Aannemersbedrijf procedeert tegen de staat over risico-clausule HENSEN AGENDA VELPO WITTE KRUIS /yjik de echte „Rustperiode" in loonvorming is op 1 januari ten einde Overheidspersoneel wil nu weten waar het aan toe is Utrechtse gashond bracht een werkbezoek aan Denemarken I te" en WERKTRUIEN SPORTTRUIEN Het acht de Prijzenbeschikking 1960 voor bouwbedrijf onverbindend Man doodgestoken bij ruzie in café tegen hoofdpijn, kiespijn, griep, reumatische pijnen etc. Reserve-luitenant-arts is verplicht in dienst VOORZITTER VAN DE ARKA Sergeant-majoor vecht voor rechtsherstel Hij ontdekte meer lekken dan de speciale meetapparatuu r Koudnat en winderig natuurlijk V^V PIJNSTILLER 1000 BROEKEN! DINSDAG 17 OKTOBER 1961 PAARLAARSTEEG 1 Huizen op „Backershagen" zijn nog bewoond Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk Knutselaars lijmen met van Ceta-Bever Kerkelijk nieuws Ambtenarengerecht R.-k. studentenvereniging mag niet meer naar buiten optreden Kapitein Henrique Galvao t Niet verder zoeken, keuze uit méér dan fd Voor de civiele kamer van het Haagse gerechtshof zijn de pleidooien gehouden in een proefproces, dat de aannemersmaat- schappü P. J. Za'nen n.v. te Heemstede aanhangig heeft gemaakt tegen de Staat der Nederlanden. Inzet van deze juridische strijd is de rechtsgeldigheid van het door rekeningsverbod, dat de minister van Eco nomische Zaken het vorige jaar heeft op gelegd aan de aannemers, na het bouw- conflict in het begin van het afgelopen jaar. Dit verbod van de doorberekening van gestegen loonkosten is vervat in de prijzenbeschikking Bouwbedrijf 1960. Ondanks de beslissing van de minister berekende de aannemersmaatschappij Za- nen de hogere loonkosten wèl door in de bouwsom van de hoofdrijbaan van rijks weg 65. het weggedeelte dat van 's Herto genbosch naar de Belgische grens loopt. Met medewerking van Rijkswaterstaat is het toen tot een proefproces gekomen. Bei de partijen hebben naar aanleiding van de Prijzenbeschikking Bouwbedrijf 1960 beslo ten af te zien van het recht van arbitrage. Daar Rijkswaterstaat en de n.v. Zanen van mening verschillen over het al of niet verbindend zijn van de prijzenbeschikking, hebben zij liever een uitspraak van de burgerlijke rechter. Doordat van arbitrage afgezien werd kon de zaak direct door het gerechtshof behandeld worden. Mr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom, die voor de n.v. Zanen optrad, begon met een overzicht te geven van de moeilijkheden, die geleid hebben tot de bouwstaking in het begin van het vorige jaar. De nieuwe c.a.o. is tenslotte goedgekeurd, terwijl te gelijkertijd de minister kwam met het ver bod tot doorberekening van gestegen loon kosten, de zo genoemde risico-clausule. Mr. Wijckerheld Bisdom kwam tot de conclusie dat de prijzenbeschikking 1960 onverbindend is. De beschikking, waarbij de toepassing van de risico-clausule ver boden is, is gebaseerd op artikel 4 van de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet. Daar mee is de minister zijn boekje te buiten gegaan, aldus pleiter. Hij heeft deze wet gebruikt voor een ander doel dan waar voor zij bestemd is. In dat artikel wordt gesproken over „maximum-prijzen". Maar naar zijn mening oefent de beschikking Advertentie met rolkraag en ritssluiting vanaf 21.25 met ronde en V-hals sportieve strepen en multi-colour tinten jongensmaten vanaf 11.90 herenmaten vanaf 20.85 voor de grootste keus daar in het geheel geen invloed op uit. „De aannemers mogen calculeren zoals ze willen, wanneer de risico-clausule maar niet wordt toegepast", zei hij. Wanneer de regering invloed had willen uitoefenen op de maximumprijzen, had de staat de aan nemers een bepaald calculatieschema moeten voorschrijven. De aannemers zien de beschikking als een ingrijpen in reeds bestaande contrac ten, aldus mr. Wijckerheld Bisdom. „De regering gaat zelf kostenverhogende facto ren scheppen door hogere lonen toe te staan en gaat deze hogere kosten dan af wentelen op de aannemers". Op grond van een vijftal argumenten vroeg hij het hof de Prijzenbeschikking Bouwbedrijf '60 onverbindend te verkla ren. „Het doel van de Prijzenbeschikking Bouwbedrijf 1960, waarbij het de aanne mers verboden werd de stijging van de loonkosten door te berekenen via de risico clausule, is stabilisatie van de prijzen. Dat is geheel in overeenstemming met de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet, waarop deze beschikking gebaseerd is." Tot deze conclusie kwam de landsadvocaat mr. G. J. Scholten. Naar zijn mening is dui delijk te constateren dat deze wet steeds meer het karakter heeft gekregen van een middel tot prijsstabilisatie. Dat in de be schikking geen maximumprijzen worden genoemd een van de agrumenten tot on- verbindendverklaring van de beschikking, aangevoerd door mr. Wijckerheld Bisdom achtte mr. Scholten niet nodig. Er mag wel degelijk aangeknoopt worden bij be staande contracten. Een aantal prijzenbeschikkingen met zeer vage omschrijvingen is steeds rechts geldig geoordeeld, aldus de landsadvocaat. Van de zijde van de eisende partij is aan gevoerd dat de beschikking een ongeoor loofde inbreuk is op reeds bestaande con tracten ten tijde van de afkondiging van de beschikking. Een dergelijk ingrijpen is zeer goed mogelijk, aldus de landsadvo caat. Men is er alleen in ons land niet aan gewend. Mr. Scholten meende dat de beschik king in elk geval verbindend is omdat de ze beschikking in redelijkheid kan strek ken tot het door de overheid gewenste doel. Van het gebruiken van de hem in de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet gegeven bevoegdheid door de minister voor een an der doel dan waarvoor deze bevoegdheid hem is toegekend kan niet gesproken wor den. Op 30 november zal het gerechtshof arrest wijzen. In een café in Den Haag is gisteravond een man doodgestoken na een ruzie met een bezoeker. In een café op de hoek van de Veênkade en de Hemsterhuisstraat ont stond een twist tussen de 34-jarige J. C. J. en de 68-jarige J. N. Deze laatste trok plotseling een mes waarmee hijJ. in de hals stak. De halsslagader werd geraakt en het slachtoffer bloedde in enkele ogen blikken dood. De dader vluchtte, maar 'werd door andere bezoekers nagezet, ge grepen en aan de politie overgegeven. Het stoffelijk overschot van J. is overgebracht naar een ziekenhuis. Volgens de politie waren zowel J. als N. enigszins onder de invloed van sterke drank. Zij waren opper vlakkige kennissen. Drie gezinnen, die huizen op het Wasse- naarse landgoed „Backershagen" hadden moeten verlaten, wonen er nog. De Landbank n.v., die vorige week het landgoed van de Indonesische regering heeft gekocht, heeft nog geen beslissing genomen over de ontruiming. De directie vertoeft buitenslands. Het bevel tot ontruiming is uitgegaan, van een Haagse notaris, die in opdracht van de Indonesische regering handelde. c Concertgebouw: 20 uur: concert door pia nist Stefan Askenase (Chopin-avond). Stadsschouwburg: tot en met donderdag 20 u.: ABC-cabaret van Wim Kan met „Herexamen". BIOSCOPEN Cinema Palace: 13.30 en 19.30 u.: „Spar- tacus", 14 j. Frans Halstheater: 14, 19 en 21.15 uur, vandaag 20 u.: „De schaduw van de kat". 14 j. Lido Theater: 14, 19 en 21.15 u.: „Een taxi naar Tobroek", 14 j. Luxor Theater: 14, 19 en 21.15 u.: ,De gewelven der verschrikking", 18 j. Donder dag 14, 19 en 21.15 u.: „Dr. Vlimmen", 18 j. Minerva Theater: 20.15 u.: „Een thee huis voor Tobiki", a.l. Woensdag 14.30 u.: A. C. als waaghalzen", a.l. Woensdag en donderdag 20.15 u.: „Marguerite Gautier", 18 j. Rembrandt Theater: 14, 19 en 21.15 u.: „Later zul je dansen", 18 j. Roxy Theater: 14.30, 19 en 21.15 u.: „Pa niek in Rome", 18 j. Studio Theater: 14.15, 19 en 21.15 u.: „Os Bandeirantes", 14 j. Theater Monopole (Zandvoort) 20 u.: „Paspoort voor de hel", 18 j. Woensdag en donderdag 20 u.: „Betaald gevaar", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Kunstcentrum „De Ark" (N. Heiligland) Tot 1 nov. wissel-expositie Haarlemse beeldende kunstenaars: 917 u„ m. wo. en vr. ook 1820 u. Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Tot 1 nov. expositie van Chris Tonbreker: 1022 u. (ook zondag). Museum Het Huis van Looy (Kamper laan): Tot 1 nov. expositie „Logboek van Slauerhoff": 10—17 u„ zondag 13—17 u. Galerie Uittenhout (KI. Houtstraat 41): Tot 30 okt. expositie van aquarellen uit Hoorn en Zeebrugge van Jan van Geem: 10.3017 uur. Vishal: tot 23 okt. foto-exposities „Haar lem, uw stad" en „De plaats waarin wij wonen": 10-17; ma., wo. en vr. ook 2022 u„ zondag 13-17 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 13 oktober). DINSDAG 17 OKTOBER City-theater, 19.30 u.: „Ben Hur". Rex-theater, geen voorstelling. WOENSDAG 18 OKTOBER City-Theater, 10.30 u-: „Ben Hur". Rex-theater, 20 uur: „De zevén zon daars" Pneter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrm, 9.3012 en 1416.30 u. DINSDAG 17 OKTOBER Kennemer theater, 19 en 21.15 u.: „Het raadsel van de verdwenen vrouwen". Luxor-theater, 19.30 u.: „Ben Hur". WOENSDAG 18 OKTOBER Kennemer theater, 19 en 21.15 u.: „Het raadsel van de verdwenen vrouwen". Luxor-theater, 19.30 u.: „Ben Hur". DINSDAG 17 OKTOBER Strengweg, Oosterwij k, bevolkingsonder zoek. WOENSDAG 18 OKTOBER Strengweg, Oosterwij k, bevolkingsonder' zoek. Advertentie Geref. Kerken Beroepen te Ermelo (vac. J. van Herksen) H. van Rhijn te Leeuwarden. Aangenomen naar Roermond P. Boonstra te Hollum op Ameland, die bedankte voor Vinkeveen. Baptisten Gemeenten Beroepen te Assen I. Tammeling, wo nend te Groningen. Advertentie VANAF 89 CENT Zij die medicijnen hebben gestudeerd kunnen na de eerste opleiding in militaire dienst kiezen: vaandrig blijven tot hun diensttijd om is of een benoeming tot re serve-eerste luitenant-arts aanvaarden. Het Ambtenarengerecht in Den Haag kreeg nu de vraag te beantwoorden of zij in het laatste geval verplicht of vrijwillig in dienst zijn. Als zij vrijwillig in dienst zijn komen zij in aanmerking voor een uit kering en een vakantie-gratificatie. Daar de minister van Defensie van mening is, dat deze artsen verplicht in dienst zijn en dus geen recht op uitkering hebben, had een Haagse reserve-eerste luitenant-arts deze kwestie aan het Ambtenarengerecht voorgelegd en gesteld, dat hij vrijwillig in dienst was gegaan. Het Ambtenarenge recht was echter een andere mening toe gedaan en wees het standpunt van de luitenant-arts af. De voorzitter van de Algemene Rooms- Katholieke Ambtenarenvereniging, mr. G. A. A. M. Boot, heeft op het ARKA- congres dat vandaag en morgen in Arn hem gehouden wordt, zijn ernstige onte vredenheid uitgesproken over het rege ringsbeleid met betrekking tot de bezoldi ging van het overheidspersoneel. De ARKA, zo zei hij, past ervoor, ten aan zien van het toekomstig salarisbeleid per 1 januari 1962 dezelfde wegen te gaan die bij de eerste fase in de toepassing van de gedifferentieerde loonvorming voor het overheidspersoneel zijn gevolgd. Laat de gedifferentieerde loonvorming voor het particulier bedrijfsleven dan ge slaagd heten, voor het overheidsperso neel moet zij een mislukking worden ge noemd", zei hij. Als oorzaak hiervan noemde hij de door de regering gehan teerde befaamde en beruchte „trend". De voornaamste leidraad bij de komen de loononderhandelingen moet volgens mr. Boot zijn dat een zodanige coördina tie met de loonontwikkeling in het parti culier bedrijfsleven wordt gevonden, dat het overheidspersoneel niet wordt gekop peld aan een gemiddelde loonstijging en voldoende rekening wordt gehouden met bestaande achterstanden. Op 1 januar eindigt de „rustperiode" in de loonvorming voor het overheidsper soneel. De samenwerkende centrales heb ben thans aan de voorzitter van de Cen- trdl'e' Cömrtiissië vocft 'Georganiseerd Overleg een programma voorgelegd, dat om een snel(e vetwezenlijking vraagt, wil het overheidspersoneel bij de welvaar'ts- verdeling niet verder achterop raken. De huidige regering, aldus mr. Boot, heeft Voor het Ambtenarengerecht in Den Haag diende de zaak van sergeant-ma joor-administrateur L. H. A. Blank uit Zaandam, een man, die al jaren lang vecht voor rechtsherstel voor een ontslag uit de militaire dienst, dat hem op 17 mei 1946 ten onrechte werd gegeven. De heer Blank werd na de oorlog door de Politieke Opsporingsdienst gearres teerd, daar men hem, omdat hij als ar beider gedwongen in Duitsland had ge werkt, als politiek delinquent zag. Hij ontsnapte uit het kamp te Harderwijk, werd weer gepakt, ontsnapte weer en nam op 16 oktober 1945 dienst als oor logsvrijwilliger, nadat getuigen hadden verklaard, dat hij „goed" was geweest. Op 13 februari 1946 werd hij weer gear resteerd door de P.O.D., maar op 23 fe bruari weer ontslagen. Op 17 mei van dat jaar volgde zijn ontslag uit de militaire dienst op grond van zijn politiek verle' den. Er kwam voor hem na veel moeite eerherstel, maar niet volledig genoeg naar zijn zin. Op 20 januari 1947 werd hij weer in militaire dienst genomen en bevorderd tot korporaal, welke rang hij zonder zijn ontslag al eerder zou hebben gehad. Op 25 juni 1947 werd hij eindelijk van alle blaam gezuiverd. Hij deed daarna alle moeite de oorspronkelijk in 1945 door hem getekende lang-verband akte weer geldig te doen verklaren, maar alles ver geefs. Zijn promotie tot sergeant werd uitgesteld. Op 1 april 1948 was zijn kort- verband-akte van januari 1947 verlopen en werd hij ontslagen. Hij deed veel moeite om dit ongedaan te maken, maar nam tenslotte een kantoorbaan aan. Deze beviel hem niet en in 1952 trad hij weer in militaire dienst in de rang van ser geant. Zijn verzoek in salaris gelijk te worden gesteld met jaar-genoten werd afgewezen. Hij wendde zich tot het Amb tenarengerecht, maar op 12 november verliest hij zijn zaak. Daarna nam hij contact op met Tweede Kamer-leden. Hij verscheen voor de Commissie voor de Verzoekschriften en na veel besprekingen gaf de minister toe, dat hij een andere plaats op de ranglijst verdient. Op 20 maart 1959 wordt hij sergeant 1ste klas se en wordt hij benoemd tot tijdelijk ser geant-majoor. Een jaar later slaagt hij voor de sergeant-majoorscursus en wordt hij definitief tot die rang bevorderd. Maar normaal had hij in 1956 al deze rang moeten bereiken. Zijns inziens heeft hij al die tijd te weinig salaris genoten. Hiertegen gaat hij bij het Ambtenarenge recht weer in beroep en weer wordt hij in het ongelijk gesteld. Op 10 mei 1960 vernietigde de Centrale Raad van Be roep te Utrecht dit vonnis en bepaalde, dat de promoties vervroegd moesten worden. De minister vervroegde daarop de pro moties, maar niet die tot sergeant-ma joor. Alleen dit zou het echter mogelijk maken dat de heer Blank eerder adju dant zou worden. Op 6 november zal het Ambtenarenge recht uitspraak doen. het in haar macht, een eind te maken aan het odium dat zij de grootste maar tevens de slechtste werkgeefster is. Men wenst per 1 januari 1962 en niet enkele maanden daarna, te weten waar men aan toe is. Men wil ook geen achterstand ten opzichte van de loonontwikkeling in het particuliere bedrijfsleven, welke dreigt te ontstaan wanneer de bij de loononder handelingen in 1960 gehanteerde „trend" wederom uitgangspunt zou zijn. Wil de welvaartsstijging van het over heidspersoneel gelijke tred houden met die van de particuliere werkers, dan moeten volgens mr. Boot compensatie maatregelen worden getroffen wegens gebrek aan de mogelijkheid van winst uitkering. Andere verlangens Mr. Boot vroeg zich vervolgens 'af, hoe lang het nu nog moet duren met het nieuwe ontwerp Pensioenwet dat de amb tenaren al sinds 1957 is beloofd. Mr. Boot pleitte vervolgens voor af schaffing van de gemeenteclassificatie. Over de arbeidstijdverkorting zei hij, dat er een groot gevaar schuilt in het voornemen van de regering om per 1 ja nuari 1962 het aantal verlofdagen met een zesde te verminderen. De besnoeiing van het ambtenarenverlof zal nimmer de in stemming van de bonden verkrijgen. De A.R.K.A.-voorzitter critiseerde voorts het georganiseerd overleg. Er worden in dat georganiseerd overleg volgens hem grote fouten gemaakt, waarvan de oorzaken dienen te worden weggenomen. Dit zou kunnen worden bereikt door verruiming van de onderhandelingsbevoegdheid der regeringsdelegaties, het instellen van een eigen zelfstandig functionerend se cretariaat, analoog aan het secretariaat van de S.E.R., verruiming van de be- bevoegdheid der commissie en tenslotte door het benoemen van een staatssecre taris van overheidspersoneelzaken. Ook de rechtspositie van de ambtena ren in Nederlands Nieuw-Guinea betrok mr. Boot in zijn beschouwing. Een snelle totstandkoming van de Wet Bijstands korps Nederlands Nieuw-Guinea wordt met de dag urgenter omdat de onrust maar vooral de onzekerheid omtrent de toekomst onder de Nieuw-Guinea-ambte- naren met de dag toeneemt. Mr. Boot zei tenslotte dat dezelfde overheid die zozeer gekant is tegen het instituut van de ron selaars, thans zelf als groot-ronselaar op treedt. Als wervingspremie kunnen thans namelijk aan hen die zich nog voor Nieuw-Guinea willen binden, bedragen tot 10.000 gulden worden gegeven. rt Wi9 -* De Utrechtse „gashond" Kees, een ne genjarige herder, die een bijzonder fijne neus heeft voor lekken in gasleidingen, is in de Domstad teruggekeerd van een "werkbezoek" aan Denemarken. Men was daar vol lof over zijn prestaties. Daar over heeft de heer N. Koek, die in Utrecht de functie van „gashondbegeleider" be kleedt en die Kees ook tijdens zijn Deense reis heeft vergezeld, het een en ander ver teld. Kees heeft zijn werk in Utrecht reeds zes jaar lang „in stilte" verricht. De „gas hond" kwam in het wereldnieuws nadat de directeur van het Gemeentelijk Ener gie- en Vervoersbedrijf Utrecht (GEVU) en de directeur van het Gasinstituut in Den Haag op een internationale conferen tie van directeuren van gasbedrijven een rapport uitbrachten over de hond, dat nog al opzien verwekte. Nederland is tot nu toe het enige Europese land dat honden gebruikt (twee in Utrecht en een in Den Haag) voor het opsporen van lekken in het buizenstelsel. Overal elders doet men dat met speciale meetapparatuur, waar van de bediening echter heel wat meer tijd vergt. Het gasbedrijf van Hellerup, een stadje in de buurt van Kopenhagen, verloor tot nu toe veel gas via lekken, die zeer moei lijk te vinden waren. Men nodigde daar om, zij het wat sceptisch gestemd, Kees uit voor een „werkbezoek". Drie weken lang, van 25 september tot 14 oktober, heeft Kees onder leiding van de heer Koek de straten van Horsholm, waar het gas- verlies het grootst was, nagesnuffeld. De hond onderzocht bijna 50.000 meter buis en hij vond er niet minder dan 204 lekken in, ongeveel anderhalf maal zoveel als men met de normale apparatuur had ont dekt. Kees is enige jaren geleden, toen men in Utrecht overging van kolengas op aard gas „omgeschoold". In Denemarken ge bruikt men nog kolengas, maar Kees was er direkt weer helemaal in. De belang stelling van pers en publiek was overwel digend. Maar de heer Koek was vol lof over de gedisciplineerdheid van de De nen. Het wil in Utrecht namelijk nog wel eens gebeuren, dat Kees zijn werk niet kan doen omdat hij wordt omstuwd door De wijze, waarop vrijdagavond leden van de r.k. studentenvereniging „Sanctus Virgilius" in Delft na de inauguratie van haar kandidaatsleden, tegen de plaatselij ke politie zijn opgetreden, heeft in Delft grote verontwaardiging gewekt. Burgemeester D. de Loor, die een poli tierapport over het gebeurde heeft ontvan gen, heeft na overleg met de commissaris van politie besloten de vereniging voorlo pig geen toestemming meer te verlenen om naar buiten op te treden. Verdere maatregelen zullen nog worden getroffen. Bij de rel op de Markt in Delft moesten politieagenten het ontgelden. Twee hunner werden met een brandende fakkel in de nek geslagen. horden toeschouwers, maar in Horsholm en Hellerup bleven de mensen netjes aan de overkant van de straat staan. Kees werd danig op de proef gesteld. De directeur van het Deense gasbedrijf was er bijvoorbeeld niet van overtuigd, dat de hond ook binnenshuis lekken zou kunnen vinden. Hij draaide daarom, zon der dat de heer Koek daar iets van wist, een gaskraan een eindje open in een huis dat Kees op zijn trottoirtocht moest pas seren. Toen de hond het huis naderde, was hij niet meer te houden: hij sprong over een heg en blafte bij de voordeur de hele buurt bij elkaar! Het succes van de Utrechtse gashond is zo groot geweest, dat men nu in Dene marken overweegt, ook een speurhond voor dit werk op te leiden. Ook uit andere landen waren gasspecialisten naar Dene marken gekomen om de „dierlijke" opspo ringsmethode te bestuderen. Het is dus niet onmogelijk, dat nog meer landen het Nederlandse voorbeeld zullen gaan volgen. Kees blijft voorlopig in Nederland. Het ligt niet in de bedoeling, hem meer van deze „werkbezoeken" te laten maken. De reis naar Denemarken was louter een kwestie van onderlinge hulpverlening. Al zijn zijn zwierige baret en witte uniform van weleer verdwenen, toch is deze man nog wel herkenbaar als kapitein Henrique Galvao, de man die zich in het begin van dit jaar wereld vermaardheid heeft verworven, door zich op volle zee meester te maken van het Portugese passagiersschip „Santa Maria". Humberto Delgado, lei der van de Portugese oppositie in bal lingschap en groot vriend van Galvao, vertoeft op het ogenblik in Marokko. Hij zal in Tanger een comité van actie vormen met het oog op de komende verkiezingen in Portugal. Galvao, die we hier zien bij zijn aankomst op het vliegveld van Casablanca, heeft zich bij Delgado gevoegd. Hij zal zich be lasten met de ontvangst van leden van de organisatie van Portugese ballingen in Brazilië. Universitaire bedrijfsarts. Aan de universiteit van Amsterdam is aangesteld als universiteitsarts de heer P. M. Dikken- berg. Deze „bedrijfsarts" zal zich bezig houden met alle voorkomende moeilijk heden van de 7500 studenten op het gc- bied van studie, huiselijke omstandigheden en sexualiteit, voorts met moeilijkheden die samenhangen met een lichamelijke handicap en met huisvesting. Etherpiraten. Opsporingsambtenaren van PTT hebben in samenwerking met de rijkspolitie van Hattemerbroek en Wezep de klandestiene zender „Monte Carlo" op gespoord en in beslag genomen. Tegen een 20-jarige lijnwerker te Hattemerbroek is proces-verbaal opgemaakt. In Kampen is de klandestiene zender „Zwarte Turk" op gespoord en in beslag genomen. Hier werd proces-verbaal opgemaakt tegen een 36- jarige slager. Met pensioen. Aan mr. A. S. de Muinck Keizer is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als advocaat-generaal bij het ge- gerechtshof te Amsterdam. Mr. De Muinck Keizer, zal zijn ambt op 1 februari neer leggen. Hij heeft dit sinds 1955 bekleed. Autodieven. In Arnhem zijn drie jon gens van 16, 17 en 18 jaar uit Hilversum aangehouden, die zich hebben schuldig ge maakt aan inbraken en autodiefstallen. De auto waarmee het drietal naar Arnhem was gekomen, bleek ook in Hilversum te zijn gestolen. Bij een tankstation onder weg hadden zij kans gezien gereedschap te stelen, Gevonden: T.V.-toestel. In de rubriek gevonden voorwerpen is men bij de Am sterdamse politie reeds de meest vreemd soortige goederen tegengekomen, maar een televisietoestel was er nog nooit bij. De primeur daarvan komt toe aan de politie van het bureau Warmoesstraat, die zo'n kijkapparaat als gevonden voorwerp re gistreerde. Het was opgevist uit het water van de Singel. Hoe het daar is gekomen weet men niet. Aan misdaad wordt niet gedacht, eerder aan een familieruzie met het nog in goede staat verkerende toestel als inzet. Dat zal echter pas kunnen blijken als de „verliezer" zich meldt. Advertentie Gen. Cronjéstraat 40 -44 Haarlem Telefoon 54679 aooisjgoa Het KiN.M.I. .deelt mede: Be algemene circulatie heeft zich belangrijk gewijzigd. Terwijl in onze omgeving de luchtdruk voortdurend lager is geworden, kreeg een hogedrukgebied op de oceaan een aanzien lijke versterking in de richting van Groen land en IJsland. Tengevolge hiervan ont stond er in de hogere luchtlagen een ster ke noordwestelijke stroming, die vanoch tend van IJsland tot aan West-Europa reik te. In deze stroming kwam een aktieve de pressie naar onze omgeving. Deze veroor zaakte in ons land vandaag regen en wind. Achter de depressie om stroomt met noordwestelijke winden koude arcti sche lucht naar het zuiden. Deze lucht is bovendien erg onstabiel. Morgen zal Ne derland zich in deze luchtsoort bevinden, zodat er een verdere daling van de tem peratuur zal optreden. Vooral in de kust gebieden kunnen talrijke buien voorkomen, mogelijk vergezeld van hagel en onweer. Het blijft verder winderig. WEERRAPPORTEN Maximum-tempera turen ai binnen- en buitenland ■e*f d CO 9 L H Neerstag. laatste 24 uur. Stj V êJ3 Den Helder regenbui wzw 15 4 Ypenburg hagelbui wzw 15 3 Vlissingen regen zzw 14 0,1 Eelde regen zw 14 1 De Bilt regen wzw 14 0,5 Twente regen zw 14 1 Eindhoven regen zzw 15 0,1 Zd-Limburg regen wzw 13 0,3 Helsinki geheel bew z 8 0,6 Stockholm zwaar bew zzw 13 7 Oslo onbewolkt w 10 4 Kopenhagen regenbui zw 14 0,6 Aberdeen regen w 12 0,5 Londen regen zw 15 0,6 Amsterdam regenbui zw 15 1 Luxemburg geheel bew wzw 10 2 Parijs zwaar bew. wzw 16 0,1 Bordeaux zwaar bew. w 18 0 Grenoble regen zw 21 2 Nice half bew. nnw 21 0 Berlijn regen zw 14 0,1 Frankfort geheel bew zzw 12 1 München regen z 15 2 Zürich zwaar bew. zzw 17 0,2 Locarno mist windst. 18 0 Wenen zwaar bew. zzw 21 Innsbruck half bew. verand. 20 Athene onbewolkt windst. 21 0 Rome onbewolkt windst. 24 0 Ajaccio licht bew. ono 23 0 Madrid zwaar bew. ono 21 3 Mallorca geheel bew. windst. 25 0,2 Lissabon onbewolkt nno 25 0 Woensdag 18 oktober Zon op 7.09 uur, onder 17.41 uur. Maan op 15.21 uur, onder uur. Maanstanden 17 okt. 5.35 uur eerste kwartier. 23 okt. 22.31 uur volle maan. 31 okt. 9.59 uur laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 17 oktober Hoog water 8.35 uur en 21.07 uur. Laag water 3.52 uur en 16.16 uur. Woensdag 18 oktober Hoog water 9.54 en 22.34 uur. Laag water 5.00 en 17.33 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2