IJmuiden krijgt na 1964 nieuwe havens ten zuiden van de havenmond itiggr Tweede Kamer aanvaardt het ontwerp-Provinciewet Tegen Haagse politieman f 100 boete geëist WRIJFWAS T' Openings-modeshow Amsterdamse dienst van Havens en handelsinrichtingen maakt plan In overleg met Velsen Waarom geen belasting verlaging per 1 januari? Honorering ziekenfonds medewerkers hoger V erantwoordingsplicht wordt niet verruimd Dodelijke sahelsteek Officier laakt het onmenswaardig gedrag van horde jongeren Kinderbijslag voor Spaanse arbeiders Rotterdam krijgt een crematorium Prénatal MOEDER EN KIND - Barteljorisstraat 12 - Tel. 21215 MICRO-ACTIEVE VRIJDAG 20 OKTOBER 1961 13 PLAN ZE-E-BAD n'/euw station /VS. 7—-C-'VV t« Kamercommissie voor a.s. moeders Jongen viel uit trein Kerkelijk nieuws Minister Veldkamp over kinderbijslag Zinloos gedrag Absurd Hoofdagent vrijgesproken van ontucht met arrestante i 2400 meta M(i VOER. SN DPSLAD hardsteen OPSLAB HARDSTEEN Er wordt in Amsterdam thans gewerkt aan een nieuw havenplan voor IJmuiden. Dit pian behelst de aanleg van twee insteekhavens ten zuiden van de zuiderpier te IJmuiden, zoals dit op de hierbij afgedrukte tekening tot uitdrukking komt. Wij moeten er evenwel aan toevoegen, dat het plan er mogelijk iets anders zal uitzien als de tekening hierbij, doch uit vele inlichtingen leiden wij af dat de havens ten zuiden van het zuidelijke havenhoofd zijn gesitueerd. Amsterdam wil IJmuiden ge schikt maken voor de ontvangst van passagiersschepen en vrachtschepen met zo genaamde snelle stukgoederen. „Het plan wordt door Amsterdam ontwikkeld. Volgend jaar hopen we met het concrete plan naar buiten te komen", zei ons de directeur van de dienst der Havens en Handelsinrichtingen te Amsterdam, de heer ir. N. Snijders. Het plan wordt ontwikkeld door de dienst van de heer Snijders in overleg uiteraard met de gemeente Velsen. „De samenwer king met deze en andere gemeenten is prima", zei ir. Snijders, waarmee hij di rect tegensprak dat er niet voldoende of geen samenwerking zou bestaan tussen Amsterdam en de gemeenten op welker grondgebied ten behoeve van Amsterdam nieuwe havens noodzakelijk zijn. Dat Amsterdam destijds het request van de gemeente Velsen aan H. M. de Konin gin om te bevorderen dat er een kanaal schap zou worden opgericht, waarin ge meente, rijk en provincie vertegenwoor digd zouden zijn, niét heeft ondertekend, kwam omdat Amsterdam verbaasd was over de indiening van een dergelijk re quest. Dit aldus ir. Snijders, die nogmaals stelde dat de samenwerking prima is. In overleg Het doet dus aangenaam aan, dat er tus sen de twee gemeenten op dit punt over leg gaande is. „Het technische gedeelte wordt door mijn dienst uitgewerkt. Vol gend jaar hopen wij met het concrete plan te komen", aldus ir. Snijders. Hij bevestigde ons, dat men in Velsen bij de situering van het reeds door de raad goedgekeurde pl&n Zeebad- IJmuiden, re kening heeft gehouden met de Amsterdam se plannen. Aanvankelijk immers was de noordelijke grens van het toekomstige IJmuidense zeebad dichter bij de zuider pier gelegen. Later is het plan zuidelijker gesitueerd. „En denkt u nu maar niet dat de nieuwe spoorlijn (zie afbeelding) er alleen maar komt ten behoeve van het plan Zeebad", aldus ir. Snijders. Deze spoorlijn zal ook een zeer belangrijke rol spelen, wanneer eenmaal de nieuwe havens zijn aangelegd. Dat wordt duidelijker als men weet om welke reden de havens zullen worden ge graven in een droog te leggen gebied van tientallen hectaren oppervlakte. Want men wil IJmuiden geschikt maken als aanloop- haven voor passagiersschepen en als ha ven voor schepen die, „snelle" stukgoede ren voor Amsterdam aan boord hebben. Toerisme De toeneming van het internationaal toe risme per schip, maakt het noodzakelijk dat er in IJmuiden een behoorlijke lig plaats in de vorm van een haven komt. Vele toeristen die deelnemen aan een crui se willen, indien Nederland gepasseerd wordt, graag iets van dit'land zien, al is het dan maar voor een paar uur. De mogelijkheid tot een (laten wij zeg gen) „toeristisch bliksembezoek" wordt gecreëerd door de aanwezigheid van een haven, waar de passagierschepen kunnen afmeren. Het schip behoeft dan niet tot Amsterdam te varen. Per trein kunnen de toeristen dan snel in de hoofdstad van ons land zijn of in IJmuiden rondkijken. Van daar dat het zo belangrijk is dat er een station is gedacht in het plan Zeebad. Van economisch groot belang is ook de aanwezigheid van een haven voor vracht schepen, welker lading spoedig in de hoofdstad van ons land dient te zijn. Te veel tijd zou verloren gaan indien de sche pen eerst naar de hoofdstad zouden varen door het Noordzeekanaal. Door een haven aan te leggen kan de lading (of een deel ervan) in IJmuiden gelost worden en per trein naar Amsterdam worden gebracht. ,,'t Komt" De heer Snijders is ervan overtuigd dat er een havenplan voor IJmuiden zal wor den verwezenlijkt, ,,'t Komt", zegt hij, er glimlachend aan toevoegend: „en ik weet óók wanneer het niet komt, namelijk niet voor -de voltooiing van de IJmuider haven mond". De voltooiing wordt namelijk in 1964 verwacht. Pas hierna zal men uitvoe ring kunnen geven aan het nieuwe haven plan. „En tussen ons gezegd en gezwegen", zei de heer Snijders; „Amsterdam zal het kapitaal wel moeten verstrekken, omdat Amsterdam meer geld heeft dan Velsen". In het voorlopig verslag op het wets ontwerp tot invoering van lagere tarieven voor de inkomsten- en loonbelasting me nen vele leden van de vaste commissie voor Financiën uit de Tweede Kamer een zekere willekeur bij het vaststellen van een datum te bespeuren. Zij achten het twijfelachtig of de economische spanning vóór 1 juli 1962 verminderd zal zijn en vragen of 1 januari 1962 als invoerings datum economisch niet beter zou zijn dan de voorgestelde datum. Invoering van het lagere tarief voor de gehuwde werkende vrouw, onafhankelijk van de andere ta rieven, vinden deze leden minder gewenst. Vele andere leden vragen of van een con juncturele inpassing van de verlaging is af gezien. Verscheidene leden menen, dat de verlaging niet later moet ingaan dan de eventuele verhoging van bijdragen voor de algemene kinderbij slag verzekering. An dere leden menen, dat wachten op ver nieuwde C.A.O.'s vóórdat de verlaging ge- effectueerd wordt, tal van belastingbeta lers, die met C.A.O.'s niets van doen heb ben, dupeèrt. De Ziekenfondsraad heeft zijn goedkeu ring verleend aan de nieuwe overeenkoms ten tussen de organisaties van ziekenfond sen enerzijds en die der huisartsen, spe cialisten, apothekers en heilgymnast-mas- seurs anderzijds. Deze overeenkomsten be treffen de honorering van deze medewer kers voor hulp aan ziekenfondsverzekerden voor 1962. Het honorarium der huisartsen is voor de eerste 2000 op zijn naam ingeschreven verzekerden verhoogd van f 12,85 tot 13,76 per verzekerde per jaar en voor alle vol gende verzekerden van 9,45 tot 10.12. Voorts is voor apotheekhoudende huisart sen het honorarium voor de door hen ver leende farmaceutische hulp verhoogd van 4,55 tot 4,76 per verzekerde per jaar. De specialistentarieven worden gedeelte lijk met 6 percent, gedeeltelijk met 4 per cent verhoogd. Het apothekershonorarium wordt ver hoogd van 2,54 tot 3,10 per verzekerde per jaar, de kostenvergoeding per verze kerde van 1,08 tot 1,10 en de vergoe ding per verrichting (aflevering) van 0,48 tot 0,50. De vergoeding voor behandeling door de heilgymnast-masseur te zijnen huize wordt van 2,90 op 3,10 gebracht en voor be handeling ten huize van de patiënt van f 4,25 tot f 4,55. In de overeenkomst tussen fondsenorga nisaties en tandartsen is voor 1962 nog geen wijziging betreffende de honorering gekomen. Deze is pas in de loop van 1962 te verwachten. In de thans gewijzigde overeenkomsten is een voorbehoud gemaakt ten aanzien van de consequenties der in 1962 te ver wachten huurverhoging op de honoraria. De hoge uitgaven der algemene zieken fondsen als gevolg van de thans goedge keurde overeenkomsten worden totaal be groot op ruim 17 miljoen gulden. Hiervan komt 13,5 miljoen ten laste van de wet telijke verzekering (verplichte en bejaar denverzekering te zamen). Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft zonder hoofde lijke stemming het ontwerp-provinciewet aangenomen, maar minister Toxopeus heeft tot zijn teleurstelling moeten ervaren dat de meerderheid niet akkoord ging met zijn voorstel tot verruiming van de ver antwoordingsplicht van Gedeputeerde Sta ten aan Provinciale Staten. Met 58 tegen 48 stemmen aanvaardde de Kamer een amendement van de heer Maenen (KVP) om van de verantwoordingsplicht uit te zonderen het beslissen van geschil len alsmede het toezicht van G.S. op ge meentebesturen, voor zover dit niet betreft de algemene aspecten daarvan. Vóór het amendement stemden de KVP- ers (op drie na) en de fracties van de ARP, CHU en SGP. Liberalen, socialisten en pacifisten steunden de minister. De drie KVP'ers die zich bij de minderheid aansloten, waren de heren Van Koevorden, Van Rijckevorsel en voorzitter Korten- horst. Was de Kamer voltallig geweest dan zouden de stemmen waarschijnlijk hebben gestaakt. De godsdienstige fracties hebben immers 78 stemmen, de „linkerzijde" 72 en door de afwijking van drie KVP'ers zou de uitslag 75-75 zijn geweest. Het aantal afwe zigen bij de PvdA en VVD was deze mid dag echter groter dan aan de andere zijde, wat dus voor minister Toxopeus een neder laagje betekende. De drie communisten waren allen afwezig. Volgens de minister betekende dit amendement een stap ach teruit en daarom had hij het ten ernstigste ontraden. Onder de leus „leve de verantwoordings plicht" had de bewindsman zijn voorstel verdedigd. Ook voor hun beleid inzake toe zicht op de gemeentebesturen en bij de beslissing van geschillen zouden Gedepu- Advertentie Ter gelegenheid van de opening van ons filiaal te Haarlem geven wij óp zaterdag 11 uur 's ochtends een modeshow. Kom of bel om gratis toegangskaarten teerde Staten, als commissie uit de Pro vinciale Staten, in het openbaar reken schap dienen af te leggen. Immers: als de Kroon een geschil in hoger beroep beslist is de betrokken minister daarvoor verant woordelijk tegenover de Kamer, waarom dan niet G.S. tegenover P.S.? Nogmaals in de bres Prof. Oud (VVD) en dr. Van den Tempel (PvdA), die ook de vorige dag de minister hadden gesteund, sprongen nogmaals voor hem in de bres. De liberale fractieleider meende, dat veel colleges van G.S. nog in een ouderwetse sfeer leven en allerlei zaken in besloten kring afdoen. De socialistische woordvoerder zei: „Het lijkt wel alsof de colleges van G.S. zich als vroedschappen aan de macht willen vast klampen". Een pikante bijzonderheid in dit debat was, dat de heren Maenen (K.V.P.) en Smallenbroek (A.R.) beiden lid van een college van Gedeputeerde Staten zijn, de een in Limburg en de ander in Drente. Zij waren het vooral die te velde trokken tegen een verruiming van de verantwoor dingsplicht. Zij kregen het verwijt te ho ren, een moderne regeling te willen belet ten. Tussen prof. Oud enerzijds en de heren Maenen en Smallenbroek anderzijds ont stond nog een levendige discussie over het feit dat de elf colleges van G.S. de bij hen gerezen bezwaren niet ook aan de Ka mer hadden kenbaar gemaakt. Prof. Oud zag hierin een gebrek aan respect voor het parlement en na veel heen- en weer gepraat gaven de beide andere heren dit toe. Verder is er deze middag nog hoofde lijk gestemd over een amendement-M a e- n e n om het voorschrift betreffende het aantal vergaderingen van Provinciale Sta ten iets anders te doen luiden. De minis ter voelde er niet zo bar veel voor, maar het amendement werd met 61-43 aangeno men. De minderheid werd hier gevormd door P.v.d.A., V.V.D., P.S.P. alsmede de K.V.P.-er Assmann. Een amendement-Kod de (S.G.P.) had geen schijn van kans. De zesjarige Otto van der Veen uit Maas sluis is op het perron van Maassluis uit een rijdende trein gevallen. Hij reisde met twee oudere zusjes, die hem uit het oog hadden verloren. De jongen heeft waar schijnlijk de portieren te vroeg open willen doen. De trein reed na zijn val nog zeven tig meter door. De jongen is met een her senschudding naar een ziekenhuis gebracht. Van onze Haagse redacteur) „Het is duidelijk dat een van de twee politie-agenten die Wim Scholte achtervolg den, de jongen de dodelijke sabelprik heeft gegeven. Naar mijn mening is wettig en overtuigend bewezen, dat deze verdachte de fatale steek heeft toegebracht." Tot de ze conclusie is de officier van justitie bij de Haagse rechtbank gekomen in zijn re quisitoir in de zaak tegen de 33-jarige Haagse politie-agent, die ervan wordt ver dacht in de avond van de tweede januari van dit jaar bij de relletjes rondom de kerstboomverbrandingen in Den Haag de 16-jarige scholier Wim Scholte met zijn sa bel dodelijk te hebben getroffen. De officier, die in scherpe bewoordingen het optreden van „een horde jongeman nen" op de bewuste avond laakte, eiste we gens het meest subsidiair tenlastegelegde dood door schuld een geldboete van 100 of een maand hechtenis tegen de agent. Voordat de officier aan het woord kwam had de rechtbank negen getuigen gehoord. Uit hun verklaringen kwam wel vast te staan dat ten slotte twee politiemannen de verdachte en een 24-jarige collega Wim Scholte achtervolgden op de Seg- broeklaan. Een van hen heeft toen de knaap een dodelijke steek onderin de rug gegeven. De meeste aandacht trok de verklaring van de collega van de verdachte, die ook aan de achtervolging deelnam. Deze poli tieagent, die mogelijk nog een vervolging te wachten staat, kwam terug op zijn ver klaring in het vooronderzoek. Toen ver klaarde hij gezien te hebben dat de punt van de sabel van zijn collega de rug raak te. Ter zitting zei hij echter gezien te heb ben dat de jongen niet door de sabelpunt geraakt werd. Ook na een uitvoerig en scherp verhoor door de president van de rechtbank, mr. J. Schaafsma, bleef hij hierbij. De verdachte zelf ontkent de sa belprik in de rug te hebben toegebracht. Hij heeft zijn collega geen prikkende be weging zien maken. Bij het verhoor van de getuigen a dé charge, onder wie drie leden van het poli tiekorps, moest de inspecteur, die het be vel om uit te rukken met de sabels heeft gegeven, erkennen dat hij er niet aan ge dacht heeft de sabels na afloop van het ge beurde te controleren. Ook zijn de sabels niet op vingerafdrukken onderzocht. „Hebben uw superieuren u gewezen op dit verzuim?" informeerde mr. Schaafsma. „Niet zo duidelijk als u het nu gedaan hebt", was het antwoord van deze getuige. „Het heeft er dan -eel van dat ook de leiding van de politie het gebeurde niet in het grote kader heeft gezien en de zaak heeft beschouwd uit het oogpunt van korpsgeest", zei de president scherp. Verder vertelden deze getuigen dat zij de verdachte kennen als een rustige, bepaald niet agressieve figuur. Een man ook, die zeker niet tegen beter weten in zou ont kennen. Advertentie ms EEN HUIS VOL GLANS VOOR WEINIG GELD Binnenkort is een koninklijk besluit te verwachten waarbij aan hier te lande werkzame Spaanse arbeiders, wier gezin nen in Spanje verblijven, kinderbijslag wordt toegekend ingevolge de Kinderbij slagwet. Dit is meegedeeld door het mi nisterie van sociale zaken. De regeling zal terugwerkende kracht hebben tot 1 april 1961. Het aantal m ons land werkzame Spanjaarden bedraagt thans rond 1000, waarvan ongeveer 400 man bijslag zullen ontvangen voor totaal 700 kinderen. Geref Gemeenten in Nederland Aangenomen naar Utrecht H. Ligtenberg te Rotterdam-West. Beroepen te Opheus- den Chr. v Dam te Rotterdam-Zuid. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, dr. G. J. M. Veldkamp, heeft in een toespraak voor de Nederlandse r.k. Middenstandsbond in Nijmegen opgemerkt dat een van de moeilijke zaken, waarvoor hij op het ogenblik gesteld is, de totstand koming van een algemene kinderbijslag regeling betreft. De minister zei dat hij zeer goed weet hoe een ideale regeling op dit punt er zou moeten uitzien. Over een kinderbijslag regeling bestaan er in ons völk belang rijke tegenstellingen. De taak van de poli ticus is te zoeken naar wat onder bepaalde omstandigheden bereikbaar is. „Wat ik heb voorgesteld", aldus minis ter Veldkamp, „is naar mijn inzicht haal baar. Men moet zich de haalbaarheid bij deze soort zaken afvragen. In de politiek moet men trachten langs de weg van het bereikbare datgene te verwerkelijken wat uit het oogpunt van algemeen belang wen selijk is." De reddingboot „Insulinde" uit Schier monnikoog, die in de nacht van woens dag op donderdag is uitgevaren om assistentie te verlenen aan het in die zelfde nacht gestrande Zweedse vrachtschip „Vibeke Christensen", is „Insulinde" vlak na het vertrek tegen een onver lichte modderbank gevaren. De bak lag dwars op het water De „Insulinde" maakte meteen water in de voorpiek en moest dientengevolge terugkeren. Op de afbeelding de reddingboot In zijn requisitoir keerde de officier van justitie zich scherp tegen „het zinloze en onmenswaardige gedrag van een horde jongemannen". Brandende kerstbomen werden over het publiek heengegooid en kinderen werden omver geworpen. Vooral op grond van de aanvankelijke verklaring van de agent, die samen met de verdachte de knaap heeft achtervolgd, meende de officier dat de verdachte de do delijke steek heeft toegebracht. Van dood slag of zware mishandeling, de dood ten gevolge hebbend, is naar zijn mening geen srpake. Wel echter van dood door schuld, meende de officier, want de verdachte had zich moeten beperken tot slagen met de platte kant van de sabel of prikken in het zit vlak, zoals de opdracht luidde. Gezien alle omstandigheden ernstig verzet tegen de politie, de verdachte was geëmotioneerd en zeer vermoeid en had nimmer enige instructie in het gebruik van de sabel gehad meende de offi cier dat gevangenisstraf of hechtenis hier niet op zijn plaats is. En zo kwam hij tot de bovenvermelde eis van 100.- boe te subsidiair een maand hechtenis. De verdediger, mr. J. F. B. Rutgers, wees erop dat van doodslag of zware mis handeling, de dood tengevolge hebbend, geen sprake kan zijn. Het is absurd dat te veronderstellen bij chargerende agen ten, zo zei hij. Met de officier was hij van oordeel dat voor de tenlastegelegde opzettelijke delic ten geen veroordeling kan volgen. Ook van een „grove roekeloosheid" is naar zijn mening gezien de omstandigheden al evenmin sprake. Bovendien is het de vraag of deze man de fatale steek toebracht. Niemand heeft eigenlijk gezien wie toestak, terwijl op de verklaring van de tweede agent, die zelf ook verdacht wordt, niet kan worden af gegaan. Het is, geloof ik, de eerste keer in on ze rechtspraak dat een psycholoog op ver zoek van de rechtercommissaris aanwezig was bij de verhoren van de twee verdach ten om uit te maken wie van hen in de eerste plaats als onschuldige moest wor den aangemerkt, aldus pleiter, ik hoop dat het ook de laatste keer is, want dit is een verwerpelijke methode. „Wat er is voorgevallen is betreurens waardig," zo zei mr. Rutgers, die op vrij spraak aandrong, ten slotte, „maar zou het niet betreurenswaardiger zijn als er iemand veroordeeld werd, die niet de da der is?" Uitspraak op 2 november. De rechtbank in Amsterdam heeft con form de eis een 52-jarige gehuwde hoofd agent van de Amsterdamse politie vrijge sproken van de hem ten laste gelegde on tuchtige handelingen met een minderjari ge arrestante. De hoofdagent die op 24 januari dienst deed als cellenwacht op het hoofdbureau van politie, werd na een beschuldiging van de inmiddels tot zes jaar gevangenisstraf veroordeelde scheepsinbreker Cor de Kra ker uit Rotterdam geschorst. Ook het on geveer 17-jarige meisje beschuldigde de hoofdagent. De rechtbank behandelde de zaak op verzoek van zijn raadsman met gesloten deuren. De verdachte die steeds zijn on schuld heeft volgehouden, kreeg te horen dat de aanklager (Cor de Kraker) heeft meegedeeld dat zijn aanvankelijke verkla ring vals is geweest. De verklaring van het meisje week aanzienlijk af van haar beide vorige verklaringen. De rechtbank deed na raadkamer met een uitspraak. Het ligt in de lijn der verwachting dat de hoofdagent in ere zal worden hersteld, doch een definitieve beslissing daarover moet nog worden genomen. De hoofdagent is na het gebeurde overspannen geraakt en heeft een rustkuur moeten ondergaan. De Rotterdamse gemeenteraad heeft na langdurige discussie met 32 stemmen te gen 3 besloten de oprichting van een cre matorium in de omgeving van het Zuider ziekenhuis goed te keuren. Thans zal in gevolge de wet op de lijkbezorging aan de Koningin geadviseerd worden aan het ver zoek van de Crematorium Vereniging Ne derland in Den Haag tot stichting van een dergelijk crematorium haar goedkeuring te verlenen. Reeds in 1954 had de raad een princi pieel besluit genomen ten gunste van een dergelijke instelling. Donderdagavond kwa men vooral de principiële tegenstanders in het geweer, met name de heer J. Wild schut en mevrouw mr. dr. F. T. Diemer- Lindeboom, beiden A.R. en de heer C. N. van Dis, de enige vertegenwoordiger van de Staatkundig Gereformeerde Partij. De heer Wildschut zei dat de meningen in zijn fractie verdeeld waren. Burgemeester Van Walsum merkte in zijn antwoord op, dat volgens de wet ver lof tot oprichting van een crematorium al leen geweigerd kan worden als er in de directe omgeving overwegende bezwaren tegen blijken te bestaan. Wel hebben twee kerkeraden uit de omgeving van het voor malige IJsselmonde zich contra uitgespro ken, maar dit achtte hij niet voldoende om van overwegende bezwaren te kunnen spreken. Inclusief de gehele fracties van de K.V.P. en de C.H.U. en de overige le den van de A.R.-partij stemden alle raads leden voor het voorstel.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 13