Verantwoordingsplicht van de Gedeputeerde Staten in geding HENSEN A G E M D A Ledenuitkering verbruikscoöperatie nu voor het Gerechtshof Scheepsramp IJm. 32 i» 21 en bondig) Fa. B. ENGELENBERG 1 v 7 lï'Sf" Uitvoerige discussies over de Provinciewet i Geen korting op tab aks artikelen Drie mannen door modderstroom overspoeld Voeg Bijlmermeer niet bij Amsterdam Oud kasteel, nu boerderij, door brand verwoest Nog regen s I DONDERDAG 19 OKTOBER 1961 TWEEDE KAMER heren-ondergoed HALFWOL PLAT-JAEGER PAARLAARSTEEG 1 Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Wijk aan Zee OFFICIeLE VERHOOP SIKKENS LAKKEN SCHUURMACHINES Mr. A. B. Roosjen in ziekenhuis opgenomen Alphenaar Alphenaar Grammofoonplaten Gitaren Jlaasinstninrnitiir Alphenaar Bladmuziek Piano's Alphenaar Onze cliënten zullen wij gaarne ontvangen vrijdag 20 oktober van 4—7 uur Adres aan Tweede Kamer (VERVOLG VAN PAG. 1) B r - p - iiÉ? ''WÊÊÊSvÉSÊr'-ISv^'v - Vijfdaagse werkweek voor het maatkledingbedrijf Prof. Geyser wegens ketterij aangeklaagd VERLOVINGSTIJD is weer aangebroken Martin Uittenbogaard WEERRAPPORTEN .3 (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft een begin gemaakt met de bespreking van het ont werp voor een nieuwe Provinciewet, die in de plaats zal moeten komen van Thor- becke s uit 1850 daterende provinciale wet. Behalve de koppeling van de aan tallen leden der Provinciale Staten aan het bevolkingscijfer bevat het ontwerp onder meer de verantwoordingsplicht van het college van Gedeputeerde Staten aan de vergadering van Provinciale Sta ten voor het hele door G.S. gevoerde be leid. Op dit punt heeft het debat zich toegespitst. Voor liefhebbers van het staatsrecht was het een heerlijk kluifje. Het is overigens de vraag of minister Toxopeus zijn voor stel in deze vorm er door zal weten te krij gen: de fracties der KVP, ARP en SGP wilden een beperkter verantwoordings plicht, de CHU iets minder duidelijk, ter wijl P.v.d.A. en VVD zich achter de re gering stelden. Als het op stemmen aan komt, zal het vermoedelijk een dubbeltje op z'n kant worden, daar voor- en tegen standers in aantal ongeveer tegen elkaar lijken op te wegen. Waar was het nu precies om te doen? Het provinciale bestuur heeft enerzijds de bevoegdheid tot verzorging van het eigen provinciale huishouden (deze bevoegdheid noemt men autonomie), maar anderzijds bestaat de plicht tot medewerking aan voorschriften van „hogerhand" (dit wordt betiteld als medebewind). Het is nu zo, dat Provinciale Staten, dus de „Volksvertegen woordiging" van de provincie, uit hun mid den een college van Gedeputeerde Staten benoemen voor de dagelijkse leiding. Door niemand is betwist dat G.S. aan Advertentie Interlock steek warm en soepel in Het dragen broekje m. 5 5.50 lange pantalon m. 5 9.25 singlet m. 5 5.95 borstrok k.m. m. 5 8.10 sterk en warm lange pantalon m. 5 6.25 borstrok k.m. m. 5 5.90 voor de grootste keus natuurlijk P.S. verantwoording schuldig zijn op het gebied van de autonomie. Maar over het geven van rekenschap inzake medebewind zijn de meningen grondig verdeeld. Tot dusverre althans sinds 1927 bestond deze plicht niet. Provinciale Staten konden zich dus niet bemoeien met het beleid van G.S. bij het beslissen van bepaalde geschil len en bij het toezicht op de gemeentebe sturen. G.S. deden en doen dit immers op last Van de befaamde „hogerhand", name lijk de wetgever. Minister Toxopeus meent nu, dat de democratie een vrijwel algehele verant woordingsplicht met zich meebrengt, dus ook bij het zogenoemde medebewind. De minister vond de heer Van den Tempel (P.v.d.A.) en de liberale frac tieleider Oud aan zijn zijde. Dr. Van den Tempel meende, dat G.S. nu eenmaal orgaan der provincie zijn en dat zij ook bij medebewind een zekere vrij heid hebben; en bij vrijheid behoort een verantwoordingsplicht. Staatsrechtelijk betoog Prof. Oud hield een diepgaand staats rechtelijk betoog, waarbij hij herhaaldelijk werd geïnterrumpeerd door de heer Smallenbroek (A.R.), zodat dit nog al theoretisch debat aardig tot leven kwam. Men moet G.S. niet los willen maken van de bodem waarin ze wortelen, zij zijn na melijk een commissie uit de Provinciale Staten, aldus prof. Oud. Hij zag in begin sel geen grens tussen autonomie en mede bewind. In beide gevallen is het te doen om het belang van de plaatselijke ge meenschap. Als vertegenwoordigers van die gemeenschap moeten Provinciale Sta ten over controlemogelijkheden beschikken. Ter ondersteuning van zijn betoog verwees prof. Oud naar de Grondwet, die uitgaat van de macht der Provinciale Staten. Slechts wanneer een beroep bij de Kroon tegen een beslissing van G.S. aanhangig is, wilde prof. Oud geen bemoeienis van Pro vinciale Staten. De KVP'er M a e n e n, de SGP'er K o d d e en de A.R.-afgevaardigde Smal lenbroek trokken in het algemeen één lijn tegen een al te uitgebreide Verant woordingsplicht. De heer Maenen kondigde een amendement aan, de heer Kodde meende dat het provinciale jasje niet te ruim mocht worden en de heer Smallen broek zag liever een verantwoordingsmo gelijkheid in plaats van een plicht. Toe zicht op de gemeenten is in zekere zin een rijkszaak. De kans bestaat dat in de Pro vinciale Staten onjuiste kritiek op het be leid van de Kroon zou worden geoefend, als G.S. steeds opening van zaken zouden moeten geven. In ieder geval verwierp de heer Smallenbroek een verantwoordings plicht van G.S. bij beslissing van geschil len. Mr. S c h m a 1 (CHU) was geneigd zich bij de critici aan te sluiten, maar liet de mogelijkheid open, dat enkele leden van de CHU de regering zouden volgen. Met uitzondering van het strijdpunt van de verantwoordingsplicht ging de Kamer met de algemene strekking van het wets ontwerp akkoord. Andere punten Tenslotte nog iets over de andere pun ten van de Provinciewet. De specialist Van den Tempel had bezwaar tegen een wetsartikel waarbij statenleden persoonlijk aansprakelijk kunnen worden gesteld voor een begrotingswijziging die niet door de Kroon wordt goedgekeurd. Prof. Oud pleitte voor het behoud van de mogelijkheid om aan gedeputeerden tussentijds ongevraagd ontslag te verlenen, de heer Smallenbroek had bezwaar tegen de doorslaggevende stem van de commissaris der Koningin in het college van G.S. en was het eens met dr. Van den Tempel, dat het woord „oppertoezicht" bij de taakomschrijving van de commissaris verouderd was. Minister Toxopeus antwoordt vandaag. c Stadsschouwburg: 20 u.: ABC-cabaret van Wim Kan met „Herexamen". BIOSCOPEN Cinema Palace: 13.30 en 19.30 u.: „Spar- tacus", 14 j. Frans Halstheater: 19 en 21.15 u.: „De schaduw van de kat", 14 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.30, dinsdag 14 en 20 u.: „Fracasse, de onoverwinnelijke musketier", 14 j. Lido Theater: 19 en 21.15 u.: „Een taxi naar Tobroek", 14 j. Vrijdag tot en met maandag 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.15 u.: „Slavinnen voor de Oriënt", 18 j. Luxor Theater: 19 en 21.15 u.: „Dr. Vlim- men", 18 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u„ zondag ook 16.15 u.: „The big show", 14 j. Minerva Theater: 20.15 u.: „Marguerite Gautier", 18 j. Vrijdag 20.15 u„ zondag 19 en 21.15 u.: „De zwarte orchidee", 18 j. Rembrandt Theater: 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.15 u.: „Later zul je dansen", 18 j. Roxy Theater: 19 en 21.15 u.: „Paniek in Rome", 18 j. Vrijdag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 u., zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Quantez, de dode stad", 14 j. Studio Theater: 19 en 21.15 u.: „Os Ban- dareintes", 14 j. Van vrijdag af 14.15, 19 en 21.15 u„ zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Tussen hemel en moeras", a.l. Theater Monopole (Zandvoort): 20 u.: „Betaald gevaar". 14 j. Vrijdag tot en met zondag 20 u.: „Carthago ïn vlammen", 14j TENTOONSTELLINGEN Kunstcentrum „De Ark" (N. Heiligland): Tot 1 nov. wissel-expositie Haarlemse beeldende kunstenaars: 917 u„ m„ wo. en vr. ook 1820 u. Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Tot 1 nov. expositie van Chris Tonbreker: 1022 u. (ook zondag). Museum Het Huis van Looy (Kamper laan): Tot 1 nov. expositie „Logboek van Slauerhoff": 1017 u„ zondag 1317 u. Galerie Uittenhout (KL Houtstraat 41): Tot 30 okt. expositie van aquarellen uit Hoorn en Zeebrugge van Jan van Geem: 10.3017 uur. Vishal: tot 23 okt. foto-exposities „Haar lem, uw stad" en „De plaats waarin wij wonen": 10-17; ma., wo. en vr. ook 2022 u„ zondag 13-17 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 13 oktober). DONDERDAG 19 OKTOBER City-theater, 19.30 u.: „Ben Hur". Rex-theater, 20 u.: „De zeven zondaars" Nieuwe Kerk, 20 u.: Concert Looft den Heer. VRIJDAG 20 OKTOBER City-theater, 19.30 u.: „Ben Hur". Rex-theatcr, 20 u.: „De schaamtelozen". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30 u. DONDERDAG 19 OKTOBER Kennemer Theater, géén voorstelling. Luxor Theater, 19.30 u.: „Ben Hur" (één voorstelling). VRIJDAG 20 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Stormloop der tartaren". Luxor Theater, 19.30 u.: „Ben Hur" (één voorstelling). W.B. Theater, 20 u.: „The love ranger". Markt, 14—16 en 18.30—20.30 u.: Bevol kingsonderzoek. DONDERDAG 19 OKTOBER 18.3020.30 u.: Bevolkingsonderzoek. Advertentie Dodstfaat 59 Haariem TeL 1525'i Mr. A. B. Roosjen, voorzitter van de N.C.R.V. en lid van de A.R.-fractie van de Tweede Kamer- is zondag opgenomen in de Ned. Hervormde Diaconesseninrichting aan de Overtoom te Amsterdam. Advertentie ZATERDAG 21 OKTOBER IN GEHEEL NIEUWE WINKEL KRUISWEG 47-49 HAARLEM KRUISWEG 47-49 HAARLEM KRUISWEG 47-49 HAARLEM KRUISWEG 47-49 HAARLEM ZATERDAG 21 OKTOBER IN GEHEEL NIEUWE WINKEL! Het Bossche Gerechtshof staat voor de vraag of het in strijd is met de ta bakswet om bij de berekening van de ledenuitkering van een verbruikscoöpera tie ook de door de leden in het betref fende jaar gekochte tabaksartikelen te betrekken. Genoemde wet schrijft name lijk voor dat tabaksartikelen niet onder de banderolprijs verkocht mogen worden en dat er ook geen kortingen of ca'deaus gegeven of in het vooruitzicht ge steld mogen worden. Het geval dat door het hof in hoger beroep behandeld wordt, is dat van de Etos-coöperatie in Eind hoven, die voor dit feit door de Bossche politierechter was vrijgesproken. Ter zitting van het hof stelde de rijks advocaat, dr. Van Wijmen, dat de coöpe ratie zich niet kan beroepen op een statutaire verplichting, omdat een derge lijke verplichting nooit in strijd met de wet mag zijn. De mening van de coöpe ratie dat hier geen concurrentie-oogmer- ken aanwezig zijn, deelde hij niet, want ook zonder die oogmerken is de concur rentie er toch. Hij eiste 100 boete, welke eis bekrachtigd werd door de ad vocaat-generaal, mr. Van Overveldt. De president van het hof, mr. Kickert, maakte een vergelijking, met een n.v., waar de aandeelhouders wanneer ze er hun inkopen doen ook later een deel van het bestede bedrag als dividend terug krijgen. Doch dr. Wijmen wees er op dat daar het dividendbedrag niet af hankelijk is van de gedane inkopen. De Twee arbeiders en een uitvoerder van een aannemersmaatschappij zijn in Geleen in een zes meter diepe rioleringssleuf plotseling door modder overspoeld. Er brak een zijwand door en met grote kracht kwamen duizenden liters water de rioleringssleuf binnenstromen, waarbij een grote massa grond werd meegesleurd. Het drietal wist zich moeizaam uit de rhod- derstroom te werken en uit de sleuf te kruipen. Dat de wand is doorgebroken wordt toegeschreven aan de grote regen val van de laatste dagen. raadsman van de coöperatie, mr. Nijst uit Eindhoven, betoogde dat er hier geen sprake is van een in het vooruitzicht stellen van korting. Zou de coöperatie in een bepaald jaar geen winst maken dan ontvangen de leden geen enkele uitke ring. Hij wees er ook op dat het uit keringssysteem van de coöperatie reeds (1933). Bij de behandeling van dat arti kel in de tabakswet in werking trad (1933(. Bij de behandeling van dat arti kel en ook later heeft de minister er met evenveel woorden op gewezen dat het niet tegen de coöperatie gericht was, doch ten doel had een bedriegelijk mis bruik maken van de banderol tegen te gaan. Aan het eind van zijn pleidooi toonde de raadsman dat de kooptransactie van de leden ener coöperatie geheel los moet worden gezien van het dividend dat zij over het boekjaar incasseren. Arrest van het Hof op 30 oktober. B. en W. van Diemen hebben een adres gericht tot de Tweede Kamer, waarin zij o.m. zeggen dat toewijzing van West-Weesperkarspel (de Bijlmer meer) aan Amsterdam een doelbewust kiezen voor één grote stedelijke gemeen te van Halfweg tot Weesp en van Wa terland tot Utrecht betekent. Het gebied wordt dan een verlengstuk van Amster dam met éénzelfde systeem van stads uitleg en derhalve zonder eigen gezicht en karakter. Dat betekent een nog gro tere psychologische en technische afstand tussen bestuurder en bestuurden, een be lemmering voor een bloeiend gezond le ven, een toeneming der kosten en een vermindering van de doelmatigheid van het technische beheer, een grotere een zijdigheid in plaats van meer schakering in de bevolkingsopbouw met als mogelijk gevolg daarvan een verzwaring van het vervoersprobleem. Dat betekent ook een doorvoering voor dit gebied van het Am sterdamse systeem van erfpacht, dat een belemmering vormt voor een ontplooiing van het bedrijfsleven, terwijl daar juist aan de industrie zo'n voorname plaats is toegedacht. In het adres wordt dan ook verzocht geen gehoor te geven aan de aandrang om West-Weesperkarspel bij Amsterdam te voegen en er bij de minister met klem op aan te dringen spoedig een be gin te maken met de instelling van de door hem gedachte nieuwe randgemeente. Terwijl de O 326 door de hoge golven joeg en de mannen elke keer, als men op een golftop kwam, speurden naar een lichtje, naderde een ander schip, waarvan men de aanwezigheid niet vermoedde. Ook op deze Britse trawler „Grimsby Queen" speurde men naar de reddingboot, die er gens in de buurt moest zijn. Sloep gevonden Tien voor twee gaf de Brit zijn bood schap, die tegelijk blijdschap en ontstelte nis verwekte: „We hebben tien man van de bemanning opgepikt, waaronder één dode". Drie bemanningsleden waren nog vermist. De Brit ging door met zoeken, want de drie vermisten konden nog in leven zijn. Andere schepen hielpen, bij daglicht steeg een Shackleton-vliegtuig van de R.A.F. op om te helpen. Later werd bekend, dat de Britse trawler de geredden naar Engeland zou brengen. Ongelofelijke pech De reder van de onfortuinlijke IJm. 32, ir. W. Polderman, verklaarde hedenmor gen om 10 uur niet te weten of de traw ler al dan niet gezonken was. Hij heeft vijf minuten met schipper Blok kunnen praten, maar toen viel het gesprek uit. De reder zei, dat Blok zonder meer een goed schipper is, die zijn schip zeker niet ongemotiveerd zal hebben verlaten. „Blok en zijn mannen hebben ongelooflijk pech gehad: er was geen schip in de buurt. Vol gens mij is een schip met een lek in de machinekamer of in het visruim, dat zo veel water maakt dat de pompen het niet kunnen bijhouden, reddeloos verloren, wanneer het in de omstandigheid verkeert dat geen onmiddellijke hulp met pompen aanwezig is. Ik ben er zeker van dat men het schip niet voortijdig heeft verlaten. Maar het schip is voor mij niet belang rijk, als u weet dat meer dan een derde van de bemanning naar alle waarschijn lijkheid het leven er bij ingeschoten heeft. Het is meer dan verschikkelijk. Mensenle vens zijn niet te vervangen. Toen Blok met mij sprak stond het water al - ver. boven de plaat, tot de dynamo's toe." De geredden van de IJm. 32 worden eerst zaterdagmorgen in Engeland ver wacht. De vloot van „De Marezaten" be staat nu (indien de IJM. 32 ten onder is gegaan) uit vier schepen, die zich op zee bevinden en een hektrawler in aanbouw. i *- v .v> *x- Het bedrijfsgedeelte van de boerderij Het Kasteelse Hof, een restant van het vroegere uit de elfde eeuw daterende kas teel De Ooy (gem. Ubbergen), is door een felle brand verwoest. De Ubbergse brandweer kon tegen de felle vlammenzee, die werd aangewakkerd door een harde wind, weinig uitrichten. Vijftig ton hooi, die in de schuur was op geslagen, ging geheel verloren. De belang rijkste landbouwwerktuigen en het vee kon den nog bijtijds uit de boerderij worden gehaald. Met man en macht werd ook het woongedeelte ontruimd; dit is echter be houden gebleven. Het gebouw dat door de brand werd ver woest, was vroeger een van de belangrijk ste kastelen in het rijk van Nijmegen. Vol gens oude geschriften moet het reeds om streeks 1080 bestaan hebben. De burcht is tot in de 18de eeuw bewoond geweest Hij werd in 1797 voor afbraak verkocht. Slechts een deel bleef toen behouden. Het deel dat de laatste tijd dus als boerderij werd gebruikt. De boerderij stond op de monumentenlijst. Het 1370 ton metende Zweedse vracht schip „Vibeke Christensen" is tijdens het stormweer op de Rottumerplaat gestrand. De kapitein heeft de hulp van redding- en sleepboten afgewezen. Hij wil proberen zijn schip bij hoog water vlot te brengen. De werkgevers in de maatkledingindus- trie hebben zich bereid verklaard per 1 maart 1962 de werkweek voor het per soneel terug te brengen van 48 op 45 uur, waardoor de vijfdaagse werkweek een feit is. De praktische uitwerking hier van in de C.A.O. zal nog nader tussen werknemers worden besproken op 21 no vember aanstaande. De werkgevers hebben het verzoek van de vakorganisaties voor textielpersoneel om de vijfdaagse werkweek in te voe ren zeer vlot ingewilligd, mede omdat men hoopt door deze maatregel het steeds groter wordende personeelstekort te be teugelen. Prof. A. S. Geyser, hoogleraar in de nieuw-testamentische theologie aan de uni versiteit van Pretoria, is aangeklaagd wegens ketterij tegen de leerstelling van de Nederlands Hervormde kerk van Afri ka. Zijn zaak zal op 24 oktober door de commissie van de algemene kerkvergade ring gehoord worden. Indien hij schuldig wordt bevonden door de vergadering, zou hij van zijn post als hoogleraar ontheven kunnen worden. Op 27 september werden twee klachten tegen prof. Geyser ingediend, één wegens ketterij ten aanzien van bijbelse leerstel lingen en een tweede wegens overtreding van de disciplinaire code ingevolge de hervormde kerkwet. Deze bepaalt dat een predikant geschorst kan worden indien hij volhardt in zijn verzet tegen een wet of besluit van de kerk. Volgens prof. Geyser slaat de tweede aanklacht waarschijnlijk op een beschrij- vingspunt van hem dat in maart 1961 voor de algemene kerkvergadering diende: dat artikel 3 van de kerkwet der n. h. Kerk van Afrika (dat alleen blanken leden van deze kerk mogen zijn) aan de heilige schrift getoetst wordt. Zes jaar. Het gerechtshof in Den Haag heeft een 38-jarige Rotterdamse kel ner wegens poging tot moord op zijn vrouw veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf en terbeschikkingstelling van de regering. Hij had op 23 oktober van het vorige jaar in een bar in Rotterdam op zijn daar werkzame echtgenote geschoten. De vrouw werd niet geraakt, maar twee bezoekers van de bar liepen ernstige verwondingen op. Naar Italië. In Den Helder is het fre gat „Lynx" door Nederland overgedragen aan de Verenigde Staten. Dit schip werd in 1956 door de Verenigde Staten aan Ne derland overgedragen. Als enig type van afwijkend model in de serie fregatten van de „roofdierenklasse" bleek het op den duur operationeel weinig effectief en in onderhoud zeer duur te zijn. Aangezien de Italiaanse marine meer van deze eenheden bezit en het schip in Venetië is gebouwd, is besloten de „Lynx" terug te geven aan de Verenigde Staten, die het schip zal overdragen aan de Italiaanse marine. Het schip zal onder Italiaanse vlag „Aquila" gaan heten. Officier van Justitie. Tot officier van Justitie bij de rechtbank te Maastricht is benoemd mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, thans substituut-officier van Jus titie in het arrondissement Middelburg. Protest. Zeven studentenverenigingen hebben in een brief aan de minister van Justitie geprotesteerd tegen de uitwijzing van twee Algerijnse studenten, die volgens de brief om politieke redenen uit Frank rijk waren gevlucht. Zij hebben de minis ter verzocht het uitwijzingsbesluit te her zien en beide studenten alsnog asiel te ver lenen. Gevonden TV was gestolen. Het tele visie-toestel dat voor het eerst in de ge schiedenis der hoofdstedelijke politie op de lijst der gevonden voorwerpen prijkte, is van diefstal afkomstig. Het toestel, dat drijvend in het Singel te Amsterdam werd gevonden, is afkomstig van een inbraak in een woonschip in de Vlothaven. Bij deze inbraak verdwenen ook een radio, een stofzuiger en een wollen deken. De stofzuiger en de deken zijn opgedregd op de plaats waar het televisietoestel is ge vonden. Advertentie Dusnaar MARTIN, de verlovings ringen-specialist. Geluk en Welvaart met ringen van Schoterweg - Tel. 55899 - Haarlem lllllllllllllllllllllllllIHHIIIIIIIHIIIIIIIIIIIliillllÜllilüliiillimillillllllllll Het K.N.M.I. deelt mede: De grote hoeveelheden regen, die de laatste dagen in onze omgeving zijn ge vallen werden veroorzaakt door een de pressie, die aanvankelijk langs de Wad- denkust naar het oosten trok, maar die in de Duitse Bocht van koers veranderde om in zuidelijke richting verder te gaan. Het centrum passeerde daarbij het oosten van ons land. Plaatselijk is er in ons land sinds dinsdag meer dan 50 mm gevallen. In verband met de opvulling van de de pressie is sinds woensdag de wind in ons land gaan afnemen. Op de Noordzee hand haafde zich echter nog een Noorderstorm. De komende 30 uur zal de storing verder opvullen, waardoor de wind nog meer zal afnemen. De regenkansen blijven echter groot. In de temperatuur komt weinig verandering. Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Eg Neerslag: laatste 24 uur. Stl V eJ3 Den Heider zwaar bew no 13 11 Ypenburg regenbui n 13 15 Vlissingen regenbui nnw 12 23 Eelde motregen ono 11 20 De Bilt geheel bew nno 11 16 Twente regen ozo 10 15 Eindhoven geheel bew w 10 20 Zd-Limburg geheel bew w 9 12 Helsinki geheel bew ozo 11 1 Stockholm regen ozo 12 15 Oslo regen no 9 3 Kopennagen regen z 13 1 Aberdeen half bew n 3 Londen zwaar bew wnw 11 0 Amsterdam geheel bew n 11 22 Brussel regenbui wnw 10 31 Luxemburg regen zzw 6 8 Parijs geheel bew wnw 9 3 Bordeaux half bew. wnw 13 5 Grenoble regen windst. 11 4 Nice licht bew. n 20 0 Berlijn half bew. zzo 11 0 Frankfort regen z 9 0,1 München geheel beu zzo 6 12 Zürich zwaar bew zo 7 0,1 Genève regen wzw 9 2 Locarno onbewolkt nno 13 6 Wenen regen wnw 17 25 Innsbruck sneeuw windst. 9 42 Belgrado half bew. zo 24 0 Athene licht bew z 22 0 Rome regen zzo 21 43 Ajaccio hagelbui w 20 39 Madrid onbewolkt windst. 21 0 Mallorca half bew. nnw 24 4 Lissabon onbpwolkt n 25 0 Vrijdag 20 oktober Zon op 7.12 uur, onder 17.37 uur. Maan op 16.27 uur, ondei 2.17 uur. Maanstanden 23 okt. 22.31 uur volle maan. 31 okt. 9.59 uur laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 19 oktober Hoog water 11.28 uur en uur. Laag water 6.36 uur en 19.12 uur Vrijdag 20 oktober Hoog water 0.04 en 12.42 uur. Laag water 8.16 en 20.33 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2