VAN DAG TOT DAG r OJm WOiMSMthTtP Kreymborg H 4 5 m Coalitie-regering in Turkije lijkt de enige oplossing Morgen spreekt blank Z.-Afrika zich uit over apartheid Russisch protest tegen bestand tussen UNO en Katanga Canada ongerust over gevaar van de radio-activiteit CKefarme 4 WERELDNIEUWS Partij van Inonoe krijgt 207 zetels in Nationale Vergadering Overwinning voor premier Verwoerd lijkt meer dan verzeker d Onderzoek geëist naar Hammarskjoeld's dood Khiari acht de positie van Adoula door jongste akkoord versterkt Bezoek van Strauss aan Noorwegen uitgesteld India vraagt om een stopzetting van de proeven met kernwapens (Dp de raatótoel DINSDAG 17 OKTOBER 1961 3 N. gres Jongenspantalon 6 jaar nu 10»^ 0 O Ondergrondse NAVO-basis op Belgisch gebied In Afro-Aziatische motie Chimpansee voortvluchtig De laatste les M. Mok Krachtige bestrijding van p ij n of griep zonder de maag van streek te makent Onderzoek naar moord op prins Rwagasore De aandacht van regering en bevolking is in ieder land meestal vooral op binnen landse vraagstukken gericht en dit geldt ook voor de Sovjet-Unie. Door het zware accent dat irt de berichtgeving nu eenmaal ligt op de buitenlandse politiek van Rus land krijgt men soms de indruk of de he ren in het Kremlin zich vrijwel uitsluitend met de internationale politiek bezig hou den, ondermijnende acties voorbereiden, intrigeren, en loeren op methoden om asiel vragende Sovjet-burgers uit „de klauwen van het imperialistische Westen" te hou den. Maar ook voor de communistische partij van de Sovjet-Unie is, zoals op het vandaag begonnen 22ste congres weer blijkt, de binnenlandse Russische politiek de hoofdschotel. Nu bestaat er zeker een relatie tussen wat de Russische C.P. binnenslands zich ten doel stglt en wat zij in de buitenlandse politiek beoogt. Niet alleen is Rusland nog altijd de ideologische leider van de com munistische wereld (ook al bestaat er ri valiteit met China), maar het wordt ook door de neutrale landen nauwkeurig voor wat de economische prestaties betreft in het oog gehouden. Bovendien is in de com munistische landen de economie volledig aangepast aan politieke doeleinden, die ten dele gesteld worden met het oog op ver groting van Ruslands macht in de wereld. Voor het overige komen zij voort uit pure economische noodzaak, maar ook uit een sociaal besef en een zeker idealisme, een kant van het communisme die in een pe riode van verscherpte koude oorlog in de regel geheel vergeten wordt. Het interessante van het nieuwe congres is, dat het een nieuwe periode, die van „de overgang naar het communisme", zal inleiden, want er is geen twijfel mogelijk, gezien de ja-knikkende werkwijze van ver tegenwoordigende lichamen in volksdemo cratieën, of het enige maanden geleden gepubliceerde partijprogramma zal met gejuich worden aanvaard. Dit belooft de Russische bevolking danook wel gouden bergen: oplossing van het woningprobleem (er wordt op het ogenblik ongeveer ge bouwd in 't tempo van West-Duitsland in vierkante meters per hoofd der bevolking); in 1970 zal de landbouwproduktie 2,5 maal zo groot zijn als in 1961 en tien jaar later 3,5 maal (inderdaad worden de laat ste jaren grote produktiestijgingen ge boekt); de huren van woningen zullen in 1980 volledig afgeschaft zijn (ze zijn al veel lager dan in het Westen, maar de behuizing is er ook naar); water, gas en verwarming zullen eveneens kosteloos zijn; de werkweek zal nog slechts 34-36 uur duren (op het ogenblik officieel veer tig uur, maar in verband met de defensie „vrijwillig" weer verlengd tot achtenveer tig uur) en algemeen elfjarig onderwijs zal in 1980 voor iedereen kosteloos zijn. Bo vendien zal de produktie van de industrie in dat jaar het zesvoudige bedragen van de huidige en de arbeidsproduktiviteit zal tot het vier a vijfvoudige gestegen zijn. Dit alles dan, als het nieuwe partijpro gramma inderdaad volledig zou worden verwezenlijkt. Deze doeleinden lijken, gezien het huidig produktiepeil in de Sovjet-Unie, wat aan de hoge kant. Vooral de stelling dat „Ame rika in 1980 zal zijn ingehaald en voorbij gestreefd" het oude doel van Stalin lijkt irreëel. Anderzijds dient men zich toch niet in de expansiekracht van de plan-eco nomie te vergissen. Ook al werkt een der gelijk systeem chronisch onder zijn capa citeit door inefficiency in planning en werkwijze, toch is het juist door zijn tota litaire karakter in staat tot een slagvaar dige concurrentie met het zeer veel hoger ontwikkelde Amerika. Een voorbeeld daarvan vindt men na tuurlijk in de ruimtevaart. Maar ook in de ontwikkelingshulp, die gericht is op en kele landen en op spectaculaire projecten, in de concurrentie op bepaalde markten zoals die van olie. en in het optreden als reddende engel voor de aankoop van pro- dukten die ontwikkelingslanden aan het Westen niet kwijt kunnen, bijvoorbeeld de Cubaanse suiker, bewijst de Sovjet-politiek haar kracht. Ook al groeit de Sovjet-economie bijzon der snel, met ongeveer zeven percent per jaar gemiddeld (tegen circa drie percent gemiddeld in de V.S.), toch zijn de des kundigen het er wel over eens, dat er geen kans is dat Amerika in 1980 door de Sovjet- Unie zal zijn overvleugeld. Wel wordt ver wacht dat de Russische industriële produk tie dan zeventig percent van de Ame rikaanse zal bedragen, voorzover althans enige vergelijking, die gezien de totaal verschillende structuur van beide landen zeer moeilijk is, mogelijk is. Het is daarom niet, dat de snelle economische vooruitgang in de Sovjet-Unie het Westen zorgen baart, maar wel dat een land, welks nationaal produkt op het ogenblik minder dan half het Amerikaan se is en welks consumptiepeil op een der de van dat der V.S. ligt, méér voor mili taire zaken uitgeeft, 75 percent van het technisch personeel dat de V.S. uitstuurt, aan ontwikkelingslanden ter beschikking stelt en aan hulp de helft van de daarvoor doQr.da V.S. uitgetrokken l^edrggep ver strekt. Het is in dit licht dat men alle verklaringen op dit congres nauwlettend zal moeten bestuderen. Advertentie alleen geldig woensdag 18 okt. a.s. model Elvis. Tinneroy rn vele kleuren. Schuine zakken, ritssluiting, doorlopende band en smalle pijpen. kl. st. p. m. (sd At/(ZO/^ó<y^ Grote Markt 1 1 Haarlem ANKARA (Reuter) Bij de zondag in Turkije gehouden verkiezingen heeft geen enkele partij een meerderheid behaald die haar in staat stelt een regering te vor men, zo blijkt uit onofficiële uitslagen. De Republikeinse Volkspartij, geleid door de 78-jarige Ismet Inonoe, de bekendste Turk se politicus, heeft 207 van de 450 zetels in de Nationale Vergadering behaald. De Rechtspartij, aangevoerd door Ragip Goe- moespala, voormalig chef van de gene rale staf, krijgt er 186. De Nieuwe Turkse Partij, na de staatsgreep in 1960 opge richt, heeft er 30 behaald en de Nationale Republikeinse Boerenpartij 25. Het resul taat zal waarschijnlijk een coalitie zijn tussen de Volkspartij en de Nieuwe Turk se partij. De in Londen opgevoede Ekrem Alikan, leider van de Nieuwe Turkse Partij, en dr. Kemal Satir, assis tent secretaris-generaal van de Volkspar tij, achten beiden een coalitie noodzake lijk. In de senaat heeft de Volkspartij 60 ze tels, ^yan de 150 behaald, de Rechtspartij 70, dé Nieuwe Turkse Partij 15 en de Na tionale Republikeinse Boerenpartij 5. De Republikeinse Volkspartij is destijds opgericht door Kemal Ataturk, de grond legger van het moderne Turkije. Tijdens de regering van Adnan Menderes was de ze partij in de oppositie. Rustig verloop De gisteren gehouden verkiezingen wa ren de eerste sinds de staatsgreep van vorig jaar en de invoering van de nieuwe Turkse grondwet. Zij verliepen over het algemeen rustig. Slechts uit Adana in Zuid-Turkije werd gemeld dat aanhangers „vjuj ^twee. partijen met .stenen, stokkgn en messen elkaar bij een stembureau te lijf gingen, waarbij veertien mensen werden gewond. In Izmir, West-Turkije, werd een kandidaat gearresteerd, omdat hij de hui- Advertentie U ontdekt exclusieve regenmantels op de nieuwe afdeling van Vogelzang (1ste etage). Een héérlijke afdeling! Waar niet zomaar wat regenjassen hangen, maar waar u kiest uit exclu sieve collecties regenmante/s. Reeds vanaf 59.50 ziet u zéér smaakvolle modellen. De uiterst exclusieve regenmantel voor 198.- ontbreekt evenmin. Want deze internationale collectie op de nieuwe afdeling van Vogelzang blinkt uit door gevarieerd heid. Pas eens een Croydon regen mantel uit Zwitserland! Vogelzang heeft er exclusief de verkoop van. Evenals van de „Anglomac" model len uit Denemarken. Bekijk u eens in de passpiegel. Ja, u ziet hoe prach tig ze vallen, hoe mooi ze zijn afge werkt en u voelt aan de stof dat dit mode is met een grote M. Want daarin onderscheidt kleding van Vogelzang zich: U bent er apart mee! Grote Houtstr. 28 BRUSSEL Te Baronville in de pro vincie Namen, zowel van de Franse als van de Luxemburgse grens niet meer dan een kilometer of tien verwijderd, wordt een nieuwe NAVO-basis aange legd. De meeste installaties daarvan zul len ondergronds worden. Het Belgische ministerie van Defensie heeft de benodig de terreinen aangekocht. Deze liggen niet alleen binnen de gemeente Baronville maar eveneens binnen de aangrenzende gemeenten Beauraing en Wiesme. Het ligt in de bedoeling dat de beno digde materialen over de Maas zullen worden aangevoerd tot het plaatsje Gi- vet, dat juist op de Frans-Belgische grens ligt. Vandaar zal een speciale weg wor den aangelegd tot Baronville. JOHANNESBURG (Reuter) Morgen zullen ongeveer een miljoen blanken in Zuid-Afrika naar de stembus gaan om een nieuwe regering te kiezen. Het merendeel van de waarnemers is van oordeel, dat de stemming gekenmerkt zal worden door onverschilligheid. Het enige belangrijke punt waarom het gaat, betreft de apart heidspolitiek ten aanzien van de tien mil joen negers, anderhalf miljo.en kleurlin gen en een half miljoen Aziaten, die geen van allen stemrecht bezitten. De voor naamste reden voor de onverschilligheid is, dat niemand er aan twijfeldt, dat de Nationale Partij van premier Verwoerd een grote overwinning zal behalen. De premier heeft met aanzienlijk succes betoogd, dat wanneer er eenmaal politieke concessies aan de niet-blanken worden gedaan, het einde van de heerschappij van de blanken in zicht is. Volgens de jongste voorspellin gen zal zijn Nationale Partij haar 102 van de 156 zetels in de volksraad met mins tens drie vermeerderen. De voornaamste oppositiepartij, de Ver enigde Partij onder Sir de Villiers Graaf, heeft haar meeste aanhangers onder de Engelssprekenden. Hoewel deze partij heeft gewaarschuwd, dat Verwoerds poli tiek in zake de instelling van aparte woon gebieden voor negers zal leiden tot de vor ming van „zeven kleine Kongo's" in het hart van Zuid-Afrika en dat de regerings- politiek op andere punten werkloosheid en NEW YORK (UPI-AFP) Vier Afro- Aziatische landen en Venezuela hebben maandag een ontwerp-resolutie in de UNO Assemblee ingediend betreffende een on middellijk onderzoek door de ^ilkenorga- nisatie naar het vliegongeluk waarbij Dag Hammarskjoeld om het leven is gekomen. In de resolutie wordt opgemerkt dat er in de wereld veel bezorgdheid heerst met be trekking tot deze tragedie. De vijf landen Ghana, India, Nepal, Egypte en Venezuela stellen voor dat vijf eminente personen belast worden met het onderzoek naar alle omstandigheden van het ongeluk. Het Amerikaanse blad Newsweek schrijft in kringen van de UNO te hebben vernomen, dat de leden van de commissie van onderzoek in Noord-Rhodesië over be wijzen beschikken, dat het vliegtuig waar mee Hammarskjoeld is verongelukt is be schoten. de uiteindelijke ondergang van de blan ken ten gevolge zal hebben, is de Verenig de Partij in laatste instantie ook voor handhaving van de kleurbarrière. Zij meent echter dat de rigoureuze toepassing hiervan door de Nationale Partij de we reld onnodig van Zuid-Afrika heeft ver vreemd, waardoor de economie van het land dreigt te worden ontwricht. De Progressieve Partij van dr. Jan Steytler, die 22 kandidaten heeft gesteld, is van oordeel dat niet op kleur, maar op bekwaamheid moet worden gelet. Zij heeft de steun van de machtigste industrieel van het land, Harry Oppenheimer, die aan het hoofd staat van de Anglo-Ameri can Corporation. De progressieven zullen hard moeten vechten om in het parlement te komen. De Liberale Partij onder leiding van de bekende schrijver Alan Paton, heeft slechts twee kandidaten gesteld. Tenslotte is er de stem van de voormalige Zoeloe leider Albert Loethoeli, het laatste hoofd van het Afrikaanse Nationale Congres, voordat deze organisatie werd verboden. Hij heeft de blanken aangeraden, zich lie ver van stemming te onthouden, dan te stemmen op een reactionaire kandidaat. dige regering tijdens een verkiezingsrede beledigd zou hebben. Het thans regerende Comité van Natii- nale Eenheid wordt geleid door generaal Kemal Gursel. Diens vervanging als staatshoofd is een van de eerste taken van de nieuwe Nationale Vergadering. Aan de verkiezingen namen ongeveer dertien miljoen van de 21 miljoen kiesge rechtigden deel. (Van onze correspondent) LONDEN De voortvluchtige chim pansee in het Londense voorstadje Herne Hill is nog steeds niet opgespoord. De po litie heeft grote hoeveelheden fruit en no ten op straat gelegd, in de hoop dat deze de aap zullen lokken. In Reading ont snapte bij een verhuizing een andere chimpansee, welke als huisdier werd ge houden. Het dier sprong door het open raam van een badkamer tot hevige schrik van een twintig-jarige vrouw, die juist uit het bad stapte. Ze rende naar boven, achtervolgd door de chimpansee, maar slaagde erin het dier in een kamer op te sluiten, waar het later door de poli tie werd „ingerekend". MOSKOU (AFP) Zorin, de leider van I tot een hereniging met Katanga. De Ka de Sovjet-delegatie bij de UNO, heeft in een nota aan de voorzitter van de Veilig heidsraad de Russische afkeuring uitge sproken over de tussen de UNO-vertegen- woordiger Khiari en president Tsjombe gesloten wapenstilstandsovereenkomst, aldus meldt Tass. Zorin schreef, dat deze overeenkomst tot stand is gekomen buiten de centrale UNO-organen om, die uitslui tend bevoegd zijn vraagstukken betreffen de de aanwezigheid en het optreden van UNO-troepen op Kongolees gebied te re gelen. De pogingen van het UNO-comman- do in Kongo om, in strijd met de UNO- resoluties, ten aanzien van Katanga zelf standig op te treden zonder de Veiligheids raad erin te kennen, zijn volgens Zorin on toelaatbaar. Zorin verzocht tenslotte de voorzitter van de Veiligheidsraad de nodige maatre gelen te treffen om de leden van de raad op de hoogte te stellen van de situatie in Katanga. LEOPOLDSTAD (Reuter) De Tune siër Khiari, hoofd van de civiele dienst van de UNO in Kongo, heeft maandag te Leopoldstad gezegd van mening te zijn dat de bestandsovereenkomst, die hij met pre sident Tsjombe van Katanga heeft ge tekend, de positie van de centrale Kongo lese regering in Leopoldstad heeft ver sterkt. „De centrale regering is niet ge bonden door de gesloten overeenkomst. Het staat haar vrij het initiatief te nemen OSLO (Reuter) De afdeling Oslo van de'nieuwe Noorse socialistische volkspar tij zegt in een protest tegen het voorge nomen bezoek van de Westduitse minister van Defensie, Strauss, dat deze „een van de actiefste voorstanders van kernbewape ning" is, „berucht" om zijn uitlatingen over het stationeren van kernwapens in zijn eigen land en in andere NAVO-lan- den. Gezien tegen deze achtergrond is de heer Strauss in Noorwegen ongewenst en wij dringen er bij de regering op aan haar uitnodiging in te trekken, aldus het pro test (eerder deze maand had de Noorse Vrouwenraad de regering gevraagd het be zoek te annuleren). (DPA) Het bezoek, dat minister Strauss op 22 oktober aan Oslo zou bren gen is uitgesteld. Er is geen nieuwe da tum bepaald. Strauss zou met de Noorse minister van Defensie, Gudmund Harlem, bijzonderheden van een verdrag over Noors-Westduitse samenwerking in bewa peningsaangelegenheden bespreken. NEW YORK (Reuter) Canada heeft maandag in de speciale politieke commis sie van de UNO een ontwerp-resolutie in gediend, waarin de wereldorganisatie voor weerkunde gevraagd wordt in de huidige weerrapporten metingen van radio-activi teit in de lucht op te nemen. Het ont werp, dat mede- ondertekend is door 21 landen, waaronder Japan, Noorwegen, De nemarken, Nederland en Argentinië, vraagt voorts een uitspraak van de Assem blee, waarin deze melding moet maken van haar diepe bezorgdheid over de recen te verhoging van de radio-activiteit en de wetenschappelijke UNO-commissie zal ver zoeken inzake de gevolgen van radio-activi teit zo spoedig mogelijk een nieuw ver slag in te dienen. De Canadese afgevaardigde Tremblay zei onder meer, dat de radioactiviteit in Canada met sprongen is gestegen na de hervatting van kernproeven in de atmos feer. De onrust van Canada hierover wordt door de bevolking van alle landen gedeeld. De uitwerking van radio-actieve straling is bij lange na nog niet duidelijk bekend, aldus Tremblay. Het is zeer verontrus tend, dat de inlichtingen over de graad van radio-activiteit zeer onvoldoende zijn. In grote delen van de wereld worden hier over geen gegevens bijgehouden. Verza meling en distributie van dergelijke gege vens door de weerkundige organisatie, een afdeling van de UNO met 102 lidstaten, zou ertoe kunnen bijdragen de publieke opinie in de wereld waakzaam te houden voor een van de ernstigste problemen van onze tijd, zo merkte de Canadese afge vaardigde tenslotte op. Diep betreurd India heeft eveneens een ontwerp-reso lutie ingediend, waarin de hervatting van de kernproeven diep wordt betreurd en waarin de belanghebbende mogendheden wordt verzocht onmiddellijk af te zien van nieuwe proeven in afwachting van het slui ten van overeenkomsten over de kernproe ven of algehele en volledige ontwapening. tangese autoriteiten hebben daarentegen veel van hun vrijheid van handelen ver loren", meende Khiari. Hij voegde hieraan toe: „De centrale regering kan zich ten volle voorbereiden voor een militaire actie tegen Katanga. Zij kan haar strijdkrach ten tot de tanden bewapenen, indien zij dat wenst. Aan de andere kant kan Katanga zich niet voor een strijd voorbereiden, daar de UNO de aanvoer van versterkingen kan beletten. Katanga heeft ermee ingestemd de huidige sterkte van zijn garnizoenen niet uit te breiden en de Katangese mare chaussee, die een buitenlandse politie macht vormt, is niet in staat oorlog te voeren". - Khiari verklaarde verder, dat troepen van de centrale Kongolese regering, die Katanga binnenkomen in het kader vah een politie-actie niét als buitenlandse troe pen zullen worden beschouwd. Het binnen komen van buitenlandse troepen zou ech ter als een schending der bestandsover eenkomst worden beschouwd. Volgens de Tunesiërs steunen slechts 750.000 van de 1.500.000 Katangese platte landsbewoners president Tsjombe. Dege nen, die hem steunen, beginnen eraan te twijfelen of zij niet het slachtoffer zullen worden van een nieuw soort kolonialisme, of dat zij eraan meewerken Katanga tof een bolwerk te maken van de Rhodesische statenbond. Al deze overwegingen beteke nen een aanzienlijke versterking van de positie der centrale Kongolese regering" Een andere woordvoerder van de UNO heeft vandaag in Elis&bethstad meegedeeld, dat de UNO de bestnadsovereenkost op schort tot Katanga de 190 Ieren, die in Ja- dotstad gevangen zijn genomen, uitlevert. Hij zei dat Tsjombe geen reden heeft op gegeven voor het niet nakomen van dit punt van het akkoord. Aangekomen bij de ingang van de be graafplaats waar ik een bejaarde vriend uitgeleide zou doen, zag ik dat iemand met een fiets aan de hand juist het domein van de doden verliet. Terwijl ik naar hem keek, had ik de gewaarwording dat mijn ogen zich door vele jaren heenboorden. Mijn herinnering rende met mijn ogen mee en zei mij dat die lange, wat stijve man daar met die fiets dezelfde was bij wie ik als jongen in de klas had gezeten, de laatste klas waarvan ik ooit deel had uit gemaakt. Daar ik tamelijk vroeg was, liep ik de rustig wandelende oude heer achterna en sprak hem aan. Hij keerde zijn gezicht met een vragende uitdrukking naar mij toe. Ik had me niet vergist: deze grijze man was dezelfde die, ook toen reeds grijs,- mij bijna veertig jaar geleden had opge leid voor het diploma waarmee ik mij aan de maatschappij zou presenteren. Hij herkende mij niet, hij kon zich mijn naam niet te binnen brengen. De school jongen van vroeger was immers al zo heel lang geen kind meer, maar opgeschoven in de rij der generaties en gaandeweg zelf ook, indien nog geen grijsaard, dan toch een grijzende geworden. De oude heer, hij was nu vierentachtig jaar, had vóór en na mij zoveel gezichten langs zich heen zien trekken, dat ik hem zijn vergeetachtigheid niet kwalijk kon ne men. Toch bleek zijn geheugen op vele punten niets van zijn scherpte te hebben verloren. Ik zou de waarheid geweld aandoen als ik verklaarde dat ik mij daar, bij die be graafplaats waar mijn oude meester het graf van zijn vrouw had bezocht, weer jong voelde worden. Toen ik bij hem in de bank zat, was hij ongeveer drie keer zo oud als ik. Nu was het leeftijdsverschil tussen ons zodanig gekrompen dat ik bijna twee derde van zijn jaren telde. Terwijl wij nog even in de heldere, zach te herfstdag tegenover elkaar stonden, ver telde hij mij dat hij niet lang geleden, na een huwelijk van zevenenvijftig jaar, zijn vrouw had verloren. Wie dit kon zeggen, had geen reden tot klagen. Maar toch. Wij namen afscheid van elkaar. De be grafenisstoet naderde. De oude meester vervolgde zijn weg en ik ging een plicht vervullen die wij allen vele malen in ons leven moeten nakomen. Totdat wij zelf bij het verleden worden ingelijfd en anderen ons het laatste geleide geven. Men volbrengt zulk een plicht gaarne, zij het niet opgewekt. Toch, met de gedachte aan die zevenenvijftig gelukkige huwelijks jaren, met het beeld van die rechte, rus tige man nog voor ogen, werd de droef geestigheid die de omgeving en de uit vaart opwekten, enigszins verzacht. Er zijn nog mensenlevens, er zijn nog verbintenis sen tussen mensen die harmonisch rijpen, bloeien en verwelken. Wellicht mocht ik dit als de laatste, en niet de minste, les van mijn oude mees ter beschouwen. Advertentie V" - J <s leder tablet Chefarine „4" bevat 4 beroemde geneesmiddelen, die elk afzonderlijk in de hele wereld beroemd zijn geworden. Een van deze middelen is Chefarox en dient In het bijzonder om de maag te beschermen. Ook zij die een gevoelige maag hebben kunnen zonder be zwaar Chefarine „4" gebruiken. Het is een ideaal middel om pijn of griep snel en doel treffend te bestrijden. f/ Bij pijn, griep of landerig" gevoel zorgt een enkel tablet, dat U met plezier Uw werk kunt doen! Kokera 20 tabletten f 0.80. Cholera-epidemie. De cholera-epidemie in de Indische deelstaat Bihar heeft 5.248 mensenlevens geëist, zo is maandag of ficieel in Nieuw Delhi bekendgemaakt. De epidemie duurde vier maanden. Russische raketproef. In de Sovjet-Unie is zondag een meertrapsraket gelanceerd, die na een geslaagde vlucht op het 12.000 kilometer verder gelegen doel in de Stille Oceaan is terechtgekomen, al dus meldt het Sovjetpersagentschap Tass. Het was de zesde proef in de hui dige serie. De proefnemingen zullen tot het einde van deze maand worden voort gezet. Medaille. De Oostduitse regering heeft een bronzen medaille van verdienste inge steld voor leden van de paramilitaire „strijdgroepen van de arbeidersklasse", die na de sluiting van de grens tussen Oost- en West-Berlijn deze grens bewa ken. Op de medaille is ondermeer de Brandenburger Poort afgebeeld. Geweten. Het gemeentelijk vervoerbedrijf in Hamburg heeft maandag van een vrouw in Siegburg een brief ontvangen, waarin zij haar spijt betuigt dat zij ge durende haar schooljaren in Hamburg van 1953 tot 1957, enkele malen zonder betalen van de tram gebruik heeft ge maakt. Als gewetensgeld sloot zij een bedrag van vijf mark in. Overdracht. De Westduitse luchtvaartin dustrie heeft maandag op het vliegveld Manching in Beieren de eerste in de bondsrepubliek gebouwde vliegtuigen van het type Fiat-g-91 en Lockheed-f-10 aan de minister van Defensie, Strauss, overgedragen. Polarisraket. Amerika's grootste met pro- jactielen uitgeruste kernonderzeeboot, heeft maandag zijn eerste Polarisraket vanaf de diepten van de Atlantische Oceaan afgevuurd. Het was het 6900 ton metende schip Ethan Ellen, het zesde vaartuig van Amerika's groeiende vloot van Polaris-onderzeeërs. Het projectiel moet een hoogte hebben bereikt van on geveer 1600 kilometer. Opruiend. In Karlsruhe is maandag een proces begonnen tegen vijf Westduitsers die worden beschuldigd van communis tische activiteit. Hun wordt ten laste ge legd het verspreiden van opruiende ge schriften, het beïnvloeden van stakingen en het veroorzaken van onrust. De be klaagden betwistten de bevoegdheid der rechters op grond van politieke partij digheid, hetgeen werd afgewezen Zendelingen aangehouden. Het Portugese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft maandag bekend gemaakt, dat vier Amerikaanse Methodisten-zendelingen in Angola zijn gevangen genomen op be schuldiging van collaboratie met de An golese terroristen. Massu. Generaal Massu heeft maandag zijn nieuwe functie van militair gouver neur van Metz en bevelhebber van het militaire gebied Oost-Frankrijk op zich genomen. Het is zijn eerste commando sinds hij door president de Gaulle als burgerlijk en militair bevelhebber in Al giers werd ontslagen naar aanleiding van een vraaggesprek met de Süd- deutsche Zeitung, waarin hij krachtig kritiek oefende op het beleid van de pre sident ten aanzien van Algerië. NEW YORK (Reuter) Afrikaanse en andere leden van de UNO-beheerschaps- commissie hebben gisteren aangedrongen op een onmiddellijk onderzoek naar de moord, die vrijdag jl. op prins Louis Rwa gasore, premier van het onder Belgisch bestuur staande mandaatgebied van Oerondi, werd gepleegd. De beheerschaps- commissie besloot na een heftig debat waarbij vooral Beglië het moest ontgel den, een onderzoek naar de moord op prins Rwagasore in te stellen. De sub commissie, die met het onderzoek is be last ,moet het hoofdkwartier van de UNO zo spoedig mogelijk rapport uitbrengen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3