Britse trawler redt negen opvarenden van zinkende IJm 32 op ruwe zee Waarschijnlijk vijf doden Washington voelt niets voor ontwapende zone HET WEER Bemanning van de „Noord-Holland" vandaag op Schiphol gearriveerd Na 1 november geld prijzen in sporttoto AO W-premie wordt 1 januari hoger Minister Rusk onderstreept noodzaak van voortgezet contact met Rusland Broodprijs toch hoger? Grote overwinning voor premier Verwoerd tWMORRIS 'ieforetjou êuy! DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DONDERDAG 19 OKTOBER 1961 Si&m VERVOLG ®P. PAG. 2 Het woord is aan Met één of twee cent Enkele buien REGEN- EN TWEEDJASSEN In de krant van heden: HONGARIJENEDERLAND ZAANLANDSCHE HOUTHANDEL Zaterdags gesloten 46e JAARGANG NUMMER 295 Kantoor: Lange Nieuwsfraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Di^ü^P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Negen opvarenden van de IJmuidense trawler „Elie Chenevière" zijn aan boord van de Britse trawler „Grimby Queen" op weg naar Engeland na een angstige nacht, die waarschijnlijk de andere vijf opvarenden het leven heeft gekost. Toen de Elie woensdagavond om half elf op 200 mijl ten noorden van IJmuiden beangstigend veel water begon te maken in de machinekamer, was de bemanning gedwongen het schip te verlaten. De Britse trawler pikte de reddingboot op, waarin tien mannen zaten. Eén van hen bleek inmiddels te zijn overleden. De vier andere opvarenden worden vermist. alle schepen dringend om snel verbinding te maken. Het schip bleek toen al zeer veel water te maken. Terwijl de schepen naar de Elie toesnel den vlogen de gesprekken door de lucht. Meestal buiten de noodgolf, soms er op. Maar dan werd er onmiddellijk geroepen, dat men verdwijnen moest vanwege het noodverkeer. Op de kotters besprak men druk de gevaarlijke positie van de Elie. „Hij heeft vast voor de wind gelopen" zei men, „als hij was gaan steken, had het nooit gekund". Maar men constateerde, dat het weer gelukkig wat opknapte. De te hulp snellende schepen merkten daar weinig van. Ze moesten door hoge zeeën ploegen, die niet alleen de snelheid remden, maar ook het zicht verminderden. Toch begon de situatie er om half één beter uit te zien. Twee Belgische kotters bleken toen vlakbij te zijn- De O 292 was nog maar tien mijl van de Elie verwijderd, de O 335 20 mijl. „Een Belg heeft een vuurpijl gezien", seinde de HD 74 Michiel even later. Schipper Freek Slot van deze Helderse trawler kreeg contact met schipper Jacob Blok van de Elie- „We gaan in de sloep", zei deze. „maar er staat wel veel water in". „Dat is niet zo erg" ver- Schipper J. Blok klaarde reder ir. W. Polderman desge vraagd, „er zitten drijfkasten in de boot De geredden zijn: schipper J Blok uit ..n riep de Wester_Eems IJmuiden, stuurman Plugge uit Scheve- gcheveningen-radio aan. „Ze gaan in de ningen, matroos C. Haasnoot uit Kat- sioep" seinde de marconist. De Sch 243 wijk, matroos A. van Duyn uit Katwijk, matroos K. van Duyn uit Katwijk, ma troos C. Terol uit Scheveningen, matroos J. Blok uit IJmuiden, matroos G. Vlie land uit IJmuiden en olieman A. de Jong uit IJmuiden. De matroos H. Prins uit IJmuiden werd levenloos in de sloep aangetroffen. Hij was gehuwd en had drie kinderen Vermist worden de matroos A. Kok uit Egmond, de kok E. van der Harst uit IJmuiden. beiden gehuwd, en de tweede machinist W. van Dijk uit Katwijk, onge huwd. Van de eerste-machinist R. Doets uit Haarlem wordt vermoed, dat hij in de machinekamer, waar een lekkage is ont staan op een onbereikbare plaats, om het leven is gekomen. De eerste berichten over de gevaarlijke positie, waarin de „Elie" zich bevond, kwamen om half elf door. „Er staat an derhalve meter water in de machineka mer" luidde het Mayday-bericht, dat in IJmuiden grote ontsteltenis verwekte. On middellijk vertrok de sleepboot „Titan" van Bureau Wijsmuller naar de opgege ven positie, 56.30 noord en 3.04 oost. Maar de te overbruggen afstand van meer dan tweehonderd mijl was zo groot, dat men voor de bemanning wel niets zou kunnen doen. Gelukkig waren er schepen minder ver van de Elie verwijderd dan de Titan. Bel gische en Nederlandse trawlers zetten door een hooglopende zee koers naar de opge geven positie, een Noors weerschip volgde. Later zou blijken, dat ook een Britse trawler onmiddellijk op zoek was gegaan naar de Nederlandse collega. Een uur later vroeg Scheveningen-Radio Cornelis mengde zich in het koor. „Het schip drijft rond, er is een lichtje aan boord". Tot nu toe was het allemaal wat verward geweest, want het noodverkeer speelde zich over verschillende kanalen af. Oosten- de-Radio sprak met de Belgische schepen, de Michiel kwam ook op een apart kanaal. Maar nu kwamen er snel achter elkaar be richten, die de ontwikkeling van de trage die duidelijk maakten. De inlichtingen kwamen van schepen, die men tot dan niet had gehoord. Eerst kwam de HD 74 weer in de ether om te bevestigen, dat de bemanning van de Elie in de reddingboot was gegaan. Men voerde een lichtje mee, maar ook op de nu ver laten ronddrijvende trawler brandde nog een licht. Maar toen kwam de O 326 met een op zienbarende mededeling. „We zijn bij het schip" seinde deze kotter, de .„Experien ce". „Het schip is verlaten, we gaan nu de reddingboot zoeken, die dichtbij moet zijn. Maar het is slecht weer en slecht zicht, dus het zal wel niet meevallen." Met ingang van 1 november zullen de prijzen in de Nederlandse sporttoto in geld mogen worden uitbetaald. Bij de prij zen boven 1.000 zal terstond vijftien per cent belasting worden afgetrokken. Prijzen onder de 1.000 zijn belastingvrij. De eer ste prijs van 50.000 blijft echter onge schonden, want de belasting is dan al afgetrokken. De maximumprijs is namelijk om precieste zijn in feite 58.823,53. De eerste toto-zondag, waarop deze nieuwe regeling kan worden toegepast, is dus 5 november. Voor die dag zullen echter nog de oude toto-formulieren worden ge bruikt, want deze waren reeds gedrukt. Er zullen echter maar weinig wijzigingen in de tekst nodig zijn. Nelia Gardner White: Sommige mensen willen niet begrij pen, als ze klagen dat hun gebeden niet worden verhoord, dat het antwoord „neen" is. Het premiepercentage ingevolge de AOW en de AWW tezamen is met 0.25 percent verhoogd tot 7 percent. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft zijn goedkeuring verleend aan een besluit van de Sociale Verzeke ringsbank, waarbij het premie-percentage ingevolge de A.O.W. is vastgesteld op 5.75 percent en dat ingevolge de A.W.W. onge wijzigd op 1.25 percent. Het nieuwe premiepercentage zal met in gang van volgend jaar van toepassing zjjn. De IJM 32 „Elie Chenevière" De motortrawler IJM 32 Elie Chene vière is in 1944 gebouwd te Lobith bij de Scheepswerf De Hoop als mijnen veger voor de Kriegsmarine. De bruto inhoud was 319.19 brt-, de netto inhoud 119.07 ton. Het schip was 46 meter lang, de breedte 8.03 meter. In 1945 werd het schip naar Duits land overgebracht, waar het na de oor log werd aangetroffen. Aan het begin van 1949 arriveerde het in Delfzijl, waarna het door het Bureau Oorlogsbuit werd verkocht aan de rederij De Mare- zaten te IJmuiden. De stoomtrawler Condor IJM 72 bracht het schip over naar IJmuiden en kwam er op 27 maart 1949 mee aan. Daar werd het schip voor de visserij verbouwd en ingericht. De proefvaart kon gehouden worden op 23 november 1950. Op 27 november 1950 vertrok de vember 1950 vertrok de Elie Chene- Elie Chenevière voor de eerste reis ter visserij. Voor de verkoop aan De Mare- zaten plaats vond, heette het schip om administratieve redenen Holland V. (Van onze correspondent) WASHINGTON De Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk heeft op een persconferentie zeer nadruk kelijk verklaard, dat terugtrekking van de troepen uit Centraal-Europa geen punt be hoort te zijn in het overleg met de Sovjet- Unie. Zulk een distantiëren zou, volgens Rusk, betekenen dat men de verantwoor delijkheid zou opgeven en een vacuum zou scheppen, dat gevaarlijk kan zijn voor de stabiliteit van de vrede. De Verenigde Sta ten doen deze dagen een laatste poging om het met de Sovjet-Unie eens te wor den over de opvolging van Hammars- kjoeld. Bereikt men geen overeenstem ming dan wensen de Amerikanen een ac tie van de Assemblee, desnoods tegen de Russische wensen in, daar de UNO niet langer verzwakt mag blijven door het ge mis van een secretaris-generaal. Daar Rusk nog geen volledige verta ling van Kroesjtsjevs rede had ontvangen, wenste hij daarover nog geen definitief oordeel te geven. Kroesjtsjevs officiële mededeling dat hij geen ultimatum wil stellen voor een regeling van de Duitse kwestie, kan, volgens Rusk, dienen om de spanning ietwat te verminderen. Hij ziet (Eigen bericht) De Nederlandse Bakkerijstichting heeft opnieuw contact gehad met het ministerie van Economische Zaken, teneinde te spre ken over de broodprijs. Volgens door het ministerie niet bevestigde of ontkende mededelingen die wij van gewoonlijk goed ingelichte zijde ontvingen, zou de di recteur-generaal voor Handel en Nijver heid, jr. J. C. van Alphen de Veer hebben medegedeeld, dat geen bezwaar meer zal worden gemaakt tegen een broodprijsver hoging van een cent met ingang van 30 oktober aanstaande. De bakkerijstichting zal zich dezer da gen beraden over aanvaarden van deze mogelijkheid of voortzetten van de bespre kingen teneinde een verhoging van twee cent te verkrijgen. In Almelo is gisteravond een vergade ring gehouden van bakkers uit Overijsel, die ook werd bijgewoond door bakkers uit andere delen van het land. De georgani seerde bakkers vinden de voorgestelde verhoging met één cent, gezien de kostprij zen, een te geringe verhoging, zo is van daag van de zijde van de Nederlandse bak- kersbond meegedeeld. Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien en hier en daar mist. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Donderdagmorgen om half acht zijn de zeventien bemanningsleden van de IJmui dense zeeslener Noord-Holland, die eind vorige week door de Indonesische rege ring zijn overgebracht naar Singapore per DC-8, op Schiphol aangekomen. De famili- leden van deze bemanning waren door de firma Wijsmuller 's morgens vroeg met een autobus naar de Amsterdamse lucht haven gebracht, maar men moest de be groeting nog even uitstellen totdat de heer A. Wijsmuller directeur van het sleepbedrijf Wijsmuller in een speciaal daarvoor gereserveerde kamer een kort onderhoud met zijn werknemers had gehad. De verhalen die deze zeventien opvaren den vertelden, vertoonden overigens gro te overeenkomst met datgene wat de eer der teruggekeerde werktuigkundige, de heer P. Roos, reeds had medegedeeld. Bij allen bestond grote lof voor de ver zorging die Indonesië aan deze Hollanders had besteed en een van hen, de acht tienjarige matroos G. van Wolferen uit IJmuiden, zei dat het verblijf daar „uit de kunst" was geweest. „Ze spraken bij na allemaal Hollands". Maar de goede indrukken die hij in In donesië heeft opgedaan, konden hem toch niet weerhouden zich ongeduldig te to nen. „Ik zou nu wel naar huis willen" zei hij, toen het oponthoud bij de douane, en de vragen van de aanwezige verslaggevers hem een beetje te lang duurden. Deze mening hield ook bootsman N. Edicus uit Den Helder erop na. Hij deel de onder meer mede dat onmiddellijk na de inbeslagname van de „Noord-Holland" de Indonesische vlag op deze boot was gehesen en dat niet lang daarna de naam was overgeschilderd. Na een week aan de steiger in Pulu Samboe te hebben gelegen is de boot met de bemanning overgebracht naar Djakar ta, waar de bemanning werd onderge bracht in het kamp Tjipajung. Na twee da gen werden kapitein O. Edelenbosch en stuurman W. H. Meyer voor een verhoor naar Djakarta overgebracht en daarna heeft de bemanning deze officieren niet meer teruggezien, aldus bootsman Edicus. De bemanningsleden mochten al hun per soonlijke eigendommen waaronder sextan ten en verrekijkers meenemen naar Hol land. Waren er in Indonesië, wat dit be treft dus geen moeilijkheden, op Schiphol moesten deze instrumenten worden inge klaard, wat overigens de normale gang van zaken is. Goed teken Na het onderhoud van de heer Wijsmul ler met zijn bemanningsleden, deelde hij aan de pers mede dat het opschorten van de konfiskatie hem een goed teken toeleek. Hij koesterde daarom nog steeds hoop dat zijn bedrijf de „Noord-Holland" zou terug krijgen. Zoals men zich zal herinneren is de zeesleper „Noord-Holland", vlagge- schip van het IJmuidense sleepbedrijf Wijsmuller, op 1 september tijdens de hulpverlening aan een Grieks schip in de Indonesische territoriale wateren aange houden. Zeven leden van de bemanning wisten te ontsnappen, maar de overigen werden overgebracht naar Djakarta. Ka pitein Edelenbosch en stuurman Meyer hebben inmiddels terecht gestaan, beschul digd van schending van de territoriale wa teren van Indonesië. Tijdens deze rechts zitting is de inbeslagname van de „Noord- Holland" gevorderd, waartegen kapitein Edelenbosch beroep heeft aangetekend. Samen met de eerste stuurman Meyer werd hij tot twee maanden gevangenis straf, met aftrek van voorarrest, veroor deeld en begin november kunnen deze twee zeelieden naar huis terugkeren. De volgende bemanningsleden zijn van morgen op Schiphol aangekomen: de 1ste werktuigkundige H. Andriesse, de elektri cien A. Ruyter uit IJmuiden, de bootsman N. Edicus, de 28-jarige ruimer J. de Boer uit Vlaardingen, de 23-jarige runner H. van Loon uit IJmuiden, de 19-jarige ma troos P. de Kier uit IJmuiden, dé 31-jarige olieman J. v. d. Mey uit Katwijk, de 22- jarige telegrafist J. Renkema uit Gronin gen, de 22-jarige 2de stuurman H. van der Tuuk uit Wageningen, de 26-jarige 3de werktuigkundige J. Weber uit IJmuiden, de 18-jarige matroos G. van Wolferen uit IJmuiden, de 17-jarige matroos J. Bre mer uit Den Helder, de 24-jarige matroos P. Cerneus uit Amsterdam, de 17-jarig« stuurmansleerling C. van Hoorn uit Am sterdam en de 32-jarige olieman W. van Wijk uit IJmuiden, assist.-werktuigkundi ge S. Straver en kok G. Zeegers. JOHANNESBURG, (UPI) Hoewel de uitslagen van 32 zetels nog niët bekend zijn, staat reeds vast, dat in de giste ren in Zuid-Afrika gehouden verkiezingen premier Hendrik Verwoerd en diens Na tionale Partij een grote overwinning heb ben behaald. De premier kan thans re kenen op de onvoorwaardelijke steun van het grootste deel van de blanke bevol king bij de uitvoering van zijn apart heidspolitiek. De Nationale Partij heeft volgens de laatste uitslagen 78 zetels verkregen met 207.423 stemmen. De Verenigde Partij kreeg 44. zetels bij 196.303 stemmen, de progressieven een zetel bij 59.999 stem men en de Nationale Unie een zetel met 34.502 stemmen. Van de 32 nog onbe sliste zetels, werden 24 tot dusverre dooi de Nationalisten bezet en acht door de verenigde partij. De uitkomst van een hiervan is slechts twijfelachtig. Bij de verkiezingen, waaraan slechts door blanken kon worden deelgenomen, stonden in het geheel 156 zetels op het spel. echter weinig of geen verandering in Kroesjtsjevs opvattingen over dit pro bleem. Rusk onderstreepte de noodzaak van contact met de Sovjet-Unie. Daardoor kan men op zijn hoede zijn tegen een catas trofe, die zou kunnen voortkomen uit on wetendheid, een misrekening of een ver gissing. Hij kleineerde de onenigheden tussen de westelijke bondgenoten. Over de hoofdzaak is men het eëns. Het menings verschil behelst alleen de tijd en de aard van de contacten met de Sovjet-Unie. Geen distantiëring Verreweg het grootste deel van Rusks persconferentie werd in beslag genomen door vragen over Berlijn en Duitsland. In Amerika hebben de laatste dagen geruch ten de ronde gedaan, als zou Washington een militaire distantiëring in Centraal- Europa overwegen. Rusk heeft die geruch ten ten stelligste tegengesproken. Voor Adenauer en de zijnen moet dat goed nieuws zijn. Een dergelijke distantiëring, is volgens Rusk, thans niet aan de orde. Alleen indien men het eens zou kunnen worden over een algemeen ontwapenings plan, zouden regionale schikkingen getrof fen kunnen worden. De voorbereidende gesprekken met de Russen zullen worden voortgezet. De Ame rikaanse ambassadeur keert binnenkort naar Moskou terug. Rusk acht de agenda, die de Russen voorstellen voor een Oost- West conferentie nog te beperkt. Voor de exploratieve gesprekken met de Russen is het geen beletsel dat West Duitsland nog geen regering heeft. Rusk verwacht geen belangrijke verandering in de Duitse poli tiek. Volgens de Amerikaanse staatsman begrijpt Kroesjtsjev thans de ernst van de westelijke positie en de vastberadenheid der westelijke mogendheden. Amerika geeft niet het recht op van westelijke mi litairen om naar Oost-Berlijn te gaan. Rusk verwacht dat de Sovjet-Unie dat recht zal beschermen. Advertentie Kapitein O. Edelenbosch uit IJmuiden (links) en de eerste stuurman W. H. Meijer uit Veendam, gefotografeerd tijdens het proces in Djakarta, waarbij zij werden veroordeeld tot twee maan den gevangenisstraf wegens schending van de Indonesische territoriale wate ren. Hun sleepboot, de Noord-Holland, werd verbeurd verklaard. (Telefoto) BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 lElDSESTRAAf (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 13 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 13 Horen en Zien5 Kunst 5 Uit stad en omgeving7, 9, 11 In de Vishal en op zee11 Feuilleton 15 Panda en andere beeldverhalen.15 Economisch nieuws17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Advertentie Zondag a.s. Bestel tijdig Uw televisie-toestel bij DE TV-zaak van IJmuiden Velserduinweg 173 - Telefoon 4402 Advertentie Kalverstr. 1-3, IJmuiden, Tel. 7543 Andere dagen geopend van 7.30—12 en 1—6 uur

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1