Half jaar schorsing gevraagd tegen kapitein-eigenaar van kustvaarder Jubileumviering cvo-school te Velsen-Noord V. en D. opent 15 februari nieuw pand SPORT IN DE IJMOND K RAAD VOOR DE SCHEEPVAART Splinternieuwe „Evertsen" zonk na aanvaring door de „Favoriet" Draaiorgelconcours in Heemskerk Korte visserijberichten IISf Minister opent nieuwe weg Uitgeest-Alkmaar Kerkelijk jubileum schoolvereniging Broodsanering in de IJmond-N. op komst? „Kunst na Arbeid" speelde waardeloze klucht KOOT PIANO'S DINSDAG 17 OKTOBER 1961 Wasmachines - Centrifuges ANMB-ers bespraken vele vraagstukken ZIJLWEG 57 - HAARLEM „De Eendracht" uit Velsen bekroond ■98a s1* V Groenten in Castrieum deden het goed Mannenkoor „De Vriend schap" geeft zaterdag concert E. G. J. Wouters overleden na ongeval bij Hoogovens J. Bosch vierde zilveren onderwijs-jubileum Michiel A. de Ruyter houdt jazzlezing De „Banka" vlot De inspecteur voor de Scheepvaart heeft de Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam voorgesteld de 47-jarige kapitein eigenaar van de kustvaarder „Favoriet" E..E. uit Delfzijl, te straffen door hem de bevoegdheid om als kapitein op zee schepen te varen te ontnemen voor de tijd van zes maanden. De inspecteur, de heer J. F. van Doorn, was van oordeel dat kapitein E. de grootste schuld heeft aan de aanvaring van zijn schip met de kustvaarder „Evertsen" in de avond van de 24ste juni tijdens mist in het Engel se Kanaal, waarbij de pas nieuwe „Evert sen" zonk. De inspecteur vond dat de 40-jarige kapitein van de „Evertsen" M.T. uit Sneek, medeschuldig was aan deze aanvaring en stelde de raad voor hem te straffen door het uitspreken van een be risping. De aanvaring tussen de met tegenge stelde koers varende schepen geschiedde tijdens een dichte mist. Volgens de ka piteins was er op het moment der aan varing een zicht van ongeveer 500 meter. De „Favoriet" voer aan stuurboord op de „Evertsen" in en drong twee meter in dit schip door. De bemanning van de „Evertsen" ging via een uitgeworpen touwladder op de „Favoriet" over. Op dezelfde route heeft kapitein E. al eer der een aanvaring gehad, die in de af gelopen zomer door de raad werd be handeld. De inspecteur voor de Scheepvaart was van mening dat de langzame vaart van de „Evertsen", circa 4Va mijl, als aan vaardbaar kon worden beschouwd. De manoeuvres bij het in zicht komen van de „Favoriet", zijn, aldus de inspecteur volkomen juist geweest. Zijn enige cri- tiek op het beleid van de kapitein van de „Evertsen" was, dat er geen uitkijk op de bak stond. Er stond er wel een op de brug. Bij mist behoort te allen tijde een uitkijk op de bak te staan. Door het ontbreken daarvan achtte de inspecteur kapitein T. medeschuldig aan de aanvaring. Vervolgens gaf de inspecteur wat hij noemde een sombere opsomming van een groot aantal nalatigheden van de kapi tein van de „Favoriet": het na het in Advertentie VERKOOP - REPARATIE De grootste keuze en de beste service Het aloude en bekende adres Velserduinweg 173 - Telefoon 4402 KOOPT BIJ DE VAKMAN Er bestaan plannen om in Heemskerk een draaiorgelconcours te houden. Dit bleek in zaal Nijman te Heemskerk, waar zaterdag een draaiorgelavond is georgani seerd. Deze vormde een onderdeel van de actie om het orgel „De Oranjestad", eigen dom van de heer Theo Hollander, voor Heemskerk te behouden. De heer Hollander houdt dit orgel ge heel voor zijn plezier maar er zijn uiter aard onkosten die gedekt moeten worden. Ook wil hij af en toe een paar muziek boeken erbij kopen. Teneinde dit te bereiken gaat hij elke zaterdag de straat op en vraagt een kleine bijdrage. Ook kan men lid worden van „De kring van Draaiorgelvrienden". De geschiedenis van het draaiorgel „De Oranjestad" is een roemruchte. Omstreeks 1920 verscheen het orgel in een danszaal in België. Het was gemaakt in de fabrieken van Mortier in Antwerpen. „De Oranjestad" had een enorm front en een grote rij van instrumenten. Het had hier de functie van „dansorkest". In de crisisjaren devalueerde dit ook tot kermis- orgel. Hierna kwam het orgel in Rotter dam terecht en via Breda naar Den Haag. Hier werd het door de vereniging „De kring van Draaiorgelvrienden" opgeknapt en belandde tenslotte in Heemskerk. In 1958 deed het voor het eerst mee aan een concours en behaalde de tweede prijs. Ook de grammofoonplatenindustrie kreeg interesse. Er werd ondermeer een potpour ri van Italiaanse liedjes opgenomen. Het orgel is een Heemskerks bezit ge worden en ook het gemeentebestuur toon de reeds interesse. Een flink aantal leden van de Beambten groep van de Algemene Nederlandse Be- drijfsbond voor de Metaalnijverheid en de Electrotechnische Industrie, afdelingen Velsen-Noord, Beverwijk en Heemskerk, vergaderde maandagavond in Huize Terp sichore, onder voorzitterschap van de heer H. Schuurman uit Velsen-Noord. Nadat in een vacature in het bestuur was voorzien door de benoeming van de heer G. F. Heijneker uit Heemskerk, behandelde de heer P. Rijken enkele congresvoorstellen, waarbij kwam vast te staan dat er onder de leden nog wel enkele grieven zijn. De vacantie zou voor vele ambtenaren een probleem zijn, ook de werktijden werden besproken, waarbij bleek dat er nogal wat vraagpunten zijn. Voor deze groep beamb ten die boven de loongrens zijn zou bij werkloosheid de enige weg zijn: aan kloppen bij de Dienst van Sociale Zaken. Doch daar dit landelijk geregeld moet worden, wil men het hoofdbestuur van het N.V.V. hierop attent maken. Sommige leden wilden al iets weten om trent de jaarlijkse dividend-uitkering doch hieromtrent zou nog niets vast staan. Som migen waren van mening dat de arbeiders de gelegenheid zouden moeten hebben om ook in het bezit te komen van aandelen van Hoogovens. Men besefte wel dat dit niet dadelijk klaar zal zijn. Van elke af deling werden drie leden aangewezen om de op 13 januari van het volgend jaar in Krasnapolski te houden Vakgroepsverga dering bij te wonen. zicht komen van de „Evertsen" niet ge stopt te zijn, maar langzaam te gaan varen en een stuurboord manoeuvre te maken, die nergens op gebaseerd was. Voorts het lopen van een overmatige vaart van circa 6 a 7 mijl tijdens de aanvaring, het niet hebben van een uit kijk, het niet aangeven van zijn ma noeuvre, het niet regelmatig geven van een mistsein en tenslotte het niet laten repareren van de radar. De raadsman van de kapitein van de „Evertsen", mr. A. Schaberg, achtte het niet plaatsen van een uitkijk op de bak geen reden voor medeschuld van zijn cliënt. De aanvaring zou naar zijn me ning niet zijn geschied als de „Favoriet" wat minder vaart zou hebben gehad. De raadsman van de kapitein van de „Fa voriet", mr. G. D. Wicart, zeide o.m. dat beide kapiteins verrast zijn geweest door de mist en men zich vergist heeft in de positie ten opzichte van elkaar. „Als zou worden aangenomen, dat er sprake is van grove schuld dan zal mijn cliënt, die ook eigenaar is van de „Fa voriet", zich geconfronteerd zien meteen vrijwel levenslang niet te delgen schuld", aldus de raadsman. Hij deelde mede dat kapitein E. een dagvaarding heeft ge kregen in verband met een civiele vor dering van de zijde van de rederij van de „Evertsen". Ook voor de hele parti culiere kustvaart is deze zaak van be lang. Men vindt wel dat kapitein E. fouten heeft gemaakt, doch wanneer dit soort fouten op een vlotte wijze zou ge kwalificeerd worden als grove schuld, dan zo zegt men in deze kringen volgens pleiter zullen de kapiteins eigenaar geconfronteerd worden met niet te verzekeren risico's. De raadsman ver zocht de raad een uiterste voorzichtig heid te betrachten bij de formulering van de schuld en de ernst van het feit. De raad zal op 7 novermber uitspraak doen. 't NUT ZAG STEREOSCOPISCHE BEELDEN IN HEEMSKERK Voor het departement Heemskerk van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen is maandagavond een voordracht gehouden onder de titel „Het geheim van de scara- bee". Dit is een romantische reis die door middel van stereocopische beelden in kleu ren gaat door Europa, Mexico, Egypte en de Orient, waarbij men veel leerzame we tenswaardigheden te horen en te zien kreeg. Hierbij veerden kleurendia's in drie dimensies geprojecteerd. Naast de diepte werking was het tevens mogelijk om de beelden ook buiten het doek, dus in de zaal te projecteren, hierdoor kreeg de toe schouwer de illusie dat hij het beeld zou kunnen beetpakken. Daarnaast werd de be geleidende muziek zó weergegeven, dat de aanwezigen door de ruimtelijke weergave de indruk kregen dat een volledig orkest in de zaal aanwezig is. Het talrijke publiek genoot ten volle. In het openingswoord fveës de voorzitter de heer J. D. Vosselman Bosch op de mo gelijkheden voor de Nut's-leden om een aantal culturele avonden te bezoeken. Op het programma staan 30 oktober: Sca- pino-ballet, 29 november: Toneelgroep „Arena" en 26 december het Nederlands Kamerkoor. COLLECTE VOOR HUMANISTISCHE MILITAIRE TEHUIZEN Ten behoeve van de stichting van mili taire tehuizen zullen deze week in de ver schillende delen van de gemeente Velsen door het Humanistisch Thuisfront bus collecten worden gehouden. Men verzoekt ons te willen melden, dat collectanten zich voor dit doel kunnen aan melden bij de heer Munnikes, Arubastraat 25, te Santpoort, tel. 02560-7248; voor Drie huis bij de heer H. P. Brits, Waterland weg 2, tel. 02550-5908; voor IJmuiden-Oost bij mevrouw Schaar, Oosterduinweg 1, tel. 02550-7147; voor Velsen-Noord bij me vrouw Van Burgel-Sluis, Ogelwightstraat 20 en de heer E. Sanders, Wijkerstraat- weg 245, tel. 02510-3292. Advertentie HUUR-PIANO'S in ruime keuze De garnalen vangsten bedroegen in 1948 in de wereld 354.900.000 pond, in 1959 al 765.900.000 pond. In miljoenen ponden pro duceerden: Azië 369,2, Noord-Amerika 239, Europa 101,1, Zuid-Amerika 42,7, Afrika 9,1 Oceanië 3,9. In Europa was de verdeling: West-Duitsland 33,7, Spanje 19,3, Neder land 17,2, Noorwegen 12,7, Zweden 4,2, Frankrijk 4,1, Italië 3,9, Denemarken 3,1, Groot-Brittannië 2,5, België 1,4. De Arlanda, een nieuwe trawler voor Fleetwood, is 139 voet lang. Het visruim heeft een capaciteit van 10.500 kubieke voet. Voor Aberdeen is er ook een nieuwe trawler: de "Wilronwood. Dit schip is 108 voet lang. Met regeringssteun worden in Noorwe gen twintig nieuwe vissersschepen ge bouwd. Ze zullen 75,90 en 110 voet lang zijn De kosten zijn respectievelijk 45.000, 50.000 en 60.000. Ook bereidt het ontwikkelingsfonds de, bouw van drie gecombineerde schepen voor, die kunnen dienen voor lijnvisserij, visserij met seine-netten en trawlen. Drie Noorse werven hebben onafhankelijk hek trawlers ontworpen. In Syrië heeft men een vijfjarenplan voor de visserij ontworpen. Men heeft daar al geruime tijd met bezorgdheid gezien dat het slecht ging door gebrek aan modern materiaal, het niet kennen van de moder ne technische methoden en de onvoldoen de training. Ook het gebruik van dynamiet was een veelverbreid kwaad geworden in de visserij. De nieuwe regering gaat nu maatregelen nemen. Men wil nieuwe vis gronden zoeken, een onderzoekingsstation bouwen en een broedvijver inrichten. De viering van het zestigjarig bestaan van de schoolvereniging voor christelijk volksonderwijs „Uw Koninkrijk kome" en het vijftigjarig bestaan van de school voor CVO, te Velsen-Noord, stond maandag avond tijdens een receptie in het teken van de nieuwe onderwijswetgeving, zoals deze werd gerefereerd door de heer C. Kleijwegt, lid van de Tweede Kamer en oud-hoofdinspecteur van het kweekschool- onderwijs. Ds. H. P. Huisman, begroette als gas ten speciaal de spreker, en de heren M. Holl, rijksinspecteur van het lager onder wijs in de inspectie Zaandam, J. Algera, gemeentelijk inspecteur van het onder wijs in Velsen, die tevens het gemeente bestuur vertegenwoordigde, mr. L. J. Ee- venhuis, secretaris van de CVO te Den Haag, J. van der Woude, rector van het gemeentelijk lyceum te Beverwijk en de heer Zonneveld van de Hervormde Raad voor Kerk en school. De heer Kleijwegt wist op simpele wijze vast te stellen, dat de onderwijswetgeving gestalte geeft aan de school, waarin het kind zich dagelijks beweegt. De onderwijswetten, die reeds vele jaren gelden, voldoen niet meer aan de huidige dynamische ontwikkeling, waardoor behal ve tien jaar geleden een nieuwe kweek- schoolwet tot stand kwam en nu ook een wet bestaat voor het kleuteronderwijs, dat aan bepaalde normen is geboden om de kleuters te rijpen voor het bezoeken van de lagere scholen. Voor het voortgezet onderwijs, dat in al le opzichten en vrijwel op elk terrein haar toepassing moet vinden, is de zogenaam de Mammoetwet in het leven geroepen door minister Cals, die zijn ontwerp een zeer groot gebied laat bestrijken en daar voor bindende voorschriften heeft vastge legd. Deze wet betreft de kinderen van 12 tot 18 jaar in hoofdzaak en regelt de on derwijsmethoden- en instellingen van de lagere school af tot aan de universitaire opleiding. Hij wil hierdoor een algeheel overzicht op het onderwijsterrein bevorde ren en daarmede ook betrekken het nij verheids- en het landbouwonderwijs, die beide weer afzonderlijke opleidingen vra gen. Hoewel de Mammoetwet niet geheel vol doet lijkt het de heer Kleijwegt de meest aanvaardbare oplossing in de problema tiek, temeer aangezien achttien procent van HBS-leerlingen het einddiploma niet haalt, wat tot grote bezorgdheid aanleiding geeft. De minister kan zonder het recht te ontwrichten, bepalen waar en welke school op zijn plaats zal zijn, hetgeen met duide lijke voorbeelden werd geillustreerd. De heer Holl achtte het bij zijn geluk wensen belangrijk dat het schoolbestuur zich gedragen weet door de Kerk, die voor de school verantwoordelijkheid heeft. De heer W. B. Kleijwegt noemde hij als hoofd van de school een man bezield met idealisme. Voor het Velsense gemeentebe stuur gewaagde de heer Algera van de grote dankbaarheid, waarna mr. Evenhuis zich specialiseerde op de naamgeving van de vereniging „Uw Koninkrijk kome' daarbij opmerkende, dat alle onderwijs vernieuwing nog geen verbetering van situaties hoeft te scheppen. Alle aanwezigen maakten gebruik van de gelegenheid het schoolbestuur te com plimenteren, waarna een forum van de reeds genoemde personen zich bepaalde bij het gehouden referaat, dat grote belang stelling had. GROENTEPRIJZEN VAN MAANDAG De noteringen aan de Beverwijkse groenteveiling waren maandag: aardbeien 6298 doosje; aardbeien 350430 slof; an dijvie 715; sla 828; bloemkool 18-53 spinazie 3276; sperziebonen 68123; snij bonen 74144; pronkbonen 4596; bospeen 1534; waspeen 1228; prei 1021; uien 717; tomaten 2797. Sinds maart van dit jaar werkt men aan de Lange Nieuwstraat in IJmuiden nu al onafgebroken aan de voltooiing van het reusachtige winkelpand, dat de firma Vroom en Dreesmann daar gaat exploite ren. Het betonskelet, dat straks wordt op gevuld met hout, ramen en bakstenen, vordert met de dag en men stelt zich voor de winkelruimte op 15 februari van het volgend jaar open te stellen voor het publiek. Deze verkoopruimte zal overigens niet het gehele pand in beslag nemen. Zo als men op de afbeelding van de maquette, die wij onlangs in ons blad hebben afge drukt en die ook op een groot bord bij het werk staat afgebeeld, heeft kunnen zien zal men boven de winkelruimte nog enige woningen bouwen. Deze zullen bij de opening van het winkelpand echter nog niet klaar zijn. Een deel van het souter rain zal eveneens tot verkoopruimte wor den ingericht. Indien het de aannemings maatschappij n.v. Albouw uit Breda in derdaad lukt om in februari a.s. de ver koopruimte gereed te hebben, zal de ge hele bouw in iets meer dan een jaar zijn voltooid. Men deelde ons mede dat de nor male bouwtijd voor een dergelijk groot bouwwerk ongeveer twee jaar bedraagt. Dit weekeinde is in Krasnapolsky in Amsterdam door de Koninklijke Neder landse Federatie van Harmonie- en Fan faregezelschappen een nationaal federa tief concours gehouden. De fanfare „On derling Genoegen" uit Krommenie, die in de vaandelafdeling 11 l'/ï punt behaalde hetgeen een eerste prijs met lof ople verde kreeg tevens de door de com missaris der Koningin in de provincie Noordholland uitgeloofde medaille en een door het gemeentebestuur van Amster dam geschonken zilveren legpenning. In de harmonie vaandelafdeling behaal de „De Eendracht" uit Velsen de eerste prijs met 106*/a punt. Schaken Bij de schaakclub Weenink iri Beverwijk blijkt het clubkampioen P. Stet niet al te moeilijk zijn belagers van het lijf te hou den. Moest hij vorige week Ph. Bakker een remise toestaan, ditmaal betrad hij weer het pad der overwinningen, waarvan J. C. Muijen het onwillig slachtoffer werd. Slings herstelde zich ten koste van Vos. Evébeens in Beverwijk behaalde de Pat Mat-kampioen M. P. Suiker een zege op P. Tijssen waarmee hij er zorg voor droeg niet verder op de niet spelende ir. D. G. Huygen ten achter te komen. K. Comis handhaafde zich middels een zege op van Voorst Vader in de kopgroep. De uitslagen van de gespeelde partijen zijn: WEENINK. Hoofdgroep: SlingsVos 10; De KoterBurgerhout afgebr.; MuijenStet 01. Afd. 1: BosBeekhoven 10; OostendorpMoeijes 10; v. d. SluisNoordeman remise. Afd. 2A: De Jong—Van Kruistum 01; Zweers Meijer Beentjes 01; BrasMallien 01. Afd. 2B: v. d. OutenaarMonquil 10; Brethou- werVan Wendel 10. Senioren: Van VerseveldDe Lange 10; R. MeijerNij man 01; DinkgreveJ. Meijer 10; Ver duitNijkamp 01. Jeugdafd.: L. van Ma nenW. Bolte 10; P. LodewijksL. Dijk man 01; P. DijkmanDe Vogel 01; N. BolteVan Breugel 10; J. van Straten B. de Looze 01; KampsteegS. van Straten 01. PAT MAT. Afd. 1: SuikerTijssen 10; Van Voorst VaderComis 01. Afd. 2: Beentjesv. d. Berg afgebr.; De Heer Duin 01; VerkooijenAlting 01; Schro derDe Haas 01; Van ManenJanssen 10. Afd. 3: Van Vuurenv. d. Lelij 10; WesterBoerrigter 01; Houtsmuller Van Mourik 10; BurgerBijwaard 10. Afd. 4: Mevr. SanderseKuijs 01; Kuijs Kruijer 10. Jeugdafd.: Van Kampen Vessies 10; Jef HagenBiersterker 01; EggermontDe Reus 10. De competities worden deze week ver volgd, bij Pat Mat wordt bovendien de eerste bondswedstrijd voor het eerste tien tal gespeeld tegen VVV uit Alkmaar. Het team bestaat uit de volgende spelers: Sui ker, Zwart, Tijssen, Bannenberg, Roden berg, Van Voorst Vader, Comis, Slings, Huygen en Hart. Reserve: K. Schepel. Badminton Badmintonclub „Velsen" heeft de com petitie goed ingezet met een royale over winning op Haarlem. De mooiste pres tatie in deze wedstrijd werd geleverd door het double. Irnre Rietveld en Ronald Philips. Deze talenvolle jongelui wisten het te presteren het kampioenskoppel, Mej. W. Schutte en L. Alders, te ver slaan. Voor de aanvang van de wedstrijd werd dit Haarlemse koppel gehuldigd voor het behalen van het kampioenschap in het A District, doch het Velsense koppel liet zich hierdoor kennelijk niet intimideren en wist een prachtige zege uit het vuur te slepen. De rest van de wedstrijd werd een eenzijdige vertoning en na een 6-0 voorsprong geloofden de Velsenaren het wel en kon Haarlem de score nog een enigszins dragelijk karak ter geven. (6-2) Velsen II dat eveneens de eerste wed strijd moest spelen kwam er niet zo goed vanaf. Aanvankelijk was er een thuiswedstrijd voor dit team vastgesteld tegen D.E.S. II, doch de Haagse club verzocht de wedstrijd in Den Haag te mogen spelen omdat er zondag geen team samengesteld kin worden. De return match zal dan in Velsen gespeeld wor den. De Velsenaren hebben het echter wel moeten bezuren want nu kwamen ze in een zaal terecht welke volkomen on geschikt bleek voor deze sport. De vloer was spekglad en de spelers en speelsters hadden de grootste moeite om ter been te blijven, laat staan een goede partij te spelen. Zaalvoordeel moeten we dus hierbij wel als een verzachtende om standigheid laten gelden voor de 6-2 ne derlaag. In de retummatoh is Velsen II vast besloten om te laten zien dat deze wedstrijd op een vergissing berustte. De competitie voor de overige teams van Velsen begint 28 oktober a.s. Deze teams zijn in de districtscompetitie inge deeld. In de le klasse speelt Velsen 3, terwijl in de 2e klasse Velsen ver tegenwoordigd wordt door het 4e, 5e en 6e team. ■HfmwMi «e fS» mmmÊntr,1 «s Maandag werd op de veiling van „Ons Belang" te Castrieum een zeer goede prijs betaald voor sperziebonen en kassnijbonen. De eerste groenten draaiden rond de gul den en de snijbonen kwamen zelfs tot 1.32 per kilogram. Daarnaast echter was er nog voldoende belangstelling voor sla en andijvie. De aardbeien die nog steeds worden aangevoerd brachten eveneens een zeer goede prijs op. De noteringen van maandag waren: bos peen 817; sperziebonen 6398; andijvie 13 1/jaardbeien 5990; prei 1318; bloem kool 22; sla 46V2; kassnijbonen 1,32; groene kool IOV2; knolselderie 9. Het Beverwijkse mannenkoor „De Vriendschap" geeft zaterdagavond in het Kennemer Theater een concert, waaraan solistische medewerking wordt verleend door de Heemskerkse pianist Rinus Groot. Voor de pauze treden koor en pianist op, nadien volgt een show-programma m.m.v. de „Monica's", het „Marind-trio", „IJmond- trio" en „Los Venderos". Er is bal na. Maandag 16 oktober is in het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk overleden de heer E. G. J. Wouters uit Noordwijk aan Zee, lid van het personeel van de N.V. Nelis. De heer Wouters werd op woensdag 4 oktober jongstleden slachtoffer van een on geval in de Martinstaalfabriek van de Ko ninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden. Hij was gehuwd en had vier kinderen. Hij bereikte de leeftijd van 38 jaar. De minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals, zal op maandag 30 oktober het gedeelte Uitgeest-Alkmaar van rijksweg 9 en aansluitende wegen officieel voor het verkeer openstellen. In restaurant Brandjes te Uitgeest zal na een rede door de burgemeester van Uitgeest, de heer H. J. J. Aalders, de hoofdingenieur-directeur van de directie Noordholland van Rijkswaterstaat, ir. A K. W. Unger, een uiteenzetting geven over de nieuwe verkeersverbinding. In de namiddag zal minister Korthals in het gemeentelijk museum te Alkmaar een rede houden. Ook zullen inleidingen wor den gehouden door dr. M. J. Prinsen, Com missaris der Koningin in de provincie Noordholland, door mr. H. J. Wytema, burgemeester van Alkmaar. In één der bijlokalen van de Maranatha- kerk in Castrieum is zaterdagmiddag het hoofd van de Christelijke Nationale School te Bakkum, de heer J. Bosch gehuldigd wegens zijn 25-jarig dienstverband bij het onderwijs.» Burgemeester C. F. Smeets sprak de jubilaris toe nadat hem door de vice-voorzitter van de schoolvereniging namens de ouders en leden van de school vereniging een tropisch aquarium was aan geboden. De inspecteur van het onderwijs, de heer Knippen huldigde, in waarderende be woordingen de ijver en geest van de jubi laris waardoor de school in de laatste jaren zo'n grote vlucht had genomen. Namens de hoofden van scholen en collega's sprak ten slotte de heer Bodewes (hoofd van de St. Cuneraschool), die de heer Bosch dank bracht voor de vriendschappelijke samen werking. De jubilaris dankte de aanwezigen voor hun waarderende woorden en gelukwensen. De Hervormde Noorderkerk in Velsen- Noord was zondagmorgen vol bezet we gens de kerkelijke jubileumviering van het zestigjarig bestaan van de Christe lijke schoolvereniging „Uw Koninkrijk kome" en het vijftigjarig bestaan van de huidige Del Court van Krimpenschool. Prof. dr. G. C. van Niftrik, die de jubileumdienst leidde, ging in zijn predi king uit van Lukas 1:17, waarvan hij het middelste deel van de tekst „Om te be keren de harten der vaderen tot de kin deren" aanwendde om te illustreren hoe in de huidige tijd de kinderen het hart wenden tot de vaders. Het is opvallend welke grote verschillen er tussen oude ren en kinderen bestaan. De hoogleraar schetste hoe men in de loop van zestig en vijftig jaar heeft getracht de jeugd tot Christus te brengen, maar of men oud of jong is, men zal tegenover God altijd kind blijven. Als men kind is zal men het evange lie beter kunnen begrijpen. Het leven is een generale repetitie voor het hierna maals, besloot prof. Van Nifrik. Een kinderkoor verleende aan deze bij zondere kerkdienst medewerking. Naar wij van welingelichte zijde verne men is er door de bakkerspatroons in de IJmond-noord een saneringscommissie in het leven geroepen, die zich reeds gerui me tijd bezighoudt met het vraagstuk, evenals dat vijftien jaar geleden met de melkslijters het geval is geweest, tot een sanering te komen bij de broodbezorging in vastgestelde wijken. In feite heeft de firma Winkel uit Vel- sen-noord, die met haar broodfabriek on geveer zeventig procent van de broodle verantie in dit gebied heeft, met haar broodbezorgers al een sanering, een ver deling van deze bezorging over een aan tal broodbezorgers, in toepassing gebracht. Zowel economisch als in verband met de personeelsvoorziening wordt het wense lijk geacht een dergelijke sanering door te voeren, hoewel dit ongetwijfeld nog wel op moeilijkheden zal stuiten. Daarom juist is de saneringscommissie van de bakkers patroons bezig om een ontwerp tot sane ring te vinden, dat alle partijen, maar ook de afnemers zal bevredigen. Uiteraard is nog niet te voorspellen wan neer deze sanering in praktijk zal worden gebracht, maar alle tekenen wijzen er op, dat dit niet lang meer zal duren. Een der gelijke sanering vindt reeds toepassing in Soest, Doetinchem en Voorschoten. Mocht naast de „Oscar", de „Edison" en andere begeerde onderscheidingen, ook nog eens een soort troostprijs worden uit geloofd voor de slechtste klucht van het jaar, dan zouden wij Jack Bess stellig als één der grootste kanshebbers moeten be schouwen. In dit geval zou hem na het (schrijven van de klucht „Gijs bekijkt 't", een dergelijke „onderscheiding" vrijwel niet meer kunnen ontgaan. Jack Bess heeft alle clichéfiguren uit de klassieke Duitse klucht nog eens bijeengevoerd,zon der echter over de bedrevenheid van een Blumenthal of Kadelburg te beschikken, waarmee in ieder geval nog een virtuoze verwikkeling zou zijn gewaarborgd. Aldus kwam de auteur niet verder dan een schetsmatig aangegeven verhaal, waarin een rijkgeworden conservenfabrikant als de traditionele pantoffelheld de hoofdrol vervult. Volgens hetzelfde kluchtspelgebruik, mag deze zich in het bezit verheugen van een harpij van een echtgenote, tegenover wie hij zijn avontuurtjes camoufleert met vergaderingsbezoek aan een gefingeerde bond ter verbetering van het moreel. Vol gens de regels van het spel, laat mevrouw geen middel onbeproefd hun dochter in con tact te brengen met een kwal van een jonkheer, waarbij tot verhoging van de pret de echte beminde door huisknecht Gijs als chauffeur wordt binnengesmok keld. Vanzelfsprekend komt ook één der vriendinnetjes van papa de boel nog even op stelten zetten. De humor van het ge val bestaat dan verder uit het feit, dat mevrouw hardnekkig „Jeanne" wil wor den genoemd, doch door haar echtgenoot even halsstarrig met „Jet" wordt aange sproken, of soortgelijke flauwe bedenksels. Op deze wijze komt het geheel niet boven het peil, dat vroeger als voordrachten voor bruiloften en partijen werd verkocht. De toneelvereniging „Kunst na Arbeid" uit Beverwijk, welke deze zouteloze klucht zaterdagavond in het Kennemer theater heeft opgevoerd, verontschuldigde deze ongelukkige keuze met de omstandigheid, dat de regisseuse, mevrouw Ruth Snel, wegens een ernstige ziekte geruime tijd niet beschikbaar is geweest. En toen zij kort geleden de leiding weer op zich nam, viel er ook voor haar weinig meer te red den. Aangenomen dan altijd, dat van een dergelijk prul nog iets zou kunnen worden terecht gebracht. Uw recensent had dan ook spoedig bekeken, dat „Gijs bekijkt 't" zijn aanwezigheid niet langer dan het eer ste bedrijf noodzakelijk maakte. Om de zelfde reden acht hij zich van de plicht ontslagen de spelers individueel te noe men. Jan van Dam Als onderdeel van een door de Hervorm de gemeente IJmuiden te organiseren ge- zinsweek, wordt de jeugd uitgenodigd voor een interessante avond in het Her vormde Jeugdgebouw op donderdag 19 ok tober aanstaande. De bekende musicoloog Michiel A. de Ruyter zal een lezing hou den over de jazzmuziek, haar geschiedenis en haar verschijningsvormen. De titel is „Van jazz tot gospel". De heer Adeboi uit Den Haag zal enkele spirituals zingen. De Heer Eugene James zal enkele neger verzen declameren. De aanvang is gesteld op 8 uur des avonds. De Groninger kustvaarder „Banka", die ten noordwesten van Langeland (Denemar ken) aan de grond was gelopen, is vlot- gesleept en naar Svenborg doorgevaren. Daar wordt een deel van de lading graan gelost. Een onderzoek zal moeten uitwijzen, in hoeverre de bodem is beschadigd en of de kustvaarder zijn reis kan vervolgen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 4