Tsjoe-en-Lai dringt aan op een Russisch-Albanese verzo ening Protesten tegen behandeling der Algerijnen in Parijs Veiligheid vraagt overnachten I Nobelprijswinnaar Von Bekesy EN OM HET BINNENHOF Bedekte Chinese aanval op de rede van premier Nikita Kroesjtsjev Tagore-herdenking in de Ridderzaal Einde van de stop van Ter naaien Alphenaar Alphenaar Alphenaar Bladmuziek Alphenaar Goedvooru! Verdeeld advies over de radio- en t.v.-salarissen Vandalisme viert hoogtij in Oran Gitaren L Blaasinstrumenten VRIJDAG 20 OKTOBER 1961 15 Indische vice-president hield een toespraak Vrachtwagen reed in Amsterdamse gracht AO 21 OKTOBER IN GEHEEL NIEUWE WINKEL! ZATERDAG 21 OKTOBER IN GEHEEL NIEUWE WINKEL! Permanente luchtbrug naar Algerije in overweging iiilW Boemerang Stichting van de Arbeid Houder van de Groningse Guyotprijs Dr. E. van Raalte MOSKOU (UPI) De premier van communistisch China, Tsjoe en Lai, heeft donderdag de solidariteit van zijn land met het communistische kamp bevestigd en aangedrongen op een verzoening tussen de Sovjet-Unie en Albanië, zo is in Moskou vernomen. Tsjoe, die een rede hield op de derde dag van het 22ste communistische partij-congres, doelde hier kennelijk op de veroordeling die Kroesjtsjev eerder over de leiders van de Albanese communis tische partij had uitgesproken. Hij maakte bezwaar tegen het in het openbaar behandelen van ruzies tussen twee communistische landen. Een derge lijke praktijk, aldus Tsjoe, past niet bij het marxisme en verstoort de harmonie in het communistische kamp. Hij wees erop dat Albanië een van de volksdemocratieën- is en adviseerde de Russische en Albanese partijen weer tot In de Ridderzaal in Den Haag heeft de herdenking van de honderdste verjaring van de geboortedag van de Indische dich ter en wijsgeer Sir Rabindranath Tagore haar hoogepunt gevonden in een bijeen komst waar de vice-president van India dr. S. Radhakrishnan, zelf een der grote hedendaagse filosofen, een rede hield over Tagore en zijn boodschap aan de mensheid die in deze tijd actueler is dan ooit. Koningin Juliana en prinses Irene waren onder zijn gehoor, evenals minister-presi dent prof. dr. De Quay, de minister van Justitie mr. Beerman, de minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. Klompé staatssecretarissen, de deken van het corps diplomatique, de Belgische ambas sadeur, F. X. baron van der Straten- Waillet, vele ambassadeurs, de voorzit ter van de Eerste Kamer, mr. Jonkman en leden van Eerste en Tweede Kamer. Na een begroetingswoord namens het Tagore-comité van mevrouw dr. Van Loo- huizen, die wees op de grote belangstel ling die er in Nederland voor Tagore be staat, hetgeen te verklaren valt uit het feit dat zijn gedachten over verdraag zaamheid en internationale samenwer king ons, gezien de historische ontwikke ling van Nederland, wel moesten aan spreken, heeft dr. Radhakrishnan herin nerd aan het bezoek dat Tagore in 1920 aan ons land heeft gebracht. Nog zijn er Nederlanders die de grote dichter, toneel schrijver, componist, filosoof en schilder toen ontmoet hebben. Tagore werd geïnspireerd door India niet door de bodem, maar door de geest, door een religie die meer is dan de ver vulling van religieuze plichten en die streeft naar de volledige verandering van de menselijke natuur. De mens is incom pleet. Wij willen hem compleet maken door zelfcontrole, zelfkennis en meditatie, door een evolutie van verstand naar geest. Velen denken ten onrechte dat men in India doet aan wereldverzaking. God is echter niet ver weg: ieder mens is een tempel van God. Tagore, die zelf ook so ciaal hervormer was, verwachtte veel van de Westerse beschaving en ondanks de verontrustende tekenen van deze tijd heeft ook spreker de hoop niet verloren Liefde, mededogen en begrip moeten haat en afgunst overwinnen. Machtsbe geerte is een vergif waarvan geen indivi du en geen natie vrij is, of zij nu com munistisch of kapitalistisch is. Een explosie van geweld kan geen op lossing brengen maar zou naar de onder gang van de beschaving leiden. Als wij niet komen tot het herstel van de eeuwige geestelijke waarden, zullen wij verwoes ten wat in eeuwen gebouwd is, aldus dr Radhakrishnan. Na de rede ontvingen de ambassadeur van India en mevrouw Tandon in de Rol zaal, waar de Koningin en prinses Irene zich geruime tijd met dr. Radhakrishnan en de andere gasten onderhielden. In Amsterdam Des middags had de vice-president van India een bezoek gebracht aan Amster dam, waar het gemeentebestuur hem een vegetarisch noenmaal aanbood. Daarna werd een bezoek gebracht aan de univer siteit van Amsterdam. Het presidentiële gezelschap wandelde na het verlaten van de auto's aan de Kloveniersburgwal in de voetsporen van Robindranath Tagore, die in 1921 ook via de Oudemanshuispoort de universiteit betrad. In de aula waar Tagore toen een toespraak hield, nam de vice- president een kijkje, waarna hij in de se naatskamer de portretten van overleden en gepensioneerde hoogleraren bekeek. Bij zondere belangstelling hadden de portret ten van prof. Hugo de Vries en prof. Zee man, de Amsterdamse hoogleraren die een Nobelprijs kregen. De vice-president maakte ook een rondvaart door grachten e havens. (Van onze correspondent) BRUSSEL Vandaag zal een einde ko men aan de stop van Ternaaien, sedert vele jaren een der meest omstreden pro blemen van de Nederlands-Belgische be trekkingen. De nieuwe sluis, die 136 meter lang is en 16 meter breed bij een diepte van 25 meter, zal namelijk onder water worden gezet. Men verwacht, dat begin volgende maand het eerste schip er ge bruik van zal kunnen maken. Wel zullen nog werken in de nabijheid van de sluis moeten worden verricht, doch daarvan zal de scheepvaart geen hinder ondervinden. Schepen tot 2.000 ton kunnen thans geschut worden. In de oude sluizen was de maxi mum tonnage 450 ton. Dit had tot gevola dat schepen van een grotere tonnenmaat niet rechtstreeks Maastricht konden berei ken en een omweg van 150 kilometer moes ten maken voor een afstand van nog geen 10 kilometer. elkaar te komen en hun geschillen op vriendschappelijke wijze bij te leggen. De leiders van twee Europese commu nistische partijen, Wladyslaf Gomoelka (Polen) en Maurice Thorez (Frankrijk), vielen Kroesjtsjev echter krachtig bij in zijn veroordeling van de Albanese colle ga's. Tsjoe had ook nog verklaard, dat zolang het imperialisme bestaat, het oorlogsge vaar aanwezig is. Hij beschreef president Kennedy als verraderlijk en avontuurlijk en beweerde, dat Kennedy een olijftak draagt terwijl #hj zich in werkelijkheid koortsachtig op een oorlog voorbereidt. Hij beschuldigde de Verenigde Staten van een invasie op Cuba en van provoca ties in Laos, Formosa en Vietnam. Hij stelde de Amerikanen bovendien nog ver antwoordelijk voor het afbreken van de Geneefse onderhandelingen over het stop zetten van proeven met kernwapens en beschuldigde hen van het voorbereiden van plaatselijke en nucleaire oorlogen. Topgesprek Volgens zekere communistische bronnen wordt achter de schermen van het con gres druk overleg gepleegd over een com munistische topbijeenkomst na afloop van het congres. Gezegd wordt dat de Chine zen dit willen, terwijl de Sovjetrussische partij geen voorstandster is van een bij eenkomst waarop oude kwesties opgera keld zouden kunnen worden. Een zware vrachtwagen is in de Lijn baansgracht in Amsterdam gereden, waarbij de aanhangwagen achter het voorste wielenstel op de kademuur bleef hangen. Het gebeurde vlak tegenover het hoofdbureau van politie. Advertentie KRUISWEG 47-49 HAARLEM KRUISWEG 47-49 HAARLEM KRUISWEG 47-49 HAARLEM KRUISWEG 47-49 HAARLEM (Van onze correspondent) De drie grote Franse vakcentrales, een ruim aantal linkse organisaties plus de Kamerfractie van de Algerijnse democra ten hebben met meer of minder felle be woordingen en accenten protesten doen horen tegen de maatregelen, die de rege ring een paar weken geleden uitvaar digde tegen de Algerijnen in Parijs. De ze maatregelen zijn de aanleiding ge weest voor de massale demonstraties der laatste dagen in Parijs, waarbij zes do den en tientallen gewonden zijn gevallen. Op de communisten na, die het rond uit opnemen voor het FLN, uiten de an dere protesterende organisaties ook scher pe afkeuringen tegen de terreurdaden van de Algerijnse verzetsbeweging, waaraan de laatste weken in het bijzon der de Parijse politie een hoog tolgeld moest betalen en die de avondklok voor alle Algerijnen in de ogen van de rege ring dan ook rechtvaardigden. Juist omdat de avondklok de térreur- Advertentie v Heeft hij ingespannen be sprekingen gehad? Ziet hij er tegenop achter 't stuur te gaan zitten? In het donker? Met mist of regen ?.U hebt gelijk, me vrouw: dan moet hij het vooral niet doen. Laat hem rustig dineren en een ka mer nemen met ontbijt. Overal in Nederland zijn goede hotels. Waar het heerlijk uitrusten Is. "QÜsrerusf... Luister naar de familie Doorsnee via Eadio Luxemburg |208 en 49.26 m) op zaterdag 21 oktober om 12 uur of zondag 22 oktober om 13.30 uur of via Radio Veronica (192 m) op maandag 23 oktober 's avonds om 6.30 uur. Deze uitzendingen worden u aangeboden door de Nederlandse Horeca-bedrijven. acties van het FLN zo bemoeilijkte, heeft de Algerijnse verzetsbeweging, aldus ver klaarde de minister van Binnenlandse Zaken, Roger Frey in de Kamer, alle moslims in Parijs de straat opgestuurd. Inderdaad heeft de FLN-regering in Tu nis de demonstraties in Parijs officieel voor haar rekening genomen. Zij zijn evenwel, aldus de subtiele onderscheiding in het FLN-communiqué, niet tegen het Franse volk, doch uitsluitend tegen het kolonialistische systeem gericht. De Franse regering is van haar kant, zo liet minister Frey duidelijk weten, ech ter geenszins bereid haar maatregelen te verzachten, vooral omdat voor nieuwe manifestaties elke dag moet worden ge vreesd. De veiligheidsmaatregelen worden eer der verscherpt en zo werden gisteravond alle toegangswegen van Parijs onder be waking van een sterke politiemacht ge plaatst, waardoor afgelopen nacht geen enkele Algerijn ongecontroleerd de stad kon binnen komen of verlaten. Intussen zijn gisteren de eerste groepen Algerijnen in Orly op het vliegtuig gezet, dat hen naar hun va'derland terug moest brengen. Een sombere stoet van armzali ge figuren, die hun hele hebben en houden in een paar kartonnen valiesjes hadden ge pakt of in krantepapier gewikkeld hadden, en die nu in Algerije een lot wacht, waar van nog maar weinig bekend is. In begin sel zullen ze naar hun haardsteden worden terug gestuurd, waar ze onder speciale politiebewaking zouden blijven. In de prak tijk schijnen de Franse autoriteiten in Al gerije met deze transporten nogal in hun maag te zitten. Het meest waarschijnlijke resultaat is dan ook wel, dat deze mos lims die uit Frankrijk worden gezet, waar ze niettemin voor het merendeel nog werk hadden, binnen kortere of langere tijd de rijen der desperado's van het FLN in Al gerije zullen gaan versterken. Men kan dus ten hoogste zeggen dat deze maatre gelen neerkomen op een verplaatsing der moeilijkheden en bovendien op een ver scherping der gevaren. Niettemin moeten de transporten worden voortgezet en men sprak gisteren al over een permanente luchtbrug, die van Parijs naar Algiers wordt opgericht. Al deze omstandigheden en gevolgen in aanmerking genomen, wint over het alge meen in Parijs het inzicht dan ook wel veld, dat de werkelijke oplossing van dit drama alleen op het politieke plan gevon den zal kunnen worden. De Stichting van de Arbeid is niet tot overeenstemming gekomen over de sala rissen bij de radio en de televisie. Zij heeft de kwestie terugverwezen naar de loon- commissie, die een gedeeld advies heeft uitgebracht. C.N.V. en N.V.V. -vertegen- voordigers bleven op het standpunt staan, dat een salarisverhoging per 1 januari aanstaande kon worden goedgekeurd, de andere leden van de looncommissie (de meerderheid) hebben dit als „openbreken" van de c.a.o. gekwalificeerd en het Colle ge van Rijksbemiddelaars gevraagd de tussen omroepbesturen en vakbonden ove- eengekomen salarisverhoging af te wijzen. Het kan haast niet anders, of het colle ge zal het meerderheidsadvies volgen. De looncommissie van de Stichting heeft wel geadviseerd een uitkering ineens met te rugwerkende kracht goed te keuren. Over de hoogte van deze uitkering heeft zij zich echter niet uitgelaten. Hiervoor zouden de partijen bij radio en televisie opnieuw voor stellen moeten indienen. In vakbondskringen had men gisteren nog geen idee over de hoogte van een even tueel aan te vragen uitkering ineens. In de rumoerige vergadering in Hilversum van dinsdagnacht is „uit de zaal" over 1960 en 1961 5 percent gevraagd. Omdat ORAN (UPI) Gewelddaden tussen moslems en kolonisten hebben zich ook donderdag in Oran voorgedaan, hoewel politie en leger zeer scherpe maatrege len hadden genomen. Tegen de middag hield een groep blan ke jongelui in het centrum van Oran, een vrachtauto aan, die bestuurd werd door een Algerijn. Zij wierpen de vrachtwa gen omver, waardoor een lading schoe nen over straat rolde en staken vervol gens de auto in brand. De chauffeur wist te ontkomen. Eerder op de dag had de moord op een 71-jarige Europeaan door een Algerijnse terrorist tot gevolg gehad, dat een groep jongelui op jacht ging naar Algerijnen. De politie greep snel in en voorkwam verdere gewelddaden. de bestuurders der vakorganisaties dit een niet realiseerbare eis vonden, is men hier op verder niet ingegaan. Wel hebben werk gevers en werknemers gisteren een tele gram gezonden aan het College van Rijks bemiddelaars, waarin zij wezen op de spanning en ontstemming onder het per soneel in Hilversum en waarin werd aan gedrongen op een heropening van het over leg. Dr. Von Bekesy, die de Nobelprijs voor geneeskunde van dit jaar heeft ont vangen, kreeg in 1939 de Guyotprijs voor otologie van de universiteit van Gronin gen. De Guyot-prijs is genoemd naar mr. H. D. Guyot, die op 10 januari 1908 in Groningen is overleden. Hij legateerde geld aan een fonds, waaruit om de vijf jaar de Guyot-prijs wordt uitgekeerd. Het fonds wordt beheerd door de curatoren van de Rijks-universiteit in Groningen. De prijs wordt uitgereikt aan personen die be langrijke onderzoekingen hebben gedaan op oorheelkundig gebied. De uitreiking ge schiedde voor het eerst in 1914. De prijs werd toen toegewezen aan dr. Robert Ba- rany in Boedapest. Von Bekesy ontving de prijs in 1939 en wel op grond van diens „veelomvattend onderzoek op het gebied van de gehoor-fysiologie". Von Bekesy kreeg in 1937 de Leibnitz- medaille van de Berlijnse academie van wetenschappen. Voorts bezit de hoogleraar onderscheidingen van de Academie van Wetenschappen van Boedapest en van het Amerikaanse otologische genootschap. Hij Kinderbijslag-perikelen. Wederom zijn er, mogelijk ongunstig weer aankondigende wolken aan de poli tieke hemel komen opzetten. Het bestuur van de Katholieke Volkspartij heeft na melijk in een gepubliceerde verklaring geenszins onernstige kritiek tot uiting ge bracht met betrekking tot het gewijzigde ontwerp algemene kinderbijslagregeling. In die verklaring gaf dat bestuur blijk van ontevredenheid over enige in zijn ogen te schriele bepalingen ten opzichte van de voorgestelde regeling ten behoeve van zelfstandigen. Voor de goede lezer was het wel dui delijk, dat de verklaring in het bijzonder tot doel had kenbaar te maken, dat het wetsontwerp in de ogen van de K.V.P. vooral daarom weinig bevredigend is om dat er te veel in zou zijn tegemoet geko men aan zekere wensen van twee der drie overige „regeringspartijen": de Christelijk-Historischen en de liberalen. Voor minister Veldkamp en tegelijker tijd voor het kabinet is een en ander nog niet zulk een eenvoudige zaak. Men ziet zich immers voorshands voor de keuze geplaatst om, of wel moeilijkheden te krijgen door voorzieningen te handhaven waarmee de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer niet accoord kan gaan en die dan bijkans zeker tevens oppositie van de zij de der socialisten zullen ontmoeten, of wel aan de verlangens van de K.V.P. te gaan voldoen. Doch in dat geval roept men tegelijkertijd het gevaar van verzet uit liberale en uit Christelijk-Historische hoek op. Te langzaam tempo. Daarbij komt dan nog, dat dr. De Kort en diens fractiegenoten het dringende ver zoek van het bestuur hunner partij heb ben gekregen om te streven naar het op zo kort mogelijke termijn in openbare be handeling nemen van het wetsontwerp in kwestie. Aanvankelijk was er alles op ge zet de regeling inzake de kinderbijslag voor loontrekkenden èn zelfstandigen met 1 januari aanstaande te laten ingaan. De kans daarop is al helemaal verkeken. In dien de Tweede Kamer het nog mocht we ten klaar te spelen, het ontwerp in de eer ste helft van december af te doen, dat zal de regeling vermoedelijk niet eerder dan op 1 april 1962 kunnen ingaan: daar toe zou trouwens ook zeker nodig zijn. dat de Eerste Kamer voortvarendheid in acht zou nemen met betrekking tot haar behandeling van het ontwerp. Voor hen die zich nu al beklagen over het huns inziens te langzame tempo met betrek king tot invoering van de algemene kin derbijslag, moet het natuurlijk verre van aangenaam zijn dat er nog verdere ver traging dreigt. Dit juist tengevolge van de onenigheid welke er binnen het kamp van de nauw aan de regering verwachte groe pen nog altijd ten opzichte van deze aan gelegenheid bestaat. Ja, hier en daar hoorde ik in parlemen taire en politieke kringen zelfs reeds ge wagen van beduchtheid, dat van uitstel wel eens afstel kon komen. Voorshands komt mij die vrees wat erg overdreven voor. Maar wel zal men geleidelijk-aan ernstig hebben rekening te houden met de mogelijkheid van verdere pogingen om bij de politieke vrienden van het kabinet vol doende overeenstemming te bereiken ter vermijding van een algeheel fiasco van het door minister Veldkamp te verdedigen wetsontwerp. Zulks zou ongetwijfeld tot resultaat heb ben, dat het ontwerp pas na de Kerstva- cantie in de Tweede Kamer aan de orde zal komen. Het behoeft natuurlijk geen na der betoog, dat dan de regeling vrijwel zeker niet voor 1 juli 1962 zal kunnen gaan werken. Met andere woorden: in het bij zonder voor de K.V.P., die bij uitstek op verruiming van de kinderbijslag gebrand is, ziet het er nog niet zo vrolijk uit. Nieuwe provinciewet. In 1850 kwam onder het eerste kabinet- Thorbecke de provinciale wet tot stand. Zulks ingevolge de twee jaar eerder in het leven geroepen bepalingen met betrekking tot de plaats die door de provincies in het staatsbestel worden ingenomen. Die bepa lingen beoogden onder meer, de provin cies beter tot hun recht te doen komen als eenheden binnen het Koninkrijk. Tot 1848 was het bovenal centralisme geweest, dat de klok had geslagen. Dit was een op zich zelf wel verklaarbare reactie geweest op de gewestelijke souvereiniteit waaronder de Republiek der Verenigde Nederlanden in belangrijke mate had geleden. Maar ja, ook na 1848 waren de provincies eerst nog vrij geruime tijd met zeker wantrouwen be schouwd en behandeld, want hun eigenge reide gedrag en optreden van weleer wist men zich nog maar al te goed te herinne ren. Langzamerhand heeft er zich op dit ge bied een dusdanige ontwikkeling voorge daan, dat de provincies het gebracht heb ben tot gewaardeerde en niet meer gewan trouwde eenheden, met een eigen taak tussen die van het Rijk en van de Gemeen ten. Zoals de heer Oud (V.V.D.) terecht op merkte in het Kamerdebat over de alge hele herziening van de provinciale wet van 1850 - - het laatst ging zij in 1927 eni germate op de helling heeft die wet in tal van opzichten aanpassing aan de eisen van de moderne tijd en opvattingen moge lijk gemaakt. Toch bestond er noodzaak haar hier en daar bij te kalefateren. De voorbereidende arbeid hiervoor werd ver pen Commissie-Prinsen, aldus genoemd richt door de in 1948 in het leven geroe- naar haar voorzitter, destijds secretaris generaal van Binnenlandse Zaken, thans Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland. De taak der commissie had in zoverre een beperkt karakter, dat het in het leven te roepen wetsontwerp moest blijven binnen de grenzen, die de grondwet trekt. Hieraan heeft men verder de hand gehouden. Vandaar dat het wetsontwerp, zoals de Tweede Kamer dit uiteindelijk deze week te behandelen kreeg, geenszins veranderingen van schokkende aard be helst. Niettemin heeft het zijn waarde en dit vooral omdat het zorg draagt voor aan passing aan de ontwikkelingsgang, die de provincie als een krachtig levend organis me in omvang en gewicht heeft doen toe nemen. - Levendig debat. Ofschoon het bij de herziening van de provinciale wet van weleer, die straks de juistere naam „provinciewet" zal dragen het doet ook minder „provinciaals" aan! bovenal ging het tot stand bren gen van bepalingen, die beantwoorden aan de hedendaagse staatsrechtelijke positie van de provincie, is het bij de gedachten- wisseling over de in hoofdzaak juridische kwesties, die hierbij van belang zijn, toch zo nu en dan levendig toegegaan. Zelfs ont brak het niet aan werkelijk vermakelijke ogenblikken. Allereerst reeds dankzij de soms over echte Limburgse leutigheid be schikkende afgevaardigde J. H. Maenen (K.V.P.) uit Heerlen. Hij onthaalde het ge hoor op een bepaald gezellig historisch verhaal over de plaats, die „zijn" provin cie ten opzichte van de overige provincies zou behoren in te nemen. Met een beroep op de geschiedenis zou volgens de heer Maenen in het wetsartikel, dat de verschil lende provincies opsomt en waarin tot nu toe Limburg nummer laatst is, dat gewest eigenlijk de eerste plaats moeten inne men. Enfin, gemoedelijk man als hij is nam hij er genoegen mee, dat het vroege re hertogdom tussen Noord-Brabant en Gelderland komt, hetgeen de Brabander, minister Toxopeus, natuurlijk op prijs wist te stellen. Gedeputeerden roeren zich. Later in dit debat is het heel levendig, ja zo nu en dan bijna hartstochtelijk toe gegaan in verband met het feit dat minis ter Toxopeus (die opnieuw bewees, zijn zaken drommels goed te kennen en mede daardoor de kunst te verstaan een glashel der betoog te houden) aan de voorzitter en de leden van de Gedeputeerde Staten verantwoordingsplicht tegenover de Pro vinciale Staten wilde opleggen voor heel het door het college gevoerde bestuur. Hiertegen nu bleek sterk verzet te be staan. De heren Smallenbroek (anti-revo lutionair) en Maenen, respectievelijk Ge deputeerden in Drente en in Limburg, ver tolkten de opvatting dat van die plicht tot verantwoording uitgezonderd moesten blij ven: a) hetgeen Gedeputeerden doen met betrekking tot het beslissen van geschil len, b) hun bestuursdaden inzake het toe zicht op de gemeentebesturen, althans voor zover het niet betreft de algemene aspec ten daarvan. Professor Oud viel de minister ten volle bij. Juist nu het de bedoeling is meer dan ooit de rechten van de Provinciale Staten als vertegenwoordigend orgaan ook in de wet goed tot uiting te laten komen, was het volgens de aanvoerder der liberalen onjuist, het dagelijks bestuur der provincie, dat ge kozen wordt door en uit de provincie, niet verplicht te willen laten zijn tot verant woording voor de genoemde onderdelen van hun bestuurshandelingen, welke zij bovenal in het belang van de provincie verrichten. Geheel en al onjuist is de theo rie, waaraan mèt de reeds genoemde Ge deputeerden-Kamerleden onder meer ook mr. Schmal (C.H.) zijn hart verpand bleek te hebben, dat het hier zou gaan om taken van de Gedeputeerden als een soort van verlengstukken van het Rijksorgaan, van de Kroon. Het had er werkelijk veel van weg dat de heer Oud in de roos had geschoten, toen hij uiteenzette dat Gedeputeerden nog steeds met hun gedachten ook met hun wensdromen en zelfs met hun daden in het grijs verleden leven, in de tijd waarin zij „lekker", buiten de openbaarheid, als goede regenten hun gang konden gaan. Hoe overtuigend ook de uiteenzettingen mochten zijn van de minister alsmede van degenen die hem steunden (zoals mr. Oud en de socialist Van den Tempel), de over winnaars in deze vurige strijd waren ten slotte de Gedeputeerden die zich zo duch tig geroerd hadden. Want het amendement Maenen-Smallenbroek, dat de twee boven omschreven groepen van bestuursdaden van de verantwoordingsplicht uitsloot, ging er met 58 tegen 48 door. Merkwaar digerwijze bleek de rechterzijde uit de ou de tijd, met uitzondering van drie K.V.P.- ers (mr. Van Rijckevorsel, de heer Van Koevorden en Kamervoorzitter dr. Kor- tenhorst), aan de zijde te staan van de Gedeputeerden, die voor hun oude glorie tenslotte met succes hadden gestre den. is lid van de Amerikaanse academie van Kunsten en Wetenschappen en ere-lid van de Amerikaanse Nationale Academie van Wetenschappen. In een verklaring van het in Stockholm gevestigde Caroline-instituut over de toe kenning van de prijs wordt gezegd, dat het ondoenlijk is alle proeven op te som men, waardoor Von Bekesy de weten schap omtrent het gehoor heeft verrijkt. Vele van zijn experimenten hadden in be langrijke mate bijgedragen tot een ver betering van de diagnostiek in de klinische praktijk. Von Bekesy werd in 1899 in Boedapest geboren. Zijn opleiding kreeg hij aan de universiteiten van Boedapest en Bern. Van 1923 tot 1946 was hij werkzaam in het labo ratorium van de Hongaarse P.T.T. Van 1932 tot 1946 doceerde hij aan de universi teit van de Hongaarse hoofdstad, sinds 1939 als hoogleraar. In 1947 verhuisde hij naar Stockholm, waar hij werkte in het Karolinski-instituut. Twee jaar later ging hij naar de Harvard-universiteit in de Verenigde Staten. Volgens collega's en medewerkers van dr. Von Bekesy aan de Harvard-universi teit te Cambridge in Massachusetts leidt de geleerde een zeer teruggetrokken leven. Vaak werkt hij tot in de vroeg ochtend in het psycho-akoestisch laboratorium van de universiteit. Hij is ongetrouwd. Zijn tach tigjarige moeder en zijn broer en zuster wonen in Boedapest. In zijn vrije tijd heeft Von Bekesy zich ontwikkeld tot een des kundige op het gebied van antiquiteiten, waarvan hij een fraaie verzameling heeft. De prijs, die bestaat uit een cheque voor ongeveer 175.000 gulden, een gouden medaille en een diploma, zal hem op 10 december door koning Gustaaf Adolf VI van Zweden worden overhandigd. De 62-jarige Dr. George von Beseky een voormalige Hongaarse ingenieur, die bij de telefoondienst werkte, belangstel ling kreeg voor de werking van het men selijk oor, medicijnen ging studeren en een van 's werelds beroemdste oorspecia listen is geworden, heeft de Nobelprijs voor geneeskunde 1961 gekregen. Von Bekesy, hoogleraar aan de univer siteit van Harvard te Cambridge, in de Amerikaanse staat Massachusetts, krijgt de 250.232 kronen, voor zijn studie van de bouw en werking van het oor, die hij 33 jaar geleden in Hongarije maakte. Hij maakte een diepgaande studie van het in wendige van het menselijke oor en ont dekte hoe en waarom het oor sommige tonen kan opvangen en andere tonen niet. Zijn ontdekkingen hebben het stellen van de diagnose van allerlei oorziekten en de bestrijding van de ziekten vergemakke lijkt. Toen hij na. de oorlog een jaar in Stockholm werkte construeerde Von Be kesy een geluidmeter waarmee de art sen het gehoor van hun patiënten kunnen meten. Dit instrument wordt thans over de gehele wereld gebruikt. Op deze foto houdt hij de onderscheiding in handen die hij gisteren in New York City ontving van de Stichting voor Onderzoek naar Doofheid Deafness Research Founda tion).

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 15