Geen bij- haast met bereidheid vredesverdrag tot overleg Kernproeven zijn gestaakt HET WEER Westelijk beraad wordt in Washington vervolgd m Katholieke middenstand heeft ernstige bezwaren tegen het prijsbeleid UW LIPPEN: KROESJTSJEV OVER BERLIJN: Stroomstoring werkte lang na op de treinenloop Vijftien jaar voor de moordenaar van Hansje Hermans Trek paspoorten in van groep-Rijkens Deskundigen worden toegevoegd Lootiintensieve bedrijven komen in de klem éee MORRIS 'éeforetfou êuij! FMVM DAGBLAD VOOR VELSEN - IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DINSDAG 1? OKTOBER 1961 Tsjoe En Lai in Moskou Ulbricht in Moskou In de krant van heden: Storm aan de kust Prins Bernhard spreekt voor televisie over anti-honger-actie Kamerlid stelt voor Het woord is aan REGEN- EN TWEEDJASSEN DRAA1ST1FT 2.95-1.45 NAGELLAK 1.85-1.45 TWEN JAS solide sportief voordelig 14 j. 45.75 (met kl. prijsst. per mt.) LAINES du PINGOUIN heeft 't MARKTPLEIN 7 46e JAARGANG NUMMER 293 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote HoutstraatSMIaarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije De Russische partijleider Kroesjtsjev begroet de premier van communistisch China, Tsjoe En Lai, op de luchthaven van Moskou. Tsjoe En Lai staat aan het hoofd van de Chinese delegatie die het Russische partijcongres bijwoont. (Tele foto) MOSKOU (UPI) Premier Kroesjtsjev heeft vandaag bij de opening van het 22ste communistische partijcongres in het Kremlin te Moskou bekendgemaakt, dat, indien het westen tekenen geeft van bereidheid tot het regelen van de pro blemen Duitsland en Berlijn, de onder tekening van een Duits vredesverdrag niet noodzakelijk voor het einde van dit jaar behoeft plaats te hebben. Alle westelijke berekeningen zijn tot dusver gebaseerd geweest op Russische ver klaringen, dat een Duits vredesverdrag voor het einde van dit jaar zou moeten zijn getekend. Tevens deelde de premier mee, dat de huidige serie Russische proefexplosies aan het einde van deze maand beëindigd zou worden met de ontploffing van een bom van vijftig megoton. Hiermee is voor het eerst officieel bekendgemaakt, dat Rusland bezig is aan nucleaire proef explosies. Kroesjtsjev zei, dat de Sovjet- Unie reeds beschikt over een bom van honderd megaton, maar, zo zei hij, „Moge God geven, dat wij die nooit be hoeven te gebruiken, want wij zouden dan wellicht onze eigen ramen ingooien". In de Russische hoofdstad wordt Kroes j- tsjevs rede, die een veelomvattend over zicht gaf van de wereldproblemen en de communistische houding daartegenover, beschouwd als een der mildste die hij in jaren gehouden heeft. De Russische leider sprak zelfs optimis tisch over de thans reeds bestaande mo gelijkheid om oorlog voor altijd uit te bannen. Westers begrip Over de besprekingen, die de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromyko vorige week te Washington heeft gehouden met president Kennedy en zijn Amerikaanse ambtgenoot Dean Rusk 1 te Londen met premier Macmillan, zei hij: „Wij hebben de indruk, dat de westerse mogendheden een zeker begrip voor de si tuatie ten toon spreiden en genegen zijn een oplossing te vinden voor het Duitse vraagstuk en voor de kwestie West-Berlijn op een basis die voor beide partijen aan vaardbaar is." Wij, communisten, zijn tegen de export van de revolutie, aldus Kroesjtsjev, maar wij erkennen ook het recht niet om de contra-revolutie uit te voeren. Mochten de imperialisten de contra-revolutie willen ex porteren, dan zouden de communisten alle volkeren verzoeken zich te verenigen om de vijanden van de vrijheid en vrede vast beraden terug te drijven. Nu, zo zei de Russische premier, bestaat er een vooruitzicht op een vreedzame co- existentie voor de hele periode, waarin de sociale en politieke problemen die de we reld verdeeld houden, opgelost moeten worden. Eerder had Kroesjtsjev verklaard, dat de Verenigde Staten hun absolute supre matie verloren hebben wat de kapitalis tische produktie en handel betreft. Kroesj- De Oostduitse partijleider Walter Ulbricht (rechts) wordt op het Mos- kouse vliegveld ontvangen door de president van de Sovjet-Unie, Brezjnev (links). Ulbricht staat aan het hoofd van een Oostduitse delegatie, die het congres van de Russische communis tische partij bijwoont. tsjev opende het 22ste partijcongres met een optimistisch getint overzicht van de kracht van het communisme, in binnen- en buitenland. Hei zei, dat het communisme bezig was de overhand op het kapitalisme te krijgen en voegde daaraan de waar schuwing toe, dat een nieuwe wereldoorlog de vernietiging en het einde van het kapi talistische stelsel zou betekenen. De Russi sche premier gaf vervolgens uitdrukking aan zijn vertrouwen, dat het socialisme als overwinnaar uit de wedkamp met het ka pitalisme te voorschijn zal komen. „Wij zijn er van overtuigd, dat de overwinning zal worden behaald in vreedzame wedijver en niet door middel van oorlog. Wij zullen alles doen om de vrede in de gehele we reld te versterken," aldus Kroesjtsjev. De industriële produktie van de commu nistische landen in 1960 bedroeg 6,8 maai die van 1937. De niet-communistische landen hadden hun produktie daarentegen slechts vergroot met 2,5 maal sedert 1937. In 1960 brachten de communistische lan den 36 percent van de industriële produk tie der gehele wereld voort; in 1955 was dat nog 27 percent, zo illustreerde de pre mier zijn betoog met enkele cijfers. Onnatuurlijk Kroesjtsjev merkte voorts op, dat de oude tegenstellingen tussen de imperialis tische mogendheden opnieuw de kop heb ben opgestoken, tezamen met enige nieu we. „De worsteling tussen het Britse en Duitse imperialisme om de leiding in West-Europa wordt steeds feller. Het Franse imperialisme tracht in zijn strijd tegen het Britse imperialisme steun te vinden bij de vijand van gisteren: de Westduitse monopolies. Dit onnatuurlijke bondgenootschap, evenals een niet uit lief de gesloten huwelijk, benadeelt Frankrijk meer en meer." Er bestaan volgens Kroesjtsjev ook diepgaande tegenstellingen die de Ver enigde Staten, Groot-Brittannië en de an dere westelijke naties verdeeld houden. Deze tegenstellingen komen tot uiting in de NAVO en andere westelijke allianties. Kroesjtsjev deed tevens een aanval op de „dictatoriale methoden", die de heer sers van jonge naties er op na houden, en spoorde hen aan hun angst te vergeten en samen te werken met de „democratischè, progressieve bevolkingsklassen" in hun landen. Kroesjtsjev repte bij de begroetings ceremonie met geen woord over de Alba nese delegatie. Maandag was bericht dat de Albanese communistische partij zelfs Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 5 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 5 Uit stad en omgeving 4, 5 In de Vishal en op zee5 Feuilleton 7 Panda en andere beeldverhalen.7 Horen en Zien 8 Kunst 8 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met nu en dan buien, sommige met hagel of onweer. Krachtige tot harde wind, aan de kust tijdelijk storm uit west tot noordwest. Iets lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. geen uitnodiging voor het congres had ont vangen. Enver Hod ja, de leider van die partij, zou zich op een communistische topconferentie, die indertijd in Moskou is gehouden, verzet hebben tegen Kroes j- tsjevs politiek van vreedzame coëxistentie. Z.K.H. Prins Bernhard zal in zijn hoe danigheid van algemeen voorzitter van de NOVIB, (Nederlandse Organisatie voor in ternationale Bijstand) op maandag 23 ok tober om ongeveer 8.15 uur voor de te levisie een opwekkend woord spreken ten behoeve van de najaarsinzameling voor de anti-honger-actie, die in de week t 23-29 oktober zal worden gehouden. Mr. V. G. M. Marijnen, minister van Landbouw en Visserij, zal deze actie op donderdag 19 oktober in het t.v. journaal openen. Het treinverkeer is gisteren een groot deel van de dag in de war geweest als gevolg van de storing in de stroomvoor ziening, die gisteren van ongeveer negen tot elf uur in het noorden en oosten van het land optrad. Deze storing betekende niet alleen voor de Spoorwegen groot onge rief, maar ook voor tal van bedrijven en ziekenhuizen. De huismoeders moesten de wasdag uitstellen, omdat wasmachines en centrifuges tot werkloosheid gedoemd wa ren. In enkele gebieden kwam er ook geen water uit de kraan, omdat de pompen van de waterbedrijven niet werkten. Het ver keer ondervond ook stagnatie, aangezien de verkeerslichten gedoofd bleven. In de stad Groningen bleven de elektrische trolley bussen staan. De Spoorwegen hebben getracht door het inschakelen van diesellokomotieven de be langrijkste treinverbindingen in stand te houden. Dit moest met veel omzichtigheid gebeuren omdat de elektrische sein- en be veiligingsstelsels en overwegafsluitingen buiten dienst waren. De treinvertragingen van en naar het noorden bedroegen ongeveer twee uur en die van en naar het oosten des lands on geveer één uur. Ook de internationale treinen kregen ernstige vertragingen. Zo werd de Nord- West-Express van Almelo met een diesel- lokomotief naar Rijssen gereden met cir ca een uur vertraging. De Scandinavië-Ex- press werd van Apeldeorn met een diesel- lokomotief naar Oldenzaal gereden. Deze trein had een vertraging van 83 minuten. De rechtbank in Roermond heeft een 55-jarige metaal-arbeider uit Belfeld tot 15 jaar gevangenisstraf en daarna terbe schikkingstelling van de regering veroor deeld wegens moord op de 11-jarige Hans je Hermans uit Sevenum. De man, die op 11 september van het vorig jaar de Sevenumse jongen wurgde, was al eerder voor moord op een 14-jarig meisje uit Oisterwijk veroordeeld. Ook in de Ver enigde Staten, waar hij van 1926 tot 1939 verbleef, is hij verschillende malen ver oordeeld. Het Tweede-Kamerlid mr. Van Rijcke- vorsel (K.V.P.) heeft aan de minister van Buitenlandse Zaken vragen gesteld over de groep-Rijkens. Deze vragen lui den: „Is de minister niet van oordeel, dat de in het buitenland gepleegde politieke activiteiten van de zich noemende groep- Rijkens de internationaal toch reeds zo moeilijke politiek van de regering tot veiligstelling van het zelfbeschikkings recht van de bevolking van Nieuw-Gui- nea op gevaarlijke, althans hinderlijke wijze doorkruisen, tevens de bevolking van Nieuw-Guinea in hoge mate veront rusten en deze bevolking op grove wijze kwetsen in haar rechtsbewustzijn? Zo ja, gevoelt de minister zich dan Anna Dix Om wijs te zijn behoeft men niet oud te worden, doch de narigheid is dat de meeste mensen er zoveel tijd voor nodig hébben. niet verplicht om de kwalijke activiteiten te beteugelen door ten aanzien van le den van genoemde groep-Rijkens gebruik te maken van de hem krachtens de ar tikelen 75, 76, 86 en 87 Paspoortinstruc tie 1952 toekomende bevoegdheid tot in trekking van de paspoorten van perso nen „die door handelingen in strijd met de openbare orde en goede zeden het aanzien van het koninkrijk in het bui tenland schade toebrengen (artikel 75) of die handelingen verrichten, die ge richt zijn tegen de openbare orde, rust en veiligheid van het koninkrijk (artikel 76)?" (Van onze correspondent) WASHINGTON De geallieerde confe rentie in Londen op hoog niveau over Ber lijn gaat niet door. Het is nooit geheel of ficieel geweest dat deze conferentie zou worden gehouden, doch het afstel dezer bijeenkomst demonstreerde op pijnljjke wijze de onenigheid tussen de westelijke bondgenoten. In Washington en Londen was men over deze gang van zaken tame lijk geërgerd. Bij nader inzien valt de schade echter wel wat mee: maandag wor den in Washington de besprekingen op ambassadeursniveau voortgezet. Ieder land kan daar bovendien deskundigen van formaat heenzenden en nu de Britten Sir Evelyn Shuckburg hebben aangewezen om naar Washington te gaan, willen, naar ver- In plaats van in La Courtine oefenen nu Nederlandse militairen in Duits land, waar bij Hohne ten zuiden van Hannover een terrein beschikbaar was. Mannen van de 11de intendance compagnie uit Grave zorgen hier voor het eten. In de Katholieke Middenstandsbond en in de Christelijke en Koninklijke Midden standsbond, met welke organisaties in deze nauw wordt samengewerkt zijn ern stige bezwaren gerezen tegen de praktische uitvoering van het prijsbeleid van de regering. Dit betekent overigens niet, zo wordt ons van de zijde van de Katholieke Middenstandsbond meegedeeld, dat deze organisatie de medewerking aan het loon- en prijsbeleid van de regering heeft opgezegd. Wel wil de middenstand bij de regering een meer gevarieerde en minder uniforme benadering van het prijzenbeleid bepleiten met het oog op knelpunten, die er zjjn. Het standpunt van de Katholieke Mid denstandsbond staat duidelijk geformu leerd in een commentaar in „Stuwing", het officiële blad van de Katholieke Midden standsbond van zaterdag 14 oktober 1961. Ongedifferentieerd Onder de titel „prijspolitiek" wordt in „Stuwing" gesteld, dat minister De Pous heilig van plan is zijn prijsbeleid onver kort voort te zetten. Het artikel vervolgt: „We hoeven geen profeten te zijn om te voorspellen dat hem dit steeds moeilijker zal vallen, want er zijn bedrijfstakken die daardoor in een te zware klem worden gezet. Het spijt ons te moeten constateren, dat deze bedrijfstakken vooral in de mid den- en kleinbedrijven zijn te vinden. Dit zijn merendeels de loonintensieve bedrijfs takken, die bovendien maar heel weinig in de prijzen kunnen „versieren", minder kunnen presteren op het gebied van de opvoering van de produktiviteit en vaak in de knoop zitten met de cijfers, die de stijgingen moeten waar maken. In het nog steeds vrij ongedifferentieerde prijsbeleid van de minister komen verscheidene sec toren duidelijk in de gevarenzone, hetzij in hun rentabiliteit hetzij in hun concur rentiepositie op de arbeidsmarkt. Dat is misschien korte tijd vol te hou den, maar dan raken de produktiviteits- reserves uitgeput of de werknemers zijn gevlucht. Het is een onloochenbaar feit, dat de kosten van loonintensieve bedrijven bij stijging van het loonniveau nu eenmaal relatief sterker stijgen dan bij sterk ge mechaniseerde bedrijven. De keuze van de klant om voor die diensten meer te betalen wordt bij voorbaat onmogelijk ge maakt. En dan praten we nog maar niet eens over de vraag of deze diensten ge mist kunnen worden in onze Nederlandse verhoudingen. De protesten van de consu ment bij economisch noodzakelijk gewor den of door de huidige politiek afgedwon gen beperking van de dienstverlening spreken een duidelijke taal. Ongelukken Moet het prijsbeleid, dat vrijwel geheel afhankelijk is gesteld van het loonbeleid, dan maar doorbroken worden? We dienen ons wel te wachten voor de desastreuze gevolgen van een loon- en prijsspiraal, maar wordt het niet de hoogste tijd een meer gedifferentieerd prijsbeleid te gaan voeren, waarbij het algemene prijspeil op een gelijk niveau blijft? Er zijn heel wat bedrijfstakken, vooral in de industrie, waar de produktiviteitsverhogingen tot tastbare prijsverlagingen kunnen leiden. Daar zal de ruimte gezocht moeten wor den om elders de moed niet te verliezen. Van coördinatie in het loon- en prijsbe leid is tot dusver maar heel weinig terecht gekomen. Wanneer de regering ongeluk ken wil voorkomen, zal een directe coör dinatie afhankelijk van het karakter van de arbeid en de graad van mechanisatie noodzakelijk zijn. Die „ongelukken", die we de regering ongaarne voorspellen, zouden kunnen be ginnen met een weigering van de organi saties om het spel op deze wijze nog ver der te spelen. Niemand is gehouden zijn hoofd vrijwillig in een strop te leggen of mee te werken de stop aan te halen bij hen, wier belangen hij mede moet behar tigen. Even ongelukkig is het, indien on dernemers in feite gedwongen worden op slinkse wijze toezeggingen te ontduiken als ze daar de kans toe hebben". luidt, ook de Fransen niet achterblijven. Het gevolg zal zijn dat de bijeenkomst in de Amerikaanse hoofdstad toch meer allu re zal krijgen dan een routine-bespreking in ambassadeurs. Dean Rusk, Amerika's minister van Bui tenlandse Zaken wenst na de exploratieve besprekingen met zijn Russische collega Gromyko de westelijke positie te bepalen ten aanzien van de diverse onderwerpen, die tijdens de gesprekken met de Russi sche minister naar voren zijn gekomen. President De Gaulle is echter beducht dat Londen en Washington zich opmaken tot onderhandelingen met de Sovjet-Unie. De Amerikanen, en in het bijzonder de Britten zijn meer geneigd tot een conferen tie met de Russen daar zij de crisis te explosief achten om deze op haar beloop te laten. De samenstelling van de Westduitse rege ring laat langer op zich wachten dan men in Washington wenselijk vindt. President Kennedy sprak op zijn laatste persconfe rentie de hoop uit, dat West-Duitsland spoedig een regering zou hebben en dan met meer kracht aan de onderhandelingen u kunnen deelnemen. Dat was beleefd geformuleerd. Velen in de Amerikaanse regering zouden gaarne zien, dat zowel de Fransen als de Westduitsers wat minder starheid toonden ten aanzien van een op lossing van de crisis-Berlijn, zonder na tuurlijk te zwichten op de essentiële pun ten. LONDEN Politieke Britse kringen zijn verstoord over de breuk juist op een ogenblik, dat de grootste westelijke een heid vereist is. De Britse regering heeft nadere opheldering van Parijs gevraagd. Lord Home, de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, liet daartoe de Franse ambassadeur bij zich komen. Uit een ver klaring van het Foreign Office blijkt, dat er in elk geval een betreurenswaardig misverstand tussen Londen en Parijs be staat over de voorgenomen bijeenkomst van deskundigen in Londen, die niet door gaat. Volgens Londen was definitief tot deze conferentie der coördinatie van gezichtspun ten besloten, maar volgens Parijs, dat nog een slag om de arm had gehouden, niet. De Britse opvatting is, dat aan deze open lijke demonstratie van onenigheid, zeker op dit ogenblik, een einde moet komen. Indien het Westen zich onbuigzaam voor doet, zoals De Gaulle blijkbaar wil, dreigt het de sympathie van de neutralen te ver spelen. Men hoopt te Londen vurig, dat het Westen zijn besluiteloosheid eindelijk opgeeft en met een initiatief voor de dag komt. Het denkbeeld om van Berlijn een internationale stad te maken en centrum van de UNO, is in politieke kringen in Londen gunstig ontvangen. PARIJS. Het Westen moet er vol gens Franse kringen voor waken zich in de richting van een nieuw München te laten drijven. Het moment voor een wes telijk overleg acht men in Parijs boven dien deze week wel heel ongelukkig ge kozen, nu in Moskou het communistisch partijcongres is begonnen, Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Advertentie Tilburg: 140.000. De gemeente Tilburg heeft een inwonertal van 140.000 bereikt door de geboorte van Hendrikus van Oud- heusden. De burgemeester heeft de ouders met een persoonlijk geschenk verrast. In 1942 telde Tilburg nog 100.000 inwoners; in 1950 werden het er 125.000 en naar het zich laat aanzien, zal in 1966 de 150.000ste worden ingeschreven. Tilburg is thans de achtste stad in het land. MODEHUIS s Anegang - Haarlem - iel. 10401 Advertentie de beroemde Franse wol

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1