Weer wordt beïnvloed; deel van pool-ijs zou smelten Kroesj'tsj'ev verduidelijkt nieuw partijprogramma HET WEER Zevenj'arig meisj'e door twee neefjes in Huizen vermoord "««"ZEEP Depressie deed de barometer snel dalen Aanval op voormalige president Hoofdprijs toto in zeven delen Beslag op sleepboot „Noord-Holland" is opgeschort Wraak wegens aanbrengen van diefstalletje Enkele schepen in moeilijkheden éee MORRIS 'éeforeyou êuy! GESCHENKvSpakkRg DAGBLAD VOOR VE LSE N - IJ M UIDE N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Kroesjtsjev opent congres Nog veel wind In de krant van heden: Beschadigd netvlies Bemanning komt morgen thuis Het woord is aan Jager kreeg schot hagel in oog is Uw T.V. defect BEL. .2 YSpKiriHat Partijcongres in Moskou SUÊDE DAMES- EN HERENJASJES 2 STUKS 1.85 -3 ST. 2.50 46e JAARGANG NUMMER 294 WOENSDAG. 18 OKTOBER 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van di Kennedy vraagt Kremlin explosie van super-kernbom af te gelasten Premier Kroesjtsjev van de Sovjet- Unie heeft gisteren het congres van de Russische communistische partij in Moskou formeel geopend. Achter de partijleider, die zijn medailles draagt, twee leden van het partijpresidium: de politieke raadsman Mikhail Soeslov (links) en de eerste vice-premier Anas- tas Mikojan(rechts). (Telefoto). WASHINGTON (UPI) Het Witte Huis heeft gisteravond een beroep gedaan op de Sovjet-Unie om af te zien van het plan een 50-megaton kernbom (50 miljoen ton t.n.t.) tot ontploffing te brengen. Premier Kroesjtsjev kondigde gisteren op het communistische partijcongres aan, dat het in de bedoeling ligt in de tweede helft van deze maand een dergelijke krach tige bom tot ontploffing te brengen. In de verklaring van het Witte Huis werd gezegd, dat de Verenigde Staten reeds sinds 1957 over de technische ken nis beschikken om bommen van 50 tot 100 megaton te vervaardigen. Het tot ontplof fing brengen van een dergelijke bom door de Sovjet-Unie kan slechts een politiek doel hebben, aldus de verklaring van het Witte Huis. Het Russische volk heeft overigens gisteren pas voor het eerst vernomen dat zijn regering bezig is een serie kern proeven te nemen en van plan is deze maand een H-bom van 50 megaton tot ontploffing te brengen. Men kon daar van kennis nemen uit de tekst van Kroesjtsjevs redevoering, die via de Rus sische radio werd voorgelezen. Behalve de aankondiging indertijd dat de kern proeven zouden worden hervat, had het Kremlin verder over de proeven zelf ge zwegen. Een explosie van een bom van 50 mega ton zou de grootste ontploffing in de ge schiedenis zijn zo menen intussen Ameri kaanse deskundigen. Er zou meer radioac tieve afval worden vrijgemaakt dan in wel- MOSKOU (Reuter-AFP-Tass) Kroesjt sjev begon vandaag op de tweede dag van het communistische congres in Mos kou zijn uiteenzetting van het nieuwe partijprogramma met te zeggen, dat in de tweede helft van deze eeuw het commu nisme zichzelf in de wereld zal vestigen, nadat het socialisme dit in de eerste helft van deze eeuw had gedaan. Over de Sov jet-Unie zei hij, dat de reële lonen der arbeiders met 480 percent zijn gestegen en die der boeren met 500 percent. In ont wikkelde kapitalistische landen is een op de negen arbeiders werkloos, aldus de par tijleider. Als voornaamste doel noemde hij het vestigen van een socialistische wereld gemeenschap. Tegen 1980 zal het nieuwe programma volgens de premier, de volgende resul taten hebben bereikt: De Sovjet-Unie zal de grootste industriële mogendheid ter wereld zijn geworden. Aangezien de socialistische krachten der wereld het machtsevenwicht bewaren zal de barometer van het inter nationale weer op helder staan. De drei ging van een wereldoorlog is voorbij en zal nooit terugkeren. De Russische indus trie zal bijna twee maal zo veel industrië le goederen produceren als nu door de ge hele niet-socialistische wereld wordt ge maakt. De levensstandaard zal hoger zijn dan in welk kapitalistisch land ook. Gisteren had de Russische premier in het tweede deel van zijn openingsrede gezegd, dat maarschalk Vorosjilov, die president van de Sovjet-Unie is geweest, tot de anti- partijgroep behoort, die zich tegen de Le ninistische partijlijn heeft verzet. Deze groep bestond uit Molotov, Kaganovitsj, Malenkov, Vorosjilov, Boelganin, Pervoe- chin, Saboerov en Sjepilov. Roerloos Het beleid van de partij tegen de scha delijke gevolgen van de persoonsverheer lijking is ook door de Albanese commu nistische leiders niet goed begrepen, aldus Kroesjtsjev. De Russische partij zal ech ter volgens hem alles doen wat in haar vermogen ligt, om te verzekeren dat Al banië schouder aan schouder met alle so cialistische landen marcheert. Er is geen Albanese vertegenwoordiger op het huidi ge congres. De Chinese minister-president, Tsjoe en- Lai, zat roerloos in zijn stoel toen Kroesjt sjev over de strijd tegen de gevolgen van persoonsverheerlijking sprak. Hij applau- Verwachting tot morgenavond: Vrij koud en half tot zwaar be wolkt met nu en dan buien. Harde tot vrij krachtige, maar aanvankelijk aan de kust nog stormachtige noordelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. disseerd'e geen enkele maal tijdens Kroesjt sjevs woorden over persoonsverheerlijking en over de afwezigheid van de Albanese partijleiders. Over Nieuw-Guinea zei de Sovjet-pre mier: -„De Nederlandse kolonialisten wei geren hardnekkig het Indonesische volk zijn oude land West-Irian terug te geven." Weerrapporten1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Horen en Zien 4 Kunst 4 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Feuilleton 7 Panda en andere beeldverhalen 7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's ke proevenreeks in het verleden ook. Een dergelijke bom heeft een kracht, die 2.500 maal zo sterk is als de kernbommen, wel^e in 1945 op Hirosjima en Nagasaki wer'den gegooid. De kracht van alle bom men, die de Amerikaanse en de Britse luchtmacht in de Tweede Wereldoorlog op Duitsland en de door de Duitsers bezette gebieden hebben geworpen, bedroeg nog geen twee miljoen ton of slechts een vijf entwintigste van de kracht van een kern bom van 50 megaton. Een bom van dit type kan voorts een stad als New York, Londen of Parijs ver nietigen. De directe gevolgen zullen zich tot veertig a vijftig kilometer van het cen trum van de ontploffing uitstrekken. Als de Russen een dergelijke bom, wat niet onwaarschijnlijk is, boven het Noordpool gebied tot ontploffing zullen brengen, zal dit zeker gevolgen voor het weer hebben en tot een niet te verwaarlozen smelting van het ijs in dat gebied leiden. De Amerikaanse kernfysicus dr. Ralph Lapp heeft in Washington als zijn mening te kennen gegeven, dat de Russen hun su- perbom met behulp van een raket op een hoogte van 160 kilometer tot explosie zul len moeten brengen. Zelfs dan zou het ech ter voor mensen, die in een gebied Van 2,5 miljoen vierkante kilometer van het springpunt wonen, gevaarlijk iijn naar de lucht ie kijken, waardoor zij namelijk een beschadiging van het netvlies kunnen op lopen. Bij offensief gebruik zal volgens dr. Lapp de bom een gat slaan van 120 meter diep en 2,5 kilometer breed. Binnen vijf tien kilometer afstand zullen alle stenen huizen worden vernietigd. Dit zal ook het geval zijn met de houten woningen die bin nen 25 kilometer van het centrum van de explosie zijn gelegen. Binnen 11,5 kilome ter zal elk levend wezen worden gedood. Tot op 75 kilometer afstand zullen de be woners van het getroffen gebied tweede graads-brandwonden oplopen, aldus dr. Lapp. Hij meent dat, afhankelijk van het weer, 25.000 tot 50.000 vierkante kilometer be smet slag. zal worden met radio-actieve neer- STRAATSBURG (UPI) Het Europese parlement in Straatsburg heeft dinsdag zijn scherpe afkeuring uitgesproken over „de langzame vergiftiging van de mens heid" door de Russische kernproeven in de dampkring. Tijdens de zitting van dinsdag verklaarde de voorzitter van de Euratoom- commissie, de Italiaan Enrico Medi, dat winden met een gemiddelde snelheid van 48 kilometer per uur de radioactieve af val binnen twintig tot dertig dagen over de gehele wereld zouden meevoeren. „Het volle effect van de kernbommen, die op Hirosjima en Nagasaki zijn gewor pen, is nu nog niet eens bekend", zo voegde hij eraan toe. In de politieke commissie van de UNO kwam men gisteren niet tot een beslissing over een onderzoek naar het gevaar van kernstraling. Op Pools verzoek besloot men met 49 tegen 26 stemmen tot uitstel van de behandeling van ondermeer een Canadese en een Indische resolutie, die maandag waren ingediend en waarin werd aangedrongen Op het verzamelen van ge gevens over de radio-activiteit, respectie velijk op stopzetting van de huidige kern proeven. Vanmiddag om 12 uur waren bij het bondsbureau van de K.N.V.B. in Den Haag 7 meldingen binnengekomen van deelne mers aan de sporttoto van zondag, die al le dertien uitslagen juist hadden voorspeld. Zij zullen ieder een bedrag van 19.380 gulden ontvangen. Voor de tweede prijs meldden zich 456 deelnemers, waarvan er 3 twee kolommen met 12 goede uitslagen hadden. Zij krijgen per kolom onge veer 160 gulden. Bij de prijs van de gelijke spelen was de spoeling dit keer wel erg dun. Maar liefst 2426 deelnemers voorspelden name lijk vijf gelijke spelen goed. Bij hen waren er 19 met twee kolommen. Per goed inge vuld rijtje bedraagt het prijzengeld hier door slechts ongeveer 15 gulden. DJAKARTA De opdracht tot confiska- tie van de zeesleepboot „Noord-Holland" is opgeschort hangende het daartegen inge stelde beroep, zo hebben Indonesische auto riteiten meegedeeld. Bij het vonnis, waar bij kapitein Edelenbosch en eerste stuur man Meijer werden veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf met aftrek ge lastte de rechtbank ook inbeslagneming van de sleepboot. De Nederlanders gaven toen te kennen dat zij van plan waren in beroep te gaan tegen de inbeslagneming van de sleepboot. De zeventien leden van de bemanning va de „Noord-Holland", die nog in Singapore Winston Churchill: Wij moeten ertegen waken een ge meenschap op te bouwen, waarin nie mand meer meetelt behalve een poli ticus, een militair en een ambtenaar verbleven, zijn nu per vliegtuig onderweg naar Nederland. Zij worden donderdag morgen op Schiphol verwacht. De familieleden zijn op de hoogte ge steld en zullen de bemanningsleden per autobus ophalen. Met de aankomst van deze zeventien zul len 25 van de 27 opvarenden weer thuis zijn. Reeds eerder kwamen de zeven ont snapte opvarenden aan en zondag arriveer de de tweede-werktuigkundige, de heer P. Roos, die eerder was vertrokken omdat zijn moeder ernstig ziek is. Kapitein Edelenbosch en eerste stuur man Meijer moeten nog tot begin novem ber hun straf in Djakarta ondergaan. (Van onze Amsterdamse redacteur) Het vreselijke vermoeden dat sinds de verdwijning van de 7-jarige Clazina Bun schoten uit Huizen was gerezen, is be waarheid: speurende militairen hebben dinsdagmiddag het levenloze lichaam van het kind aangetroffen in een sloot van het erfgooiersgebied de Meent. Het was aan handen en voeten gebonden. Enige uren later werd de officier van Justitie op het politiebureau van Huizen geconfronteerd met de ontstellendste be kentenis uit zijn loopbaan: twee broers, 13 en 14 jaar oud, neefjes van het slacht offer, bekenden hun nichtje in koelen bloede uit wraak te hebben vermoord. De kleine Clazina, een geestelijk zwak ontwikkeld meisje, werd vermist sinds zondagmiddag vier uur, toen zij niet was teruggekeerd van een wandeling met haar 4-jarig broertje, dat geen duidelijke verkla ring van haar verdwijning kon geven. Zon- De landbouwer P. A. H. uit de buurt schap Beuningen bij Oldenzaal is tijdens de jacht in het linkeroog geschoten. Het ongeval geschiedde bij de Hanhofweg in de Lutte, waar de man met enige vrien den aan het jagen was op fazanten. Hij zal waarschijnlijk het linkeroog moeten missen. Advertentie het is hamol creme die uw huid en uw teint de ideale verzorging geeft. hamol Schoonheid uit Zwitserland. Advertentie 5 4 2 8 2 tel.11470 6 2 0 5 3 snellebillijke reparatie A<vKw.'.v. In het reusachtige nieuwe Kremlin- theater te Moskou kwamen gisteren 4.398 afgevaardigden uit de Sovjet- Unie bijeen voor het 22ste congres van de Russische communistische partij, dat, voor het eerst sinds 1919, een nieuw partijprogram zal aannemen. Op de massale bijeenkomst zijn afgevaar digden aanwezig uit tachtig landen. Deze opname werd gemaakt toen de aanwezigen applaudisseerden voor pre mier Kroesjtsjev, die de officiële ope ning verrichtte. (Telefoto) Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 'Advertentie MOUSON dagavond, de daaropvolgende nacht en de gehele maandag zocht de politie van Hui zen in en om het stadje, terwijl alom werd nagegaan of iemand het meisje ook had gezien. De radio zond een opsporingsbe richt uit. Dinsdagmorgen werd besloten de Meent, het zeer uitgestrekte gemeenschappelijke weidegebied bij Huizen, grondig te door zoeken. Hiertoe werd een beroep gedaan op een honderdtal militairen, dat in de loop van de ochtend in de stromende re gen systematisch het met sloten en weg getjes doorkruiste terrein begon uit te kammen. Om half één 's middags trof één van de soldaten naast een hooimijt bij een land weg sokjes en een brilletje aan, die als eigendom van het vermiste kind werden herkend. Enige ogenblikken later deed men in een sloot een lugubere ontdekking: uit een in de ondiepe sloot geworpen berg hooi staken twee kindervoetjes. Toen het hooi was verwijderd, trof men in de sloot het lichaam van het meisje aan. De beentjes waren met een dik touw bij een gebonden. Een dunner touw was op dilettanterige wijze om de hals bevestigd. De kleding was verfomfaaid. Op het Huizer politiebureau werd be raadslaagd over de mogelijke daders. De politie bracht daarbij een tweede incident te berde, dat zich zondag had afgespeeld. In de nacht van zondag op maandag na melijk waren twee neefjes van Clazina, de 14-jarige Jan en de 13-jarige Klaas B., de ouderlijke woning ontvlucht en werden pas maandagmorgen in de omgeving van het plaatsje gevonden, terwijl zij op een gesto len bromfiets rondtoerden. Beide knapen zijn goede bekenden van de politie. Zij zijn meermalen wegens diefstalletjes ge pakt en beiden vertoefden reeds enige tijd in een opvoedingsgesticht, waaruit één hunner al eens is ontvlucht. Ook was het al meer voorgekomen dat zij er 's nachts heimelijk op uit trokken. Om 6 uur gisteravond zijn de beide jon gens die na de bromfietsdiefstal weer op vrije voeten waren gesteld door de politie van huis gehaald. Op het bureau werden zij over de verdwijning van Clazi na danig aan de tand gevoeld. De jongste viel al spoedig door de mand. Even later gaf ook zijn broer toe het nichtje met op zet te hebben vermoord. Als motief werd aangevoerd dat de kleine Clazina hen eni ge tijd geleden na een diefstalletje zou hebben „verraden". De jongens hebben verteld, dat zij Clazi na zondagmiddag hebben zien lopen en haar met snoepjes naar de stille Meent heb ben meegelokt. Daarna zijn zij twee kilo meter diep met haar de Meent ingegaan, waar zij hun gruwelijke daad, waarvoor zij het plan tevoren hadden gemaakt, hebben volbracht. Zij hebben toegegeven het meis je in de sloot te hebben gelegd en haar te hebben bedekt met uit de hooimijt getrok ken hooi. De beide knapen zullen vermoedelijk van het politiebureau naar het huis van bewa ring in Amsterdam worden overgebracht, waar de rechter-commissaris, die tevens kinderrechter is, zich met deze volgens de officier van Justitie strafrechtelijk uiterst moeilijke zaak zal bezighouden. (Van onze weerkundige medewerker) Het fraaie en warme herfstweer dat vijf weken duurde is abrupt afgebroken. Met een sneltreinvaart is gisteren een actieve stormdepressie van Schotland naar ons land getrokken vergezeld van regen en storm. Het hogedrukgebied, dat ons nog zo'n fraai weekeinde bracht, heeft zich zeer snel naar de Balkan teruggetrokken. De barometer daalde gisteren in snel tem po. Was de stand 's morgens nog 755 mil limeter, gisteravond was deze 740 mm. De kern van de depressie trok over het noorden van ons land naar het oosten en het koufront bereikte tegen vijf uur gis teravond met onweersbuien onze kust, waarna de wind naar noordwest ruimde. Uit de omgeving van IJsland wordt nu koude onstabiele lucht aangevoerd, die tot op grote hoogte zeer koud is. De tempera tuur op 6000 meter hoogte kan van -2 gra den tot -3 graden C. dalen hetgeen boven het relatief warme Noordzeewater (16 C.) zware buien veroorzaakt, mogelijk met ha gel en onweer. Dit betekent dat de komen de dagen in ons kustgebied vrij veel re gen verwacht kan worden. De storm heeft enkele schepen in moei lijkheden gebracht. In de afgelopen nacht strandde het Zweedse vrachtschip „Vibe- ke Christensen" (1370 ton) dat van Dor drecht op weg was naar Emden op de Rot- tumerplaat. De reddingboot „Insulinde", die uit Schiermonnikoog uitvoer om hulp te bieden aan het Zweedse schip, kreeg averij en moest naar de haven terugke ren. In haar plaats vertrok omstreeks half zes de „Willem Horsman" naar het Zweedse schip, dat echter niet in gevaar verkeerde. De „Insulinde" was nauwelijks vertrokken, toen de reddingboot tegen een onverlichte modderbak voer van de aan nemingsfirma Zanen en Verstoep uit Zaan dam, die dwars in het vaarwater lag. De „Insulinde" maakte water in de voor- piek en moest dientengevolge terugkeren. De sleepboot „Bugier" van Borkum was toen reeds naar het Zweedse schip geva ren evenals de sleepboot „Atlas" van Bor kum. De Zweedse kapitein heeft echter de hulp van de sleepboten geweigerd. Waar schijnlijk wilde hij trachten om bij de ho ge waterstand van vanmiddag 3 uur los te komen. Sleep verloren De Hondurese sleepboot „Enrico" heeft op de Noordzee zijn sleep verloren. Deze sleep bestond uit een oud marinevaartuifc dat geen runners aan boord had. Het drijf nu ten zuiden van de Doggersbank, op on geveer 80 mijl van Huil. De sleepboot „Loire" van L. Smit, me een „lake"-bak, de „Harry W. M. Hosfod op sleeptouw, is op ongeveer 35 mijl var Den Helder door het slechte weer in moei lijkheden geraakt doordat het niet langei mogelijk bleek de lege ertsbak in de koer> te houden. De sleepboot seinde dat het dt sleep had losgegooid waarna de „Harrj Hosfod" voor anker is gegaan. Later kreej. de „Loire" assistentie van de sleper „Wit te Zee". Als de ankers van de „Hosfod houden zal beter weer worden afgewachl voordat de sleepreis zal worden vervolgd Circustent in tweeën De storm is er oorzaak van geweest, da de voorstelling van circus Williams, da zijn tenten op het Haagse Malieveld hee' opgeslagen, gisteravond niet doorging. D tent waarin de twaalf olifanten van het cit cus zijn gehuisvest, werd namelijk door d storm in tweeën gescheurd. De dikhuid moesten daarom worden ondergebracht 1 de eigenlijke circustent Er is nu een nie we tent voor de olifanten onderweg Keulen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1