Verplicht vakbondlidmaatschap mogelijk binnen de c.a.o. (V W o AGE 3 carven VAN NIEL Europees Parlement neemt het personeelsstatuut aan Huurverhoging en Mr. J. A. Berger overleden Dodelijk verkeersongeluk in Heemstede B. Merkelbach overleden Dépositaire officiel CARVEN Dr. Mansholt dringt aan op beslissingen op landbouwbeleid Verzending van zeepost Morgen droog U 1 ma griffe robe d un soir chasse gardée vert et blanc VRIJDAG 20 OKTOBER 1961 Chr. Metaalbedrijfsbond Ongeorganiseerden hebben ook plichten HERENHOEDEN vanaf ƒ39.50 SPECIAALHUIS REGENKLEDING Stukadoor gedood door elektrische stroom Haarlem V elsen-IJmuiden Beverwijk Heemskerk Kerkelijk nieuws Vijf doden in verkeer PARFUMS BIJOUX GROTE HOUTSTRAAT 92 TELEFOON 12160 Samenwerking tussen Velsen, Amsterdam, Haarlem en Zaandam Radioactieve stof op DG-8 is minimaal (VERVOLG VAN PAG. 1) Subsidies lager Het S.E.R.-advies Niet aanvaard Culturele samenwerking tussen Parijs en Tunis Agenda Tweede Kamer voor dinsdag WEERRAPPORTEN "i Het kaderblad van de Christelijke Be drijf shrnd voor de Metaalnijverheid en Elektrotechnische Industrie, „Voorlichting", is vandaag in zijn geheel gewijd aan het vraagstuk van de ongeorganiseerden. De heer J. Lanser, lid van het centraal be stuur van de belicht in het blad verschillende aspecten van dit probleem. Volgens hem betwist zelfs de grote meer derheid van de ongeorganiseerde werk nemers de vakbeweging uiterst zelden haar pretentie van onmisbaarheid. De ongeorga niseerden incasseren rechtstreeks zowel als indirect de vruchten van het vakbewe- gingswerk, aldus de heer Lanser. Hij betoogt, dat de actuele verhou dingen in het bedrijfsleven ondenkbaar zijn zonder vakorganisaties en dat er noodzakelijkerwijs samenspel moet zijn tussen werkgevers en werknemers in onderneming en bedrijfstak. Hoewel hun verantwoordelijkheid dit meebrengt, zo voegt hij hieraan toe, weigeren vele werknemers zich aan te sluiten bij een vakorganisatie en vormen aldus een negatief element in het samenspel. De vraag, of aan dit kosteloos profite ren een eind moet worden gemaakt, be antwoordt de heer Lanser bevestigend. Een mogelijkheid hiertoe ziet hij in het heffen van een financiële bijdrage van on georganiseerden. Ook zou men, volgens hem, het lidmaatschap tot een voorwaar de van de arbeidsverhouding kunnen ma ken. Als derde oplossing suggereert hij het treffen van financiële voorzieningen uit sluitend voor de georganiseerde werkne mers, zoals extra uitkeringen en recht op doorbetaald verlof voor vakbondsactivitei ten. Men heeft in brede kring altijd bezwa ren geopperd tegen een zogenaamd ver plicht lidmaatschap. De heer Lanser con cludeert echter, dat bij een verplicht lid maatschap van dwang geen sprake be hoeft te zijn, terwijl het, naar zijn oor deel, noch formeel noch principieel in strijd is met de vrijheid van vakorgani satie. Een wettelijke verplichting acht hij wel onjuist, maar een verplichting bij col lectieve arbeidsovereenkomst niet. Wie een bepaalde onderneming of bedrijfstak binnentreedt, is onderworpen aan de daar geldende regels, aldus de heer Lanser, en daartoe behoren onder meer lonen en ar beidsvoorwaarden volgens de CAO. Een bepaling van verplicht lidmaatschap kan, volgens hem, een onderdeel van de CAO vormen, mits men de mogelijkheid van dispensatie wegens gewetensbezwaren openhoudt. Bijzondere aandacht wijdt de heer Lan ser in zijn rapport aan de mogelijkheden Advertentie >0 1 ltd dames- en herenmodes KRU4*WCG ?2 MAARlf M om uitsluitend aan de georganiseerden fi nanciële voordelen te verlenen. Hij stelt daarbij nadrukkelijk, dat het werk van de vakbeweging zowel de individuele onder neming als het bedrijfsleven in zijn ge heel ten goede komt en dat daaruit voort vloeit, dat de georganiseerde werknemers voor de onderneming van meer betekenis zijn dan de niet-georganisaerden. Zij zijn het immers, zo zegt hij, die de vakbewe ging vormen door middel waarvan zij on der meer een gezonde ontwikkeling van het bedrijfsleven hebben bevorderd, getui ge de zeer grote mate van arbeidsvrede na 1945. De heer Lanser komt tot de slotsom, dat het bij CAO overeenkomen van voorrrech- ten speciaal voor de georganiseerden, vol gens de Nederlandse wetgeving zeer wel mogelijk is. Ten. aanzien van de concrete maatrege lendie kunnen worden genomen om het on georganiseerdenprobleem tot een oplossing te brengen, merkt de heer Lanser op, dat er een eind moet komen aan de beloning van maatschappelijke onverschilligheid. Hoewel verplicht lidmaatschap van een vakorganisatie bij CAO hem geoorloofd lijkt, geeft hij toch de voorkeur aan het zoeken van mogelijkheden om de ongeor ganiseerden te laten meebetalen in de kos ten die in het belang van allen worden gemaakt. Hij bepleit ook voorzieningen, waaruit duidelijk blijkt, dat de werkge vers zich ervan bewust zijn, dat de aan wezigheid van sterke en constructief in gestelde werknemersorganisaties een on misbare voorwaarde is voor een goede gang van zaken in het bedrijfsleven. Hij voegt hier echter aan toe, dat het vraag stuk van de ongeorganiseerden primair moet worden overwonnen door overtuigen. Op 66-jarige leeftijd is ten huize va'n zijn schoonzoon In Uithuizen over leden, mr. J. A. Berger, oud-voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars. De heer Berger had deze functie op 1 januari van dit jaar neergelegd. De heer Berger is zijn loopbaan begon nen als employé van het N.V.V. Na ver volgens chef de bureau bij de Raad van Arbeid te Middelburg te zijn geweest,werd hij voorzitter van de Raad van Arbeid te Groningen. In juli 1945 werd hij benoemd tot rijksbemiddelaar. Hij werd na de be vrijding aangesteld als beheerder van de „Deutsche Krankenkasse für die Nieder- lande" en was voorts vertegenwoordiger van het bestuur der Vereniging van Ra den van Arbeid in de Raad voor Herstel van Arbeidsgeschiktheid. Tijdens de bezetting was de heer Ber ger genoodzaakt onder te duiken. Van die gelegenheid maakte hij gebruik zijn stu die in de rechten te voltooien, zodat hij na de bevrijding het doctoraal examen kon afleggen. Op 14 oktober 1946 werd hij benoemd tot voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars. Sinds 1956 was hij ook voorzitter van de Sociale Verreke- ningsraad. Bij zijn pensionering als voorzitter van het college benoemde de Koningin hem tot commandeur in de orde van Oranje-Nas- sau. De begrafenis zal in stilte geschieden. De 24-jarige ongehuwde stukadoor H. W. Otten uit Schinnen, die aan het werk was in de kelder van de nieuwbouw van de Koninklijke Nederlandse Papier fabriek in Maastricht is bij het verplaat sen van een steiger door elektrische stroom gedood. Het ongeluk gebeurde toen het slachtoffer met drie medearbei ders een ijzeren stellage verplaatste. Een van de buizen drong door het gewicht van de steiger door de rubber bekleding van een 220 volt kabel met looplamp en kwam met de stroomdraad in aanraking. De drie medearbeiders konden zich be vrijden van de onder stroom staande steiger, de 24-jarige Otten niet meer. c Stadsschouwburg: Zaterdag 20 u.: To neelgroep Theater met „Speelgoed op zol der". BIOSCOPEN Cinema Palace: 13.30 en 19.30 u.: „Spar- tacus", 14 j. Frans Halstheater: 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.30. dinsdag 14 en 20 u.: „Fra- casse, de onoverwinnelijke musketier", 14 j. Lido Theater: 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.15 u.: „Slavinnen voor de Oriënt", 18 j. Luxor Theater: 14, 19 en 21.15 u„ zondag ook 16.15 u.: „The big show", 14 j. Minerva Theater: 20.15 u., zondag 19 en 21.15 u.: „De zwarte orchidee", 18 j. Zater dag 14.30 en zondag 14 en 16.15 u.: „Uit de brand ben je", a.l. Rembrandt Theater: 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.15 u.: „Later zul je dansen", 18 j. Roxy Theater: 14.30, 19 en 21.15 u., zon dag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Quantez, de dode stad", 14 j. Studio Theater: 14.15, 19 en 21.15 u„ zon dag 14, 16 15, 19 en 21.15 u.: „Meneer Hulot met vakantie", a.l. Theater Monopole (Zandvoort): 20 u.: „Carthago in vlammen", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Kunstcentrum „De Ark" (N. Heiligland): Tot 1 nov. wissel-expositie Haarlemse beeldende kunstenaars: 917 u., m., wo. en vr. ook 1820 u. Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Tot 1 nov. expositie van Chris Tonbreker: 1022 u. (ook zondag). Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 1 nov. expositie „Logboek van Slauerhoff": 1017 u„ zondag 1317 u. Galerie Uittenhout (KL Houtstraat 41): Tot 30 okt. expositie van aquarellen uit Hoorn en Zeebrugge van Jan van Geem: 10.30—17 u. Vishai: Tot 23 okt. foto-exposities „Haar lem, uw stad" en „De plaats waarin wij wonen": 1017; m., wo. en vr. ook 2022 u., zondag 1317 u. VRIJDAG 20 OKTOBER City Theater, 19.30 u.: „Ben Hur". Rex Theater, 20 u.: „De schaamtelozen". ZATERDAG 21 OKTOBER City Theater, 19.30 u.: „Ben Hur". Rex Theater, 20 u.: „De schaamtelozen". VRIJDAG 20 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Stormloop der Tartaren". Luxor Theater, 19.30 u.: „Ben Hur" (één voorstelling). W.B. Theater, 20 u.: „The lover Ranger". ZATERDAG 21 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Stormloop der Tartaren". Luxor Theater, 19.30 u.: „Ben Hur". W.B. Theater, 20 u.: „The lover Ranger". Marquette-theater, zaterdag en zondag 20 u.: De schrik der onderwereld; zondag middag 14.30 u.: Ruiters in de nacht. Remonstrantse Broederschap Examens; Aan het seminarium te Leiden slaagde voor het proponentsexamen de heer J. G. Paardekooper te Haren (Gron.). Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Almelo W. van 't Spijker te Drogeham; voor Zeist M. Baan te Dor drecht. Geref. Kerken Bedankt voor Rotterdam-Kralingen (vac. E. Pijlman) dr. J. M. Vlijm te Voorburg. Bedankt voor Slootdorp N. H. Heiner te Heinkenszand. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) De kerkeraad van Kampen is voornemens ds. M. R. van den Berg te Maastricht te beroepen als missionair predikant voor Zuid-Afrika. Geref. Gemeenten Bedankt voor Bradford (Canada) A. Ver- gunst te Rotterdam-Centrum. In het Diaconessenhuis in Haarlem is vanmorgen overleden de 62-jarige veehan delaar W. Vreugdenhil uit Haarlemmer meer, die gisteravond ernstig werd gewond bij een verkeersongeluk op de Cruquius- weg in Heemstede. Het ongeluk gebeurde, toen de man, die op zijn bromfiets over het fietspad langs deze weg naar Heemstede reed, naar de Javalaan wilde oversteken. Hij werd aan gereden door een hem achterop komende vrachtauto en kreeg een beenfractuur, een zware hersenschudding en inwendige ver wondingen. Zijn 65-jarige schoonzuster, die op de duo zat, liep een lichte hersen schudding op. Ook zij werd naar het Dia conessenhuis gebracht. De 33-jarige heer P. Konijn, die dins dagmiddag in Purmerend met zijn fiets te> gen een trekker met oplegger opreed en ernstig werd gewond, is in het ziakenhuis bezweken. Het slachtoffer was gehuwd. In Voorthuizen werd de 70-jarige heer D. Bakker op de Parallelweg naast de rijks weg Amersfoort-Apeldoorn vlak voor zijn woning aangereden door een bromfietser. De bejaarde man viel en werd ernstig ge wond en overleed. In Deersum (Fr.) botste de 34-jarige heer J. van der Heyden uit Sneek met een personenauto na te zijn geslipt, tegen een boom. De man, gehuwd en vader van een kind, was op slag dood. De mede-in zittende, de 23-jarige G. Piso uit Leeu warden werd zwaar gewond in een zie kenhuis opgenomen. In het ziekenhuis in Goes is overleden de 68-jarige mevrouw J. Meeuwse-Egge- been uit Wolphaartsdijk. Zij was daar gis teravond ernstig gewond opgenomen, na dat zij was aangereden door een perso nenauto. Met haar man stak zij plotseling de rijksweg bij Goes over, vlak naast een oversteekplaats voor voetgangers. Stadsbouwmeester van Amsterdam Donderdagavond is in het Lutherse Dia- konessenziekenhuis te Amsterdam overle den de stadsbouwmeester van de hoofd stad de heer B. Merkelbach. In het begin van de week werd de heer Merkelbach plotseling in het ziekenhuis opgenomen. Precies een week geleden be reikte hij de leeftijd van 60 jaar. Vijf jaar geleden trad de heer Merkelbach als stadsbouwmeester in dienst van de ge meente Amsterdam. De heer Merckelbach heeft o.a- de AVRO-gebouwen in Hil versum en het G.A.K.-gebouw in Amster dam ontworpen. De stadbouwmeester van Amsterdam, de heer B. Merkelbach had de supervisie op het bouwen in de hoofdstad. Voordat hij in gemeentelijke dienst trad, ontwierp hij vele grote bouwwerken, zoals de AVRO- studio in Hilversum, de fabrieken van Ketjen, Mahez en Beijnes, de gebouwen van de Nozema-zender in Lopik en als een van de laatste projecten het gebouw van het Gemeenschappelijk Administratie Kan toor in Amsterdam. De heer Merckelbach heeft deel uit gemaakt van de bekende architecten-stijlgroep „De Acht". Advertentie Stichting IJmond in oprichting De raadscommissie voor economische zaken in Velsen komt binnenkort bijeen in verband met een op te richten Stichting IJmond, waaraan zal worden deelgenomen door de gemeenten Velsen, Haarlem, Zaan dam en Amsterdam. De bedoeling van deze stichting in op richting is voorlichting in de meest brede betekenis van het woord over het gebied van het Noordzeekanaal. Hierbij za' het bjjna uitsluitend gaan om economische be langen. Bedrijven die er belang bij heb ben zullen voor de financiering zorgen, maar ook genoemde gemeenten zullen er gelden voor uittrekken. De zetel van de stichting zal naar alle waarschijnlijkheid Amsterdam worden, omdat deze gemeente er het grootste be lang bij heeft. Ook toeristische belangen zullen door de stichting worden bevorderd. Hoewel de laatste tijd de radio-activiteit van DC-8 straalmachines na een vlucht op grote hoogte groter is dan voorheen, is zij toch nog minimaal. De K.L.M., die al ge ruime tijd haar op Schiphol binnenkomen de vliegtuigen, met name de DC-8 toestel len, met geig .--tellers op radio-activiteit controleert, deelt thans mee, dat de hoe veelheid 0,0001 gram per 1000 vierkante meter vliegtuigoppervlak bedraagt. Niettemin heeft de K.L.M. gemeend er goed aan te doen bij deze waarnemingen de Rijksluchtvaartdienst, het T.N.O. en de Arbeidsinspectie te betrekken. Gebleken is dat in het vliegtuig zelf geen sprake is van radio-activiteit. De sporen daarvan zijn met name geconstateerd in en rond de motoren en in het algemeen aan de voorzijde van het vliegtuig. STRAATSBURG. Het Europese Parlement heeft gisteren zijn goedkeuring ge hecht aan een statuut voor het personeel van de E.E.G. en Euratoom en aan een ontwerpverordening, die aan de Europese ambtenaren een Europese belasting zal opleggen. Bij de goedkeuring van het personeelsstatuut heeft de vraag of een Euro pese ambtenaar nevenfuncties mag verrichten nog tot een zwaar debat geleid. Het Parlement heeft deze mogelijkheid open gelaten, doch alleen als de nevenactiviteit geen afbreuk doet aan de onafhankelijkheid van de ambtenaar en zijn werk voor de Europese instellingen. Bij de stemming over deze kwestie hebben de Nederlandse afgevaardigden en het merendeel der socialistische fractie tegengestemd. „De E.E.G. Executieve Commissie kan er niet zonder meer in berusten, dat er in de Gemeenschap aan het einde van het jaar een ernstige crisis zou ontstaan door het uitblijven van besluiten van de Minister raad ten aanzien van de gemeenschappe lijke landbouwpolitiek", zo heeft dr. S. L. Mansholt, de Nederlandse vice-voorzitter van de E.E.G. Executieve Commissie, in het Europese Parlement verklaard. Hij deelde mede, dat de Commissie er danook naar streeft om de Ministerraad van de Gemeenschap in november in een speciale zitting van desnoods enige dagen tot be sluiten te laten komen over de heffingen stelsels en de minimumprijzen als eerste begin van de gemeenschappelijke land bouwpolitiek. Zonder deze besluiten zal men niet tot afsluiting van de eerste fase der overgangsperiode van de E.E.G. en een tweede versnelling kunnen overgaan. Dr. Mansholt heeft in zijn rede tijdens het debat aangekondigd, dat ook voor de sectoren groente en fruit heffingenstelsels zijn uitgewerkt en dat voor 1 februari vol gend jaar een heffingenstelsel voor zuivel- produkten zal worden ingediend, zodat het geheel der heffingen dat de gemeenschap pelijke landbouwmarkt een uniforme be scherming tegen de wereldmarkt zal moe ten geven, naast een zekere bevoordeling van E.E.G.-produkten boven uitvoer uit niet-E.E.G.-landen, op 1 juli 1962 in wer king zal kunnen treden. Dr. Mansholt wees er voorts op, dat de E.E.G. in geval van toetreding van Enge land, Ierland, Denemarken en mogelijk Noorwegen, de grootste graanimporteur in de wereld zal worden. De E.E.G.-politiek zal dan van doorslaggevende betekenis zijn voor de wereldmarkt, en niet alleen voor graan, maar ook voor produkten als suiker, vetten en dergelijke. Dit zou tot gevolg kunnen hebben, dat door de E.E.G.- invloed een zodanige stabilisatie op de we reldmarkt wordt bereikt, dat in het GATT een zekere consolidatie van de E.E.G.- heffingen kan worden aangeboden. Tegen de zin van dr. Mansholt in heeft het parlement echter toch nog gevraagd om handhaving gedurende drie jaar van verplichting tot bijmenging van in lands graan in het brood. Voorts heeft het Parlement gevraagd om instelling van een richtprijs voor dierlijke produkten (varkensvlees, slachtpluimvee en eieren). Het Parlement heeft zijn advies uitge bracht over het toekomstige kartelbeleid van de E.E.G. Het heeft zich aangesloten bij de gedachte van een E.E.G. Executieve Commissie neergelegd in een ontwerp kartelverordening die uitgaat van een algemeen verbod van kartels, met de mo gelijkheid van uitzonderingsbepalingen die geen verstoring van de concurrentie op de gemeenschappelijke markt tot gevolg hebben. Het Parlement heeft een aantal voorstel len van de parlementaire commissie voor de interne markt om de overgangsregeling voor bestaande kartels tot een half jaar te beperken afgewezen. Men heeft de voor keur gegeven aan de denkbeelden van de E.E.G. Executieve Commissie, die in een soepeler, veel langer lopende regeling voor zien voor aanpassing van de oude kartels aan de nieuwe omstandigheden van de ge meenschappelijke markt. Wel heeft het Parlement de verplichting van de E.E.G.- Commissie om haar beschikkingen over aanvragen om uitzonderingsbepalingen te publiceren, vergroot. De parlementaire commissie had voorts de aanmeldingsplicht voor oude kartels uit de ontwerpverorde ning willen schrappen, doch het Parlement heeft dit advies niet gevolgd. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Verenigde Staten: ss „Queen Elisabeth" (22 okt.); Argentinië: ms „Argentina" (22 okt.) en ms „Water land" (24 okt.); Australië: ss „Orsova" (24 okt.), ss „Zuiderkruis" (26 okt.) en ms „Ta lisman" (26 okt.); Brazilië: ms „Cap Orte- gal" (24 okt.); Canada: ms „Maakefjell" (23 okt.) en ss „Westerdam" (26 okt.); Chi li: ms „Diogenes" (25 okt.); Indonesië: ms „Darmstadt" (22 okt.); Ned. Antillen: ms „Seven Seas" (25 okt.); Ned.-Nw.-Guinea: ss „Zuiderkruis" (26 okt.); Nieuw-Zeeland: ms „Port Lyttelton" en ms „Seven Seas" (25 okt.); Suriname: ms „Ladon" (25 okt.); Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: ms ..Zonnekerk" (24 okt.) en ss „Zuiderkruis" (26 okt.). Inlicntingen betreffende de verzendings data van postpaketten geven de postkanto ren. Het blijft echter ook mogelijk, dat de verhuurder van een dergelijke woning de Huuradviescommissie verzoekt om een verklaring, dat de woning geen gebreken of onderhoudsachterstand vertoont. Op grond van een dergelijke verklaring mag de huur dan worden verhoogd met 20 per cent (de huurverhoging van 1 april 1960) èn met het percentage van de nieuwe huurverhoging. De verklaringen die destijds zijn afge geven door de op 1 april 1960 opgeheven Huurcommissies zullen bij het ingaan van de nieuwe huurverhoging vervallen. De huurprijzen van de woningen, waarop de ze verklaringen betrekking hadden, zul len echter niet mogen worden verhoogd dan na toestemming van de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. In samenhang met de in de komende jaren toe te passen huurverhogingen zal ook tot geleidelijke verlaging van de wo- ningbouwsubsidies worden overgegaan. De jaarlijkse bijdrage voor een nieuw te bouwen woningwetwoning bedraagt thans gemiddeld 250.Deze subsidie zal bij iedere huuraanpassing in 1962, 1964 en 1966 met ongeveer 85,- worden verlaagd. De bijdrage voor de bestaande woning wetwoningen zal op overeenkomstige wij ze worden verminderd. De subsidies voor particuliere woningen zullen worden verminderd met bedragen die evenredig zijn aan de verlaging van de woningwetsubsidies. De premies voor door de eigenaren te bewonen woningen kunnen bij de drie opeenvolgende huur verhogingen geleidelijk vervallen. Bij de komende huurverhoging blijft de zogenaamde toeslag voor eigenwoningbe- zit ongewijzigd gehandhaafd. Volgens het advies dat de Sociaal-Eco nomische Raad begin 1961 over het huur beleid op langere termijn heeft gegeven zou nog een huuraanpassing van onge veer 30 percent nodig zijn, voordat het peil zou zijn bereikt van de kostprijshu- ren van nieuw te bouwen woningwetwo ningen. De minister merkt hierover op, dat hoe wel de beschouwingen en berekeningen van de S.E.R. op sommige punten wel tot het maken van enig voorbehoud aanlei ding kunnen geven, zij als grondslag voor de bepaling van de grote lijnen van het toekomstige huurbeleid over het geheel genomen aanvaardbaar zijn. De minister zegt verder, dat het „twee de standpunt' van het S.E.R.-advies :n beginsel een goede richtlijn bevat voor de bepaling van het door de regering te voe ren beleid. Volgens dit standpunt zouden er nog zes of zeven jaarlijkse verhogingen van 4 a 5 percent zonder compensatie moeten plaatsvinden. De minister geeft echter de voorkeur aan een programma, volgens hetwelk drie tweejaarlijkse huur verhogingen van ongeveer 10 percent zul len worden vastgesteld, met gelijktijdige toepassing van compensatiemaatregelen. De overige twee standpunten, die in het S.E.R.-advies zijn opgenomen, acht de re gering niet aanvaardbaar. Het „eerste standpunt" houdt in, dat huurverhoging en subsidieverlaging slechts toelaatbaar zijn indien een vaste norm voor het deel van het inkomen, dat aan huur wordt besteed, niet wordt overschreden. Deze norm zou voor woningwetwoningen 15 percent van het gemiddelde netto-arbeidersinkomen zijn en voor particuliere woningen 15 percent, vermeerderd met een percentage voor kwa liteitsverschil met woningwetwoningen. De minister acht het echter onjuist en onmogelijk voor de verhouding tussen huur en inkomen een algemeen geldende norm vast te stellen. Het volgen van dit standpunt zou bovendien betekenen, dat de woningbouwsubsidies nog vele jaren zou den moeten worden gehandhaafd, namelijk tot 1979 voor nieuw te bouwen woningwet woningen in de vijfde gemeenteklassen en tot 1993 in de eerste klasse. Het „derde standpunt" resulteert in twee huurverhogingen in 1962 en 1964. elk van 15 percent voor de woningen gebouwd na 1956 en van 20 percent voor de woningen, gebouwd vóór 1957. Dit systeem heeft het nadeel, dat in een te kort tijdsbestek vrij aanzienlijke huur verhogingen zouden plaatshebben met snel opeenvolgende compenserende loonronden. Dit zou in het huidige loonbeleid niet aan vaardbaar zijn, aldus de minister. PARIJS (Reuter) Frankrijk zal zijn culturele en technische samenwerking met Tunesië hervatten. Dit besluit is geno men wegens de jongste verbetering der omstandigheden van de in Tunesië ver blijvende Fransen. De Tunesische regering heeft de Fran se onderwijzers en deskundigen uitgeno digd hun werkzaamheden in Tunesië te hervatten. Voor de vijandelijkheden om Bizerta waren er meer dan duizend Franse on derwijzers in Tunesië werkzaam. Pas hersteld, nu verbrand. Een zware binnenbrand heeft gewoed in het pand Oude Delft 197 in Delft, waarin een archi tectenbureau is gevestigd. Het huis staat onder toezicht van Monumentenzorg en werd gerestaureerd. Een deel van deze restauratie was pas voltooid. Juist in dit gedeelte is grote schade aangericht. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat men in de directiekamer een open vuur heeft gestookt in een haard, die in jaren niet was gebruikt. Spoorbomen te vroeg open. Terwijl er een trein in aantocht was heeft een 35- jarige spoorweg- en brugwachter van de N.S. op 11 januari de bomen van de spoor- overgang in de Westvlietweg te Voorburg geopend, direc* nadat een andere trein ge passeerd was. Een vrachtauto kon nog juist over de rails kon komen voordat de trein passeerde. De betrokkene heeft van de Haagse politierechte een boete van 50, gekregen en van de N.S. een „ontevreden heidsbetuiging". M. Jacquet overleden. De Nederland se consul in Lyon, de heer M. Jacquet, is overleden. Hij was in 1897 geboren en be zat de Franse nationaliteit. Hij werd in 1946 consul en kreeg in 1957 de titel van consul-generaal. De heer Jacquet heeft zich in de oorlog bijzonder verdienstelijk gemaakt voor Nederlanders die uit bezet gebied waren gevlucht. De Duitsers na men hem gevangen en zonden hem naar het concentratiekamp Mauthausen, waar zijn gezondheid ernstig heeft geleden. Nederlanders in Brazilië. In het Bra ziliaanse plaatsje Carembei in de staat Parana wordt de vestiging van een Ne derlandse kolonie in Brazilië, 50 jaar ge leden, herdacht. De eerste kolonisten kwa men daar in 1911 aan. In Parana en Santa Catarina staan nu meer dan zestig boer derijen, die door Nederlandse boeren zijn gebouwd. Sommige daarvan behoren tot de modernste ter wereld. De Braziliaanse pers heeft deze Nederlandse kolonie eer be tuigd, omdat de Nederlanders niet alleen bijdragen tot verhoging der produktie, maar bovendien met hun technisch kun nen een nieuwe impuls aan de landbouw in Zuid-Brazilië hebben gegeven. Zaterdags bruggen dicht. Het Gronin ger waterschap Westerwolde heeft beslo ten van januari tot en met augustus de bruggen en sluizen over en in de water schapskanalen op zaterdag te sluiten. Men is tot deze maatregel gekomen in verband met de verminderde scheepvaart en de in voering van de vijfdaagse werkweek. Advertentie Kaarslicht flonkerend, feestelijk! GOUDA KAARSEN Op de agenda van de Tweede Kamer voor volgende week dinsdag staan vermeld een wetsontwerp op de Raad van State, een ontwerpvervoersnoodwet, wijzigingen van de Wegenverkeerfswet en van de Zui- derzeesteunwet en een regeling van het accoutantswezen (Wet op de register accountants. !lllllllll!lilTII|ll!IIIIIIIH|lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Het K.N.M.I. deelt mede: Boven de Noordzee ligt het hoofdcen trum van een. lagedrukgebied dat het weer in onze omgeving nu al dagenlang be heerst. De storing trekt langzaam naar het westen weg. Boven de Balkan bevindt zich een andere storing, die naar het noord westen trekt. Deze zal ons morgen ver moedelijk niet kunnen bereiken. Er wordt dan ook voor morgen geen regen van be tekenis verwacht. De wind, die aan de achterzijde van de storing boven de Noord zee vandaag tijdelijk nog weer is toege nomen, zal morgen weer afnemen. Maximum-temper» turen ,5 binnen- en buitenland Neerslag. laatste 24 uur. a 2 <3 Den Helder mist z 11 0 Ypenburg regenbui zzw 12 7 Vlissingen regen zzw 13 33 Eelde geheel bew zzo 8 5 De Bilt regen zw 9 2 Twente motregen zzw 9 23 Eindhoven regen zzw 10 10 Zd-Limburg geheel beu. zzw 10 4 Helsinki geheel bew zo 10 0 Stockholm geheel bew ozo 13 4 Oslo regen ono 12 19 Kopennagen zwaar bew zo 12 0 Aberdeen regen ono 9 10 Londen regen w 9 2 Amsterdam regen z 11 0,3 Brussel regen zw 12 12 Luxemburg zwaar bew zw 8 5 Parijs half bew. z 10 1 Bordeaux regen zw 15 14 Grenoble geheel bew windst. 5 20 Nice onweer n 17 0 Berlijn half bew. zzo 13 0 Frankfort zwaar bew zzw 8 6 München onbewolkt zo 10 0 Zürich licht bew. zzo 6 5 Genève mist windst. 6 5 Locarno onbewolkt windst. 7 0 Wenen zwaar bew n 9 1 Innsbruck mist ozo 7 0 Athene licht bew. ozo 23 0 Rome zwaar bew windst. 18 1 Ajaccio zwaar bew O 17 6 Madrid onbewolkt windst. 16 0 Mallorca licht bew. windst. 17 0,3 Lissabon onbewolkt n 19 0 Zaterdag 21 oktober Zon op 7.14 uur, onder 17.34 uur. Maan op 16.55 uur, onder 3.37 uur. Maanstanden 23 okt. 22.31 uur volle maan. 31 okt. 9.59 uur laatste kwartier Hoog en laag water in I.Tmuiden Vrijdag 20 oktober Hoog water 0.04 en 12.42 uur. Laag water 8.16 en 20.33 uur. Zaterdag 21 oktober Hoog water 1.09 en 13.40 uur. Laag water 9.18 en 21.35 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort Is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2