Mr. Helb: Niet uitgewezen maar teruggeroepen VAN NIEL AGENDA Afgezanten. Preston Cobb-comité dankbaar terug uit Amerika Noord-Holland Internationale oefening van de B.B. werd een succes KMSGHOEWCREME f m ■JACaO shawls Ambassadeur terug uit Moskou Moskou was Den Haag een slag voor Vijf doden in het verkeer LasF van zenuwen? Twee doden door Kolendamp GEEFT ONGEKEND DIEPE BLIJVENDE GLANS Zoltan Korda overleden Mooi weer voorbij MAANDAG 16 OKTOBER 1961 2 MA ENGELSE TAFELKLOKKEN Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk (één Heemskerk Castricum Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U eroverheen Preston Cobb is in alle opzichten een kind" Luchtverbindingen in het binnenland MET SILICONEN WATERAFSTOTEND Vlet met zeven jongelui dreef naar open zee Opdracht voor nieuwe veerboot voor Texel Trein tegen melkwagen: voerman licht gewond WEERRAPPORTEN 1 (Van onze Amsterdamse redacteur) Vergezeld van zijn Siamese poes „Choc" is de Nederlandse ambassadeur in de Sovjet-Unie, mr, H. A. Helb, zater dagavond om kwart over acht met de K.L.M.-Electra „Mercurius" uit Moskou in Nederland teruggekeerd. Niet uitge wezen en nog minder tot persona non grata verklaard maar, zoals hij met een tikje ironie in zijn stem opmerkte: „Ik ben hier omdat de Nederlandse regering mij heeft teruggeroepen". Een uitspraak die verbazing wekte. Mr. Helb, wiens terugkeer een week vol sen sationele ontwikkelingen in de diplomatie ke betrekkingen tussen Nederland en Rus land afsloot, voegde er dan ook na een ogenblik van raadselachtig stilzwijgen glimlachend aan toe: „Vrijdagavond werd aan de ambassade een officiële nota van de Russische regering bezorgd door een Rus die vloeiend Nederlands sprak, op zich zelf al zeer ongewoon. „Het is dringend," zei hij. Ik was niet aanwezig. De huisbe waarder nam de enveloppe aan en stelde mij ervan op de hoogte. Ik ben onmid dellijk naar de ambassade gegaan om het stuk te lezen. Omdat de ambassade-secre taris, de heer Polak, het officiële Russisch beter beheerst dan ik, liet ik hem de tekst vertalen. De inhoud was van dien aard dat ik telefonisch overleg met de regering in Den Haag heb gepleegd. De conclusies en de toon waarin de taal was gesteld maakten de inhoud voor ons onaanvaard baar. In overleg met de regering heb ik de nota dus geweigerd, terwijl ik uit Den Haag tevens de instructie kreeg zo spoedig mogelijk terug te keren. Omdat de nota niet is geaccepteerd ben ik dus eigenlijk niet officieel uitgewezen." Mr. Helb was door de ontwikkeling niet verrast. Hij was vrijdag op een receptie ter gelegenheid van de nationale dag van Afghanistan. „In Moskou worden de na tionale dagen aan de lopende band ge vierd," zei hij. „Er werden door collega ambassadeurs allerlei grapjes gemaakt, zo in de geest van:'„Ben jij er nog en heb je nog geen tik op je neus gehad. „Kuban-Kozak" Mr. Helb, die op Schiphol werd verwel komd door de directeur van de afdeling Voorlichting van het ministerie van Bui tenlandse Zaken, jhr. D. van der Brande- ler, zei al het nieuws over de kwestie uit Nederland te hebben moeten vernemen. De Russische kranten schreven pas zater dag over de zaak, die dagen tevoren we reldnieuws was geweest. „Het blijft mij een raadsel waarom de heer Ponomaren- ko persoonlijk met mevrouw Goluba naar Schiphol is gekomen. Die vraag hebben al mijn collega's in Moskou trouwens ook ge steld. Het zou een normale gang van za ken zijn geweest, als hij zich tot het mi nisterie van Buitenlandse Zaken had ge wend zoals hij tevoren en daarna heeft gedaan." Mr. Helb kent de héër Pono- marenko vrij goed. Hij was namelijk am bassadeur in New Delhi in de tijd dat de Rus daar eveneens ambassadeur was. „Ik heb hem vaak gesproken. Eén ding is mij uit die tijd altijd bij gebleven, dat de heer Ponomarenko geen gelegenheid liet voorbijgaan om op te merken: „Ik kom uit de Kuban, waar de echte kozak ken vandaan komen. Wij Kuban-kozakken zijn de werkelijke rovers („original rob bers"). Inderdaad heeft de heer Ponoma renko altijd de energie en de daadkracht Advertentie van een kozak gehad. Hij vind het pret tig om aan het hoofd van de troep door de steppen te rijden. Hij heeft alleen ver geten dat Schiphol geen steppe is. Mr. Helb zei voorts: „Vandaag is dit alles frontpagina-nieuws, maar morgen, over een maand of over een paar maan den zal het naar de achtergrond zijn ver drongen. Er zijn nog wel belangrijker din gen in de wereld en Oost zomin als West is gediend met controversen. Gelukkig be staat de Russische regering niet alleen uit Kuban-kozakken. Geen toeval Menigeen heeft zich afgevraagd of het niet zeer toevallig is dat de heer Pono marenko enkele dagen na het Schiphol-in- cident naar Moskou is vertrokken voor het bijwonen van het partij-congres. Mr. Helb zei hierover: „Ik wist niet dat de heer Ponomarenko naar Moskou zou gaan. Hij heeft echter nog nimmer een partij-con gres overgeslagen. Ponomarenko heeft ve le hoge functies binnen en buiten Rusland en binnen en buiten de partij gehad. Hij is zelfs minister van cultuur geweest en is nog steeds lid van het Centrale Comité. Ik kan me voorstellen dat Ponomarenko het erg verdelend vindt terug te moeten." De staf van de Nederlandse ambassade in Moskou is door het vertrek van mr. Helb geslonken tot twee diplomatieke ver tegenwoordigers: de secretaris, de heer P. J. Polak, die thans als zaakgelastigde op treedt, en attaché mr. G. J. van Hat- tum. Voorts zijn er werkzaam de uit In donesië afkomstige heer H. J. Scheele, die de functie van kanselier heeft, en enkele secretaressen. Dr. J. Vixseboxse, die voor heen als plaatsvervangend ambassadeur optrad, is reeds geruime tijd met ziekte verlof in Nederland. Over de toekomstige ontwikkeling zei mr Helb: „Ik heb de indruk, dat men met opzet in deze affaire een iets afwijkende formule heeft gezocht, waarmee men be doelt: „Laten wij het voorlopig maar zon der ambassadeurs en dus uitsluitend met zaakgelastigden doen." Mevrouw Helb zal in verband met de verhuizing tot 1 november in Moskou blij ven. Een Russische lezint In een brief aan het blad van de Rus sische regering „ïsvestia" hebben vier Russische leden van de Intourist-groep die samen met mevrouw Goluba naar Rus land terugkeerden, hun versie gegeven van het incident op Schiphol. Volgens hun zienswijze hoewel zij niet bij het incident aanwezig waren had adjudant Veltman mevrouw Goluba bij de keel gegrepen en getracht haar weg te sleuren van de andere Russische toeris ten, welke poging echter mislukte, aange zien zij wist te ontsnappen naar het Aero- flot-kantoor. „Adjudant Veltman, buiten zinnen door deze mislukking, had de func tionarissen van de Russische ambassade hysterisch meegedeeld dat mevrouw Golu ba onder geen voorwaarde toestemming zou krijgen te vertrekken". Nadat de Russische ambassadeur bij premier De Quay een protest had inge diend „was de Nederlandse procureur-ge neraal genoodzaakt bevel te geven haar ongehinderd naar huis te laten vertrek ken", aldus de brief. De vier toeristen gaven uitdrukking „aan hun diepe verontwaardiging over de onbeschaamdheid die geen voorbeeld kent en de provocatie van de Nederlandse po litie". Toeristen en voet ballers komen niet Sovjetrussische toeristen, die in oktober een bezoek aan Nederland zouden bren gen, hebben „uit protest tegen provoce rende handeling van de Nederlandse poli tie bij het vertrek van mevrouw Goluba hun voorgenomen bezoek aan dit land af gezegd", aldus heeft het Sovjetrussische persbureau Tass gemeld. De Russische bond van sportverenigin gen en -organisaties heeft gemeld, dat het bezoek, dat het voetbalelftal van Lening- GROTE HOUTSTR. 86 - HAARLEM I rae) jn oktober aan Nederlarid zou bren- Speciaalzaak sinds 1883 gen, om dezelfde reden is afgelast. c y Concertgebouw: dinsdag 20 uur: concert door pianist Stefan Askenase (Chopin- avond). Stadsschouwburg: tot en met donderdag 20 u.: ABC-cabaret van Wim Kan met „Herexamen". BIOSCOPEN Cinema Palace: 13.30 en 19.30 u.: „Spar- tacus", 14 j. Frans Halstheater: 14, 19 en 21.15 uur, dinsdag 14 en 20 uur,: „De schaduw van de kat", 14 j. Lido Theater: 14, 19 en 21.15 u.: „Een taxi naar Tobroek", 14 j. Luxor Theater: 14, 19 en 21.15 uur: „De gewelven der verschrikking", 18 j. Minerva Theater: 20.15 uur: „Een thee huis voor Tobiki", a.l. Rembrandt Theater: 14, 19 en 21.15 u.: „Later zul je dansen", 18 j. Roxy Theater: 14,30, 19 en 21.15 uur: „Paniek in Rome", 18 j. Studio Theater: 14,15, 19 en 21.15 uur: „Os Bandeirantes", 14 j. Theater Monopole (Zandvoort) 20 uur: „Paspoort voor de hel", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Kunstcentrum „De Ark" (N. Heiligland): Tot 1 nov- wissel-expositie Haarlemse beeldende kunstenaars: 917 u., m. wo. en vr. ook 1020 u. Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Tot 1 nov. expositie van et sen, tekeningen en aquarellen van Chris Tonbreker: 10—22 uur (ook zondag). Museum Het Huis van Looy (Kamper laan): Tot 1 nov. expositie „Logboek van Slauerhoff": 1017 u., zondag 1317 u. Galerie Uittenhout (KI. Houtstraat 41): Tot 30 okt. expositie van aquarellen uit Hoorn en Zeebrugge van Jan van Geem: 10.3017 uur. Vishal: tot 23 okt. foto-exposities „Haar lem, uw stad" en „De plaats waarin wij wonen": 10-17; ma., wo. en vr. ook 2022 u., zondag 13-17 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 13 oktober). MAANDAG 16 OKTOBER Ctiy Theater, 19.30 u.: „Ben Hur". Rex Theater, 20 u.: „De brave soldaat Schwejk". DINSDAG 17 OKTOBER City Theater, 19.30 u.: „Ben Hur". Rex Theater: Geen voorstelling. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30. „Het MAANDAG 16 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: raadsel van de verdwenen vrouwen". Luxor Theater, 19.30 u.: „Ben Hur" (één voorstelling). VV.B. Theater, 20 u.: „Jonge mensen in nood". DINSDAG 17 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Het raadsel van de verdwenen vrouwen". Luxor Theater, 19.30 u.: „Ben Hur' voorstelling). W.B. Theater: Geen voorstelling. DINSDAG 17 OKTOBER Strengweg: Bevolkingsonderzoek. MAANDAG 16 OKTOBER Bakkum: „Herfsttooi '61". Is de uitwijzing van de Sovjet-ambassa deur in Den Haag, de heer Ponomarenko, pas geschied nadat de Russen hebben be sloten de Nederlandse ambassadeur uit Moskou weg te zenden? Op deze vraag zal nimmer een officieel antwoord kunnen volgen, omdat de Nederlandse regering de vrijdag in Moskou aangeboden Russische nota als gevolg waarvan mr. Helb uit Moskou werd teruggeroepen niet heeft geaccepteerd en de inhoud ervan dus als niet geschreven moet worden beschouwd. Hte antwoord van de Nederlandse rege ring om de heer Ponomarenko persona non grata te verklaren is pas vrijdagavond genomen. Hoe laat werd de Russische no ta die avond bij de Nederlandse ambassa de in Moskou bezorgd? Bij zijn aankomst op Schiphol verklaar de mr. Helb desgevraagd op de raadsel achtige wijze, die men in een dergelijke kwestie van een diplomaat mag verwach ten „Vraag me niet hoe laat dat pre cies was. Het was in de avond, maar het was zo'n dolle dag, dat ik mij de ^ijd niet precies herinner". Naar wij vernemen werd dezelfde nota vrijdag tevens bij de Nederlandse regering in Den Haag aangeboden en toevalligerwij ze op een tijdstip, dat het kabinet zich over de diplomatieke gevolgen van de Golub-affaire beraadde. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft ons verklaard geen mededelingen te kunnen doen over de inhoud van de nota, omdat deze door de weigering als niet ontvangen moet worden beschouwd. Op de vraag of de uitwijzing van de heer Pono marenko niet zou zijn geschied als de Rus sische regering geen nota had gestuurd, zal nimmer een antwoord kunnen worden gegeven. Het heeft er echter alle schijn van, dat de Russen de Nederlanders een slag vóór zijn geweest. In het Sint Elisabeths Gasthuis in Haar lem is gisteren overleden de 80-jarige heer L. J. Logmans uit de Alberdinck Thjjm- straat in Haarlem, die op 8 oktober in de Spaarnwouderstraat bü het oversteken door een bestelauto werd aangereden en ernstig gewond. De 49-jarige motorrijder A. Luinge uit Westerbork is op de rijksweg van De- demsvaart naar Balkbrug omgekomen, toen een personenauto plotseling naar links uitweek. De motorrijder sloeg met het hoofd tegen een lantaarnpaal. In de per sonenauto zat een echtpaar uit Den Hulst (O). Noch de vrouw noch de man had een rijbewijs. Ook was het echtpaar niet te gen wettelijke aansprakelijkheid verze kerd. Het slachtoffer was vader van twee kinderen. Op de Spanderslaan in Hilversum is de 18-jarige bromfietser A. Snel uit Neder- horst den Berg door een personenauto aan gereden. De jongeman was op slag dood. De 15-jarige lyceist De Jong uit Oudega bij Sneek is bij het passeren van een vrachtauto verongelukt. De jongen fietste achter een bromfietser aan, welke uit week. Hij viel en kwam in aanraking met de vrachtwagen. Hij was vrijwel op slag dood. De 31-jarige landbouwer H. Bakker uit Alteveer bij Hoogeveen is op de Stuifzand- seweg aldaar tegen een autobus gebotst. Hij was op slag gedood. De man was ge huwd en vader van vijf kinderen. Advertentie (Van onze Amsterdamse redacteur) „Ontzettend tevreden en dankbaar" zijn vanmorgen op Schiphol teruggekeerd het Rotterdamse gemeenteraadslid mevrouw mr. dr. F. T. Diemer-Lindeboom en de vice-president van de Arnhemse recht bank mr. B. W. van Houten, die met een opdracht van het Preston Cobb-comité naar Amerika zijn geweest om namens ruim 2 miljoen Nederlanders bij de be voegde instanties aldaar voor het leven van de 15-jarige negerlongen Cobb te plei ten. Mr. van Houten zei alle grond te heb ben voor de overtuiging dat Preston Cobb niet op de elektrische stoel zal komen. Er is een nieuwe behandeling van de zaak gevraagd, voorts zal het parlement zich beraden over het verhogen van de mini mum leeftijdsgrens voor de doodstraf en tenslotte is de mogelijkheid groot dat het pardon and parole-board gratie verleent. De beide Nederlanders zijn ontvangen door alle bij deze zaak betrokkenen: de gouverneur van de staat Georgia, de bur gemeester van Atlanta, de leden van het pardon and parole-board, de officier van Justitie, de rechter, de familie van de door Cobb vermoorde blanke boer en de moe der van de jongen. Ook heeft men Pres ton Cobb zelf gesproken achter de tralies van de kerker bij de sheriff in Milletget- ville. Beiden waren getroffen door het feit, dat Preston Cobb geloofde dat God nog alles zal veranderen. Mr. van Houten zei ons: „Hij is in alle opzichten een kind en geestelijk volstrekt vergelijkbaar met Ne derlandse jongens van 15 jaar". Werd het bezoek van de Nederlandse de legatie-leden als bemoeizucht gezien? „In Atlanta zelf, een zeer liberale stad, was men diep getroffen", aldus mevrouw Die- mer. „In het zuiden voelt men echter wan trouwen. Men vroeg ons ook steeds: „wel ke organisatie betaalt jullie reis? Het wan trouwen verdween pas als wij vertelden, dat talloze Nederlanders kleine bedragen hadden gegeven en wij dus als volkomen onafhankelijke personen konden worden gezien. De weduwe van het slachtoffer is beslist niet van haat vervuld. Wel is haar opvatting die welke men bij de door angst In Baarlo bij Venlo is het bejaarde echt paar M. Knippenberg-Hermans door ko lendamp onwel geworden. Voor de 73jarige man kwam geneeskundige hulp te laat. Bij aankomst in het ziekenhuis in Venlo bleek hij te zijn overleden. Zijn 72-jarige vrouw werd in het ziekenhuis opgenomen en ver keerde zondagavond buiten levensgevaar. In Wychen bij Nijmegen is de 52-jarige mevrouw Chr. Roelofs-Hellegers als ge volg van kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Haar man werd overgebracht naar een ziekenhuis in Nijmegen. Zijn toestand is zeer ernstig. Sinberg's luchtvaartbedrijf n.v. in Rot terdam heeft van de minister van Verkeer en Waterstaat een concessie verkregen voor het onderhouden van vijf geregelde luchtverbindingen in het binnenland. De concessie heeft betrekking op de diensten SchipholTessel, EeldeAmeland RotterdamHaamstede en Rotterdam Hoeven (het onlangs voor de civiele lucht vaart vrijgegeven vliegveld tussen Breda en Roosendaal). De vergunning geldt voor lopig tot 1 oktober 1962. De eerste vluchten zullen komend voorjaar worden gemaakt. gedreven blanken in het zuiden aantreft: die jongen móet dood, want dat is de wet. Als hij ooit vrij komt zal ik nooit meer alleen thuis durven blijven". Het motief van de moord? Mr. van Houten had hierover een eigen mening: „De moeder van Cobb kon de jongen niet de baas. Ze dreigde hem dikwijls met het verbeteringsgesticht. Het was duidelijk, dat deze eenvoudige negervrouw haar dreigementen slechts ten uitvoer had kun nen brengen met hulp van de baas, de blanke boer. Preston heeft zich wellicht van die boer willen ontdoen om dit te voor komen. Dit is althans ook de indruk van de familie van de vermoorde. De beide Nederlanders die veertien dagen in Amerika zijn geweest zijn ervan over tuigd, dat zij „enkele muren hebben kun nen doorbreken". En mevrouw Diemer drukte zich als volgt uit: „Ik heb het ge voel dat we met iets kostbaars zijn terug gekeerd. Iets als een tros bedauwde drui ven. Maar daar moet je niet aankomen anders gaat. de dauw eraf. We moeten oppassen, dat we hetgeen we hebben op gebouwd niet vernietigen door in de plaats van de advocaten te treden". (Vervolg van pag. 1) Overigens had hij daar nooit iets van ge merkt, integendeel. Met nadruk verklaar de hij: „Van hoog tot laag is de bevolking er pro-Nederlands. Zij zou gelukkig zijn als de Nederlanders terug zouden komen. Ze ziet toch hoe slecht het nu gaat. Wij heb ben er in die zestien dagen ontzaglijk veel vrienden gemaakt, niet alleen in de kam pong, maar ook onder de intellectuelen". Op 26 september werden kapitein Ede- lenbosch en stuurman Meyer uit het bun galowkamp gehaald en per auto door In donesische marine-officieren naar Djakar ta overgebracht. Toen bleven er in het kamp nog 18 opvarenden over. Die werden de vorige week op een Indonesisch schip in drie dagen tijds naar Singapore ge bracht, waar men hen vrijliet. „Aan boord hadden we goed eten," zei de heer Roos. „Maar we waren dekpassagiers en dat be tekende dat we zonder behoorlijke slaap- accommodatie drie dagen in de open lucht hebben moeten doorbrengen." De heer Roos kreeg als enige van bureau Wijsmuller gelegenheid vrijwel terstond naar Nederland terug te keren en wel om dat zijn in Scheveningen wonende moeder ernstig ziek is. Bureau Wijsmuller heeft de overige bemanningsleden nog even in Singapore gehouden opdat zij de sleepboot naar Nederland terug zouden kunnen bren gen voor het geval Indonesië het schip zou hebben vrijgegeven. De heer Roos kwam met een in een doos verpakte taart op Schiphol uit het vliegtuig. „Die heb ik van Air Ceylon ge kregen omdat ik gisteren jarig was." Het was zijn 30ste verjaardag. NA VO-voorschriften Ten slotte zei hij nog dat de verzegelde NAVO-voorschriften niet waren vernietigd Die waren volgens hem in de kluis van de „Noord-Holland" blijven liggen en zij zouden dus nu wel in handen van de In donesiërs zijn. Hij doelde op voorschriften, die alle schepen uit NAVO-landen verze geld meekrijgen en waarin de kapitein kan lezen wat hem te doen staat in geval van het plotseling uitbreken van een oor log. Uiteraard mag de kapitein die voor schriften pas lezen en het zegel dus pas verbreken als hij over zijn radio verneemt dat er oorlog is uitgebroken. Dat de scheepvaart-attaché van het In donesische consulaat-generaal in Singapore of de consul de Nederlandse autoriteiten tevoren zouden hebben gewaarschuwd niet met de „Noord-Holland" Indonesische wa teren binnen te varen, had de heer Roos nog niet eerder vernomen. Vrijdag was dit meegedeeld door een woordvoerder van het Indonesische consulaat in Singapore. Ook op de zitting van de rechtbank in Djakarta kwam deze waarschuwing ter sprake. Volgens een bericht uit Djakarta zal kapitein Edelenbosch in beroep gaan tegen dat deel van het vonnis, baarbij de sleep boot verbeurd verklaard wordt. De directie van Bureau Wijsmuller in IJmuiden heeft medegedeeld dat de diesel- elektrische zeesleepboot „Noord-Holland" tegen molest is verzekerd, maar dat nog niet precies bekend is, of dit ook voor de verbeurdverklaring van het schip geldt. De directie wenst zich verder van ieder commentaar te onthouden tot na de terug keer van kapitein Edelenbosch en stuur man Meijer. De sleepboot, die een waarde heeft van 2,5 tot 3 miljoen gulden, is het Vlagge- schip' van de Wijsmtillér-'Vloot. Advertentie (Van onze reportageredacteur) Het door de leiding van de Bescherming Bevolking als volkomen geslaagd be schouwde Nederlandse onderdeel van de in ternationale oefening „Seven pillars" te gen de radio-actieve neersiag, heeft zeer grote belangstelling van officiële waarne mers getrokken. Op de nationale comman dopost bij Utrecht was het vooral zater dagmiddag zo druk met kijkers, dat de le den van de verbindingsdienst en de A.B.C. dienst er ernstig door werden gehinderd. Tot degenen, die de nationale commando post bezochten, behoorde het hoofd van het directoraat generaal voor openbare or de en veiligheid, mr. F. R. Mijnliefi. De minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, bleef dichter bij zijn Bre dase woning en nam een kijkje op de pro vinciale commandopost in Den Bosch, De heer H. Trebels, die met de leiding van het A.B.C.-deel (de bescherming tegen de radio-actieve neerslag) van de oefening was belast, vond dat het allemaal veel vlotter en rustiger was gegaan dan tijdens de excercitie van een jaar geleden. Voor de verbindingsdienst bleek de fac- similé-apparatuur, voor het eerst in wer king tussen Utrecht, Zeeland, Brabant en Limburg, een verbetering van belang te zijn. Daarmee kon men de kaarten met de neerslagpatronen onmiddellijk doorge ven zonder het ingewikkelde dicteren van coördinaten. Volgend jaar komt er een nog grotere oefening, zo kondigde de heer Trebels al aan. Dan zullen ook lagere eenheden, zo als de krngen en de meetposten, bij het werk worden betrokken. Goede stemming Hoewel de honderd manschappen over twee ploegen verdeeld op de nationa le commandopost stevig hebben moeten aanpakken, was de stemming mede dankzij een onbekrompen materiële ver zorging voortreffelijk. Dat gold zowel voor de voornamelijk uit Amersfoort en Zeist afkomstige vrijwilli gers van de verbindingsdienst als voor de plichtnoodwachters van de abc-dienst uit Utrecht. Wie ook geestdriftig meewerkte was de wetenschappelijk hoofdambtenaar van het K.N.M.I. in De Bilt, de heer H. C. Bijvoet, die alle neerslagpatronen voor de oefening had uitgewerkt, en deze zowel door de officiële Engelse kaarten als door de berekeningen van de B.B.'ers bevestigd zag. De samenwerking met de Engelse commando-post verliep eveneens uitmun tend. Het kontakt met België had last van storing, doch de verbinding met Brussel werd eveneens via Engeland geleid. De officiële opgave van „Seven pillars" was in Engeland, waar straks ook de na bespreking van de vertegenwoordigers der deelnemende landen zal plaatshebben, be kokstoofd. Omdat wegens het geprojecteer de aantal kernexplosies de Nederlandse B.B.'ers niet al te veel te doen zouden hebben gehad, heeft men er in Den Haag nog een dozijn bommen, waaronder een paar stevige, bij laten „vallen". Tijdens de eerste uren van de oefening stonden de zoemers jp de nationale commandopost dan ook niet stil van de binnenstromen de berichten uit de provincies. Stroom van meldingen Toen wij zaterdagavond omstreeks half twaalf op de provinciale post in Haarlem, die overigens wegens reorganisatie slechts zijdelings bij de oefening was betrokken, binnen kwamen, waren daar reeds meer dan 50 berichten met formules over de intensiteit van de fallout, de sterkte van de luchtdruk der „afgeworpen" bommen en de plaatsaanduiding uitgegaan, hetgeen een gemiddelde van 1 melding per 12 mi nuten vormde. Dat gemiddelde is voor de tien provinciale posten vast niet lager ge weest, zodat er vele berichten in Utrecht tegelijk moeten zijn binnengelopen, wat uiteraard hoge eisen heeft gesteld aan de vingervaardigheid van de bedienaars van de schakelpanelen. In Haarlem werd de post 24 uur lang door vrijwilligers onder leiding van het hoofd van de verbindingsdienst, de heer J. A. Dousi, bediend. Deze vrijwilligers vormen reeds acht jaar een enthousiaste vaste kern. De filmoperateur B. Schiefer kwam bijvoorbeeld nog nadat hij in het Zandvoortse Monopole-theater „Koningin Zebonia, de ontembare" van de spoelen had laten rollen, zijn collega C. P. Henne- man, in het dagelijks leven stempelma- ker, op de verbindingspost gezelschap hou den. Zij waren slechts twee van de vijfhon derd B.B.'ers die een flink deel van hun weekeinde beschikbaar stelden voor het welslagen van „Seven pillars" en het ver groten van de paraatheid van de Bescher ming Bevolking. De uit Hongarije afkomstige filmprodu cent Zoltan Korda is zaterdag op 66-jarige leeftijd in Hollywood aan een hartaanval overleden. Hij was een broer van de Britse filmleider Sir Alexander Korda. Onder zijn leiding werden onder andere „Elephant boy" „Drums", „Cry the beloved country", „Four feathers", „Sahara" en „Counter at tack" vervaardigd. (Reuter). De reddingsboot „Oudendijk" van Vlie land heeft een motorvlet, die op de Wad denzee door motorpech werd getroffen, de haven van Vlieland binnengebracht. Aan boord van de vlet waren zeven jongelui van ongeveer twintig jaar. Het scheepje was door de ebstroom in de richting van de Noordzee gedreven. De onverlichte boot werd opgemerkt door opvarenden van een vaartuig van het loodswezen, waarna de reddingboot kon worden gewaarschuwd. Advertentie De Texelsche Eigen Stoomboot Onder neming Teso te Den Burg heeft opdracht gegeven aan de n.v. Zaanlandse Scheeps bouw Maatschappij te Zaandam voor de bouw van een dieselelektrische veerboot, voor de dienst Den HelderTexel. Het schip zal worden voorzien van drie Lister dieselmotoren van 800 pk en een AEG elektrische voortstuwingsinstallatie. De maten van het schip worden: lengte over alles: 68 meter. Grootste breedte: 16.50 meter, diepgang 3.90 meter. Op het rijdek kunnen zestig a zeventig auto's ver voerd worden. Op het rijwieldek is aan iedere kant plaats voor plusminus 70 fiet sen, op het promenadedek en in de salons kunnen 600 passagiers worden vervoerd. Het schip zal klaar zijn voor het seizoen 1963. Met dit schip zal de overtocht naar Texel worden bekort tot circa 15 minuten. Deze werf ontving tevens opdracht van de Koninklijke Marine voor de bouw van een torpedo-inschietvaartuig. Op een nietbeveiligde overweg tussen Assen en Beilen is een met een paard bespannen melkwagen door de trein Gro- ningen-Zwolle aangereden. De voerman werd licht gewond. De wagen werd ver splinterd, maar het paard sloeg op hol en ontsprong de dood. De trein had bijna een half uur vertraging. Advertentie Mti.i^dlIlt^HilllllliillilllllllllllllinillUUIlllllllllllllllllliiilillllllliiil Het K.N.M.I. deelt mede: Tijdens het weekeinde was het bijzonder fraai herfstweer. De nachten waren koud, maar 's middags werden waarden boven de normale bereikt. Het hogedrukgebied, dat voor het zonnige en droge weer zorgde, is intussen naar de Balkan weggetrokken en in omvang afgenomen. Verder naderde van de Oceaan een nieuw hogedrukgebied en dit leidde tot een weersverandering. De droge continentale lucht heeft plaats moe ten maken voor vochtigere en zachte mari tieme lucht. Deze wordt met westelijke winden aangevoerd. Enkele zwakke fron ten veroorzaken van tijd tot tijd bewol king. maar de regen blijft beperkt tot en kele lichte buitjes. De mist, die zich vormde, werd door de wind verdreven. Maximum-temperaturen M i s M 8 binnen- en buitenland •O" a Neerslag, laatste TA uur. S-S E V SC s cS Den Helder geheel bew wzw 16 0 Ypenburg geheel bew. wzw 17 0 Vlissingen mist zw 17 0 Eelde mist zw 16 0 De Bilt mist wzw 16 0 Twente mist zw 17 0 Eindhoven mist zzw 18 0 Zd-Limburg mist zw 19 0 Helsinki mist w 8 0 Stockholm mist wzw 15 0 Oslo geheel bew windst. 16 0 Kopennagen zwaar bew zzw 15 0 Aberdeen onbewolkt zw 16 0 Londen mist zzw 10 0 Amsterdam geheel bew. zw 16 0.2 Brussel mist wzw 17 0 Luxemburg mist w 16 0 Parijs geheel bew w 12 0 Bordeaux onbewolkt windst. 21 0 Grenoble onbewolkt windst 21 0 Nice onbewolkt n 22 0 Berlijn mist z 12 0 Frankfort mist zw 18 0 München onbewolkt z 17 0 Zürich mist zzo 15 0 Genève mist w 17 0 Locarno half bew. o 17 0 Wenen onbewolkt windst. 15 0 Innsbruck onbewolkt windst. 20 0 Belgrado onbewolkt windst. 17 0 Athene onbewolkt nno 21 0 Rome onbewolkt windst. 24 0 Ajaccio onbewolkt ono 23 0 Madrid half bew. no 22 1 Mallorca half bew. windst. 25 0 Lissabon onbewolkt nnw 22 0 Dinsdag 17 oktober Zon op 7.07 uur, onder 17.43 uur. Maan op 14.40 uur, onder 23.44 uur. Maanstanden 17 okt. 5.35 uur eerste kwartier. 23 okt. 22.31 uur volle maan. 31 okt. 9.59 uur laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 16 oktober Hoog water 7.37 en 19.56 uur. Laag water 3.07 en 15.28 uur. Dinsdag 17 oktober Hoog water 8.35 uur en 21.07 uur. Laag water 3.52 uur en 16.16 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort Is 10 tot'15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2