Polle Pelli eo DE DODENLIJST VAN ADRIAN MESSENGER De was bedreigt het gewas PANDA EN DE MEESTERA)PHEFFER Het fiefaeimm van de vuurtoren Ons vervolgverhaal MORGEN „Synthetische wasmiddelen" een gevaar voor land en tuinbouw? Drie jonge Hongaren uit ondergrondse grot gered Dronken telefoon ^Hoe is het ontstaan?^ 15 PHILIP MACDONALD Oorspronkelijke titel: The list of Adrian Messenger DAAR GA JE! DONDERDAG 19 OKTOBER 1961 httJ '4: 59. Kijk hier eens eventjes", zegt Klaas, „jullie vergeten, dat Robinson Crusoe op dit eiland heeft gewoond! Hier is zijn huis nog!" „Er staat nog een omheining omheen, maar als je die wegneemt, zul je wat beleven, let maar eens op...." Berend Scheepers VJ De vriendjes hollen naar binnen! Dat is me no ge ens een genoeglijk huisje „Hoera voor Klaas en Robinson!", roepen ze, „hier blijven we, terwijl we ons nieuwe schip gaan bouwen!" i f.y Ben keek bedenkelijk. Toch doe ik het zei Dolf. Ik sluip I naar de hut en luister. Blijf jij hier en kijk goed uit; als er iets mis gaat, loop dan gauw naar het dorp en haal hulp! Hoewel Ben er eigenlijk een hard hoofd in had deed Dolf, wat hij gezegd had. Heel voorzichtig sloop hij het duin af. 64) „Dat weet ik", zei Lucas. „Hoe was het overigens in Zwitserland?" „Heerlijk". Anthony bleef vriende lijk. „Erg Zwitsers. Maar ik ben er natuurlijk maar een paar uur ge weest, en dan nog een paar maanden geleden ook". „Wat?" Lucas probeerde zijn ver rassing te onderdrukken. „Maar ik dacht „Ja dat weet ik", zei Anthony. „Een gewoonte, die je moet afleren, mijn beste, speciaal in jouw functie. Alan en ik zijn alleen een nacht in Mon- treux gebleven om zijn moeder op te pikken. We hebben allemaal in Ca- lifornië nieuwjaar gevierd". Hij keek naar Raoul. „Saint-Denis en zijn vrouw kwamen een paar dagen la ter", zei hij, „met een paar van zijn vrienden". „Californië", zei Lucas, terwijl Firth vooruit ging zitten in zijn stoel en Pike een kort gegrinnik onder drukte. „Ja", Anthony was vriendelijker dan ooit. „We logeerden bij Lady Gle- neyre". Hij stond plotseling op. „Sorry", zei hij. „Ik weet dat ik me aanstel, maar die atmosfeer hier werkt altijd op mijn humeur en bovendien was ik kwaad, omdat jullie dachten dat ik je in de steek gelaten had. Konden jullie je dan niet realiseren dat niets me van de zaak-Gleneyre had kunnen afhouden?" Lucas glimlachte mager. „Ik moet toegeven dat Pike dat veronderstelde", zei hij. „Maar ik was van mening dat je toch op zijn minst contact met ons had kunnen opnemen". „En dan een stel Aston-Phibbsen achter me aan krijgen!" Anthony schudde zijn hoofd. „Nee, Lucas. Toen ik tegen Outram zei dat Swaab een buitengewone misdadiger was, maar dat de politie niet over buitengewone bevoegdheden beschikte om met hem af te rekenen, bedoelde ik dat die af rekening zou moeten geschieden door een of meer personen, die niet aan de regels gebonden waren". Hij pauzeerde, zittend op een hoek van het bureau. Hij zei: „Mensen als Saint-Denis en ik, bijvoorbeeld. Men sen die vrij zijn een val te zetten om de man te pakken te krijgen flagrante delicto". Hij pauzeerde. „Dat hebben we dus gedaan, met het enige aas dat hij niet kon weerstaan. De jongen. De jongen, die al die zevenenzestig moorden voor mijnheer Swaab de moeite waard moest maken.... Kijk niet zo verschrikt, Lucas. Derek heeft geen enkele keer werkelijk gevaar gelopen. We hadden een groep bewa kers, klein maar eerste-klas. Ikzelf en Saint-Denis en die vrienden van hem die ik geloof ik al genoemd heb". Hij keek naar Raoul. Deze zei: „Ja. Wat oude, bekenden uit de Maquis". Hij haalde zijn schouders op. „Men sen aan lager wal misschien, maar zeer effectief". Lucas die boos keek, deed zijn mond open om iets te zeggen, maar Anthony was hem voor. „Het duurde niet lang voor Swaab arriveerde", zei hij. „Paspoort of geen paspoort, eind februari was hij op on ze bergtop. We hebben het aas een paar dagen voor zijn neus laten ben gelen en een week geleden probeerde hij het te pakken". „Je bedoelt dat hij werkelijk een aanslag deed op het leven van de jon ge Gleneyre?" Lucas kon zijn oren niet geloven. „In aanwezigheid van getuigen?" „Zeker". Anthony knikte. „Ikzelf en Saint-Denis „Maar wat is hij dan, wat heb je hem gedaan?" Lucas had zijn Sibe rische kalmte afgelegd en was opge staan. „Heb je de politie geroepen? Is hij gearresteerd? Wat is er met hem gebeurd?" Het was nu Raouls beurt om hem in de rede te vallen. Hij zei: „Nu zal ik een verklaring af moeten leggen. Ik had die man te pakken, maar op de een of andere manier is hij erin geslaagd te ontsnappen". Hij deed verontschuldigend. „En aan mijn vrienden ook". Hij schudde bedroefd zijn hoofd. „Wat je noemt een gladde jongen. Een hele gladde!" Lucas, die dit met wilde ogen had aangehoord, streek met een hand door zijn haar. „Wil je me vertellen dat hij ontsnapt is?" „Neem het niet te zwaar op", zei Anthony. „Bewaar je kalmte". Hij had een portefeuille uit zijn zak ge haald, waaruit hij een kranteknipsel pakte. „Lees dit eens", zei hij en legde het voor Lucas neer, midden op het vloeiblad. Als één man stonden Pike en Firth op, liepen om het bureau heen en gin gen achter Lucas staan om het knip sel mee te lezen. Het was van een Californische krant de San Bernardino Herald-Chronicle. De datum ervan was 3 maart en het luidde: „Vreemde dood op Mount Lo- bo, Jackman's Gorge vraagt weer slachtoffer". Een man, die werd geïdentificeerd als Benjamin J. Knight uit Chicago heeft gisteren de dood gevonden toen hij met zijn jeep door de railing langs Jackman's Fall reed. Knight, die na tuurfotograaf was, logeerde in het Wolf's Head Motel in Tomahawk, waar hij bij de wintergasten zeer ge zien was. Het stoffelijk overschot van de man, dat vele breuken vertoon de, was slechts gekleed in zwembroek en een riem, waarin zich meer dan dlrs. 3.000.- bevond. Het werd op eni ge afstand van de auto, die in vlam men was opgegaan, gevonden. Het mysterie dat ontstaat door de omstandigheid, dat het lichaam van de man bijna naakt was, wordt nog vergroot door de verklaring van een jongen uit Tomahawk, die de politie* vertelde dat hij een ontploffing ge hoord had voor hij de auto langs de rotsen naar beneden hoorde vallen. Er wordt een onderzoek ingesteld, dat onder leiding staat van inspec teur Hagmeyer. Voorshands wordt er aan de verklaring van de jongen ech ter niet te veel waarde gehecht. Ver moed wordt dat een klapband bij ho ge snelheid de oorzaak van het onge luk is geweest. Lucas keek op toen hij het stukje gelezen had. „Moet ik aannemen.." zei hij. „Ja". Anthony knikte. „Waar Ben jamin J. Knight staat, moet je Geor ge Swaab lezen". Een stilte volgde die door Raoul werd verbroken. Hij zei: „Hij vond dus de dood door een ongeluk.." Hij was filosofisch. „Wat je noemt een poëtische rechtspraak". EINDE .beginnen wjj op deze plaats met de publikatie van een nieuw vervolg verhaal „In het duister van de oude mijn" van de Engelse schrijfster Elizabeth Morton. Het is het spannende relaas van een jong, onder moeilijke omstandigheden opgegroeid Amerikaans meisje, dat plotseling erfgename wordt van een groot, doch vervallen Engels landgoed in een verkommerd vissersdorpje waar, naar spoedig blijkt, allerlei geheim zinnige dingen gebeuren. Die gebeurtenissen schijnen zich te concen treren rond een oude, verlaten tinmijn, die ook tot de vreemde erfenis van Jane Marriot behoort en dat schenkt het meisje de overtuiging dat zij middenin een broeinest van misdaad terechtgekomen is. Dat prikkelt haar nieuwsgierigheid en zij besluit, het raadsel van Port Marriot (zoals het louche dorpje heet) zelf tot een oplossing te brengen. Dat besluit brengt haar in grote moeilijkheden en tenslotte zelfs in levensgevaar. Gelukkig echter krijgt zij onverwacht steun van de man, die zij aan vankelijk het meeste wantrouwde: de jonge nietsnut Peter Williams, die zich echter al spoedig ontpopt als een kerel uit één stuk èn als een zeer acceptabele levensgezel voor Jane. Hoe dit tweetal tenslotte na veel avonturen de „duistere krachten" in Port Marriot ontmaskert, zult ge met veel genoegen lezen. „In het duister van de oude mijn" is een vlot geschreven verhaal dat alle elementen van spanning en romantiek bevat, welke men van dit soort ontspanningslectuur verwachten mag. Vlak na de bevrijding heeft een profes sor eens gezegd, dat de komst van het plastic tevens het begin van de onder gang van onze beschaving zou zijn. Binnen driehonderd jaar zou de mensheid te gronde gaan aan de onverteerbare puin hopen van haar eigen afval Zo'n uitspraak is natuurlijk absurd. Deze hooggeleerde wilde alleen maar dui delijk maken dat er gevaar dreigt, als de mens dingen gaat produceren die niet door bakteriën ontleed kunnen worden. En plastic wordt niet door bakteriën aange tast, vergaat dus niet in de grond en in het stads- en huisvuil. Maar voor deze onvergankelijkheidernstige gevolgen zou hebben, zou er heus wel iets op gevonden worden om dergelijke kunststoffen op een andere manier tot ontleding te brengen. EEN ANDER NIEUW artikel dat de des kundigen zorgen baart, zijn de syntheti- sche en reinigingsmiddelen. Want ook daarmee is iets aan de hand. In Nederland zijn er nog geen plaatsen waar deze was middelen schade doen. Maar in Engeland b.v. zijn er enkele gebieden bij de grote steden, waar het in het water van beken en rivieren metershoge bergen van schuim ophopen. Dat zou op zichzelf niet zo erg zijn; integendeel: misschien is het wel een mooie attraktie voor toeristen. Maar erger wordt het als er in de verre omtrek van zulke punten niets meer wil groeien omdat het overal heen-waaiende schuim erg schadelijk voor de plantengroei blijkt te zijn. Zelfs grote bomen vallen aan dit schuim ten offer. ZOALS GEZEGD: in Nederland hebben we zoiets nog niet; waarschijnlijk omdat hier te lande de rioleninhoud zo weinig mogelijk vrij geloosd wordt in de binnen wateren. Hoe langer hoe meer gaat men in ons land noodgedwongen over tot het stichten van afvalwaterreinigirigsbedrijven. In dergelijke bedrijven wordt alle afval water van een bepaalde gemeente of ge bied eerst langs biologische weg gezuiverd, vóór het in het binnenwater wordt geloosd. Het slib dat bij dergelijke installaties vrij komt is heden ten d-ige (nog) een veel ge vraagde (en bovenste beste) meststof. Maar toch doemen er ook hier proble- men op. Onze synthetische wasmiddelen namelijk bestaan uit een mengsel van tal rijke scheikundige verbindingen, die voor het grootste deel onschadelijk zijn voor planten. Maar voor ongeveer 20 percent komen er z.g. detergenten in voor, die naar de mooie naam van alkylaryl-sulfonaten luisteren. Deze sulfonaten hebben de eigen schap, dat ze niet afgebroken worden door bakteriën. Dat houdt dus in dat men ze bij de hier te lande toegepaste biologische af- val-waterreiniging niet kwijt raakt. Deze stoffen zijn ook verantwoordelijk voor de enorme schuimvorming waar men in het buitenland zoveel last van heeft. Doordat deze stoffen zich heel stevig aan vaste stof fen hechten (waardoor ook de reinigende werking ontstaat) komen ze voor het merendeel in het slib terecht. UIT PROEVEN van het Rijkstuinbouw- consulentschap voor Bodemaangelegen heden in Wageningen is nu gebleken, dat de detergenten op drie manieren onschade- De Weense coutieriers hebben nji al het oog gericht op de Olympische Winterspelen van 1964. Tijdens een grote show hebben zij laten zien wat de deelnemers aan deze spelen, voor, tijdens en na de wedstrijden volgens Sepp hen dienen te dragen. Foto links: een pakje voor na het skieën uit de col lectie van Sepp Reinalter. Foto rechts: Skikleding voor hem en haar. Opval lend zijn de brede strepen op de pan talons. Ook deze ontwerpen zijn van Reinalter. lijk kunnen zijn voor de planten. In de eerste plaats doordat ze via de wortels in het celsap van de plant terecht komen en daarin de z.g. oppervlaktespanning veran deren. Het celsap wordt, populair gezegd, natter. In de tweede plaats wordt de wer king der wortels geremd, doordat deze stoffen zich aan de wortels vasthechten. En in de derde plaats wordt de water-lucht- verhouding in de grond gedesorganiseerd. En vooral dit laatste feit schijnt voorlopig het ernstigst te zijn. BIJ GENOEMDE proeven werd o.a. in potten met circa 7 kg. grond gewerkt met verschillende gewassen. Daarbij bleek dui delijk dat humusarme gronden, zoals onze zand- en geestgronden ernstig te lijden hadden van de toegevoegde alkylarylsul- fonaten. Gronden met veel organische stof of klei hadden er niet veel hinder van. In dien we dus in staat zijn, om voldoende organische stof aan de grond toe te voegen b.v. door stalmest, stadcompost, e.d. dan kan de schade nog wel meevallen. Vele boe ren en tuinders brengen als organische stof het rioolslib uit de afvalwaterreini gingsinstallaties in de grond waardoor dus ook veel van deze giftige stoffen in de grond terecht komt. Hierdoor is het lang niet denkbeeldig dat we min of meer in een vicieuze cirkel terecht komen. Het laatste woord is hierover natuurlijk nog lang niet gesproken. Maar er gaan van tuinbouwzijde wel reeds stemmen op om de synthetische wasmiddelen verboden te krijgen. Ook om andere rédenen. En de leider van de hierboven genoemde proefnemingen in Wageningen, ir. Den Duik, heeft zich in principe achter deze actie geschaard. Het ziet er dus naar uit dat wij zullen moeten gaan omzien naar andere wasmiddelen waarin alleen be standdelen voorkomen die wel door bac teriën aangetast en omgezet kunnen worden. BOEDAPEST (UPI) Drie jonge Hon garen zijn thans gevonden in de Ma gyas-grot, in de Boeda-heuvels niet ver van Boedapest, na een week vermist te zijn ge weest. Het drietal, de 27-jarige Simon Ka- roly en de 15-jarige schooljongens Tibor Werle en Istvan Furtig hebben al die tijd zonder voedsel of water in de grot ver toefd. Zij zijn naar een ziekenhuis in Boe dapest vervoerd, volkomen uitgeput. De dokters vrezen voor hun leven. De Magyas-grot werd in 1948 ontdekt. Er wordt altijd gewaarschuwd er niet zonder gids binnen te gaan. De grot is onver licht en er zijn geen richtingsborden of andere plaatsaanduidingen. De grot be staat uit een gangenstelsel met een totale lengte van twee kilometer en vochtige ge welven en voert naar een ondergronds meer. 77. Daar stonden Panda en Joris Goedbloed nu! Per ongeluk waren ze terecht gekomen op de liefdadigheids voorstelling van mevrouw Knokkebies- Van Tutteren, waar zij-zelf heel weinig liefdadigheid te verwachten hadden, en aan de andere kant werden ze opgejaagd door de politie! „Het is allemaal jouw schuld!" zei Panda, die niet wist dat zijn eigen onschuld al lang was vastgesteld. „Jij hebt me meegesleept in al deze akeligheid, met je gekke genootschappen en je ophef- ferij!" „Ge betoont u als altijd een meeslepend spre ker," antwoordde Joris, een beetje nerveus, „maar ik vrees dat ons de tijd ontbreekt om deze leerzame ge- dachtenwisseling thans voort te zetten.Daar had hij gelijk in; enkele agenten hadden nu de hal bereikt, en het duurde niet lang of één hunner had de gezochten ge zien. „Er op af!" riep hij zijn vakgenoot toe. Joris, die dit in de gaten had, zei dan ook haastig: „Verschoon mij als ik onbeleefd lijk, maar ik breek ons onderhoud nu af. Misschien kunnen we het later hervatten veel later, mocht ik weer eens het genoegen smaken u te ontmoeten. Vaarwel, roep ik u nu toe; onze wegen scheiden. Alleen door elk een andere weg te kiezen hebben we een kans. Het ga u goed!" En voordat Panda nog iets kon zeggen, werd hij door een deur geduwd waar „Verboden Toegang" op stond. Een afvalwaterreinigingsbedrijf is een al even gecompliceerd geval als zijn naam, De hoge toren (links) is de slijkgistingstank. Rechts: het voorbezinkingsbassin, gezien van de genoemde toren af. Herbergier Stanley Payne van de ta veerne „De drie pijlen" in het Noorden gelse plaatsje Bury is gerust. Zijn telefoon werkt weer normaal. Maar steeds tegen sluitingstijd van zijn etablissement was er, de laatste weken iets vreemds met het toe stel gebeurd. Als men een nummer draai de hoorde men een vreemd borrelend ge luid. De volgende ochtend was echter alles steeds weer normaal. Deskundigen van de telefoondienst kwa men ten slotte achter de oorzaak van het vreemde geluid: jenever. Zij wezen naar een drankfles op een plank recht boven het toestel. De waard gebruikte deze fles als hij zijn klanten bediende en de drup pels die langs de fles gleden wanneer de ze weer op haar plaats stond vielen pre cies in de telefoonhoorn. Tegen sluitings tijd was deze „afgeladen", 's Morgens was de alcohol verdampt en de telefoon weer nuchter. De drankfles in De drie pijlen heeft nu een andere plaats gekregen (Reuter). Regen en najaarsstormen negérend, is het Londense modehuis Lee Cop per alvast begonnen met het showen van zijn collectie voor de komende lente. Mannequin Katherine toont hier een jeugdige combinatie, be staande uit een witkatoenen over- hemdbloese en een vrolijk-gekleur de katoenen rok met wijde, losse plooien, die de knie vrij laat en be drukt is met een wereldkaart. En nu maar hopen dat de wereldkaart inmiddels geen wijzigingen onder gaan mag In Nederland is het heel gewoon bij het heffen van het glas te zeggen: Daar ga je! Men bedoelt daarmee hetzelfde als: proost of prosit. Prosit is een Latijnse werkwoordsvorm die be tekent: het zij u tot voordeel. Merk waardig is dat Daar ga je eigenlijk hetzelfde beduidt. Het is namelijk een verbastering van het Hebreeuwse 1 e- c h a j e m, dat betekende: ten leven. Men sprak deze woorden uit bij het drinken van wijn. Het Nieuwe Testa ment leert ons (zie Marcus 15:23) dat aan ter dood veroordeelden wijn met mirre werd gegeven om hen te bedwel men. Bood men nu iemand wijn aan, dan zeide men: (deze wijn is) ten leven, (niet om te bedwelmen, niet voor een veroordeelde). Nog een merkwaardigheid: in het He breeuws luidt het woord voor wijn: j a j i n. Via het Jiddisch is dit jajem geworden, een woord dat men thans gebruikt voor jenever, waarschijn lijk door de gelijkheid van de begin klank. 50-51. Dolf en Ben keken elkaar veelbete kenend aan. Die h bben vast weer iets met elkaar te bespreken! zei Ben. Ja, antwoordde Dolf. En we moesten kunnen horen, wat ze nu weer met elkaar praten.Weet je wat, ik zou er wel op af willen gaan!

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 15