HET WEER Westelijk overleg in de Britse hoofdstad gaat niet door De Gaulle weigert aan het gesprek deel te nemen Kapitein en stuurman van de „Noord- Holland" komen begin november vrij cxxMOUSON Kennedy telegrafeert een boodschap aan Adenauer VHRBfll Akkoord over opvolging van Hammarskjoeid Betrapte bromfietsdief in been geschoten Naam van zeesleper overgeschilderd Nieuwe prijzen voor huisbrandolie Interpellatie over Schiphol-incident Franse ood-premier Paul Ramadier overleden Geen wezenlijke wijziging beleid? 'iêuu! DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS^ BEVERWIJK EN OMGEVING MAANDAG 16 OKTOBER 196 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijk» Redactiechef te IJmmden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije t§§ isïï:iÉ* Birmaan Oe Thant secretaris-generaal ln de krant van heden: Bewolkt SUÊDE DAMES- EN HERENJASJES GROTE TUBE 1.65 Franse beweegredenen Het woord is aan Nederland erkent Syrisch bewind 46e JAARGANG NUMMER 292 Kantoon Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlemt hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant i c I f NEW YORK (Reuter) De Ameri kaanse afgevaardigde bij de UNO Adlai Stevenson heeft zondag verklaard dat de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie het eens zijn over de benoeming van de af gevaardigde van Birma, Oe Thant, tot secretaris-generaal van de Volkenorgani satie als opvolger van Dag Hammar- skoeld. Cijfer spel voor de Sovjet-Unie en ten zeerste aan vaardbaar voor de Verenigde Staten. Nu schijnen we echter in een dispuut ge wikkeld te zijn over de vraag hoeveel ondersecretarissen hij zal krijgen en uit welke windstreken deze zullen komen", aldus Stevenson. Sevenson herinnerde aan het Russische voorstel van een driemanschap. „Wij zijn nu blijkbaar bij een cijferspelletje aan geland. Dat wil zeggen, er zal een 'se cretaris-generaal komen. Ik kan wel zeg gen dat wij het hierover eens zijn. Am bassadeur Oe Thant is aanvaardbaar Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Horen en Zien4 Uit stad en omgeving4 Feuilleton 5 Panda en andere beeldverhalen.5 Beurs 7 ln de Vishal en op Zee 7 Economisch nieuws7 Scheepsberichten 7 Sport 8 tot 12 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Een 16-jarige Amsterdamse los-arbeider is in de nacht van zaterdag op zondag ge troffen door een kogel uit een pistool na dat de jongeman een politieman in burger had neergeslagen. De jongen liep in het rechterbeen een vleeswond op en werd op genomen in het Binnengasthuis. Twee politiemannen in burger schaduw den sinds kwart oveeen 's nachts de los- arbeider, die op verschillende plaatsen in de binnenstad tevergeefs had geprobeerd sloten van fietsen en van bromfietsen te forceren. Tegen drie uur had hij met het slot van een in de Lijnbaanssteeg staande bromfiets succes. Toen de jongeman wilde wegrijden, greep een van de politiemannen hem vast. De jeugdige dief gaf hem een stomp in het gezicht, waardoor de politie man op de grond viel. Daarna ging hij er vandoor. De andere politieman trok zijn pistool en loste een schot, nadat zijn waar schuwing „sta of ik schiet" onbeantwoord was gebleven. Dit schot trof de vluchteling. Verwachting tot morgenavond: Nu en dan bewolkt met slechts enkele verspreid voorkomende buien. Matige, af en toe vrij krachtige westelijke wind. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur Volledige weerrapporten op pagina twee Oe Thant, de ambassadeur van Birma bij de Verenigde Naties, wiens naam bij herhaling genoemd is als opvolger van wijlen Hammarskjoeid als secre taris-generaal van de UNO. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL: 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223516 (Van onze correspondent) LONDEN. President De Gaulle's verzet tegen de bijeenkomst van ge allieerde regeringsfunctionarissen, welke deze week in Londen zou worden ge houden om de Berlijnse situatie te bespreken, heeft zowel in Groot-Brittan- nië als in de Verenigde Staten, grote ergernis gewekt. In diplomatieke kringen in Londen acht men het niet onmogelijk dat beide landen zonder Frankrijk, de Sovjet-Unie nader zullen polsen over de Russische bedoelingen. Er kan nog niet worden gezegd of de besprekingen, met inbegrip van Frankrijk, wel of niet zullen doorgaan. Maar indien dit het geval is, zouden ze niet meer in Londen worden gehouden, zoals vorige week werd aan gekondigd, maar hoogstwaarschijnlijk in Washington. Zondag hebben de Britse en Amerikaan se regering over deze kwestie overleg ge pleegd, waarbij besloten werd Londen als plaats van bijeenkomst te laten vallen. De Verenigde Staten hebben daarna de ande re drie landen uitgenodigd deskundigen naar Washington te sturen. Londen heeft dit aanvaard. Er wordt nog gewacht op de Franse en Westduitse antwoorden. Het was de bedoeling van Groot-Brittan- nië en de Verenigde Staten een korte za kelijke bijeenkomst te houden van deskun digen om een gemeenschappelijke houding ten opzichte van de Sovjet-Unie mogelijk te maken. Thans lijkt het erop of de be sprekingen deel zullen worden van het tra ge overleg tussen de groep van westelijke ambassadeurs in Washington. In elk ge val betekent De Gaulle's standpunt een verlangzaming van het tempo van het ge allieerde overleg. De voorgenomen bijeenkomst in Londen zal niet doorgaan omdat Frankrijk er op tegen is, zo verklaarden Amerikaanse functionarissen zondag in Washington. Functionarissen van het Franse ministe rie van Buitenlandse Zaken toonden zich verwonderd over de aankondiging van Washington dat de voorgenomen bijeen komst in Londen is geannuleerd. De Fran se woordvoerder zei: „Wij zijn verbaasd dat het woord annuleren gebruikt is omdat men alleen iets kan annuleren dat voor af is overeengekomen. In dit geval is geen beslissing gevallen". Een Franse woordvoerder verklaarde zaterdag dat Frankrijk een onmiddellijke bijeenkomst van de Grote Vier om onder handelingen met Rusland over Berlijn voor te bereiden voorbarig acht. Volgens het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken was over de bijeenkomst in Londen „voorzichtige overeenstemming" bereikt. Een woordvoerder van het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken zei zondag avond dat Londen was geraadpleegd over het besluit tot annulering van de bijeen komst. Hij bevestigde dat het in Washing ton bekendgemaakte besluit was genomen wegens de Franse bezwaren. President De Gaulle is 'van oordeel dat het nutteloos en zelfs gevaarlijk zou zijn, met de Russen over de kwestie Berlijn of andere vraagstukken overleg te plegen, tenzij Moskou eerst bewijzen levert dat de Russische regering bereid is tot ernstige onderhandelingen op een redelijke basis, welke voor het Westen aanvaardbaar is. Volgens Franse ambtenaren is van een dergelijke bereidheid van de Russen tot dusver niets gebleken. De Russen willen Een telefoto van kapitein Edelen- bosch (midden) en stuurman Meijer van de sleepboot „Noord-Holland" in het gerechtsgebouw te Djakarta. Links een bewaker. DJAKARTA (UPI) De kapitein van de sleepboot „Noord-Holland", O. Edel- bosch en de eerste stuurman, W. H. Meyer, zijn door de rechtbank in Djakar ta veroordeeld tot twee maanden gevan genisstraf met aftrek van het voorarrest, zodat zij nog 16 dagen van hun straf zul len moeten uitzitten. Bovendien zullen zij de kosten van het proces moeten betalen. De rechtbank bepaalde dat de sleepboot verbeurd verklaard wordt. De twee Nederlanders verklaarden tij dens het proces, dat de sleepboot, die op de thuisreis was van Japan, een bood schap had ontvangen van het hoofdkan toor van de maatschappij, dat de „Geor- gios Tsavliris" bij het eiland Nipah in de Riouw-archipel aan de grond was gelopen. Zij hadden toen geantwoord van mening te zijn dat dit in Indonesische wateren was, maar het hoofdkantoor gaf de ver zekering dat het schip zich in internatio nale wateren bevond. Zij verklaarden voorts dat de kapitein van het Griekse schip hun had gezegd, dat hij geen hulp nodig had, maar zij waren dit niet met hem eens en besloten in de buurt te blij ven. Op 1 september had toen de Indone sische marine de sleepboot aangehouden en opgebracht. Op de vraag van de rechter of er wa pens aan boord van de sleepboot waren antwoordden zij ontkennend. Tenslotte vroeg de rechter of zij zich schuldig acht ten: Het antwoord luidde: Neen. De rechter. Warah Agus, verklaarde beiden schuldig aan „eenvoudige schending der bepalingen". Hij erkende dat de verdach ten „geen bijbedoelingen" hadden gehad toen zij de Indonesische wateren waren binnengevaren om een Grieks schip te helpen. Naar verwacht zullen de beide Neder landers in een gebouw van de marine hun straf uitzitten en op 1 of 2 november naar Singapore vertrekken- Kapitein Edelenbosch noch stuurman Meyer wilde zich over hun straf uitlaten tegenover ver slaggevers, maar beiden keken zeer ver heugd toen hen werd meegedeeld dat zij aftrek zouden krijgen van het voorarrest. Zij kunnen bij president Soekarno in be roep gaan tegen het vonnis. Van de „Noord-Holland", die in de haven van Tandjong Priok ligt, is de naam reeds overgeschilderd. P. Roos terug Met een door de K.L.M. aan Air Ceylon uitgeleende „Electra" is zondag de tweede werktuigkundige van de sleepboot „Noord- Holland", de heer P. Roos, uit Singapore op Schiphol aangekomen. Hij was zeer te leurgesteld toen verslaggevers hem mede deelden dat er tegen zijn kapitein en stuur man daags tevoren drie maanden gevan genisstraf was geëist en de verbeurdver klaring van de „Noord-Holland" was ge vorderd. (Het vonnis was toen nog niet bekend). De heer Roos had vernomen dat de zee sleepboot reeds de Indonesische vlag in top zou hebben. Het schip ligt nog steeds in de haven van Tandjong Priok. Reeds vóór het proces tegen de kapitein en de stuur man zou de naam van het schip zijn over- geverfd. rv.-.y.'/.- ■'r.'/S'.-.'."/' Kort na de aanhouding ontsnapten 7 van de 28 bemanningsleden van de sleepboot en keerden naar Nederland terug. De ove rige 21 werden na twee weken in Poeloe Samboe vastgehouden te zijn op het eigen schip overgebracht naar Djakarta. „Tijdens die reis bevonden zich 6 Indo nesische mariniers aan boord van de sleep boot," vertelde de heer Roos op Schiphol. Hij sprak een der verslaggevers niet te gen, toen die zei gehoord te hebben, dat dit zestal voortdurend zeeziek was ge weest. Op 19 september kwam de sleep boot, geëscorteerd door een patrouillevaar tuig, in Tandjong Priok aan en werd de bemanning naar een bungalowkamp bij Tjipajung (20 km. van Buitenzorg) ge bracht. Uitstekend behandeld Aan dat bungalowkamp heeft de beman ning prettige herinneringen. „Wij zijn er uitzonderlijk goed behandeld," zei de heer Roos. „We beschikten over een zwembad en waren beslist geen gevangenen, op zijn hoogst gedwongen gasten. We kregen het lekkerste eten en konden bestellen wat we wilden. Ook mochten we gaan en staan waar we wensten." Advertentie uwHUID "v.- 0 6- -;.A' -■ Geregeld was de groep dan ook naar Buitenzorg geweest. Op die tochtjes werd zij wel begeleid door een marinier, maar dat was niet ter bewaking, alleen ter be scherming. „Men kan namelijk nooit we ten of er misschien eens Indonesiërs zou den zijn, die ons als Nederlanders zouden willen lastig vallen." (Vervolg op pag. 2 onder: „Noord-Holland") k Door de sanering van de prijzen van huisbrandolie zijn de prijzen over het ge hele land heden gelijkgetrokken: twaalf gulden per honderd liter voor particulieren en f 11,50 per honderd liter voor niet par ticulieren. Dit hebben de grote oliemaat schappijen bepaald. Bij het vaststellen van de prijs voor deze soort olie wordt uitge gaan van de officiële dagprijs 13,35 voor niet-particulieren en 12,80 voor particu lieren. Deze prijzen worden verminderd met 80 cent per honderd liter voor de beide „zones", waarin tot nu toe het land was verdeeld. Voor niet-particulieren wordt bovendien een korting gegeven van f 1,05 per honderd liter. De zogenaamde stor tingskorting op hoeveelheden van 4.000 li ter en meer, is vervallen. Het is niet bekend in hoeverre de aan' gekondigde verhoogde belasting op huis brandolie voor de industriële sector de prijsverlaging weer teniet zal doen. In de prijzen voor petroleum wordt geen ver andering verwacht. dat het Westen de Oder-Neisse-grens de finitief erkent en er mee instemt, dat West Duitsland niet alleen geen kernwapens mag vervaardigen, maar ook dergelijke wapens niet van zijn bondgenoten mag ontvangen. Voorts zouden de Russen weer het denkbeeld opperen, dat Oost-en West- Duitsland een zone moeten gaan vormen, waarin zich geen kernwapens en geen bui tenlandse troepen mogen bevinden. De Franse regering blijft sterk gekant tegen deze Russische opvattingen inzake .disengagement", omdat naar haar me ning de steun van de Westduitse Bonds republiek voor het Westen hierdoor verlo ren zou gaan en het Atlantische bondge nootschap zou worden ondermijnd. In Parijs deelt men de mening van de correspondent van „Le Monde" in Bonn, dat West-Europa te maken heeft met een gebrek aan een vaste lijn in de Ameri kaanse politiek, waarbij amateurisme, de faitisme en onderdrukte anti-Duitse ge voelens een rol spelen. In Franse diplomatieke en regerings kringen wordt ook veel aandacht besteed aan het verslag van een correspondent van Le Monde over een langdurig bezoek aan de Sovjet-Unie. In dit verslag wordt het Westen gewaarschuwd, dat het Kroesjt- sjevs „agressieve houdihg in internatio nale kwesties" niet moet toeschrijven aan binnenlandse moeilijkheden. De Rus sische leider zou hopen, dat door zijn hou ding de macht van de Sovjet-Unie zal toe nemen. Een niet verwacht gevolg van zijn optreden zou echter zijn, dat de Rus sen zelf beducht raken voor een oorlog en niet geheel overtuigd zijn van hun su perioriteit over het Westen. De Franse correspondent komt tot de slotsom, dat De Gaulle het met zijn krachtige houding tegenover de Sovjet-Unie bij het rechte eind heeft en dat de overige westelijke mogendheden zijn voorbeeld moeten vol gen. PARIJS (UPI) Frankrijk heeft de bondgenoten gedetailleerde voorstellen ge daan inzake de stappen die dienen te w?rden genomen om in de Berlijn crisis een stevig westelijk „front" te krijgen, zo is uit gezaghebbende Franse bron ver nomen. De Gaulle heeft bij herhaling ge zegd dat te gelegenertijd met het Kremlin moet worden onderhandeld, niet alleen over Berlijn, maar tevens over een serie andere vraagstukken, met name de toe komst van Duitsland en de hulp aan ont wikkelingslanden. Ook zouden de Fransen menen dat het Westen moet wachten met het bepalen van zijn houding, tot Kroesjtsjev morgen het partijcongres in Moskou zal hebben toegesproken. De Londense „Daily Telegraph schreef zondagochtend onder de kop „De Gaulle verhindert besprekingen over Ber lijn" dat de Franse president premier Kroesjtsjev „aan de vooravond van het 22ste partijcongres opnieuw een teleur stellend voorbeeld van verwarring in het westelijke kamp" heeft gegeven. Het lid der Tweede Kamer de heer M. Bakker (C.P.N.) is voornemens in de ver gadering der Kamer van woensdag een interpellatie aan te vragen over de gebeur tenissen op Schiphol rondom mevrouw Go- luba en wat daarop is gevolgd. Bacon: De ondeugden van ieder tijdsgewricht zijn de ondeugden van de mensen van die tijd. (Van onze correspondent) PARIJS In een kliniek te Rodez in Midden-Frankrijk is in de nacht van zaterdag op zondag de Franse oud-pre mier Paul Ramadier gestorven. Rama dier was 73 jaar oud. Sedert maanden werd hij door een zware ziekte aan zijn bed gekluisterd waar de president der republiek, generaal De Gaulle, hem een paar weken geleden op zijn reis door de departementen van het Centraal Mas sief nog had opgezocht. Paul Ramadier Ramadier beheerde in de eerste rege ring van De Gaulle, onmiddellijk na de bevrijding de minst populaire portefeuille van het hele kabinet, die van Voedsel voorziening. Onmiddellijk nadat de Vierde Republiek was uitgeroepen werd de so cialist Ramadier door president Vincent Auriol tot premier benoemd. Zijn rustige diplomatie, zijn innemend karakter, zijn huiselijke manieren hij placht zijn be zoekers liefst op pantoffels te ontvangen en zijn werkkracht stempelden Rama dier met zijn vermaarde bokkesikje tot een figuur die algemeen respect afdwong en die zelfs onder zijn politieke tegen standers geen persoonlijke vijanden ken de. Hij heeft met zijn eerste regering, die hij bijna tien maanden tussen de ve le klippen van de toenmalige Franse binnenlandse politiek wist te koersen, ook het record van levensduur als premier op zijn naam mogen schrijven. In zijn langdurige carrière is Rama dier acht maal minister geweest. In ju ni 1940, na de nederlaag van het Fran se leger, behoorde hij ook tot de kleine minderheid van tachtig kamerleden die weigerde alle bevoegdheden van het par lement aan maarschalk Pétain over te dragen. Als minister-president heeft hij later ook de moed getoond de commu nisten buiten de regering te zetten. En als minister van Financiën, in het kabi net van zijn partijgenoot Guy Mollet, slaagde hij er als eerste Franse schatbe waarder, in de toneelschrijver Sacha Guitry, wiens gierigheid spreekwoordelijk was, te overtuigen van de wenselijkheid ook eens wat belastingpenningen te offe ren. Ten slotte is Ramadier de uitvinder van de Franse autobelasting geweest waarvan hij de opbrengst beloofde te zullen gebruiken om de ouderdomsuitke- ringen te verhogen, een belofte die door zijn opvolgers echter niet werd gehou den. Paul Ramadier, die meer dan veertig jaar burgemeester was van zijn geboor teplaats Decazeville, zal woensdag in dic- stad worden begraven. (Van onze correspondent) BONN In antwoord op zijn brief van 4 oktober ontving de Westduitse bonds kanselier Adenauer gisteren een lang te legram van president Kennedy. Hoewel in Bonn strikt geheim wordt gehouden wat Kennedy schrijft, is wel zeker dat de Amerikaanse president heeft gepoogd de bondsregering gerust te stellen over de koers van Washington in de kwesties Duitsland en Berlijn. Er komt geen we zenlijke wijziging in de Amerikaanse po litiek. Dat schijnt de kern van Kennedy's woorden te zijn. Adenauer toonde zich hierover zeer tevreden. Het is een bijzon der goede brief, zo zei hij gisteren. Vandaag zou minister van Buitenland se Zaken Von Brentano leden van de par lementaire commissie voor buitenlandse politiek ontvangen. Het is de bedoeling een standpunt uit te werken, dat voor al le drie partijen aanvaardbaar is. Het gesprek zou worden geconcentreerd op drie punten: 1. De mogelijkheid, dat Washington aan de bondsregering zal vragen via contac ten met Oost-Duitsland de hereniging na derbij te brengen,, 2. De mogelijkheid, dat de Amerikanen een militair uitgedunde zone in midden- Europa willen instellen., 3. De punten, waarop Kennedy in zijn besprekingen met de Russen onverzette lijk zal zijn, namelijk de vrijheid voor de Westberlijners, de levensvatbaarheid van West-Berlijn en de vrije toegang tot de stad van de Bondsrepubliek uit. In West-Berlijn zei de minister van Ee< nomische Zaken Erhard dit weekeindt dat de Bondsrepubliek bereid is elk off2. te brengen voor Berlijn. Erhard zei dó bij de opening van de twaalfde Duitse in dustrietentoonstelling in het westelijk;- stadsdeel. Deze tentoonstelling, die eigen lijk bedoeld is om de Oostduitsers te to nen wat de industrie uit het Westen te bieden heeft, moet het dit jaar voor het eerst stellen zonder bezoek uit Oost- Duitsland. De „Chinese muur" belem mert ook dit contact tussen Oost en West. Aan de tentoonstelling doen dit jaar 162 bedrijven mee uit de landen, die met West-Duitsland verbonden zijn. 54 daarvan zijn afkomstig uit de Verenigde Staten. Voort:. tonen 419 bedrijven uit de Bondsrepubliek en 274 uit West-Berlijn hun produkten. Even nieuw als het tentoongestelde 's het dat het grote plein voor de ingang van de tentoonstellingshallen het Ham- marskjoeldplein heet. „Wij hebben dit plein zo genoemd, omdat wij op die manier als Duitse hoofdstad de grote sol daat van de vrede wilden eren", zo ver klaarde burgemeester Brandt onder gro te bijval. De Nederlandse regering heeft het nieu we bewind in Syrië erkend, aldus heeft een woordvoerder van het ministerie var Buitenlandse Zaken meegedeeld.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1