m HET WEER RENAULT Missie tot redding van Cobb met volledig succes bekroond Ponomarenko komt niet terug Uitgewezen Russen gisteren per trein vertrokken Borgward Skoda V.S.V.-Heracles COIFFURES DE VRIES Eis van 3 maanden tegen kapitein en stuurman van de Noord-Holland Als revanche Nederlandse ambas sadeur in Moskou uitgewezen Een maatkostuum in echt kleermakers- handwerk f279.- éeè MORRIS heforetjou &uy! XöpatirtHai 35 jaar ervaring TH. KAMPERMAN Bontwerker Wagenweg 11 Haarlem tel. 12924 is Uw T.V. defect CHRISTI A ANSE Uitdeuken - Repareren N.V. Garage VERBEEK Zonnig nAUPHfNE In de krant van heden: Afgezanten maandag terug in ons land „DE HOUTHAL" „BOUWPAKKETTEN" o.a. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ZATERDAG 14 OKTOBER 1961 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 a, p. kwartaal 7,85, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adj. Hoofdredacteur; Jo, L. Lodewijta Redactiechef t.IJmnMeni1.Kowlr üftgavwGtafocheBedrijvqiDamiat.N.V,CrotaHoutstraat93,Haarlem P.W.P«..booa,Mr. H. C.var,M» Het woord is aan In Djakarta: Inbeslagneming van de sleepboot gevorderd 'snelle;,- billijke reparatie Volgens het Russische persbureau Tass luidt de tekst van de nota van de Sov jet-regering aan de regering van Neder land als volgt: „De regering van de Unie van Socialis tische Sovjet-Republieken oordeelt 't nood zakelijk liet volgende ter kennis van de Nederlandse regering te brengen: Op 9 ok tober van dit jaar heeft zich op het vliegveld Schiphol bij Amsterdam een ontoelaatbaar beledigend optreden van de Nederlandse politieautoriteiten tegenover de buitenge woon en gevolmachtigd ambassadeur van de U.S.S.R. in Nederland en diplomatieke leden van de Sovjet-ambassade, zonder weerga in de internationale praktijk, voor gedaan. Een groep Sovjet-toeristen vertrok op die dag van het vliegveld Schiphol naar de Sovjet-Unie. Hun werd uitgeleide gedaan door de Sovjet-ambassadeur in Nederland en stafleden van de Sovjet-ambassade. Toen de Sovjet-toeristen hun plaatsen in het vliegtuig innamen, begonnen Neder landse politiemannen een provocatie, die ten doel had te verhinderen dat de Sov jetstaatsburgeres I. A. Aleksejeva (me vrouw Goluba) naar huis terugkeerde. De Sovjet-ambassadeur en stafleden van de ambassade werden natuurlijk gedwon gen maatregelen te treffen, zoals gebrui kelijk voor ambassades die hun burgers verdedigen, teneinde Aleksejeva tegen een onwettig optreden te beschermen. In plaats van hun provocatieve optreden te staken, beledigden de Nederlandse politie mannen, in strijd met de meest elemen taire normen voor de behandeling van bui tenlandse diplomatieke vertegenwoordigers op grove wijze de ambassadeur van de Sovjet-Unie door geweld te gebruiken te gen hem en verscheidene diplomatieke le den van de Sovjet-ambassade die bij hem waren. Bijzonder onbeschaamd was de po litiechef Veltman. Dit optreden van de Ne derlandse autoriteiten betekent een flagran te schending van de algemeen erkende normen van het volkenrecht, volgens wel ke de persoon van een diplomatieke ver tegenwoordiger onschendbaar is en de Advertentie Advertentie Advertentie N.V. CARROSSERIEFABRIEK Lange Herenstraat 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 Advertentie Centrale verwarming OLIESTOOK Techn. Maatschappij WILDSCHUT N.V. Nlenwe Groenmarkt 11-15 Haarlem - Tel. 02500-19503 Advertentie Bloemendaalseweg 1-9 - Bloemendaal Telefoon 52301 Verwachting tot morgenavond: Droog en zonnig weer, maar in de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Mr. H. A. Helb staat, waar hij verblijft, verplicht is alle maatregelen te nemen om elke schending van zijn persoon of eer te voorkomen. De Sovjet-regering verwerpt categorisch als lasterlijk de beschuldigingen, welke tegen de stafleden van de Sovjet-ambassade zijn geuit in het memorandum van de Neder landse regering, gedateerd 12 oktober, dat slechts getuigt van de wens van Neder landse zijde om de grove en weergaloze schending van de aanvaarde internationa le normen en gebruiken ten aanzien van buitenlandse diplomatieke ambtenaren door de Nederlandse autoriteiten te vergoe lijken. Het optreden van de Nederlandse autoriteiten kan niet anders worden gezien dan als een poging om de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en Nederland te be derven teneinde de toestand t.e vererge ren. De Nederlandse regering moet zich realiseren, dat dergelijke acties alleen maar ernstige consequenties ïpet zich mee kunnen brengen. De Sovjet-Unie richt een krachtig pro test tot de Nederlandse regering naar aan leiding van dit ergerlijke en schandelijke Het ministerie van Buitenlandse Za*ken in Den Haag heeft heden de tekst bekend gemaakt van de nota. die Nederland vrij dag in Moskou heeft doen overhandigen en waarin ambassadeur Ponomarenko tot per sona non grata wordt verklaard. In de nota wordt o.m. gezegd: „De Ne derlandse regering heeft ernstige redenen tot beklag over het ontoelaatbaar optreden van de ambassadeur van de Unie van So cialistische Sovjet-Republieken te 's Gra- venhage, die persoonlijk handtastelijkhe den van enkele leden van de Sovjet-Russi sche ambassade tegenover Nederlandse ambtenaren in de uitoefening van hun functie, door zijn aanwezigheid hierbij op het vliegveld Schiphol heeft gedekt en daaraan zelfs heeft deelgenomen. Uit de door de Nederlandse regering ont vangen justitiële rapporten is onomstote lijk komen vast te staan, dat de geweldda digheden tegen de bedoelde Nederlandse ambtenaren niet slechts onder volledige verantwoordelijkheid van de ambassadeur hebben plaats gevonden, doch ook dat hij zelf bij de handtastelijkheden was betrok- ken. De ambassadeur heeft voorts op 11 okto ber 1961 een persconferentie doen houden, waarin lasterlijke en derhalve voor de Ne derlandse regering onaanvaardbare aantij gingen aan het adres van de Nederlandse autoriteiten zijn gericht. De Nederlandse regering protesteert met de meeste nadruk tegen deze gedragingen. Ten aanzien van een tweetal functionarissen van de ambas sade werden door de Nederlandse regering reeds de aan hun optreden bij het gebeu ren op Schiphol noodzakelijkerwijze ver bonden consequenties getrokken door hun een verder verblijf in Nederland te ont zeggen. Advertentie ONDINE GORDINI FLORIDE ESTAFETTE ^utomobielF-odrijf VELSERBEEK GROENEWEG 69 TEL 7271 - IJMUIDEN Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2- Uit het binnenland 2, 9 Op de Praatstoel 3 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3, 9 Horen en Zien 4 Kunst 4 Films 5 Uit stad en omgeving .5, 6, 7, 8 Kerkdiensten 8 In de Vishal en op zee7 Op en om het Binnenhof9 Puzzel11 Panda en andere beeldverhalen11 Feuilleton 11 Erbij13 tot 16 Economisch nieuws17 Beurs 17 Effecten en Geldmarkt 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Vrijdagavond zijn de twee uitgewezen Russische diplomaten, A. D. Popov en S. W. Chibaev, vanuit Hoek van Holland met de Noord-West expres vertrokken richting Moskou. Foto: De heer Popov met zijn echtgenote op het station van Hoek van Holland. Advertentie ZONDAG A.S. Advertentie en streng geselecteerde stoffen geeft U de waar borg van uiterste perfectie. Engelse kamgarens, ban- nockburns, Reid Welsh, Hermes, Gledhill, Reid Taylor Haarlem Grote Markt 1-7 Maandagochtend om tien minuten over zeven zullen met het lijntoestel uit New York twee Nederlandse figuren uit Ame- m rika terugkeren, f|i|ï - wier reis naar de Verenigde Staten een bij uitstek menslievend doel heeft gehad: me- vrouw F. T. Die- j§ mer, lid van de Pr Rotterdamse ge- ^meenteraad en mr. I B. W. van Houten, vice-president van de Arnhemse ar- rondissements- rechtbank, gingen naar Georgia om JlSlF te trachten het I hunne bij te dra- tPMC gen tot redding van de vijftien- nN 'M jarige negerjongen W§j| Preston Cobb, die m wegens doodslag ter dood veroor- Mevrnnw deeld was en voor Diemer- mie de jury geen Lindeboom clementie had be pleit, zodat zijn executie te verwachten was. Deze missie van twee Nederlanders, gesteund door Preston Cobb meer dan twee miljoen handtekeningen, bijeengebracht door de heer J. v. d. Molen, schoolhoofd in Amsterdam, wiens actie tot redding van Preston Cobb een enorme weerklank vond, is met succes bekroond. Het is zeker dat het leven van de jongen zal worden gespaard. Wanneer men de voqrkoming van deze doodstraf geheel zou willen danken aan de Nederlandse actie, zou men echter de Amerikaanse pogingen over het hoofd zien die in deze aangelegenheid zijn onderno men. In de eerste plaats moeten dan twee journalistieke „Mensenredders" worden genoemd en geëerd: Eugene Patterson, hoofdredacteur van „The Atlanta Consti tution", die ophefmakende artikelen schreef over dit doodvonnis, dat volgens hem van „verregaande bloeddorstigheid" getuigde. En ten tweede was het mevrouw Eleanor Roosevelt, die in haar dagelijkse krantenartikel een lans brak voor het le ven van de minderjarige veroordeelde. Bovendien zijn duizenden protesten uit Amerika zelf binnengekomen bij de gou verneur van Georgia, Vandiver, die zich zeer ontvankelijk heeft getoond voor de mogelijkheden, welke juridisch overbleven om de jongen te redden. Politiek heeft ook een rol gespeeld: de wetgevende vergade ring van de staat Georgia zal in januari de wet op de doodstraf op de helling zet ten en proberen de minimum leeftijd voor doodvonnissen, die thans op veertien jaar is gesteld, te verhogen. Dit laatste initia tief van parlementariërs heeft Preston Cobb eigenlijk definitief gered, zijn exe- BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 15I0SESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 WANDMEUBELS vanaf ƒ248.— HOUT - TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7770 Advertentie lange Nleuwstraat 497 - lel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling 46e JAARGANG NUMMER 291 Kantoon Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. x - IJmuider Courant Balzac: REGEN- EN TWEEDJASSEN Er zijn karakters die zichzelf als sterk en groot beschouwen, omdat zij de slaaf zijn van een geweldenaar. DJAKARTA (UPI) - Vandaag hebben in Djakarta de kapitein en de eerste- stuurman van de Nederlandse sleepboot „Noord-Holland" terecht gestaan op be schuldiging van schending van de terri toriale wateren van Indonesië. De open bare aanklager eiste tegen beiden drie maanden gevangenisstraf, alsmede in beslagneming van de sleepboot. Hij beschuldigde de 35-jarige kapitein O. Edelenbosch opzettelijk het Indonesi sche besluit van 1960, waarbij alle Neder landse scheepvaart in Indonesische wa teren werd verboden, te hebben geschon den. Het proces is hierna tot maandag ver daagd. Directeur Arthur Wijsmuller is gisteren naar Londen vertrokken om contact op te nemen met Lloyds, waar de „Noord-Hol land" waarde 3 miljoen is ver zekerd. Het is niet onmogelijk dat Bureau Wijsmuller de bemanning in Singapore zal laten wachten totdat officieel bekend is, dat de „Noord-Holland" zal worden ge- confiskeerd. Advertentie Een extra vermelding verdient zeker, dat de stroom van protesten in Nederland, los komend na een artikel in ons blad, werd geopend door twintig Nederlandse burge meesters die op initiatief van de burge meester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, aan president Kennedy telegra feerden. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gister avond meegedeeld, dat de Nederlandse regering heeft besloten de Russische ambassadeur, de heer Ponomarenko, tot persona non grata te verklaren, hetgeen aan de regering te Moskou is meegedeeld. Hel Russische persbureau Tass maakte gisteren bekend dat de Sovjet-regering de heer Ponomarenko (die reeds donder dag naar Moskou was vertrokken) had teruggeroepen en dat aan de Nederlandse ambassadeur in Moskou was verzocht, het land zo spoedig mogelijk te verlaten. De Nederlandse ambassadeur, mr. H. A. Helb, die zijn functie sedert 19 juli 1960 in Moskou bekleedde, wordt reeds hedenavond om half negen op Schiphol ver wacht. Volgens Tass bevat de Sovjet-nota voorts een „krachtig protest" tegen het „schandelijke optreden" van de Nederlandse politie tegen ambassadeur Pono marenko en zijn diplomatieke staf. De Sovjet-regering eist bestraffing van hen, die voor het gebeurde verantwoordelijk zijn. optreden van dee Nederlandse politie-auto- riteiten tegen de .buitengewone en gevol machtigde ambassadeur van de U.S.S.R. en diplomatieke leden van de ambassade en zij eist de bestraffing van de schuldigen. Nu er een absoluut abnormale toestand is ontstaan, waarvoor de verantwoordelijk heid geheel door de Nederlandse regering wordt gedragen, is de Sovjet-regering ge dwongen haar ambassadeur P. K. Ponoma renko uit Nederland terug te roepen. Te vens acht de Sovjet-regering het verdere verblijf van de Nederlandse ambassadeur, de heer H. A. Helb, in de Sovjet-Unie niet mogelijk en zij verwacht, dat hij zo spoe dig mogelijk de Sovjet-Unie zal verlaten. Het besluit om mr. Helb tot ongewenst persoon te verklaren is niet het gevolg van het gedrag van de ambassadeur, maar uitsluitend veroorzaakt door het optreden van de Nederlandse autoriteiten, die ken nelijk met voorkennis en goedkeuring van de Nederlandse regering handelden," al dus de Russische nota. Mr. Van Houten cutie is uitgesteld tot na het debat en deze formaliteit betekent volgens de gouver neur ondubbelzinnig, dat hij niet zal wor den terechtgesteld. De gegevens over deze aangelegenheid zijn voor de twee afgezan ten uit Nederland aanleiding geweest hun verblijf in de VS. te beëindigen en zo spoedig mogelijk naar Nederland terug te keren: Meer dan vier-en-twintig uur vroeger dan noodzakelijk was, hebben de beide Russische diplomaten, die door de Neder landse regering zijn uitgewezen, de heren S. W. Chibaew en A. D. Popov, ons land verlaten. Vrijdagavond om 19.14 uur zijn zij met de Noord-West-Expres uit Hoek van Holland vertrokken. Zij hadden ge boekt voor het Russische slaaprijtuig, dat een directe vérbinding biedt van Hoek van Holland naar Moskou. Gistermorgen reeds had de heer Chibaew bij een Haag se reisbureau de reispapieren in orde la ten maken. De beide uitgewezenen waren onzicht baar voor de tientallen journalisten, die zich op het perron verdrongen. Voor de ramen in het midden van de wagon waren de rolgordijnen neergelaten. Binnen was de deur van het compartiment hermetisch afgesloten. Enkele journalisten hadden kaartjes voor de reis door ons land, maar alle pogingen om tijdens de rit tot de Russen door te dringen, faalden. Tegen kwart voor zeven waren twee auto's van de Russische ambassade het terrein voor het Hoekse station opgereden. Een gezelschap van ongeveer 15 personen begaf zich naar de trein. Potige Russen omringden de heren Popov en Chibaew. Onmiddellijk was het gezelschap omringd door verslaggevers van kranten, televisie en radio. „Ik wens niets te zeggen", zei de heer Popov. Hij en zijn collega Chibaew stapten in de trein. Toen journalisten en fotografen de Rus sen in de wagon volgden, haastten dezen zich naar hun compartiment. De heer Popov wierp de deur naar de gang met een luide klap dicht. De beide Russische conducteurs deden of het hun allemaal niets aanging. Met de trein reisden uiteraard ook leden van de Nederlandse Veiligheidsdienst en de rijksrecherche mee. Nadat de trein was vertrokken, probeerden enkele journalisten, die ondanks hevige Russische protesten met een geldig plaatsbewijs in een andere wagon waren meegereisd, weer tot de uit gewezenen door te dringen. Zij volgden de Nederlandse hoofdconducteur, die niet alleen het recht, maar ook de plicht had het Russische rijtuig binnen te stappen om de plaatsbewijzen te controleren. Direct werd de deur geblokkeerd- „We willen slapen", riep de heer Popov, „Maak dat je wegkomt". Een radioverslag gever toonde zich echter bijzonder hard nekkig. Hij trok een wit kelnersjasje aan en met de bel in de ene en een microfoon in de andere hand, baande hij zich een weg door de Russische wagon, waarbij hij riep: „Abendessen, Abendessen Maar ook daarmee had hij geen succes. Een journalist, die het nogmaals probeerde, kreeg van een Russische lijfwacht een stevige stomp in de maag. Via Rotterdam ging het naar Utrecht, waar velen de trein, nieuwsgierig gewor den door het grote aantal politiemannen dat op de been was, bekeken. Van Utrecht reed de trein naar Oldenzaal en daar ging men de grens over. Niet de eersten De beide uit ons land uitgewezen Rus sische diplomaten zijn niet de enige Rus sen, die de laatste jaren ons land moes ten verlaten. In januari 1953 werd een Russische journalist, de Tass-correspon- dent. Lev Constantinovitch Pissarev, die in 1951 in Nederland was gekomen, uit gewezen. Hij was op verdenking van spionage gearresteerd en bleek bij zijn arrestatie in het bezit te zijn van geheime documenten. In januari 1957 werd de tweede secre taris van de Russische ambassade, de heer W. D. Drankof, tot persona non gra ta verklaard. Hij moest binnen tweemaal 24 uur het land verlaten, omdat hij had getracht een ambtenaar in functie om te kopen met het doel geheime gegevens te bemachtigen. Advertentie h

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1