant dan ook geen enkele druk op mij uitgeoefend Rustig, zelfverzekerd en vrijmoedig heeft de 35-jarige Russische chemicus dr. Alexei Golub gister avond in de kantine van het Amsterdamse hoofdbureau van politie alle vragen beantwoord, die hem uit een kring van ruim vijftig persvertegenwoordigers zijn voorgelegd. De persconferentie was op verzoek van de minister van Justitie, mr. Beerman, belegd „om misverstanden uit de weg te ruimen, die zijn ontstaan door de beschuldigingen, die in een Russisch memorandum zijn geuit Het was een bijeenkomst, waar in veertig minuten tijd de argumentatie, die de Rus sische ambassade enkele uren tevoren tijdens een persconferentie in Den Haag had. opgebouwd, als een kaartenhuis instortte. Over de wens van de Sovjet ambassadeur Ponomarenko, met Golub te spreken, zei Golub: „Ik ben bereid in principe onder bepaalde omstandigheden een gesprek tè voeien, maar op één voorwaarde, namelijk dat de ambassadeur mijn vrouw zal toestaan naar Nederland te komen". mr. De Zaaijer erop gewezen, dat men zich diende te bepalen tot vragen, die be trekking hadden op de beschuldigingen van Russische zijde. Toch klonk de vraag: „Kan de heer Golub ook zeggen bij welk instituut of bij welke industrie hij in Rus land werkte?" Maar jhr. Van der Brandeler van Bui tenlandse Zaken zei: „Die vraag kan niet worden beantwoord." De Sovjet-ambassade in Den Haag had gisteren op het ministerie van Buitenland se Zaken een memorandum overhandigd, waarin het ministerie met nadruk wordt verzocht, de Sovjet-ambassadeur toe te staan met de hulp van een tolk een onder houd te hebben met de heer Golub, „in omstandigheden die elke druk op Golub uitsluiten". Volgens dit memorandum zijn de ambassade feiten bekend geworden die „de afwijkingen in de geestelijke toestand van Golub bevestigen". De Russische ambassade-secretaris, de heer Popov, heeft naderhand een pers conferentie gehouden, waarin hij sprak over „de ontvoering door de Nederlandse politie van Golub". „Na het theater dat de Nederlandse politie op Schiphol heeft gespeeld, waarbij gebruik werd gemaakt van de heer Golub om diens vrouw te dwingen niet naar het vaderland terug te keren, kon men tot de conclusie komen dat de heer Golub nu een gevangene van de Nederlandse politie is. Bovendien heeft mevrouw Golub na de ontmoeting met haar man op Schiphol de verzeke ring geuit, dat haar man de eerste mo gelijkheid zal gebruiken en alles zal doen om naar haar in de Sovjet-Unie terug te keren. In verband hiermee heeft de am bassadeur nogmaals geëist, dat hem een gesprek met Golub zal worden toege staan." Tijdens de persconferentie met Golub had ook de vertegenwoordiger van het Russi sche persbureau Tass. Oleg Pipavalov, al le gelegenheid zijn landgenoot te vragen wat hij maar wilde. Een poging om een vraaggesprek in het Russisch te houden werd echter door zijn Nederlandse colle ga's verijdeld. Mevrouw Baak, beëdigd tolk van de Amsterdamse rechtbank, ver taalde dan ook de vragen en antwoorden in het Nederlands. Dr. Alexei Golub trad om tien minuten over half elf het zaaltje binnen om plaats te nemen achter de vijf microfoons en in het verblindende schijnwerperlicht van film en televisie. Hij was vergezeld van de procureur-generaal, mr. H. R. de Zaaijer, commissaris Y. Taconis van de rijksrecherche, commissaris mr. L. van Haaren van de vreemdelingenpolitie,com missaris H. J. van der Molen en commis saris J. Moll van de centrale recherche en de heer Oosterveld van de Haagse Vreemdelingendienst. Kalm en gedecideerd nam hij plaats on der het portret van de Koningin, een man die zich volkomen op zijn gemak scheen te voelen en allerminst beantwoordde aan de beschrijving van iemand, die in een toestand van geestelijke depressie ver keert, zoals de Russische ambassade en kele uren tevoren wilde doen geloven. Over het moeilijke laatste gesprek met zijn vrouw zei Golub: „Ik heb haar ge vraagd te blijven en het is vreselijk jam mer, dat zij het niet heeft gedaan. Ik heb haar nog gezegd dat thans de kans groot was politiek asiel te kunnen krijgen en dat dit later wellicht voor haar niet meer mo gelijk zou zijn." Mr. De Zaaijer, die bij dat gesprek aan wezig was, voegde hieraan toe: „Ik heb niet alleen tegen de vrouw gezegd, dat zij hier kon blijven, maar ook de heer Golub 's avonds op Schiphol nog in de gelegenheid gesteld met zijn echtgenote mee naar Rusland te reizen." Golub: „Dat is inderdaad zo". Bij het begin van de persconferentie had Het lid van de Tweede Kamer de heer Goedhart (P.v.d.A.) heeft aan de minister president de volgende schriftelijke vragen gesteld: „Kan medegedeeld worden, waarom niet tijdig tevoren afdoende maatregelen op het vliegveld Schiphol zijn genomen, opdat voorkomen had kunnen worden, dat de Nederlandse marechaussee bij de aankomst van mevrouw Goluba op 9 oktober in de rechtmatige uitoefening van haar functie door Sovjet-agenten gehinderd zou worden? Waarom hebben Nederlandse justitie- autoriteiten, die zich ervan wilden verge wissen of mevrouw Goluba uit vrije wil of onder dwang naar de Sovjet-Unie terug keerde, het gesprek met ir. Golub en zijn vrouw doen plaatshebben in aanwezigheid van de Sovjet-ambassadeur, waardoor een werkelijk vrij gesprek onmogelijk werd? Waarom heeft de regering, nu alle feiten over het optreden van leden der Sovjet ambassade op ♦Schiphol volledig bekend zijn, nog geen maatregelen genomen tegen de betrokkenen en hun uitwijzing uit het land nog niet gelast?" Verwachting tot morgenavond: Droog weer met in de nacht en ochtend op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking, maar overdag hier en daar ook zonnige perioden. Weinig wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Na de opening van het nieuwe studio complex in Hilversum van Radio Nederland Wereldomroep, maakte Koningin Juliana gisteren een rond gang door het nieuwe gebouw. De foto toont van links naar rechts burae- meester J. J. G. Boot van Hilversum, staatssecretaris mr. Y. Scholten, de Koningin, en de voorzitter van het bestuur van de Wereldomroep, mr. Am. J. d'Ailly. Na de toespraak van drs. L. F. Tijmstra, directeur van de Wereldomroep (in onze editie van gis teren op deze pagina weergegeven werd door de Belgische ambassadeur in ons land, de heer F. X. baron Van der Straten Waillet, een mozaïk ont huld, dat is samengesteld uit natuur steen uit de landen, waar de Wereld omroep naar zendt. Jhr. H. Reuchlin, buitengewoon bestuurslid van de Nederlandsche Reedersvereeniging, droeg namens de Nederlandse rede rijen vervolgens zes fonteinen en een vijver over. Nadat de Koningin en haar gevolg het complex hadden ver laten bood de voorzitter van de per soneelsvereniging van de Wereldom roep, de heer H. G J. Driedonks gister middag een door de Haagse beeldhou wer Etienne vervaardigde plaquette aan, met het portret van de eerste directeur van de Wereldomroep, de heer H. J. van den Broek. De onthul ling werd verricht door diens weduwe. De Russische chemicus ir. Golub, die politiek asiel in ons land heeft ge vraagd, heeft gisteravond in het Amsterdamse hoofdbureau van poli tie gesproken met binnen- en buiten landse journalisten. In het midden ir. Golub, rechts de procureur-generaal mr. De Zaayer, links de vrouwelijke tolk. André Maurois: Absolute macht ontketent de slecht ste instincten in de mens. NEW YORK (Reuter en UPI) - Nederland was gisteren het enige westelijke land dat in de UNO-Assem- blee voor een motie heeft gestemd waar in een rede van de Zuidafrikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Louw, over de apartheidspolitiek werd afge keurd. Volgens deze motie die met 67 stemmen voor, één (Zuid-Afrika) tegen en twintig onthoudingen werd aangenomen, was de rede „beledigend, onoprecht en onjuist". De twintig landen die zich onthielden waren: Australië, Cambodja, Canada, nationalistisch Chi na, Columbië, Costa Rica, Cyprus, de Dominicaanse Republiek, Finland, Gua temala, Ierland, Italië, Japan, Nieuw- Zeeland, Nicaragua, Oostenrijk, Paki stan, Portugal, Spanje en Thailand. Negen landen namen in het geheel niet aan de stemming deel, te weten België, Denemarken, Frankrijk, Groot-Brittan- nië, Noorwegen, El Salvador, de Ver enigde Staten, IJsland en Zweden. 'Voor de stemming hadden Afrikaanse leden van de Assemblee felle critiek ge uit op Louws redevoering. Louw had de apartheidspolitiek verdedigd en critiek ge uit op de leiders van zekere Afrikaanse staten die ondermijnende activiteit in zijn land aanmoedigen om te pogen de leiding in Afrika in handen te krijgen. In zijn rede gebruikte Louw herhaalde lijk het woord Bantoe, dat kennelijk vele Afrikaanse vertegenwoordigers onprettig in de oren klonk. De minister zei dat de Ban toes het in Zuid-Afrika materieel beter hebben dan de massa in andere delen van Afrika. De pogingen van ondermijnende elementen in Londen, New York, Accra en Cairo om onrust in Zuid-Afrika te veroor zaken hadden geen succes gehad, omdat de Bantoes de voorkeur gaven aan hun huidige, bevredigende sociale omstandighe den en economische vooruitgang, aldus Louw. Royement De Liberiaan Henry Ford Cooper had eerst voorgesteld Louws redevoering niet in het officiële verslag van de zitting te doen opnemen, maar later stelde hij voor de rede af te keuren in een motie. De afgevaardigde van Senegal heeft be kend gemaakt, dat zijn land vandaag een voorstel zou indienen om Zuid-Afrika te royeren als lid van de Volkenorganisatie. Het UNO-Handvest kent de mogelijkheid van het uitstoten van een lid dat aanhou dend de beginselen van het Handvest schendt. Het bevoegde orgaan in een der gelijke kwestie is de Assemblee die kan 'C:.. handelen op aanbeveling van de Veilig heidsraad. Een woordvoerder van de Nederlandse delegatie bij de UNO-Assemblee heeft la ter verklaard, dat Nederland de Libe riaanse motie had gesteund omdat „Neder land steeds tegen de apartheid is geweest". Hij gaf de volgende verklaring uit: „Ne derland stemde voor de resolutie omdat deze openlijk minachting voor de beginse len van het Handvest en van de mense lijke rechten volkomen onbegrijpelijk is. Voorts is de stap in overeenstemming met het beleid van de Nederlandse regering, die dikwijls critiek heeft geuit op de apart heidspolitiek". Hij wees er op dat de Nederlandse An tillen en Suriname, met hun overwegend gekleurde bevolking, deel van het Konink rijk uitmaken. Van Noorse zijde bij de UNO wordt verklaard dat Noorwegen niet aan de stemming heeft deelgenomen omdat de motie „zonder precedent in de parlemen taire praktijk van de Volkenorganisatie en niet in overeenstemming met het regle ment is". Er zal later, in de speciale poli tieke commissie, gelegenheid genoeg zijn om de rassenkwestie in Zuid-Afrika te be spreken op reglementaire wijze, aldus de Noorse woordvoerder. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws3 De Kleine Wereld 3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5, 6 Kennemer Kruimels5 Langs sluizen en havens5 Horen en Zien11 K.unst 11 Feuilleton 13 Panda en andere beeldverhalen.13 Economisch nieuws15 Beurs 15 Scheepsberichten 15 Sport 17 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 lElOSÊSTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Advertentie Vijftig personen zijn min of meer ern stig gewond bij vier verkeersongelukken die zich alle omstreeks acht uur van ochtend in de omgeving van het viaduct over de Kruisweg in de rijksweg Am sterdam—Den Haag bij Hoofddorp heb ben voorgedaan. De dikke mist was er oorzaak van dat tientallen personen auto's, vrachtwagens, autobussen en een scooter op elkaar botsten. Van de ge wonden moesten er 22 naar ziekenhui zen in Amsterdam en Haarlem worden overgebracht. Twee van hen, een 38- jarige berijder van een scooter, afkom stig uit Amsterdam, en een 29-jarige chauffeur van een N.Z.H.-bus uit Haar lem, waren er het ernstigst aan toe. Drie autobussen van de N.Z.H. waren bij een kettingbotsing op de rijksweg be trokken. Een van de chauffeurs moest door de brandweer van Hoofddorp uit zijn cabine worden gezaagd. Het verkeer over deze drukke autoweg was geduren de drie uur gestremd. Politie uit Haar lemmermeer, Amsterdam en zelfs rijks politiemannen uit Leiden had de handen vol werk om de talrijke gewonden zo snel mogelijk naar ziekenhuizen te doen vervoeren. Een bus van Maarse en Kroon werd als noodambulance inge richt. Acht kraanwagens moesten er aan te pas komen om wrakstukken van de auto's van de rijbaan te verwijderen. De politie van Hoofddorp kreeg om even voor acht uur melding van een autobotsing op de Kruisweg tussen de Sloterweg en de Aalsmeerderweg. Een kraanwagen en een personenauto waren als gevolg van de dikke mist op elkaar gereden. De bestuur der van de personenauto, een inwoner van Nieuw-Vennep, moest naar een Haarlems ziekenhuis worden vervoerd. Ongeveer op hetzelfde tijdstip en niet ver daar vandaan had op de Aalsmeerderweg een ketting botsing plaats tussen vier personenauto's. Hier deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. Kort daarna botsten op de oostelijke rij baan van rijksweg 4 vier personenauto's op elkaar omdat de bestuurders door de dikke mist geen hand voor ogen zagen. Alle inzittenden kwamen er met lichte ver wondingen af. Het ernstigste ongeluk deed zich, ook weer omstreeks dezelfde tijd, voor aan de „Haagse kant" van het viaduct over rijks weg 4 toen een vrachtauto plotseling af remde omdat de chauffeur in zijn uitzicht werd belemmerd door een mistbank. Een 38-jarige berijder van een scooter reed tegen de achterkant van de vrachtwagen op en werd ernstig gewond. Een NZH-bus van de lijndienst AmsterdamDen Haag kon de vrachtwagen ook niet meer ont wijken, waarna drie personenauto's en een vrachtwagen tegen de NZH-bus opreden. Daarop reed een bus van de NZH in volle vaart op de wrakstukken in. De chauffeur van deze laatste bus raakte achter 't stuur bekneld en moest uit zijn benarde positie worden gezaagd. Alle 40 inzittenden van deze bus werden licht gewond. De meesten van hen werden door een passerende bus van Maarse en Kroon naar 't Wilhelmina Gasthuis in Amsterdam vervoerd van waar zij na behandeling huiswaarts konden keren. Ambulances uit Hoofdorp, Amster dam, Aalsmeer, Haarlem en van de lucht haven Schiphol belastten zich met het ver voer van de ernstiger gewonden. Advertentie DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST Advertentie van de beste fabrikanten uit binnen- en buitenland, geëxposeerd op de tegenover de Damstraat Compl. Interieurverzorging GED. OUDE GRACHT 108-110 Dagelijks geopend van 9—6 (maandags van 1—6 uur) Telefoon 13608 - 16657 - 17165 Ruime parkeergelegenheid Vrij te bezichtigen De officier van Justitie in het arrondis sement Haarlem mr. G. W. F. van der Valk Bouman was aanwezig om zich van de situatie op de hoogte te stellen. Bij elkaar waren bij deze massale botsing drie auto bussen, twee vrachtauto's, dertig personen auto's en een scooter betrokken. Naar de Russische ambassade in Den Haag mededeelt is de Sovjet-ambassadeur in Den Haag, de heer P. K. Ponomarenko, vandaag naar Moskou vertrokken. Volgens de zegsman van de ambassade gaat hfj daar het 22ste congres van de Russische Communistische Partij bijwonen. De Russische ambassade heeft later mee gedeeld, dat de ambassadeur is vertrokken nadat hij had vernomen dat de Russische chemicus Golub geen prijs meer stelt op een onderhoud met hem. Advertentie light weight in grijs, blauw KENNEMERLAAN Advertentie Kalverstr. 1-3, IJmuiden, Tel. 7543 Andere dagen geopend van 7.3012 en 16 uur

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1