Magda Janssens ze stig jaar actrice Wim i EISREVÜE w as UITGAAN IN HAARLEM HONGARIJE-HOLLAND De Toneelschool Amsterdam Tsjechov's „Oom Wanja" in N.T.S.-uitzending „Dichtend Delft" VRIJDAG 20 OKTOBER 1961 17 Mr. Albert van der Hoogte in „Hou je aan je woord" Nobelprijs voor de vrede postuum voor Hammarskjoeld Simon Koster Herdenking van de opstand in Hongarije Niet te klagen Beeldschermer I MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN KIEZEN ARISTONA voetbalwedstrijd MUZIEK TONEEL VOLKSUNIVERSITEIT DIVERSEN TENTOONSTELLINGEN LEZEIN EN LATEN LEZEN Kaarslicht maakt vm tafel tot feestdis! GOUDA KAARSEN De radio geeft zaterdag 7 elevisieprogramma MORGENAVOND BEGINT voor Magda Janssens in de Tilbnrgse stads schouwburg een jubileumseizoenter viering van het feit dat zij de toneelkunst zestig jaar (in feite zelfs nog een jaar meer) heeft gediend. Een week later zal in Amsterdam de landelijke huldiging van de kunstenares plaatsvinden. Ook in Haarlem is een jubileumvoorstelling in voorbereiding; de datum daarvan is bepaald op 21 januari. DE NU 77-JARIGE Magda Janssens is een der laatst-overgeblevenen van het groepje vooraanstaande Vlaamse acteurs en actrices die in 1914, na de Duitse aan val op Antwerpen, die stad verlieten en zich aan Nederlandse toneelgezelschap pen verbonden voor de duur van de Duitse bezetting van België, naar toen algemeen werd verwacht. Maar die ver wachting werd, gelukkig voor Neder land, niet bewaarheid, want kunstenaars als Hubert la Roche, John Gobau, Jules Verstraete, en Magda Janssens zelf, bleken voor ons toneel even zo vele be langrijke aanwinsten te zijn; van hun kant begrepen de Vlamingen spoedig dat het noorden hun grotere mogelijkheden bood dan België, ook na zijn bevrijding, en zo kwam het dan dat zij hier bleven en op de Nederlandse planken tientallen jaren zeer bijzondere prestaties hebben kunnen leveren. MAGDA JANSSENS was in de „Vlaam se groep" van onze toneelspelers mis schien wel degene die het karakteris tiekst, het hard@rond:igst Vlaams was.Haar lichte tongval is het niet zo zeer, waar aan men dat Vlaamse bij haar zelfs nu nog steeds herkent; veel meer is het de meer zuidelijk-aandoende gevoelswarmte, spontaniteit en vitaliteit die zij nog al tijd uitstraalt en die haar juist voor het Noordnederlandse publiek tot een zo hart- veroverende actrice hebben gemaakt. Toen zij naar ons land uitweek, had Magda Janssens al veertien jaar in Ant werpen gespeeld. Op portretten uit die tijd kan men haar zien als „Carmen" (niet als de opera-heldin maar in nu vergeten toneelstuk van die naam), als „Charlotte Corday" in het gelijknamige drama van Auguste Monet, als Shaw's „Mrs. Warren" en in haar populaire crea tie van die dagen: „Kaatje", de titel rol van een Vlaams stuk waarin zij zó uitblonk dat de Koninklijke Vereniging Het Nederlandsch Tooneel haar uitnodig de, die rol (in 1909) in ons land te ko men spelen. Maar de rol. waarmee zi] vijf jaar later het Nederlandse publiek op slag veroverde, was niet „Kaatje", maar die andere door-en-door Vlaamse mamsèl „Fientje Beulemans". Dadelijk daarop kwam zij bij het gezelschap van dr. Willem Royaards en onder diens lei ding heeft zij zich, in een periode van elf jaar, ontwikkeld tot een zeer veel zijdige actrice die ook voor het toen mo derne, meer psychologisch verdiepte re pertoire veel begrip toonde en er zich uitstekend bij wist aan te passen. HAAR VEELZIJDIGHEID blijkt duide lijk uit de vermelding van enkele der vele rollen die zij onder Royaards' lei ding heeft gespeeld: „De duivel in de vrouw" van Schönherr en Ann Page in „De vrolijke vrouwtjes van Windsor"; „Madame Sans-Gène" en Danton's tra gische geliefde in „Danton's Dood" - van Büchner; „Elektra" en „De Parisienne"; „De getemde feeks" en Strindberg's DodendansEn na die reeks yan con trasterende rollen komt dan als hoogte punt Beatrijs in Herman Teirlinck's „Ik dien", de rol die bepaald wel de be kroning, maar helaas tevens het einde Magda Janssens tijdens de huldiging in 1951 in Haarlem, toen zij haar gouden toneeljubileum vierde. vormde van haar Royaards-periode, het einde ómdat de deuren van de Amster damse Stadsschouwburg toen voor deze grote toneelleider dicht vielen. MAGDA JANSSENS heeft ook daarna De Amsterdamse gemeenteraad heeft woensdagavond zonder hoofdelijke stem ming besloten aan de stichting Academie voor Dramatische Kunst „De Toneel school" een extra-subsidie voor 1961 ter verlenen van 2500 als bijdrage in de voor bereiden gskosten voor de bouw van een nieuwe toneelschool. De totale voorberei- dingskosten bedragen 7500. Het rijk heeft zich reeds bereid verklaard een extra subsidie van 5000 beschikbaar te stellen. De bouw van de nieuwe toneelschool is nodig geworden omdat het pand aan de Marnixstraat in Amsterdam, waar de school is gevestigd, niet meer aan de eisen voldoet. De dienst der Publieke Werken heeft een terrein aan het Zuider-Amstel- kanaal beschikbaar gesteld voor de nieu we school. Met ingang van zaterdag 28 oktober zal mr. Albert van der Hoogte medewerken aan de televisie-uitzendingen van het litte raire spel „Hou je aan je woord", waar aan voorts onder voorzitterschap van Ka rel Jonckheere wordt deelgenomen door Annie M. G. Schmidt, Godfried Bomans en dr. Victor E. van Vriesland. Zoals be kend, wordt in de radio-uitzendingen van dit spel de plaats van Harry Mulisch inge nomen door Henri Knap. Mr. Albert van der Hoogte, die geruime tijd in Indonesië officier van Justitie geweest en in 1951 repatrieerde, is ver bonden aan de afdeling Kunstzaken van de gemeente 's-Gravenhage. Hij heeft tot dusverre drie romans gepubliceerd, te we ten „Het laatste uur", „Huis in de nacht' en „Ballade van de oude stad". Op donderdagavond 26 oktober neemt de N.T.S. van de VARA de televisiepresen tatie van het toneelspel Oom Wanja van Tsjechov over. De uitzending is gebaseerd op de oorspronkelijke toneeluitvoering door de Nederlandse Comedie en Willy van Hemert heeft als uitgangspunt voor zijn televisieregie de oorspronkelijke en scenering van Peter Sjarov genomen. De rollen worden gespeeld door Johan Fiolet, Ank van der Moer, Ellen Vogel, Jacqueli ne Royaards-Sandberg, Ko van Dijk, Han Bentz van den Berg, Pierre Myin, Magda Janssens en Jan Verkoren. OSLO, (UPI) Als de verwachtingen van een groot aantal politieke en andere leiders in Noorwegen uitkomen, zal het voor de eerste maal zijn sedert de instel ling van de Nobelprijs, dat een man postuum geeerd wordt met de Nobelprijs voor de vrede: Dag Hammarskjoeld. De suggestie om Hammarskjoeld te on derscheiden kreeg een ongekende steun in vele Noorse kringen. De Nobelprijs voor de vrede voor 1961 is een dubbele prijs. Het vorig jaar is de prijs niet toegekend. Er is een voorstel om, als Hammarskjoeld postuum geëerd zal worden, het geld toe te wijzen aan het „Hammars kjoeld herdenkingsfonds", dat onlangs in Noorwegen is opgericht om ontwikkelings programma's in ontwikkelingsgebieden te financieren. De Vredesprijs zal worden toegekend door de bijzondere Nobelprijscommissie uit het Noorse parlement. onder leiding van andere regisseurs (in de eerste plaats Verkade en Saalborn) nog vele mooie rollen gespeeld, maar door de chaotische toestanden bij het Ne derlandse toneel in de periode 1925-1940 raakte zij aan het zwerven, hetgeen haar artistieke prestaties niet ten goede kwam Uit de na-oorlogse periode zal men zich vooral haar spel in Graham Greene's „De kamer waarin wij leven", in „De dood van een handelsreiziger" en in „De waaier-patience" herinneren. Haar jubileum, waarvoor het Deense stuk ,,'n Vrije dag" van Otto Leek Fischer is uitgekozen zal. naar wij ho pen, voor velen een goede gelegenheid zijn om blijk te geven van hun bewon dering voor de kunstanares over wie Louis Saalborn indertijd heeft geschre ven „Bij weinig vrouwen is zulk een spontane overgave aanwezig voor de diep ste betekenis der toneelspeelkunst: het creëren van mensen, het bewustmaken van de dromen der dichter" en van wie Verkade heeft gezegd „Ik ken geen ac trice in Nederland van wie de som van deugden zó groot is". Advertentie IEDERE AVOND 8 UUR nieuwe tel. 020-796441 De V.P.R.O. televisie bracht donder dagavond de eerste uitzending van een serie, „Onder Vuur", waarin enkele studenten, vertegenwoordigers van de jonge generatie, vragen stelden aan minister Visser. Op de foto zien we v.l.n.r. minister S. H. Visser, ds. J. A. Nieuwenhuyzen, die het programma bij de kijkers inleidde, de heren R. J. Schmal (Rijksuniversiteit Leiden), F. A. Hoogendijk (Vrije Universiteit Amsterdam), en G. van Tijn (Gem. Universiteit Amsterdam). De regie was in handen van Ben Klokman. In het KRO-programma van vrijdag 27 oktober zijn een drietal uitzendingen opgenomen, die herinneren aan de op stand in Hongarije van 23 oktober tqt 28 november 1956. Voor het avondpro gramma (van 19.10-19.25 uur) maakte Herman Fikkert een documentaire „Vijf jaar geledenwaarin vele authen tieke opnamen zijn verwerkt. Zo kan men wederom de stemmen horen van kardi naal Mindszenty, de toenmalige minister president dr. Drees en de communistische premier Imre Nagy. Ook de laatste re portage van de verslaggever Alfred van Sprang is in deze documentaire opgeno men. Vrijdagmorgen van 11.5012 uur spreekt de aalmoezenier van de Honga ren in Nederland, pater H. Matayaso- vich tot Nederlanders en Hongaren over „Dankbaarheid en Bezinning". In het schoolradioprogramma van 9.40 uur tot 10.05 uur wordt een klankbeeld uitgezon den over Kardinaal Mindszenty, het voor beeld van standvastigheid en verzet van de zwijgende Kerk tegenover de commu nistische machthebbers. Dit klankbeeld werd geschreven door Heinz Joosten en Dom B. Brockbernd O.S.B. A A MKOMD/G/MGEM mBESCHOUW/MGEM De kijkers hoefden zich gisteravond niet te beklagen. Een drietal studenten had zich op instigatie van de V.P.R.O. naar de minister van Defensie begeven teneinde hem „op eigen veld" te ontmoeten in een openhartig vraaggesprek. De studenten maakten het de minister niet al te moei lijk, omdat zij nauwelijks discussieerden, maar de minister moest anderszijds toch vaak opening van zaken geven met zeer zorgvuldige maar betekenisvolle antwoor den, die bijvoorbeeld duidelijk lieten blij ken dat niemand de regering heeft ge dwongen atoomkoppen in ons land op te slaan, maar dat onze regering haar bond genootschappelijke verplichtingen heel zwaar neemt. „Wel erg zwaar" leek het de studenten. Óp de vraag of ons in een oorlog represailles niet veel eerder zouden treffen, oreerde de minister in het vage door te verklaren dat hij niets kon voor spellen. Het was in elk geval van de be windsman een faire geste dat hij het in terview toestond en zich aan een kruisver hoor onderwierp. De vertoning van „Principes" door le den van de Haagse Comedie onder regie van Jack Dixon werd een feestelijke aan gelegenheid. Dit spel van Herman Bahr moge dan al eens doorzichtig opzettelijk van constructie zijn, het is bijzonder fijn- geestig van karaktertekening, het geeft de spelers alle gelegenheid tot genuanceerd spel. Daarvan maakten ze allen zonder uitzondering gebruik. Zelfs fle bijrollen. Zo zou John Koch voor zijn kelner beslist een open doekje hebben verdiend, won Juul Royaards met zijn onstuimige puber aller sympathie, verbeeldde Myra Ward weer eens een van haar onschuldig eerzame jonge dochters en zette Bob de Lange een caricaturale maar volkomen acceptabele recalcitrante oom neer. Ook Ida Wasser man excelleerde weer in een haar op het lijf geschreven moederrol. Advertentie zondag 22 oktober flmtoM Vrijdag 20 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: Het „Nieuw Operette Gezelschap" een Haarlemse amateurvereniging) geeft een opvoering van de operette „Gasparone" van Carl Millöcker. Zaterdag 21 oktober, Vleeshal, Grote Markt 19.30 uur: Voor de vereniging „Jeugd en Muziek" geeft de pianist Sas Bunge een recital met uitleg, onder de titel „Portret van Liszt". Maandag 23 oktober, Concertgebouw, 20 uur: Onder auspiciën van het Haarlems Comité voor Kamermuziek geeft het Italiaanse Kamerorkest „I musici" een uitvoering. Het programma vermeldt werken van Vivaldi, Rossini en Mendels sohn. Dinsdag 24 oktober, Concertgebouw, 20.15 uur: Tweede dinsdagavondconcert van het Noordhollands Philharmonisch Or kest. Dirigent: Henri Arends; solisten: Herman Krebbers en Theo Olof, viool. Uitgevoerd worden Bach: Concert voor twee violen; Mozart: Symfonie k.v. 297 (de Parijse symfonie); Badings: Con cert voor twee violen en Tsjaikofsky: Ouverture tot de fantasie Romeo en Ju lia. Donderdag 26 oktober, Concertgebouw, 20 uur: Met medewerking van het Noord hollands Philharmonisch Orkest, de so praan Nelly Groenevelt, de tenor Dick de Jong en de bas Herman Schey, geeft de Heemsteedse Christelijke Oratorium vereniging een uitvoering van „Die Jahreszeiten" van Joseph Haydn, onde: directie van Jaap Hillen. Zaterdag 21 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: De Toneelgroep „Theater" met „Speelgoed op zolder", van Lillian Hell man. Regie: Robert de Vries. Medewer kenden: Josephine van Gasteren, Elise Hoomans, Elly van Stekelenburg, Mar- tine Crefcoeur, Coen Flink, Eric Schnei der e.a. Zondag 22 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: „Theater" herhaalt de opvoering van „Speelgoed op zolder". Woensdag 25 oktober, Stadsschouwburg, 20.15 uur: „Ensemble" herhaalt de op voering van „Ingeborg". Donderdag 26 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep „Centrum" met „Acht vrouwen", thriller van Robert Thomas. Regie: Walter Kous. Met me dewerking van Ellen de Thouars, Simo- ne Rooskens, Sara Heijblom, Nell Kop pen, Nell Knoop, Henny Orri e.a. Donderdag 26 oktober, Minervatheater, Heemstede, 20.15 uur: Het „Amsterdams Volkstoneel", o.l.v. Beppie Nooy, geeft een opvoering van „De Jantjes", het be kende volksstuk met zang en dans van Herman Bouber. AMATEURTONEEL Woensdag 25 oktober, Parochiehuis Linge- straat, 20 uur: De toneelvereniging „Vriendenkring" geeft een opvoering van het blijspel „Vogel, vlieg de wereld in", van A. P. Dearsly. Vrijdag 27 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: De Geheelonthouders Toneelvereni ging „Nieuw Leven" geeft een opvoering van „De grote liefde", blijspel van An- dré Roussin. Vrijdag 27 oktober, Hiidebrandzaal Brink- mann, 20 uur: „Gijsbert Japicx" geeft een opvoering (in de Friese taal) van het blijsepl „De takomst treast", van P. Akkerman. Vrijdag 20 oktober, Frans Halsmuseum, 20 uur: Eerste van zeven avonden van de „Populaire cursus autotechniek", door H. A. Broekman, technisch direc teur van een automobielbedrijf. Vrijdag 20 oktober, Minervatheater Heem stede, 20 uur: Lezing met kleurendia's over „Nederlandse tegels", door de heer Dingeman Korf, leraar aan het Coorn- hertlyceum. Donderdag 26 oktober, Frans Halsmu seum, 20 uur: Filmavond. Vertoond wor den „De Heks" van de Rus Abramov (dit jaar bekroond in Cannes) en „The stranger left no card" van Wendy Toye, een parodie op de thriller in de Engelse humorstijl. In het voorprogramma wordt. gedraaid „Dagen mijner jaren", een ex perimentele film van Max de Haas en de Tsjechische tekenfilm „De Contrabas". Vrijdag 27 oktober, Minervatheater Heem stede, 20 uur: „Spitsbergen, land van gletschers, rots en steenkool", lezing met kleurendia's door dr. J. D. de Jong. Zondag 22 oktober, Tuinzaal Concertge bouw, 20 uur: Openbare dansavond. Vishal, Grote Markt: Fototentoonstellingen „Haarlem, uw stad" en „De plaats waar in wij wonen". Tot en met 22 oktober; dagelijks geopend van 1017 uur; zon dag van 1317 uur; maandag, woensdag en vrijdag bovendien van 20—22 uur. Museum „Het Huis Van Looy", Kleine Houtweg 103: Tentoonstelling „Logboek van Slquerhoff", ter gelegenheid van de nationale Slauerhoff-herdenking. Tot en met 31 oktober te bezichtigen, dage lijks van 1017 uur; zondag van 1317 uur. „Bloemenheuvel", Bloemendaalseweg 158, De leden van het Italiaanse Kamer orkest „I Musici", dat maandag 23 ok tober onder auspiciën van het Haar lems Comité voor Kamermuziek in het Concertgebouw optreedt. Romans: Baud, Zondares?, de vrouw uit het proces Jaccoud vertelt het verhaal van haar le ven, Gardner, Het geheim van de stille vennoot: van Praag, Jeruzalem van het Westen; Sillitoe, Zaterdagavond en zondagmorgen; Schneiders, Langs het schrikdraad; Becker, Friss den Eid Cathugo; Eska Der Kreidestreich; Mann, Erzah- lungen; Musil, Der Mann ohne eigenschaften Heyer, A civil contract; Villars, La reine folie d'amour, ie roman de Jeanne de Castille. Ontwikkelingshoeken: Berg, Liegen met en zonder opzet: Jager, Wij mogen van geluk spre ken; Verkouw, Het subsidiebeleid der gemeente besturen; Kruytbosch en Richter, Schriftelijke opgaven van het eindexamen der HB.S.; Wijde nes, Noordhoff's wiskundige tafels in 5 decima len (leeszaal); van Dis, Jansonius en Naarding Taalbegrip en taalbeheersing, dl. la; Jones. Mo delled portrait hands: Klee, Tagebücher, 1898 1918; Moreux, Béla Bartók: Schneider, Eeuwig Babyion, de wereld der steden; Geyl, Duitse en Italiaanse figuren. Bloemendaal: Tentoonstelling van edel smeedwerk van Corry Borst en grafisch werk van H. Daumier, P. Dupont, Jo zef Israëls, Izaak Israëls, Ed. Karsen Th. A. Steinlen, M. W. v.d. Valk e.a Geopend van 22 oktober tot en met 10 november; dagelijks van 10-17 uur, zon- dag van 14-17 uur. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land 13: Van 1 t/m 14 en 15 t/m 31 ok tober wisselexpositie van Haarlemse beeldende kunstenaars. Dagelijks ge opend van 917 uur en op maandag, woensdag en vrijdag tevens tijdens de concerten van 1820 uur. Kunstzaal „In 't Goede Uur", Nieuwe Kerksplein: Gedurende de maand okto ber tentoonstelling van etsen, tekeningen en aquarellen van de Zandvoorter Chris Tonbreker. Dagelijks geopend van 10 22 uur. Dagelijks klassiek grammofoon platenconcert van 2122 uur. Galerie „Uittenhout", Kleine Houtstraat 41 Tentoonstelling van aquarellen uit Hoorn en Zeebrugge van de Spaarndamse kunstschilder Jan van Geem. T/m 29 ok tober dagelijks geopend van 10.30-17 uur. Zondag van 1417 uur. De expositie is ook 's avonds te bezichtigen en wel op dinsdag en vrijdag van 2022 uur. isschoppclijk Museum, Jansstraat: Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken. Dagelijks ge opend van 10-17 uur: zondagen 13-16 uur. "raus Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e eeuw tot op heden Dagelijks geopend van 1017 uur: zon dag van 13—17 uur. feylermuseum, Spaarne 16: Tentoonstel i ling uit eigen bezit. Schilderijen 19e en 20e eeuw. Tekeningen Hollandse. Itali aanse en Franse school. Fossielen, histo risch-natuurkundige instrumenten, 31 toons Fokker-orgel. Dagelijks geopend (behalve op maandag) van 11-15 uur. De eerste zondag van elke maand van 13-15 uur. Advertentie HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.35 Van de voorpagina, lezing. 8.40 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. 35 Waterst. 9.40 Koorzang. VPRO. 10.00 Samen thuis, praatje. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Lichte muz. 10.50 Tentoonstellingsagenda. 10.55 Jazzmuz. 11.20 Sportuitz. 11.45 Hammondorgel en zang. 12.15 Van de wieg tot het graf, vragen- beantw. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-varia. 13.20 Jazz muz. 13.35 Lichte muz. 14.10 Voor de jeugd. 14.45 Gram. 15.00 Radio-filharm.orkest en solist. (Om 15.50—16.10 Boekbespr.). 17.00 Jazzmuz. 17.30 Act. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Gram. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Welkom vreemdeling, toespr. 19.45 Gram. 19.55 Deze week, lezing. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 21.50 Soc. comm. 22.05 Lichte muz. 22.30 Nieuws. 22.40 De zwarte diamant, hoorspel (3). 23.10 Quiz. 23.40 Gram. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 Voor de jeugd. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Platennieuws. 13.25 Promenade-orkest en sol. 14.10 Franse les. 14.30 Voor de jeugd. 15.30 Gram. 15.50 Het schatgra- versspel, hoorsp. 16.45 Gram. 17.00 Sportact. 17.10 Instr. Octet. 17.30 Boekbespr. 17.40 Lichte muz. 18.00 Kunstkron. 18.30 Lichte muz. 18.50 U bent toch ook van de partij?, praatje. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 19.45 Lichtbaken, lezing. 19.55 Radio-filharm.ork. en solist. 20.50 Vragen- beantw. 21 00 Gevarieerd progr 22.00 Licht progr. 22.20 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Wij luiden de zondag in. 23.00 Religieuze muziek met commentaar. 23.5524.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.02 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Lichte muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de teenagers. 14.00 Akademie der diskofielen. 16.00 Theater- kron. 16.20 Gram. 17.00 Nieuws. 17.15 Dagklapper en lit. kal. 17.20 Ad te levavi. 17.30 Gram. 17.45 Engelse 'es. 18.00 Orgelrecital. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.30 Lichte muz. 20.00 Ido- meneo, Re di Creta, opera. (22.00 Nieuws en 23..30 Nieuws). 23.35 Amus.orkest. 23.5524.00 Nieuws. VOOR VRIJDAG NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. VARA: 20.20 Expresso. 21.00 Inspecteur Leclerc, TV-spel. 21.25 Gevarieerd programma. VOOR ZATERDAG KRO: 15.00 Anno documentaire. 15.30 Muzikaal progr. 15.5017.00 Filmreport, van een reis door Chili. 17.00—17.30 Voor de kinderen. 19.30 TV- film. NTS 20.00 Joum. en weeroverz. KRO: 20.20 Brandpunt. 21.00 Gevar. progr. 22.00 Hitchcock- film. NTS: 22.3023.15 Eurovisie: Orkestconcert. Prof. dr. W. A. P. Smit, hoogleraar te Utrecht, heeft te Delft de tentoonstelling „Dichtend Delft" geopend, die tot 10 no vember in het stedelijk museum Het Prin senhof aldaar wordt gehouden. Deze expo sitie is het gevolg van het plan om een De Genestettententoonstelling te organise ren, naar aanleiding van de herdenking van het feit, dat deze Delftse predikant- dichter honderd jaar geleden is gestorven. De tentoonstelling, die georganiseerd is door de afdeling woordkunst van De Kring, Vereniging voor Schone Kunsten te Delft, is gewijd aan dichters en dichteressen, die in Delft hebben gewoond en gewerkt. Zij begint met het veertiende-eeuwse vrome begijntje Geertruyd van Oosten, van wie vermoedelijk het bekende gedicht is „Het daghet uit den Oosten". Dan wordt een grote sprong gemaakt naar de zestiende eeuw met Comelus Musius, de prior van het St. Aegthenklooster als centrale fi guur. Vervolgens komen aan de beurt Hu- go de Groot, Stalpaert van der Wiele, Hu- bertus Poot, Gerrit Paape enzovoorts tot men in de twintigste eeuw belandt, waarin naar voren treden Dirk Coster, Aart van der Leeuw en A. M. de Jong. Tenslotte wordt de aandacht gevestigd op enige he dendaagse dichters. De tentoonstelling be staat uit verscheidene handschriften, uitge geven werken en portretten, terwijl voorts zijn geëxposeerd schilderijen van tijdgeno ten van de dichters, Delfts aardewerk en zilver.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 17