Krachtige taal van Lord Home op partijcongres WASDAG - SUNILDAG SUNIL t Soebandrio overlegt met Rusk over Nieuw-Guinea HOORTOESTELLEN en?' Wet (g WASDAG - SUNILDAG SUNIL; Wereldnieuws^ r Van dag tot dag Indien Moskou de toegang tot Berlijn verhindert, zal er worden gevochten Singapore eist onafhankelijkheid Niger steunt het plan van Luns Salvatore en Paolo Gallo wisselen van plaats (Dp de raatótoel DONDERDAG 12 OKTOBER 1961 BONTEKOE - Heemstede - Spoorplein 4 Russisch ministerie van Landbouw gaat de boer op MEEST WASMIDDEL MEESÏ GEBRUIKTE WASMIDDEL Advertentie 99 .99 De tragische gebeurtenis waarvan in het begin van deze week het Russische echt paar Golub op Schiphol het middelpunt is geweest en die na het incident is geëindigd met een scheiding tussen man en vrouw, laat zich moeilijk analiseren in haar diep ste grond. Nu mevrouw Golub weer in haar Russische vaderland is teruggekeerd en haar echtgenoot als gast van de Vreem delingenpolitie in Nederland wacht op zijn asielverlening, blijft niet alleen de onaan gename herinnering aan het onwaardige incident op Schiphol levendig, doch ook twijfel aan de vraag of de talrijke pers mensen, fotografen en luchtreizigers niet getuigen zijn geweest van een mensonwaar dige knechting van een hulpeloos en wan hopig mens. Mevrouw Golub zou „vrijwillig" naar haar land zijn teruggekeerd. Wat is vrij- (Van cmze correspondent) LONDEN. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Lord Home, heeft op het congres van de Conservatieve Party, dat woensdag in Brighton is begonnen, de ondubbelzinnige waarschuwing herhaald, welke hy dinsdag tot zijn Russische colle ga Gromyko in Londen heeft gericht. Indien Rusland de toegang tot West-Ber- lijn verhindert, zal er worden gevochten, en niemand zal kunnen zeggen of dit niet zal eindigen in de finale kernbomcata strofe". „Ik geloof", zo zei Lord Home, „dat wy er in geslaagd zijn Gromyko ervan te hebben overtuigd dat een dergelijke si tuatie niet mag ontstaan". De conferentie bracht Lord Home een langdurige ovatie voor zijn krachtige woorden. Hij voegde er aan toe: „Daarop moesten wij Gromyko ervan overtuigen, dat men bij een door onderhandelingen tot moeten houden met de positie van het Westen- als met die van de Sovjet-Unie. Er zal ook aan Russische zijde van geven en nemen sprake moeten zijn". Lord Home zei, dat sommigen zeggen dat zij weigeren voor willig? Iemand die met volle overtuiging j s^an(j gebrachte regeling zowel rekening zal en volkomen vastbeslotenheid een stap als deze zet, ziet er niet uit zoals Irena Go lub eruit zag toen zij een laatste blik door het raampje van de autobus wierp, waar mee zij paar het gereedstaande vliegtuig I cje Duitsers te vechten. „Dat raakt de kern werd vervoerd. Irena Golub heeft zeer naaste familie leden in Rusland, familieleden die voor haar wellicht meer betekenen dan voor haar man. Dat wil niet zeggen dat deze Er zijn volgens Lord I middellijke problemen: Home drie on- van de zaak echter niet. In feite wordt in de gehele wereld de vrijheid bedreigd Lord Home had reeds eerder opgemerkt dat voor er gesproken kon worden over de concrete kant van een regeling, voorop gesteld moet worden dat het Duitse volk, man zich"van "eventuele represailles tegen I evenals elk ander volk, het recht heeft op die familie van zijn vrouw niets aantrekt, I zelfbeschikking, doch men kan zich voorstellen dat hij bij zijn keus om hier te blijven zijn eigen vrijheid zwaarder heeft laten wegen Het optreden der Russen tegenover me vrouw Golub en de Nederlandse politie is op geen enkele wijze te excuseren en dient, zowel uit menselijk oogpunt als uit dat der normale diplomatieke code, ten scherpste I garandeerd. te worden veroordeeld. Als men er verde- Verder verklaarde hij dat Groot-Brit- re opmerkingen over zou tannië bereid is om ogenblikkelijk een ver zou men enkel nog kunnen zeggen dat het (jraig tot uitbanning van kernproeven te optreden van de politie tegenover de bru- ondertekenen. Wij zijn bereid om te onder- te krachtpatsers der Russische ambassade handelen over volledige en algemene ont- ^11 ie. «oiiroect Rn wapening in etappes en met doelmatige eigenlijk nog te lankmoedig s g J controles in een algemeen aanvaardbare een volgende gelegenheid zou een wat vorm wij zijn bereid om die onderbande hardhandiger terechtwijzing volkomen ge- lingen morgen te beginnen, aldus Lord 3. De vrijheid van de Westberlijners om volgens eigen keuze te leven. Het recht van de geallieerden om in Berlijn te zijn ter verdediging van die vrijheid. Het recht tot ongehinderde toegang. Deze drie dingen moeten worden ge- zijn in staat onszelf in stukken te rijten of te ontwapenen. Wij kunnen de UNO kapot maken of er voor zorgen dat ze functio neert". „Ik geloof niet dat mensen hulpe loze werktuigen zijn van het noodlot. Men sen en volken nemen beslissingen en aan vaarden de consequenties daarvan. Mensen kunnen hun rede gebruiken en bezitten het vermogen om te kiezen", aldus Lord Lome. Hij sprak over de invloed van de moderne oorlog op het karakter van de Britten en riep speciaal de jonge generatie op, vrees, twijfel en cynisme te laten varen en haar zelfvertrouwen en geloof in waar den, welke dreigen onder te gaan, te her stellen in overeenstemming met de ware aard van het Britse volk. Toen Lord Home ging zitten bracht het congres hem een geweldige ovatie. Zijn persoonlijkheid heeft er een stempel op gezet. SINGAPORE (Reuter) De premier van Singapore, Lee Koean Yew, heeft tij dens een persconferentie verklaard, dat Engeland spoedig zal moeten besluiten onafhankelijkheid te geven aan Singapore en Brits Borneo, wil het niet in botsing komen met de communistische expansio nistische doelstellingen. De Maleise Fede ratie, Singapore en Brits-Borneo zullen te gen juni 1963 gereed zijn zich met el kaar te verenigen, aldus de premier. rechtvaardigd zijn, aangezien dergelijke knokploegpraktijken een beroep op de „di plomatieke status" al bij voorbaat onwerk zaam maken. Home, die verder als zijn overtuiging uit sprak, dat de UNO in stand moet worden gehouden. Onze bescherming ligt in collec tieve veiligheid. Communismenationa lisme en rassentheorieën zullen moeten Bovendien, de lezing die de Russische wijken voor de onweerstaanbare gang der 1- j j inooctnnrri na- historie die de volken naar samengaan ambassade de wereld heeit ingestuurd, na HQme Hjj voegde er Mn melijk dat Golub gevangene zou zijn van i ^jjoe meer rnensen het communisme de Nederlandse politie die hem belet heeft leren kennen, hoe meer zij de vrijheid naar Rusland terug te keren, doet hele-1 hooghouden". maal de deur dicht. Dit is geen „diploma tiek leugentje", zoals er dagelijks ten beste worden gegeven om politieke verwikkelin gen te voorkomen, doch een regelrechte belediging van het Nederlandse volk en zijn democratische instellingen. Natuurlijk gelooft niemand in Nederland dit dwaze fabeltje, doch in sommige voor propaganda gevoelige landen zou men in een te klein vertrouwen in de Nederlandse justitiële moraal wel eens kunnen gaan twijfelen. Lieden die dergelijke opzettelijke mislei ding plegen, hebben hun diplomatieke gastvrijheid wel volledig verspeeld. De Russische praktijken op het gebied van mensenroof en lijfsdwang zijn nu eens in Nederland zelf gedemonstreerd, wat niet door tien culturele tentoonstellingen is goed te maken. Dat is een winstpunt voor ons: we weten er nu weer wat méér van. En laten we tenslotte alleen maar een me delijdend lachje over hebben voor de Rus sische waan, dat Nederlanders (net als de heer Ponomarenko en zijn dommekrachten) het trekken aan mensen om ze over de grens te krijgen als een nationaal belang zouden zien. Neen, dat spelletje hebben we in ónze prehistorische barbarentijd nog niet eens beoefend.... Advertentie Ovatie Lord Home waarschuwde tevens de Brit ten zelf. „Wij hebben het in onze macht Europa te vernietigen of te redden. Wij ECHT AGIO HET HOOGSTE GENOT VOOR 22CT WASHINGTON (Reuter) De Indone sische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, heeft woensdag een onder houd van veertig minuten gehad met zijn Amerikaanse ambtgenoot, Dean Rusk. Dit gesprek, dat op het State Department werd gehouden, was volgens dr. Soebandrio ge- wyd aan de kwestie-Nieuw-Guinea. Op een persconferentie na dit onderhoud zei de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dat zijn regering zoekt naar wegen en middelen om het vraagstuk van weste lijk Nieuw-Guinea op te lossen en de be trekkingen met Nederland te normali seren. In antwoord op vragen verklaarde hij: „Met de mogelijkheid dat Nederland nu de soevereiniteit over West-Irian op geeft, zouden de betrekkingen tussen In donesië en Nederland genormaliseerd kun nen worden mits West-Nieuw-Guinea ten slotte deel van het Indonesische grondge bied zou uitmaken". Advertentie DE NIEUWSTE TYPEN uit voorraad leverbaar AUDIUM - SIEMENS WIDEX - OTICON - PHILIPS - QUALITONE e.a. (zijstraat van de Leidsevaartweg) Bus 3, halte station Heemstede Telefoon 38099 Minister Soebandrio herhaalde dat het Nederlandse voorstel aan de UNO voor In donesië onaanvaardbaar is en zei dat een andere oplossing zou moeten worden ge vonden. Op de vraag of Indonesië van plan is in de UNO een tegenvoorstel te doen, antwoordde hij„Ik weet het niet". In antwoord op een andere vraag zei de Indonesische bewindsman dat hij tijdens zijn onderhoud met minister Rusk niet ge vraagd had om steun van de Verenigde Staten bij het oplossen van het vraagstuk. Volgens AFP verklaarde dr. Soebandrio met nadruk dat Washington zeer verlan gend schijnt het geschil geregeld te zien. NEW YORK (Reuter) De afgevaardig de van Niger, Issoefou Saiduo Djermakoye, heeft in de UNO-Assemblee het Nederland se plan voor Nieuw-Guinea gesteund. Hij zei: „Wij geloven dat de bevolking van Nieuw-Guinea, zoals alle volken van Afri ka, recht heeft op zelfbeschikking. Daarom hechten wij goedkeuring aan het Neder landse plan om het bestuur en de ontwik keling van het gebied onder UNO-toezicht te plaatsen teneinde de bevolking in staat te stellen zich voor te bereiden op zelf beschikking. Nederland moet echter zijn goodwill-inspanningen uitbreiden en inten siveren omdat het anders een groot va cuum in Nieuw-Guinea zou achterlaten dat moeilijk op te vullen zou zijn". In kringen van de zogenaamde Brazza ville-groep, waarvan Niger deel uitmaakt, werd later gezegd dat de landen van deze groep over het algemeen een gezamenlijk standpunt in UNO-kwesties innemen en dat er reden is om aan te nemen dat dit Wieden MOSKOU (Reuter) Het Russische blad „Landbouwleven" meldt dat het mi nisterie van Landbouw van Moskou naar een staatsboerderij op ongeveer zestig ki lometer van Moskou zal worden overge bracht. De ambtenaren en hun gezinnen zullen in deze boerderij wonen en op het land meewerken. De verhuizing zal tegen het eind van het jaar voltooid zijn. De staatsboerderij, gelegen in het Dmitrov dis trict ten noorden van Moskou, moet een modelboerderij worden. ook het geval zal zijn inzake het Neder landse plan voor Nieuw-Guinea. Waar nemers zeiden dat de Nederlandse resolu tie, waarin gevraagd wordt om het instel len van een UNO-commissie voor Nieuw- Guinea, dus verzekerd schijnt te zijn van de steun van dit belangrijke deel van de Afro-Aziatische landengroep. WARSCHAU (UPI) Polen geeft vol ledige steun aan „de rechtvaardige eisen van Indonesië" inzake Nederlands Nieuw- Guinea, aldus meldt het Poolse persbureau P.A.P. De Poolse toezegging werd gegeven in een gezamenlijke Pools-Indonesische verklaring, die werd gepubliceerd aan het einde van het bezoek aan Indonesië van een Poolse regeringsdelegatie. De Russische marine-staf-chef, admiraal S- G. Gorsjkov. heeft woensdag tien ge pantserde landingsvaartuigen aan Indone sië aangeboden. Deze vaartuigen hebben een snelheid van vijftien knopen en zijn uitgerust met een 85-millimeter-kanon en twee machinegeweren. Admiraal Gorsjkov zei later op een pers conferentie dat Indonesië een eilandenge- bied is dat een sterke vloot nodig heeft. De ontwikkeling van de Indonesische marine gaat in goed tempo vooruit en Russen verschaffen daarbij hulp, ven klaarde hij nog. Ik was afgestapt bij een grote hoeve aan de rand' van een boerendorp. Aan de ge vel van het huis hing namelijk een uit hangbord, waarop duidelijk gemaakt werd dat een gedeelte van de boerderij als ca fé in exploitatie was. Nadat ik de voor deur achter in een smal portiek had open geduwd, liep ik een gang in en zag aan mijn rechterhand een deur met glazen bo venhelft. Daardoor kon men in de gelag kamer kijken. Er stond een juke-box in, een klein biljart, wat houten tafels en stoe len en een tapkast. De vloer bestond uit geschrobde planken. Toen ik de deur naar de gelagkamer opende, sloeg een elektrische bel krach tig aan en enige tellen daarna verscheen er achter de tapkast een meisje dat mij in een vriendelijk klinkend dialect vroeg wat ik wenste. Ik. informeerde naar de mo gelijkheid om mij op het erf een kop koffie te doen bezorgen, hetgeen uitvoer baar bleek. Weer buiten, wandelde ik over knisperend grind links om het huis. Ik had daar twee wankele ijzeren tafeltjes en een paar scheefgezakte klapstoelen zien staan. In de zon. Een zwarte kat lag te doeze len tegen de huismuur. Er scharrelden wat kippen rond en twee kleine kinderen. Die hadden verfomfaaide kleren aan, dropvlek- ken om hun mond en afzakkende kousen. Ze waren te druk bezig een vreemdsoor tig zelfgemaakt voertuig voort te duwen om langer dan enige sekonden aandacht aan mij te schenken. Ik ging zo zitten dat ik het gezicht had op een life huisje met een moestuin er voor, gelegen aan de andere kant van het erf. De koffie kwam. Ik betaalde, snoof en dronk. De zon was warm, maar niet te heet. Wind was er niet. De kinderen en de kippen waren verdwenen. Niets bewoog. Net op 't ogenblik waarop het me toe scheen alsof alles in eeuwige rust was, ging de deur van het huisje tegenover me open en verscheen daar een oude boeren man. In zijn rechterhand hield hij een klei ne schoffel. Langzaam liep hij de moestuin in en begon langs de heg in mijn richting te schuifelen. Op de plaatsen waar de smalle, verkommerde heg onderbroken werd door een afrastering van ijzerdraad en palen, greep hij telkens een paaltje en liet zijn vrije hand langs het draad glij den. Vlak voor me stond hij stil en brom de wat. Ik knikte. Dan liet hij zich lang zaam, langzaam op zijn knieën zakken. Toen hij bijna bij de grond was, zakte hij door en kwam met een plofje op de aarde terecht. Zijn voeten waren half uit zijn klompen geschoten en twee aandoen lijke zwartgesokte hielen staken de lucht in. Zijn rechterhand begon met de schoffel ijverig naar onkruid en gras te zoeken, dat tussen zijn sla- en koolplantjes geslopen was. Hij woelde en keerde de grond om, kroop een paar centimeter verder en trok weer aan wat sprietjes. Ik meende zijn botten te horen kraken. „Hoe komt hij ooit weer op de been?" dacht ik. Maar daar ging hij, één hand om een paal, één op de grond. Eén knie omhoog. Hijsen. Andere hand ook aan de paal. Hijsen weer. Schof- feltje niet laten vallen! Hou vast! Trek op! Hij stond en beefde. Ik zuchtte en sprong op van mijn wrakke stoel. Plotseling ging zijn oude mond open, zodat ik een paar brokkelige tanden te zien kreeg, ,,'t Is nog zo lang geleden niet, juffrouw, dat ik kwiek was, net als jij," kwam er schor en wat spijtig uit. Ik zei iets vaags en vriendelijks terug en haastte me naar mijn auto. Liefst zo gauw mogelijk naar huis, naar de zee die altijd in beweging is. En terwijl ik mijn voet stevig op het gaspedaal drukte, dacht ik: „Moestuinen zijn er bij ons niet en om mijn huis staat geen heg, maar ik moet toch zorgen dat ik het onkruid uit de grond weer, nu ik nog behoorlijk bukken kan." Maria Storm ROME (Reuter UPI) De 48-jarige Siciliaanse boer Salvatore Gallo, die zeven jaar onschuldig in de gevangenis heeft doorgebracht, is op last van het Italiaan se hooggerechtshof voorwaardelijk in vrij heid gesteld. Salvatore was wegens moord op zijn broer Paolo in 1954 tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, hoewel diens lijk nooit gevonden werd. Dezer dagen werd de „vermoorde" ergens op Sicilië in levende lijve ontdekt. Hij had zich al die jaren schuil gehouden. Er zal thans een herziening van het strafproces tegen Sal vatore plaats hebben. Het bevel van het Hof van Cassatie, dat de zaak met ongewone vlotheid in behan deling heeft genomen (drie dagen nadat definitief was vastgesteld dat Paolo nog in leven is) werd telegrafisch naar de ge vangenis op het eiland Ventotene gezon den. waar Salvatore gevangen zat. Bijna tegelijkertijd werd Paolo Opgeslo ten. omdat er tegen hem waarschijnlijk een vervolging zal worden ingesteld. Gisteren hebben we ons bij wijze van jaarlijkse traditie bezonnen. Sommigen onzer hebben het te druk gehad om zich te bezinnen, anderen wis ten niet dat er bezinnen ge blazen was, en weer anderen hebben zich niet speciaal be zonnen omdat ze zulke bezon nen mensen zijn, die dag aan dag niets anders doen. Waarmee voorzichtig en spijtig is aangeduid dat deze bezinningsdag ten bate van de verkeersveiligheid waarschijn lijk weinig zoden aan de dijk heeft gezet wat het verkeers- dodencijfer over 1961 betreft. Langzamerhand zijn we op weg naar 2000 doden per jaar 2000 gesneuvelden op het slagveld van een eindeloze oorlog tussen mens en tech niek. De nationale ramp num mer 1, zich nagenoeg geruis loos voltrekkend zonder onder breking en met dagelijks toe nemende hevigheid, is erger dan een oorlog, omdat zij geen enkel uitzicht op een wapen stilstand biedt. Zij is een on geneeslijke ziekte, waarvan het virus nooit geïsoleerd zal kunnen worden. Want de mens wil zich bewegen op de snelste manier en offert daaraan al-« leen in Nederland al tweedui zend doden en enkele tiendui zenden verminkten per jaar op. Deze woorden zijn geen ver late bijdrage aan de bezinning van gisteren. Eén dag per jaar aandacht schenken aan een veldslag die dagelijks plaats heeft, maakt geen einde aan de tragedie. Misschien zou het enig nut hebben, wanneer op die ene dag alle betrokkenen verkeersdeelnemers zowel als yerkeersregelaars en ver keerswegen-ontwerpers, dus iedereen in Nederland zich uit hun dagelijkse werk terug zouden trekken en in een een zaam kamertje een dag lang zouden gaan denken over hun eigen rol in de menselijke be wegelijkheid, over hun eigen taak, hun eigen plicht, hun eigen mentaliteit en hun eigen verantwoordelijkheid. Doch dat doen al die betrok kenen niet. Waarschijnlijk is die Ver- keersdag oorspronkelijk wel ongeveer zo bedoeld, doch ik zou er een eed op durven doen dat zeker niet meer dan een gering percentage Nederlan ders gisteren de dag op con templatieve wijze heeft door gebracht. De grote meerder heid heeft zich opgewekt of humeurig beziggehouden met het dagelijkse werk. de dage lijkse stokpaardjes, het eigen prestige, het eigen salaris en de fouten van de buurman. Bezinning betekent voor de meesten onzer niets anders dan: zich in stilte vermeien in eigen belangrijkheid en be lang, dit kostje gekruid met de toepasselijke hoeveelheid ergernis over anderen. Het uitgangspunt ener bezinning is voor velen niet: zelfonderzoek en zelf-critiek, doch een zelf voldane bevestiging van eigen positie en van daaruit een cri- tische blik op de buiten wereld. Voor zulke bezinners is de Verkeersdag een bevestiging van wat geweest is en wat zijn zal: iedereen maakt fouten be halve ik; iedereen is dommer dan ik; wat ik doe is welge daan. Welgedaan was het beeld van een wethouder op het tele visiescherm op de vooravond van Verkeersdag. Een wethou der in Arnhem, die zijn vers opgestoken sigaar ophief bij wijze van waardigheidsteken en verklaarde, dat een moeder die probeert haar kind te red den van verkeersgevaar, han delt uit particulier belang. Een wethouder is een ach tenswaardig man. Hij houdt wet, wat ons allen een houvast en een bestaanszekerheid ver schaft. Hij weegt het wel der burgers af tegen het wee en boekt het saldo daarvan als onvoorziene uitgaven op de begroting. Hij is een man van algemeen belang, handelend in het algemeen belang en zich dagelijks een algemene inspan ning van belang getroostend, om de gemeentelijke levens binnen de perken van wetten, rechten en plichten te houden. Die wethouder van Arnhem sprak korte, resolute zinnen uit een overmaat van zelfver zekerde rechtschapenheid. Hij zei niets dat in strijd was met de wet. Maar hij zei, dat een kind een particulier belang van een moeder is. En dat klinkt héél vreemd. Het kan zijn dat een mens door een jarenlang wethou derschap meer wethouder dan mens wordt. Het wethouder- lijke eelt vormt zich misschien als een pantser om zijn mense lijke wezen, waardoorheen hij kleine gaatjes boort tot uit zicht op de buitenwereld. Door die gaatjes blijft hij het alge meen belang scherp in het oog houden, zonder afgeleid te worden door hinderlijke bijge- voelens. Dat is waarschijnlijk niet met alle wethouders het geval, maar in Arnhem heeft het merkwaardige proces van vereelting blijkbaar toch plaatsgevonden. Een kind is een particulier belang van een moeder. Het ging om een doodsge vaarlij ke oversteekplaats, zich bevindend op de weg der kin deren van huis naar school en terug. De moeders eisten po litietoezicht en hulp voor hun kinderen bij het oversteken. Toen die politie-assistentie ge brekkig en ongeregeld werd verleend, besloten zij hun kin deren thuis te houden. De wethouder keek door het gaatje in zijn eelt en zei: „Dit is in strijd met de wet. On geoorloofd schoolverzuim moet gestraft worden. De desbetref fende instanties zullen de des betreffende bepalingen met kracht handhaven en toepas sen. Deze wetsovertredende ouders zullen de zwaarte der wet voelen. Zij zijn tot hun domme demonstratie gekomen uit zuiver particulier belang, terwijl de gemeente geacht wordt het algemeen belang te dienen". Hij blies daarop een wolk sigarenrook van uitstekende kwaliteit in de aangezichten der televisiekijkers alsof hij zeggen wilde: „Steek daar maar eens een speld tussen". Als iemand in Nederland de wet goed houdt, dan is het wel deze man. En tot de misdadige Arnhemse moeders moet wor den gezegd, dat zij weinig burgerzin hebben getoond. Uit egoïstische motieven staan zij erop, dat nu juist hun eigen particuliere kind levend van huis naar school vice versa komt. Als hun kinderen wor den doodgereden, moeten zij toch begrijpen dat deze schade aan het particuliere belang blijmoedig moet worden ge dragen in het besef, dat het Arnhemse algemeen belang op de eerste plaats komt. Dit al gemene belang van Arnhem eist, dat de politie bij haar huidige gebrek aan personeel voor alle noodzakelijke dien sten beschikbaar blijft en haar tijd niet voortdurend staat te verlummelen bij het in leven houden van kleine, voor maatschappelijke doel einden nog volkomen onnutte kinderen. Bovendien eist het algemeen Arnhems belang, dat leerplichtige kinderen da gelijks de school bezoeken. Als ze eenmaal dood zijn houdt die verplichting natuurlijk op en dan zal de Arnhemse wethou der de betreffende ouders niet euvel duiden, dat hun kind niet meer op school verschijnt om de lessen met vrucht te volgen. Doch Laten we er maar over op houden. Het is een te lugubere ironie, die deze Arnhemse machthebber in onze aange zichten heeft geblazen. Laten we tenslotte alleen nog maar plichtsgetrouw en burgerzin- nelijk met grote nadruk de verklaring afleggen, dat de ene wethouder de andere niet is en dat die andere zich deze bittere overpeinzing niet moe ten aantrekken. Tenzij ze óók door kleine gaatjes in hun eelt naar buiten plegen te gluren. Formele, ambtenaarlijke hoogdraverij, ontdaan van zui vere menselijkheid en mense lijke zuiverheid, is iets afschu welijks. Nog des te afschuwe lijker, omdat de beoefenaars ervan de gave missen om zich althans ééns per jaar te be zinnen op de verwijdering van hun oogkleppen, het slachten van hun stokpaardjes en het erkennen van hun dwaling. Doch des te zwaarder weegt de plicht der echte mensen, om dagelijks te bidden: Heer, geef ons een recht vaardige wet, en rechtvaardige mensen om haar toepassing te verhinderen als de rechtvaardigheid dat eist. Advertentie Hoffa beschuldigd. De federale rechtbank van Orlando, Florida, heeft de voorzit ter van het Amerikaanse vakverbond van transportarbeiders, James Hoffa, in staat van beschuldiging gesteld wegens verduistering van een half miljoen dol lar uit de bondskas- Dit heeft de minis ter van Justitie, Robert Kennedy, mee gedeeld. Het bestuur van de A.F.L.-C.I.O. sprak zich dinsdag met vijftien tegen twee stemmen uit tegen hernieuwde toe lating van de International Brotherhood of Teamsters. De bond werd vier jaar geleden uitgestoten. Voor het eerst. Vijf Hongaarse toeristen in Oostenrijk hebben gisteravond aan de Oostenrijkse autoriteiten politiek asiel verzocht. Het was voor het eerst sinds de Hongaarse opstand van 1956 dat Hon gaarse toeristen toestemming hadden naar Oostenrijk te reizen. De groep toe risten kwam naar een Oostenrijks-Hon gaarse voetbalwedstrijd kijken. Postillon d'amour. Een jonge Zweedse vis ser trof dinsdag in zijn kreeftenfuiken een grote kreeft aan, die in zijn scha ren een fles had geklemd. In de fles be vond zich een brief van een Deens meis je, dat daarin vroeg of een jonge Zweed haar eens wilde schrijven. De visser ging naar huis, waar hij onmiddellijk aan zijn brief begon. Grootscheeps. Ongeveer 17.000 mensen zijn gearresteerd na ongeregeldheden, die in de Indische staat Oettar Pradesj hebben plaats gehad. Dit is bekend ge maakt door de Indische minister van Binnenlandse Zaken Tsjaran Sing. Hij zeide dat 32 mensen omkwamen en on geveer honderd gewond raakten in bot singen tussen politieke en godsdienstige groeperingen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3