Prins Bernhard spoort aan tot zaken doen met Z.-Amerika HOLLANDIAöhj - DE BEURS - Bod op „Laan van Meerdervoort" van 725 Ibero-Amerikadag te Utrecht gevierd Jongens-en meisjes schoenen v.a. 15.90 6 MAANDEN GARANTIE Landbouwschap moest harde maatregeien nemen Produktschap Zuivel stelt nieuwe regeling van melkprijs vast SCHEEPVAARTBERICHTEN DONDERDAG 19 OKTOBER 1961 17 Olie-exploratie in T unesië „Er zijn kapers op de kust Het leven werd weer iets duurder in augustus P.Z.E.M. lost vervroegd af Voorzitter Biewenga Bank Onroerende Zaken koopt schuldbewijzen Kort economisch nieuws Adres aan de Kamer over belastingvoorstellen WEEKABONNEMENTEN Shell kan olievelden op Java niet ontruimen i Blykens een heden bij de Rentekas en de Nederlandse Handels-maatschappij ver schenen bericht, is een bod van 725 per cent uitgebracht op de aandelen van de Maatschappij tot exploitatie van Onroeren de Goederen „Laan van Meerdervoort" te 's-Gravenhage. Op de oprichters-bewijzen is een bedrag geboden van 25.000.-. Houders van aandelen en oprichtersbe- wijzen dienen uiterlijk 31 oktober hun stukken bij de Nederlandsche Handel maatschappij en de Rentekas in te leve ren als zij gebruik willen maken van het door deze instellingen namens lastgevers uitgebrachte bod. Als uitdrukkelijk voorbe houd geldt dat voldoende stukken worden aangeboden en dat aandeelhouders mach tiging verlenen voor een statutenwijziging waarbij de bepalingen dat niemand meer dan 30 niet-volgestorte aandelen op zijn naam mag hebben en niemand meer dan zes stemmen voor zichzelf en bovendien zes stemmen als gemachtigde mag uit brengen komen te vervallen. Uiterlijk op tien november zal worden bekend ge maakt of het bod gestand zal worden ge daan. Commissarissen en directie van „Laan van Meerdervoort" achten het bod bijzon der aantrekkelijk zowel voor houders van aandelen als van oprichtersbewijzen en be velen aanvaarding hiervan zonder voorbe houd aan. Zij menen dat het bod de in trinsieke waarde van de vennootschap ten volle dekt. In de Tunesische staatscourant is giste ren bekendgemaakt, dat er aan Italiaanse en Amerikaanse belangen vergunningen voor het zoeken naar olie zijn verstrekt. Een vergunning voor het zuiden werd ge geven aan de Italiaans-Tunesische maat schappij (Sitep), die verleden jaar werd opgericht door de president van de Itali aanse ENI. Als voorwaarde voor de ver gunning is gesteld, dat er in vijf jaar tijd investeringen tot een bedrag van acht mil joen n.f. worden gedaan. De Husky Oil, een Amerikaanse onafhandelijke olieprodu cent, kreeg een vergunning voor het cen trale zuiden van Tunesië, waar reeds zon der succes door de Shell en de Gulf Oil naar olie werd gezocht. De Husky Oil heeft in Tunesië haar raffinaderij Rimrock. Zij verplichtte zich tot een investering van 23 miljoen n.f. nadat de Shell en de Gulf Oil het zoeken hadden gestaakt werd de olie exploratie in Tunesië nog slechts verricht door de Amerikaanse maatschappij Cono- rada en de Frans-Amerikaanse Serept-Mo- bil. CONFLICT BIJ AVIOLANDA BEËINDIGD Het conflict tussen de directie van de n.v. Maatschappij tot Vliegtuigbouw Avio- landa te Papendreeht en de ondernemings raad, dat leidde tot een staking van een half uur, is opgelost. Er is overeenstem ming bereikt over de werkwijze van de raad. Het ontslag dat de leden van de on dernemingsraad aangekondigd hadden, is ingetrokken. Advertentie Prins Bernhard heeft vanochtend in zijn functie van voorzitter van het Spaans Portugees en Ibero Amerikaans Instituut, tijdens de viering van de derde Ibero- Amerikadag in Utrecht een klemmend beroep gedaan op het Nederlandse bedrijfs leven om de mogelijkheden en kansen in Latjjns-Amerika, die zich momenteel duide lijk aftekenen, niet te onderschatten. Gezien het geringe percentuele aandeel, dat van de totale Nederlandse export tijdens het eerste halfjaar van 1961 zijn weg vond naar de Zuid- en Middenamerikaanse landen, te weten 2,6 percent en 1,7 percent, lijkt, aldus de Prins, een grotere activiteit te dien aanzien zeker op zijn plaats. „Hay moros en la costa", (er zijn kapers op de kust) riep Prins Bernhard zijn gehoor in de aula van de Utrechtse Universiteit toe. Prins Bernhard herinnerde aan het groots opgezette economisch en sociaal hulpprogramma voor Latijns-Amerika dat eind augustus in Punta del Este in Uruguay werd dpgesteld. Bij de ver werkelijking van dit programma kan de economische en sociale ontwikkeling in versneld tempo geschieden en de levensstandaard van de Latijnsameri-1 kaanse bevolking op een hoger plan J worden gebracht. Ook anderszins blijken I de grote mogelijkheden, welke dit conti nent de Westeuropese en Noordameri- kaanse beleggers en industrieën te bie den heeft, meer en meer te worden onderkend. De staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, mr. H. R. van Houten, die ver volgens het woord voerde, legde er de nadruk op dat in Nederland de nieuwe ontwikkelingen in Latijns Amerika met de grootste belangstelling worden ge volgd. Hiervoor, zo zei hij, bestaat te meer aanleiding omdat deze ontwikkelin gen tevens betreffen de beide autonome gebiedsdelen van het Koninkrijk der Ne derlanden in Latijns Amerika. Ook daar is, aldus mr. Van Houten, dezelfde geest van economische en sociale vooruitgang vaardig. Dr. Silvio Zavala, permanent gedele geerde van Mexico bij de Unesco in Pa rijs en dr. Carlos Cyrillo junior, am- Advertentie bassadeur van Brazilië in Brussel belicht ten tenslotte aan de hand van historische beschouwingen verschillende aspecten van de geschiedkundige en huidige evolu tie van de Spaanse en Portugeese cul tuur. Bijna tweehonderd gasten, waaronder prins Bernhard en prinses Irene, ambas sadeurs en vertegenwoordigers van het Nederlandse bedrijfsleven namen vervol gens deel aan een déjeuner. Daar werd onder anderen nog gespro ken door de ambassadeur van- Columbia, dr. Hernan Gomez Gomez, die er de na druk op legde dat Nederland altijd een waakzame belangstelling voor de proble men van Latijns-Amerika aan de dag heeft gelegd. In prins Bernhard zien de Ibero-Ame- rikanen, aldus dr. Gomez Gomez, een ge meenschappelijke ambassadeur. Zij toe wijding en zijn intelligente werkzaam heid, die de wederzijdse betrekkingen doeltreffend stimuleert, heeft een vertrou welijke genegenheid doen ontstaan. Zijn begrip, zó zei hij, is zo groot dat door zijn aansporing prinses Irene zich de be heersing van de Spaanse taal eigen heeft gemaakt en de rechtstreekse kennisma king met het Amerikaans continent door haar bekoorlijke aanwezigheid in een der landen heeft aangevangen. Zij is een goe de fee die over ons waakt, aldus de Co- lumbiaanse ambassadeur. Prof. dr. C. F. A. van Dam, directeur van het Spaans Ibero Amerikaans en Portugees Instituut, bracht aan het slot van het déjeuner allereerst dank aan de ambassadeur van Brazilië voor de gift van meer dan duizend Braziliaanse publi katies die een ereplaats zul lep krjjgen in de Luso-Braz'iliaanse afdeling van het Spaans instituut. De Ibero-Amerikadag werd besloten met een receptie in het stadhuis, die werd aangeboden door het gemeentebestuur van Utrecht. Het landelijk prijsindexcijfer van het le vensonderhoud voor gezinnen van hamd- en hoofdarbeiders op basis 1951 100, onder ging van medio augustus tot medio sep tember 1961 een geringe wijziging. Het in dexcijfer inclusief A.O.W.-A.W.W. bleef staan op 129 terwijl het indexcijfer exclu sief A.O.W.-A.W.W. steeg van 124 naar 125. In de sector „voeding" vertoonden de in dexcijfers voor aardappelen en fruit een stijging, terwijl de indexcijfers voor groen ten en eieren daalden. In de sector „wo ning" liep 't indexcijfer voor vaste brand stoffen op, hetgeen verband houdt met de overgang op winterprijzen. Voorts ver toonde ook het indexcijfer voor „kleding" een stijging, die een gevolg is van de over» gang van zomerkleding op winterkleding. De winterkleding is namelijk ten opzichte van het basisjaar 1951 minder sterk in prijs gedaald dan de zomerkleding. De n.v. Provinciale Zeeuwsche Electrici- teitsmaatschappij deelt obligatiehouders mede, dat zij besloten heeft, onder ge bruikmaking van de haar in de lenings voorwaarden gegeven bevoegdheid, het ge hele bedrag aan uitstaande obligaties der 4i/2 pet 17-jarige obligatielening 1951, pro resto groot 4.000.000, per 1 januari 1962 vervroegd a pari aflosbaar te stellen. ADVIES KOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier vandaag geldend in Amsterdam luiden: Engels pond 10,10—10,20, Amerikaanse dollar 3,58'/! 3,62". Canadese dollar 3,46'/i—3.51'/i, Franse frank 10072,3572,85, Belgische frank (100) 7,217,26, Duitse mark (100) 89,95—90,45, Zweedse kroon (100) 69 10—70,10, Zwitserse frank (100) 83,25— 83,75. Italiaanse lire (10.000 57,25—59,25, Deense kroon (100 51,80 52,80, Noorse kroon (100) 50.00 51,00 Oostenrijkse schilling (100) 13,87'/!13,97'/!, Portugese escudo (100) 12,60—12,75, Spaanse pe seta (100, grote coupures) 5,90—6,05. BüSSING KOOPT BEDRIJF VAN BORGWARD Een vertegenwoordiger van de autobus en vrachtwagenfabriek Büssing heeft me degedeeld, dat zijn maatschappij het filiaal Ostholz-Scharmbeck van de failliete Borg- ward-Werke zal kopen. De contracten in zake de overneming staan volgens de woordvoerder op het punt getekend te worden. Vermoedelijk zal reeds de komen de week met de produktie worden begon nen. In de bestuursvergadering van het Land bouwschap heeft de voorzitter, de heer A. W. Biewenga, herinnerd aan de ge beurtenissen van de laatste weken, de on geregeldheden op de Veluwe en de ver koop van enige boerderijen voor de recht bank in Assen. De voorzitter zei dat het Landbouwschap op een volkomen wettige manier tot stand gekomen is. Door een groot aantal rechterlijke uitspraken is de wettigheid van het Landbouwschap beves tigd. Voorts zei de heer Biewenga, dat het Landbouwschap gedwongen was tot de ze harde maatregelen in Drente over te gaan, omdat de zachtere en voor de be trokkenen goedkopere maatregelen door henzelf onmogelijk waren gemaakt. Ver kopingen van roerende goederen hadden zij aangegrepen als een aanleiding tot het houden van betogingen tegen het Land bouwschap. Ook hadden zij deze verkopin gen gesaboteerd. Het leggen van beslag onder derden was door hen eveneens doel bewust onmogelijk gemaakt. Tegenover de meer dan 250.000 bedrijfsgenoten, die wél hun heffing betalen, zou het niet recht vaardig zijn geweest als het Landbouw schap in Drente had gecapituleerd. De consequentie hiervan zou wellicht hebben kunnen zijn, dat in de komende jaren niet alleen de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie in de landbouw, maar ook de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie in an dere bedrijfstakken onmogelijk zou zijn geworden. Terwille van het algemeen be lang was het Landbouwschap gedwongen in Drente deze uiterste maatregelen te nemen. Een gisteren gehouden vergadering van commissarissen der Bank voor Onroerende Zaken heeft besloten tot een tweede in koop van renteloze schuldbewijzen.Deze zal plaatsvinden begin november op 'n nader vast te stellen datum. Hiervoor is thans be schikbaar een bedrag van 300.000. Bij de op 16 mei 1961 gehouden tender voor rente loze schuldbewijzen werd voor een bedrag van 57.000 aangemeld. Geaccepteerd werd werd 363.000 tegen een koers van negen tig percent. Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel heeft gisteren het zuivelfonds voor het op 5 november beginnende nieuwe melkprijsjaar ingesteld en de regelingen voor dat nieuwe jaar vastgesteld. Deze re gelingen zijn in grote lijnen gelijk aan die van dit jaar. Reeds bij het begin van het melkprijsjaar zal aan de veehouders een voorschotuitkering uit het zuivelfonds wor den gedaan en aan de minister zal worden gevraagd ook een voorschot op de melk prijstoeslag uit het Landbouw-Egalisatie- fonds te geven. Ook zal de regeling gelden dat, als de melkprijs daartoe aanleiding zou geven, de uitbetalingen van toeslagen uit zuivelfonds en Landbouw-Egalisatiefonds in de winter maanden zal worden gedifferentieerd, dit om te voorkomen dat deze uitkeringen een stimulans tot opvoering der melkpro- duktie zouden vormen. Hoe groot die dif ferentiatie zal zijn, zal nog nader wor den besproken omdat het niet uitgesloten is dat de garantieprijs, die de minister voor het komende jaar gaat vaststellen, niet meer zal gelden voor melk met 3,7 per cent vet, maar voor melk met een ander vetgehalte (gesproken werd van 3,8 pet.). Afwijzend werd beschikt op het verzoek van een aantal melkinrichtingen in het Westen des lands om de toeslagen en hef fingen op consumptiemelk voortaan, in- plaats van over kalenderweken, te bereke nen over van zaterdag tot en met vrij dag lopende weken. Deze bedrijven ver wachtten van het afsluiten der afrekenin gen op vrijdag in plaats van zaterdag soe laas voor hun personeelsmoeilijkheden. Nieuwe directeur Herstelbank In de gisteren gehouden bijzondere vergadering van houders van preferente aandelen B der Maat schappij tot Financiering van het Nationaal Her stel n.v. werd de vacature in de raad van toe zicht van deze maatschappij, ontstaan door het periodiek aftreden van de heer C. A. Klaasse, vervuld door benoeming van de heer H. W. A. van den Wall Bake, directeur van de Nederland sche Handel-Maatschappij n.v. Zwitserse lening voor Engeland De Zwitserse regering heeft het parlement toe stemming gevraagd voor de verstrekking van een lening van 215 miljoen Zwitserse frank aan En geland. De voorgestelde lening zal een rente dra gen van drie percent en lopen tot einde 1964. Volgens kringen van het Zwitserse parlement is het nagenoeg zeker, dat de gevraagde toestem ming zal worden gegeven. Transportstakingen in Luik In Luik en ofngeving dreigt een staking in de openbare vervoersdiensten. Nadat zondag het personeel van de Luikse tramwegen het werk 24 uur had neergelegd, breidde de staking zich maandag uit tot de buurtspoorwegen en de trol leybussen. Ook op het intercommunale net vielen een aantal diensten uit. De stakingen zijn bedoeld om kracht bij te zetten aan looneisen. A.K.U. vast, Hoogovens willig Het Damrak heeft gisteren bij de ope ning een verdeelde stemming te zien ge geven voor de internationals. A.K.U. en Hoogovens waren zeer vast, daarentegen gaven Philips en Unilever een gering koersverlies te zien. Kon. Olie opende 0,20 hoger. De handel bleef over het algemeen kalm. A.K.U. lag zeer vast in de markt op de verkoop van de aandelen Bri tish Enka, waarin A.K.U. een meerder heidsbelang heeft. De officiële beurs zette in op 396 (3841/»). Aan de openingskoers werden later nog een paar punten toege voegd. Lokale- en buitenlandse vraag, plus dekkingsaankopen deden de koers van Hoogovens stijgen van 805 tot 815 (778). Kon. Olie werd een paar dubbeltjes hoger verhandeld op 114,70. Philips voegde op 1062 nog drie punten aan de forse koers stijging van gisteren toe. Unilever een paar punten in reactie op 841. Cultuur fondsen veranderden niet veel vergeleken met de vorige slotkoers. Ook in de scheep vaartsector kwamen geen spectaculaire koersveranderingen tot stand. Staatsfond- senmarkt kalm en doorelkaar onveranderd. Aandelen Overzeese Gas kregen een hogere De Nederlandse Vereniging van Com merciële Directeuren heeft aan de leden der Staten-Generaal een adres gezonden inzake het Ontwerp van Wet op de In komstenbelasting 1960. In dit adres zijn aan de orde gesteld de standsuitgaven, de aftrekbare kosten en de oudedags voorziening. Terzake van laatstgenoemd punt acht het bestuur het een primaire eis van sociale rechtvaardigheid, dat iede re werkende mens fiscaal in staat ge steld wordt uit zijn jaarlijks arbeidsin komen de gewenste oudedagsvoorzieningen te treffen. Voor de in dienstbetrekking zijnden is deze mogelijkheid, volgens het bestuur, aanwezig. Voor de vrije ondernemers en vrije-beroepsbeoefenaars is deze moge lijkheid slechts beperkt. Dit klemt temeer voor de beoefenaars van hoogst persoon lijke vrije beroepen, waar het- dikwijls niet mogelijk zal zijn grote bedragen te bedingen voor een opgebouwde goodwill. Bovendien ziet het bestuur de opbrengst van een onderneming of vrije beroeps praktijk als de beloning voor het gelo pen ondernemersrisico, losstaande van de beloning voor -de verrichte '"arbeid, uit welks vruchten mede de oudedagsvoor ziening bekostigd moet worden. Het adres is gebaseerd op een enquête, die daartoe door het bestuur van de Vereniging on der de ruim 700 leden is gehouden. Aagtekerk 20 te Adelaide verwacht v. Aden. Abbekerk 19 te Aden Abida 23 te Baltimore verwacht. Achilles 19 te Cartagena verwacht v. Curagao. Acila verm. 19 v. Isle of rain n. Rotterdam. Acmaea 22 te Lissabon verwacht. Acteon 20 te Curagao verwacht Adonis 19 te Curagao. Adrastus 18 180 m. w. Minicoy n. Penang. Agamemnon 18 390 m. z.z.o. Pta. Plata n. N. York. Alamak 18 100 m. o. Ras Fartak n. Djibouti. Albireo 18 150 m. z. Kp. Race n. Providence. Alca 18 v. Lagos n. Las Palmas. Alchiba 19 te Djeddah. Alcor 18 v. Beira n. Lourenco Marques. Aldabi 18 te Recife v. Salvador. Algenib 18 240 m. n.n.w. Azoren n. Cleveland. Algol 18 400 m. o.z.o. Malta n. Gibraltar. Alioth 19 te Tampa verwacht v. Tampico. Alkaid 18 v. Antwerpen n. Montreal. Alnati 18 te Rotterdam. Ameland 21 te Rotterdam verwacht. Amstelkroon 24 te Yokohama verwacht. Amstelmolen 19 te Kaapstad. Andijk 18 550 m. w. Bermuda n. Le Havre. Annenkerk 19 te Port Elisabeth. Area 18 10 m. z. eil. Man n. Lynaspoint. Archimedes 18 v. Balboa n. Buena Ventura. Arendskerk 18 v. Genua n. Marseille. Attis 18 350 m. n.w. Willemstad n. Mobile. Atys verm. 18 v. Napels n. Malta. Averdijk 18 nog ten anker Beira. Bali 18 te Penang v. Djibouti. Barendrecht 18 dw. Kp. Leeuwin n. Mena. Batjan 19 te Singapore. Batu 19 v. Wellington n. Dunedin. Bengalen 18 te Khorramshahr. Beninkust 18 te Warri verw. v. Port Harcourt. Bintang 19 te Mostaganem. Blitar 18 35 m. z. Kp. Nao n. Marseille. Borneo 19 te alparaiso. Bothniaborg 18 te Kotka. Bovenkerk 18 140 m. o. Point de Galle n. Penang. Burl S. Watson 23 te Singapore verwacht. Caltex Amsterdam 18 80 m. o.n.o. Kuria Muria naar Bahrein. Caltex Arnhem 18 55 m. z.z.o. The Brothers naar Perzische Golf. Caltex Delft 19 te Suez v. Bahrein. Caltex Delfzijl pass. 18 Noordhinder n. P. Jerome. Caltex Napels 18 v. Halmstad n. Rotterdam. Calt. Pernis 18 300 m. z.o. Mogadiscio n. P. Elisab. Caltex Utrecht 19 v. Abadan n. Cochin. Camitia 18 te Stanlow v. Cardon. Carrillo 18 dwars Startpoint n. Santa Cruz. Cartago 18 te Tela verwacht v. Pto. Libertador. Castor 18 v. Alexandrië n. Beyrouth. Ceres pass. 18 Sombrero eil. n. Le Havre. Chiron 18 te Nickerie. Cinulia 18 450 m. z. Sint Helena n. Bombay. Cities Service Valley Forge 18 te Mena Al Ahm. Cradle of Lib. 18 300 m. n. Ft. Aleza n. Rio de Jan. Crania 18 te Hamble. Dahomeykust 19 te Freetown. Dalerdijk 18 v. Wilmington n. Cristobal. Daphnis 18 te New Orleans verw. v. Houston. Delft 18 40 m. n.w. Cuba n. La Coruna. Diemerdijk 19 v. Rotterdam n. ancouver. Diogenes 18 te Bremen. Doris 18 te Kingston verwacht v. Willemstad. Echo 18 180 m. w. Monrovia n. Durban. Eemland 18 40 m. w. K. Finisterre n. Amsterdam, Esso Amsterdam 18 70 m. w. Kreta n. Banias. Esso Nederland 18 900 m. z.w. Azoren n. Aruba Esso Rotterdam 18 100 m. o.n.o. Aden n. Mena. Fina Nederl. 18 110 m. w.n.w. Muscat n. Abadan Forest Lake 18 60 m. o.z.o. Malaga n. Isle of Gr Forest Town 18 100 m. o. Massawa n. Perz. Golf Friesland KRL 19 te Chitttagong. Gaasterdijk 19 te Rotterdam. Gaasterland 18 v. Vitoria n. Kp. Delo. Giessenkerk 18 v. Marseille n. Genua. Graveland pass. 19 Rio Grande n. Buenos Aires. Groote Beer verm. 19 v. Rotterdam n. Beyrouth. Guineekust 18 te Takoradi. Hathor 18 14 m z.z.o. Gibraltar n. Tripoli. Hector 18 v. Hamburg n. Amsterdam. Heelsum 18 900 m. n.w. Kaap n. Lour. Marques Heemskerk 19 v Port Sudan n. Aden. Helena 18 te Puerto Cortes v. Belize. Hersilia 18 180 m. n.o. Flores n. Sint Maarten. Holendrecht 25 te Norfolk verwacht. Houtman 18 v. Manilla n. Hongkong. Hydra 17 te Willemstad verwacht v. Fuinkbaai Ittersum 18 390 m. w.z.w. Azoren n. Houston. Ivoorkust 18 v. Rotterdam n. Amsterdam. Izalco 18 te Antofagasta. Japara 18 te Hamburg verwacht v. Bremen. Java 18 125 m. o.n.o. Algiers n. Malta. Johannes Frans 18 v. Seven Islands n. Baltimore Johan v. Oldenbarnev. 18 v. South.ton n. A'dam. Jos. Frering 18 100 m. n.o. Casquets n. Monrovia. Kabylia verm. 18 v. Santend na Killingholme. Kalydon 18 700 m. n.o. Sombrero n. Landsend. Kara verm. 18 v. Curagao n. Puerto Miranda. Karakorum 19 te Singapore. Karimun 19 te Port Said. Katelysia 19 in Pararivier verwacht. Katendrecht tot 22 te Basrah. Keizerswaard 18 720 m. w.z.w. Kp. Verdische eil. naar Punta Cardon. Kelletia verm. 18 v. Hamble n. Thameshaven. Kenia 25 te Montreal verwacht. Kermia 24 te Curagao verwacht. Khasiella 18 te Singapore n. Suez. Kieldrecht 21 te Marseille verwacht. Kopionella 19 te Curagao verwacht. Koratia 18 v. Stanlow n. Curagao. Korendijk 18 te Norfolk verwacht v. Baltimore. Korenia 18 330 m. n.w. Sombrero n. Rotterdam. Kosicia 18 65 m. o. Aden n. Bandar Mashur. Kreeft 18 117 m n.w. Hoek v. Holl. n. Narvik. Kreon 18 v. Point a Pitre n. Paramaribo. Kylix 18 v. Buenos Aires n. Curagao. Laarderkerk 18 70 m. w.z.w. Napels n. Port Said. Ladon 18 v. Amsterdam n. Rotterdam. Laga 18 dwars Ibiza n. Heroya. Leersum 18 350 m. o.z.o. Kp. Farewell n. Huil. Liberiakust 18 50 m. z.w. Abidjan n. Lagos. Liberty Bell 25 et Suez verwacht. Lombok 19 te Lissabon. Loosdrecht tot 31 te Hamburg. Maashaven 18 87 m. zw. Ouessant n. Rotterdam. Maaslloyd 19 te Balboa. Marnelloyd 18 te Beyrouth. Mataram 19 te Ventspils. Maureen 38 250 m. o.n.o. Savannah n. Londen. Medon 18 te New York verwacht v. Philadelphia. Meerdrecht 23 te Savona verwacht. Mentor 18 te Piraeus v. Santander. Merseylloyd 18 te Kuwait. Merwede 18 95 m. n.n.w. Dakar n. Takoradi. Mississippilloyd 18 v. Madras n. Chittagong. Modjokerto 18 3 m. z.z.o. Dudgeon n. Huil. Moordrecht 18 te Novorossisk. Muiderkerk 18 75 m. z.z.o. Kreta n. Genua. Musi 18 te Sorong. Mylady 19 v. Rotterdam n. Bremen. Naess Command. 18 70 m. n.o. Ouess. n. P. Said. Nashira 17 255 m. n.w. Bermuda n. Buenos Aires. Neder-Waal 19 te Yokohama. Neder-Weser 19 te Papeete. Nestor 19 te Saloniki. Nias 18 121 m. n.n.o. Kp. Villano n. Amsterdam. Nieuwe Tonge 18 45 m. o. Corp. Christi (bestem.). Noordam 18 730 m. n.o. Kp. Race n. New York. Noordwijk 18 dwars Dakar n. Monrovia. Notos 17 v. Tunis n Malta. Oberon 18 v. Bremen n. Antwerpen. Ommenkerk pass. 19 Port Sudan n. Suez. Ondina 18 110 m. o.n.o. Isle of Grain n. Mena. Oostkerk 18 1390 m. n.w. Kaapstad n. Kaapstad. Oranje 18 v. Singapore n. Penang. Oranjefontein 18 v. Antwerpen n. Amsterdam. Oranjestad 18 te Madeira. Osiris 18 te Port Au Prince. Ossendrecht 18 v. Port Arthur n. Europa. Ouwerkerk 18 v. Rotterdam n. Amsterdam. Overijsel 18 60 m. o.z.o. St. Vincent n. Antwerpen. Palamedes 18 425 m. w.z.w. Landsend n. Curagao. Papendreeht 18 in Bosporus n. Oostzee. Parkhaven. 19 te Bremen. Parthenon 18 v. Charleston n. Newport News. Pendrecht 22 te El Palito verwacht. Peperkust 17 te Le Havre. Pericles 19 v. Bahia de Caraques n. B. Ventura. Philidora pass. 18 Kuria Muria n. Mena Al Ahm Philine 19 te Thameshaven. Philippia 18 92 m. z.w. Ras Fartak n. Perz. Golf Poseidon 18 te Kingston. Prins Alexander 18 750 m. n. Fayal n. Quebec. Prins Casimir 18 36 m. w. Valentia n. Le Havre. Prins Johan Willem Friso 19 te Toronto. Prins Maurits 19 te Le Havre. Prins Willem van Oranje 19 te Rotterdam. Prinses Irene 18 v. Montreal n. Le Havre. Purmerend 18 v. Puerto Miranda n. Rotterdam Randfontein 18 225 m. n. Dakar n. Kaapstad. Rempang 19 te Bombay. Reza Shah The Great 18 120 m. o. Port Sudan naar Mena. Rossum 18 380 m. o. St. Paulsrocks n. Caribbean. Rotte 18 ter hoogte van Norfolk. Ruys 18 v. Montevideo n. Buenos Aires. Saloum 18 v. Dakar te Kaolack verwacht. Samarinda 18 180 m. z. Kingston n. Cristobal. Scheldelloyd 18 te Alexandrië verw. v. Beyrouth Scherpendrecht 18 rede Ancona. Schielloyd 18 120 m. o.z.o. Minicoy n. Aden. Sibigo 18 50 m. z. Midden-Borneo n. Brisbane. Simonskerk 18 te Port Said Sinon 18 te Cumana verwacht v. Puerto Ordaz. Sirrah 18 300 m. n.w. Madeira n. Livorno Slamat 18 150 m. w.z.w. Guadeloupe n. R dam. Soestdijk 18 800 m. n.w. Azoren n. Antwerpen. Solon i8 te Port ol Spain. Stad Alkmaar 18 50 m. w.z.w. Oporto n. IJmuid Stad Dordrecht 18 dwars Lissabon n. Genua. Stad Gouda 18 345 m. n.o. Tenerife n. Vitoria. Stad Haarlem pass. 18 Kp. Palos n. Rotterdam. Stad Maastricht 18 72 m. n. L. Palmas n. Vitoria Stad Rotterdam 22 te Catania verwacht. Stad Schiedam 18 110 m. z.w. Stavanger n. Gent, Statue of Liberty 20 te Marseille verwacht. Steenwijk 18 00 m. w.n.w. Landsend n. Antwerp. Stentor 18 v. Izmir n. Saloniki. Steven 18 1000 m. o.n.o. Belle Isle n. Hamburg. Straat Bali 14 te Singapore. Straat Clarence 18 te Brisbane. Straat Clement 19 te Kaapstad. Straat Johore 19 v. Melbourne n. Adelaide. Straat Malakka 18 te Port Kembla. Straat Singapore 19 te Beira. Sunetta 18 v. Norrköping n. Rotterdam. Tacana 18 te Propreso verwacht v. Belize. Tahama 18 480 m. z.w. Bombay n. Mena Al Ahm Tamara 19 te Melbourne. Tamo pass. 18 Vlissingen n. Rotterdam. Tara pass. 18 Kp. Finisterre n. Rotterdam. Tegelberg 18 10 m. z. Madagascar n. L. Marques Thuredrecht 23 te Puerto Marghera verwacht. Tjikampek 19 te Singapore. Tjisadane 19 te Port Elisabeth. Tjitarum 18 te Port Harcourt verw. v. Kaapstad Tjitjalengka 19 te Hongkong. Togokust 18 Vlissingen gepass. n. Amsterdam. Triton 18 v. Bremen n. Hamburg. Van Neck 18 v. Sydney n. Brisbane. Van Noort 15 te Penang. Van Spilbergen 18 190 m. n.w. Durban n. Kaapst, Van Waerwijck 18 170 m. o. M'bourne n. Brisbane Vasum 25 te Mena Al Ahmadi verwacht. Viana 19 te Montrtal verwacht. Videna 18 te Rotterdam verwacht. Vivipara 18 150 m. n.w. Alexandrië n. Hamburg Vlieland 18 v. Rotterdam n. Bergen. Waibalong 19 te Famagusta. Waikelo 19 te Abadan verwacht. W. A. Jones 18 210 m. z.z.o. Azoren n. Ph.delphia Waterman 18 540 m. z.o. D. Garcia n. Fremantle Weltevreden 19 te Hongkong verwacht. Westerdam 18 473 m. o.n o. Kp. Race n. R'dam, Westland 18 v. Paranagua n. Santos. Wieldrecht 19 te Rotterdam verwacht. Woensdrecht 19 te Sete. Woltersum 18 v. Hamburg n. Antwerpen. Wonosobo 18 40 m. n. Kp. De Gata n. Marseille, Zaankerk 18 50 m. w. Minicoy n. Aden. Zaanland pass. 18 Kp. Verdische eil. n. A'dam Zafra 18 120 m. n.n.w. Lissabon n. Port Said. Zaria 19 te Mena Al Ahmadi verwacht. Zeeland 18 v. Houston n. New Orleans. Zonnekerk 18 v. Hamburg n. Antwerpen. Zwijndrecht 18 v. IJmuiden, 30 te Hampt.Roads KLEINE VAART Admiralengr. 18 15 m. w. Westhinder n. Halden, Ador 18 te Orfordness n. Newcastle. Alcetas 18 150 m. z.o. Venetië n. Palermo. Binnenhaven 18 150 m. z.w. Ushant n. Rouen. Bonafide 23 v. Teignmouth te Genua verwacht. Deo Gratias 18 te Dungeness n. Rouen. Diligentia 18 10 m. *w. Fehmarnbelt n. Rotterdam Dinkelstroom 18 op Thames n. Amsterdam. Gouwestroom 18 op Thames n. Amsterdam. John M 18 te Royal Sovereign n. Le Havre. Joost pass. 18 Texel n. Zaandam. June 17 dwars Firth of Forth n. Londen. Keizersgracht 16 v. Kotka te Shoreham. Konny M 18 30 m. z.w. Terschell. n. Gothenburg Leuvehaven 18 v. Malmö n. Gothenburg. Manto 18 85 m. o. Bornholm n. Amsterdam. Meidoornsingel 18 v. Bayonne te W.-Hartlepool. Merwestad 18 op Elbe v. Pateniemi n. Brussel. Phidias 17 v. Napels n. Rotterdam. Plato 17 v. Lissabon n. Catania. Schinkelstroom 18 te Orfordness n. Amsterdam, Spolanda pass. 18 Beachyhead n. Hamina. Spolesto verm. 18 v. Rotterda mn. Dublin. Spoorsingel 18 v. Tonnay n. Londen. Urkersingel 18 v. Santander n. Bayonne. Westerdok 18 60 m. n.w. Hk. v. Holl. n. R'dam, advieskoers. Metaalbuizenfabriek Excelsior ondergingen weinig verandering. De beurs had op een hoger dividend gerekend. Boom-Ruygrok van 164 op 164 V2Figee van 217 op 217V2', Spaamestad van 790 b. op 795 b. VERHANDELDE FONDSEN 17 oktober 18 oktober Totaal 461 468 Hoger 227 (49,2°/o) 243 (51,9"/o) Lager 127 (27,5°/o) 115 (24,6°/») Gelijk 107 (23,3«/o) 110 (23,5°/«) AVONDVERKEER VAN GISTEREN. Slot A.K.U395—397 gl 396 Kon. Olie114,50 gb-115.30 115,20 Philips 1061—1064 1063 Unilever 838 838 Hoogovens 811 811 VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U. 398—399 399 Kon. Olie 115,40—115.60 115,60 Philips 1067—1073 1071 Unilever 840842 840 Hoogovens 816821 820 Vorige slotkoers A'dam Rubber.... 111 H.V.A 127 V4 A.K.U 396 146,50 Hoogovens 811 Philips Gem. Per. 1064 Unilever 838 Dordtsche Petr. 540 K. Ned. Petr. Mij 114,60 Holl. Am. Lijn 162 K.L.M 62,— K.N.S.M 205'A Ned. Stoomv. Mij 171Vi Ommeren, Phs v. 333 Scheepv. Un. Ned 163'/j 220,50 248,50 499,50 Ver. Bezit v 1894 140 Amsterd. Bank 384 Ned. Handel Mij 316 Rotterd. Bank 360'/j Twentsche Bank. 315 Albert Heijn 682 Amstel Brouwerij 529 Berkel's Patent 305 Bols 712 Bührmann Papier 690 358 690 Gelder Kon. Pap 360 Gist Spir.f. Kon 405 Van der Heem 337 Heineken's Bier 529 Hoogenbosch Sch 298 ïndola 597 Kon. Zout-Ketjen 1168 Miilier Nat. Bezit 530 Ned. Kabelfabr. 592 Philips Pref 2993A Sikkens Groep 849 Stokvis 260 Thomassen Dr. 654 Ver. Machinefabr. 300'/j V'essanen 342 Wilton Fij n ord 296'/i Zwanenberg-Org. 969Vj Billiton Mij. II 497 Aluminium Ltd.. 27'A American Motors 18% Anaconda 51 Vz Bethlehem Steel. 4lVie Cities Service.... 50% General Motors. 49% Kennecott Coppei 8D/4 Republic Steel 59 Shell Oil 37% U.S. Steel 79'/j Gedane noteringen. oooooooooaxwfMaxxxxxxoooo dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE <*Moooeo°°eoooooooooooooooooca<»ooMC»co<Mcooooocxiajo8 (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) NEW YORK: Enige verbetering De fondsen op de beurs van New York kwamen gisteren weer enigszins op krach ten. Oliewaarden namen in de laatste uren de leiding. De omzetten waren aanzienlijk groter. Midwest Oil en Amerada stegen ruim vier dollar, Texas Gulf en Honolulu maakten winsten van een dollar of meer. Allied Chemical, Union Carbide, Wool- worth, American Telephone en American Can stegen elk tenminste een dollar en Eastman Kodak twee. Meer dan een dollar stegen ook Ford bij de autowaarden en Na tional Steel in staal, maar de andere soor ten waren slechts fracties hoger. De omzet bedroeg 3.520.000 aandelen. Van het totaal van 1279 verhandelde fondsen waren er 588 hoger en 458 lager. Het industriegemid delde kwam van 701,98 op 704,20, dat van spoorwegen van 150,42 op 150,72 en dat van openbare nutsbedrijven van 126,48 op 127,34. (UPI). De Shell is kortgeleden begonnen met het afbreken van bepaalde delen van haar gebouwen waaronder een raffinaderij, te Tjepoe, in Oost-Java, omdat het olieveld aldaar niet voldoende meer opleverde. De Indonesische regering is toen, op verzoek van de vakbonden van arbeiders die werkzaam zijn in de oliebedrijven tussen beide gekomen en heeft stopzetting der af- breekwerkzaamheden gelast. Oekar Bratakoesoema, vice-voorzitter van Soekarno's raad voor het nationale plan heeft nu op een kortgeleden gehouden bijeenkomst van de vakbond van arbeiders in de oliebedrijven verklaard voorstander te zijn van overneming door de Indone sische regering van de Shell-bedrijven te Tjepoe. Hij verklaarde de regering de wenselijkheid hiervan onder ogen te zul len brengen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 17