Gehuwde werkende vrouw gaat minder belasting betalen Minimaal f 500 en maximaal 2000 belastingvrij BBi -uisrm mmm mm cremeMQUSON Zuid-Afrika onprettig verrast over Nederlandse houding: Twee Russen worden uitgewezen Regering zal zich in Moskou beklagen over het optreden van de ambassadeur HET WEER 1 ■H FMLM WETSONTWERP INGEDIEND Wellicht ingaande 1 januari 1962 KLM verwacht dit jaar 75 min verlies Negerkolonies en Nieuw-Guinea bepalend voor Nederlands beleid Westduitse verslaggever neergeschoten Nederland heeft bijna 11,7 miljoen inwoners Memorandum overhandigd Londen en Parijs erkennen Syrië Weer Floriade in 1972 Él Roomboter-banketsfaven per stuk 1.75 Boterstaven ƒ1.80 p. stuk Bonbons ƒ1.10 p. 100 gr. Hazelnootgebakjes 35 ct p. stuk Patisserie DEKKERS l i!™8Si1. ÉIHl MSI» tfflS ft** !'J 1 „;l> GROTE TUBE 1.65 Het woord is aan Vopo sleept de gewonde Oost-Duitsland binnen SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Droog en zonnig In de krant van heden: ZE ZIJN ER WEER HAZENBERG gedegen sterk modern slechts 119.- 46e JAARGANG NUMMER 290 VRIJDAG 13 OKTOBER 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V EL S E N - IJ M UID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal f 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 et Giro-rekening IJmuidex Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mqe Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Hoofdredacteur: Simon Koster De regering heeft haast gemaakt met haar belofte de belastingheffing van de gehuwde werkende vrouw te herzien. Bij de Tweede Kamer is thans een des betreffend wetsontwerp ingediend. In de eerste plaats wordt voorgesteld een derde deel van de jaarlijkse inkomsten uit de arbeid van de gehuwde vrouw belastingvrij te maken. Hiervoor geldt evenwel een „plafond" van 2.000 per jaar. Tevens wordt een „bodem" vastgelegd; de eerste 500 per jaar zullen niet door de inkomstenbelasting worden getroffen. De vrouw, die in het bedrijf van haar man werkt of hem bij de zelfstandige uitoefening van zijn beroep helpt, krijgt in gewone gevallen een vrijstelling van 750. Hoge nabetalingen van inkomstenbelasting zullen voortaan worden vermeden door een betere regeling voor inhouding van loonbelasting. Hoewel Tweede en Eerste kamer de nieuwe regeling nog moeten aanvaarden, wordt inwerkingtreding per 1 januari 1962 verwacht. Geheel nieuw is de regeling om geringe bijverdiensten van de gehuwde vrouw (namelijk de eerste 500) niet te belas ten. De grootte van de aftrek wordt niet meer berekend aan de hand van het aan tal uren waarin de vrouw buiten het ge zin werkt, zoals de regering indertijd bij de voorstellen tot algemene belastingher ziening wilde. Voor de vrouw die in de onderneming van haar man werkt, zijn aanvullende herzieningen voorgesteld. De beloning van de arbeid van deze vrouw wordt op eep vast bedrag gesteld, namelijk 2250,-. Dit leidt tot een voor-aftrek van één derde (in geld. dus f 750,-). Hierdoor zal in de meeste gevallen de belastingplichtige slechts aannemelijk hoeven te maken, dat zijn vrouw overeenkomstig het plaatse lijk gebruik geregeld en in belangrijke mate in het bedrijf meewerkt. Dit geldt dus in het bijzonder voor vrouwen van middenstanders en landbouwers. Een be oordeling van geval tot geval is slechts nodig, als de medewerking van de vrouw ongebruikelijk is. Kleine nabetalingen Ter beperking van de naheffing van in komstenbelasting worden de volgende voorzieningen getroffen. De staatssecretaris stelt een zodanig ta rief van loonbelasting voor, dat de inhou dingen een globale benadering zijn van de tenslotte verschuldigde belasting. Hier door ontstaan slechts kleine nabetalingen en zelfs is enige terugbetaling van voor heffing mogelijk. Voor dit doel wordt een loonbelasting tarief van 15 percent voorgesteld en dit tarief wordt dan toegepast op het loon van de in dienstbetrekking werkende gehuw de vrouw, nadat dit is verminderd met de gebruikelijke 100,- (wegens kosten van verwerving of persoonlijke verplichtingen) plus de minimum aftrek van 500,- per jaar. Bij deze regeling zijn geen of slechts kleine bijbetalingen achteraf nodig, als het loon van man en vrouw (ieder op zich zelf) minder dan 10.000 bedraagt. Wel moeten de belastingplichtigen ervoor zor gen de eventuele teruggave van teveel in gehouden premie voor A.O.W. en A.W.W te reserveren voor belastingbetaling. Tot dusverre gold de regel dat, naast een brutoloon van niet meer dan 8000 netto-neveninkomsten van ten hoogste 200 gulden niet leiden tot een aanvullende aan slag, mits het zuiver inkomen niet meer dan 8000 bedraagt. Bestaan de neven inkomsten uit loon van de vrouw, dan leidt de minimumaftrek wegens verwerving een bruto-loon van 100,-) ertoe dat 300,- vrij blijft. Door de nieuwe wijziging zal nu worden bereikt, dat de vrouw bij afwezigheid van andere neveninkomsten tot 800,- bruto loon kan verdienen zonder een aanvullende aanslag te krijgen. De ge noemde grens van 8000 (gezinsinkomen) mag echter niet worden overschreden. De minimumaftrek van 500 loopt dus in ze kere zin samen met de genoemde 200,-. Verdient een vrouw bijvoorbeeld 900,-, dan zijn maar 600,- belastingvrij. Het tarief van 15 percent geldt niet voor wachtgeld, een eigen pensioen of een pen sioen uit vorig dienstbetrekking. Wel geldt het voor ziekengelden en dergelijke uitke ringen. De regeling geldt niet voor echte lieden die duurzaam gescheiden leven. De nieuwe fiscale voorzieningen voor de werkende gehuwde vrouw zullen de schatkist circa 50 miljoen per jaar kos ten. Over de bespreking, die gisteren op het KLM-hoofdkantoor in Den Haag is gehou den tussen de KLM-d'irectie en vertegen woordigers van de werknemersorganisa ties is niets bekend geworden. Aan alle deelnemers aan deze conferentie schijnt volkomen geheimhouding te zijn opge legd. De KLM, die enige tijd geleden aankon digde door de financiële perspectieven te moeten overgaan tot „stimulering van ontslag" schijnt er inderdaad niet al te best voor te staan. Inplaats van uitbrei ding, waar het vorig jaar aan werd ge dacht, schijnt men thans met een conso lidatie van de positie al heel tevreden te zijn. Het verlies voor dit jaar zou worden geschat op 75 miljoen gulden. Tijdens het vooroverleg van gisteren, onder leiding van drs. E. H. van der Beu gel, president-directeur van de KLM, heeft men de vakorganisaties een blik ge geven op de te verwachten verwikkelin gen en moeilijkheden. De KLM-directie meent dat in verband hiermee aan een bepaald bezuinigingsbeleid, ook op perso neelsgebied, niet te ontkomen zal zijn. Op zeer korte termijn zal het overleg met de verschillende organisaties tegen de achtergrond van de verstrekte inlichtin gen beginnen. Advertentie 100 ®/o amandelen en 100 °/o roomboter Eigen fabrikaat CENTRUM GALERIJ - TELEF. 4302 Advertentie uwHUID G. B. S haw Oprechte mensen zijn zo zeldzaam, dat ze altijd met wantrouwen worden aangehoord. NEW .YORK (Reuter) De Zuidafri- kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Eric Louw, heeft vandaag in een radio uitzending naar Zuid-Afrika het feit, dat Nederland woensdag in de TJNO-Assem- blee een motie van afkeuring jegens Zuid- Afrika heeft gesteund, een „onprettige verrassing" voor de Zuidafrikanen ge noemd. Voor de Nederlandse regering zijn ban den van gemeenschappelijke afkomst en taal van geen waarde, vergeleken met haar verlangen haar twee negerkolonies Su riname en de Antillen te behagen. Daar komt nog bij dat zij de steun van de niet-blanke delegaties nodig heeft voor haar politiek ten aanzien van Nederlands Nieuw-Guinea, aldus de Zuidafrikaanse bewindsman. Louw merket nog op dat op Nederland na alle westelijke landen zich van stemming over de motie van afkeuring hebben ont houden. Hij zei er zeker van te zijn dat in Zuid-Afrika op de regering druk zal wor den uitgeoefend om uit de UNO te treden. Dit als gevolg van de motie van afkeuring, gericht tegen zijn uiteenzetting van de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek. Tegen over verslaggevers verklaarde Louw; Of de regering aap deze druk zal toegeven is iets anders. Over een verklaring van de Amerikaanse gedelegeerde Stevenson aan de pers, waar in deze het recht van Louw zijn standpunt uiteen te zetten ondersteunde, zei de Afri kaanse minister dat Stevenson net zo goed zijn mond had kunnen houden. Het zou beter zijn geweest als de Amerikaanse de legatie dit van het spreekgestoelte af had verklaard, aldus Louw. Het Amerikaanse blad New York Herald Tribune schrijft vandaag dat de motie van afkeuring jegens Zuid-Afrika een inbreuk is op het beginsel van de vrijheid van het woord. De Afrikanen, die het initiatief na men, hebben daarmee een nieuwe aanslag van binnenuit op de UNO gepleegd, aldus het blad. Naar gemeld wordt, zoekt Ghana steun van andere Afrikaanse staten voor een re solutie, waarin sancties tegen Zuid-Afri ka worden voorgesteld en de Veiligheids raad wordt verzocht Zuid-Afrika uit de UNO te stoten. Het aantal inwoners van Nederland be droeg op 1 september van dit jaar 11.665.786. In de eerste acht maanden van dit jaar bedroeg volgens opgave van het C.B.S. het aantal huwelijken in Nederland 58.111 tegen 56.299 in de eerste acht maanden van I960.. Het aantal levendgeborenen steeg in I deze periode van 162 038 in 1960 tot 167.267 in 1961, het aantal overledenen daalde van 58.974 tot 57.782. Voorts trad er een daling in van het aantal emigran ten van 40.012 in 1960 tot 32.104 in 1961 en steeg het aantal immigranten van 25.943 tot 33.022. Dit is de maquette van het definitieve ontwerp voor het nieuwe Amstér- damse stadhuis dat eens aan de boor den van de Amstel, op de plaats van het Waterlooplein en omgeving zal verrijzen. De architecten prof. ir. J. F. Berghoef en ir. J. J. M. Vegter ont wierpen de plannen. Woensdag zal de Amsterdamse raad zich uitspreken over het vierkante, dat in de volks mond al de bijnaam „de schoenendoos" heeft gekregen. (Zie voor het bericht op pagina 5.) Advertentie Chibaew De Nederlandse regering heeft twee leden van het Sovjet-Russische ambas sadepersoneel, de handelsattaché, S. W. Chibaew, en de tweede secretaris, A. D. Popov, uitgewezen wegens hun optreden op maandag 9 oktober op Schip hol. Zij zullen vóór zaterdagavond twaalf uur Nederland moeten verlaten. De regering heeft ook ernstige redenen tot beklag over het optreden van Sovjet ambassadeur Ponomarenko. Zij zal daarover nog nader bij de Sovjetregering in Moskou terugkomen. Zoals reeds gisteren werd bericht is de heer Ponoma renko naar Moskou vertrokken. BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LÉIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Droog en zonnig, maar in de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Op de Praatstoel 3 Horen en Zien 5 Kunst 5 Medische verzorging 7 Uit stad en omgeving7, 9, 11 Uitgaan in Haarlem11 In de Vislial en op zee11 Panda en andere beeldverhalen.13 Feuilleton 13 Economisch nieuws15 Beurs 15 Scheepsberichten 15 Sport II Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Gistermiddag om half zes werd de ver vanger van de ambassadeur, de tijdelijk zaakgelastigde N. P. Gaenko, op het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Den Haag ontboden, waar de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, dr. H. A. van Houten, hem het besluit van de Neder landse regering meedeelde. Dr. Van Hou ten overhandigde hem een memorandum met de volge de inhoud: „De Nederlandse regering heef thans de rapporten van de justitiële autoritei ten ontvangen omtrent hetgeen zich op 9 oktober 1961 in het stationscomplex op het vliegveld Schiphol heeft afgespeeld. Hieruit is gebleken dat het op Schip hol aanwezige personeel van de Sovjet- russische ambassade, met inbegrip van de ambassadeur, zich heeft schuldig ge maakt aan gewelddadig optreden tegen over Nederlandse ambtenaren in de uit oefening van hun functie. Voorts heeft de ambassade niet ge schroomd door de heer A. D. Popov een persconferentie te doen houden, waarin een aantal lasterlijke en derhalve on aanvaardbare aantijgingen jegens Ne derlandse autoriteiten werden geuit. De Nederlandse regering kan op grond hiervan het verblijf in Nederland van de heer S. W. Chibaew, die de eerste was die op Schiphol tot handtastelijkhe den overging, en van de heer A. D. Po pov, die de bewuste persconferentie heeft gehouden en zich bovendien mede schul dig heeft gemaakt aan het plegen van geweld tegen Nederlandse ambtenaren, niet langer toestaan. De ambassade wordt verzocht maatre gelen te nemen opdat de heren Chibaew en Popov uiterlijk zaterdag 14 oktober 1961 te middernacht het Nederlandse grondgebied zullen hebben verlaten. De Nederlandse regering heeft ook overigens ernstige redenen tot beklag over het optreden van de ambassadeur van de Unie van Socialistische Sovjet republieken die aanwezig was op Schip hol en de bedoelde handtastelijkheden daardoor niet slechts heeft gedekt, doch daaraan ook persoonlijk heeft deelgeno men. Zij zal hierop nog nader in Moskou bij de Sovjet-regering terugkomen. Tenslotte constateert de Nederlandse regering dat de voorstelling van zaken, zoals deze door de ambassadeur in zijn telegram van 9 oktober 1961 werd gege ven, in strijd is met de feiten". Om tien minuten over halfzes heeft waarnemend ambassadeur Gaenko het ministerie verlaten. Woedende ambassadeur Ambassadeur Ponomarenko, die gister middag omstreeks halfeen met een Rus sisch lijnvliegtuig van Schiphol naar Mos kou vertrok verklaarde dat hij in Moskou het 22ste congres van de Russische com munistische partij gaat bijwonen, dat naar zijn verwachting twee weken zou duren. „Vanzelfsprekend zal ik in Moskou ook de zaak Golub bespreken", zei hij. „Mijn ver trek houdt daar echter geen verband mee; het was allang tevoren vastgesteld". De ambassadeur, die met kennlijke te genzin vragen van journalisten beant woordde, werd plotseling woedend toen een verslaggever van een in Amsterdam verschijnend dagblad hem vroeg: „Ver wacht u uit Nederland te zullen worden uitgewezen?" „Uw vraag is bijzonder tact loos", was het antwoord, „U gaat daar veel te ver mee. Op dergelijke provoce rende vragen wens ik niet te antwoorden!' Met hetzelfde vliegtuig zijn de algemeen »'V,. Popov Kurt Lichtenstein De Westduitse journalist Kurt Lichten- stein is door de Oostduitse politie nabij de zonegrens, ongeveer veertig kilometer ten noorden van de controlepost Helm- stedt, neergeschoten en ontvoerd. Lichten stein had zijn auto vlak bij de grens gepar keerd. Toen hij uitstapte werd hij .bescho ten. Hij viel gewond op de door een ploeg- vore aangegeven grens en werd door Oost duitse politie weggevoerd. Lichtenstein is lid van de communistische partij ge weest. Hij werd als oproerig element uit de partij gezet. De Westfjilische Rundschau meldt dat I haar chef-verslaggever Lichtenstein op een grensweg tussen Zicheril en Kaiser- winkel stond te praten met Oostduitse boe renarbeiders. Een vopo schoot op Lichten stein van een afstand van ongeveer ze- I ventig meter en raakte hem in de buik. Vervolgens stak een andere Vopo de weg I over en sleepte Lichtenstein over de grens Oost-Duitsland binnen. Lichtenstein was in I het grensgebied om materiaal voor een artikel te verzamelen. Advertentie Advertentie secretaris van de Communistische Partij I Nederland, de heer Paul de Groot en se- cretaris H. Hoekstra, eveneens naar Mos kou vertrokken om het congres van de I Russische communistische partij bij te wo- nen. DAMASCUS (AFP) Groot-Brittannië en Italië hebben vandaag het nieuwe be wind in Syrië erkend. Er komt een Britse I ambassade in Damascus. Gisteren gingen Frankrijk en West-Duitsland tot deze stap over. In de in Utrecht gehouden vergadering van de vereniging „De Nederlandse Bloe misterij" heeft de voorzitter, dr. A. J. Ver- hage, meegedeeld dat gezien andere in het I buitenland reeds aangekondigde manifes taties herhaling van een Floriade in ons land niet eerder dan 1972 mogelijk is. j MODEHUIS s Anegang - Haarlem - tel. 10401

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1