EEG-lidmaatschap is een heilzame koude douche d Zekere Belgische activiteiten in Kongo zijn beëindigd Parijs ontkent dat in Bizerta gruweldaden zijn bedreven m m twin! jewmklvezHfow! W ereldnieuws Van dag tot dag Brits koninklijk bezoek aan Ghana afgeraden Macmillan in Brighton: Totdusver 350 Vopo's in West-Berlijn aangekomen Indonesische veldtocht tegen Daroel Islam Amerikanen redden 46 Cubanen van een eiland SPAAK VOOR B.S.P. Geen geloof in onafhankelijk Katanga Vernieuwing van het CPSU-presidium Twee Hongaren spoorloos verdwenen uit Wenen <~Praatótoel Op de MAANDAG 16 OKTOBER 1961 3 NIET ONTKENNEN, MAAR ERKENNEN Tristan da Cunha wordt door lava overdekt Castro-kanonneerboot zou gevuurd hebben Duitse ridderkruisdragers heffen oude leuzen aan Italiaanse zuivelprodukten zouden besmet zijn Zuidafrikaanse negers bepleiten sancties Tijdens congres in Moskou Echt wel Elias Drie leden van de Internationale Commissie van Juristen distantiëren zich van het rapport Losgebroken chimpansee zaait paniek in Londen 1 „Ontzettend dankbaar" was de term, die een der twee afgevaardigden van de Pres ton Cobb-actie gebruikte toen dit tweetal op Schiphol arriveerde na een veertien daags verblijf in de Verenigde Staten, waar het contacten legde en besprekingen voer de met het doel, de doodstraf van de vijf tienjarige Preston Cobb te voorkomen. Ontzettend is een woord, dat enigszins overdreven en kinderlijk aandoet. Maar wij kunnen ons voorstellen dat het de stem ming van deze twee vechters voor een kin derleven beter weergaf dan welke welover wogen, „parlementaire" term ook. Hun dankbaarheid gold uiteraard het feit, dat zij erin geslaagd zijn het hunne bij te dra gen tot redding van een leven. Doch zeer zeker was die dankbaarheid mede geba seerd op de constatering, dat in onze we reld van koud materialisme en intrigante politiek steunpunten van goede wil en ■menslievendheid te vinden zijn, die onver woestbaar blijven bestaan onder de vloed golven van slechte instincten, waarmee het leven schijnt te worden overspoeld. Goede instincten, goede mensen, hier in Neder land maar ook in Amerika, overal ter we reld waar mensen bijeengegroept leven onder rechtsregels en gewoonten, maar ook onder bedreigende krachten van willekeur en onmenslievendheid. Als men eraan be gint, het pleit op te nemen voor een ogen schijnlijk alleenstaande jongen van vijf tien, die nergens meer hulp schijnt te mo gen verwachten, kan de taak hopeloos lij ken? Doch als men standvastig doorzet en eigen moeiten niet schuwt, noch eigen te leurstellingen telt, komt het antwoord als echoklanken uit alle hoeken: dan vinden diegenen elkaar, voor wie het leven grotere waarden herbergt dan eigen materiële be langen. De dankbaarheid van de twee afgezan ten van het Preston Cobb-comité wordt on getwijfeld gedeeld door de twee miljoen Nederlanders, die hun steun gaven, maar evenzeer door de ongetelde Amerikanen die de verouderde en onrechtmatige toestanden in de wereld willen elimineren en hun strijd tegen terreur en onderdrukking niet beperken tot de duidelijke bedreiging van buiten, doch moed en inzicht hebben om ook in eigen milieu de vinger te leggen op wonden. Onze dank gaat uit naar deze twee men sen, die aan een hopeloos lijkende, ondank bare taak begonnen zonder vrees voor pres tigeverlies of tegenwerking. Dat de ini tiatiefnemer tot de actie een Haarlemmer was, die onvoorstelbaar veel tot stand bracht uit de simpele bron van eigen ge moedsbeweging, stemt tot nog grotere dankbaarheid: de heer J. v.d. Molen heeft niet tevergeefs een beroep op zijn landge noten, streekgenoten en stadgenoten ge daan, nadat ons blad niet tevergeefs een beroep had gedaan op de toen nog onbe kende mens, die bereid was het grote werk aan te vatten. In de tweede alinea van het artikel „Ab solute macht", in de rubriek „Van Dag tot Dag" van jongstleden zaterdag, is een storende zetfout geslopen. De meeste lezers zullen wellicht zelf al hebben begrepen dat naar onze mening het wangedrag van de Russen op Schiphol voortkwam uit hun onverbiddelijke weige ring om „te erkennen dat enig indi vidu ook maar het geringste recht zou hebben, zich aan de greep van (hun) abso lute macht te onttrekken". Was het maar waar, dat zij zoals het zetfoutenduiveltje ervan had gemaakt dit recht weigerden te ontkennen! (Van onze correspondent) LONDEN Premier Macmillan, die als leider van de Britse conservatieve partij zafterdag op het Tory-congres in Brighton de traditionele slotrede uitsprak het is een merkwaardige gewoonte dat de „lei der", zoals hij officieel heet, de conferentie zelf nooit mag bijwonen zei, dat indien Engeland zich bij de Euromarkt aansluit, dit een huiverende koude douche zal bete kenen en niet een ontspannend Turks bad. Lid of geen lid van de E.E.G., Engeland zou in de volgende tien jaar bereid moe ten zijn veranderingen op industrieel ge bied onder ogen te zien. Sommige zullen geheel nieuw, vele pijnlijk, maar op de lange duur zullen alle wijzigingen heil zaam zijn. Zowel de ondernemers als de arbeiders zullen zich moeten ontdoen van alle produktie-beperkende bepalingen. Voor de gemiddelde loontrekker zal er echter een jaarloon van duizend pond (tiendui zend gulden) in uitzicht worden gesteld. Macmillan verklaarde voorts, dat indien de kloof in Europa niet kan worden over brugd, de gevolgen ernstig zullen zijn. Eu ropa en het Britse Gemenebest zijn geen rivalen, maar pelgrims die samen op weg zijn naar vrede en welvaart. Als richtlij nen voor de naaste toekomst noemde Mac millan opruiming van alle krotten, tegen gaan van de overbezetting der schoolklas sen. meer ziekenhuizen en betere behande ling van de bejaarden. „Onze economische politiek moet dynamisch zijn. De conser vatieven zijn er altijd tegen geweest dat menselijke waarden opgeofferd worden aan de doctrines van een geheel vrije eco nomie. De nieuwe regeringsvoorstellen in zake economische planning beogen de mid denweg in te slaan tussen socialisme en laissez faire liberalisme", aldus de Britse premier. Over het oost-west-conflict merkte Mac millan op: „Het kan zijn dat de koude oorlog nog een generatie en misschien zelfs langer duurt. In deze worsteling moe ten wij geloof en doelbewustheid bezitten. Indien de materialistische geest zich ver spreidt, dan geloof ik dat de westelijke maatschappij is gedoemd. Wij zullen moe ten wachten op de tijd dat het communis me zelf slachtoffer wordt van de geestelijke waarden die het veracht. Loonstop De Britse minister van Financiën, Sel- wyn Lloyd, had eerder op de jaarlijkse conferentie zijn huidige loonstopbeleid ver dedigd. Hij opperde de mogelijkheid van LONDEN Het liberale Britse Lager huislid Jeremy Thorpe, dat van een bezoek aan Ghana is teruggekeerd, heeft gezegd dat het hoogst onverstandig, en ook ris kant, zou zijn wanneer Koningin Elizabeth zoals voorgenomen, volgende maand naar Ghana zou gaan. Hoewel zij kan rekenen op een geestdriftig welkom, acht hij het verkeerd de Koningin te betrekken bij de in Ghana heersende politieke controverse. Ook Frank Byers, de voorzitter van de liberale partij, liet zondag dezelfde waar schuwing horen. De dagbladen in Ghana gaan nog steeds door met scherpe aanval len op Groot-Brittannië. Niemand weet wat er zal gebeuren, zei hij. Het kabinet heeft niet het recht om het leven van Ko ningin Elizabeth in de waagschaal te stel 'len. Sommigen vrezen dat, hoewel men Ko ningin Elizabeth waarschijnlijk ongemoeid zal laten, tijdens het koninklijk bezoek een aanslag op de allesbehalve populaire NKroemah tot de mogelijkheden behoort, waardoor het leven van de Koningin groot gevaar loopt. KAAPSTAD (UPI) Het plaatsje Edin burgh, op het eiland Tristan da Cunha zal vrijdag verdwenen zijn, als de huidige „lavaproduktie" aanhoudt, zo meldt het Britse fregat „Leopard", dat nog steeds in de buurt van het eiland ligt. Het schip heeft reeds vrijwel alle bezittingen van de bewoners van het eiland naar Kaapstad overgebracht. Ook het kerkorgel een ge schenk van koningin Elizabeth werd van het eiland gehaald. Een bericht van de „Leopard" luidde, dat de krater thans ruim zeventig meter breed is en dat de lavastroom de gamalen- conserveerfabriek reeds dicht is genaderd. De fabriek zal in de komende dagen wel verloren gaan. BERLIJN (UPI) De toestand in Ber lijn ondergaat niet veel verandering. De Vopo's lossen elke dag een paar schoten in westelijke richting en gooien een traan gasgranaat over de muur. Enkele vopo's ontkwamen naar het westen, ditmaal met de wapens. Het aantal Vopo's dat sinds de bouw van de Ulbrichtwal naar het Wes ten ontkwam, wordt geschat op twee com pagnieën of ruim 350 man. Een zestigjarige vrouw uit Oost-Berlijn heeft zondag met succes de gevaarlijke weg afgelegd onder de prikkeldraadver sperringen. Een Oostberlijner raakte zon dagavond gewond, toen het touw brak waarmee hij uit de derde etage van een Oostberlijnse woning trachtte te ontkomen. Een man, een vrouw en een kind kropen onder de prikkeldraadversperring door in het district Neukoelem in de Amerikaan se sector, onder een regen van kogels Het drietal bleef pngedeerd ofschoon er tenminste vijftien kogels werden afge vuurd. Op een ander punt van de grens langs de Franse sector slaagden een Oost berlijner en zijn vriendin erin onder het prikkeldraad door te komen onder dekking van het duister. Een 34-jarige Oostduitser, die lid was van de arbeidsmilitie in Wernigerode is zaterdag naar West-Duitsland gevlucht. Hij verklaarde dat de arbeidsmilitie on langs bevel had gekregen te schieten op vluchtelingen die de grens trachten te overschrijden. De Oostduitse politie heeft zaterdag op 100 tot 150 meter afstand van de grens bij Weferlingen, ten noorden van Helmstedt een prikkeldraadversperring aangebracht, die Weferlingen van het Westen afsluit. Volgens ooggetuigen zijn de bewoners van huizen in het westelijk deel van het dorp geëvacueerd en hebben Oostduitse politie, mannen hun huizen betrokken. STOCKHOLM (DPA) Een vaartuig van de Zweedse kustwacht zal een vissers boot, waarmee een Oostduits gezin don derdag naar Zweden is uitgeweken, naar West-Duitsland begeleiden om er zeker van te zijn, dat het scheepje niet door de Oostduitsers wordt opgebracht. Het tijd stip van vertrek uit Zweden worc^t geheim gehouden. De uitgewekenen zijn 'een 84 jarige visser met zoon, schoondochter en nicht. DJAKARTA (Reuter) Op West-Java zijn Indonesische infanterie- en artillerie eenheden, ondersteund door de luchtmacht in zware gevechten geraakt met troepen van de opstandige Daroel-Islambeweging. De Indonesische regering wil een defini tief einde maken aan de activiteit van de Daroel Islam, nu deze beweging het am nestie-aanbod van Soekarno, dat 5 okto ber is verlopen, kennelijk van de hand heeft gewezen. De Daroel Islam, die de vestiging van een Mohammedaanse theo cratische staat in Indonesië wenst, wordt door het Indonesische leger als het voor naamste vraagstuk beschouwd. T erechtgesteld Volgens Indonesische regeringskringen is de activiteit van de opstandelingen op West-Java toegenomen. Zij zouden pa trouilles in hinderlagen hebben gelokt en dorpen hebben geplunderd en verbrand. Kranten hebben melding gemaakt van meer dan 150 doden als gevolg van deze overvallen en hinderlagen. De Indonesische regering heeft inmiddels bekendgemaakt, dat twee personen zijn terechtgesteld wegens sabotage aan een spoorweg op West-Java en het laten ont sporen van een treinstel. nieuwe methoden voor het vaststellen van lonen en salarissen. Lloyd zei, dat Groot- Brittannië het probleem van de gestegen persoonlijke inkomens moet beschouwen te gen een achtergrond van een toegenomen nationale produktiviteit. „Ik geloof dat we opnieuw de verschillende wijzen voor het vaststellen van persoonlijke inkomens moe ten bestuderen, zowel in de overheids- al in de particuliere sector", aldus Lloyd. Met grote meerderheid nam de conferen tie een resolutie aan, waarin gevraagd wordt om onmiddellijke maatregelen voor het geven van aantrekkelijker stimulansen n exporteurs. Voorts werd met grote meerderheid een resolutie verworpen, waarin een regeringsonderzoek in vak bondsaangelegenheden werd gevraagd. Een motie van goedkeuring voor de algemene onderwijspolitiek van de regering werd eveneens verworpen. WASHINGTON (UPI) Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zondag meegedeeld, dat een Ameri kaans kustvaartuig 46 Cubanen heeft ge red van Cay Sal, een klein eilandje in de Bahamas. De Cubanen zouden door een kanonneerboot van de Cubaanse marine beschoten zijn geweest, zo werd gezegd. Het Amerikaanse ministerie gaf over de gebeurtenissen het volgende verslag: de baggermaatschappij van Moody and Moo dy, die op het onder Brits bestuur staande Cay Sal een radiozender heeft staan, ont ving zaterdag bericht, dat 46 Cubanen wa ren geland en kennelijk moeilijkheden hadden gehad met hun schip. Zij bleken niet in het bezit van voedsel en water. Een kustvaartuig van de Amerikaanse marine kreeg daarop bevel een onderzoek in te stellen. Verdwenen Korte tijd later meldde de radio van de maatschappfj dat er door een kanonneer boot gevuurd werd op het eiland. Kort daarop stopte de uitzending. De Ameri kaanse onderzeebootjager Stickell kreeg toen eveneens opdracht om een onderzoek in te stellen. Vervolgens werden de Brit ten op de hoogte gebracht van de gebeur tenissen. Zij zonden een politiepatrouille per vliegtuig. Toen de Amerikaanse sche pen verschenen, was de kanonneerboot echter verdwenen. Alle vluchtelingen wer den van het eiland gehaald. Er waren geen gewonden. De groep bestond uit mannen, vrouwen en tenminste één zuige ling. Het eiland meet nog geen twee vier kante kilometer. BRUSSEL Paul-Henri Spaak, de Bel gische minister van Buitenlandse Zaken, heeft zaterdag voor de algemene raad van de Belgische socialistische partij (B.S.P.) rapport uitgebracht over de buitenlandse politiek van de regering-Lefèvre-Spaak. Ten aanzien van Kongo heeft hij onder meer toegegeven, dat er maandenlang een voor België onhoudbare situatie heeft bestaan. Op een gegeven ogenblik waren er politieke en militaire Belgische raad gevers zowel in Leopoldstad als in Elisa- bethstad. Deze raadgevers adviseerden niet in overeenstemming met de Belgische politiek. „Ik heb daaraan een einde ge maakt. Wij hebben geen politiek meer te voeren in Kongo. Later kunnen wij het wellicht de hulp bieden waarom het land zal vragen", aldus de bewindsman. Spaak zei voorts dat hij niet in een on afhankelijk Katanga gelooft wanneer noch Kongo, noch Afrika, noch de wereld dat wenst. De politiek van de UNO in Katanga noemde hij echter „weinig moedig" en hij verweet de organisatie, dat zij niet met genoeg onderscheid te werk was gegaan. Met betrekking tot de verhouding tussen FRANKFORT (DPA) Honderden le den van de Vereniging van dragers van het ridderkruis uit de tweede wereldoorlog hebben het afgelopen weekeinde in het Westduitse plaatsje Bensheim een bijeen komst gehouden. De voorzitter, ex-gene raal Niemack, verklaarde dat het ridder kruis „de bijzondere verplichting" inhoudt de geest van het avondland en het Duitse soldatendom te belijden." Eregasten op de bijeenkomst waren de minister voor Bondszaken von Merkatz en generaal-majoor Pape als vertegenwoordi ger van de inspecteur-generaal van de Westduitse strijdkrachten. Von Merkatz verklaarde dat begrippen als „God, eer, vaderland, geboorteland (Heimat und Va- terland), volk en nationaal niet zonder meer in de afvalput van de geschiedenis kunnen worden geworpen." ROME (DPA) De mensen in Rome en andere Italiaanse plaatsen hebben dit weekeinde in hun krant kunnen lezen, dat zij merendeels zwaar besmette zuivelpro dukten gebruiken. Ook de in Rome zo ge liefde mineraalwateren zijn, als men een strenge hygiënische maatstaf aanlegt, eigenlijk niet voor consumptie geschikt. Het Instituut voor Hygiëne van de uni versiteit van Rome heeft al enige tijd geleden op grote schaal op eigen initia tief melk, boter, kaas en mineraalwater onderzocht. Elders in Italië deden univer siteiten hetzelfde. De belanghebbende industrieën zijn er echter een tijd lang in geslaagd de publi katie van de resultaten van het onderzoek tegen te houden. Dit weekeinde is de zaak desondanks toch in de pers gekomen. Deze verwijt de overheid nu, dat zij vrijwel niets doet om de voedselcontrole effectief te doen zijn. Het controle-apparaat zou in feite slechts op papier bestaan. Ook aan de controle op olie, vetten en wijn, waar bij enkele jaren geleden ernstige misstan den aan het licht kwamen, is volgens de pers sindsdien weinig gedaan. (Reuter) Op last van de Zuidafri kaanse minister voor P.T.T. heeft het postkantoor van Johannesburg geweigerd een telegram te verzenden, waarin Doe- ma Nokwe, de voormalige algemene se cretaris van het Afrikaanse Nationale congres, er bij de voorzitter van de Afri kaans-Aziatische groep in de UNO op aandrong te ijveren voor de uitstoting van Zuid-Afrika uit de Volkenorganisatie en het treffen van economische sancties tegen dat land. oost en west merkte Spaak op, dat men niet mag aanvaarden dat oplossingen een zijdig worden opgedrongen. Men kan zich echter ook niet aan onderhandelingen ont trekken. In hetgeen Kroestjsjev hem heeft gezegd, meende hij elementen te hebben gehoord, die men niet zonder meer mag verwerpen. Daarbij kwam Spaak ook op hetgeen men tegenwoordig in België vaak zijn „geheime diplomatie" pleegt te noe men. Hij is van oordeel, dat de volken zeker het recht hebben te weten wat hun regeringen willen, maar dat het niet goed is te vroeg in het publiek te discussiëren over voorstellen en oplossingen, die nog niet rijpelijk zijn overwogen. Spaak ze: ervan overtuigd te zijn, dat er zeker op het ogenblik een mogelijkheid tot onder handelen bestaat. Men kan tot eerj eervol le oplossing komen en daarbij al het es sentiële redden, terwijl men daarbij een ei'ride maakt aan de spannirig, hetgeen de vrede garandeert. MOSKOU (AFP) Waarnemers te Mos kou verwachten, dat vernieuwing van een deel van het presidium van de communis tische partij van de Sovjet-Unie (C.P.S.U.) de grootste zorg zal zijn van het 22ste partijcongres dat dinsdag begint. De regels voor „de inwendige democratie van de partij" schrijven voor, dat in het algemeen de leden van het presidium niet vaker dan driemaal achter elkaar gekozen kunnen worden. Een uitzondering is echter ge maakt voor degenen met veel gezag en grote politieke kwaliteiten, maar in dat geval moet de kandidaat driekwart van de stemmen krijgen. De kern van het presidium zal, zo me nen de waarnemers, worden herkozen. De- kern bestaat uit Kroesjtsjev, Mikojan Kozlov, en Soeslov. Ook Breznjev (het staatshoofd), Ignatov, Kosygin, Moechiet- dinov en Polianski zullen stellig worden herkozen. Het wordt waarschijnlijk geacht dat Pod- gornji, die door Kroesjtsjev is gekritiseerd wegens zijn landbouwbeleid in de Oekraine en Aristov, die plotseling *tot ambassadeur in Polen is benoemd, niet zullen terugke ren in het presidium. Zonder twijfel zul len twee veteranen van de partij, de 73- jarige Tsjvernik en de 80-jarige Kuusinen, op grond van hun leeftijd niet worden her kozen. Tenslotte zal mevrouw Foertseva uit het presidium treden om zich geheel te wijden aan haar taak van minister van Cultuur die zij naar het oordeel van haar onder geschikten en het publiek, en naar het schijnt, ook van de andere ministers, goed verricht. Verder bestaat het presidium nog uit ne gen toegevoegde leden, van wie er ver moedelijk drie niet zullen worden herko zen, namelijk de eerste secretaris van het centrale comité van Wit-Rusland, Mazoe- rov, de ambassadeur in Oost-Duitsland Perwoechin, en de directeur van het in stituut voor het Marxisme-Leninisme, Pos- pelov. WENEN (Reuter) Volgens de Weense politie is dr. Aurel Abrany, een Hongaarse vluchteling, twee dagen geleden onder ver dachte omstandigheden verdwenen. Zij vreest, dat Abrany, die een goede vriend van de vroegere Hongaarse premier Fe- renc Nagy zou zijn geweest, het slacht offer van een politieke misdaad is gewor den. De 47-jarige Abrany, redacteur van Transcontinental Press Agency had een telefonisch verzoek gekregen zich te ver voegen aan het adres van een andere Hon gaarse vluchteling, Laszlo Geroe. Ook de ze is echter verdwenen en in diens huis vond men bloedsporen. PARIJS (Reuter) Afgevaardigden van negen onderworpen landen zullen woens dag in Parijs bijeenkomen voor een drie daagse speciale zitting der assemblee van geknechte Europese landen. Vertegenwoor digers in ballingschap van Albanië, Bulga rije. Estland, Hongarije, Letland, Litouwen, Polen, Roemenië en Tsjechoslowakije zul len aan de bijeenkomst deelnemen. De vroegere Hongaarse premier Ferenc Nagy, en -het Nederlandse parlementslid F. J. Goedhart zullen de bijeenkomst toe spreken. Hoe ontstaan de modewoorden in de spreektaal? Waar komen ze vandaan? Hoe komt het dat plotseling de meerderheid des volks ze te pas en te onpas in de mond neemt? En hoe komt het ook, dat zij, even plotseling als ze gekomen zijn, weer verdwijnen? Ze kunnen ontstaan doordat een popu laire humorist ze lanceert, maar ik geloof dat dit in steeds mindere mate het geval is. Ik denk dat Buziau een aantal van zul ke modekreten onopzettelijk heeft gecre- eerd, maar dit ligt niet in de lijn van Kan, Hermans of Sonneveld, die het niet van bepaalde kreten moeten hebben. Ik heb deze vraag over hun ontstaan, opkom.st en verdwijning aan verschillende mensen, die zich met de taal bemoeien, gesteld. Niemand kon mij een bevredigend antwoord geven. Maar, antwoord of niet, wel of geen ver klaring: ieder jaar zullen wij de heer schappij van zo'n woord moeten verdra gen, hoe moeilijk dat ook valt. Ik ben nog uit de tijd dat „had je me maar" zo'n stopwoord was. Dat is tiental len jaren geleden. Sindsdien heb ik er even zovele tientallen moeten doorstaan, tot ze weer, zacht en kalm, overleden. Zoals „haupelaus" of „ukennetmedoen" Op het ogenblik zijn het „heus wel" en „echt wel", die mij tot in de krant ver volgen. Iedereen en alles is „heus wel" dit, of „echt wel" dat. En u hebt zeker pok wel gehoord, dat alles wat heus wel een beetje mooi is echt wel „beeldschoon" is. Gewoon mooi is niet voldoende, bééld- schoon moet het wezen. „Ergens beeld schoon" is nog schoner. Ergens is dit gedoe van geen enkel be lang; hoe komt het dan dat het mij ook ergens echt wel mateloos irriteert? Omdat het vulgair is? Omdat het dom is? Omdat het zo onpersoonlijk naprate- rig is? In ieder geval is het zo, dat de goeden van de goegemeente deze terminologieën nooit gebruiken. Zo zijn zij, in al hun on schuld, toch een teken van geringere be schaving en klassificeren zij hun gebrui kers onmiddellijk. Echt wel. (Van onze correspondent) PARIJS Nog geen twaalf uur ïia de publikatie van een rapport vanwege een Commissie van Internationale Juristen in zake wreedheden in Bizerta, heeft het Franse ministerie van Buitenlandse Za ken in een speciaal communiqué ontkend dat Franse militairen zich tijdens de vij andelijkheden om de Tunesische haven in juli aan onmenselijke praktijken zouden hebben schuldig gemaakt. In het rapport, dat veertig pagina's omvat en dat met verschillende foto's is geïllustreerd, wor den enkele voorbeelden van de afschuwe lijke handelingen opgesomd. Franse militaire kringen wijzen er op dat in dit rapport slechts de valse bewe ringen worden herhaald, die indertijd in de Tunesische pers hieromtrent zijn ver schenen. „Er is indertijd reeds een onder zoek naar deze beweringen ingesteld, waarbij is gebleken dat het hier uit de duim gezogen beschuldigingen betrof," al dus het commentaar van gezaghebbende militaire kringen in Parijs. De Franse regering wijst al deze be schuldigingen en bloc van de hand onder het motief dat het de drie juristen van de Commissie niet mogelijk kan zijn geweest deugdelijk onderzoek in te stellen, zes we ken na het begraven der doden op Tune- sisch gebied. Frankrijk wenst het „eenzijdige" rap port van de drie juristen, een Brit, een Noor en een Duitser, daarenboven niet in overweging te nemen, omdat Tunesië in dertijd niet is ingegaan op het Franse aan bod om de beide oorlogvoerende partijen in de commissie te doen vertegenwoordi gen. Intussen hebben drie leden van de Com missie, die alle drie een grote internatio nale reputatie genieten, bekend gemaakt, dat zij het niet eens zijn met het gebruik dat Tunesië van het rapport heeft ge maakt. De inhoud van het rapport had, volgens de Fransman mr. Jean Kreher, de vroe gere Britse procureur-generaal Lord Shaw- cross en mr. A. J. M. van Dal, procureur bij de Hoge Raad der Nederlanden vóór de publicatie eerst aan de Franse regering ter kennis moeten zijn gebracht- Doordat de Franse autoriteiten de leden van de commissie toegang tot Bizerta ge weigerd hadden kan aan hun rapport, dat ze dientengevolge voornamelijk op getui genis van Tunesiërs moesten baseren, in derdaad geen absolute definitieve waarde worden toegekend. Het is echter bekend dat een der meest beruchte para-eenhe den, waarover vroeger de legendarische kolonel Bigard de leiding voerde, in Bizer ta een beslissende rol heeft gespeeld. Na alle andere onthullingen over marte lingen waarmee het Franse leger zich iD Algerije heeft onteerd, en die de regering aanvankelijk ook als gruwelpropaganda heeft afgewezen, kan helaas moeilijk zon der meer worden aangenomen dat deze nieuwe beschuldigingen door de Commis sie van Internationale Juristen alle uit de lucht zouden zijn gegrepen. In elk geval heeft het rapport, waarvan de inhoud ook door de belangrijkste Amerikaanse en Britse kranten al openbaar is gemaakt, de reputatie van Frankrijk als beschaafde na tie een nieuwe slag toegebracht, een slag, die de Franse regering met haar commu niqué vermoedelijk maar ten dele vermag op te vangen of af te wenden. LONDEN Een losgebroken chimpan see heeft zondag, tijdens de eerste herfst- mist, in het Londense voorstadje Herne Hill een paniek veroorzaakt. Het eerst zag men de mensaap in gevecht met een hond, welke er gewond en verschrikt vandoor ging. Daarna viel de chimpansee een kat aan, die later moest worden afgemaakt. De aap rende naar een klein meisje, dat begon te gillen, waarna het dier op de vlucht sloeg. Door de mist en de invallende duister nis moest de jacht op het beest worden gestaakt. Men weet nog niet waar de aap vandaan komt. Advertentie Advertentie N.V. Tabaksfabriek J. Gruno- Nijkerlt Net te veel. De Britse rock en roll zanger Billy Fury is tijdens een optreden te Londen knock out geslagen door een meute gillende meisjes. „Alles wat ik me er nog van herinner, is een zee van ar men en benen en meisjes die bovenop me zaten. Toen verloor ik het bewust zijn", aldus Fury. Capsule opgevangen. De capsule van de vrijdag gelanceerde Amerikaanse kunst maan Discoverer 32 is zaterdagmiddag boven de Stille Oceaan opgevangen door een transportvliegtuig van het type C-130. De satelliet had achttien omwen telingen om de aarde gemaakt, toen de capsule met instrumenten voor de be studering van stralingen zich ervan scheidde. Het was de zesde maal dat een dergelijke capsule in de lucht kon wor den opgevangen. Marine nozems. De matrozen van de Fran se Middellandse-zeevloot mogen hun schepen niet meer verlaten, nadat hon derden van hen vrijdag en zaterdag avond strafexpedities tegen de nozems van Toulon hadden ondernomen. Als wraak voor aanvallen op matrozen za gen tientallen nozems hun „uniform", een leren jekker, in flarden gescheurd. Verpleging. Twaalf militairen van de Al gerijnse verzetsbeweging, die in de strijd tegen de Fransen ernstige verwondingen hebben opgelopen, worden woensdag in de Verenigde Staten verwacht, waar zij op kosten van de Amerikaanse Vereni ging van Oorlogsinvaliden zullen worden behandeld. Noodlottig onderzoek. Een Japanse natuur kundige, dr. Koitsji Moeradji, die een studie heeft gemaakt van de gevolgen van radio-activiteit voor het menselijk lichaam, is op 52-jarige leeftijd in Tokio aan bloedkanker (leukemie) overleden. Hij was gedurende de 26 jaar van zijn onderzoekingen, ondermeer in Hirosjima en Nagasaki, voortdurend blootgesteld aan radio-actieve straling.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3