Nasser - met blindheid geslagen - had geen oog voor Syrische vernedering Coup m Damascus maakt einde aan Arabische droom A Westduitse kabinetsformatie in een beslissend stadium Lof van Neue Zürcher Zeitung voor Nederlandse regering NEDO-MEX ■M t iOSRAM Weer Amerikaanse basis in Frankrijk BOUMAN Westberlijnse PTT maakt overuren „Aanslag tegen veiligheid van West-Europa is mislukt KLM-toestellen iets meer radioactief Amerikaans contact met twee FLN-ministers DONDERDAG 19 OKTOBER 1961 13 Gedeukt prestige Persoonlijke magie Damascus vandaag Alle grenskwesties tussen China en Nepal opgelost tliii COLBERT PANTALON NIEUWE STIJL STOF MAN ABOUT TOWN MEMBER OF INTERNATIONAL FASHION COUNCIL Mende wekt groeiend verzet in liberale gelederen <9* A MORGENAVOND van 19-22 uur MEUBELEN KIJKEN BIJ BOUMAN ■T* Te laat Steeds meer NIEUWE ZENDING ONTVANGEN AFFAIRE-GOL UB lampen van Ceta-Bever V.N.-ontwikkelingshulp boven 100 min. Aan dat gemartel Rennies nemen! i (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) DAMASCUS, oktober. De Syriërs kijken nóg over hun schouder, voordat zij een buitenlander antwoord geven. Het is alsof zij zich ervan willen ver gewissen dat er niemand achter hen staat van de „Mahabes", de geheime politie van kolonel Abdel Amid Serrazj. Maar de kille kolonel zit nu zelf achter de tralies waarmee hij vier jaar lang de viereneenhalf miljoen Syrische burgers van de Verenigde Arabische Republiek heeft bedreigd. Is die blik over de schouders dan een gewoontegebaar, een Pavlov-reactie, geworden? Het neuro tische Syrië is een broedplaats van staatsgrepen. Serrazj's geheime politie is twee weken na de breuk met Egypte al door een nieuwe vervangen. Dr. Koezbari's voorlopige regering prijst de democratie aan, maar er zitten weer stille mannen in de hal van het hotel New Omayad. Zij kijken, registreren en telefoneren. Men kan beter voorzichtig zijn. Dat vindt het regime, dat vinden de burgers. Toch was de explosie van vreugde en opluchting, die de bliksem-coup begroette waarin zes Syrische officieren bij het och tendgloren op 28 september de Arabische echtscheiding bewerkstelligden, echt. De Syriërs waren eigenlijk weer vergeten, dat zijzelf in februari 1958 Nasser hadden ge smeekt hen aan zijn brede borst te druk ken. De Syrische politici, de Khaled el Azms en Akram Houranys, hadden toen met zoveel innig behagen het. westen op de tenen getrapt, dat zij in een isolement verzeilden waar Moskou hun wachtte: rest te de noodsprong in de heilige Arabische Unie. En zij telden niet de waarschuwin gen van Nasser, die hen bezwoer dat zo'n unie tussen twee niet aan elkaar grenzen- den staten grondig voorbereid moest wor den. Nasser heeft meer gelijk gekregen dan hij toen kon bevroeden en hij zelf betaalt de rekening met een zware deuk in zijn j prestige. Het is waar dat zijn Egyptische gouverneurs en vooral zijn Syrische pro consul Serrazj een proces van gelijkscha keling, Egyptianisering zelfs, hebben wil len forceren dat op weerstand moest stui ten. Wat een unie had moeten zijn, werd een inlijving. Syrische generaals hadden te buigen voor Egyptische kolonels. De Sy- rische politieke partijen werden ontbonden en vervangen door een eenheidspartij naar het model van Egypte's Nationale Unie. Zelfs Nassers trouwste volgelinge, de so cialistische Ba'ath-partij werd door Ser razj de grond ingestampt. De economie van het handelsland Syrië werd onderge schikt gemaakt aan het zich industrialise rende en socialiserende Egypte, een over bevolkte boerenstaal Er werden landher vormingen en nationalisaties ingevoerd, die een klakkeloze kopie waren van de Egyptische. De totale economische inlij ving dreigde met de invoering van de Egyptische dinar in de Syrische provin cie; Syrië's goud en deviezen zouden dan automatisch naar Cairo's centrale bank verdwijnen. De Syriërs die daar vandaag luidkeels over klagen, vergeten dat zij om die unie hadden gevraagd, dat die unie een eenheidsstaat zou worden en dat in die een heidsstaat 23 millioen Egyptenaren zwaar der wegen dan vierenhalf millioen Syri ërs. Zelfs al beschouwen die laatsten zich zelf als de echtste, onvervalste, blankste Arabieren en de Egyptenaren als halve zwarten. De persoonlijke betrekkingen wa ren er dan ook naar. En daarbij kwam dat over het hele pro ces van inlijving de zweep lag van de on verbiddelijke Serrazj, wiens Mabahespoli- tie methodes gebruikte, die Europa beter kent dan het Nabije Oosten. Een kind kan begrijpen dat men in een vreemd land niet de rijken hun geld, de soldaten bun eer en het volk zijn persoonlijke veiligheid kan afnemen, zonder een vloedgolf van natio nalisme op te roepen. Heeft Nasser dat Onze reisredacteur, W. L. Brugsma, begint vandaag uit Damascus met een reportage over de achtergronden en de gevolgen van Syrië's afscheiding uit de Verenigde Arabische Republiek. Na de betrekkelijke stabiliteit die het Nabije Oosten sinds 1958 heeft gekend, dreigen nieuwe storingen in dit gevoelige ge bied op een moment waarop de inter nationale toestand al ernstig genoeg is. Deze nieuwe, grote reportage die wij vandaag beginnen te publiceren, voert onze reisredacteur via Beiroeth naar Cairo voor een onderzoek naar de ge volgen, die de nieuwe situatie kan heb ben voor de positie op het nationale en het internationale vlak van Egypte's president, Gamal Abdel NaSser. Syriërs manifesteren met de oude vlag groen-wit-zwart met drie rode sterren hun eensgezindheid met de militaire revolutie, die Syrië losmaak te van de Verenigde Arabische Republiek. PARIJS (Reuter) De Verenigde Sta ten zal de luchtbais Chaumont in Oost- Frankrijk weer in gebruik nemen, zo heeft de inlichtingendienst van de Amerikaanse luchtmacht in Parijs bekendgemaakt. Twaalfhonderd man personeel zal er voor het eind van het jaar worden gestatio neerd. Welke vliegtuigen er gebruikt zullen worden werd niet bekendgemaakt. De ba sis Chaumont is een van de bases die werden gesloten toen de Verenigde Sta ten de F-100 jachtbommenwerpers uit Frankrijk terugtrokken. Deze vliegtuigen kunnen kernbommen vervoeren. De Fran se regering wilde destijds geen Ameri kaanse kernbommenwerpers in Frankrijk toestaan wanneer Frankrijk er geen me dezeggenschap over zou krijgen. PEKING (Reuter en AFP) Alle grens kwesties tussen China en Nepal zijn tot tevredenheid van beide partijen opgelost, aldus staat in een communiqué dat bij het einde van het bezoek van Koning Majen- dra aan China in Peking is gepubliceerd. President Lioe Sjao Tsji en premier Tsjoe En Lai hebben een uitnodiging van Koning Majendra, een bezoek aan Nepal te bren gen, aanvaard. Beide landen zullen de economische samenwerking, in het bijzonder op indus trieel gebied en op het terrein van de wegenbouw en verbindingen, uitbreiden. Nepal steunt de „wettelijke rechten" van China in de UNO. TOKIO (UPI) Communistisch China heeft Nepal's aanspraak op tenminste 9,694 meter van 's werelds hoogste berg, de Mount Everest, in een grensverdrag erkend, zo verluidt in de Japanse hoofd stad. Advertentie Advertentie Fabriekstoonzalen ROTTERDAM - IJsselmondse laan 175 (Kralingseveer) AMSTERDAM-Willem Leevend- straat 30 (bij station Sloterdijk) meubelen met BERLIJN (Reuter) De Westberlijners, die sinds 13 augustus hun familie in Oost- Berlijn niet meer hebben kunnen opzoeken hebben zich tot het schrijven van brieven en het zenden van pakjes gezet, zo heb ben Westberlijnse P.T.T.-functionarissen in Berlijn gezegd. Iedere dag worden 24.000 pakjes uit West-Berlijn naar Oost-Duits- land gezonden, wat alleen in de periode voor Kerstmis I960 werd geëvenaard. Da gelijks worden bovendien 80.000 tot 100.000 brieven uit West-Berlijn naar Oost-Duits- land gezonden. Het is Oostduitse artsen voortaan verbo den geneesmiddelen voor te schrijven die niet in Oostduitse apotheken zijn te krij gen. Oostberlijnse artsen schreven particu liere patiënten vaak medicamenten voor, die alleen in West-Berlijn te koop zijn, zeg gend dat deze beter zijn dan de Oostduitse geneesmiddelen. Volgens het decreet waar bij dit nu verboden is, heeft de regering deze maatregelen genomen om de bevol king te behoeden tegen „het gevaar van het gebruik van medicamenten die niet on der staatstoezicht staan." niet begrepen? Zijn persoonlijke magie, zijn aureool als leider van de Arabische renaissance maakten van ieder van zijn reizen naar Syrië een persoonlijke triomf. Het vernederde, verbitterde Damascus rees op in jubel voor de onvergelijkelijke Gamal, symbool van een ander nationalis me, het Arabische. Het hoopte dat Nasser naar zijn regionale klachten zou luisteren. Maar Nasser luisterde naar de ovaties. Het moet voor zijn Egyptische hofhouding en voor Serrazj gemakkelijk zijn geweest hem ervan te overtuigen, dat de klachten slechts van een handvol mopperaars kwa men. De verrassing is voor Nasser bitter en totaal geweest, vooral omdat hij zelf de sluisdeur geopend heeft waardoor de gol ven van ontevredenheid, die nog jaren hadden kunnen voortkolken, doorbraken. Hij ontbond de Syrische provinciale rege ring, stuurde zijn rechterhand maarschalk Amer naar Damascus en promoveerde Ser razj weg naar Cairo als vice-president van de Verenigde Arabische Republiek. Was het om aan de ontevredenheid tegemoet te komen, of had hij gehoord dat de grenze loos ambitieuze Serrazj tegen hemzelf complotteerde? Hoe het zij, hij haalde de spin uit het web. De super-intrigant, de man die alles wist en die het apparaat be heerste, dat iedere coup kon voorkomen, werd uit zijn macht gezet, de „Mabahes" werd onthoofd. Maarschalk Amer was geen partij voor de Syrische officieren als kolonel Nahlaoui, die hem binnen een week omsponnen met een web van geniale intriges en een staatsgreep prepareer den waarvan Amer pas de lucht kreeg, toen zijn hoofdkwartier omsingeld was door Syrische troepen en zes officieren van het revolutionaire commando hem hun eisen presenteerden. Die eisen betroffen niet een volledige breuk met Egypte, wel een aantal hervor mingen en grotere autonomie voor de Sy rische provincie. Had Nasser toege stemd, dan zou er veel te redden zijn ge weest. Maar de slecht-geïnformeerde dic tator dacht dat hij met een handvol ver- radelijke officieren en feodalen te doen had en probeerde tijd te winnen om een militaire tegenactie te ondernemen. Bin nen enkele dagen vielen hem de schellen van de ogen: het hele Syrische leger en bijna het hele Syrische volk stond achter de revolte. Toen was het al te laat. Met voor het eerst een gebroken stem waarin tranen klonken legde Gamal Abdel Nas ser, de man die nog geen enkele politieke nederlaag had gekend, zich in een radio rede bij het onvermijdelijke neer. Hij zij„Dit is het lot.inch'allah.als god het wil". En zelfs zijn Syrische tegen standers die naar hem luisterden hadden tranen in de ogen, want ergens in hun hart voelden zij de tragiek van deze onvermij delijke breuk, die misschien de doodssteek heeft toegebracht aan het ongrijpbare ide aal dat tussen Casablanca en de Perzische Golf achter de horzon blijft zweven: de Arabische eenheid. Niet voor niets hebben Syrië's revolutio naire commando en voorlopige regering, nog voordat zij goed en wel erkend waren, een nieuw plan voor de Arabische eenheid opgesteld. Het zal evenmin worden uitge voerd als de beloftes van sociale gerech tigheid en vrije democratie die men zich gehaast heeft te doen. Men wast zich bij voorbaat schoon van beschuldigingen met plannen en woorden, zoals men zich schoon wast met zand voor het gebed, waartoe de muezzins veelstemmig oproepen wan neer het licht van de ochtend valt over de blanke stad Damascus, die als een prin ses ligt in haar groene oase der zeven ri vieren in de rose woestijn. Pas als het werkelijk licht is geworden* ziet men de Syrische politici alweer dringen naar nieu we macht, de rijken naar meer geld, de nieuwe geheime politie naar meer verden kingen. Er verandert niet veel, alleen een droom is gevlucht. Een Engelse vriend schreef eens: „Arabieren zijn mensen, die in een cloaca zitten en vandaar naar de hemel staren." Advertentie Anegsng 38/ 40 HAARLEM BONN De kabinetsformatie in Bonn is in een beslissend stadium gekomen, sinds bondskanselier Adenauer gisteren met de liberale partijvoorzitter Mende een gesprek heeft gevoerd over de bezetting van de ministerszetels en vooral over de vraag, wie het kanselierschap in de nieu we regering op zich zal nemen. Eigenlijk is dit laatste meer een vraag naar het „hoe" dan naar het „wie". De christen-democraten en hun partij voorzitter staan erop dat de nieuwe kan selier weer Adenauer zal zijn. De liberalen willen dat eventueel wel slikken, maar eisen dat Adenauer dan zal beloven vóór het voorjaar van 1963 af te treden. De 85-jarige voelt daar echter niets voor en heeft, als enige concessie, verklaard dat hij niet de volle vier jaar, tot de volgende verkiezingen zal aanblijven, maar wel tij dig het veld zal ruimen zodat zijn opvol ger tijd genoeg krijgt zijn politieke stijl te tonen voor de volgende gang naar de stem bus. Wellicht dat Mende met deze,conces sie tevreden zal zijn, indien hij zijn ande re wensen, namelijk de ministeries van Financiën, Justitie en Verkeer, vervuld zou zien. Langzaam maar zeker begint nog een ander element groot belang te krijgen: de weerstand binnen de liberale partij tegen Mende's ommezwaai, tóch met Adenauer in zee te gaan. In de verkiezingsstrijd hebben de liberalen steeds duidelijk ge zegd dat zij voor Erhard als kanselier wa ren. Zij suggereerden steeds dat Aden auer hun stemmen niet zou krijgen als hij als kanselier zou worden genoemd door de bondspresident, die tot taak heeft het parlement een nieuwe kanselier voor te stellen. Na het verkiezingssucces van 17 september legde Mende er in zijn zege- roes nog een schepje bovenop door te zeg gen: „met Adenauer nooit". Een overmoe dige uitlating, die hij in recordtempo in slikte toen Adenauer alleen maar het ge zicht trok eventueel wel met de socialisten i in zee te willen gaan. „De Nederlandse regering heeft met het voorbeeld van vastberadenheid dat zij bij de behandeling van het geval Ponomaren- ko gaf, Europa een grote dienst bewezen", aldus schrijft de gezaghebbende Neue Zürcher Zeitung in een hoofdartikel, ge wijd aan de gebeurtenissen rondom het Russische echtpaar Golub op Schiphol. In het conflict dat door het gewelddadige optreden van het Russische ambassade personeel werd veroorzaakt, stond meer dan alleen de diplomatieke verhouding tus sen Den Haag en Moskou op het spel, zo vervolgt het artikel. De gebeurtenis kan, hoewel zij een toevallige oorsprong had en uiterlijk ook vandaag nog op zich zelf staat niet losgemaakt worden van het algemene beeld: de acute crisis om Berlijn en de zenuwenoorlog van Moskou tegen het Westen. In een situatie, waarin de Sovjets het gewicht van hun mili taire macht direct of indirect ter inti midatie van West-Europa in de waag schaal werpen, moet iedere communisti sche overval, moet in ieder geval een ge welddaad zoals het optreden op Schiphol als een uitdaging tot een krachtproef wor den opgevat. En aangezien Kroesjtsjev op hetzelfde ogenblik, waarop hij van Rome en Londen hulpdiensten voor zijn „vredes offensief" verwachtte, in cynische woor den te verstaan gaf, dat Groot-Brittannië, Italië en Frankrijk voor de Sovjet-Unie niets anders zijn dan „gijzelaars", hebben middelgrote en kleine Europese staten een dubbele reden om voor actieve manifes taties van het communistische machtsbe wustzijn op hun hoede te zijn. Scherp inzicht De Nederlandse regering heeft het kri tieke karakter van de zaak-Golub met scherp inzicht herkend, op de inbreuk op de soevereine rechten zonder aarzelen en met alle beslistheid gereageerd, dwang maatregelen tegen leden van de Sovjet' ambassade genomen en de diplomatieke missie van Ponomarenko in Den Haag ten einde gebracht, doordat zij hem tot perso' na non grata verklaarde. De houding van de Nederlandse rege ring was juist en versterkt haar positie ook voor het geval dat Moskou, dat de uitwijzing van Ponomarenko niet kan weg cijferen, door het afbreken van de diplo matieke betrekkingen een conflict mocht teweegbrengen. Dit risico heeft de rege ring in Den Haag bij haar beslissingen ingecalculeerd en als een kleiner euvel op de koop toegenomen. Inkonsekwentie zou ernstiger dingen tot gevolg hebben. Onzekere reactie en een negeren van de uitdaging die in de schen ding van de diplomatieke regels door de Sovjet-ambassade lag, zouden door Mos kou als tekenen van zwakte zijn opgevat en zó uitgelegd dat de demonstratieve ver heerlijking van de communistische macht reeds haar intimiderende invloed uitge oefend had. De Sovjetrussische politiek zou daarin een uitnodiging hebben gezien de kaart van de militaire dreigingen en haar wa- pentechnische triomfen in de zenuwenoor log tegen West-Europa voortaan naar haar vermogen uit te spelen. Psychologische schok Zou onder deze en zelfs nog verhoogde druk der Russisch-communistische macht ooit een zich bedreigd voelend lid van de NAVO zich een flagrante schending van zijn soevereine rechten door Sovjetrussi sche organen laten welgevallen en zich uit vrees voor een diplomatiek conflict met een slechts symbolisch protest tegenover Moskou zou tevreden stellen, dan zou dat zoalniet een politieke inbreuk, dan toch een hevige psychologische schok tot gevolg hebben. Door de uitwerking van deze schok zouden tenminste de Europese partners Maar wat Mende heeft ingeslikt ligt een groot deel van de partij nog op de tong. Het liberale partijbestuur van Sleeswijk- Holstein heeft zich al officieel uitgespro ken tegen samenwerking met Adenauer, onder welke omstandigheden dan ook. Hamburg is daarin gevolgd. In Hessen en Neder-Saksen aarzelt men nog en in Noord-Rijnland Westfalen, tot nu toe het bolwerk van Mende's macht, dreigt ook een meerderheid te ontstaan tegen een coalitie onder Adenauer. Zaterdag komt het landelijke bondsbe- stuur van de liberale partij bijeen om een beslissing in de kwestie te nemen. Valt die uit tegen Adenauer, dan is de formatie weer op het nulpunt teruggekeerd en kan Erich Mende zijn koffers wel pakken. De critiek op Mende komt overigens van alle kanten. Ook de christendemocraten, wier wensen hij toch steeds vervult, zijn langzamerhand gebeten op hem, omdat hij zijn beruchte woordenvloed geregeld over de politieke dijken laat spoelen. Zo schijnt hij tegen een Noorse correspondent te hebben gezegd, dat hij nog steeds tegen Adenauer is omdat die dezelfde leeftijd heeft als president Hindenburg in het be gin der dertiger jaren, toen deze het Duit se volk met de rijkskanselier Hitier op knapte. Het is begrijpelijk dat Mende's christendemocratische onderhandelings partners ietwat verbijsterd waren over deze vergelijking, vooral als men bedenkt dat Hindenburg destijds voor volslagen seniel doorging en dat is Adenauer zeker niet. Men wrijft zich dagelijks de ogen uit als men ziet hoe het hem steeds weer gelukt zijn tegenstanders te overtroeven.' De hele christendemocratische fractie staat eigenlijk achter professor Erhard. Dat blijkt altijd weer uit het frenetieke applaus dat de vice-kanselier oogst, maar toch ziet Adenauer kans zich naar vo ren te schuiven. Zelfs minister van De fensie Straus-s, zonder twijfel de intelligent ste man van het kabinet en de enige, die naar de macht streeft zonder zich te for ceren, lijkt tegenover „der Alte" het lood je te leggen. In ieder geval is Strauss' gekonkel achter de rug van Adenauer om Erhard op de troon te takelen, op een mislukking uitgelopen. De hele kabinetsformatie geeft niet be paald een verheffende aanblik. Ronduit kras is het dat noch liberalen, noch chris ten-democraten ook zelfs maar gepoogd hebben met de socialisten te praten over hun denkbeelden over een kabinetsvor ming. De SPD vertegenwoordigt toch 36 percent van de kiezers en haar denkbeeld om een regering van alle drie partijen te vormen, met het oog op de internatio nale spanning, lijkt voor ieder welden kend mens toch enige overweging waard Maar dat vindt men in Bonn niet. Daar spelen alle gesprekken zich nu al weken af tussen de sluwe Adenauer en de ze nuwachtige Mende, die al een keer bijna wenend heeft verklaard dat hij zo moet oppassen omdat hij anders er weer tus sen wordt genomen. Neen, Mende is als politicus tot nog toe geen succes. Zijn sterkste kant blijkt toch wel te liggen in die verbijsterende stroom van holle woorden, die de socialist Kurt Schuma cher eens van hem deed zeggen: „Van de twee Goebbelsen geef ik de voorkeur aan de hinkende". Advertentie van de atlantische alliantie rechtstreeks worden getroffen. Bij het terugwijken van een Europese regering zou het Kremlin zijn eisen tegenover alle anderen verhogen Met de dramatische demonstratie, zo be sluit het artikel, dat de Sovjet-Unie in West-Europa onder bescherming van de diplomatieke onschendbaarheid over stoot troepen beschikt en op Schiphol zelfs niet voor een gewelddadig optreden tegen de Nederlandse politie is teruggedeinsd, is de beoogde demoraliserende invloed ten dele bereikt. Mislukt is de aanslag tegen de veiligheid in West-Europa zelf. Dat is in de eerste plaats aan het scherpe inzicht, de vastbe radenheid en het resolute handelen van de Nederlandse regering te danken die een wegkwijnen van het vertrouwen van het begin af hebben tegengewerkt. Aldus de Neue Zürcher Zeitung. Een lichte toeneming van de radioacti viteit, speciaal op het voorgedeelte van de vleugels en in de motoren van DC 8-toestellen is gedurende de afgelopen maanden geconstateerd, zo heeft een woordvoerder van de K.L.M. verklaard. Enige maanden geleden is op grond van een betrekkelijk zeer kleine toene ming van de radioactiviteit op onze hoog vliegende toestellen besloten een dagelijk se controle met Geigertellers te laten uitvoeren. Bij deze controle is een lich te niet belangrijke verhoging geconsta teerd. Binnen in de toestellen is geen enkele afwijking gevonden. Na overleg met T.N.O. en de arbei dersinspectie is echter aan de monteurs, die belast zijn met het onderhoud en de reparatie van de toestellen, het advies gegeven vaker de handen zorgvuldig te wassen. Verdere maatregelen worden op dit moment niet nodig geacht. (UPI). TUNIS (Reuter-AFP) De Amerikaan se onderminister van Buitenlandse Zaken voor Afrikaanse aangelegenheden, Mennen Williams, heeft dinsdag in Tunis geluncht met de Tunesische minister van Buiten landse Zaken Sadok Mokkadem en de mi nisters van Buitenlandse Zaken en van Voorlichting van de Algerijnse regering in ballingschap Saad Sahlab en Mohammed •Jazid. Williams is zondag voor een bezoek van vier dagen in Tunis aangekomen. Hij heeft dinsdag een ontmoeting gehad met president Bourguiba. Williams heeft volgens een officieel com muniqué gedurende drie uur „niet-proto- collaire besprekingen" gevoerd met Jazid en Sahlab, wier functies niet werden ge noemd. PARIJS (AFP-UPI) De Franse mi nister voor Algerije, Louis Joxe, heeft ont huld dat president De Gaulle in juni 1960 drie Algerijnse commandanten van het ver zet, Si Salah, Si Mohammed en Si Lakdar heeft ontvangen. Deze wilden de strijd sta ken en vrede sluiten. De bijeenkomst is destijds geheim gehouden, maar nu de drie leiders allen zijn omgekomen kan dit voor val openbaar worden gemaakt, aldus Joxe. Advertentie Transparante kleurlak Vierenzeventig leden van de Verenigde Naties hebben toegezegd een bedrag van 97.685.000 dollar beschikbaar te stellen voor hulpverlening aan ontwikkelingsgebie den. Men verwacht dat het totaal der tig landen hebben hun toezegging nog niet gedaan de 100 miljoen dollar te boven zal gaan, tegen 90 miljoen dollar vorig jaar. De directeur van het speciale fonds van de V.N., Paul Hoffman, heeft echter meegedeeld dat een bedrag van 150 mil joen voor het speciale fonds en het pro gramma voor technische bijstand tezamen beslist noodzakelijk is. De Verenigde Sta ten zijn bereid hun bijdrage van veertig tot zestig miljoen dollar te vergroten, op voorwaarde dat het Amerikaanse aandeel niet meer dan veertig percent van het to taal bedraagt. De Nederlandse regering heeft voor 1962 een bijdrage van 5.400.600 gulden aan het uitgebreide V.N.-programma voor techni sche bijstand toegezegd, alsmede een be drag van 9.272.400 gulden voor het specia le fonds. Deze bedragen zullen in volledig converteerbare valuta beschikbaar worden gesteld. Advertentie met brandend maagzuur moet D 'n einde maken. En vandaag ermee beginnen. Dan geen zorg meer over pijnen door overtollig maagzuur. U blust die brand met Rennies prompt. Mak kelijk in te nemen en nog smakelijk óók. Vraag ze bij uw apotheker of drogist.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 13