Nieuwe tarieven voor levering van water in Velsen voorgesteld Nederlanders gaan in Afrika moestuinen aanleggen y Een grote zorg minder kinder schoenen Banketbakkerij BEEKSMA W. OUDENDIJK SÉIÉIS BUTAAN gaskachel WINTERS MAISON HILLEGE IJmondverenigingen vandaag en morgen Een jaar geëist tegen winkeldievegge Anti-honger-actie start maandag Benelux-landkaart op de speelplaats li 5 roomboter gevulde koeken easo iei \v slechts 1 dag KINDERSOKJES 1 15 Eis met klem merk KLM, want..». Zandschelpen 8 voor 1.00 VRIJDAG 20 OKTOBER 1961 11 Diefstal aan boord van de „Arosa Sun" Voor meer dan 17.000 aan goederen gestolen IN STRIJD TEGEN DE HONGER Ergens aan de oostkust van Afrika zal een tuintje worden aangelegd. Daarin zullen gewassen worden gekweekt, die onontbeerlijk zijn voor een gezond dage- 'ijks menu. Dat eerste tuintje wordt een voorbeeld en het zal worden gevolgd door veel meer voorbeelden, in een steeds groter gebied. Als het verbouwen van tot nu totaal 'onbekende gewassen in Afrika algemeen verbreid is, is het doel bereikt: geen honger meer in dit deel van de wereld. Geen liefdadigheid Nederland vooraan Collecte ten bate van Anti-Honger-Actie Bn«ffl?HHi!llKH!!!l5!}s«»!!a8RïS5?SI55!??Sr:Kn8HSn!!!I II li iï Nieuwe carré-lijn ook voor kinderschoenen. \5.9y 7n5 r9\ ƒ0.90 Extra oktoberkoopie. wol of nylon alle maten WERKKLEDING Kan Langer Mee Haarlem 126.50 BOTERSTAVEN SPECULAASBROKKEN B. en W. van Velsen hebben een nieuw tarievenschema ontworpen voor de leve ring van water en zullen de raad verzoe ken dit ontwerp vast te stellen. Het bestaande watertarief in de gemeen te Velsen is gebaseerd op een systeem van jaarcontracten. De verbruiker sluit een contract af voor een zekere hoeveelheid water per jaar en betaalt daarvoor elke drie maanden bij vooruitbetaling een vast bedrag. Wordt de gecontracteerde hoeveel heid niet verbruikt, dan is de verbruiker daarvoor toch de prijs verschuldigd. Is daar entegen het verbruik hoger, dan wordt het z.g. meerverbruik tegen het daarvoor vast gestelde, hogere tarief in rekening ge bracht. Dit tariefstelsel is voor de afnemers niet eenvoudig en geeft dan ook meermalen aanleiding tot misverstanden. Bovendien is het voor het bedrijf in administratief-tech- nisch opzicht niet gemakkelijk hanteer baar. Vooral in de perioden, dat het meer verbruik moet worden betaald, worden ver scheidene klachten ontvangen over hoge waternota's. Dikwijls kost het veel moeite de verbruikers ervan te overtuigen, dat de berekeningen juist zijn uitgevoerd. Voorts geven de verzoeken tot contract wijziging veel extra werk en is het door een te late indiening niet altijd mogelijk deze verzoeken tot volle tevredenheid van de verbruikers af te wikkelen. Het vorenstaande vormt op zichzelf een motief om de bovenbedoelde contractvorm te doen vervallen en voortaan het water per verbruikte kubieke meter in rekening te brengen, zoals dit ook voor het gas ge schiedt, menen B. en W. van Velsen. Een andere reden om het tariefstelsel te wijzigen houdt verband met het voorne men om te zijner tijd over te gaan tot het invoeren van de gelijktijdige opneming om de twee maanden van de gewone gas- en watermeters en de aanbieding van een ge zamenlijke kwitantie voor gas en water. Van deze combinatie wordt een verder gaande arbeidsbesparing verwacht. Het VRIJDAG 20 OKTOBER Zaal Dam, Heemskerk, 20 u.: Toneel avond personeelsvereniging gemeente ambtenaren: Hoera, het is een jongen. Centrum, Beverwijk, 20 u.: klaverjas sen en bridgedrive personeelsvereniging openbare werken. Verenigingsgebouw, Dommelsingel, Oos- terwijk, 18.45 u.: filmavond voor teen agers. Hervormd Jeugdgebouw, Heemskerk, 20 u.: NCVB Heemskerk, ds. Van der Zee houdt een lezing. Hervormd Jeugdgebouw, Schans Bever wijk, 20 u.: bijeenkomst Beverwijkse ama teurfotorafen. Kennemer Theater, Beverwijk, 20 u.: bij eenkomst vereniging ter behartiging be langen tbc-patiënten. ZATERDAG 21 OKTOBER Gymnasium Paulinum, Driehuis, af scheidsreceptie dr. J. Macdaniel. Café Du Commerce, Marktplein, IJmui- den, 20 u.: Cabaret en dansen voor VSV- leden en genodigden. Hervormd Jeugdgebouw, IJmuiden, Ad- vendo voert op „Uw bad is klaar", aanvang 20 uur. Kennemer Theater, Beverwijk, 10 u.: Uitvoering mannenkoor De Vriendschap voordeel van deze samenvoeging van werk zaamheden zal toenemen naarmate het aantal muntmeters verder vermindert. Het is moeilijk het opnemen van de muntgas meters met de andere werkzaamheden te combineren, te meer omdat het in verband met de inhoud der geldbakken nodig is die meters ongeveer elke zes weken op te ne men en de bakken te legen. Het college meent, dat ook op bovenver melde grond het aanbeveling verdient reeds thans tot invoering van een nieuw tarief over te gaan, opdat de combinatie van werkzaamheden kan worden ingevoerd zodra de voorbereiding daarvan is vol tooid. Bij de opstelling van een nieuw tarief is ervan uitgegaan, dat: a. de totale opbrengst van de watergelden gelijk dient te zijn aan die volgens het bestaande tarief; b. het, behoudens het hierna onder c en d aanbeveling verdient, mede uit een oog punt van vereenvoudiging voor de admi nistratie, een eenheidsprijs per kubieke meter vast te stellen voor de levering van water voor de verschillende doeleinden; c- bij geen of een zeer gering verbruik een minimum watergeld van 3 per drie maandelijkse of 2 per tweemaandelijk se opnemingsperiode verschuldigd moet zijn, omdat het bedrijf in elk geval een vergoeding moet ontvangen voor de kos ten van de aansluiting; d. het water aan iedere burger naar be hoefte moet kunnen worden geleverd te gen een zo laag mogelijke prijs, doch dat anderzijds, gelet op de beschikbare wa tervoorraad, een zorgvuldig verbruik in de hand moet worden gewerkt; e. de vaste vergoeding voor de boilers kan vervallen, aangezien bij de tegenwoordige boilers het waterverbruik veelal wordt aangewezen. De hoogte van deze vergoe ding (ca 1000 per jaar in totaal) is bo- -vendien zodanig, dat het netto-resultaat na aftrek van de administratiekosten vrijwel nihil is. Verwacht mag worden, dat, indien het nieuwe huishoudelijke tarief wordt vastge steld op 40 cent per kubieke meter tot een hoeveelheid van 30 kubieke meter per drie maandelijkse of 20 kubieke meter per 2- maandelijkse opname-periode, voor het verbruik boven die hoeveelheid een prijs zal gelden van 50 cent per kubieke meter en voor waterlevering voor industriële doel einden, voor tijdelijke werken en ten be hoeve van inrichtingen van algemeen nut eveneens de kubieke meter-prijs op 40 cent wordt bepaald, de totale opbrengst gelijk zal blijven aan die bij het huidige tarief. Een nauwkeurige schatting van de op brengst van het nieuwe tarief is uiteraard moeilijk te geven, aangezien nimmer voor af kan worden bezien hoe de verbruikers reageren op een nieuw tariefstelsel. Mocht evenwel in de praktijk blijken, dat de uit komsten beneden de verwachtingen blij ven, dan kan wegens de opzet van het nieu we tarief op eenvoudige wijze een aanpas sing aan de kosten worden verkregen. Weer papieren uit auto gestolen Aan het stelen van autopapieren en waardepapieren uit geparkeerde auto's schijnt in Velsen maar geen einde te ko men. In het afgelopen weekeinde werden autopapieren ontvreemd uit een aantal auto's in de gemeente Velsen. Naar de politie thans mededeelt, is in de nacht van zaterdag of zondag ook ingebroken in een auto, die geparkeerd stond bij een perceel aan de Stationsweg te Velsen-Zuid Vermist worden ook enige polissen. Aan boord van het pensionschip „Arosa Sun", dat eigendom is van Hoogovens te IJmuiden, is in de loop van gisteren een diefstal gepleegd. Uit een hut van een van de gehuisveste werknemers, zijn enige kledingstukken, een elektrisch scheerap- paraat en enig geld gestolen. De waarde wordt geschat op circa tweehonderd gul den. De diefstal moet volgens mededelin gen van de politie zijn gepleegd tussen donderdagmorgen half zes en des middags drie uur. Er wordt een diepgaand onder zoek ingesteld. Vier gewonden bij botsingen in IJmond Bij botsingen in de IJmond-gemeenten zijn donderdag vier personen gewond ge raakt. Op het Stratingplantsoen te Velsen- Noord liep een 21-jarige Hongaar een hoofdwond op bij een botsing tussen zijn motorfiets en een personenauto. De Hongaarse berijder is naar zijn woning in Velsen-Noord overgebracht. De bestuurder van een bestelauto liep een hoofdwond op toen zijn wagen in bot sing kwam met een personenauto. Dit ge beurde op het kruispunt Cronjéstraat- Wilhelminakade. De bestuurder van de be stelauto had voorrang. De man is naar zijn woning gebracht. In Beverwijk zijn twee inzittenden van een personenauto aan het hoofd gewond toen de auto tegen een boom reed, als ge volg van een ontwijk-manoeuvre voor een wielrijder. Beide slachtoffers zijn naar hun woningen overgebracht. Snikkend stond een 46-jarige vrouw voor de rechtbank in Amsterdam terecht we gens een serie winkeldiefstallen die ze in de loop van 1960 had gepleegd. De tenlaste legging vermeldde tassen, rokken, vesten scheerapparaten, koffiemolens, goud-en horloges, fototoestellen, sieraden, para- pluies, schoenen, bontjasjes, radio's en ve le andere artikelen met een totale waar de van 17.000 gulden. „Dat is nog maar een kleine greep uit het geheel", zei de officier van Justitie, die tegen de vrouw een gevangenisstraf van een jaar en ter beschikkingstelling van de regering eiste De vrouw is reeds 14 keer eerder ver oordeeld wegens winkeldiefstallen. Zij heeft op haar strafblad nog twee voor waardelijke gevangenisstraffen staan en was voorwaardelijk ontslagen uit een psy chiatrische inrichting waarin zij na haar laatste veroordeling was geplaatst. De diefstallen had zij voornamelijk in Amsterdam gepleegd, maar ook in Bus- sum en in Zaandam. Ook moesten twee kennissen van de vrouw terechtstaan op beschuldiging van heling van een deel van de gestolen goe deren. Tegen een 24-jarige koopman, die enige bloesjes en horloges van de vrouw had ge kocht eiste de officier een gevangenisstraf van negen maanden, waarvan zes maan den voorwaardelijk. Tegen een 53-jarige vrouw, die veel meer goederen had gekocht, eiste de offi cier negen maanden. Zij had o.a. gouden horloges ter waarde van 165 voor 20 gekocht, een bontjas van 1800 voor 180 en talrijke andere sieraden en gebruiks voorwerpen voor minder dan de helft van de prijs. De rechtbank zal op 1 november uit spraak doen. Dit is de grondslag van het „erfgewas- senproject" dat door Nederlanders kan worden verwezenlijkt. Het geld, dat hier voor nodig is, wil de Nederlandse organi satie voor internationale bijstand (NOVIB) bijeenbrengen. De eerste actie daarvoor start 23 oktober. De anti-honger-actie duurt tot en met 29 oktober. In die tijd moet het geld er komen om een goede start te maken met dit project, dat niet al leen het aanleggen van „moestuinen" om vat maar ook het uitzenden van deskun digen, die voor de voorlichting gaan zor gen. Daarbij zal algemeen bijstand moe ten worden verleend bij het op gang bren gen van gezonde en goed functionerende gemeenschappen. Een speciale stichting „Nederf", in het leven geroepen door de NOVIB en het Nederlands nationaal F.A.O.-comité, gaat het project uitvoeren. De anti-honger-actie is geen vorm van liefdadigheid, waardoor voedselvoorraden naar onontwikkelde gebieden worden ge stuurd, de actie reikt veel verder. Door het technische bijstandsprogramma van de Verenigde Naties wordt het honger- vraagstuk definitief opgelost. Dit zegt de Nederlandse prof. ir. G. J. A. Terra er van: „Opvallend is, dat in praktisch ge heel Afrika een variatie van groene groen ten en fruit ontbreekt. De Afrikaan voedt zich veel te eenzijdig en eentonig, waar door miljoenen slachtoffers aan de z.g. tekort-ziekten vallen. Niet zozeer te wei nig voedsel als wel onevenwichtige voeding is de voornaamste oorzaak van de kinder sterfte tussen 25 en 50 pet. in het eer ste levensjaar en de lage gemiddelde levensduur. Men wordt niet ouder dan ge middeld 40 tot 45 jaar". Het F.A.O.-pro ject, dat aan Nederland in de grote we reld-actie is toegewezen, moet hierin op eenvoudige manier verandering brengen. De Afrikaan zal zelf het voedsel verbou wen, op zijn eigen erf, dat onmisbaar voor hem is. De Nederlanders gaan hem daar bij helpen. Voorlopig denkt men aan de Guinea-kust van Liberia tot Kameroen, waar zo'n honderd miljoen mensen wo nen. Het project, dat in vier jaar op gang moet zijn, vraagt per jaar een gul den per inwoner, zo heeft men globaal becijferd. De anti-honger-actie zal door een grote campagne in de aandacht worden gebracht: donderdagavond leidde minister V. G. M, Marijnen de actie voor het t.v.-journaal in. Prins Bernhard, die algemeen voorzitter van de NOVIB is, zal maandag in het t.v.-programma de aandacht op de collec tie vestigen. Het gironummer is: 100.200 Ten bate van de Anti-Honger-Actie wordt van 23 tot en met 28 oktober a.s. in Haarlem een huis-aan-huis-collecte ge houden uitgaande van het No-vib-comité afdeling Haarlem. Op zaterdag 28 okto ber zal tevens op straat gecollecteerd worden. Zij die zich als collectant of collectrice beschikbaar willen stellen kunnen zich ,d,aarvooii opgeven op het bureau yam. do 'Uriie van Vrouwelijke Vrijwilligers, Pro veniershui^. Grote Houtstraat 144 in Haarlem". Het collectemateriaal, zoals bussen, legitimatiebewijzen, speldjes enz, kan daar worden afgehaald elke dag van half tien tot half een en van twee tot vijf uur, uitgezonderd zaterdag a.s. Op de dag van de straatcollecte is het bureau van half negen af geopend. Het hoofd van een school in Geleen heeft een ongewoon initiatief ontwikkeld ter bevordering van de Benelux-gedachte. Onder zijn leiding zijn de leerlingen van de hoogste klas met assistentie van het onderwijzend personeel bezig geweest met het schilderen van een grote land kaart van het Benelux-gebied op de pla vuizen van de speelplaats. Die landkaart heeft een oppervlakte van 30 bij 15 meter. De drie landen: Nederland, België en Luxemburg zijn met aanduidingen van steden, rivieren en kanalen in verschil lende kleuren aangegeven. Deze landkaart blijkt een uitstekend middel te zijn om de belangstelling van de kinderen op te wekken voor de bete kenis van het Benelux-gebied. De landkaart is weliswaar in duurzame verf geschilderd maar de honderden kin derschoenen zullen op den duur toch wel de lijnen van deze unieke landkaart ver vagen. Volgend jaar is er echter een nieuwe hoogste klas, zo redeneert het hoofd van de school. Die kan dan de ver vaagde lijnen opnieuw ophalen en deze nieuwe lichting zal op haar beurt daar door eveneens belangstelling krijgen voor de betekenis van de Benelux. als Uw kinderen veilig-warm de winter ingaan Model 766 van katoe nen gabardine, op plaid gevoerd; vanaf maat 2 36.50. Model 768, flaush ge garneerd met imitatie nappa; vanaf maat 50 39.75 kleine maat. stijging per SPECIAALZAAK DAMES- EN KINDERCONFECTIE Hoek Lange Nieuwstraat/Plein 1945 - Telefoon 7541 u Moderne en robuuste sportschoen met onverwoestbare pararubberzool. Alleen zaterdag deze fantastische prijsverlagingen. Ruilen is te allen tijde toegestaan. 21 22-23 24-27 28-31 32-35 ~j notenbeige SB MM §j: Zeer gewilde, solide sportschoen met stoere koperen jjjj haken. Matjucht bovenleer. Pororubberzool. «til op het merk als U N» werkkleding Neem het beste Verkrijgbaar bij „Nederland" N.V., Marktplein 29 G. v. Praag, Kennemerlaan 100-106 Zeeman's Textielhandel, Bloemstraat 70 Grote Houtstraat Wij vieren feest, u viert mee wegens 1-jarig bestaan van onre zaak met zuiver amandelspijs voor75 c. Frans Naereboutstraat 72 - Telefoon 8340 Wij verwerken uitsluitend roomboter DRIEHUIZERKERKWEG 64 DRIEHUIS HET SPECIAALHUIS VOOR UW GEMEENTE Buitenlandse kaassoorten. Vegana margarine en reformartikelen Alles voor diabetici Delicatessen eri „Le Connaisseur"-wijnen §1111 ffMl§£ gg Brandt 110 uur op 1 vulling Kost 7 cent per uur. Verkoopadressen voor de ge meente Velsen Kennemerlaan 1 Willemsbeekweg 64 Weer verkrijgbaar uitsluitend roomboter en zuiver amandelspijs met amandelen en KLEIN SPECULAAS BANKETBAKKERIJ - KOKERIJ Da Costalaan 1 - Driehuis - Telefoon 4728 De gezellige platenkelder Duizenden grammofoon platen vindt u in onze gezellige platenkelder. In elk genre is er ruime keus. gezellig zoeken, alles is zelfbediening goed luisteren (prach tige acoustische boxen, ook voor stereo!) vakkundige hulp en advies gratis abonnement op maandblad (u hoeft alleen uw naam en adres maar op te geven). Komt u ook? U bent hartelijk welkom! Plein 1945 alléén no. 54 A. Een ijzersterke coat voor naar school. Kleu ren: marehgo en multi-colors. Voor meisjes van 5 tot 15 jaar. Vanaf 23,75 B. Vlot wollen doorknoopjurkje met 2 grote zakken, 'in schattige Schotse ruiten - roodI groen en blauw/groen. Leeftijd: 8-15 jaar. Vanaf 21,75 C Leuk tweedelig pakje van linnen weefsel in de modecombinatie rood/blauw. Rok met ingewerkte pettycoat en 2 royale zakken. Hesje: rood met blauwe garnering. Rokje: blauw met rode garnering. Leeftijd: 7-13 jaar. Vanaf 21,75 Alles met een kleine stijging per maat. AM5TERDAM-ROTTERDAM-EINDHOVEN-HAARLEM-UTRECHT-NIJMEGEN-AMER$FOORT-MAASTRICHT-AMSTELVEEN

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 11