Zes doden bij bloedige botsingen in Oran <5 (Éko) TtKt ESSO EXTRA Franse parachutisten begingen gruweldaden in Bizerta WERELDNIEUWS r Dertnasept CREME I Van dag tot dag Absolute macht Geen uitzending van piratenzender Neergeschoten Westduitse journalist overleden Tristan da Cunha nog niet veilig UNO-resolutie over meting kernstraling cm WÊÊ/m Hamsters op drift in Oost-Duitsland <~Praatótoel 3 LAAT BUISMAN (Op ds ZATERDAG 14 OKTOBER 1961 Orde van Malta voor de vice-president der V.S. EEN HANDJE HELPEN VOOR KOFFIE OP Z'N BEST! ok als 't poederkoffie A merikaans protest tegen schietende Vopo's Pop Eric Louw verbrand Plezierige thuiskomst Internationale Commissie van Juristen rapporteert Sporru MET DE REGELMAAT VAN EEN KLOK 99 99 Jongstleden donderdag gaven wij, voor het dagelijkse citaat op onze voorpagina, het woord aan André Maurois, van wie wij de uitspraak aanhaalden: „Absolute macht ontketent de slechtste instincten in de mens". Het was louter toeval maar men zou er een diepere betekenis in kun nen zoeken dat dit citaat werd gepu bliceerd op dezelfde dag waarop de Rus sische ambassade-secretaris Popov zulk een duidelijke demonstratie van de juist heid van deze woorden gaf. Want Popovs lasterlijke leugens, die culmineerden in de bewering dat de chemicus dr. Alexei Go- lub door de Nederlandse politie was „ont voerd" en de „gevangene" van de Neder landse autoriteiten was (terwijl deze man in feite alleen maar niet lager de gevan gene van het Sovjetregime wenste te zijn), illustreerden treffend hoe die slechte in stincten tot uiting komen bij mensen en dus ook bij regeringen die zich absolu te macht over hun medemensen, in casu hun staatsburgers, aanmatigen. Het wangedrag van de Russische ambas sade-leden op Schiphol, aangevoerd door hun ambassadeur persoonlijk, kwam voort uit die aanmatiging van absolute macht en uit de (daarmee altijd verbonden) on verbiddelijke weigering te ontkennen dat enig individu ook maar het geringste recht zou hebben, zich aan de greep van die absolute macht te onttrekken. Het was danook volkomen vanzelfspre kend, dat de Nederlandse regering niet al leen dat wangedrag, maar evenmin en misschien zelfs nog minder die laster lijke aantijgingen kon tolereren, en dus besloot tot uitwijzing van de twee am bassade-leden die bij het incident op Schip hol. respectievelijk bij de Russische pers conferentie het meest direct betrokken waren. Een beroep op de diplomatieke onschendbaarheid kon hier niet gelden, want die onschendbaarheid geeft buiten landse diplomaten bepaald geen vrijbrief tot schending van de rechtsorde in het land bij welks regering zij geaccrediteerd zijn of tot het belasteren van die regering en haar organen. Weliswaar houdt de diplomatieke onschendbaarheid in, dat een diplomaat die zich aan dergelijke dingen schuldig maakt, niet valt onder de strafwet van het land, waar hij tijdelijk te werk is gesteld, zodat hij daarvoor niet voor de rechter kan worden gedaagd. Maar wel kan hij tot „niet-welfcom persoon" warden ver klaard en worden uitgewezen, hetgeen de Nederlandse regering in eerste instantie dus met betrekking tot de twee subalterne ambassade-leden heeft gedaan. Het scheen donderdagavond nog niet ze ker te zijn of onze regering het daarbij zou laten, dan wel of zij ook ten aanzien van ambassadeur Ponomarenko persoonlijk een dergelijke maatregel zou nemen. Gis teravond is de knoop echter doorgehakt: vrijwel gelijktijdig verklaarde de Neder landse regering ambassadeur Ponomaren ko „persona non grata" en liet de Sovjet regering (die deze stap vermoedelijk wel had zien aankomen) de Nederlandse am bassadeur in Moskou, mr. Henri Helb, we ten dat deze laatste de Sovjet-Unie zo spoe dig mogelijk moest verlaten. Het lijdt geen twijfel of die Russische stap is be doeld als een „vergeldingsmaatregel", het zij wegens de uitwijzing van de twee on dergeschikte diplomaten, hetzij wegens de verwachte onwelkom-verklaring van hun chef. Maar noch het een, noch het ander geeft de Russische regering toe. Zij beweert, tot haar maatregel te zijn gekomen door het „ontoelaatbaar-beledigende, ergerlijke en schandelijke optreden van de Neder landse politie-autoriteiten" (aldus het Rus sische persbureau Tass) en bovendien eist zij „de bestraffing van de schuldigen". Ironie is in het diplomatieke verkeer te genwoordig helaas in onbruik geraakt, an ders zou onze regering kunnen volstaan met te antwoorden dat zij de schuldigen heel graag zou willen bestraffen maar dat die nu juist naar Moskou zijn terugge reisd Overigens toont de Russische weigering om gebruik te maken van de door Den Haag donderdag nog geboden gelegenheid, excuses aan te bieden voor het wangedrag van de ambassade-leden, opnieuw aan hoe „absolute macht de slechtste instincten in de mens ontketent". Want ongetwijfeld is het de overtuiging van het Kremlin, dat de Sovjet-Unie tegenover Nederland in de verhouding van almachtige reus tot on machtige dwerg staat, die de Sovjet machthebbers ervan heeft weerhouden een gebaar te maken dat ook maar enigszins op een verontschuldiging zou hebben ge leken. „Als men maar machtig genoeg is, kan men zich alles permitteren", vindt men in Moskou blijkbaar. Dat is Wèl ont hullend voor de mentaliteit van de heren in het Kremlin. NEW YORK (UPI) 'De Amerikaanse vice-president Lyndon B. Johnson, is be giftigd met het Grootkruis van verdienste van de Orde van Malta. Deze onder scheiding werd hem toegekend voor zijn belangrijke „humanitaire arbeid". Het grootkruis is de hoogste onderscheiding, die aan een niet-rooms-katholiek kan wor den verleend. Johnson is de eerste Ame- kaan aan wie deze eer te beurt is ge vallen. (Van onze correspondent) PARIJS In de Algerijnse kuststad Oran, waar het al enkele dagen op nieuw hevig broeide, zodat begin van de ze week vanuit Frankrijk politieverster- kingen derwaarts moesten worden ge stuurd, is het gisteren tot ernstige bot singen tussen Fransen en Moslims geko men, waarbij zes Algerijnen onder wie een meisje, zijn gedood. Over de nauw keurige toedracht van deze bloedige ge beurtenissen tast men in Parijs nog in het duister. Het schijnt echter, dat de eerste ge welddadige ontmoeting zich in de Franse volkswijk van de stad, die vanwege de nauwe en donkere straatjes en stegen ook wel de Europese kasbah wordt ge noemd, heeft voltrokken. Om 11 uur in de ochtend, nadat Franse nozems een dreigende houding tegen Arabieren zou den hebben aangenomen, werd doof de moslims een staking afgekondigd. Een tweede initiatief van Algerijnse zij de werd des middags openlijk door het F.L.N. geleid. Om een bloedbad te voorkomen, zou het leger zich toen tus sen beide partijen hebben geplaatst. Of de kogels, waarmee de zes Algerijnse slachtoffers gedood werden, door extre misten of door militairen zijn gelost was evenmin met zekerheid bekend. De dag tevoren hadden Algerijnen een Franse militair in Oran vermoord, waardoor de spanning en de animositeit in de stad al hoog waren. Voor de eerste maal in deze week is de O.A.. gisteren niet met een eigen radiobulletin in de Algerijnse ether ge weest, nadat de dag tevoren haar ge heime studio in Algiers door politietroe- pen was ontdekt en onttakeld. De Fran se gouverneur-generaal, Jean Morin, die gisteren bij een bespreking bijna het slachtoffer werd van een plasticbom, wel ke net na zijn vertrek explodeerde, schijnt zich echter weinig illusies te ma ken over het definitieve karakter van de overwinning op de O.A.S. Men ver wacht, dat de O.A.S. vandaag of morgen kans zal zien vanuit een andere schuilplaats, of misschien vanaf een schip uit zee, haar piratenuitzendingen te her vatten. In de geheime studio, die in een groot flatgebouw in Algiers was onder gebracht, waar alle inwoners van de uit zendingen op de hoogte waren, wist de politie donderdag de hand te leggen op de complete radio-uitrusting van Franse makelij, die van de modernste technische snufjes was voorzien. Ook in Frankrijk zijn aanslagen ge pleegd die het leven eisten van drie mo hammedanen. De lijken van twee van hen werden in de Seine gevonden. In Nancy schoot een Algerijn een moham medaanse caféhouder dood. De leidende rooms-katholieke geestelijk heid in Frankrijk heeft de O.A.S. ge waarschuwd dat „geweld geweld uitlokt". Het scheppen van een sfeer van bur geroorlog kan verantwoordelijk zijn voor een burgeroorlog. Nog nooit tevoren heeft de kerk zich zo openlijk uitgesproken te gen de bomaanslagen en andere vormen van geweld zoals die door de O.A.S. in Frankrijk en Algerije zijn gepleegd. De veroordeling is gebaseerd op christe lijke argumenten. Advertentie HANNOVER (DPA-UPI) De West duitse journalist Kurt Lichtenstein, die donderdag door de Oostduitse volkspolitie werd neergeschoten en ontvoerd, is nog dezelfde dag in een ziekenhuis aan zijn verwondingen overleden. Lichtenstein sprak met Oostduitse land arbeiders op een grensweg nabij Gifhorn toen hij door een schot van een Oostduit se politieman werd getroffen. Een andere Vopo liet naar Westduits grondgebied en sleurde Lichtenstein de grens over. Vol gens de „Westfalische Rundschau" van Dortmund, voor welk blad Lichtenstein werkte als hoofdverslaggever, heeft de „Volkspolitie" beloofd dat zij het stoffe lijk overschot zou vrijgeven. De Westduit se sociaal-democratische partij heeft in een verklaring de dood van Lichtenstein „moord" genoemd. BERLIJN (Reuter) De Verenigde Staten hebben bij de Russische comman dant in Berlijn krachtig geprotesteerd te gen het „roekeloze en onwettige gedrag" van de Oostduitse politie, die vrijdag heeft geschoten in de richting van negen vluch tende Oostduitsers. Noch de vluchtelin gen, noch de Westberlijnse politie of Ame rikaanse soldaten die ter plaatse waren, werden geraakt. Een Amerikaanse zegs- Vopo liep naar Westduits grondgebied en tssteerd tegen andere flagrante incidenten man verklaarde dat tevens werd gepro- Amerikaanse sector hebben aangetast." Terwijl hij de verklaring aflegde werd pr wederom door de Oostduitse politie op twee vluchtelingen geschoten. Advertentie ZEEP 2 zekere bestrijders van huiduitslag Advertentie KAAPSTAD (UPI) Een groep Britse vrijwilligers, die naar Tristan da Cunha was gegaan om te trachten het machine park van de enige fabriek op het eiland te redden, moest haastig het veld ruimen voor een „muur van lava". Zij slaagden er in een deel van de machines te redden, zij het onder een regen van hete as en zwavel. De groep bestond uit de Britse administrateur, Peter Wheeler, en opva renden van het Britse fregat „Leopard", alsmede van de twee vissersboten van het eiland. Het fregat, afkomstig van Simonstown (Zuid-Afrika), liet het ministerie van Ma rine te Londen per radio weten, dat de vulkaan nog steeds rookpluimen en zo nu en dan zwaveldampen uitstiet. In een vroeger bericht had Wheeler gemeld dat de vulkaan was gekalmeerd. Wheeler had een verkenningstocht over het eiland gemaakt. Eenheden van de Leo pard zouden proberen zoveel mogelijk van de bezittingen van de eilandbewoners aan boord te nemen en al het mogelijke doen voor de op het eiland achtergelaten die- :n. De 269 evacués worden maandagmorgen te Kaapstad verwacht. De predikant van Tristan da Cunha, C. J. Jewell, heeft via de radio van de „Tsjisadane" een beroep op de bevolking van Kaapstad gedaan, kleding af te staan voor de bewoners van het getroffen eiland. Tot de vluchtelingen behoren 66 kinderen. NEW YORK Twintig leden van de, UNO hebben een ontwerp-resolutie opge steld, waarin wordt gevraagd om i de op richting van een wereldomspannende or-' ganissatie voor het meten van radio-ac tieve neerslag, afkomstig van kernexplo sies. Dit voorstel werd gisteren gedaan naar aanleiding van een rapport van de wetenschappelijke commissie van de Vol kenorganisatie voor de bestudering van de gevolgen van kernstraling. Het rapport zal het eerste punt van be spreking vormen voor de speciale politie ke commissie van de UNO die maandag middag bijeen zal komen. In het voorstel van de twintig leden wordt gezegd, dat de toeneming van radio-actieve straling een steeds groter wordende bedreiging van de mensheid vormt. De landen, die de ont werp-resolutie steunen, zijn Argentinië, Oostenrijk, Bolivië. Brazilië. Canada. Chili Costa Rica, Ecuador. Denemarken. Guate mala. Perzië, Japan, Nederland, Nieuw- Zeeland, Noorwegen. Panama, Pakistan, Spanje. Tunesië en Uruguay. Geen profeet is geëerd is zijn vader land zou men kunnen zeggen bij deze plaat uit Zuid-Afrika. Op de trappen van het raadhuis te Johannesburg werd deze week namelijk een pop ver brand, die de Zuidafrikaanse minister van Buitenlandse Zaken Eric Louw moest voorstellen. (Telefoto) Hoe kan het anders na zo'n rit. Met een tijger in de tank is autorijden een puur genoegen. De tijgerkracht van Esso Extra geeft uw motor een nieuw ieven... kittiger, pittiger, krachtiger, machtiger. Volg het voorbeeld van duizenden an deren: stop een tijger in uw tank! GENEVE (Reuter-UPI) De Internatio nale Commissie van Juristen heeft een rapport gepubliceerd waarin gezegd wordt, dat de Franse parachutisten, die tussen 18 en 24 juli in Bizerta hebben gevoch ten, tal van wreedheden hebben begaan. In het rapport staat, dat de gevreesde pa ra's ongewapende burgergevangenen heb ben doodgeschoten, in vele gevallen de lij ken moedwillig verminkt en soms gevan genen levend begraven. De commissie van de I.C.J., die op uit nodiging van de Tunesische regering naar Bizerta kwam, werd niet door de Franse regering in de stad zelf toegelaten. De commissie bestond uit de Britse ad vocaat Gerald Gardiner, de Noorse jurist Rolf Christopherson en de Oostenrijkse rechtsgeleerde professor Felix Ermacora. De commissie staat niet onder suspiciën van een regering en zegt veertigduizend leden te hebben. De commissie in Bizerta verklaart in haar rapport, dat zij getuigenverklaringen heeft van Tunesiërs, buitenlandse journalis ten en artsen. Volgens die verklaringen hebben de Fransen twee mannen levend begraven, getuigen hebben hun hulpge roep gehoord. ïn het rapport wordt voorts gezegd dat de parachutisten de Geneefse Cönvëritie' en de Rechten Van d'è" Mëns' hebben geschonden. .De .commissie verklaart, „het lag niet op onze weg om te onderzoeken of Tunesische daden de tactiek van de parachutisten rechtvaardigde. De commissie hield zich evenmin bezig met de vraag over de rechtskundige aspecten van het verblijf van de Fransen in Bizerta." Enkele conclusies van de commissie wa ren: wij accepteerden het rapport dat een aantal lijken geheel verbrand was. De meeste getuigen schreven dit toe aan na palmbommen. wij accepteerden rappor ten dat lijken gevonden waren met afge kapte lichaamsdelen. Een aantal van de ze verwondingen moet met opzet veroor zaakt zijn. Wij accepteerden rapporten en wij achten boven alle twijfel bewezen, dat een aantal groepen gevangenen voor het merendeel jonge burgers of „vrijwilligers" was doodgeschoten, met de handen achter de rug gebonden- De „vrijwilligers" waren veertien jaar en ouder. Wij hebben gecon stateerd dat zij geen deel uitmaakten van de Tunesische strijdkrachten en dat zij ongewapend waren, aldus het rapport. Het is onwaarschijnlijk dat tribunalen zijn ge vormd. Het fusileren geschiedde door een salvo of vuur uit automatische wapens, dat de meeste slachtoffers in de maagstreek trof. „Dit is niet de doorgaans gebruikelijke wijze van executie door een vuurpeloton na een wettelijk vonnis." PARIJS (UPI) De Franse regering heeft nog geen commentaar gegeven op dit rapport. Volgens sommige Franse woordvoerders hoopt men vandaag com mentaar te kunnen geven. Men herinnert er in Parijs aan, dat de Franse regering dergelijke beschuldigingen reeds eerder van de hand heeft gewezen als „onverant woordelijk en onjuist". In Parijs ver wacht men, dat de regering te kennen zal geven dat het rapport van de Internatio nale Commissie van Juristen even onge fundeerd is als de eerder geuite beschul digingen. (Reuter) Een Tunesische nota aan Frankrijk over onderhandelingen inzake de toekomst van de Franse basis Bizerta wordt in Parijs bestudeerd. Een woord voerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld dat de toon van deze nota betrekkelijk gema tigd is en dat er geen gewag wordt ge maakt van een onmiddellijke ontruiming. BERLIJN (DPA) De Oostduitse pers rriadkf medling' vaiïmassale' verplaatsin gen van in, het wild levende hamsters De hamsters trekken in groten getale op, waardoor het land hier en daar als door een levend tapijt bedekt schijnt. Gro te aantallen hamsters steken land en autowegen over, waarbij vele van deze diertjes worden doodgereden. Tot nu toe is het slechts twee maal eerder voor gekomen dat de hamsters zich op zo grote schaal gingen verplaatsen. Beide malen was dit, ruim dertig jaar geleden in Roemenië het geval. De biologen we ten niet, waaraan de massale hamsters verplaatsing moeten worden toegeschre ven. De Oostduitse bladen hebben nu hun lezers opgewekt bijzonderheden over de hamstertrek ter kennis van de redactie te brengen, die deze dan weer aan de biologen doorgeeft. De grootste verplaat singen doen zich voor in de streek van Hovm, Aschersleben en in de omgeving van Leipzig. Verantwoord Het is toch maar vreemd gesteld met die vrije zaterdag!. Zo op het oog lijkt het (ik herhaal: LIJKT HET!) de bedoeling dat die dag de mens een zegen moet zijn, maar als je het op de keper gaat beschouwen blijkt het dat er niet één addertje, maar complete klu wens van die ondieren in het zaterdagse gras verborgen liggen. Is die zaterdag echt goed voor de men sen? Is dat niet-werken hen en zegen? Laat me niet lachen! Die vrije zaterdag is doodgevaarlijk en als er geen commissies waren geloof ik dat het mensdom met zijn vrije zaterdag hard op weg is naar een heel warm plaatsje. Want wat doet de mens met die zaterdag!? Is die mens wel zó gezond van geest, zó rein van instelling, diep van intelligentie, dat hij weet wat hij met die vrije dag aan moet vangen onder dat hij hollende zijn ondergang te gemoet gaat? Er schijnt verschrikkelijk hard aan ge twijfeld te worden. De reeds genoemde commissies zoeken naarstig naar de mis standen bij die vrijetijdsbesteding. Ze zoe ken vingers op wonde plekjes te leggen. Ze trachten hun patiënten te betrappen bij de meest misdadige praktijken als ver kwisting, doorjagerij, duimdraaierij, alge hele luiheid en wat niet al voor akelige dingen. Het is me nog nooit helemaal duidelijk geworden wat men nu precies verstaat on der een verantwoorde (wat zijn we toch dol op dat ellendige woord!) vrijetijdspasse- ring. Een oosterling, wat zeg ik, zelfs een zuiderling vindt het volmaakt verantwoord om die hele dag op de luie rug te liggen, de wolkjes na te staren, op een strootje te sabbelen, en zelfs niet eens te denken. Maar de noorderling vindt dat er noest gewerkt moet worden: hij gaat luiers spoe len, de vaat met een kwast en sop bewer ken. Hij gaat stof zuigen en met zwabbers zwaaien. Hij rolt grasjes en maakt zelf- doen-dingen. Dan zijn er de lieden die op zaterdag lek ker gaan winkelen. De commissies vinden dit een zeer verantwoorde wijze van doen. Het is een sterke reden om de moed niet le verliezen en de hoop in de mens te be houden! Zuinige lieden zullen dit daarente gen uiterst afkeurenswaardig vinden. Die gebruiken veel liever hun vrije tijd om de ouwe kous te inspecteren of hun laatste girostaatje, en dan te bepeinzen hoe ze daar verbetering in kunnen brengen. Spanjaarden, Italianen, Aziaten, Afrika nen vinden afwasserij en kinder- en interi eurverzorging voor een man gewoonweg misdadig en hem onwaardig. Maar wat zeggen wij voor onaangename dingen over die flaneurs, boulevardiers, kroegjeslopers en terrasjeszitters? Ik kan maar tot één conclusie komen. Ik wou dat ze mij eens in zo'n commissie zetten! Ze zouden een kwaaie aan me heb ben! Ik zou gewoon zeggen:Ieder zijn meug, alles is verantwoord „as ge maór leut het" zoals onze zuiderburen dat zo pittig zeggen. Stel je voor dat de regering je ook nog gaat vertellen wat je op zaterdag moet doen! Ik zou nog liever! n isn X f - BOi Advertentie komen bij ons steeds de vooraanstaan de ZWITSERSE merkenhorloges bin nen. Ook voor u is er zeker keus uit een prachtig sortiment en modellen. U zult altijd genoegen hebben van een merkhorloge, o.a. CERTINA - PRISMA - INDUS - REMOVA. Neem dus geen risico. Kies een echt Zwitsers uurwerk bij 'T SILVER STOEPKE Het huis met het carillon GROTE HOUTSTRAAT 49 - TEL. 20049 Sabres voor Tito. Het Amerikaanse depar tement van Defensie heeft meegedeeld dat er 130 straaljagers van het type Sabre F-86d aan Joego-Slavië zijn ver kocht. Het besluit daartoe is volgens het State Department genomen door de re- gering-Eisenhower. Amerika zal ook zor gen voor de opleiding van piloten en technici voor deze toestellen. Nehroe. De Indische premier, Jawaharlal Nehroe, zal van 5 tot 14 november een bezoek aan de Verenigde Staten bren gen. Vandaar vertrekt hij naar Mexico waar hij tot 16 november blijft. Hij zal worden vergezeld door zijn dochter Indi ra Gandhi en de minister van Buiten landse Zaken, M. J. Desai. Ingestort. In de Franse stad Tarbes is gisteren een toren van een gasfabriek, die ongeveer twintig meter hoog was en 400 ton woog, ingestort en terechtgeko men op arbeiders, die het bouwwerk aan het slopen waren. Een van hen werd ge dood en twee anderen liepen verwondin gen op. Discoverer gelanceerd. De Amerikanen hebben vrijdag van de luchtbasis Van- denberg in Californië een Discoverer-sa- telliet gelanceerd. De capsule aan het einde van de draagraket weegt 136 kilo. De kunstmaan is inmiddels in een baan om de aarde gekomen. Het is de bedoe ling dat de capsule in de loop van de komende vier dagen boven Alska wordt afgestoten. Vliegtuigen van de Ameri kaanse luchtmacht zullen dan trachten de capsule te bergen. De Discoverer wentelt in 91 minuten om de aarde. De astand tot de aarde vari eert van 250 tot 430 kilometer. Voor de proef is gebruik gemaakt van een Thor- Agena-raket. Nasleep. Het dodencijfer van de treinramp bij Hamburg op 6 oktober is gestegen tot 27. Een 23-jarige vrouw overleed gis teren in een ziekenhuis in Hamburg aan de verwondingen. Volgens de. directeur geneesheer van het St. George zieken huis verkeren nog twee slachtoffers van de treinramp in levensgevaar. Verkiezingen. Op 17 december zullen in El Salvador algemene verkiezingen wor den gehouden voor een constituerende en wetgevende vergadering. Deze vergade ring zal, mogelijk in januari, een voor lopige president kiezen. Geconfisceerd. De Australische regering stelt een diepgaand onderzoek in naar aanleiding van berichten, dat zeventig zakken voor Israel bestemde Australi sche post door Egypte in beslag zouden zijn genomen. Deze postzending, die werd vervoerd met het schip Orsova van de P. and O. Line, zou donderdag bij aankomst in Port Said in beslag zijn genomen. Opvolging in Jemen. In een gisteren te Aden opgevangen uitzending van radio- Sanaa, heeft de imam van Jemen, Ahmed, gezegd dat zijn 41-jarige zoon een eed heeft afgelegd „rechtvaardig te zijn en de rechten der natie te handha ven na ons". Waarnemers zeiden dat de imam, die 73 jaar is, kennelijk op die manier zijn zoon, de 41-jarige kroon prins Mohammed al Badr, als zijn op volger wil bevestigen, maar dat men uit de redevoering, die werd uitgesproken op de 14-de verjaardag van de troonsbe stijging van de imam, niet kan destille ren dat de imam thans is afgetreden ten gunste van de kroonprins. Eerder was de abdicatie van deze feodale heerser gemeld. Definitief. Het grootste Engels-talige nieuws-weekblad van Indonesië, de Star Weekly is definitief verboden door de militaire autoriteiten. Als reden werd op gegeven schending van de bepalingen en een poging de publikatierechten te ver kopen zonder voorafgaande toestemming daartoe. Paniek. Twee honden hebben op de Col du Noyer (1.664 meter hoog) in de Franse Alpen paniek veroorzaakt in een kudde schapen. Niet minder dan 750 die ren sprongen in een zeventig meter diep ravijn. De meeste waren op slag dood. De dieren die nog leefden, waren zo zwaar gewond dat herstel onmogelijk was. Vliegtuig op trein. Een transportvliegtuig van de Zuidkoreaanse luchtmacht is vrij dag nabij de luchtbasis Osan, ongeveer 48 kilometer bezuiden Seoel, op een trein gestort Volgens de berichten zijn vijf mensen bij het ongeluk om het leven ge komen. Naar verluidt liepen negen per sonen ernstige verwondihgen op.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3